PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Succesvolle Duitsche aanval bij Orel Bose brandmerkt Britsche uitbuitingspolitiek Arbeidsdienst verplicht voor bepaalde categorieën ABONNEMENTSPRIJSi 19 ct per week per kwUal Franco per-post £*3 per kwartaal Afzonderlijke nummers cent ADVERTENTIEPRIJS Per m.m. 14 cent, min. per adv. 3.30. Bij abonnement Bpeciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 65 ct, iedere regel meer 13 ct., dienstaanvr. en dienstaanb. resp. en 11 ct Kabouters (alleen op Vrij dag): 1—3 woorden 30 ct.. elk woord meer 6 ct., bü vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOÉSCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S'F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOE&"« POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEÉUWSCHE QOURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN 185ste JAARGANG NUMMER 78 rMT\\Tr\t7DPl A n O ADDTT 1fl/IO directie: f. van de velde. f. b. den boer jlpl/inuckuavj z /yrkilf hpofdredacteur: j. c. visser, vljssingen De bureaux van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te* VLISSINGEN Redactie en Admini stratie .Walstr. 58-60, tel. 10 (3 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG: Londensche Kaal 23 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOES: Redi en Administr. Turfkade 15, teL 2863, na kantoortijd tel- 2475 SOUBURG Kanaalstraat 45, tel, 3a OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 103 BRESKENS: Dorpsstraat 35. tel. 21 Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Woensdag: bekend In het Donetzgebied werden nieuwe aan vallen van sterke strijdkrachten afgesla gen. Ook in den centralen en den Noorde lijken sector van hét front werden vijan delijke aanvallen in verwoede gevechten afgeweerd. Bij een eigen aanval in het gebied ten N.O. van^Orel wierpen troepen eener ge motoriseerde infanterie-divisie den vijand uit zijn stellingen, brachten honderden ge vangenen binnen en maakten 7 kanonnen, alsmede 65 granaatwerpers uesp. machine geweren buit. Italiaansche jachtvliegtuigen vielen in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front een numeriek sterkere vijandelijke forma tie jagers aan en schoten zonder eigen ver liezen van 12 bolsjewistische vliegtuigen er 4 met zekerheid neer en 2 waarschijn lijk. In wekenlange uiterst hardnekkige af- weergevechten hebben de Opperbeiersche 97e lichte infanteriedivisie en de BrandenP burgsche 257e infanteriedivisie talfijke door pantserwagens ondersteunde aanvallen van in de meerderheid zijnde vijandelijke strijd krachten afgeslagen en den bolsjewisten hooge verliezen aan menschen en materiaal toegebracht. In Noord-Afrika werd een aanval van Britsche verkenningstroepen afgeslagen. Succesvolle luchtaanvallen richtten zich tegen vliegvelden in de Marmarica en in het Egyptische kustgebied. De woestijn spoorweg werd met goed gevolg gebom bardeerd. Op het eiland Malta werden de staats- werven en duikbootligplaatsen te La Va- letta alsmede de Britsche vliegvelden over dag en des nachts met bommen bestookt. In luchtgevechten schoten Duitsche jagers 2 vijandelijke vliegtuigen neer. Aan de Engelsche r aidkust beschadig den Duitsche gevechtsvliegtuigen een vrij groot koopvaardijschip door verscheidene bomtreffers. Dinsdag en in den nacht van Di/isdag op Woensdag ondernamen enkele Britsche vliegtuigen storingsvluchten in het Wes telijke rijksgebied. Enkele uitgeworpen bommen veroorzaakten geringe materieeie en persoonlijke schade. „Wie thans vrijwillig met Engeland samenwerkt, pleegt verraad jegens Indië''. Soebhas Chandra Bose heeft Woensdag per radio opnieuw een oproep gericht tot het Brjtsch-Indische volk, waarin hij po sitie koos ten aanzien van de voorstellen van Cripps. De oproep begon met de verklaring, dat de Britsche berichtendienst bij de versprei ding van het bericht van het overlijden van Bose waarschijnlijk uitgegaan is van den wensch als vader van de gedachte. Ten aanzien van het Britsche aanbod verklaarde Bose o.a.: „Ik zou verrast zijn geweest, indien Britsche politici werkelijk zouden gelogen, dat Indië een dergelijk voorstel in overweging zou nemen. Hoe kan Cripps denken dat hij door het aanbod van dergelijke kleinigheden als een zetel in de vredesconferentie; Indië's vrijheids drang zou kunnen bevredigen. Dergelijke kleinigheden werden ons ook tijdens den laatsten wereldoorlog beloofd. Desondanks bestond de belooning voor Indië na den wereldoorlog in verdere onderdrukkingen en terechtstellingen. Het aanbod van Stafford Cripps, zoo zeide Bose verder, doet zien dat het de Britsche regeering er slechts om te doen is Indië voor zijn imperialistische oorlogs doeleinden uit te buiten. Derhalve moet ook de militaire macht in Indië aah de Brit sche regeering blijven. Engeland denkt daardoor te bereiken dat Indië's krachten voor het impgrium kunnen worden inge spannen en Eng^Iands vijanden er toe ge bracht kunnen worden de Engelsche mi litaire basis in Indië aan te vallen. En gelsche politici speculeeren, dat dan wel licht het Indische volk vrijwillig als bond genoot van Engeland in den strijd zou gaan. Daartegenover moet ik met allen kleni verzekeren, dat, indien de Britsche regeering Indië's krachten niet zou uit huiten en in Indië geen militaire basis meer zou onderhouden, er niet de gering ste mogelijkheid bestaat voor een aanval van een vreemde mogendheid op Indië. Ik zou daarom mijn landgenooten willen waarschuwen het Indische volk niet in den oorlog te sleepen. Indië zal het niet anders vergaan als den vol ken, die Brittannië in.den oorlog heeft v gesleurd, om ze dan, als het kritiek begon te worden, te laten zitten en zich glorierijk terug te trekken. De overwinning van Engeland zou voor ons de vereeuwiging van de Indische Slavernij beteekenen, terwjjl onze hoop op vrijheid slechts op de overwinning va.n de landen van het Driemogend- hedenverdrag kan gegrondvest zijn. Op grond van mijn goede kennis van de landen van het pact van drie: kan ik mijn landgenooten verzekeren, dat zij bij hun strijd tegen het Britsche imperialisme begrip voor de Indipche vrijheid hebben. Volgens den stand van den oorlog is de ineenstorting van het Britsche imperium aanstaande. Met deze mogendheid thans nog te willen onderhandelen is niet alleen dwaasheid, doch waanzin. Ik doe derhalve een beroep op mijn Indische landgenooten thans een difinttieve beslissing te nemen. Aan de eene zijde staat de oudé orde, die ons met holle wborden en gdele beloften afscheept eh aan den anderen kant 'de nieuwe wereld, die Indië onmiddellijke be vrijding aanbiedt. Iedere Indiër, die thans vrijwillig met Engeland samenwerkt, pleegt verraad jegens Indië. Tenslotte riep Bose zijn landgenooten op gereed te zijn voor den komenden strijd. „Wij Indische nationalisten buiten Indië, Zoo besloot hij zijn oproep, bereiden thans de laatste beslissende fase van onzen strijd om de vrijheid voor- Als het uur komt, zullen wij aan uwe zijde staan, vastbeslo ten tot den strijd en tot'de overwinning. De zon van de vrijheid zal dan weder over ons oude land opgaan." Bose's oproep is eigenlijk reeds, achter haald door de feiten. Het Britsch-Indische Congres' heeft, naar gemeld wordt, de voorstellen van Cripps afgewezen en het heeft daardoor het wezen van de Brit sche politiek ten aanzien van Indië on dersteund. Een wissel op de toekomst, dat was het aanbod van Cripps en de Indische volken weten nu langzamerhand wel wat ze aan de Britsche-beloften hebben. Britsch-Indië, dat gezucht heeft onder de* koloniale voogdij van Londen, kan dat verleden niet zonder meer vergeten. Het is een vrg doorzichtige en goedkoope me thode, onder het gebeurde een streep te willen .zetten, nu de belangen van Londen In het gedrang zgn gekomen en daarna weer tot de orde van den dag over te gaan.- Engeland heeft nieuwe hulpvolken noodig, maar Britsch-Indië moet deze ronsel-politiek doorzien. Dat is de kern - van Bose's dringend appèl. Hij kan zijn beroep óp Indië met te meer klem doen, omdat hij tegenover de vage Britsche be loften constructieve bevrijdingspolitiek van Ehiitschland, Italië en Japan kon .stel len, waarvan hij door eigen aanschouwing de beteekenis hééft kunnen beproeven. Yoor Bidië is van het grootste belang, hoe Japan zgn bevrijdingspolitiek ten uitvoer legt. De Britsch-Indiërs zelf zullen ten aanzien van de door Bose met zooveel overtuigingskracht geformuleerde tegen stelling, van hun kant onomwonden him keuze bepalen. De zending van Cripps is, naar uit de laatste berichten valt op te maken, op een. mislukking uitgeloopen. Voor Londen is "dit negatieve resultaat een zeer pijnlijke teleurstelling, een der pijnlijkste uit dezen oorlog, want hier worden de Britten door de eigen hulpvolken ontmaskerd. Het is de vrucht van eeuwen imperialisme. Indisch congres verwerpt de Engelsche voorstellen. De zender Saigon meldt uit New Delhi, dat het Indische congres de Engelsche voorstellen heeft verworpen. Proces te Ankara begonnen. Gisterochtend is te Ankara het proces begonnen inzake den aanslag op den Duit- schen ambassadeur Von Papen. In de be klaagdenbank hadden zitting genomen 1. Abdoerrahman Sayman, student, 2. Soeley- man Sagol, kapper, beide Turken, geboren in Joegoslavië, 3. de Sovjet-burger Leonid Kornilof, leider der transportafdeeling Óer handelsvertegenwoordiging van het consul laat-generaal der Sovjet Unie, 4. de Sov jet-burger Iwano Geogiewitsj Pawlof. De Turksche student Sayman schetste zijn levensloop. Hg was als emigrant uit Joegoslavië naar Istanboel gekomen, véaar hij zijn actie als communist voortzette. De beklaagde erkende aan den. aanslag op den Duitschen ambassadeur te hebben mede gewerkt. De beide Sovjet-agenten hadden het plan voor den aanslag'opgesteld. Bij de Nederlandsche vrijwilligers der Waffen SS. Tgdens een aanval. SS. r. K. rritz-Stapf-ra* Holland hl De strijd bij het Ilmenmeer. Naar 1iet opperbevel der Duitsche weer macht mededeelt, hebben Duitsche troepen ten Zuidoosten van het Ilmenmeer op 30 Maart Sovjetaanvallen^afgeslagen- De Sov. jets hebben bij de verbitterde gevechten der laatste dagen in dit gebied ongeveer 1500 dooden en een groot aantal gevangenen verloren. De Duitsche troepen 'maakten verder veel oorlogstuig buit. t* Ook ten Noordoosten van het Ilmenmeer werden de bolsjewisten in zware gevechten teruggeslagen. Alleen in den sector van één enkele Duitsche divisie deden de bolsje- w' 3ken zeven aanvallen met zeer sterke strijdkrachten, die echter alle met -vare verliezen mislukten. Zevenhonderd gesneu velde bolsjewieken bleven op het slagveld liggen. Bij de harde gevechten van dien dag werden negen bolsjewistische t?mks vernietigd of buitgemaakt. Engelsche schepen aangevallen. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben Dinsdag, naar van Duitsche militaire zgde verluidt, een Britsch koopvaardijschip van 3.000 brt. aan de Zuidkust van Enge land. aangevallen. In scheervlucht werden de bommen op het schip neergeworpen. Het vrachtschip kreeg twee voltreffers aan den boeg. Een bom ontplofte midscheeps vlak naast den scheepswand. Aangenomen kan worden, dat dit schip verloren is ge gaan. Voorts Lvjeft;een Duitsche verkenner een aanval gedaan op koopvaarders,^die zonder escorte voeren en aan welke schepen ver sperringsballons waren bevestigd als be scherming tegen Duitsche scheeraanvallen. Desondanks daalde de verkenner zoo laaf», dat hij kon zien, dat de lading uit auto's bestond. In verscheiden aanvallen nam het verkenningsvliegtuig de auto's aan dek, de versperringsballons en het, per soneel van een stuk licht afweergeschut doeltreffend onder vuur. Japansche luchtaanvallen. Fortnaties Japansche marinevliegtuigen hebben een aanval gedaan op Port Darwin, waarbij zij de militaire installaties van het vliegveld vernielden. De jagers, die de Ja pansche bommenwerpers *-ergezelden, scho ten 9 van de 10 vgandelgke vliegtuigen neer, die waren opgestegen om de Japan sche toestelleft te verdrijven. Een andere eenheid Japansche marine vliegtuigen, die een aanval hebben onder nomen op Port Darwin, heeft vier van de zeven Amerikaansche vliegtuigen neerge schoten. De militaire installaties werden zwaar beschadigd. Drie vliegtuigen werden in brand geworpen. Bij de aanvallen op Port Moresby (Nieuw Guinea) in het tijdvak van 24 tot 28 Maart werden zes vgandelgke vliegtuigen neer geschoten. Aan de militaire barakken en aan de luchtdoelbatterijen werd zware schade toegebracht. DE STRIJD IN BIRMA. In hét door Reuter gepubliceerde mili taire commentaar van Annalist wordt ge zegd, dat de gevechten in Birtna zoowel bij _Toengoe als ten Zuiden van Proma hevig geweest schijnen te zijn. Vrij sterke Japan sche colonnes hebben met ondersteuning van Birmaansche eenheden de Britsche stellingen omzeild en de terugtochtswegen afgesneden. De vooruitgeschoven Britsche troepen hebben zoodoende „tusschen terug tocht en omsingeling moeten kiezen". POLEN TER DOOD VEROORDEELD. Voor het bijzondere gerechtshof te Bromberg is vonnis geyeld tegen een aan tal Polen, die volksduitschers op Hen weg van Thorii naar Warschau met machine geweren en bajonetten hebben vermoord. 21 beklaagden werden ter dood veroor deeld, een beklaagde kreeg vijf jaar ver zwaard strafkamp, de overige 16 beklaag den werden vrijgesproken. Dank van den rijkscommissaris aan dr. Posthuma. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijksminister dr. Seyss-Inquart, heeft dezer dagen in tegen woordigheid van den boerenleider van den landstand, E; J. Roskam en van den „Oberregierungsrat" Von der Wense, hauptabteilung "Emaehrung und Landwirt- schaft beim Reichskommissar den voor zitter van de „commissie ter ondersteuning van de maatregelen getroffen voor de regeling van de landbouwproductie" oud- minister dr. Posthuma ontvangen om hem te bedanken voor zijn in het kader van den productieslag geleverde prestaties. De productieslag in Nederland werek begin 1941 ter hancf genomen om door eigen kracht een maximum bijdrage te leveren voor de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk. Oud-minister dr. Posthuma heeft voor het uitvoeren van deze taakkde voorzitters van de vier land bouworganisaties in Nederland in een commissie vereenigd, en in het geheele land onderafdeelingen gevormd, welke de verwezenlijking van deze taak ten doel hadden. Een aantal veelomvattende maat regelen op het gebied van dé verhooging der landbouwproductie was het resultaat van zijn waardevollen arbeid. Deze maat regelen leidden tot een volledig succes. Overeenkomstig den voortschrijdenden op bouw van den Landstand is de commissie van oud-minister dr. Posthuma en haar onderafdeelingen met ingang van 1 April 1942 door den Landstand overgenomen, die de werkzaamheden zal voortzetten. Oud-minister dr. Posthuma heeft zich be reid verklaard als algemeen adviseur van den Nederlandschen Landstand ook in de toekomst zijn krachten beschikbaar te> stellen. De Rijkscommissaris heeft deze gelegen heid benut om oud-minister dr .Posthuma te bedanken voor zijn verdiensten inzake het opvoefon van de Nederlandsche land bouwproductie en om hem veel succes toe te wenschen oij zijn verdere werkzaam heden. De secretaris-generaal van het departe ment van algemeene zaken heeftbetref fende den arbeidsdienstplicht bepaald dat voor dienstneming in den Nederlandschen Arbeidsdienst in de eerste plaats worden opgeroepen degenen, die zich daartoe vrij willig aanmelden, voor zoover zij nog niet den leeftijd van 24 jaar hebben bereikt. Deze bepaling en alle andere bepalingen in het besluit, behalve die, waarbij uit drukkelijk een andere datum is vermeld, zijn met ingang van Woensdag in wérking getreden. 2£et ingang van 1 Januari 1943 tpéden in werking de volgende bepalingen „Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, moe ten, indien zij den leeftijd van 18 jaren hebben bereikt, hun aj-beidsdienstplicht hebben vervuld. Dit is niet van toepassing op hen, die geboren zijn vóór 1 Jan. 1920. Zij, die tijdens hun aanstelling in apen baren dienst of bjj het bijzonder onder wijs den leeftijd van 18 jaren bereiken, moeten op straffe van ontslag binnen een jaar hun arbeidsdienstplicht hebben ver vuld. Voorts treedt met ingang van 1 Sep tember 194? het volgende voorsohrift in werking „Zij, die in eenig studiejaar als student wenschen te worden ingeschreven of 'eenig examen wenschen af te leggen bij een uni versiteit of hoogeschool, moeten, indien zij den leeftgd van 18 jaar hebben bereikt vóór 1 Juni voorafgaande aan dat studie jaar, hun arbeidsdienstplicht hebben ver vuld". 6 »Deze bepaling is niet van toepassing op hen, die vóór 1 Januari 1920 geboren zgn en ook niet op hen, die vóór 1 Januari 1942 zich als student lieten inschrijven of al dan niet met goed gevolg een examen aflegden bij een universiteit of hoogeschool. De secretaris-generaal van het departe ment van algemeene zaken is bevoegd, na overleg met den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, perso nen, die den leeftijd van 18. doch nog niet dien van 24 jaar hebben bereikt en niet of niet volledig in een beroep of bedrijf werkzaam zgn en geen geregelde beroeps- of schoolopleiding voteen, tot het vervullen van hun arbeidsdienstplicht of tot rrfede- werking aan een onderzoek naar hun ge schiktheid daarvoor, op tet roepen. Hg, die aan zoodanige oproeping niet voldoet of niet meewerkt aan een onder- ♦zoek, kan op verzoek van den comman dant van den Ned. Arbeidsdienst door alle ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie worden aangehouden en naar de plaats, waar de arbeidsdienst moet worden ver vuld of het onderzoek "moet worden ge houden, worden overgebracht. Hij kan bovendien worden gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hooeste duizend gul den. tTtïJ STELLIN GEN. De voorgaande bepalingen zijn niet van toepassing op a. Hen, die op grond van bet bepaalde in artikel 7 van de arbeidsdienstverordening voor het vervullen van den dienst niet kon den worden aangenomen b. hen die een werkelijken dienst van ten minste vier maanden, tijd met verlof doorgebracht medegerekend, hebben ver vuld als militair, als lid van den Ned. Opbouwdienst of als vrijwilliger bij de' Duitsche weermacht, de „Waffen SS" of het Vrijwilligerslegioen Nederland, tenzij de dienstneming vrijwillig geschied; c. gehuwden, tenzij zg in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst bij het bijzonder onderwijs, dan.~wel als student wenschen te worden ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een universiteit of hoogeschool. In bijzondere gevallen kan door den se cretaris-generaal van het departement van algemeene zaken vrijstelling of uitstel van boven genoemde vereischten worden verleend. Personen, aangesteld ;n openbaren dienst of bij het bijzonder onderwgs, die hun ar beidsdienstplicht vervullen, worden geacht met verlof te zijn zonder behoud van be zoldiging. De arbeidsdiensttijd telt ten v volle mede voor recht op vaste aanstel ling, voor periodieke salaris- en loonsver- hoogingen. bevordering en pensioen, ter wijl pensioenpremie over dien tijJ niet wordt verhaald. Zij, die hun arbeidsdienst hebben ver vuld, hebben, in overeenstemming met hun bekwaamheden, recht op voorrang bij ar beidsbemiddeling in - Nederland, waartoe de gewestelijke arbeidsbureaux.hun mede werking verleenen. Zg, die thans zgn aangesteld of vóór 1 Januari 1943 aangesteld worden in open baren dienst of bij het bijzonder onderwijs moeten, indien zij den leeftijd van 18, doch niet dien van 22 jaar hebben bereikt en ongehuwd zijn, op straffe van ontslag, vóór 1 Juli 1944, gedurende het daartoe door den secretaris-generaal van hét dep. van alg. zaken te bepalen tijdvak, hun arbeidsdienst hebben vervuld. Öok voor hen gelden de hiérboéen genoemde gevallen van niet-toepassing en de mogelijkheid van vrijstelling. De bepaling, dat voor dienstneming in den Ned- Arbeidsdienst in de eerste plaats worden opgeroepen degenen, die zich daar voor vrijwillig aanmelden,' v<yr zoover zg nog niet den leeftgd van 24 jaar hebben bereikt, en eveneens het gestelde dat deze bepaling niet van toepassing is op hen, die- op grond van het bepaalde in art 7 van de arbeidsdienstverordening voor het ver vullen van den dienst niet konden worden aangenomen, zijn mede van toepassing op dienstneming in den Ned. Arbeids dienst door vrouwelijke personen. Overigens kan de secretaris-generaal andere bepalingen van dit besluit van toe passing verklaren op vrouwelijke per sonen. DE NIEUWE BONNEN. Voor het koopen van brood, vleesch en aardappelen gedurende de, volgende week zijn aangewezen dé bonnen 18. GEEN GASL00ZE UREN MEER. De directeur van het rijkskolenbureau maakt bekend, dat met ingangvvan Vrijdag 3 April a.s.v om 15 uur de gkslooze uren zoowel des middags als des nachts voor*, loopig zullen worden opgeheven. Dit be- teekent echter niet. dat het publiek nu meer gas mag gebruiken. De handhaving der rantsoeneering zal absoluut vereischt zijn, zoodat overschrijdingen der toege stane rantsoenen onverbiddelijk zullen wor-, den gestraft met boete oplegging of afslui ting. Speciale vergunningen. Het is gebleken, dat onder bepaalde groepen van de bevolking de indruk be staat, dat de distributie van textielgoede- ren zou meebrengen; dat zoogenaamde „groote stukken", waaronder te vÖstaan zijn heeren- en jongenscoptuums of on- derdeelen hiervan, overjassen en mantels, alsmede stof* voor deze goederen, jiiet meer te verkrijgen zijn. Deze? opvatting is, naar men ons van bevoegde zijde mededeelt niet juist, aangezien de zooge naamde „groote stukken" kunnen worden gekocht op een speciale vergunning, welke vergunning te allen tijde bij den plaatsë- lijken distributiediënst k&n worden aan gevraagd. Nederlandsche kuituurkamer. Het verordeningenblad bevat een tweede verordening van den rijkscommissaris hou dende aanvulling der verordening betref fende de Nederlandsche kultuurkanter. •Daarin wordt bepaald, dat als waar- neembaarmaking van kultuurgoed ook wordt beschouwd het geven van onder wijs' in vakken op het gebied van kunst, voor zoover dit onderwijs niet plaat? vindt aan openbare of aan die «bijzondere onderwgs- en opvoedingsinrichtingen, wel ke onder toezicht staan van óer secretaris generaal van het departement van op voeding, wetenschap en kultuurbescher-, ming. Voorts is bepaald, dat medewerking, waardoor iemand verplicht wordt lid te zijn van de Nederlandsche kuituurkamer, aan *de v^rtbrenging, de weergave ena van kultuurgoed, niet plaats heeft, wan neer die werkzaamheid valt binnen het gebied, waarop de secretaris-generaal van het departement van opvoeding, weten schap en kültuurbescherming bevoegd is, waarbij het gestelde bij het voorgaande eerste bepaalde onverminderd van kracht blijft. Nieuwe burgemeester van Utrecht. Het rijkscommissariaat deelt mede De Rijkscommissaris voor de bezette Nedeylandsche gebieden heeft op grond van artikel 1 van zijn verordening nr. 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den bur gemeester van de gemeente Utrecht, mr. d«. G. A. W. ter Pelkwijk met ingang van 31, Maart 1942 eervol uit zijn functie ontheven en pensioen verleend. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden op grond van dezelfde bepaling den burgemeester van Zaandam, van Ravenswaaij, met ge lijktijdig eervol -ontslag uit .deze functie, benoemd tot» burgemeester van Utrecht. Miltvuur. De veehouders zullen zich onge twijfeld herinneren, dat van Novem ber 1939 'tot Mei 1940,. over geheel Nederland verspreid, een groot aan tal gevallen van miltvuur onder het vee voorkwam, veroorzaakt door het voeren van uit het buitenland inge voerd besmet beendermeel. De aanwezige voorraad meel, bene vens daarvan of daarmede bereide koekjes zijn toen, na Onteigening, vrijwel geheel vernietigde terwijl de door 'het voeren gestorven dieren vanwege het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd zijn vergoed. Thans heeft zich in een gemeente in de provincie Gelderland een geval van miltvuur bij een rund voorge daan, waarbij bleek, dat dit rund ge voerd werd met een gedeelte van den door den eigenaar achtergehouden voorraad besmette koekjes. Deze voorraad is met het cadaver in den destructor vernietigd. Deze onbegrijpelijke onvoorzichtig heid is den veehouder, die volkomen bekend was met het verdachte ka rakter der koeken, duur te staan ge- komen, daar thans vanzelfsprekend van schadevergoeding ,geen sprake kan zgn. Het is niet onmogelijk, dat ook nog andere veehouders een of meer doozen der bedoelde koeken of een grootere of kleinere hoeveelheid van het besmette meel h,ebben achterge houden en nog in hön bezit hebbëp. Mocht dit inderdaad het geval zijn, zoo worden deze veehouders in hun eigen belang ernstig en met nadruk gewaarschuwd om deze koeken of meel aan hun vee niet te voeren, ook zelfs niet bfl de huidige voëdsel- schaarschte, maar deze alsnog te vernietigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1