PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT VRIJDAG 10 APRIL 1942 Japanners vernietigen twee Britsche kruisers. N Strijd op schierèiland Bataan geëindigd Bolsjewistische aanvallen afgeslagen. ABONNEMENTSPRIJS 19'ct. per wéék of 2.12 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, min. por adv. 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 15 qegels 65 ct.. Iedere regel meer 13 .ct., dlenstaanvr. en dienstaanb. resp. 55 en 11 ct Kabouters (alleen op Vrij dag) I5 woorden 30 ct., elk woord meer 6 ct., bij vooruitbetaling. „Brie- "vmwi^adres^Bur^d^Bl/^^t^neer^ WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSlNGSCHE, GOÈSCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 185ste JAARGANG - BLADZIJDEN NUMMER 83 DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER, VLISSINGEN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche .Courant zijn gevestigd te: VLIS8INGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londensche Kaai 29 Redactie telefoon 269. na kantoortijd telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOES: Red. en Administr. Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45, tel. 35 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35, tel. 21 Japansche strijdkrachten hebben in den loop van de vlootoperaties op den Indischen Oceaan tot Dinsdag jl. twee zware Britsche kruisers tot zinken ge bracht. De Britsche admiraliteit heeft dit verlies bevestigd. Het betreft de kruiser „Dorsetshire" van 9975 brt. en de „Cornwall" een kruiser van 10000 brt. Volgens den Britschen berichtendienst zijn deze kruisers door Japansche luchtaanval len tot zinken gebracht. Voqrts zijn, volgens het Japansyhe keizerlijke hoofdkwartier, door de Ja pansche strijdkrachten 44 koopvaardij schepen hetzij beschadigd, hetzij tot zinken gebracht, alsmede 60 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Bij de koopvaardijschepen betreft het 21 vaartuigen met een inhoud van bijna 140.000 brt., die tot zinken gebracht zijn en 23 met een inhoud van bijna 102.000 brt., die zwaar beschadigd zijn. Drie loodsen, een reparatiewerkplaats en andere belangrijke installaties van den vij and zgn ernstig beschadigd. Bij de operaties verloren de Jagansche strijdkrachten 5 vliegtuigen, doch leden geen schade aan oorlogsschepen. Gistermorgen is ook het vlootsteunpunt Trinkomali op Ceylon door de Japanners gebombardeerd. Het verliesvan de kruisers „Dorset shire" en „Cornwall" is een zware slag voor de Britsche marine. Deze schepen voerden 8 stukken van 8 inch en hadden drie catapultvliegtuigen aan boord. Dit verlies vermindert de Britsche vloot in de Indische wateren met twee buitengewoon waardevolle schepen. Voor den Britschen omroep heeft de commentator Patrick Dacy verklaard, dat als er nu nog iemand zou vragen, waarom Engeland geen grootere vloot naar „Oost- Azië kan sturen, het antwoord volkomen duidelijk zou zijn. Het is hetzelfde ant woord, dat men den menschen moet ge ven; die spreken over de vorniing van een tweede front Engeland vecht reeds aan vijf of zeven fronten of is daar althans gebonden. Alles hangt af van de verbin dingen ter zee. Bovendien is hier niet al leen sprake van het zenden van troepen en materiaal. Dit materiaal moet ook eerst in het binnenland geproduceerd worden. De opperbevelhebber der Amerikaan- sche troepen op het Philipprjnsche schier eiland Bataan, heeft Donderdagochtend om wapenstilstand verzocht. De Japan sche opperbevelhebber heeft den Ameri- kaanschen commandant uitgenoodigd zich voor een bespreking van de~~ bijzonderheden der capitulatie naar Ramao aan den Oostelijken oever van het schiereiland te begeven. Het Amerikaansche ministerie van oor log heeft in een communiqué medegedeeld dat de verdedigers va.n het schiereiland Bataan zich Dinsdagnacht op voorbereide verdedigingsstellingen hebben terugge-, trokken. Na een nieuwen Japanschen aanval op de verdedigingslinie der Amerikaansche troepen heeft de opperbevelhebber op de Philippijnen, generaal-majoor Wainwright een bericht naar Washington gezonden, waarin gezegd wordt, dat de tegenaanval, wegens algeheele lichamelijke uitputting der troepen is mislukt. De Amerikanen moesten dus hun verzet staken. De troe pen van Wainwright hadden 36.853 man bedragen, van wie het grootste deel ge sneuveld of gevangen genomen is. Roosevelt heeft Wainwright gemachtigd, alle noodige besluiten te nemen. De Amerikaansche minister.van oorlog, Stimson, verklaarde gisteren'op een pers conferentie te Washington, dat sedert 11 Januari pogingen zijn gedaan ,om den Amerikaanscnen troepen op de Philippij nen oorlogsmateriaal te zenden. Een deel van dit materiaal heeft Corregidor en Bataan ook bereikt, doch voor elk daar --aangekomen schip zgn er twee verloren gegaan. Derhalve hadden de verdedigers weliswaar voldoende munitie ontvangen, doch was de ravitailleering niet meer voldoende geweest. DE AMERIKANEN MET ROUW VERVULD. De commentator van den omroep te Boston, Volney Hurd, heeft verklaard, •dat het verlies van het schiereiland Ba taan de bevolking der Vereenigde Staten met rouw vervult. De Japanners kunnen tHans zeer vele goede troepen voor andere oorlogstooneelen vrijmaken en dit kan ergens den doorslag geven. „Wij moesten", aldus Hurd, „en moeten ook in de toe komst door een lang, donker dal van lij den, alvorens wij de eindoverwinning be- halen. Mijlpalen op dezen weg zgn Duin kerken, Hongkong, Singapore en thans Bataan". JAPANNERS NADEREN OLIEVELDEN V AN BIRMA. United Press meldt uit New Delhi, dat negentig procent der oliebronnen, die den geallieerden in het gebied van Oost-Azië ter beschikking staan, thans door de Ja pansche aanvallen in Birma ernstig be dreigd worden. De Japanners staan nog slechts 80 km. van de petroleumgebieden verwijderd. Alles duidt er op, dat de tac tiek der verschroeide aarde zal worden uitgevoerd. CHRISTMAS EILAND BEZET. Naar het Japansche hoofdkwartier me dedeelt. zijn Japansche marinestrijdkrach ten op het Christmas eiland, ten Zuiden van Java, geland. Het eiland is geheel be zet. DE JAPANSCHE LUCHTMACHT WAS SUPERIEUR BOVEN JAVA. De gepensionneerde Japansche generaal- majoor Jah'eis Oba, een bekend schrijver over militaire aangelegenheden, heeft een bezoek gebi-acht aan de slagvelden op Java. Naar zijn meening heeft de knappe en dappere tactiek van de Japansche lucht macht bewezen de voornaamste factor te zijn, welke ih tien dagen tg ós de onvoor waardelijke overgave van de- geheele ge allieerde strijdmacht op Java heeft gefor ceerd.'De Japansche luchtmacht, die ope reerde van de steunpunten op Sumatra uit, wist bij het begin van de Japansche campagne tegen Java de volledige con trole in de lucht over geheel Java te ver krijgen. Dit feit, gekoppeld aan de gelijk tijdige landing op verschillende punten van de Noordelijke kust van Java, ver snipperde het Nederiandsche verdedigings stelsel. De Japansche landingsstrijdkrachten' slaagden er in de eerste luchtbasis op Java te vestigen op' een punt, gelegen op slechts oen kwartier afstands vliegen van het dichts bijzijnde Ned. vliegveld. De Japan sche gevechtsvliegtuigen gingen een fei len strijd aan met de vijandelijke lucht macht en schoten de meeste daarvan met opmerkelijke onfeilbaarheid neer. Met even nauwkeurige bombardementen vernietigden de Japansche bommenwerpers vijandelijke tanks en pa'ntsérwagens. Slechts drie da ggen had. de Japansche luchtmacht noodig om de vijandelijke luchtstrijdkrachten practisch te vernietigen. De .Japansche bombardementen op de militaire inrichtin gen van Bandoeng hadden een uiterst de- moraliseerende uitwerking op de Neder iandsche verdedigers en verhaastten hun overgave. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend „In den centralen en Noordelijken sec tor van het Oostelijke frönt werden enkele vrij krachtige aanvallen van den vijand afgeslagen. - In de Finsche Golf stortten aanvallen der bolsjewisten op het door Duitsche en Finsche troepen bezette eiland Tytaersaari ineen. De vijand verloor hier 270 dooden. Aan de kust v^h de' Kaukasus hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen overdag en :s nachts havenwerken en een olieraffina derij met succes aangevallen-. In de periode van 31 Maart tot 8 April werden aan het Oostelijke front 133 vijan delijke pantserwagens kapot geschoten. In Noord-Afrika mislukte een aanval van vrij sterke Britsche verkenningstroe pen 'op de Duitsch-Italiaansche stellingen in de Cyrenaica. De luchtmacht heeft haar zware aan vallen op het eiland Malta met zeer groote uitwerking voortgezet. Vliegvelden en mi litaire installaties, ravitailleeringsinstal- laties, alsmede vijandelijke serpen wer den door talrijke l?omtreffers opnieuw zwaar beschadigd. Bij gewapende verkènning boven het Kanaal hebben Duitsche jagers een Britsch patrouillevaartuig door bommen bescha digd. Aan de Engelsche Zuidkust werd een radiostation met "goede, uitwerking gebom bardeerd. Britsche bommenwerpers hebben Woens dagnacht enkele steden in het Noord- Duitsche kustgebied r aangevallen. Vier vijandelijke bommenwerpers werden neer geschoten. Enkele Britsche vliegtuigen hebben storingsvluchten ondernomen naar Oost- en Zuid-Duitschland. Duitsche luchtmacht In actie. Duitsch'e gevechtsvliegtuigen hebben een bolsjewistische haven aan de kust van de kaukasus aan de Zwarte Zee gebombar deerd, zoo deelt het opperbevel der weer macht mede. Ondanks fel afweergeschut bereiktep de gevechtsvliegtuigen met tal rijke bommën het binnenste havengebied. In eeh olieraffinaderij ontstonden na zware bomtreffera omvangrijke branden. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben verder de haveninstallaties van Tobroek (Noord-Afrika) aangevallen. In scheer- vluchten werden de bommen geworpen op de kadeinstallaties en materiaalopslag plaatsen. Bij het wegvliegen zagen de Duit sche vliegers branden in de opgegeven doelen. In de Marmarische woestijn werden Britsche autocolonnes doeltreffend met boordwapens bestreden, ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT* Het ïtaliaansche weermachtbericht van Donderdag luidt als volgt: Vijandelijke tegenaanvallen op stellingen, die kortgeleden door ons bezet zijn aan het front in Cyrenaica, zijn afgeslagen. Tijdens een vijandelijken aanval op het garnizoen van Djalo is een Engelsch vliegtuig neer geschoten. Alexandrie is opnieuw gebom bardeerd door formaties van onze lucht macht en van de Duitsche met resultaten van gecontroleerde doeltreffendheid. Duit sche luchtstrijdkrachten hebben energieke aanvallen uitgevoerd op talrijke doelen op het eiland Malta in het bijzonder op de vliegvelden van Luka en Venezia, benevens op de vlootbasis la Valetta. Een oorlogs schip wérd getroffen, een schip van kleine tonnage werd onder mitrailleurvuur ge nomen en vloog in brand. Eerste al-Indische regeering opgericht. Naar uit Delhi gemeld wordt, ls tus- schen Engeland en Indië een overeen komst bereikt, waardóór de eerste al-Indische nationale regeering wordt gevormd. De overeenkomst bepaalt, dat een Indische minister belast wordt mét de landsverdediging. Uitgezonderd zijn de stra tegie en de tactiek, die in handen worden gelegd van een Britschen opperbevelheb ber. Een officieel communiqué wordt Vrij dagavond of Zaterdag verwacht-Naar ver luidt, heeft de persoonlijke vertegenwoordi ger van Roosevelt in Delhi, Johnson, een belangrijke rol gespeeld bij de totstandko ming van het accoord. Amerikaansche scheepsverliezen. Onder de vijandelijke koopvaardijschepen waarvan het weermachtbericht van Woensdag mededeelde, dat zij voor de Amerikaansche kust tot zinken waren ge bracht, bevond zich naar het opperbevel der weermacht mededeelt ook een duik- bootval. Een der Duitsche dxiikbooten had een stoomschip van 3000 ton aangevallen. Het kwam tot een verbitterd gevecht, dat gedeeltelijk boven water met artillerie, ten deele onder water met dieptebomrrien en torpedo's werd geleverd- De met verschil lende wapens sterk uitgeruste duikbootval was echter tegen de Duitsche duikboot machteloos en werd door een handig uit- gevoerden torpedo-aanval tot zinken ge bracht. Onder de tot zinken gebrachte schepen bevond zich verder een modern ltoelschip van 11000 ton, dat volgeladen was met vleesch en boter uit Australië en poogde een der verzamelplaatsen van convooien aan de Amerikaansche kust te bereiken, teneinde zich aldaar bij een convooi naar Engeland aan te sluiten. Het schip werd na een jacht van veertien uur door een duikboot' tot zinken gebracht, aan welke het ondanks de groote snelheid en de koerswijzigingen van het vijandelijke schip gelukt was een gunstige aanvalspositie te kiezen. Uit Washington wordt gemeld, dat vol gens een mededeéling van het departe ment van marine een klein Amerikaansch vrachtschip in den nacht van 1 op 2 April door vijandelijke duikbooten tot zinken is gebracht. Zeventien leden der bemanning kwamen daarbij om het leven. Tien of elf opvarenden worden vermist. Drie geredden zijn in een Atlantische haven aan land gezet. In den nacht van 4 op 5 April werd door twee torpedotreffers ,.een Amerikaansch schip van middelbare grootte tot zihken gebracht. 28 leden der bemartning vonden daarbij den dood. Negen opvarenden wor den vermist. Malta maakt ernstige dagen door De luchtvaartcorrespondent van de „Daily Express" schrijft, dat Malta nu reeds 16 dagen met toenemende hevigheid door de bommenwerpers der spilmogend- heden wordt aangevallen. In 'dien tijd heeft geen enkel Britsche konvooi het eiland kunnen aandoen, zoodat Malta,, een ernstige crisis doormaakt. Men heeft in Engeland niet over het hoofd gezien, aldus vervolgt hij, dat in het communiqué. Dinsdag uitgegeven door het opperbevel1 op Malta wordt gesproken van herhaalde luchtaanvallen op vliegvelden, zonder dat iets wordt gezegd over een af- weeractie der op het eiland gestationneer- de jachttoestellen. Het schijnt dus, dat het afweergeschut de eenige verdediging is, waarover Malta beschikt. De corespondent acht het zeer wel mo gelijk, dat de vliegvelden op Malta ten gevolge van de onophoudelijke 'luchtaan vallen, „tijdelijk voor de Britschelucht macht onbruikbaar zijn geworden. Malta maakt thans zóó ernstige dagen door, dat men nog niet weet, hoe en of het die wel zal overleven". Organisatie boekerijwezen. Bg beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van opvoe ding, wetenschap en kuituurbescherming is ingesteld een commissie, welke Op kor ten termijn voorstellen zal hebben in te dienen aangaande de organisatie van het boekerijwezen, onder welk begrip diént-te worden verstaan het gezamenlijke open bare leeszaal- en openbare bibliotheekwe zen, met inbegrip van de reizende biblio theken, volksbibliotheken, werkersbibli otheken- van bedrijven en soortgelijke in stellingen, doch met uitzondering van de wetenschappelijke bibliotheken. Benoemd zijn tot lid en voorzitter van deze com missie: dr. P. C. Molhuysen, voorzitter der centrale vereeniging voor openbare leeszalen en bibliotheken, tevens voorzit ter van de centrale vereeniging voor rei zende bibliotheken en tot lid en secretaris dr. H. E. Gr eve, secretaris der centrale vereeniging voor openbare leeszalen en bibliotheken. DE BILT REGISTREERT AARDBEVING. Op Woensdag 8 April werd, om 17.54 midden Europeeschen zomertijd, een sterke aardbeving uit Oostelijke richting geregis treerd, afstand 10.000 km., oorsprong in Sumatra of omgeving. PAKKETTEN VOOR HET LEGIOEN. De mogelijkheid is geopend om pakket ten te verzenden aan de leden van het Vrijwilligers Legioen Nederland. De pakketten mogen hoogstens een kilo gram wegen en geen grooter afmeting hebben dan 10-20-40 centimeter. De inhoud mag niet aan bederf onderhevig zrjn. De pakketten dienen volledig geadresseerd met persoonsnaam en het veldpostnummer' vóór 1 Mei a.s. gezonden te worden aan het hoofdkwartier van het Vrijwilligers Legioen Nederland, Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage, Strenge straffen voor geweld dadig optreden tegen Duitschers. In de afgéloopen weken hebben in het generaal-gouvernement enkele processen plaats gevonden tegen burgers van den vroegeren PooLschen staat, die vóór, tij- dens en ook nog na den Poolschen veld tocht in 1939 Volksduitschers mishandeld en tevens verschillende gedood hadden. In deze processen werden strenge straffen op gelegd. Verschillende aangeklaagden wer den ter dood veroordeeld; anderen hoorden langjarige gevangenisstraffen tegen zich 3chen. Uit dezé' processen blijkt, dat men van Duitsche zijde streng en onverbiddelijk op treedt tegen alle euveldaden, wéAr ook, tegen rijksduitschers en volksduitschers 'bedreven. De tijd is voorbij, dat men op het Euriopeesche vasteland rechteloos en willekeurig met het leven en goad van Duitschers omspringen kan. De nationaal-socialistische revolutie heeft den Duitschers nieuwe macht ver leend, een macht, zooals Europa die nog niet gekend heeft. De nieuwe* Duitsche staat heeft alle Duitschers, om het even waar ze zich bevinden, onder zijn be scherming genomen. Een misdaad tegen een lid van de Groot-Duitsche gemeen schap is een misdaad ook tegen deze ge meenschap zelf. Aan dezen stelregel wordt sedert Hitiers machtsovername streng en onverbiddelijk de hand gehouden. Deze opvatting brengt ook voor de be zette gebieden consequenties mee, waar de bevolking dezer gebieden ernstig rekening mee moet houden. Verschillende personen in de bezette gebieden, Noren, Belgen, Franschen en ook Nederlanders, hebben moeten ondervinden, dat gewelddadig op treden tegen Duitschers, om het even of het nu leden van de weermacht of burgers zijn, zwaar moeten uitgeboet worden. Men beschikt van Duitsche zijde over een machtig apparaat "en alle middelen om deze misdadige elementen op te sporen en te straffen. Enkele recente gevallen in het bezette Fransche gebied hebben bewezen, dat men voor de ergste straffen niet te rugschrikt. Deze voox-beelden en de jongste proces sen in het generaal-gouvernement mogen een ernstige waarschuwing zijn. Geen burgers in militaire spoorwegcoupé's. Van officieele zjjde wordt er op gewe zen, dat spoorwegcoupe's met het op schrift „Nur für Deutsche Wehrmacht" niet gebruikt mogén worden door-Neder iandsche burgers. Onrechtmatig gébruik van deze coupé's zal bestraft worden. DE NIEUWE BONNEN. Op de bonnen 19 zullen de volgende week de gebruikelijke rantsoenen brood, vleesch, en aardappelen verkrijgbaar zijn. Voorts is voor het koopen van boter of margarine, in de periode van. Zondag 12 tot en met Maandag 20 April eveneens bon 19 aangewezen. BEKENDMAKING. KEURING VAN DUITSCHE DIEN STPLICHTIGEN. Alle mannelijke Rijksduitschers geboren in de jaren 1908 en 1909, alsmede alle mannelijke Rijksduitschers geboren in 1924 en zij, die geboren zijn in de jaren 1910 tot .en met 1923 voor zoover zij nog niet gekeurd zijn, moeten zich melden op de volgende plaatsen. In de provincie Zuid-Holland en Zee-' land bij de Wehrmachtkommandantur Den Haag, Lange Voorhout 38; op 21-4-42 voormiddag 8,30 uur letters A.—M.; op 22-4-42 voormiddag. 8,30 uur letters NZ. Bovendien de officieren met bijzondere schriftelijke opdracht, alle letters en ge boortejaren in geheel Nederland op 20-4-42 voormiddag 8.30 uur. Zij die zich moeten melden, moeten iden titeitspapieren en twee pasfoto's, grootte 37X52 mm,, in. burgerkleed ing zonder hoofdbedekking genomen meebrengen. Zg die een bril dragen moeten het recept van den oogarts meenemen. Het reisgeld 3e klasse wordt vergoed bij toonen van het plaatsbewijs, bovendien wordt bij een afwezigheid van meer dan 8 uur uit de woonplaats consumptiegeld vergoed. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederiandsche gebieden. De commissaris-generaal voor het vei ligheidswezen, W. G. Rauter SS Gruppenführer en luitenant-gene raal der politie. Oproeping oorlogsgewonden. Teneinde de bestaande regeling ten aan zien van de toekenning van jaarwedden, soldijen e.d. op alle oorlogsgewonden te kunnen toepassen, dienen alle leden van den voormaligen Nederlandschen opbouw- dienst, die in. het tijdvak, loopende van den aanvang der mobilisatie af tot 15 Juli 1940 ziek zijn geworden of een dienston geval hebben gekregen, van een zoodani- gen aard, dat zij zich tengevolge van die ziekte of dat ongeval na 15 Juli 1940 nog onder geneeskundige behandeling hebben moeten stellen, zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk te wenden tot het hoofd van het afwikkelingsbureau opbouwdienst van het bureau arbeidsdienst van het depar tement van algemeene zaken, Arnhem- schestraat 8, Velp, onder opgave van dui delijk geschreven naam en adres. OPROEP. De geweldige strijd in het Oosten van Europa is het begin van een nieuw Euro- peesch tijdperk. Tot nu toe hebben dé EurOpeesche volken zich zoo druk bezig gehouden met de exploitatie hunner over- zeesche bezittingen, dat in de geweldige uitgestrektheden van'het Russische gebied een aan de cultuur en Europa vijandige macht kon ontstaan, die uit haar minder waardigheid1, al het groote en hoog-ontwik- kelde, kortom dus de hooge trap van be schaving der Europeesche volken, moest bestrijden. Zonder in de toekomst de ge dachte prijs te geven, dat Europa als het By ieder landdienstkamp behoort een tuin, dien de meisjes zelf bewerken. Foto Fellinga-Pax-Holland-m hart van de wereld het recht en de taak heeft, uitgestrekte overzeesche ontgin- ningsgebieden zijn eigen te noemen, ont staat reeds thans de gebiedJende noodzaak, het Oosten van Europa als het dichtstbij zijnde gebied voor kolonisatie en ontgin ning opnieuw op te bouwen. Dit is vooral een doel voor de jeugd van de Germaansche volken. Het grootste deel van deze jeugd staat thans als Duitsch soldaat of als Vlaamsch, Nederlandsch, Deénseh, Noorsch en Zweedsch vrijwilliger met de wapens in de hand in het Oosten en vecht tegen de bolsjewistische heerschappij, die tot nu toe haar land als basis voor de wereldrevolu tie gebruikte. Er zijn echter vele jonge kameraden. die thans nog niet oud genoeg zgn om zelf deel van dit soldatenfront uit te maken. Ieder hunner kan echter een deel worden van een tweede strijdfront, dat zich tot taak stelt, den bodem in Oost-Europa te bewerken. Dezelfde mogelijkheid tot medewerking aan deze taak bestaat in overeenkomstigen vorm ook voor onze meisjes. Duizenden Duitsche jongens en meisjes doen. reeds thans als vrijwilligers voor den landdienst, tezamen met pongens en meisjes uit do overige Germaansche landen, die zich vrij willig hebben opgegeven, dienst op de vel den en akkers in Oost-Europa. Zij d'emon- streeren daardoor niet alleen een strijd- vaardigen geest eener nationaal-socialisti sche jeügd, doch hebben tijdens hun werk zaamheden onder deskundige leiding ook de mogelijkheid, zich in het' boerenbedrijf te bekwamen. Velen hunner zullen zelfs vrijwillig in het Oosten blijven, nieuw land krijgen ep zoo van hun harden arbeid meer profijt trekken dan de jongelui van vroe gere generaties, die de enge ruimte der Europeesche landen ontvluchtten en in an dere werelddeelen prestaties volbrachten, die zoo vaak hun land niet ten goede kwa men. In hét nieuwe Europa zal echter ieder de mogelijkheid krijgen, zijn arbeid, zijn be kwaamheden en zrjn kracht in de grooter geworden Europeesche ruimte in een nieu we Europeesche gemeenschap en daarmede voor zijn eigen land te gebruiken. Daarom, nationaal-socialistische jongens en meisjes, meldt u aan als vrijwilliger voor1 den Landdienst. VAN GEELKERKEN. Het hoogtepunt voor de vrijwilligers is het binnenhalen van den oogst. Foto Fellinga-Pax-Holl,and-m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1