PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ZATERDAG 18 APRIL 1942 Hitiers verjaardag. x De strijd op de Philippijnen. Alle bolsjewistische aanvallen afgeslagen. A BONNBMENTSPEliS: 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Per m.ra. 14 cent, min. per adv. 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 15 .regels 65 ct. iedere regel meer 13 ct., dienstaanvr. en dienstaanb. resp. 55 en 11 ct Kabouters (alleen op Vrij dag): 1—5 woorden 30 ct, elk woord meer 6 ct, bij vooruitbetaling. „Brie- v.en of adres Bur.v.d.BI." 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 185ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 90 DIRECTIE: F. VAN DÉ VELDE, t. E. DEN BOER HOOFDREDACTEURJ. C. VISSER, VLISSIN&EN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, .tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kómtoortijd telefoon 578 MIDDELBURG* Londensche Kaal 20 Redactie telefoon 3521, na kantoortijd telef. 2925, Administratie telef. 3541 GOES: Red, en Adnünistr. Turfkade 15, tql. 2863, na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45, tel. 35 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35, tel. 21 Maandag verjaart de Führer- van het Groot-Duitsche Rijk en daarin is een aan- lèiding gelegen een oogenblik zeer speciaal stil te staan bij de persoon van Hitier. Wie poogt een karakteristiek te geven van groote figuren uit de wereldgeschiedenis, zal daarbij steeds op moeilijkheden'stuiten, wanneer het gaat om mannen, die nog midden in het'tijdgebeuren staan. De be- teekenis van een Frederik de Groote heeft haar volledige waardeering eerst gekregen tegen den achtergrond der historie. Tegên dezen achtergrond heeft'ook de figuur van een Napoleon relief gekregen. De grooten der geschiedenis waren en werden groot in het kader van hun tijd- Zy hebben niet op zichzelf gestaan, maar zij waren één met en zij werden gedragen door het gebeuren van hun tijd. De geschiedenis is volstrekt eerlijk, onbarmhartig eerlijk vaak in haar oordeelvellingen en zy heeft juist daardoor de verdienste dat wij personen en verhou dingen in hun werkelijke beteekenis en hun ware onderlinge betrekking én verwant schap leeren zien. Zoolang de geschiedenis zich geen meester heeft gemaakt van hen, schijnt dit oordeel onvolkomen te moeten zijni Wij kunnen de groote figuren van dezen dag 'niet objectiveeren, want als nimmer te voren worden zij vergood of verworpen en ala nimmer te voren streeft de propaganda ernaar van deze grooten of de meest gunstige dan wel de meest afzichtelijke voorstelling te suggereeren. Men kan het doen voorkomen, voor zooda nige inblazingen immuun te zijs, feit is nochtans,dat niemand aan den invloed daarVan ontkomt. Ook om den persoon van Adolf Hitler hebben zich deze voorstellingen geweven het is geen wonder bij een zoö bij uit stek dynamische persoonlijkheid ,ver- godin'g en verguizing. Aan den vooravond van Hitiers verjaar dag moeten wij ons daarvan trachten los te mgken, ons distantieCTen van <ie propa ganda en ons van den Führer een- beeld vormen, gezien tegen den grilligen en voor velen verwarden achtergrond van het tijd- gebeuren. Hoe verleidelijk het zou zijn, ter ge legenheid van. diens verjaardag, te trach- ten den menscl) Hitier te' benaderen, zoo als wij hem leeren kennen uit zijn geschrif ten, uit de beschrijving van eenvoudigen, uit zijn omgang met kinderen of zooals nu uit zijn omgang met zijn soldaten zoo zien wij tegen den achtergrond van het oorlogsgebeuren thans in de eerste plaats, den veldheer Adolf Hitlerden eersten soldaat van Groot-Duitschland. •Want zoo wordt de karakteristiek onge twijfeld het zuiverste- getroffen. Door het leven yan den Fürer Joopt als een roede draad dit kenmerk van zijn persoonlijk heid zijn moed' en inzicht, zijn gavë der beheersching van situaties en omstandig heden, juist daar waar de dreigingen en gevaren zich opstapelen. Het bleek reeds toen in den vorigen wereldoorlog de Gefreiter Adolf Hitler een onbekende en onopgemerkte soldaat zich door zijn'-dapperheid onderscheidde. Zijn commandant, die hem vpordroeg voor de verleening van het IJzeren Kruis, eerste klasse schreef „Korporaal (vrijwilliger) Hitier, 3e com pagnie heeft getoond in alle gevechten een uitstekend soldaat te zyn. Als ordonnans onderscheidde hij zich zoowel in den stel- lings- als in den;bewegingsoorlog door zijn koelbloedigheid en durf en was steeds vrij willig bereid berichten in de moeilijkste omstandigheden en met groot gevaar voor eigen leven over te brengen. Nadat in moeilijke gevechtsposities alle verbindingen verbroken waren, was hét aan de onvermoeibaarheid en offervaardig heid van Hitier te danken, dat wij belang rijke meldingen, niettegenstaande alle moeilijkheden konden doorgeven- Hitier verkreeg het IJzeren Kruis 2e. klas voor dapper gedrag in den slag by Wytschaete op den 2den December 1914. ïk acht Hitier voor onderscheiding met het IJzeren Kruis le klas absoluut waar- 'Hierin is de soldaat Hitler ten voeten uitgeteekend. De karakteristiek geldt ook voor den veldheer Hitler, die in dezen tweeden wereldoorlog als „oberster Kriegs- herr" alle draden van het machtige mili tate appraat in zfln hand houdt en met t Luchtaanval op het gebied van Tokio. Het hoofdkwartier van den Oostelijken verdedigingssector heeft medegedeeld, dat volgens de tot dusver ontvangen berichten by een aanval van vijandelijke vliegtuigen op het gebied van Tokio en Yokohama ne gen vijandelijke vliegtuigen zijn neerge schoten. De aanval vond plaats op Zaterdagmid dag. Dit was de eerste vijandelijke lucht- aahyal sedert het begin van den oorlog. Vyandelfke vliegtuigen naderden ongeveer om 12.30 uur» vanuit verschillende richtin-' gen", waarop zy onmiddellyk door jagers en luchtdoelartillerie werden afgeslagen. De 'door dezen luchtaanval aangerichte schade is gering. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Britsche bommenwerpërs hebben, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, in den afge- loopen nacht woonwijken in Hamburg met brandbommen aangevallen, waardoor scha de aan de huizeh werd aangericht. De bur gerbevolking leed enkele verliezen. Volgens totdusver ontvangen rapporten werden vijf der aanvallende bommenwer pers neergeschoten. De oorlog ter zee. Volgens een berjcht uit Washington heeft de Amerikaansche admiraliteit me degedeeld, dat twee Amerikaansche koop vaardijschepen aan de kust van den Atlan- tischen Oceaan tot zinken zijn gebracht. Voort^ is in de Wést-Indische wateren een Britsche koopvaarder van middelbare grootte getorpedeerd. De overlevenden zijn in' een haven aan- de Golf van Mexico aan land gebracht. britsche kanonneerboot verloren- De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat de kanonneerboot Indüs tien dagen ge leden door een bomaanval gezonken is. Geen enkele opvarende heeft het leven ver loren. Tien man zijn gewond. Het meeren- deel der bemanning bevindt zich thans in Indië. De kanonneerboot Indus, die tot de In dische marine behoorde, had een waterver plaatsing van 1190 ton en een snelheid van 16.5 knoopen. Zij was in 1934 van stapel geloopen, beschikte over twee 12 cm en vier 4.7 erh kanonnen, benevens over 11 machinegeweren en had een 'bemanning van 100 koppen. zyn onfeilbare intuïtie de juiste en door slaggevende beslissingen neemt op he£ daarvoor meest en uitsluitend geschikte moment. Beslissingendie den eenvoudige vaak zuilen verbysteren, maar die, wan neer zij met bliksemende snejheid ten uit voer worden gelegd, ook den meest scep- tischen volgeling zullen overtuigen. Daardoor werd de zoon van den douane beambte Führer van zijn volk, daardoor werd de Getreiter uit 1918 de veldheer van 1942. Fühx-er van zijn volk, Führer ook van zijn leger. Dè dag van Hitler is daarom ook de dag van zijn volk, van den hoogsten tot den laagsten, van den veldheer tot den arbeider. Hitiers aangeboren leiderschap heeft hem beslag doen leggen op hét Duitsche volk, dat zijn kanselier niet volgt in slaaf- sche onderworpenheid*, maar in het rots vaste geloof aan de toekomst van Duitsch land en Europa onder zijn inspirèerende leiding. Zoo zullen volk en weermacht op rukken om in' onweerstaanbaar offensief de laatste resten van weerstand in West en Oost te vernietigen. Achter den Kührér,. wien het Duitsche volk en de Duitsche weermacht op diens verjaardag de gelofte van blind vertrouwen zullen hernieuwen. Zoo zal dit jaar de grootste beslissingen brengen, welke voor de toekomst van Eu ropa vérstrekkende gevolgen zullen heb ben. Aan den vooravond dier beslissingen huldigt het Duitsche volk in zijn Führer thans vooral het veldheersgenie. Bij den verjaardag van Adolf Hitler - De Führer wordt ter gelegenheid van de eerste steenlegging van het .Haus des deutschen Fremdenverkehrs" te Berlijn op 14 Mei 1938 door de arbeiders geestdriftig toegejuicht P.B.Z.-Pax Holland m Naar Domei meldt, hebben bommenwer pers van het Japansche leger Donderdag de Japansche -landstrijdkrachten op het eiland Cebu ondersteund. Zij bombardeer den de overblyféelen van de Philippijnsche en Amerikaansche troepen in het bergach tige terrein ten Noordoosten van de stad Cebu. De vijand, die niet in staat was ver zet te bieden tegen het krachtige opdrim gen der Japanners en de hevige luchtaan vallen, vlucht verder het heuvelachtige terrein in om daar dekking te zoeken. CORREGIDOR. Het vijandelijke antwoord op de beschie ting der Amerikaansche resten op het eiland Corregidor in de baai van Manilla door de Japansche^zware'artillerie heeft een groot aantal slachtoffers gemaakt on der de Amerikaansche krijgsgevangenen op "het schiereiland Bataan. Deze Amerikaan sche gevangenen werden beschoten door hun eigen strijdkrachten. Tot Donderdag hadden de Japanners op Batafin in totaal 50.000 krijgsgevangenen gemaakt. De we gen langs de Oostkust van Bataan zyn dan ook vol gevangenen, die moeizaam optrek ken naar de gevangenkampen. Velen hun ner zijn verzwakt door den honger. De suikkerrïetplantages langs de wegenzijn op sommige plekken geheel kaal geworden, doordat- de gevangenen hun honger met de rietsuiker stillen. Twee onderofficieren van het Ameri kaansche léger zijn volgens dè Nitsji Nitsji op een wrak van een schip in de oorlogs haven Mariveles door Japanners opgepikt, toen zy om hulp riepen en zoo werden op gemerkt. Het waren deserteurs, die des nachts het eiland Corregidor waren ont vlucht en de zeestraat ter breedte van 5 km., vol mijnen en haaien, wilden' over steken. Zij deelden mee, dat er op het eiland Corregidor een 13.090 Amerikaansche sol daten zijn, die reeds lijden onder een groot tekort aan water en levensmiddelen. MANGAANMIJNEN OP LUZON BEZET. Naar de „Yomioeri Sjimboen" meldt hebben Japansche troepen den 2£isten Maart Zambales aan de Westkust van he£, eiland Luzon bezet. Daardoor zijn de grootste mangaanlagen in Oost-Azië in Japansche handen geko men. De mijnen bleven onbeschadigd. Er werden aanzienlijke hoeveelheden man- gaanerts 'aangetroffen. v POLITIEK DER VERSCHROEIDE AARDE, OOK IN BIRMA De troepen van Tsjang Kai Sjek zijn naar de oorlogscorrespondent van de „Yomioeri Sjimboen" meldt, aan het front van Birma tot de taktiek overgegaan om bij huh terugtocht alles te vernietigen en in brand te steken. Bij den intocht in een stad in Noord-Birma ten Noorden van Pegoe werden volgens den oorlogscorres pondent nog slechts puinhoopen "aangetrof fen. Zel^s groote voorraden rijst, die rftet meer konden worden weggevoerd, werden in brand gestoken. De straten ien huizen van de stad waren alle leeg, daar de be woners voor den terugtoctft der troepen ge dwongen waren naar het Noorden: van het land te evacueeren. - VERSTERKINGEN ONTSCHEEPT. Uit New Delhi wordt gemeld, dat de Japanners twee divisies versterkingstroe pen te Rangoon hebben ontscheept. Een Japansche colonne, die langs de Salwien in Noordelijke x^jphting oprukt, bevindt zich in de omgeving van Leikz, hoofdstad van de provincie Kareni terwijl een andere 'colonne oprukt ten Noordoosten van Toen- goo. NAAMSVERANDERINGEN OP JAVA. Nu de rust en orde/in Soerabaja volle dig zijn teruggekeerd, pebbende Japan sche militaire autoriteiten besloten, niet alleen in de hoofdstad van Java- doch aan alle straten, bruggen en rivieren op Java nieuwe namen te geven. Het opperbevel van de DuitsChë weer macht maakte Vrydag bekend „In den oentralen sector \{an het Ooste lijke front viel de vijand op een plaats met- vrij sterke strijdkrachten aan. De aanval werd afgeslagen. Andere plaatse lijke aanvallen van den vyand in den centralen en Noordelijken sector van het front bleven eveneens tevergeefs. Bij luchtaanvallen op achte^waartsche ver bindingen en vliegvelden van de bolsje wisten leed de vijand aanzienlijke verlie zen aan vliegtuigen en rollend materieel. Op het schiereüand Kertsj. werden ha veninstallaties met goede uitwerking ge bombardeerd. Boven het Kanaal en de Engelselie Zuid kust schoterr Duitsche jagers Donderdag overdag in luchtgevechten 11 Britsche vliegtuigen neer. Formaties gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van Donderdag op Vrydag ra- vitailleeringsinstallaties -n Southampton aan. waardoor zichtbare branden en ex plosies -^ontstonden. Negentjen Britsche vliegtuigen 'neergeschoten. Volgens een rriededeeling van het opper bevel der Duitsche weermacht hebben Vrij.- dagmiddag afdeelingen Britsche bommen werpers onder krachtige bescherming Van jagers de kust van het bezette gebied in het Westen aangevallen. Duitsche jagers bonden den strijd aan en schoten 19 vijan delijke vliegtuigen, waaronder vier groote viermotorige en drie andere bommenwer pers neer. Bolsjewieken verloren ruim 20.000 vliegtuigen. Van militaire zijde verluidt, dat de bol- sjewieken sinds het begin van den veld tocht in het Oostén" tot eind Maart 1942, als gevolg van de Duitsche actie, in totaal 20.476 vliegtuigen verloren hebben. Naar het opperbevel van de weermacht meedeelt, hebben op 16 April Duitsche ge vechtsvliegtuigen de bolsjewistische havens aan de Zwarte Zee met succes aangeval len. Kolenhavens en opslagplaatsen werden getroffen. De ontstane branden vernielden groote hoeveelheden van het vóór den vij and belangrijke materiaal. In de rondom liggende industrieele installaties werden bomtreffers geplaatst. TERUG NAAR HEROVERD KARELIË.' Dank zij de perfecte organisatie yis het mogelijk gebleken meer geëvacueerden naar het heroverde Ka relië terug te laten keeren, dan aanvankelijk was gedacht. 65 procent van hen, die thans terugkeeren, werken in den landbouw. Hun moeilijkhe den kunnen reeds worden afgelezen aan het feit, dat" er slechts 12.000 paarden tot nu toe beschikbaar zyn, welk aantal hoog stens zal stijgen tot 17.000, terwijl voor den oorlog 44.000 paarden in Karelië wa ren. 90 houtzaagmolens zyn in werking om mede te helpen aan den ophouw en niettegenstaande alle moeilijkheden zyn de têrugkeerende Kareliërs Vol goeden moed. canadeesche troepen lossen australische af. Vólgens een bericht van de „Manchester Guardian" uit Ottawa heeft het bezoek van den Australischen .minister van bu'i- tenlandsche zaken, dr. Evatt, aan Canada tot een overeenkomst geleid, volgens welke Canadeesche troepen naar de tot de Engel sche verdedigingszöne behoorende gebie den, zooals byv. in het Midden Oosten, zullen worden gezonden, opdat Australië voor eigen verdediging de tot nu aldaar ge_ stationneerde Australische troepen kan terugtrekken. italiaansche arbeiders naar Duitschland. Dezer dagen zijn 8000 Italiaansche arbei ders uit hup vaderland vertrokken naar Duitschland. Zij komen in dienst bij een veertigtal Duitsche ondernemingen. Fransche regeering afgetreden. Na de zitting van den Franschen minis terraad is het volgende communiqué uitge geven De ministers en staatssecretarissen zijn op '17 April bijeengekomen onder vqorzit- tersbhap van maarschalk Fétain, den chef van dén staat. De plaatsvervangende mi nister-president, admiraal Darlan, heeft den chef van den staat de portefeuilles van staats-secretaris overhandigd, waarmede hij tot dusver belast was. Op wensch van den maarschalk verklaarde admiraal Dar lan. de aangewezen opvolger van het staatshoofd, zich bereid de functies van opperbevelhebber der strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht onder zijn rechtstreeksch gezag te nemen. Alle minis ters en staatssecretarissen stelden den chef van den staat hun portefeuilles ter be schikking. Maarschalk Pétain zeide admi raal Darlan. den ministers eiL staatssecrè^ tarissen dank voor de toegewijde medewer king, die zij hem hebben verleend in dè moeilijke omstandigheden, die het land thans doormaakt. italiaansch weermachtbericht. Het Italiaansche weermachtsbericht van Vrijdag luidt als volgt: Aan het front in Cyrenaica niets van be lang te melden. Een vliegtuig is. neerge schoten door Duitsche jagers. Een overval, die door den vijand was ondernomen op een vah de eilandjes ten Zuiden van Kreta, is mislukt. Een van. onze torpedo bootjagers onder bevel van den corvettenkapitein Eugenio Henke, heeft een vijandelijke duikboot in het midden van de Middelland- sche Zee tót zinken gebracht. viering van den 1 meidag. De Nationale feestdag van het Duitsche volk valt dit jaar op een Vrijdag. De Füh rer heeft derhalve bepaald, dat dit jaar niet Vrrjdiag 1 Mei, doch Zaterdag- 2 Mei nationalé feestdag zal zyn. Den werkne- mers moet op dezen dag zoo vroeg moge lijk vrij gegeven woeden, voor zoover dit niet onmogelijk is door werkzaamheden in den landbouw, die geen uitstel dulden. Met het oog op de noodzakelijke ontspanning van alle arbeiders, wordt van feestvieren afgezien. EEN' JAAR SOVJET-BEWIND Een jaar Sovjet-bewind in Letland Een jaar onderdrukking van de roode macht hebbers. Wilt N enkele cijfers? Alleen in deft nacht van 13 op 14 Juni, een week voordat Duitschland den oorTog tegen de Sovjets begon, werden in Letland 34.250 personen gearresteerd, waaronder 728 vrouwen en 4016 kinderen. Daar onder waren er 1297 beneden de 6 jaar. Duizenden zijn tijdens de transporten om het leven gekomen en toen de Duitsche troepen dan ook Letland aan de klauwen der Sovjets ontrukt hadden vonden zij een land in rouw gedompeld. Hier is een taak te verrichten voor de Neder- l&ndsche ambulance. Hier moet hulp geboden worden aan «Je burgerbevolking. Op Uw mede- wenking wordt gerekend. Steunt daarom de Nederlaniische ambulance. Stort Uw bijdrage op girorekening 8—7—6—0—0 Nederlandsehe ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravcnhage. Distributie van slaolie en boterolie. De secretaris-generaal van het de partement van landbouW en visschery maakt bekeüd, dat op bon „24" der boter- of vetkaart, welke voor het tijdvak van 9 t/m 16 Mei a.s. geldig verklaard zal worden, desgewenscht slaolie of boterolie verkrijgbaar zal zijn. Zij, die slaolie 'of boterolie wen- schen te betrekken, moeten genoemden bon op Zaterdag 18 April, Maandag 20 Aprü, Dinsdag 21 April of Woens dag 22 April a.s. by hun winkelier inleveren, waarvoor deze desgewenscht f een 'ontvangbewijsmoet afstaan. Worden de bonnen niet-op een dezer data ingeleverd, dan zal men geen slaolie ofvboterolie kunnen verkrijgen, doch uitsluitend die artikelen, ter ver krijging waarvan deze borlnen nader geldig verklaard zullen worden. Per 6 bonnen' der boter- of vetkaart. zal men een heele flesch inhoudende 720 gram, per 3 bonnen een halve flesch, in houdende 360 gram kunnen verkrijgen. Per 2 bonnen zal men dus 240 gram sla olie of boterolie kunnen betrekken. De mogelijkheid bestaat, dat niet over al in flesschen, kan worden afgeleverd, in welk geval' men genoegen zal moeten nemen met lossen verkoop in afgewogen hoeveelheden. Indien men een flesch van geringeren inhoud *dan 720 gram of 360 gram ontvangt zal het ontbrekende los bijgeleverd kunnen worden, terwijl dege- npn, die slechts een rantsoen slaolie of boterolie wenschen te betrekken deze al- tyd los zullen, moeten ontvangen. De afleveringen van de spijsolie mag eerst plaats hebben in het tijdvak van 9 t/m 16 ïüei a.s. Schippers kunnen bij de plaatselijke dis tributiediensten de bonnen 24 der boter en vetkaart inwisselen tegen bonnen „een rantsoen spijsolie", waarop zij, zonder voorafgaande inlevering 240 grant slaolie of boterolie zullen kunnen betrekken. Per bonnen zal I bon „een rantsoen spijs olie" verstrekt worden. Benoemingen Kamers van Koophandel. Naar wy vernemen heeft de organisatie commissie voor het bedrijfsleven tot nu toe voor de bestuursbezetting der kamers van koophandel de navolgende benoemin gen gedaan Noord-Holland mr, F. W. A. de Koek van Leeuwen, Amsterdam, voorzitter-F. Doodeheefver, Amsterdam H. L. van Ëeghen, Amsterdam J. /-au Hasselt, Am sterdam mr. P. C. Kolff, Amsterdam allen plv. voorzitter. Zuid-Holland mr. K. P. van der Man- ydele, Rotterdam, voorzitterF. B. J. Gips, 's-GravenhageC. J. van Helden, Rotterdam J. van Hoey Smith, Rotter dam H. F. Kersten, Rotterdamir, S. Stoffel, Delftallen plv. voorzitter. Gelderland Ir. Th. Roskopf, Nijmegen, voorzitterJ. ten Kate Jr., Arnhem jhr. C. Sandberg, NijmegenA. J. Ver beek van der Sande, Arnhem Xj. Was senaar, Zutphen allen plv. voorzitter. Utrecht dr. H. Fentener van Vlis- singen, Utreèht, voorzitterJ. F. A. M. ten Berg, UtrechtA. A. Frijlink, Utrecht; ir. W. C. van Kuyk, Maarssen allen plv. voorzitter. Limburg A. H. H. Hayen, Maastricht, voorzitterG. Drost, Venlodr. ir. P. Wintgens, He-rlen beiden plv. voorzitter. Zeeland G. F. P.. van der Peyl, Ter- neuzen, voorzitterG. Alberts Jr., Mid delburg M. Doeleman, Zierikzeebeiden plv. voorzitter. De mogelijkheid wordt opengelaten om t.z.t. nog' een vertegenwoordiging van de hoofdgroep ambacht in de besturen op te nemen. de taba&sd1stributie. Het is gebleken, dat bij de instanties voor de prijsjjeheerschïhg tal van verzoe ken om inlichtingen binnenkomen betref fende de distributie van tabaksproducten. Daar de distributieregeling voor tabaks producten wordt voorbereid doo het Cen traal Distributiekantoor, Louise Henriette- straat 10 te 's-Gravenhage en het Rijks bureau voor tabak en tabaksproducten Cor- nelis de Witlaan 8, 's Gravenhage, dient men zich te dezer zake dan ook uitsfuitend tot bovengenoemd adx-es té wenden. Oproep landdlenst. In aansluiting op- mijn oproep voor den landdienst deel ik mede. dat diégenen, die zich gemeld hébben, omtrent* de voorwaar den, toestemming der ouders, enz., be- riehten dienen af te wachten van het staf- kwarti§r van den Natioiialen Jeugdstorm. Het is dus overbodig inlichtingen te vragen. Van, Geelkerken. ook in belgië rookers- en snoepkaarten. Van 17 Mei af zullen ook in België tabak, sigaren en sigaretten, gedistribueerd wor den, meldt het Hbld. De regeling daar is reëds gepubliceerd en komt vrijwel overeen met hetgeen daaromtrent in ons land is me degedeeld: vrouwen, kinderen en ïüet-roo- kers kunnen evenals te onzent een „ver- snaperingskaart" krijgen, die recht geeft op 3 ons chocolade- of suikerartikelexx. arrestaties in de ver. staten. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft het departement van justitie meege deeld, dat tot Dinsdag j.l. in totaal 8010 vijandelijke buitenlanders zijn gearresteerd, met inbegrip van de 135 Dxxitschers, 26 Italianen en 41 Japanners, die vox'ige week iii hechtenis zijn genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1