Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De N.S.V. en het hulpwerk „Moeder en Kind". Werk. mede tot een Winterslag aan het Oostelijk front geëindigd. Vrijdag 10 April 1042 Een der voornaamste onderdeelen van het werk der N.S.V. is wel het hulpwerk „Moeder en Kind". Op het boekjaar 1940/41 werd van de ruim 900 millioen rijksmark, welke werden besteed aan de verschillende diensten van de N.S.V. byna 600 millioen uitgegeven voor dft hulpwerk. Zooals de naam reeds aanduidt, is het doel van dit hulpwerk, de zorg voor moeder en kind en dit in den ruimsten zin van het woord. Deze zorg begint reeds bij het kie mende leven. De dienst heeft zijn vertak kingen tot in de kleinste plaatsen van het rijk. Tienduizenden plaatselijke cdhsultatie- bureadx zijn over het ryk verdeeld, waar in het afgeioopen jaar ruim 30 millioên be zoeken werden geteld. Deze consultatiebureaux worden geleid door een medewerkster van de N.S.V., die dit werk geheel belangé'.oos verricht. Bij haar kunnen de aanstaande moeders ad vies inwinnen en ook zoekt zij de gezinnen thuis op. Zij wordt bijgestaan door ge schoolde verpleegsters en zoo noodig door medici. Behalve voor de wordende moeder zorgt deze leidster'ook voor de overige so ciale hulp in haar buurt. Zij is de ver trouwde voor alle hulpbehoevenden in haar wijk. v De leidster van het consultatiebureau zorgt ook voor een deel voor het verstrek ken van kleeding, beddegoed e.d. voorzoo ver hieraan behoefte is. In het jaar 1940/41 is voor een bedrag van ruim 1*4 millioen mark aan kleedingstukken en huisraad ver strekt. Deze leidsters komen dagelijks in onmid- delyk contact met de bevolking. Het zwaartepunt van haaf taak ligt in het be vorderen van het gezonde leven, zoowel moreel als physiek, doch verder strekt deze taak zich uit tot alle mogelijkheden in het verleenen ven hulp tot in de ergste geval len van materieele en moreele nood. 'Opmerkelijk is, dat deze leidsters voort komen uit alle lagen der 'bevolking, zoodat men hier werkelijk kan spreken van een hulp door allen voor -allen. Een bijzondere zorg voor de jonge moe der in dezen oorlogstijd blykt ook uit het instellen van bijzondere kraaminrichtingen in die streken, welke bijzonder van lucht aanvallen te lijden hebben. Zij kunnen hier rustig de bevalling afwachten en ook na dien nog eenige weken in het huis blijven. Hetzelfde geldt voor de moederhuizen, waar de moeders, die rust of ontspanning noodig hebben, 4 weken lang worden ver pleegd. Deze huizen liggen overal in de mooiste streken van Duitschland. Hier vin den de moeders van kinderrijke gezinnen een heerlijke rust. Het nationaal-socialistische Duitschland heeft er thans voor gezorgd, dat de moeder eens in het jaar herstel van krachten kan vinden, wat zij zoo dringend noodig heeft. In het afgeioopen jaar hebben ruim-300.000 moeders op deze wijze rust en herstel ge vonden. Dit verblijf in deze huizen kost niets, ook de reis heen en terug is voor rekening van de I^S.V. en zelfs wordt voor de garderobe van de moeder gezorgd, wanneer deze voofr een verblijf van vier weken buiten aanvul ling behoeft. Voor het gezin hoeft moeder zich in dien tijd geen zorg te maken, ook dit neemt de N.S.V. voor haar rekening. Zij heeft tal rijke helpsters, die in den tijd dat moeder in een huis der N.S.V. haaf vacantie door brengt voor het huishouden zorgen. Deze helpsters in het huishouden komen ook te hulp in andere gevallen, bijvoorbeeld wanneer de huisvrouw bedlegerig is, of bij geboorte. t Veelal wonen de jonge vrouwen, welke voor dit werk zorgen, tezamen in de buurt, waar zy hun werk moeten verrichten. Zij ontvangen hun opleiding aan een huishoud school. Vervolgens komen zy onder ervaren leiding in de practyk en als zij in hun leer tijd hebban voldaan, kunnen zij een vaste aanstelling krijgen. In de tehuizen wordt alles gedaan om de vrouwen het leven zoo aartgenaam moge lijk te maken. De rustbehoevende moeder krijgt ook werkelijk rust. Het eten is uit stekend en veel tijd wordt in de vrije na tuur doorgebracht. De moeders in de hui zen zijn allen dan ook vol entyoimasme. Zij voelden zich buitengewoon goed en ma ken zich in het geheel geen zorgen ovér thuis. EEN APRILGRAP VAN DEN OMROEP. Op den eersten April gaf de Nederland- sche Omroep in den „Spiegel van den dag" een uitzending, waarin werd medegedeeld, dat een landbouwer tot een verbazingwek kende ontdekking was gekomen en een re volutie op tabaksgebied had ontketend. Op onverklaarbare wjjze was er tabakszaad uit een goederenwagen op zy.i akker ge waaid en op zekeren dag, zoo werd in de uitzending gezegd, had hij ontdekt, dat ook zijn akker geschikt was voor de teelt van nicotinea rustica Neerlandia. Binnenkort zou heel Nederland in staat gesteld wor den zelf deze tabak te kweeken, als men maar een stekje by den Omroep aanvroeg. Het gevolg van deze Aprilgrap, want dat was het was een stroom van brieven uit geheel Nederland en afkomstig, uit alle rangen en standen by den Omroep. Van de bijna duizend briefschrijvers waren er sleets 75, die het door hadden. Uit de vele correspondentie is wel gebleken, dat de grap aan de luisteraars goed besteed is geweest, zij, die de ontknooping. van deze 1 April reportage willen hooren, kunnen morgenavond om 19.40 uur luisteren naar den „spiegel van den dag" over den zeqder Hilversum II. GRAANPAKHUIS TE ROTTERDAM UITGEBRAND. Een zeer felle brand heeft gisteravond aangewakkerd door den sterken wind. een aan' de Persoonshaven te Rotterdam gele gen' pakhuis vrjjwel vernield. De.begane gror.d van dit pakhuis was in gebruik bij de vereenigde zuivelbereidefs cn diende als opslagplaats voor eieren en melkpoeder. De* drie' bovenverdiepingen waren in gebruik by de firma Van Meete- ren, v. h. Akkersdijk en dienden als* opslag plaatsen voor graan en zaden. De Duitsche Cn de Rotterdamsche brandweer zagen zich in haar taak coor den zwaren wind ernstig belemmerd. Tegen middernacht kon men zeggen, dat men den brand bedwongen had. VERKENNINGSVLUCHTEN BOVEN ENGELAND. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den loop van gisteren verkenningsvluchten ondernomen boven de Brftsche eilanden, Duitsche gevechtsvliegtuigen en jachtbom menwerpers deden met succes een aanval op Worthing aan de. zuidkust van Enge land, waar zij bommen wierpen. De gas fabriek in het oostelijke deel der stad en een gashouder ontploften, belendende fa- brieksinstallaties werden zwaar beschadigd. Alle Duitsche vliegtuigen keerden naar hun startplaatsen terug. JUISTE VERDEELINC EN EEN GOEDE ORPE LEVER EEN LEDIGE FLE5CH. POT. TUBE. ENZL .IN .Alle> GE EEN VOLLE VJENSCHT TE KOPPEN M»"« gajai Pb» Hothnd- JACHT OP SMOKKELAARS. Het was de marechausipe ter oore geko men. dat twee beruchte smokkelaars met een hoeveelheid thee per laatsten trein uit Groningen ft Winschoten zouden arrivee- ren. Daarom werd by het station en by hun woningen gepost. Ze bleken inderdaad met den trein te arriveeren, doch verlieten het station zonder bagage. Later bleek, dat zij deze in depot hadden gegeven. Per fiets begaven zy zich nakr huis, waar zij door de daar geposteerde marechaussee werden opgevangen. Zij werden met moeite gear resteerd. waarbij eenige waarschuwings schoten moesten worden gelost. Een der smokkelaars zag kans in eenige oogenblik- ken zich te ontkleeden en .naar bed te gaan, waar hy. aanvankelijk een hartkwaal simu leerde. In nachtgewaad gelukte het hem vervolgens naar het huls zyner ouders te vluchten, waar hij wederom in bed werd •aangetroffen. Op hem vond de marechaus see een groot bedrag aan geld, alsmede het drietal regu's der in bewaring gegeven' koffers. Het was kennelyk de bedoeling niet zelf de koffers van het station af te halen, doch deze af te geven aan eenige personen die in een café zaten te wachten. Door het ingrijpen der marechaussee is dat mfclukt. Voorts «hield de marechaussee Maandag avond een persoon aan, die, komende van den latsten trein, vier kilogram thee ver voerde. Dit leidde tot aanhouding van een ander, die thee zou hebben gekocht. Laatst genoemde bleek tevens manufacturen zon der pupten te hebbén gekocht, wat weer tot inbeslagneming hiervan leidde. In totaal bleek plm. 40 kg. thee verhan deld tegen prijzen vari 42 tot 53 per kilo. Dó textielgoederen ^aren verkocht voor meer dan den dubbelen normalen prijs. Vier personen zyn in varband met deze affaire ingesloten. Tenslotte hield de marechaussee een rij wielhandelaar te Winschoten aan, die plm. vijf kilo koffie, gekocht van eëh „onbeken de", bleek te bezitten, alsihedè 27 nieuwe niet opgegeven rijwielbanden. DE VOEDING VAN JONGE KONIJNEN. Een paar dagen voor den datum waarop de jonge konijnen te vernachten, zyn, moet worden begonnen met aan het moederdier zoo mogeiyk lauwwarme ondermelk, anders lauwwarm water te verstrekken. Op een leeftijd van ongeveer 3 weken ko men de jonge dieren uit het nest en begij nen zelf te eten. Onjuiste voeding kan in dit stadium ernstige gevolgen hebben. De overgang van moedermelk op vast voedsel mag nooit plotseling plaats vinden. De jonge dieren moeten daarom tot een leeftijd van 8 weken by de moeder biyveh. Krijgen de jonge dieren te veel groen voer, dan treden Spysverteringsstoornissen op. Dit dient daarom meerdere malen per dag in kleine hoeveelheden te worden ver strekt, daarnaast moet steeds voldoende goed hooi worden gevoerd. De grootste zindelijkheid diént in de hok ken te worden betracht. Om darmziekte (coocidiosis) te voorko men dient het aanbeveling bij fiet begin der fokperiode gedurende 10 "dagen de hokken dagciyks zorgvuldig schoon te maken. Deze moeten de dubbele grootte hebben van een normaal konijnenhok en dienen op een droge frissche plaats te staan. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den ryksvoorlichtingsdienst voor de pluimveeteelt van de directie van den landbouw, afdeeling konynen, te Beekber gen. REDE VAN DORIOT. Gisteren heeft Jacques Doriot, stichter cn leider van de Fransche volksparty,, in den schouwburg van Reims, tydens een vergadering onder voorzitterschap van Pierre Constantini, voor meer dan 1.500 toehoorders, voor een groot gedeelte arbei ders, o.a. verklaard: „Met schrik stel ik vast, dat niet ieder een te Vichy de noodzakeiykheid heeft in gezien een crisis Qp te lossen, waarvan de toekomst van Frankryk afhangt, en die men, onder den druk van de Amerikaan- schc chantage, tracht to doen voortduren. VOOR DE HUISVROUW Hulshoudproblemen ln oorlogstijd. AANVULLING VAN DE BROOD MAALTIJDEN. In de vorige rubriek zyn de broodbeleg gingen behandeld en nu volgt een artikel over aanvullende gerechten by de brood maaltijden. Als we het ontbijt aanvullen, dan wordt Onze aandacht gevestigd op de pappen. De voedingswaarde van de pappen komt over een met brood en melk, zoodat aan een maaltyd, waar pap gegeven wordt, met minder brood kan worden volstaan. Een bordje pap aan het ontbyt geeft bovendien een warm gevoel in de maag, hetgeen we in den winter waarde eren. Men zal denke- lyk het bezwaar opperen, dat we onze bons voor bindmiddelen niet kunnen missen voor pap aan fle broodmaaltyden, daar de bind middelen voor den warmen maaltyd ge bruikt moeten, worden. Om tot een goede verdeeling te komen moeten we rekening houden met de ber- schikbare bindmiddelen. Per week kan 62 gram havermout, 62 gram 'gort of gort- mout en 25 gram vermicelli of maizena per persoon gekocht worden. Hiervan kan 5 maal havermoutpap en 5 maal gortmout- pap bereid worden. Er rest ons dus, als aan elk ontbyt een bord pap gebruikt wordt, 3 maal per weck pap voor den warmen maaltyd, We kunnen twee der andere da gen soep geven, die met bloem en vermi celli gebonden wordt, terwyi ook eens hangop of kwark als toespys gebruikt wordt. Pappen, die voor het ontbyt in aanmer king kojnen, zyn havermout-, gortmout- en gortpap. Gort heeft als bezwaar, dat ze lang moet koken, n.l. ongeveer 2 uren. De kooktijd kan echter bekort worden als de gort van tevoren 2 X 24 uur geweekt wordt en niet direct met de melk of kar nemelk wordt opgezet. Door de gort met het weekwater eerst 1 uur voor te laten koken en dan de melk of karnemelk toe te voegen, is de gort eerder gaar dan wan neer de gort direct wordt opgezet met de melk of karnemelk. Nu de gedistribueeerde hoeveelheid aard appelen ruimer is dan de hoeveelheid brood worden zeer terecht in vele gezinnen het twaalfuurtje of de avondboterham mèt een aardappelgerecht aangevuld. We moeten echter rekening houden met de kleine hoeveelheid vet of boter, die voor de bereiding kan worden gebruikt. Aardappelgerechten, die zich uitsluitend voor aanvulling van den broodmaaltyd lec- nen zijn, aardappelsoep, -:1a, pannekoek, koekjes, gestoofde aardappelen, aardappel cake. Hier volgen enkele recepten. Aardappelsoep. 750 gram 1 f2 pond) aardappelen, ui of prei, wortelen, seldery, peterselie, 2 bouillonblokjes, 1 liter vater, bs liter melk. 10 gram afg. lepel) boter, zout. Maak de groenten schoon, wasch ze en sny ze fijn. Zet de groenten op met d*. bo ter cn fruit ze op een klein vuur in een gesloten pan ongeveer 10 minuten. Boen de aardappelen scho'th. snij ze in stukken en voeg ze by de gefruite groenten. Giet hierby de aangegeven Tióeveelheid water en voeg het zout toe. Laat de aardappelen gaar worden (H- iuir) stamp de massa dan fijn en verdun qe soep met de melk. Laat. dé soep nog even doorkoken en maak ze van hét vuur af met fijngesneden peter selie. N.B. De melk wordt aan de soep toege voegd om ze voedzamer te makep. Gestoofde aardappelen. 750 gram (l'/2 pond aardappelen, 3 d.L. taptemelk, 15 gram (1 afg. lepel) boter, 15 gram (2 afg. lepel) bloem, peterselie, zout. Kook de aardappelen in de schil en sny degare aardappelen in plakken. Smelt de boter, voeg de bloem toe en roer tot een gelykmatige massa is verkregen. Voeg bij kleine hoeveelheden tegelijk de melk toe, onder voortdurend roeren. Laat de saus. even doorkoken en maak ze af met fyn- gesneden peterselie en- zout. Warm de aardappelplakjes even in het sausje op. Aardappclpannckoek. 5 groot aardappelen, 1 d.L. melk, 40 gr. (5 afgestr. lepels) bloem en bakpoeder of zelfryzend bakmeel, zout, peterselie, vet of boter. Sny de gare aardappelen in plakken. Maak een glad beslag van bloem, bakpoe der, melk en peterselie. Laat een stukje boter of vet in een koekepan heet worden en leg hierin de aardappelplakken. Giet het bc.lag over de aardappelen uit en laat, den aardappelkoek langzaam goudbruin en gaar worden aan den onderkant. Keer hem dan met een deksel en bak hem aan den anderen kant bruin en gaar. Deze voedzame, smakelijke pannekoek is een uitstekende aanvulling van de broodmaal tyd. Sla van aardappelen en zuurkool. '4 k£- (Ui pond) aardappelen, 200 gram zuurkool, 1 2 zure appelen, slasaus, pe terselie, zout. Kook de aardappelen in de schil gaar laat ze bekoelen en sny ze in plakken. Wasch de zuurkool en snij ze fyn. Schil de appelen en snij ze in bolkjes. Bebruik als slasaus kwark of hangop, die met' citroen sap of azijn en zout vermengd worden of prik een garen aardappel fijn en meng hierdoor zout, azyn en kruiden. Vermeng dit sausje met dc aardappelen, zuurkool cn appel. N.B. In plaats van zuurkool kunnen óok andere groenten gebruikt worden, byv. roode bieten, geraspte wortelen, komkom mer. Behalve op de voedzame aardappelge rechten, wil ik ook nog even de aandacht vestigen op de soepen die van overgebleven groente..-t gemaakt xur.nen worden, n.l. kool-, spinazie- en bloemkoolsoep. Deze soepen, die met weinig moeite en kosten gemaakt kunnen werden, vormen een sma kelijke aanvulling by de broodr-aa'tyden. „Tijdens mijK a^TWS*",ïa<ir iwc' La tely k front en door Europa heb ik den in druk opgedaan, dat wanneer met het groo- te lente offensief een aanvang zal zyn ge maakt, het te laat zal zyn om de maatre gelen, die zich opdringen, te treffen. Voor aleer dit gebeurt, dus nu onmiddeliyk. dienen we duidelijk onze houding te bepa len." Bij de Nederlandsche Vrywllligers der Waffen S.S. De wacht trekt uit. SS-P.K. Fritz-Stapf-Pax Holland m De winterslhg aan het Oostelykc front kan thans als geëindigd beschouwd wor den. Naar het oordeel van Duitsche mili taire experts is de strijd tusschen Witte en 7warte Zee in een z.g. tusschenStódium gekomen, dat in de eerste plaats wordt gekenmerkt door het feit, dat groote troe penbewegingen worden verhinderd door de onbegaanbaarheid der wegen, een gevolg van den dooi, die thans algemeen ingeval len is. Dit tusschenstadium staat in het teeken van hergroepeering en concentratie der strydkrachten voor het oogenblik, waarop de droogte-periode begint. Aan Sovjet-zyde valt duidelyk de uitputting te bemerken, die is ingetreden na het vergeefsche krachtverbruik gedurende den winterslag. Op geen enkel oogenblik en op geeif enkel punt van het reusachtige Oostelyke front is het moreel der Duitsche troepen ook maar tijdelijk geschokt. De gevangenen en buitcyfers van het eerste kwartaal van 1942, gepubliceerd door het opperbevel be- wyzen dat duidelyk. Anders staat de zaak bij den tegenstan der. Terwyl de aanvaller by frontaanvallen altijd al meer verliezen moet verwachten, geldt dat in het bijzonder voor aanvallen gedurende den winter. De berekening van het Duiteche opperbevel is volkomen juist gebleken. Het Duitsche defensief, aan het Oostelijke frent, op een volkomen nieuwe tactiek voor den winteroorlog berustend, heeft met het tot stand brengen van een voortdurende keten van versterkte steun punten zyn deugdelykheid ten volle be wezen. Aan deze nieuwe tactiek is het in de eerste plaats te danken, dat men voor den afweer slechts betrekkelijk geringe strijdkrachten noodig had. dat de Duitsche verliezen verrassend laag konden blyven. vergeleken bij die van den vijand, dat de fensieve operaties noodig waren, welke de wet van het handelen in schyn aan den tegenstander overlieten, doch in werke- lykheid dengene, die wilde omsingelen, tot een omsingelde maakten. De omvang der vyandelljke verliezen blijkt minder uit het aantal gevangen genomen bolsjewisten, ruim 100.000, dan wel uit het aantal doo lt U N S T „DE NACHTWACHT" 300 JAAR. Dezer dagen is het driehonderd «jaar ge leden, dat een der beroemdste schilderyen van de wereld ontstond, n.l. de Nachtwacht van Rembrandt Harmensz. van Ryn. Het enorme doek heeft echter niets met een "nachtwacht te maken en verdient dezen naam dan oók niet. Het schilderij stelt zooals bekend, voor het uittrekken van de Amsterdamsche schuttery onder kapitein Banning Cocq na een schietwedstryd te hebben gehouden in de stadsdoelen, hetgeen geschiedde in de vroege morgenuren. De naam Nachtwacht ontving* het op een eigenaardige manier. Toen Napoleon een bezoek aan de stad Amsterdam had aange kondigd, was de vroedschap bevreesd, dat hij het schilderij van Rembrandt zou meenemen naar Parijs. Deze vrees was niet heelemaal ongegrond, daar Napoleon uit diverse landen kunstschatten overbracht naar de Fransche hoofdstad. De vroedschap wilde dit risico dus niet loopen en nam het schilderij uit de ïyst en legde- het onder een groot vloerkleed in een der zalen van het Paleisraadhuis op den Dam. Daar de vroede vaderen van Amsterdam door de bewogen tijden het schilderij totaal hadden vergeten, bleef het daar eenige j^ren lig gen. Toen het tapyt op een goeden dag werd opgenomen om gereinigd te worden, kwam het schilderij voor den dag. De eigenaardige schuilplaats had het meester werk natuurlyk geen goed gedaan, het was in den loop der jaren teerzwart geworden en daar men ook al weer-door de beslom meringen den oorspronkelijken naam van het stuk vergeten was, noemde men het omdat het een donkere voorstelling gold *de nachtwacht, een naam, die merkwaar digerwijs tot op heden toe bewaard bleef. Nadat het schildery van het ergste vuil ""was ontdaan, werd hrt wederom in de ïyst gezet,, zy het ook, dat men er daartoe eenige strooken afsneed. Hierdoor kwam de figuur van kapitein Banning Cocq byna op den rand van het doek te staan, op een wijze waarop Rembrandt het nooit geschil derd zou hebben. AGtNDA Klrrtrn-bioscoop, Middelburg. Van 10 April t/m 15 April: „De dag na do scheiding". Stl-.nuwbnrc-hioKcoop, Middelburg. Van 10 t/m 12 April: ..Schurk of Gentleman?" GOES. Grand-theater. Vrijdag 10, Zaterdag 11, Zondag 12 en Dinsdag 14 April: „Man nen uit één stuk". GISSINGEN. Alhnmbra-tlieater. Van Vrijdag 10 tot. en met Maandag 13 April: „Trenck de Pandoer". Dinsdag 14. Woensdag 15 en Donderdag 16 April: „M'lsjes van de H.B.S." den en zwaar gewonden. Waarde onder sneeuw en ys bedolven gevallenen door den dooi te voorschyn zijn gekomen, is gebleken, dat de verhouding van tien ge sneuvelde bolsjewisten op één gevangene hier en d&ar nog te gering genomen is. Bevestigd is, dat een groot deel der door Stalin in den dood gedrevenen 16 tot 17 X>f 60 tot 70 jaar waren. In de streken, waar de sneeuw reeds ^ge- heel verdwenen is. zyn speciale afdeelin- gen belast met het begraven van de lijken der bolsjewisten. Kilometers ver strekken zich de velden, die met lijken bedekt zijn, uit. Slechts enkelen der gevallenen hebben vilten of leeren schoenen aan dq voeten, de meesten missen elke bruikbare militaire uitrusting. De Duitsche steunpunttactiek heeft ook de concentratie van materiaal en levens middelen mogelyk gemaakt. Voor die con centratie had het Duitsche opperbevel reeds in den herfst gezorgd en in den winter vulde men voortdurend aan. Schaarschte- verschijnselen konden door luchtvervoer fgemakkelyk en snel verholpen worden, daar de garnizoenen der steunpunten geenszins zoo talrijk waren als de vijand meende, een gevolg van de Duitsche camouflage en van de vuurkracht. Ook hier ziet men aan Sovjetzijde een geheel ander beeld- Het gevolg van de z.g. bolsjewistische „doorbraken" was, dat de Sovjetdivisies geheel van haar achterwaartsche verbin dingen werden afgesneden. Op deze wyze opereerden de bolsjewisten vaak met groote strydkrachten in het luchtledige. De gevallen van kannibalisme, die vroeger slechts sporadisch voorkwamen, zyn den laatsten tyd onder de afgesneden afdee- lingen zoo zeer toegenomen, dat gevange nen reeds spreken van een epidemisch kannibalisme. Hier houdt elke vergelijking met Europa: op, hier openbaart zich het duivelsche wezen van het bolsjewisme in al zyn naaktheid. Tn steeds sterkere mate gaan de Duit sche troepen en hun bondgenooten tot tegenaanvallen over, die in Berlijnsche mi litaire kringen worden beschouwd als voor boden van den naderenden storm. De Japansche opmarsch op Bataan. Van een Japansche basis, op Bataan wordt gemeldt, dat Lirnay in het z.o. deel van het schiereiland tegenover de Baai van Manilla op 8 dezer geheel door de Japansche troepen is bezet, nadat de Ame- rikaansche troepen de stad onder den hev'igen druk van het Japansche offensief hadden ontruimd. De Japansche troepen achtervolgen oen vyand. Limay is in zware rookwolken gehuld, daar de vijand in overeenstemming met de tactiek van de verschroèide aarde een. aantal belangrijke gebouwen in de stad in brand hadden gestoken. Japansche verkennigsvliegtuigen meld den gisteren, dat de Japansche colonnes, die naar het Zuiden oprukken, snel Mariva- les, dé belangryke Amerikaansche basis aan de punt van het schiereiland, naderen. De vliegers rapparteerden, als gevolg van de verwoestende Japansche bombarde menten geweldige branden woedden op set vliegveld van Marivelés, terwyl" in den sector ten Noorëen van Mariveles massa's vijandelijke^troepen en voertuigen konden worden waargenomen, die in wanorde naar het Zuiden trokken. De Japansche troepen, die Cabcaben, een strategisc punt aan de baai van Manilla in het Zuiden van het schiereiand Bataan hebben bezet, rukken thans langs de Oost kust verder naar het Zuiden op, de vluch tende Amerikaansche en Philippynsche troepen voor zich uit drijvend. De vlieg velden en andere militaire installaties te Cabcaben en aan den weg ten Zuiden der stad hebben de terugtrekkende vyandelijke troepen verwoest. Overal aa'n de Zuidkust van Bataan kan. men rook zien opstygpn. Terwijl de Amerikaansche en Phlippyn- sche stx-ydkrachten, die uit Limay zyn ge worpen, in wilde haast langs den weg van Limay naar Marivales terugtrekken, wor den in alleryl te Los Cochinos, aan de Zuidkust van Bataan, kleine vaartuigen verzameld, waarmede men wil trachten, de vluchtende troepen naar het fort Corregi- dor over te zetten. Japansche vlooteenhe- den voeren operaties uit met het doel, de vyandelyke vrbindingsiyn met het eilandje af te snyden. Van de Amerikaansche en Philippijnsche troepen ,die naar het Zuiden vluchtten, heeft een Japansche afdeeling, die den weg, welke Limay met Mount Limay ver bindt, heeft afgesneden, een groot deel gevangen gqnomen, o.a. de commandant van de 21e divisie en het 22e regiment der Amerikaansche strydkrachten. Na Limay gisterochtenr te hebben bezet, zyn de naar ^et Zuiden optrekkende Ja- padsche voorhoeden Lamae binnengerukt, als gevolg waarvan de vyand in de rich ting van den sector van Maiveles heeft moeten vluchten. .(Ongecorrigeerd),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 5