PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DINSDAG 7 APRIL 1942 Onafgebroken luchtaanvallen op Malta. De tijd dringt in Indië. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Per m.m. 14 cent,-min. per adv. 2.30. Bij abonnement 'speciale prijs. Kleine advertenties r„Be.„: va» i-s WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT regels 65 ct., iedere regel meer 13 ct., dienstaanvr. on dienstaanb. resp. 55 en 11 ct. Kabouters (alleen op Vrij dag): 15 woorden 30 ct., elk woord meer 6 ct., bij vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 185ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 80 DIRECTIE: F. VAN DE VELDE. F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER. VLISSINGEN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te VLISSINGEN Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd fel^oon 678 MIDDELBURG: Londensche Kaai 29 Redactie telefoon 269. na kantoortijd telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOES: Red. en Admlnistr. Turfkade 15, tel. 2863. na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG Kanaalstraat 45, tel. 35 OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat35, tel. 21 I?et opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekendv Aan het Oostelijke front mislukten ver scheidene plaatselijke aanvallen der bolsi jewisten. Bij een eigen aanval in den een- truien frontsector werd' de vgand in ge vechten van verscheidene dagen uit 69 plaatsen verdreven. Hij verloor hierbij be halve honderden manschappen aan gevan genen en dooden, 47 kanonnen, 27 granaat werpers, 132 machinegeweren en talrijke handvuurwapenen. Zondag werden aan het Oostelijke front 46 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten of op den beganen grond vernield. Twee eigen vlieg tuigen gingen verloren. Succesvolle nach telijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op inrichtingen van de Sovjet- vliegtuigindustrie te Rybinsk alsmede op militaire doelen van Moskou. In Noord-Afrika werden hernieuwde aanvallen van sterke Britsche verken- ningsafdeelingen op Mcchili afgeslagen. De spoorlijn AlexandriëMersa Matroeh werd op verscheidene plaatsen dóór bom- treffers gestagneerd. Onafgebroken aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen en jagers waren ge- richt op militaire inrichtingen van het eiland Malta. In de staatswerven, in havens en docks, kazefnes, opslagplaatsen van benzine, in ravitailTeeringsbedrijven werden voltreffers met ontploffingen en branden waargenomen. Door bommen werden een lichte Britsche kruiser in het dok, een koopvaardijschip en een haventankboot beschadigd. Aan de Zuidkust van Engeland bombar deerden Duitsche gevechtsvliegtuigen een voor de verzorging bela'ngrijke fabriek. Britsche bommenwerpers vielen Zondag nacht woonwijken in verschillende plaat sen van West-Duitschland aan, vooral in de stad Bonn. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Er werd geen schade aangericht aan militaire of voor den oorlog belangrijke 'inrichtin gen. Daarentegen werd een aantal open bare gebouwen van ten deele hooge cultu- reele waarde door bommen beschadigd. Luchtdoelartillerie en nachtjagers schoten vijf der aanvallende bommenwerpers om laag. Japansche luchtaanvallen op, Ceylon. Naar de Britsche nieuwsdienst uit Co lombo m^ldt, is van officieele Britsche zijde bekend gemaakt, dat ongeveer 75 Japansche vliegtuigen hebben deelgenomen aan den luchtaanval op de hoofdstad van Ceylon. Van Britsche ,vzij<je meent men, dat deze vliegtuigen afkómstig waren van een vliegtuigmoederschip. Het keizerlijke hoofdkwartier heeft in een communiqué bevestigd, dat luchtstrijd krachten van de Japansche marine sinds den 5en April sterke aanvallen hebbén ondernomen op Colombo, def hoofdstad van Ceylon, waarbij zware schade is aange-v richt. De aanvallen waren gericht op oor- logs. en koopvaardijschepen, inrichtingen van de luchtmacht, alsmede op de voor naamste militaire inrichtingen in het ge bied van Colombo. DE STRIJD IN BIRMA. De Britsche' nieuwsdienst deelt in een extra bericht van het front in Birma mede, dat de aftocht der Britsche en Chineesche troepen aan het front van de Irajvadi en de Sittang in Noordelijke richting voort duurt. De vernietigende Japansche aanval len op de Birmaartsche vliegvelden hebben de geallieerden beroofd van eên doeltref fende ondersteuning door de luchtmacht. MOEILIJKE rOSTTIE DER AMERIKAANSCHE TROEPEN OP DE PHILIPPUNÉN. Volgens den Brifschen berichtendienst heeft het Amerikaansche ministerie van oorlog medegedeeld, dat de toestand der Amerikaansche troepen op Ba taan en Cor- regidor (Philippijnen) moeilijk is. De vijand heeft terreinwinst behaald. HERSTEL VAN PETROLEUM LEIDINGEN OP JAVA. Volgens berichten van „Tokio Nitsji Nitsji" uit Java hebben Japansche genie troepen de oliéïeidingen naar Tjepoe weer hersteld. Ook zijn zij epn geslaagd de brfmd, die tgdens de vijandelijkheden op de petroleumvelden aldaar is ontstaan, defi nitief te blusschen. De olieraffinaderijen van Canes konden inmiddels het bedrijf hervatten. Men verwacht, dat de petro- leuminstall^ties te Soerabaja in Juli weer in bedrijf kunnen gesteld worden. Curasao en Aruba. Volgens een proclamatie van den gouver neur van Curaqao heeft de Amerikaansche «chout-bij-nacht Oldendorf het opperbevel over alle Nederlandsche strijdkrachten op Curaqao en Aruba op zich genomefi. naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, Boven dien bekleedt hij het opperbevel over de .fflherikaanschc strijdkrachten in deze g'e- bieden. Britsche vliegtuigen boven Duitschland. In den nacht van 6 op 7 April hebben naar,-het D.N.B. verneemt, Britsche bom menwerpers enkele steden in Duitschland aangevallen. In woonwijken ontstond schade aan gebouwen. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Volgens de tot dusver ontvangen berich ten werd een der aanvallende bommenwer pers neergeschoten. Nieuwe Engelsche luchtaanval op Parijs. Van militaire zijde verluidt, dat Britsche vliegtuigen in den nacht van 5 op 6 April wederom Parijs hebben aangevallen. Door den krachtlgen Duitschen luchtafweer wer den de Britten vaA alle voor de oorlogvoe ring belangrijke mdustrieele inrichtingen verre gehouden. De uitgeworpen bommen veroorzaakten slechts geringe schade aan gebouwen. ENGELSCHE BOMMEN#OP BRUGGE. De Engelschen hebben dezer dagen naar het voorbeeld van hun roemrijken aanval op het middeleeuwsche centrum van Lü- beck ook de stad Brugge met bommen be stookt. Bij dezen .aanval op een parel van middeleeuwsche grootheid en bouwkunst werd vooral een school vernield, hetgeen a.an twee ordezusters en acht kinderen het leven kostte. Amerikaansche verliezen ter zee. De Amerikaansche admiraliteit deelt mee, dat brj den ondergang van het vlieg- •tuigmoederschip „Langley", de tankboot „Pecos" en den torpedojager ..Peary", die naar reeds gemeld in de wateren tusschen Java en Australië op 27 Februari en 1 Maart door Japansche vliegtuigen tot zinken werden gebracht, 700 matrozen om gekomen zijn. De Amerikaansche admiraliteit erkent thans officieel het verlies van 52 eenheden der Amerikaansche marine. Bovendien werden 2 Amerikaansche koopvaarders in de Caribische zee en een derde aan de kust van den Atlantiscften oceaan getorpedeerd. Voorts verneemt het D.N.B. van mili taire zijde Opnieuw ztfn eenïge vijande lijke en in vgandelijken dienst varende koopvaardijschepen in de wateren voor de Amerikaansche kust pn in de Caraibische zee het slachtoffer van Duitsche óuikboo- ten geworden. Het betreft hier een onge veer 5000 brt groot Amerikaansch vracht schip. een Letlandsch in Amerikaanschen dienst varend stoomschip, een Canadeesch en een klein Noorsch koopvaardijschip. Het ministerie van marine te Washington moet het verlies der vier schepen thans toe geven. Wij meldden reeds eerder over de werk zaamheden, die de Grüne Polizei in haar vrijen tijd uitoefent, en thans is het zoover, dat de ■gemaakte werkstukken aan het publiek in een tentoonstelling ver toond kunnen worden. Naar aanleiding van de opening dezer expositie in het nieuwe Tilburgsche raadhuis had een kleine plechtigheid plaats, waarbij de commandant van het Tilburgsche politie bataljon, majoor Martin, het woord voer de. In overtuigende woorden verklaarde hij voor de' aanwezige eeregasten van weermacht, politie, leiders der N.S.D.A.P., leiders van den Nederlandschen Arbeids dienst en N.S.B. en leidende personen van het stadsbestuur, hoe dit werk van waar achtig sociale gevoelens tot stand kwam. Hij schilderde den moei te vollen'arbeid van zijn manschappen en de moeilijkheden, in (Foto Pax Holland) de materiaalvoorziening. Doch de ijzeren wil en de liefde voor het werk losten alle problemen op en langzamerhand ontston? den meer dan 1250 stuks speelgoed, die voor het grootste deel te mooi zijn, om het ruwe kinderhanden toe te vertrouwen. Deze waardevolle stukken worden daarom aan kindertehuizen geschonken, opdat het velen ten goede komt. De tentoonstelling zal tot 8 April dagelgks van 9 tot 18 uur geopend zijn en iedereen kan de ten toongestelde werken gratis bezichtigen. Na de sluiting der expositie wordt het speel goed in de steden Tilburg, Middelburg en Maastricht onder de kinderen verdeeld, en de stralende glans in de kinderoogen zal dan eindelijk het welverdiende loon voor de mannen der Duitsche veiligheidspolitie zijp. Bij de Nederlandsche vrijwilligers der Waffen SS. Tijdens de dagelgksche oefe ningen. SS-PK Fritz-Stapf-Pax Holland m De bolsjewisten lijden zeer zware verliezen. In de eerste drie maanden van dit jaar hebben de bolsjewisten bij hun vergeef- sche pogingen om het Duitsche Oostelijke front aan het wankelen te brengen, als mede door Duitsche aanvalsopcraties zeer zw$£e verliezen aan menschen en materi aal geleden. Behalve de bijzonder zware verliezen,aan dooden verloor de vijand in de periode van 1 Januari tot 31 Maart 1942 104.128 gevangenen, 2.167 pantserwagens en 2.519 stukken geschut. De bolsjewistische lucht strijdkrachten verloren in dezelfde periode: 1.765 vliegtuigen in luchtgevechten. 250 vliegtuigen door de luchtdoelartillerie, 595 vliegtuigen, die op den grond vernield werden en 110 vliegtuigen, die door for maties van het leger werden neerge schoten. De laatste dagen werden in den Zuidelijken en centralen sector van .het Oostelijk front op zichzelf staande aan vallen van den vijand afgeslagen. Een grtfëp van 3000 franctireurs werd ver nietigd. Tijdens luchtgevechten en door luchtafweergeschut werden Zaterdag 47 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en ging een eigen toestel verloren. In de havens van Leningrad ffa Kroonstad kregen 2 slagschepen en 2 zware kruisers bomtref- fers. Aan de Moermanskkust werd door bommen een koopvaardijschip van 1200 ton tot zinken gebracht en vijf andére schepen beschadigd. De 197e afdeeling stormgeschut heeft sedert het begin, van den veldtocht iir het Oosten 200 vgandelijke pantserwagens kapotgeschoten. DE STRIJD IN DE LUCHT. De aanvallen op militaire doelen en haveninstallaties in La Valetta en op Britsche vliegvelden .op het eiland Malta werden overdag en 's nachts met hevige uitwerking voortgezet. Aan de Engelsche Zuidwestkust bom bardeerden gevechtsvliegtuigen een fabriek van de Britsche vliegtuigindustrie. Van een formatie Britsche bommen werpers, die Zaterdagmiddag onder stevige bescherming van jachtvlieg tuigen de bezette gebieden in het Westen trachtte binnen te vliegen, werden door Duitsche jagejs en lucht afweer veertien vliegtuigen neerge schoten, zonder dat eigen verliezen voorkwamen. Een jachteskader onder aanvoering Aran zijn commodore, majoor Trautloft bevocht zijn 2000ste overwinning in de lucht. Bolsjewistische bomaanval op Zweedsche stad. Een bolsjewistisch toestel heeft een bom aanval ondernomen op de Zweedsche stad Haparanda. Volgens Nya Dagligt Allehanda heeft de. afdeeling luchtverdediging van égn Zweed- schen defensiestaf bekend gemaakt, dat in totaal 8 bommen zijn uitgeworpen. Vier daarvan waren blijkbaar luchtmijnen tus schen de 200 en 250 kg, twee brisantbom men van 100 2Ö0 kg. en twee brandbom men, met petroleum gevuld, van 20 k 25 kg. De aangetroffen bomsplinters en andere onderdeelen waren voorzien van getallen en Russische letters. De Zweedsche gezant te Oejbisjef heeft opdracht gekregen, naar het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken mee deelt, bij de Sovjet-regeering te protestee ren tegen het uitwerpen van bommen bij Haparanda. De rijkscommissaris irr V. Dusseldorf. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss- Inquart, heeft Vrijdag j.l. een bezoek ge bracht aan de voorjaarstentoonstelling van Dusseldorfsche kunstenaars in de stedelijke kunstzaal te Dusseldorf. De rijkscommissa ris. die door den Dusseldorfschen kunst schilder Fritz Koehler tyerd rondgeleid, sprak zich zeer waardeerend over de ten toongestelde werken uit. De artistieke prestaties van den gouw Dusseldorf maak ten op den. rijkscommissaris een diepen indruk. AARDBEVING IN BULGARIJE. De Bulgaarsche stad Tutrakan aan den Donau heeft door een aardbeving zware schade geleden. Een honderdtal huizen werd verwoest. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Naast versplintering toenemend nationaal zelfbewustzijn. Reeds in den vorigen wereldoorlog was Britsch-Indië een substantieel® factor voor de verdediging van het Empire. Bijna één millioen soldaten heeft het toen voor de geallieerde oorlogsvoering geleverd, van wie rond een dgrde aan het Westfront in het Nabije Oosten gesneuveld is. Voorts hebben nog bijna een half millioen Indiërs achter de fronten gewerkt en heeft Indië ruim 300.000.000 pond sterling bijgedragen- in de oorlogskosten. En de dank hiervoor van het Empire? Nog geen half jaar na den wapénstil- standsdag vloeide er weder Indisch bloed, ditmaal ook van vrouwen en kinderen, toen op 13 April 1919 Britsche troepen te Amritsar het viiur openden op- een groote, demonstreerende menigte, bg welke gele genheid bijna 400 personen werden gedood en ruim 1200 gewond. Die demonstratie beoogde een spoedige inlossing van de e enige jaren tevoren door Londen gedane beloften inzake te ve'rleenen zelfbestuur. Reeds in 1917 was uitdrukkelijk verklaard, „dat de Britsche politiek ten doel had, de medewerking van de Indiërs in eiken tak van bestuur te vergrooten en te komen tot een geleidelijke ontwikkeling .van instellin gen van zelfbestuur, zulks met het doel eener verwezenlijking in etappes van een verantwoordelijke regeering in Indië als een integraal deel van het Britsche Em pire". Zoo sprak toen.minister Montagu in het Lagerhuis en weldra zal het dus 25 jaar geleden zijn, dat Indië meende, het Britsche woord te hebben als onderpand voor het offeren van goed en bloed ten behoeve der Britsche oorlogsvoering. Een kwart eeuw... 25 jaren van nationale actie en aandrang tot zelfbestuur. Het resultaat was totdus- ver niet de verwachte vervulling van deze op gedane beloften steunende verlangens, doch wèl een krachtige groei van het na tionale gevoel en zelfbewustzijn. Zij het dan ook. dat de nationalistische leioers. Gandhi. Pandit Nehroe en Chandra Bose. het lang niet eens zijn: principieel niet en evenmin practisch. Gandhi, de ascetische Mahatma, is steeds uitgegaan van een door een mach tig Engeland beschermd Indië. waarbij het voor hem geen princip.ieele kwestie'was, of dit een dominion, dus een zelfbesturend Empire-deel, dan wel een zelfstandige verbondene zou zijn. Ook aan de onge hoorzaamheid. aan den passieven tegen stand. heeft hij steeds vastgehouden als sterkste troef tegen de immer uitstellende verdeel- en heersch-politiek van Londen. Zelfs nu de oorlog Tndië rechtstreeks be- dreiet. heeft hij deze taktiek niet willen- loslaten. Anders zijn „erfgenaam" Nehroe en de meerderheid van het Congres-be stuur. De huidige leider der Congrespartij .mede door bezoeken aan Moskou en reizen door de Sovjet-Unie. meer geschoold in zakelijke politiek en.heel wat radicaler dan Gandhi, is bereid tot een actievere oor logsinspanning. doch dan op voorwaarde van snellere Engelsche concessies. Ziehier de twee voornaamste tegenspe lers van Sir Stafford Cripps, den Brit- schen onderhandelaar, dien Churchill naar het Oosten heeft gestuurd, toen' de nood hoog gestegen was en Indië's soldatenre- servoir en verder te ontwikkelen oorlogs potentieel onmisbaar leken te zijn gewor den om den strijd voor het behoud van het in zijnvoegen krakende empire met eenige kans op succes voort te kunnen zetten. Sedert eenige jaren is de derde nationa listische leider ovjbr de Moslemliga onder leiding van Jinnah en eenige versplinterde groepeeringen spreken wij nu niet fei telijk buitenstaander geworden. Na een hongerstaking in 1939 uit zijn gevangen schap losgelaten, is hij sedertdien onvind baar geweest, doch den laatsten tijd is hg zeker niet meer onhoorbaar e*- uit zijn oproepen, voor de Japansche radio tot Indië gericht, weet men. dat voor hem de* Indische zelfstandigheid niet zal komen als uitvloeisel van den Britsch-Japanschen oorlog, maar als onmiddellijk gevolg van de Japansche actie. Bóse wenscht zeker niet een nationaal-zelfstandig Indië, ge dacht onder of naast een voortbestaande Britsche heerschappij integendeel, zien wij het goed, dan hoopt hij. al dan niet met behulp der Japansche wapenen, Indië's zelfstandigheid binnen korten tijd te ver wezenlijken. daar hij anders voorziet, dat Indië meegesleurd zou worden in den val van het Britsche rijk. welke voor hem vast blijkt te staan. Derhalve onverwijld een krachtig doorgevoerde ongehoorzaam heidsactie over de gehëele linie, ter be spoediging van het einde van dit deel van den oorlog. Slechts de Asmogendheden zijn Indië's natuurlijke vrienden en bondgenoo- ten en met name Japan bedreigt Indië en het zelfstandig bestaan van het Indische volk in geenen deele' Onvoorwaardelijk heeft Bose de zijde der „nieuwe wereld" gekozen, „Welke Indië onmiddellijk bevrij ding aanbiedt", zoo heet hét in zijn jong- sten oproep, waarin hij, naar aanleiding van Sir Stafford Cripps' voorstelling on derhandelen met Brittannie waanzin, en verdere samenwerking verraad noemt. „Engeland beeft 't plan zoo waarschuwt hij Indië te verdeelen", en reeds daarom moet „het huichelachtige aanbod van Cripps van de hand worden gewezen". BRITSCHE HOUDING IN HET VERLEDEN. Heeft Engeland gedurende een kwart eeuw schier geen gelegenheid laten voor bijgaan om de nationalistische Indiërs voor het hoofd te stooten, vergeleken bij een goede tien jaar geleden, is er toch wel héél veel veranderd Toen sprak Churchill over Gandhi smalend als over „dien naakten fakir" en in de dagen van de Ronde-tafel- conferentie van 1930, waar de dominion- hervormingsplannen van Baldwin en Hoare besproken werden, schreef hg, dat het In disch nationalisme, „zooals Gandhi dat predikt, vroeg of laat verpletterd moest worden". Immers „het is doelloos te ge- over het leven en den vooruitgang van Indië uit handen te geven. Dat was, als gelegd, in 1930 en nauwelgks was 1942 aangebroken, of diezelfde Churchill zond overhaast den in conservatief nest geboren salonbolsjewiek Cripps naar het Oosten. En nu jnoet deze, wat 25 jarep parlemen tair geredekavel en democratisch-imperia- listische onwil niet hadden kunnen tot stand brengen, in een paar weken tgds ypor elkaar tooveren. Is het een wonder, dat de Engelsche minister met beleefde terughoudendheid en in hoofsche vórmen omhuld wantrouwen begroet is? De Indiërs weten, hoe Londen met zijn verdeel- en heersch-politiek steeds weer de Hindoes, de Mohammedanen en de Sikhs tegen elkaar uitgespeeld heeft en zij voelen blijkbaar zeer wel, dat de nu toe gezegde yerleening van den dominionsta- tus „na het staken van de vijandelijkhe den", mitsgaders de overige beloften, al met al nog weinig positief en concreet is. Waarom bovendien moet deze ingeperkte vrijheid tot na den oorlog wachten? Oogenblikkelijke inlossing van lang ge koesterde verlangens zou logischerwijze de Britsche oorlogsinspanning vooc het oogen- blik meer baten dan een op sleeptouw, hou den van de Indfcrs. van wie velen blijk baar nieuwe slagen-om-den-arm der Brit sche imperialisten bevroeden. jHet antwoord op Cripps* voorstellen, hoewel in verschillende toonaarden gege ven, kan toch, voorzoover hierover iets bekend geworden is, worden samengevat in het oordeel onvoldoende. Er zijn nu tegenvoorstellen gedaan, 'waarbij het blijk baar voornamelijk gaat ofn de volledige opheffing van de Engelsche burgerlijke overheersching en om het vraagstuk der verantwoordelijkheid voor de defensie. De besprekingen duurden gedurende dit week einde voort en bij de onvolledige gegevens, welke ter beschikking staan, dient de be- oordeelaar-van-verre zich de noodige re serve op te leggen. Weldra zullen wij meer weten een beslissing zal spoedig ge nomen moeten worden, want de tijd dringt en de Japansche strijdkrachten te land en ter zee beginnen reeds een reëele bedrei ging te vormen voor het hart van het Empire. looven. dat men een tijger bevredigen kan door hem kattenvjeesch voor te werpen". Uitdrukkelijk ^ïeeft hij toen ook betoogd, dat het in het geheel niet de bedoeling van het Britsche volk was om ooit de contrdle Nieuwe wethouders te Rotterdam. Bij de inwerkingtreding op 1 September 1941 van de verordening van den rijks commissaris. Waarbij t^prd bepaald, dat de werkzaamheden van de gemeenteraden en van de colleges van B. en W. zouden blijven rusten, voelden de in functie zijnde wet houders te Rotterdam /Zich genoopt hun ontslag aan te vragen. Bij besluit van 3 April is aan de wethouders L. de Groot, J. Brautigam, F. L. D. Nivard, A. B. de Zeeuw en J. H. Donner eervol ontslag ver leend onder toekenning van pensioen,c.q. een in pensioen overgaand wachtgeld. In hun plaats zijn met ingang van 7 April met goedkeuring" van den secretaris generaal benoemd de heeren dr. H. Roos, ir. D. Mommaal, G.' C. Blom en dr. P. Klump%r. Dr.^Roos is op 23 Juni 1882 te Utrecht geboren. Sedert 1930 is hij directeur van de H.B.S. aan de Hofstedestraat. Dr. Roos is lid van het opvoedersgilde. Ir. Mommaal, geboren op 3 Juli 1905, 'te Rotterdam, is sedert 1933 lid der N.S. B. en maakt deel uit van den raad voor volkshuishouding der beweging. In het Rotterdamsche bedrijfsleven is ir. Mom maal een bekende figuur. Hij was o-a. di recteur van de'aannemingsmij. Wolterbcek Van Dorp en hij bekleedde verschillende functies in het kerkelijke leven. Dr. Klumper is op 30 October 1888 te Enschede geboren. Hij is leider van het medisch front te Rotterdam en sedert eenigen tijd plaatsvervangend leider van. de Nederlandsche vereeniging van zieken fondsartsen. Sedert 1922 is lig vrouwenarts te Rotterdam en als zoodanig heeft hij groote bekendheid verworven. BINDENDE ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR HET BANKETBAKKEBS- BEDRIJF. Bij het college van rijksbemiddelaars be sta at het voornemen een regeling van ar beidsvoorwaarden voor het banketbakkers bedrijf bindend vast te stellen. STAATSLOTERIJ. (Trekking van heden I 20.000 20244 f 5000 17002 2000 13158 1000 8625 13812 14346 400 5357 12034 f 200 1083 7032 14575 100 4070 4986 7417 9107 10594 11535 17860 LENTETIJD, SCHOONMAAKTIJD De lente is weer in het land en na een lan gen. kouden en donkeren winter wordt aller- wege een aanvang gemaakt met de traditioneele Hollandsche voorjaarsschoonmaak. Onde rom mel wordt over boord geworpen en weldra blin ken de Hollandsche binnenhuisjes weer, dat het een lust is. Oude rommel wordt over boord gegooid: Werpt ook uw oude principes nu eens over boord en doe nu eens eindelijk afstand van het stok paardje, dat U tot dusverre bereed. Stam nu eons eindelijk in met degenen, die beweren, dat het ook uw plicht is te zorgen, dat ginds aan het Oostfront de gewonden, vriend o£ vijand, zoo snel en zoo goed mogelijk geholpen moet worden.. Laat.a) die vooroordeelen nu eens va ren en maak eens groote schoonmaak in uw geweten. Vang deze nieuwe lente met een goe de daad aan en stort uw bijdrage op giroreke ning 8-7-6-0-O. Nederlandsche Ambulance, Ko- nipglunegracht 22, 's-Cravcnhage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1