CiÉBÉ Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vijdag 17 April 1942 Dé N.S.V. en de verzorging van het kind. de maag verstaat geen gekscheren. Prijsbepaling bij verkoop van hout op stam. Blijkens een publicatie in de Staatscou rant van 16 April 1942 zy'n voor den ver koop van hout op stam voorschriften ge geven ten aanzien van de bepaling van de koopsom. Bij veilingen of verkoopingen van hout op stam, dat bestemd is gerooid te wor den, is het thans verboden de koopsom te bepalen op grond van een voor de veiling gemaakte taxatie. De biedingen zullen slechts in een bedrag per m3 mogen ge schieden en wel binnen de grenzen der voor de betrokken houtsoort geldende voor schriften. Het uiteindelijke koopbedrag voor het geheele perceel hout mag eerst worden vastgesteld, wanneer het hout is geveld en naar den inhoud opgemeten. Voor de behandeling der koopbriefjes zyn dienovereenkomstig nadere aanwijzingen gegeven. De bedoeling van deze bepalingen is de naleving der prijsvoorschriften zooveel mo gelijk te waarborgen. Overtreding is straf baar volgens het economisch sanctiebeslult 1941. De Ned. arbeiders in Duitschland COMMISSARIS WOUDENBERG HIELD BESPREKINGEN. De heer Woudenberg,' commissaris van het N.V.V. heeft dezer dagen Berlijn be zocht en aldaar verschillende besprekin gen gevoerd ten behoeve van de Neder- landsche arbeiders, die in Duitschland wer ken. Onlangs zijn eenige overeenkomsten gesloten tusschen het N.V.V., het Duitsche arbeidsfront en het Duitsche rijksministe rie van arbeid betreffende de sociale rech ten van hen, die uit Duitschland naar Ne derland terugkeeren. Commissaris Wouden berg heeft in het btfzonder nagegaan in welk stadium van uitvoering deze overeen komsten zich thans bevinden. Hfl heeft verder eenige kampen bezocht waar Ne- derlandsche arbeiders zijn ondergebracht en voor de Nederlandsche werkers in Wat- tenstadt by Brunswyk een rede uitgespro ken over de nieuwe groote gemeenschaps organisatie van den arbeid, welke thans wordt geboren. Commissaris Woudenberg was op zyn tocht vergezeld van eenige leidende figu ren van het Duitsche arbeidsfront en van eenige verbindingsmannen tusschen het N.V.V. en het Duitsche arbeidsfront ln Duitschland. „Wat de pot schaft". OP MAANDAG EN DONDERDAG JN DE RESTAURANTS- Verdere noodzakeiyke versobering in de menu's van de restaurants, geboden door de tegenwoordige byzondere omstandighe den, heeft er toe geleid, dat op voorschrift van den directeur van „Rykshoreca" met ingang wan Maandag 20 April a.s. twee maal per week in de restaurants een een voudige hoofdschotel verkrygbaar zal zyn, die aangeduid wordt met den. naam „Wat de pot schaft". Omschryvlng van dit ge recht biyft achterwege. Deze regel geldt voor alle restaurants, ook luxe zaken en inrichtingen, die met restaurants worden geiykgesteld, zooals „uitzendingen van di ners". De dagefï, waarop „Wat de pot schaft" op de menu's moet pryken, zyn vastgesteld op Maandag en Donderdag (be halve, wanneer deze dagen samenvallen met een erkenden Christeiyken feestdag). Ontheffing van deze regeHpg ls beslist uit gesloten. Er mogen dus geen extra maal tijden worden bereid, ook niet voor brul- loftsdiners. Deze zullen ten hoogste mogen bestaan uit soep, het gerecht „Wat de pot schaft", een salade, toespys of compote en fruit. Voor zoover daarvoor in aanmerking ko mende artikelen in den hoofdschotel „Wat de pot schaft" worden verwerkt, mogen daarvoor consumentenbonnen worden ge vraagd tot ten hoogste voor een half rant soen vjeesch en 2/50 rantsoen boter. De verplichting tot het opnemen van twee menu's van beperkten omvang biyft op Maandag en Donderdag bestaan. In het bonvlje menu moet de vleesch en nage noeg vetlooze schotel worden opgenomen en in het menu, dat tegen afgifte van con sumentenbonnen verkrygbaar wordt ge steld, de schotel „Wat de pot schaft". Uit- drukkelyk vestigen wij er de aandacht op, dat andere menu's op Maandag en Donder dag niet mogen voorkomen. Behalve deze beide menu's mag echter een dagkaart worden gevoeld met niet meer dan de vol gende gerechten: twee soepen, één vleesch- looze en nagenoeg vetlooze schotel,» één salade, één toespys, één compote, éen kaassoort en fruit. Wat de pryzen betreft, geldt zoowel voor dagschotels: „Wat de pot schaft", als de menu's, waarin dit gerecht verwerkt js, als basis de le uitvoeringsbeschikking van de hotel- en restaurantpryzenbeschik king no. 1. De daarin genoemde pryzen moeten wanneer slechts een half rantsoen vleesch verstrekt wordt verminderd worden met 15 cent. In het geval van nationale stamp potten bedraagt de prysvermlndering ech ter 10 cent. De invoering van het menu „Wat de pot schaft" behoeft in geenen deele te betee- kenen, dat er een zekere nivelleering ont staat voor de uiteraard in styi verschillen de inrichtingen. Integendeel biyft juist de mogeiykheid bestaan, dat elk restaurant zyn eigen „renomme" handhaaft door de deskundigheid van den kok, en dit tot uit drukking brengt in de samenstelling en bereiding van het gerecht„Wat de pot schaft" en in do wyze, waarop dit wordt geserveerd, ONTHULLING GEDENKTEEKEN P. MOLTMAKER. Donderdagmiddag heeft op de begraaf plaats „Kovelswade" te Utrecht de ont hulling plaats gehad van een gedenkteeken ter nagedachtenis van den heer P. Molt- maker, in leven voorzitter van de Ned. Ver. van Spoor- en tramwegen. De her denkingsrede werd uitgesproken door den heer G. Joustra, den opvolger van den heer Moltmaker als voorzitter van de Ned. Ver. WEMELD1NGE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den agent J, M. WESTSTBATE. ONGEHOORDE BEHANDELING VAN DUITSCHEN AMBASSADEUR. De Spaansche pers meldt uit Lissabon, dat de Duitsche ambassadeur Von Ther- niann op zyn overtocht van Argentinië naar Portugal op ongehoorde wijze is be handeld door de Engelschen. Het Spaan- séhe schip waarop de anibassadeur reisde, werd door Engelsche hulpkruisers aangeT houden en dwongen de haven Bathurst aan te doen. Daar werden de Duitsche ambas sadeur en zyn vrouw door de Engelschen gevisiteerd en beroofd, ofschoon hij mon deling en schrifteiyk daartegen protes teerde en wees op de volkenrechtelijk geldige overeenkomsten tusschen Duitsch land en Engeland. In den loop van deze visitatie werden den ambassadeur 20.000 dollar ontstolen. Hem werd niet veroor loofd aanwezig te zyn by het doorzoeken van zyn bagage, waaruit talrijke voor werpen tot een totale waarde van 10.000 r.m. ontstolen werden. BIOSCOOPDIPLOMA'S 'VOOR OORLOGSGEWONDEN. Het filmgilde van de Nederlandsche kui tuurkamer reikt thans nieuwe diploma's uit aan de Nederlandsche oorlogsinvaliden, welke hen het recht geven alle Nederland sche bioscopen gratis te bezoeken, Niet al leen op werkdagen, doch ook op Zon- en feestdagen. Voor dit jaar zijn of worden ruim 400 dezer diplomals uitgereikt, tegen 350 In het vorig jaar. DRIELING TE DALEN GEBOREN. In het gezin van den schilder J. H. Assen, te Dalen, is een drieling geboren. By de aangifte op het gemeentehuis reikte de burgemeester met een toepasselijk woord, voor elk der drie meisjes aan den vader een spaarbankboekje uit. LAND- EN TUINBOUW BESTRIJDING VAN MOND- EN KLAUWZEER EEN PLICHT VAN DEN BOER. De strenge en langdurige winter heeft o.a. tot gevolg, dat het vee dit voorjaar laat in de weide komt en voor bet grootste deel in minder gunstigen voedingstoestand dan voorheen. Daardoor zal het in het al gemeen minder weerstand tegen besmette- ïyke ziekten kunnen bieden dan andere Ja ren. Waar in de afgeloopen wintermaanden het aantal wekeiyks geconstateerde geval len van mond- en klauwzeer in geringer mate is afgenomen dan gehoopt en ver wacht was, heeft de directie van den landbouw aan het begin van den weidetyd nogmaals een ernstig en dringend beroep gedaan op de veehouders om hun volle medewerking te verleenen by de bestrij ding van deze zoo gevreesde ziekte. De veehouders behooren het hunne te doen om verspreiding van de smetstof te gen te gaan. Zy, die onder hun dieren ver- schynselen van mond- en klauwzeer meenen waar te nemen, zyn verplicht daar- van onmlddeliyk aangifte te doen by. den burgemeester en moeten niet, door eigen belang gedreven, oogenschijniyk nog ge zonde runderen aan de markt brengen. Dit „vluchten" kan ruineus in zijn gevolgen zyn. De „vluchtelingen" zyn uitwendig be smet en verspreiden misschien reeds smet stof met speeksel, urine, mest en melk. Door middel van veeauto's, personen, marktterreinen, veestallen, enz. komt de smetstof op honderden veebedryven en bin nen enkele weken kunnen de aanwezige veebeslagen worden aangetast- Wordt het vermoeden van verschynselen van de ziekte by onderzoek door den vee- artsenykundigen dienst bevestigd, dan kunnen de voorgeschreven maatregelen hinderlijk zyn, maar ze zyn er toch uit sluitend op gericht verspreiding van «de smetstof zooveel doeniyig tegen te gaan. Dat kan geschieden door middel van seruminspuitingen en door toepassing van hygiënische „maatregelen. Zoowel de vee- artsenijkundige dienst als de practiseeren- de dierenartsen zijn bereid de betrokken veehouders uitvoerig in te lichten. SPORT „-.bal VOETBALPROGRAMMA. Het programma voor Zondag ls: 2e KL. E.: R.B C.Vlieaingen; De Zeeuwen—Dos- ko; GoesBreskens. Sc KL. N.: Zeelandla—Middelburg II: Terreuzen n EM.M,De Zeeuwen HWalcheren; Breskens n Vlissingen II. 3e KL. O.: Aardenburg—81uiskll; OostburgCorn. BoysSrhoond IJkeAxel. Atbletlek B^SCHLOOP TE MIDDELBURG. Morgenmiddag organiseert de Middelburgscbe athle- tiekvereer.igins „E.M.M." In opdracht van het District 'Zeeland der NJi.U. een loop langs Middelburgss bol werk. Deze loop gaat om bet veldloopkamploenscbap van Zeeland. Het parcours is zwaar en bedraagt voor de senoren pi m. 3000 meter en voor de Junioren pl.m. 1700 meter. Een recordaantal in schrijvingen Is binnengekomen, t.w. 36 senioren en 33 Junioren. Deze getallen ztjn nog .nimmer op een Zeeuwschen langen afstand 'wedstrijd geboekt. Moeilijk la het hier een overzicht te geven van de vermoedelijke uitslag, daar zeer vele nieuwe athleten, die nog nimmer aan wedstrijden deelnamen, meedoen. BIJ de senioren is G. Dobbejaere (Mar.) wederom favoriet. Toch zal hü op heftigen tegenstand moeten rekenen van - zijn clubgenoot Vermeulen. Verder o.m. nemen deel Van der Horst (E.M.M.Dronkera (Mar.) Lacor (Mar.), Leidekkers <A.V.'39), D. Roelse (A.V.-36), P. Roelse (A.V/35) en Lenseltnk (E.M.M BIJ de Junioren zien we naast vele bekenden ook weer veel nieuwe gezichten. Zoo zal de nieuwe athle- ttekvereenlglng Walcheren door niet minder dan vier Junioren veriegcnwoordigd zijn. Daar de krachtsverhouding der verschillende athle- tea uiterst gering is. zal hel een zeer spannende race worden. Start en finish bevinden zich achter den Schouwburg. De zorg van de N.S.V. voor het kind is zeer veelzydig en begint reeds by de aller kleinsten. Zoodra het kind te oud is ge worden voor een zuigelingentehuis en het toch noodig is, dat het. hetzy alleen over dag, hetzy doorloopend, onder vreemde hoede wordt genomen, wordt het onderge bracht in een kinderbewaarplaats, kleu terschool of kleuterhuis, al naar ge- gelang de noodzakeiykheid. Op onze reis door Duitschland hebben we vele van deze instellingen bezocht. Een dezer be waarplaatsen was béstemd voor de kinde ren van moeders, die in een groote vlieg tuigfabriek werken- De vrouwen brengen hier hnn kinderen 's Maandagsochtends en halen ze Zaterdagmiddag weer af. Zy be hoeven zich dus de geheele week geen zorg te maken ovej de kleintjes. Toen wy hier kwamen, was juist het grut van 3 en 4 jaar spelletjes aan het doen met de leid sters. In een ander lokaal waren de klein tjes, die nog niet konden loopen met blok ken aan het spelen, tervvyi in weer een andere af deeling de schoolgaanden bezig waren hun huiswerk te maken, ook onder toezicht van de leidsters. Op het platteland heeft de N.S.V. der- gelyke kinderbewaarplaatsen ingericht voor den tyd van* de oogst. In het geheele ryk telt men ongeveer 23.000 van derge- lyke instellingen, waar 950.000 kinderen kunnen worden opgenomen. Voor de voe ding van de kinderen wordt uitmuntend gezorgd. De meeste van deze kindertehui zen hebben een eigen keuken, in andere gevallen komt het eten van een groote cen trale keuken. Dit is o.a- in Beriyn het ge val, waar een groote centrale keuken be staat, waar 16.000 porties tegelijk kfaar gemaakt kunnen worden. De N.S.V. zorgt ook voor het uitzenden van kinderen naar vacantiehuizen, welke, evenals de tehuizen voor moeders, in de mooiste deelen van het ryk liggen. Hier worden de kinderen voor zes weken on dergebracht tot behoud van hun gezond heid. Alles is erop gericht te maken dat de kinderen zich hier thuis voelen. Naar de glundere snuitjes van kinderen, welke wij gezien hebben, te oordeelen, is men hierin wonderwel geslaagd. Ook de medische contröle in de tehuizen is goed geregeld. Bovendien is in alle tehui zen een hoogte-zon apparaat aanwezig. Tydens den oorlog heeft de N.S.V. ook op groote schaal kinderen uit de streken, welko het meest van luchtalarm te Rjden hebben, overgebracht naar streken, waar het 's nachts rustiger is. De kinderen zyn hier ondergebracht in tehuizen of ook by pleegouders. Behalve door het uitzenden van kinderen naar buiten heeft de N.S.V. ook de genees kundige voorzorg onder zich. Zoo heeft zij een groot aantal gemotoriseerde tandheel kundige hulpposten ingericht. Tot nu toe zyn 278.734 kinderen geholpen. De N.S.V. heeft tekens de zorg voor de tuberculose- bestryding. Door het werk van de N-S.V. is de zuigelingensterfte in Duitschland van 8.3 in 1931 gedaald tot 6 in 1939. In de jaren 1934 tot 1939 konden 274.962 kinderen in het leven worden ge houden, die in vroegere jaren zonder twij fel gestorven zouden zyn. HET WERK DER N.S.V. IN DE BEZETTE GEBIEDEN. Onmiddellyk na het binnenrukken van de Duitsche troepen in Polen in Septem ber 1939 kwamen ook de helpers en help sters van de N.S.V. het geteisterde land binnen om de slachtoffers van den oorlog te helpen. 59„ mannelijke helpers en 455 zusters der N.S.V. vervulden in het Oosten hun menschlievende taak. Alieen i War schau werden tusschen 30 September en 5 November 1939 8.103.810 porties warm eten uitgereikt en 5.056.100 porties brood van elk 500 gram verstrekt. Ook na de nederlaag in Frankryk trad de N.S.V. onmiddellyk op om den eersten nood te lenigen. De N.S.V. gaf onmiddellyk ruim 1000 van haar medewerkers, zoowel mannettjke als vrouwelijke, opdracht, het hulpwerk in Frankryk te orga niseeren. Op de wegen, waarlangs de vluchtelingen terugkeerden, wérden 445 pleisterplaatsen opgericht, op 20 km. van elkaar. Voor zuigelingen wer den 151 melkkeukens ingericht en 479 keu kens der N.S.V, zorgden voor het bereiden van het voedsel voor de ouderen. In totaal wérden 31 millioen warme maaltyden ver strekt, 8.052.009 porties melk of andere dranken uitgereikt en byna elf millioen porties brood gegeven. In 98.176 gevallen werd hulp aan zieken verleend en bij 634 bevallingen geholpen. Uit dit alles is wel duideiyk het goede werk van de N.S.V. gebleken- Uit het vele, wat in Duitschland tot stand ls gekomen biykt wel duidelijk, dat ook in ons land een dergelijke instelling niet overbodig is. Dit wil iet zeggen, dat we hier in den Neder- landschen Volksdlenst en Winterhulp Ne derland klakkeloos het Duitsche voorbeeld moeten overnemen, maar wel kan de lei ding van deze Nederlandsche instelling veel leeren, van wat in Duitschland tot stand is gebracht. Alt wie willekeurige surrogaten kiest, gek* scheert met de maag. En'- zal dit voor een enkelen keer geen schade doén, op den dnur ondervindt men het aan den lijve! Daaromt betrouwbare, onschadelijke surrogaten g«ko* zen. Die van GÉBÉ! In GÉBÉ surrogaten zijn slechts volwaardige grondstoffen verwerkt. Neem b.v. GÉBÉ's pikante soep. Een fijn product, dat U zónder been, boter of vleesch een geu rige krachtige soep verschaft. Kies GÉBÉ surrogaten, U dient er Uw gezondheid mee, want stelt Uw maag tevrêe RECHTSZAKEN Vredegcechtshoi. DE MOORD OP OVERSTE MUSSERT. (Vervolg verslag van gisteren.) Majoor De Bie verklaarde, dat op 13 Mei om 16 uur twee vijandelijke pantserwagens buiten gevecht waren gesteld. Enkele Qogeublikken la ter kwam overste Mussert op zijn commandopost om bem te spreken. Hij gaf hem bevel de zg. k-rollen, die waren uitgelegd om de pantserwa gens tegen te houden, op te ruimeri. aangezien deze ook bef eigen verkeer belemmerden. Ook dit wekte achterdocht op. Op weg met den overste naar diens eigen commandopost in het postkantoor bemeikte getuige, dat zij gevolgd werden door zijn officieren, die met de revolver in den aanslag liepen. Reeds hoorde hü mom pelen doodschieten, waarop getuige hen met de hand beduidde, dit niet te doen. President: Vond U de gedachte van overste Mussert. dat die k-rollen het eigen verkeer be lemmerden, reden om hem te wantrouwen! Getüige: Vlak daarvoor waren twee Duitsche pantserwagens bulten gevepht gesteld. De over ste heeft dit moeten hooren en eigen verkor was er overigens nieL Raadsheer 81uy terman: Was het U niet be kend, dat er juist van de zijde waar de k-rollen lagen, Fransche pantserwagens werden ver wacht? Getuige: Neen, ik had alleen maar Duitsche gezien. President: Hier ziet U tot welke gevolgen het leidt, wanneer er geen contact is tusschen de leiders. Overste Mussert wist dit wèl. Ifij had deze mededt-eling van den commandant van de vesting Holland, generaal Van Andel. Ook overste Mijsberg, de verdachte in de zaak gebr. Van Dijk, werd in deze zaak als getuige gehoord. Hü heef» zich niet aan overste Mus serts. bevelen gestoord, omdat hij van oordeel was reeds zeer gunstige stellingen in te nemen. Kolonel Van Andel. die ais commandant van de groep-kü, overste Mussert van zijn functie had .ontheven, op grond van het feit, dat diens ad judant had gezegd dat de overste geen leiding gaf. wensebte er den nadruk op te leggen, dat bü absoluut geen wantrouwen koesterde ter zake de gezindheid van overste Mussert. Hij bad echter een technische opleiding gehad en geen tactische. Zoodoende was hij minder goed opgewassen tegen de taak waarvoor hij zich ge steld zag. -Luitenant Davidson werd als stellingcomman dant verrast "door Duitsche pantserwagens, die het vuur op zün mannen openden. Het werd een wilde vlucht, maar later bevreemdde het hem, dat overste Mussert bevel had gegeven de k-rol- len tegen pantserwagens weer op te rollen, om dat déze het verkeer zouden belemmeren. Met deze mededeeling had hij zich naar verschillen de hpogere chefs begeven, die hem echter tel kens een ander aanwezen, zoodat bij eindelijk bij het algemeen hoofdkwartier belandde, waar, juist toen hij daar was, een telexbericht binnen kwam, dat overste Mussert verraad had ge pleegd en heulde met den vijand. Ds. Brongeest was ziek, en derhalve niet ter zitting aanwezig.- Daardoor kon geen klaarheid worden geschapen terzake de zeer belastende verklaring, die de getuige Luttik aflegde, n.f.. dat deze predikant vertelde, dat overste Mussert, terwijl hij stervende was aan de doodeltjke scho ten cp bem gelost, tegen den Velzer dominee zou hebben gezegd: „Ik ben een verrader en heb mijn verdiende loon gekregen." Ook mevrouw Essink—Vlek, heeft ds. Bronsgeest aan een pa tiënt die naast haar lag in het ziekenhuis hooren zeggen, dat de beschuldiging van verraad aan bet adres van overste ^jussert op- waarhf id be rustte. Ds. Bronsgeest ontkent blijkens een schrifte lijke verklaring een en ander ten stelligste. In ieder geval is vast komen te staan, dat deze pre dikant in het geheel niet bij het sterven van overste Mussert tegenwoordig is geweest. De laatste getuige, Slob, zelf lid der N.S.B. zijnde, legt de verklaring 8f, dat verdacht* Bom in zijn woonplaats bekend heeft gestaan als nationaal-sociulist. Het verhoor van do verdachten. Verd. Bom zegt slechts zorg te hebben ge kend voor de mensehen die aan zijn hoede wa ren toevertrouwd en voort# gekweld te zün ge worden door de vraag, of zijn eigen vrouw en moeder niet zouden worden weggevoerd, zooals hj in zün omgeving vele nationaal-soci^listen reeds weg had zien voqrcn. Z(Jn daad was een gevolg van een implus, mede bepaald door de vele geruchten die over overste Mussert de ronde deden, bevelen die hem onbegrijpelijk voorkwa men en tenslotte de mededeeling van luitenant Kruithof „overste Mussert, die in Dordrecht de boel in de war heeft gestuurd, vcrblüft in uw vak". Daarop reageerde hij met een „dan ar resteeren". De bedoeling o/n overste Mussert neer te schieten, heeft hö niet gehad. Verdachte Kruithof verklaart eveneens geen enkele persoonlüke ervaring te hebben ten aan zien van het „verraad" van overste Mussert. Nochtans was hü van oordeel, dat diens arresta tie een gebiedende eiseh was eenerzijds op grond van de geruchten, anderzüds op grond van de door overste Mussert gegeven bevelen. Hij heeft de doodeltjke schoten gelost, omdat anders over ste Mussert zijn tevolver zou hebben getrokken en op hen zou hebben geschoten. REQUISITOIR. Prof. mr. dr. Van Genechten ving zün requi sitoir aan met een uitvoerig historisch overzicht van het ontstaan, de verbreiding en gevolgen van de kunstmatig in het leven geroepen „ver- raad"-legende. Want de roode draad van het drama dat uw hof te berechten heeft, begint maanden voor het drama zelf. en 1* gesponnen door hen, die ook nu nog, vanuit hun schuil plaatsen, tot nieuwe moorden ophitsen. - Overste Mussert was een officier van den ouden stempel, met zorg het wanbeheer van het parlementaire stelsel aanschouwend. In hart en nieren militair, weigerde hü een politieke positie in to nemen, en waakte er zelf» angstvallig voor, zijn broer die leider is van de N.S.B. zelfs maar btj familie te ontmoeten. liet oude regime eisch- t« achter juist verpolitiekte officieren, bereid het systeem in zün anti-Duitsche gezindheid te schragen. Eenmaal komt do dag, dat ook zij vopr Uw hof terecht zullen «taan om gestraft te worden voor hetgeen iü aan ons volk hebben bedreven. Uitvoerig stond spreker stil bü 'le verschillen de pogingen, do nationaal-soclsUsten in een zoo Mocht mogelijk daglicht te stollen. Nooit is er Jets gevonden, maar ook nog nooit heeft de re geering baar T-uile beschuldiging cn verdacht making ingetrokken. Eer ging haar niet aan. Even voor den oorlog werden 31 Nederlan ders geinterneerd, door den heer De Geer rechtstreeks van landverraad beschuldigd. Nog nimmer is bekend gemaakt waarop' dwte beschuldiging in eoncreto berust. Het ligt in mijn bedoeling, minister De Geer in de ge legenheid te stellen, zich hier te verantwoor den. Sedert hü als vergeten burger toch weer laat merken dat hü geen vergeten bur ger wil zün. zal hij dit ongetwijfeld aange naam vinden. Met tal van citaten uit de dag- en weekbladen toonde spr. aan, hoe ona volk in do pers propa gandistisch rüp ls gemaakt voor den oorlog en vooral voor een bloedbruiloft tegen do Neder- landseho nationaal-soclaliaten. De belde verdachten zün de voltrekkers ge worden van/ een noodlot, dat anderen in hun be krompen haatgevoelens on onverstand ontketend hebben. Nochtans moeten er voorbeelden gesteld worden, wil men dit kwaad oen kop indrukken. Van Bom is niet bewezen, dat hü heeft willen dooden. al heeft hü *ïch ook aan feitelijke in subordinatie schuldig gemaakt. T'-gei) hem meen ik te kunnen volstaan met eengevangenisstraf te eischen van twintig jaar. Voor Kruithof spreekt niets, alles pleit tegen hem. Wanneer h'j niet do zwaarste straf krijgt, is dit een vrij brief voor alle verdere moordenaars die specu- leeren op een overwinning van Engeland en het bolsjewisme. Indien Uw hof bereid ls. dit hoog ste vonnis te vellen, beteekent dik nog niet. dat het in zijn volle zwaarte voltrokken behoeft te worden. Immers, wanneer zou blükcn aan de vijand van he» Nederlandsche volk. .dat de na- tionaal-socialistische staat met hen die de gc- meenschap bedreigen en den wederopbouw van ons volk willen beletten, .afdoende weet te han delen. dan ls het misschien niet noodig, de dood straf te voltrekken, die ik voor verdachte Kruit hof moet eischen- Degenen die hem hadden moeten straffen, wa ren geestelük medeplichtig tegen hem kan slechts éën straf worden uitgesproken en die is het, die ik van Uw. hof elsch. Pleidooi. De verdediger van de beide verdachten, mr. W F. H. Zegers, zeide verheugd te zün. dat de krijgsmanseer van overste Mussert onbezoedeld is. Dat hü nochtans de verdachten verdedigt, komt, omdat hij in hen de slachtoffers ziet van datgeen, wat door den procureur-generaal zoo uitvoerig is betoogd. Spr. wijt het gebeurde niet overste Mussert aan een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Hij was een eer!Uk soldaat. Hü was ook een knap technicus, maar had geen tactische opleiding gehad. Zoo rijst de vraag, of hij in Dordrecht wel op zijn plaats was.- Boven dien had hü een moeilük karakter, waardoor samenwerking niet gemakkelijk werd. De werkelijke daders zün bulten bereik. Dat spijt mij niet minder dan den procureur-gene- Om na twee jaar de d<v>dstraf te eischen acht spreker voor geheel het Nederlandsche volk on aanvaardbaar. Men vergist zich wanneer men meent daarmede de belangen van de N.S.B. t* dienen. Bovendien staat op muiterij tijdens den oorlogstoestand niet de doodstraf, aldus spr-. en kan dus ook in dit geval niet geeischt wor- Resumeerende concludeerde spr. voor beid" verdachten tot vrijspraak of gevangenjsfijraf vopr den duur der voorloonige hechtenis. Het vredegerechtshof zal over veertien dagen vennis wüzen. ONZEKERE STEMMING OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. De effectenbeurs te Amsterdam maakte Don derdag een onzekeren Indruk. De handel was van kalmen aard. De koersbeweging was echter onherkenbaar. Uen aanvankelüke verbetering van de n ""er. was niet van duurzamen aard De note- n gingen weer even hard naar beneden als ze naar boven waren gegaan en het resultaat wa« dat tenslotte in vrijwel alle rubrieken gehandeld werd beneden het aan vangspunt. Op de industrieafdeeling ontwikkel de zich weer een affaire in de Philipsasndeelen. De petrolcumafdeeling vertoonde, voor olies eeni ge affaire. De tabakken werden ongeveer tegen de prijzen van Woensdag afgedaan. Voor scheep vaartpapieren was de belangstelling, niet groot. De beleggingsmarkt was kalm. Ned. Obl. 1941 IK).— 4 100*4—1005/16: Ned. Obl 1941 1 100.— 3"; 98%J-9S%. Bataafsche Petr. Mij. Obl. 4% 102%—102%Idem Obl 3% 95%102 1/16; A Amsterd. Bank 154%--154%. A Incassobamk 148—148%. A Rotterd. Bankver. 159A Twentsche Bank 165'»—155%. Lever Bros Unilever Pr. A. A 1000— 141—140' A Ned. Gist en Spiritusfabr. 595585; A K.M. „De Schelde" Nat. Bez. 141-139%: A Ver Pa- pierfsbr. van Gelder en Zn 160%150; A Wilton Feijencord 252251%; A Hessa Rubb. Mij. 106% —102: A Arendsburg Tabak Mb. 198%—193; A Blauw hoedenvVriesseveem 113%113%: A Houtb. v.'h G Alberts 145: N«d. le !ng 1940 4 101101>4 Ned. 2e lng 1940 4 100%—100 5'IG Ned. met bel. fac. 1940 4 100' 100 5/16; Ned. r 100.— 1937 3 93%~°3% Ned. i 1000.— 1938 (3%) 3 96%-96 .9/16:" Ind. a f 1000 - 1927 3 89% —89 7/16: Ind. a 1000.— 1937 A 3 S7-S7%: A Kol. Bank 135%—134%A Ned. Ind. Handels bank 91—90%C Ned. Handel.-Mü. if 1000.» 130%130%: A Aig. Kunstzijde Unie 159%-—151- 159%; A Van Barkers Patent 143—I42%-140% C Calvé Delft 123%—122%-120% A Fokkervliect. Fsbr. 213—216: A Lever Bros Unilever 173% 173%-168%: A Ned. Ford Aut. Mij. 329' 33»-. A Philips" Gloeil. Fabr. Gem. Bez. 301%—302- 309: Idem Pref. W.A. 177—176: A Dcrdtscho Petr. Ind.. Mu. 255—254: A Kon. Petr. Mij. 295% —296-288: C Amsterd. Rubb. 181—179%-176A Bandar R"bb. MÜ- 148%—145%: A Delt Batavia Rubb. Mb*. 143—141%. C Oostkust I 509.— 95%A "..Serbadjadi"" Sum.-Rubb. 91 A Sumatra Rubb. Cult 155A Ver. Tnd. Cult. Ondern 126-130: A Holland—Amerika lijn 150', 1494-147: A Java—China—J8nan lijn 128—12<: A Hon. Ned. Stoomh. Mb. 1S9%—188%-191' iA Ned Scheepv. Unie 177-177-173%: A Rotterd. Lloyd 146—146: A Stv. MU Nederl. 146: A H. V. Amsterdam 277%—277-270";A Javasch- Cult. Mb- 163—164: A Ned. Ind. Suiker Unie 166—165: C Deli Mii h f 1000.— 176%—174%-176 A Senembah Mb- 159158. AANBESTEDINGEN N Donderdag word tc Breskene aanbeatced het onder houdswerk aan de waverkeerlng van het cal. water schap Oud en Jong Breskcns, dienst 1942—1043. Inschrijvers waren: J. M. Dekker. Nederweert 28200. P. Cornells. Hoofdplaat 26600,—P. do Regt, Terneuzen 25900,P. J. v. d. Saode. Bres- kens 25555,—; C. v d. Klippe. Vllssingen 25500.; L. v.d. Klippe. Zierlkzee en J. ja Gasst Koudekerke 25445: P. Mollet. Hoofdplaat f 25131; J. van 't Hoff. Hoek 24480. C. Th. C*mblcr, Breskens 24124 en P. Hamellnk. Hoek 21900. Het werk is niet door het bestuur aan den laagsten inschrijver gegund. AGENDA Elcctrobioscoop, Middelburg. Van 17 t/m 22 April: „Liefde kent geen grenzen." Schonwburgbloscoop, Middelburg. Van 17 t/m 20 April: „Vracht van Baltimore". Grand Theater Goes. Van 17 t/m 21» April: „Stukas". Alhambr» Theater, Vllssingen. van 17 t/m 20 April: „Vracht van Baltimore"; van 21 t/m 23 April: „Olympladcfilm II."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 5