ABDIJSIROOP Vacantie in distributietijd. Neutrale scheepvaart lijdt groote verliezen. VASTZITTEND SLIJM Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 11 April 1942 Goede wenken en welgemeende raadgevingen. (Van onzen Haagschen correspondent.) Nu wy de laatste dagen af en toe een glimp vari de lente mógen ontvangen, al was het alleen maar in over-hoop-gehaalde kamers en aan op stofjacht zijnde huis vrouwen, hetgeen op het voorjaarsver schijnsel, dat „schoonmaak" heet, wijst, duiken ook de vacantielusten op en begint men te onderhandelen over vacantieplan- nen. Een keuze als vroeger zal er ook dit jaar n<^- niet zijn, want men zal ook dezen zomer zijn aangewezen op de mogelijk heden, welke het eigen land biedt. Dit be hoeft echter allerminst een bezwaar te wezen, want ons eigen landje biedt voor iedereen nog schoons en nieuws genoeg. Reeds thans zijn er ruim voldoende aan wijzingen, dat de reislust stellig niet min der zal zijn dan vorig jaar, hetgeen na een winter als de afgeloopen alleszins verklaar baar is. Derhalve is het goed, dat men reeds nu begint met rekening te houden met de distributie-, vervpers- en logiesmoeilykhe- den, die er ongetwijfeld vele zullen zijn. De gast hoezeer geneigd alle zorgen even over boord te gooien zal alles moeten doen om zijn gastheer het gast heerschap niet onmogelijk te maken. De maaltijden ^n hotels, logementen en pensions zullen soberder zijn dan het vo rige ja^r, omdat er* artikelen zijn, die niet meer gedistribueerd worden dan alleen in bijzondere gevallen, zooals ziekte e.d. Er is in tegenstelling met het vorige jaar vrijwel niets meei „zonder bon" te ver krijgen. met uitzondering van „bonlooze menu's" en schotels in restaurants, doch slechts in beperkte mate. Deze mag men echter slechts beschouwen als een welkome aanvulling in gevallen, wanneer men niet over voldoende bonnen beschikt. In verband met deze feiten, verdient het aanbeveling, dat de vacantieganger zijn distributiebon nen meeneemt en om niet in moeilijk heden te geraken met bonnen, die een langeren geldigheidsduur dan één week hebben, bijv. suiker zooveel mogelijk in groepsverband reist, om de bonnen zoo nuttig mogelijk te besteden. Het maken van uitstapjes uit een centraal punt van daan, waar* men des avonds terugkeert, verdient in elk geval de voorkeur boven het trekken van plaats tot plaats met zijn ongemakken iet de consumentenbonnen en van het inslaan van levensmiddelen. Maar ook het reizen zelf dient met over leg te geschieden, omdat het distributie kantoor geen extra vergunningen voor het koopen van kleeding, schoenen, fietsban den kan afgeven- Men zorge er dus voor, in vacantietijd niet ondoordacht elke voor zorg om de slijtage van banden, schoenen of kleeding zooveel mogelyk te beperken, na_ te laten. Wat de bonnen betreft, doet men goed. te trachten enkele bonnen als reserve „in te loopen", vóórdat men met vacantie gaat. Men heeft ddn wat meer „armslag". Zoo mogelijk neme men vooral artikelen in natura mee. Dit geldt in het bijzonder voor die zomergasten, die niet in hotels en loge menten gaan logeeren, maar bijv. hun va cantie in zomerhuisjes willen doorbrengen, en voor kampeerders, daar het aankoopen van levensmiddelen voor hen wellicht moei- lykheden kan opleveren, ook al kan gezegd worden, dat de overheidsinstanties in samenwerking met verschillende toeristi sche instanties maatregelen overwegen om de distributiemoeilijkheden zooveel mo- gelflk op te vangen. Men vergete ook niet, dat aan de logeer- inrichtingen, evenals zulks voor ieder huis gezin en iedere inrichting in het land geldt, een beperkt verbruik van gas en electrici- teit is opgelegd Afhalen distributiebescheiden. Een byzonder belangrijk punt is het af halen van nieuwe distributiebescheiden, dat immers sinds kort elke 4 weken moet ge beuren. Bovendien kan men deze niet meer, gelyk vroeger het geval was, op ver toon van zyn stamkaart in iedere wille keurige gemeente in ontvangst, nemen, doch uitsluitend in de plaats, waar men als woonachtig staat ingeschreven. Indien men dus op den dag van uitreiking uit- stedig is, zal men tevoren maatregelen moeten nemen, door bijv. zyn stamkaart in vertrouwde handen, die voor afhalen zullen zorg dragen, achter te laten. Eén en an der geheel voor eigen risico Ook het zich tevoren realiseeren van de moeilijkheden der Spoorwegen in dezen oorlogstijd, waarin het goederenvervoer veel meer materiaal opeischt dan gewoon lijk, en zich dan bij voorbaat verzoenen met .en staanplaats, ka.» het reeds op den heenweg bederven van vacantiegenoegens voorkomen. Met name het fietsentraris- port zal ook veel geduld vergen Er is echter naar ons van bevoegde zyde te kennen gegeven wordt ir het geheel geen aanleiding om te adviseeren „bljjf maar liever thuis". Indien men zich prepareert op mogelijke moeilijkheden en het vaste voornemen heeft, zijn vacantie en zijn humeur door niets te laten bederven, dan zal men zonder bezwaar er op uit kun nen trekken Het vorige jaar heeft zich de merkwaar digheid voorgedaan, dat bijna iedereen zijn vacantie op de Veluwe wilde doorbrengen. Opeenhooping van menschen echter in slechts enkele streken, brengt niet alleen moeilijkheden bij het vervoer met zich mee, maar ook ten aanzien van de bevoorrading der winkeliers. Behalve de Veluwe telt ons land evenwel nog tal van mooie plekjes Z.-Limburg, Noordbrabant. Twente, Ach terhoek, Drente, enz. die even rustig en even gezond zijn. Behalve eén dergelijke logiesverspreiding is ook een vacantie- spreiding ten zeerste aan te bevelen. Wie niet aan een bepaalden tiid gebonden is, neme zyn vacantie in vóór- of nazomer. Ook dat bevordert den goeden gang van zaken ten aanzien van vervoer en logies. Toenslotte .dient nog erop gewezen te worden, dat in kampeercentra, e.d. geen petroleum of spiritus beschikbaar zal zijn. hetgeen eenig ongemak zal bezorgen aan gebruikers van strandtenten, kampeer- huisjes enz. Hetzelfde geldt voor de 500 boerderijen, die uitsluitend voor nachtlogies tusschen 12 en 4 .uur voor kampeerders zijn ingericht. Ook toewijzing van levensmid delen is aan de inrichting dezer nuttige verblijfplaatsen niet verbonden. Daarin-zal men dus zich'' zelf moeten voorzien. Het is allemaal een. beetje behelpen, maar dat verhoogt immers juist de sportieve beko- ring van het kampeeren en trékken De „Militdrjsche Korrespondenz aus Deutschland" wijst op de hooge verliezen onder neutrale zeelieden die in Britschen of Amerikaanschen dienst varen, en komt -tot de slotsom, dat negentig procent daar van een zekeren dood tegemoet gaat- Naar aanleiding van de uit New-York komende berichten, dat 8000 neutrale zee lieden op .aanwijzing van den Attorney general gearresteerd zyn, schryft de „M. C.D.", dat het zonderling aandoet, dat in het land van vrijheid en democratie bui tenlanders met 'geweld er toe zouden ge dwongen worden in oorlogsdienst te tre den en bij den thans buitengewoon hevigen slag op den Atlantischen Oceaan met groote zekerheid den dood tegemoet te varen. Willen de. Vereenigde Staten de mid deleeuwen met hun slavernij en matrozen- ronselarij doen herleven om de groote ver liezen aan bemanningen van koopvaardij schepen te compenseeren Als de berekening, die het Amerikaan- sche tijdschrift „The News Republic", den afgeloopen herfst publiceerde, juist is. dat in twee jaren 41.000 Britsche zeelieden al leen in den slag op den Atlantischen Oceaan het leven lieten, wordt het optreden van de Amerikanen tegen de neutrale zee lieden verklaarbaar. Daar komt bij, dat de Vereenigde Staten zelf ook sedert zij in oorlog kwamen, zware verliezen onder de bemanningen van hun koopvaardijschepen leden. Tot eind Maart werden, zooals be kend, in de Amerikaansche wateren en op den Atlantischen Oceaan sedert het toe treden van Amerika in den oorlog onge veer tweehonderd schepen met meer dan 1.3 millioen brt. vernietigd, waarbij eenige duizenden zeelieden den dood vonden. Van de tankschepen meestal de geheele be manning. Volgens Britsche mededeeltngen werd een vierde deel der Britsche tonnage ge vormd door neutrale schepen met neutrale bemanningen. Dienovereenkomstig zou het verlies aan neutrale zeelieden ongeveer tienduizend man moeten bedragen. Boven dien heeft de Londensche berichtendienst medegedeeld, dat sedert het uitbreken van den oorlog tot 1 Maart van dit jaar twee honderd Noorsche schepen met 1.3 millioen brt- en ongeveer 1300 Noren verloren zijn gegaan. De Noorsche reeders vereeniging verklaart echter, dat de verliezen aan menschenlevens aanmerkeiyk grooter zijn. Volgens andere berekeningen zouden in dezen oorlog ongeveer 25.000 Noren in Engelschen dienst hebben gevaren, waar van er ongeveer 6000 om het leven kwa men. Van Zweedsche zyde wordt medegedeeld, dat tot eind 1941311.600 brt tot zinken gebracht werden en 827 Zweedsche zeelie den daarbij om het leven kwamen. (In den vorigen wereldoorlog ging 291.500 brt. Zweedsche koopvaardij tonnage verloren.) Ook de Grieksche koopvaardij, die na af loop van den strijd in Zuidoost-Europa voor Engelsche en Amerikaansche rekening vaart, heeft verscheidene duizenden man verloren. "Bij een totale koopvaardytonnage van ongeveer acht millioen brt. beschikten de Vereenigde Staten over tienduizend of ficieren en 40.000 man zeelieden en tech nisch personeel. Voor 1942 bestaan plannen tot den bouw van 6 5 millioen brt. voor de bemanning van deze schepen, indien zij werkelijk in dienst kunnen worden gesteld, zouden 15.000 officieren en 60,000 man noodig zijn. Voor de opleiding van koopvaardybeman- ningen voor den dienst op bewapende vrachtschepen zijn echter slechts drie ma rinescholen beschikbaar, die tot eind 1943 in het allerbeste geval 2000 officieren en 8000 man kunnen afleveren. Daarmede is de behoefte in de versteverte niet ge dekt. Tevens is nog geen rekening gehou den met de loopende verlitzen. Zooals bekend leidt ook de Britschê koopvaardijvloot sterk onder gebrek aan personeel, zoodat het beschikbaar stéllen van Britsche zeelieden voor de nieuwe Amerikaansche schepen niet in aanmer king komt. ARGENT1JNSCHE SCHEPEN NIET IN CONVOOI. Te Buenos Aires is officieel medegedeeld dat geen Argentijnsch koopvaardijschip in convooi zal varen. NIEUW ZEELANDSCHE TROEPEN NAAR EIGEN LAND. De Nleuw-Zeelandsche regeering heeft Engeland gevraagd de Nieuw-Zeelandsche •troepen, die zich in het buitenland bevin den, naar hun vaderland terug te zenden- EXPEDITEURS OF ROOVERS Het is de centrale recherche te Amster dam gelukt klaarheid te brengen in eén reeks diefstallen, gepleegd in een expedi- tiebedryf, welk bedrijf, naar thans is ge bleken, meer weg had van een georgani seerde rooversbende. De vyf chauffeurs, daar werkzaam, plachten een groot deel van de aan hun zorgen toevertrouwde pakketten te onder zoeken en den inhoud te stelen. Deze werd dan door waardeloozen rom mel vervangen. Talryk waren dan ook de klachten, welke by de politie binnenkwa men, maar wfll de verzending vrijwel al tijd over verschillende firma's liep, was het uiterst moeilyk, na te gaan. waar de diefstallen werden gepleegd. Een gelukkig toeval kwam haar echter te hulp. Bjj een firma in Utrecht kwam dezer dagen een pakket binnen, dat 200 pakjes tabak moest "bevatten, doch inplaats daar van, met den inhoud van een vuilnisemmer was gevuld. Daarby was echter een oud wasch- lystje en dat leidde tot de aanhouding van een chauffeur, waarna spoedig de arres tatie van vier zyner collega's volgde. Ook KORTE PRED1CATIE GELOOVEN EN ZIEN. Jezus zeide tot Thomas: „Omdat gij Mij gezien hebt, hebt gij geloofd? Zalig zij, die niet gezien hebben en toch gelooven". Joh. 20 29. Thomas, ontgoocheld door de gebeurte nissen van de laatste dagen, kon in de op standing van zijn Heer pas gelooven.nadat hij Hem had gezien en de litteekens in Zijn handen, zijde en voeten had onderzochtEn Jezus is aan deze kleingeloovighcid van Zijn discipel tegemoet gekomen. Hij heeft niet gezegd'. „Omdat Thomas zoo ongeloo- vig is, wil Ik M\j ook niet aan hem open baren', maar Hij heeft zich speciaal voor Thomas een tweeden keer aan Zijn discipe len vertoond en Zijn twijfelmoedigen vriend laten zien, wat hij niet gelooven kon. Toch krijgt Thomas er een vermaning bfj: het is zaliger niet te zien en tóch te gelooven. Wy stemmen met dit laatste waarschijn lijk maar weinig van harte in. Wij zouden ons integendeel zalig, gelukkig prijzen, wanneer wij ook maar zien konden en niet slechts" behoefden te gelooven. Wat zou den wy in dezen tijd, waarin het leven voortdurend als een versnelde film aan onze oogen voorbyraast, ook gaarne ,&ien" de plannendie God met ons en met de we reld heeft, de macM en het koningschap van Jezus Christus, de oplossing van al de verborgenheden en raadselen, waar we nu zoo dikwijls mee verlegen zitten. Maar de Heer geeft ons dat alles niet te zien. Daar heeft Hij zeker Zyn wijze bedoe ling mee. Wy zouden niet alles dragen kun nen wat, wy daar te zien zouden krijgen wij zouden het ook niet begrijpen. Zoudt gij het uithouden als gy Gods plannen voor de toekomst voor U uitgeteekend zoudt krijgen t Zoudt gij het kunnen verdragen, nu reeds te weten wélk lief en leed de Heer U in Zijn loysheid toebeschikt Zoudt gij kunnen bestaan voor de majesteit ban Christus als die feller dan de zon voor U zou oplichtenf Zou uw inzicht de wijdheid van Gods liefde en de diepte van Zijn wijs heid kunnen metent Zoo blijft het dan bij „geloof". Dat is wel moeilyk en vol spanning en toch zyt gij daarin ,ysalig". Jezus bidt, dat uw geloof niet ophoude. Intusschen herinnert Hij U eraan, met. Thomas, dat Hij gekruisigd w(is, maar leeft. Het diepste raadsel is door Hem op Golgotha, waar niets van God te f „zien" was, allang doorleden. En de be slissende overwinning is door Hem op den Paaschmorgen allang behaald. Sindsdien zyn de duivel en de dood lachwekkende figuren geworden, die slechts vruóhtelooze Pyrfhus-ovcrurinningeii kunnen behalen, want Christus zegt: „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aprde". In dat ge loof wil Christus U bewaren. Dat vindt Hij genoeg voor U. En telkens ontdekken we met blijdschap, dat het ook inderdaad ge noeg is. D. WcpK MEDE TOT E.E.N JUISTE VERDEELING EN ECN GOEDE ORDE EEN UITGEBREID NET VAN SLUIKHANDEL ONTDEKT. Dezer dagen werd door de politie te Vlaardingen een jongen aangehouden met aardappelen, welke bleken te zyn gekocht bij van Spr., werkzaam bij het havenbe drijf Vlaardingen-Oost. Deze had by den chauffeur K. uit Rozenburg 14 mud klei- aardappelen besteld tegen 12 per mud. De aardappelen werden vervoerd met een vrachtaueo, die vaak het veer Rozenburg- Maassluis passeerde met aardappelen van den aardappelhandelaar K., zoodat de con troleurs de lading ongehinderd voorbij lie ten gaan. Van Spr. verkocht de aardappe len met 2 winst per mud aan zyn mede arbeiders. Bij de koopers werd terstond huiszoeking gedaan en in vele gevallen ge lukte het de clandestien gekochte aardap pelen te achterhalen. Een van deze perso nen had ook aardappelen betrokken van de portier de R. van het havenbedrijf Vlaardingen-Oost. De R. werd gearresteerd en by huiszoeking werden by hem niet al leen aardappelen aangetroffen, doch ook een hoeveelheid groene zeep, tarwe en vleesch. Bij onderzoek bleek, dat de R. deze aardappelen met medeweten van den bedrijfsleider J. per schuit van het haven bedrijf, getrokken door een particulieren sleepboot, vervoerd had. Op een donkeren avond in December voeren de R. 'en de sleepbootkapitein van F. met 60 mud steenkolen naar den particulieren losplaats van boer T., waar de kolen verwisseld werden met 60 mud aardappelen. De R. en van F. wisten ij deze gelegenheid beiden ook tarwe van T. los te krijgen. Aan plm. 100 personen werden de aardappelen ver kocht tegen prijzen van 8 tot 15 per mud. De vorstperiode verhinderde een vol gende vaart, doch kort nadat het ijs ver dwenen was, ondernamen de R. en van F. wederom een tocht naar boer T. Daar deze nu niet meer om steenkolen, doch om kunstmest verlegen zat, werd de schuit voor de heenreis geladen met 20 balen van 100 kg. kunstmest. Deze waren door den bedrijfsleider J. en den expeditiechef der kunstmestafdeeling van het bedrijf voor dat doel ter beschikking van de R. gesteld. Thans werd een lading van plm. 55 mud naar het havenbedrijf gebracht en weder om zagen de R. en van F. kans om tarwe van boer T. los te krijgen. Het vleesch, dat bij de R. werd aange troffen, was afkomstig van zekeren M. uit Maasland, die eenvkoe frauduleus had geslacht. Voorts had de leverancier van de aardappelen, K., nog 2 zakken tarwe in zyn bezit. Deze waren afkomstig van den dorschmachinemachinist P. uit Rozenburg, die de tarwe daar gereed had gezet om door K. per vrachtauto pver het veer naar Maasland te worden gebracht, waar de tuinder P. B. de tarwe had geruild voor een lederen jas. By huiszoeking by den chef der kunstmestafdeeling van het ha venbedrijf. vffti Li., werd door den betrok ken rechercheur een hoeveelheid clandes tien gefabriceerde boter aangetroffen. De ze boter was frauduleus bereid door boer W. uit Schipluiden, die de boter door tus- schenkomst van graanhandelaar P. met van L. geruild had voor een zak kunst mest van plm. 50 kg. Tegen allebovengenoemde personen is proces-verbaal opgemaakt. GOOI DEN MAN,DIE U CLANDESTIENE WAAQ WIL. VEQKOOPENDE DEUR, UI Ti Distributie van schilderslinnen. Het tot dusver uitgegeven rondschryven van de Federatie van beeldende kunste- naarsvereenigingen, van Pulchri en Artl inzake de distributie van schilderslinnen hebben tot onjuiste gevolgtrekkingen ge leid. Naar aanleiding daarvan doet het dept. van volksvoorlichting en kunsten, in overleg met het rijksbureau voor de distri butie van textielproducten voor den handel, belanghebbenden weten, dat schilders, die lid zijn van de federatie van beeldende kunstenaarsverenigingen op vertoon van hun lidmaatschapskaart 1942 bij de plaat selijke distributiediensten iedere twee maanden een leveringsvergunning kunnen verkrijgen tot een hoeveelheid van 2 strek- kenden meter, d.w.z. 4 vierk. m. geprepa reerd schilderslinnen. Zij die geen lid zijn van bovengenoemde federatie, dienen zich te wenden tot de Nederlandsche Kultuur kamer, welke toestemmning kan verleenen voor het betrekken van eenzelfde hoeveel- -heid gedurende dezelfde periode. Schilders, die in het bezit zijn van een leveringsvergunning kunne., het hun toe komende linnen betrekken bij de detaillis ten. bij wie zy ook voorheen hun behoeften dekten. de heler, een oude bekende van de politie, werd ingerekend. De .aangehoudenen heb ben reeds een volledige bekentenis afge legd. BURGERLIJKE STAND GRIJPSKERKE. Over de maand Maart 1942. On dertrouwd: Jobannie Pieter de Ridder, 26 j. te Arne- muiden. en Johaona de Bree. 28 j. Overleden: Lambertue Verhage, 44 j. man van Janna de Viseer. MELISKERKE. Over de maand Maart. Geberen: Jacobus, z.v. Marions Verhage en Maatje Onderdljk: Josina. d.v. Johannes, Simon Matthtjsse en Maatje Boogaard. Ondertrouwd: Abraham. Jor.ïas van Leerrem 24 J. j.m. en Maatje Jakobsen 20 J.. j-d. Overleden. Martina. Dekker, 3 weken, d.v. Lourens Dekker en Sina Melse. KRUININGEN. Van 3 tot en met 9 April. Geboren: J&comina Maatje, d.v. Pieler Adriaan Knkelteeke en van Adrtana Duindam: Catharlna. d.v. Cornells KruUG en van Cornelia Leonllda Catharina Kalle. Overleden: Francois Stcvense, 44 jaren, man van Jannetje Jooscc. WEMF.LDINGE. Over Maart 1942. Geboren: Jacob Pieter. z. v. A. v. d. Maale en P. Meul- polder. Johannes, z. v. K. de Jong en C Vntrel. Anthonie Pfeter. z. v. P. C. Feytel en T." Min naar. Johanna Maria, <L v. M. L. de Jong er. H, J. Korstanie. Overleden: te Goes. J. Lindenhergh. oud 66 j. echtgenoote van H. van Oosten. Corn, van Oos ten. oud 69 j. echtgenoot van Jac. Mieras. Maria P Seen, oud 76 j. echtgenoote van Com. Hon- gesteeger Als levenloos aaneegeven een kind t an M. Vermaire en M. Heijboer. CADZAND. Over Maart 1942. Geboren: Art Tz.isk z v. J. A. Notebaart en M. J. Foppen: Johannes J. M. tv. M. van de Plasse en M. E. van Tlggelec; Jannis zv. J. Cappon en M H. Barendse. Overleden: Susanna de Hullu 87 jaar. weduwe van J. Risseeuw: Maria Cappon. 75 Jr.. echtgen. van P. van Cruljningen: Plcter van Cruijningcn, 74 jaar, weduwnaar van M. Cappon. A.A. AARDENBURG. Over Maart 1942. Geboren. William C. M. z.v. A". J. de Croock èn P. M. Steyaert: Alar- dus M. z.v. Si Oord en W. A. Fledderus; Hetty d.v. H. Brevet en M. M. Wille: Marnik R. z.v. C. R. van Quckelberge en M. T. Sa liet. Overleden: "Hypolltus de Clerek. 85 Jaar. wednr. van E. M. Cauvels; August A. de Smet. 51 Jaar. eehtg. van E. M. van Besien: Maria C. Eekhout. 71 Jaar. wed. van K Dees: Leonla M. Andries 83 Jaar wed. van H. J. Hermie: Petrus J. van dc Weghe, 88 jaar, echtg. van ,V. van Maldegem. A.A. SPORT Kórfhal GEEN WEDSTRIJDEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Wel promotie- en degradatiewedstrijden. Het bestuur van den Ned. Korfbalbond heeft dc volgende maatregelen getroffen: 1. Er zullen aan het eind van bet seizoen geen wedstrijden om het kampioenschap van Nederland worden vastgesteld, eendeels omdat de daarvoor be- bezwaren bestaan wat het reizen en de voeding betreft.. 2. Promotie- en degradatiewedstrijden zullen wèl gespeeld worden met dien verstande, dat wanneer In één of meer districten de promotie-degradatiecompeti ties niet,, vóór den aanvang van het gesloten seizoen 15 Juni zijn beëindigd, zij zullen worden voort gezet op 16 Augustus en volgende speeldagen, vallende vóór het begin van de competitie 1942-1943. 3. Van verceniglngen, aan wie toeslehnmlng voor het organisceren van seriewedstrijden Is of zal wor den verleend, zal worden geëischt, dat haar program ma's zóo worden Ingericht, dat g^en der speters(sters> in totaal langer dan 120 minuten, aan de wedstrijden deelneemt met dien verstande, dat tusschen twee wedstrijden van eenzelfde twaalftal tenminste een pauze van 60 minuten moet zijn. Hockey GOES I—MIDDELBURG 32. In een vrlendschappeltjken wedstrijd heeft de 4e klasser Goes op verdiende wijze van de 2e klasser Middelburg gewonnen. De Middelburgers waren tech nisch de meerderen van Goes maar de voorhoede van Middelburg verstond niet de kunst, doelpunten te maken. De Goesche voorhoede speelde snel en ver rassend met als resultaat 3 fraaie doelpunten. Middelburg nam direct na het begin het heft In handen en goed gesteund door de middenlinie werd het Goes-doel belegerd. De backs wisten echter steeds het te korte samenspel van de Middelburg-voorhoede te breken. Na tien minuten spelen werkten de Goe- schenarcn zich los, de rechtsbuiten kreeg den bal. zette goed voor en de mldvoor kogelde onhoudbaar in. Kort voor rust wist Middelburg utt een strafcorner onhoudbaar te scoren (11). Goes was echter niet ontmoedigd en nog voor het rustslgnaal maakte de linksbinnen er 21 van. Na de rust ging de strijd meer ge!Uk op. Middel burg had het eerst succes toen de rechtsback een strafcorner hard inkogelde (22). De Goes-voorhoedc bleef echter gevahrliik en het dunrde niet lang of dc yecbtsbinneo gaf Goes voor de derde maal de leiding. Geldige bonnen voor voedingsmiddelen. 12 April—18 April 1942: 19a Brood 4 rants.) brood of 19b Brood rants.) gebak 19a Vleesch 1 rants.) vleesch of 19b Vleesch Vz rants.) vleeschwaren I9a Aardappelen 1% kg. aardappelen 19b Aardappelen kg. aardappelen 22 Maart—18 April 260 Algemeen 1 kg. Suiker. 8-01 of 4-01 Reserve 50 gram Cacao. 259 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat. 263 Algemeen 500 gram Jam. 257, 261, 265, 269 Algemeen 1 rants. BI. Br. of Geb. 4-02, 4-0S Reserve 250 gram Ryst. 264 Algemeen 250 gram Peulvruchten. 268 Algemeen 250 gram Gort. 267 Algemeen 100 gram Verm., Maiz. 258, 262, 266, 270, 874 Algemeen 100 gram Kaas. 16a t.m. 19a Melk 3% liter Melk. 16b t.m. 19b Melk 1% litgr Melk. 12 Apiil—20 April 19 Boter of vet </2 rants, boter of margar. 26 Maart18 April '271 Algemeen 250 gram Peulvruchten. 3-04 of 4-04 Reserve 400 gr. Sinaasappelen. Geldige bonnen voor diverse artikelen: 16Pe'troleum t.m. 13 Juni: 2 1, petroleum. 07 K.F. Brandst. t.m. 30 Apr. '42 (1 een heid, geen anthr.). 08 K.F. Brandst. (2 eenh.) tm. 30 Apr. '42. 05 t.m. 0-9. 13.17 H.K. Bianclst. t.m. 14 Apr. 12 ton. 20, 23 t.mr 32 C.V. Brandst. t.m. 14 Aprü. Ie t.m. 9e Per. Brandst. t.m. 14 April t eenh. Brandstof. 272 Alg. .t.m. 30 Apr. 1- rants, zeep. I Zeep t.m. 30 April 1 rants, zeep. I Toiletz. t.m. 3(kApr. 75 gr. toiletz. 80%. L Textiel (m.) t.m. 30 Apr. 50 gr. scheerz. De volgende bonnen zyn binnenkort niet meer geldig. Na Zaterdag 11 Apr.: 18 Brood, Vleesch, Aardappelen, 16 en 17 Boter en Vet. De geldigheidsduur van' de volgende bon nen is verlengd: t.m. Donderdag 30 April: 211 Alg. (zeep); 228 Alg. (zeep); G zeep, toiletzeep; H zeep, toiletzeep. is oorzaak van hoestbuien* piepen op de luchtpyp en benauwdheid op de borst f Neem dan direct de zacht slijmoplossende Abdijsiroop. Vanonds beproefd by hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S LAND- EN TUINBOUW SCHUBFTBESTRIJDING. De laatste jaren is op grond van buitenlandseh onderzoek ook in ons land nagegaan op welke wijze en op tijdstip de eerste schurft op treedt. IIri ''aarhjj dat de schurft in hoofd zaak ovejw-ii ert op aia-valien blad pn van daaruit in het vooijaar de jonge bladeren en vruchten besmet. Het zfju de /.gnl wintersporen ascosnorenl. die de bèsmetting teweeg brén gen. Uit onderzoek op het Laboratorium van Prof. Quanjer te Wageuingen is gebleken dat op S April 1942 de eerste sporen weer versche nen zün. Het is tbans de tijd voor de eerste beepuiting. Zoodra dc hoofdvlucht der sporen verschijnt wordt opnieuw gewaarschuwd. Het is dan tijd voor een tweede bespuiting voor den bloei. TAMELIJK DRUKKE HANDEL OP DE AMSTERDAA1SCHE BEURS. Dc beurs te Amsterdam is op het oógenblik weer aan sterk afwisselende stemming onder hevig. Vrijdag had de markt bij de opening een vast voorkomen. In alle rubrieken werd zaken gedaan boven het peil van de vorige slotkoersen. Spoedig echter vo.gden de koersen in e..-n snel tempo een benedenwaartsche richting. Toen van de aanvankelijk t ehaalde koerswinst een ge deelte was verloren gegaan, werd toch weer goed weerstand geboden. In verscheidene ge vallen konden kleine vérbeteringen worden op- gemeikt. Van de cultuurwaarden werden HVA's tamelijk^druk verhandeld. Bij de opening werd tegen 278 afgedaan, n.aar >daarna ging weldra een achttal punten verloren, terwijl vervolgens weer een klein herstel intrad. De tabakken wa ren aanvankelijk algemeen, hooger, maar de top- prUzen konden niet gehandhaafd blijven. In de rubberrubriek zakten Amsterdam Rubbers in van 381 tot 175, om daarna weer een paar pun ten naar boven te gaan. Olies gaven de markt- tendens. op duidelijke wijze weer. De koers schommelde tusschen 292 en 285 en bleef later op den middag voornamelijk juist tusschen deze grenzen in. De scheepvaartmarkt vertoonde voor Nederlandsche Scheepvaart Unies vrij drukke affaire en hier werd a/gedaan tegen prijzen loo pend van 167 tot 170. Op de industrie-afdeeling fluctueerden Philips-aandeelcn tusschen 295 en 2SS. Unilevers tusschen 171 en 168. Van Ber kels tusschen 143V4 en 142! i- De animo die voor Van Berkel's Donderdag betoond werd. was thans sterk bekoeld. De beleggingsmarkt was kalm. De stemming voor de Nederlandsche staatspapieren was vast. Ned Obl. 1941 ion 4 lOO'i—100'iNed. Obi. 1941 100 3>', 98—98',Bataafsche Petr. Mij. Obl. 45^ 102: Idem Obl. 3'j 95: A Amsterdam- sclie Bank 151%--151. A Incassobank 146—145%: A Rotterd Bankver. 155%A Twentsche Bank 163%163Lever Bros Unilevei* Pr. A 1000 142%; A Ned. Gist- cn Spiritusfabr. 600: A K M. „De Schèlde" Nat, Bez. 135%; A Ver. Papier- fabr. Van Gelder en Zn. "151%A Wilton Feijen- ocrd 256%: A Hessa Rubber Mij. 104: A Arends burg Tabak Mij. 195; A Blauwhoedenv.-Vriesse- veem 114: Ned. le Ing 1940 4 100%—100%: Ned. 2e Ing 1940 4 100",-100%: Ned. met bel. fac. 1940 4 100-%—100%: Ned. h 1 1000 1937 3 93% 9o%-93%: Ned. a 100 193S (3%) 3 96%— 96%: Indië a 1000 1937 3 88%—83%: Indië a 1000 1937 A 3 86%—86%: A Kol. Bank 136%—135% A Ned. Ind. Handelsbank 93—92: C'Ned. Han- del-Mij 1000) 330%—180%A Alg. Kunstzijde Unie 157%156%-156%: A S'an Berkel's Patent 141%—142%-144: C Calvé Delft 121%— 122%-12l A Fnkkervliogt. Fabr. 220; A Lever Bros Unilever 367%—168-171%A Ned. Ford Aut. Mij. 323; A Philips' Gloeil. Fabr. Gem. B.z 290%— 295-288%: Idem Pref. W.A. 178%—177%A Dordtsche Petr. Ind. Mij. 245%—245%: A Kon. Petr. Mij. 285%282-293%C Amsterdam Rubber 175%—181-175: A Bandar Rubber Mij. 146—148% A Deli Batavia Rubber Mij. 144-141-142: C Oost kust a 500 99—97A „Serbadjadi" Sum. Rubb. 87%: A Sumatra Rubber Cult. 145151%: AVer. Ind. Cult. Ondern. 128—126%: A Holland—Ame rika lün 141%—142-138: A Java—China-—Japan lijn 123—125; A Kon. Ned. Stoomb. Mij. 132%— 174-178: A Ned. Scheepv. Unie 166%—170-166% A Rotterd Lloyd 142—142: A St. Mij. Nederland 142—142; A H.V. Amsterdam 272-278-268: A Javaschc Cult. MjJ. 168163: A Ned. Ind. Sui ker Unie 168—166; C Deli Mij. a. 1000 174—176: A Senambah Mij. 151154.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 5