PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUQAHT DINSDAG 31 MAART 1942 Aanval op voor Moermansk bestemd convooi Ervaringen aan het Oostfront. De voedselvoorziening van Nederland. ABON'NEMENTSPRIJ S 5 39 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 1 2.63 per kw&rt&al Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, min. per adv. 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels)van 15 regels 65 et., iedere regel meer 13 ct., dienstaanvr. en dienstaanb. resp. 55 en 1Lct. Kabouters (alleen op .Vrij dag)15 woorden 30 ct., elk-woord meer 6 ct.. bü vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE. GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 35930O, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 185ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 76 DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER, VLISSINGEN De BUREAUX van de Provincial® Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te VLISSINGEN Redactie en Admini stratie Walatr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOES: Red; en Adminlstr. Turftade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG Kanaalstraat 45, tel. 35 OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35, tel. 21 Het oppex-bevel van he Duitsche weer- Jnacht maakte Maandag- bekend In het ponetzgebied werden oóstelijk Van Charkow hevige aanvallen van den vijand in verbitterde gevechten afgeslagen en daarbij negen pantserwagens vernie tigd. Ook aan de overige deelen van het Ooste lijke froht mislukten alle vijandelijke aan vallen, die plaats hadden bij opnieuw inge treden vorst. De vijand leed in de felle ge vechten welke hierbij gevoerd werden, zware verliezen. Artillerie van het leger beschoot belangrijke militaire doelen te Leningrad en Kroonstad met goede uit werking. Er werden ontploffingen en aan houdende branden waargenomen. Finsche luchtstrijdkrachten vernietigden aan het Karelische front op 28 Maart ver scheidene vijandelijke colonnes' en schoten, in luchtgevechten 27 Sovjet-vliegtuigen omlaag.. In den afgeloopep nacht van Zondag op Maandag bestookten Duitsche gevechts vliegtuigen militaire doelen in het stad- gebied van Moskou, voorts aan de boven- Wolga en Oostelijk van Bologoje, op doel treffende wijze met bommen van zwaar kaliber. Voltreffers veroorzaakten o.a. in wapenbedrijven gróote branden. Zooals reeds in een extrabericht is be kend gemaakt, hebben Duitsche duikbooten in het Noordelijke deel van den Atlanti- schen Oceaan voor de Amerikaansche kust 16 vijandelijke koopvaardijschepen van te zamen 110.600 'brt. tot zinken gebracht, waaronder 8 gro<5tfe tankbooten van te zamen 73.900 brt. Duitsche torpedojagers deden, een aajival op rn voor Moermansk bestemd vijandelijk convooi, dat volgens bericht van hetopperbevel' van de weermacjit van 29 Maart reeds het doel van Duit- sche luchtaanvallen was geweest. Zij brachten door artillerie- en torpedo treffers een gfoot transportschip van 10.000 brt. tot zinken, dat met een lading pantserwagens en munitie van New York onderweg was. De geredden van dit schip, alsmede die van een door de luchtmacht tot zinken ge- bracht vaartuig werden aan boord ge nomen. Bij het aanbreken van den dag ontstond er een zeegevecht met sterke superieure vijandelijke beschermings strijdkrachten, die uit kruisers en tor pedojagers bestonden. Op 'n Britschen kruiser van de stedeïiklasse werd een torpedotreffer geplaatst, welks uit werking in den sneeuwstorm niet kon worden waargenomen. In den zvvaren strijd ging een Duitsche torpedojager verloren. Een groot deel der beman ning werd door andere Duitsche torpe dojagers gered, nadat deze in een ar- k tilleriegevecht eèn vijandelijke groep torpedojagers hddden verdreven.v In Noord-Afrika aan beide zijden ac tiviteit van verkenners. Voor de Westkust van Frankrijk bracht een gevechtsvliegtuig op 28 Maart nog een Britsche torpedorrlotorboot tot zinken. Bij den in het weermachtberieht van Zonaag gemeld en Britschen luchtaanval op Lübeck werden in de eerste plaats de woonwijken der stad getroffen. De ourger- bevolking leed vrij zware verliezen. In den nacht van 29 op 30 Maart zijn enkele Britsche bommenwerpers naar het Nederlandsche kustgebied gevlogen, waar bij twee vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Bij de successen tegen de Britsch-Amerikaansche koopvaardijscheep- vaart in het Noordelijke deel van *den Atlantischen Oceaan heeft zich de duik boot onder bevel van den eersten luitenant ter zee Ites bijzonder onderscheiden, Een Nederlandsch vrijwilliger vertrekt. [(Van onzen H&agschen correspondent.) „Het doet niets, ter zake, of men pro- of anti-Duitsch is, want wie dit alles met eigen oogen gezien heeft, kan niet anders dan tot de overtuiging komen, dat alles in het werk gesteld moet worden om ons de bolsjewistische horden van het lijf te hou den". Aldus ongeveer luidt de conclusie van een ter Haagsche persconferentie ge houden uiteenzetting door den comman dant der W. A., mr. A. Zondervan, waarin hij, voor eenigen tijd uit de Sovjet-Unie teruggekeerd, vertelde van zijn ervaringen aan 't Oostfront, waarvoor hij zich inder tijd als vrijwilliger had aangemeld. Mr.- Zondervan. gekleed in de uniform van Untersturmführer (2e luitenant) der Nederlandsche SS en getooid met zijn dezer dagen verworven onderscheiding, be gon zijn rede met eenige mededeelingen over de omstandigheden, waarin de Neder landsche vrijwilligers, die ten Noorden van het Ilmenmeer strijden, verkeeren Welke omstandigheden hij karakteriseerde met de woorden meedoogenloos harde strijd, on gelooflijke smerigheid, doch puike verzor ging. Gelijk bekend, hebben de Nederlandsche manschappen eerst in Oost-Pruisen een opleidingskamp meegemaakt, vanwaar zg in Januari j.l. naar het front vertrokken, om na een réis van een week op hun be stemming aan te komen. Valtaf begin Fe bruari nemen zij daar actief aan den strijd deel. Repds deze reis naar hun^estemming was een krachtig voorproefje tevens een soort vuurproef van wat him te wachten stond het viffl niet mee, bij een ongekend barre koude dagenlang in een trein te zit ten De bevolking van de Baltische lan- 'den, waar de reis doorheen ging, was den mannen echter zeer vriendelijk gezind en stopten hun van alles toe. Deze houding van monschen, *e vroeger toch werkelijk niet bijster pro-^uitsch waren, is niet zöo onverklaarbaar, wanneer nien thans dage lijks in hun kranten vele kolommen adver tenties leest, waarin inlichtingen over vex*- misten wordt gevraagd. Want de Gepeoe heeft vóór fien terugtocht der Sovjet-troe pen haar wreede en onmenschelijke werk grondig verricht, zoodat er welhaast geen familie is, waarvan niet één of meer leden door de bolsjewisten zijn meegenomen. Aan het front- gekomen aldus mr. Zon de rvan in het vervolg van zgn uiteenzet ting deden wij al heel gauw de ontdek king, dat wij in zekeren zin overbeschaafd w&ren. Met de algemeene opdracht „stand houden" werden wij in de voorste linie ge plaatst, bij een temperatuur van 50 a 55, ja soms 58 graden onder nulTegenover ons stonden 'Sibexische troepen, die ten volle profijt wisten te trékken van de om standigheid, dat zij aan de felle kou gewoon zijn. Een Siberisch soldaat legt zich des avonds op den grond te sjapen, gehuld in zijn, mantel. Den volgenden morgen staat hij op, schudt zich de sneeuw van het lijf en is weer gevechtsklaar. Ook in andere, soms minder verheugende, opzichten ge dragen deze soldaten zich als oérmenschen. Ter illustrktie van het feit, hoezeer de Nederlandsche vrijwilligers hun beschaaf de gewoonten moesten opgeven, vertelt mr. Zondervan de .volgende persoonlijke erva ring op zekeren avoxxd kwam ik met mijn mannen in een dorpje aan, waar wij moes ten jnkwax-tieren. Uit de deur van het eerste huis, waar ik aanklopte, kwam ons eeix verstikkende .walm tegemoet. Het was er smoorhéet en zóó onzixxdelijk, dat ik meende, daar toch piet te kixnnen over nachten. Dan maar'verder, naar een vol gende woning. Maar waar wij ons ook ver voegden het eene verblijf .was nog sme riger dan het andex'e. Zoodat wij tenslotte maar weer tot onze eerste liefde terug keerden. De heele familie lag er -uitgestrekt op <iea s te enen oven. Een koe en een ge it deel den het slaapvertrek van deze aldus nog door het lot begunstigden. Midden in de kamer stonden eenige ongemakkelijke eenheidsstoeltjes, waarop wij ons voorzich tigheidshalve neerzetten, in de hoop, zoo de wandluizen om den tuin te leiden. Maar al spoedig werden wij zoo moe, dat wij ons languit op den houten vloer uitstrekten, nog steeds zorgdragend, in het midden van het vertrek teblijven. Geen nood de wandluizen wisten ons wel te 'vinden door zich-eenvoudig van het plafond op ons te stoi'ten. En na eenige dagen -waren wij daar al zoo aan gewend, dat wij nog slechts in ónze meeste fantasierijke visioenen droomden van badkamers, witte tafella kens en verdere orgieën van zindelijkheid. Naar de commandant der W.A. verder nadrukkelijk betoogde, kan een Wester ling zich bijna niet voorstellen, hoe pri mitief? en armzalig de bevolking in de Sovjet-Unie meerendeels leeft. Vaak moest urenlang worden gezocht om een tafel te vinden .terwijl er heele dorpen waren, waar met de grootste moeite één enkele klok kon "worden opgescharreld De klee ding en huisinrichting van de inwoners waren allertreurigsten uit alles blijkt, dat de Sovjét-regeering twintig jaar lang slechts om het leger heeït gedacht en daaraan alle krachten heeft besteed, - ter- vijl de bevolking in de diepste armoede en de meest ontstellende onwetendheid werd gelaten. De meeste burgers in deze streken weten ternauwernood waar Mos kou ligt! Aan dé woningen is sinds den heilstaat vaxx Joseph Stalin niets gedaan. Als men goed speurt, valt er hier en daar aan de muren, behalve wandluizen, ook nog wel eens een flard behangselpapier te ontdekken; vei'der heeft men de wanden Zelf zoo'n beetje mét kranten beplakt, voor zoover men daarover althans de be schikking had. Want op het platteland is een krant voor menigeen nog een ©n- gekende luxe. In welk eén .schiille tegenstelling tot deze toestanden staat de perfecte verple ging van het Duitsche leger, aldus mr. Zondervan. Spek, worst, vleeseh, kaas, reepen chocolade, sigaretten, best brood en verrukkelijke boter worden met ver bluffende regelmaat aangevoerd. Geen dag hebben wij zonder warmen maaltijd ge zeten. Warme kleeding was er, dank zij de wolinzameling, meer dan voldoende, gelijk wij zelve aan den lijve hebben onder vonden. Dit is wel het groote verschil tus- schen het Duitsche leger van thans ën het Napoleontische .van 1812, wanneer rnexx, per se die vergelijking maken wil. Ook over de meedoogenlooze hardheid van den strijd, die aan het Oostfront wordt' gevoerd, heeft mr. Zondervan gesproken. Een gevecht in éen bosch b.v. gelijk daar veelvuldig voorkomt is iets, waarr van men zich in onze lage landen moeilijk een voorstelling kan maken. In die uit gestrekte wouden, waar de sneeuw tot borsthoogte ligt, is de strijd van man tegen man, met als voornaamste wapen de handgranaat, eenvoudig adembenemend van spanning. En als dan des nachts de eene golf Sovjet-soldaten na de andere vruchteloos de' Duitsche stellingen heeft gebeukt, liggen bij het aanbreken van den morgen de lijken hoog opgestapeld. Tenslotte bracht de spr. hulde' aan de dapperheid der Nederlandsche vrijwilligers, van wie er reeds 17 het IJzeren Kruis tweede klasse mochten ontvangen. De Duitsche commandanten hebben zich dan ook meermalen met de-grodtste waardee ring over-hun gedrag en hun prestaties, vooral 'bij afzonderlijke ondernemingen, waarvoor vrijwilligers waren gevraagd, uit gelaten. Men moet dit alles zelf hebben gezien en meegemaakt aldus besloot mr. Zon- oervan hét relaas zijner ervaringen om .er althans eenigszins over te kunnen oor- DE LIGGING VAN ST- NAZAIRE. KAAST VAN RELT Zooals reeds is medegedeeld hbben de Britten ge tracht troepen aan wal te zetten bij St. Nazaire een voorhaven van Nantes. Op het eerste kaartje iseen algemeen overzicht aangegeven va de voornaamste oorlogshavens waar ook St. Nazaire, bjj behoord. Op het tweeden kaartje is de ligging meer gedetailleerd. St. Nazaire is ge legen aan de monding van de Loire 60 Km. van Nantes. De- haven bezit een ruim drijvend dok voor groote schepen, en vele constructie- en marine werk plaatsen. De Britten zijn er niet in. geslaagd de stad binnen te dringen maar werden door dc Dultsch weermacht vernietigd. Engelsche voorstellen aan Indië. De Britsche berichtendienst meldt uit New-Delhir dat Cripps de Britsche voor stellen aan Indië hééft gepubliceerd. In deze voostellen staat, dat onmiddellijk „na het staken der vijandelijkheden" door een gekozen lichaam een grondwet zal worden uitgewerkt om een nieuwe Indische Unie met den statug van een vrij dominion te verkrijgen. Het doel der voorstellen is, dat de nieuwe Indische Unie „een dominion zal 'vormen, dat met het vereenigde koninkrijk en de andere dominions; door den gemeen- schappel ijken plicht der onderdanen jegens de kroon verbonden, in ieder opzicht gelijk waardig is en op geen enkele wijze met betrekking tot de binnen- en buitenland- sche politiek ondergeschikt is". Engeland zal onmiddellijk een grondwet aannemen, die dusdanig, is opgesteld,-dat iedere pro vincie van Britsch-Indië, welke niet be reid is de nieuwe grondwet te aanvaarden, haar tegenwoordigen grondwettigen toe stand behoudt. Dez egrondwet is afhanke lijk van de onderteekening van een /verdrag tusschen Engeland en het wetgevende lf- jchaam ter bescherming van de minderhe den dóór ras en godsdienst. Het wetge vende lichaam zal na de nieuwe verkie zingen „na den oorlog" volgens het stelsel van het evenredige kiesrecht door éen kiesgremium, dat bestaat uit alle leden van het lagerhuis der provinciale parle menten gekozen worden. De Indische sta ten zullen aangespooi-d worden, hun ver tegenwoordigers overeenkomstig de totale bevolking van de afzonderlijke staten te benoemen. Engeland noodigt d elndiërs tot een .onmiddellijke deelneming uit aan de adviseerende lichamen van Indië, van de Common Wealth en van de Vereenigde Naties. Volgens een ander bericht van den Brit schen berichtendienst uit New-Delhi -heeft Cripps aangeduid, dat alle provincies ver-" plicht zijn aan de verkiezing voor een wet gevend lichaam deel te nemen. Zoodra de grondwet geregeld is, zullen alle kwesties aan Indië overgedragen worden. Indien en kele provincies besiulten deze grondwet niet te aanvaarden, dan worden zij hieraan niet gehouden. Het zal hun vrijstaan een bijzondere unie te vornxén. Cripps houdt echter alleen rekening met de mógelijk heid, dat provincies, die aan elkaar gren zen, een bijzondere unie zullen vormen. De zuiveringsacties op Celebes. Nederlandsché troepen, die den tegen stand tegen de Japanners in de nabijheid van Malili en Palopo aan de Noordkust van de Golf van Boni hadden voortgezet, hebben zich volgens vertraagde berichten den 27sten Maart onvoorwaardelijk over gegeven. Tezamen met het zich overgeven van andere Nederlandsch-ïndische troepen t© Enerekang, dat den 17en Maart ge schiedde, heeft deze capitulatie een eind gemaakt aan de voornaamste Japansche zuiveringsoperaties op het eiland Celebes. Tijdens deze acties hebben de Japanners 564 Nederlandsch-ïndische militairen ge vangen genomen en 25 spoorwegwagons en een groote hoeveelheid wapens en munitie buit gemaakt. BRITSCHE KRUISER VERLOREN GEGAAN. In een speciaal bericht meldt de Britsche berichtendienst, dat volgens een officieele mededeeling een Britsche kruiser tot zinken is gebracht. Volgens den Britschen berichtendienst is de verloren opgegeven kruiser de „Naiad" met een Inhoud van 5450 brt. Deze kruiser is in 1930 in diexxit gesteld en behoorde tot de Dido-klasse. deelen, met welk een grimmige verbeten heid én faiitastischen heldenmoed aan het Oostfront wordt gestreden. Ik althans ben teruggekeerd als een ander mensch, meer dan ooit overtuigd van de noodzaak, dat niets mag worden nagelaten om" ons te vrgwaren tegen de bolsjewistische horden. Het is dan ook mijn uitdrukkelijke wensch, dat alle W.A.-mannen, .die goedgekeurd zijn, vrijwillig dienst zullen nemen bij het Nederlandsche legioen. (Familie-Foto) Notaris J. C. Paap te Vlissingen, die heden 75 jaar wordt. BEKENDMAKING. Het bureau" van den bevelhebber der weermacht in Nederland maakt bekend Vijf Nederlanders zijn bij een po- -ging pm naar Nederlandsch-Indië te komen, teneinde daar oorlogsdienst te doen tegen de landen van het driemogendhedenpact, gevangen ge nomen op gebied buiten Nederland. Zij zijn door een Duitschen krijgs raad in Frankrijk wegens begunsti ging VAR den vjjand ter dood ver oordeeld. De vonnissen zgn vol trokken. Rijvergunningen voor auto's. In de pers is bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur van de thans> loopende rijvergunningen voor auto's is verlengd tot den 25sten April; van 1- April zxillen nieuwe rijvergunningen worden uitgereikt. Om misverstand te voorkomen, zij er op gewezen, dat deze maatregel niet geldt voor de distributie van benzine of andere motor brandstoffen. De distributieperiode van Maart wordt niet verlengd. De voor Maart verleende bonnen gelden slechts voor deze maand, terwijl voor April nieuwe bonnen worden uitgereikt. Ingevolge daartoe van hoogerhand uitge vaardigde voorschriften zal de „Provin ciale Zeeuwsche Courant" .op Vrijdag Si April /Goeden Vrijdag) niet verschijnen. Wjj verzoeken adverteerders dringend te willen bevorderen, dat ad verten ties\ be stemd voor ons nummer van Zaterdag 4 April, uiterlijk DONDERDAGMIDDAG in ons bezit rijn. Directie P.Z.C. Zeepbonnen langer geldig. De secretaris-generaal van handel, nij verheid eixj scheepvaart maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de ter verkrijging van zeep aangewezen bonnen t.w., 211 al gemeen, 228 algemeen, G-zeep, H-zeep, G-toiletzeep en H-toiletzeep, is verlengd tot 30 April a.s- De openstelling van winkels. Geldt niet voor alg. erk. feestdagen. In verband met de op 1 April a.s. in werking tredende regeling, waarbij de ver plichting tot openstelling van winkels, welke tot dusverre slechts voor een zeven taf groepen van winkels gold, tot nage noeg alle winkels wordt uitgebreid, wordt er voor de goede orde de aandacht op ge vestigd, dat deze verplichting niet ^eldt op de* navolgende dagen Goeden. Vrijdag; 2den Paaschdag, Hemelvaartsdag, 2den Pinksterdag, lsten en 2den Kerstdag en Nieuwjaarsdag. Op deze dagen is de win kelier dérhalve gefieel yxij inzake het open stellen van zijn winkel. Onvex-anderd is voorts gebleven de be voegdheid van den burgemeester om in bepaalde gevallen van vorenbedoelde ver plichting ontheffing te verleenen. ITALIAANSCH WEERMACHT BERICHT. Het Italiaansche weermachtberieht no. 667 van Maandag luidt als volgt „Aan het front in Cyrenaica levendige activiteit van verkenningstroepen. Tijdens luchtgevechten tusschen groote formaties vliegtuigen hebben Duitsche jagers zonder eigen verliezen vier vliegtuigen v^n het type Curtiss omlaag geschoten. De haveninstallaties van Tobroek en die van de bases op Malta werden wederom 'dóór formaties van de Duitsche lucht macht hevig gebombardeerd. Aanzienlijke vernielingen en uitgestrekte branden waren 'het gevolg van deze hevige aanvallen. Nadeelige invloeden van den afgeloopen winter. De heer G. J. Ruiter, directeur-generaal van den landbouw, heeft in een radiorede de aandacht gevraagd voor een aantal moeilijke opgaven, waarvoor in dit voor jaar de zoo van onpas gekomen barre win ter van 19411942 ons plaatst. Zeer ernstig is voor de naaste toekomst het feit, dat van wintergraan en koolzaad een zeer aaixzienlijk deel is uitgevroren. Dat beteekent niet alleen, dat zaaizaad en arbeid verloren zgn gegaan, maar ook, dat bij verbouw van zomergraan een lagere opbrengst moet worden verwaeht en dat er een opeenhooping van werkzaamheden in het zaai- en oogstseizoen zal komen, die aan de tèelt zelve niet ten goede komt en aan de arbeidsvoorziening zeer zware eischen zar stellen. Voor koolzaad is de zaak nog- veel er ger. Dit gewas, dat in den herfst moet worden gezaaid, is op vele duizenden ha. uitgevroren en kan niet worden overge- zaaid. Als gevolg daarvan ontstaat een aanzienlijk verlies aan olie en aan raap koek, dat te stellen is. op 800 kg. olie en- op 1300 kg. eiwitrijke veekoeken -per ha. Dat is voor onze vetvoorziening van de grootste beteeke'nis. Ook voor de vroege groentenvoorziening en de melkveehouderij zal de ijzige winter ernstige gevolgen hebben, aldus betoogde verder de heer Ruiter. Er is dezen winter te veel vee aangehouden als gevolg heb ben vele veehouders reeds nu hun voer op geteerd en zullen vee moeten verkoopen, het stallen bij anderen of en dat is het meest voorkomende geval moeten trach ten het voorjaar te halen met toevoer van stroo en wat er nog anders maar te koop is. Ze zullen dan magere, weinig px-oduc- tieve dieren te vroeg in dê weide moeten brengen en voeren dan reeds weer van het voer. dat voor den volgenden winter zou moeten worden bewaard. De melkpro ductie nu en in de toekomst zal, hoe het geval ook ligt, ernstig worden benadeeld. Er speelt zich momentéëL op vele vee bedrijven een drama af, dat alleen valt te peilen door hen, die den veehouder kennen in zijn gehechtheid aan zijn vee en zijn bedrijf. Voor de voedselvoorziening van Neder land, aldus vervolgde de heer Ruiter, wil dit allés echter zeggen, dat de grootste, behoudens eenig te verbouwen oliezaad, eenige vetbron voor ons volk voor het ko mende jaar zeer sterk is opgedroogd, door dat de melk en daardoor de boterproductie tengevolge van dit alles belangrijk zal dalen. Ten einde deze kwade factoren zooveel mogelijk weg te werken vroeg de directeur- generaal in het vervolg van zijn rede bij den consument begrip voor de ontstane, schier onoplosbax-e moeilijkheden, waar voor de boer is geplaatst om het Neder landsche volk te blijven voeden, terwgl hij boer ett tuinder opriep om zich geheel te geven aan de grootsche taak om te ko men tot de grootst mogelijke voedselpro ductie. Indien de inzet van de betrokkenen is verzekerd en hun de waardeering ge- word, waarop zg recht hebben, dan zal gehoor gegeven worden aan mgix oproep, aldus de heer Ruitex*, om thans in de plaats van het uitgewinterde koolzaad, blaauwmaanzaad te telen, zoo mogelijk nog een grootere, oppervlakte, welke teelt zal worden aangemoedigd door een behoorlij ken prijs van 250 scheurpremie.\ 'Wie erwten wilde telen zal dat doen om in den stoppel daarvan voor 1943 koolzaad te telen. Dan zullen zooveel mogelijk aard appelen worden gebouwd om onze aardap pel. en broodmeelvoorziening vast te stel len. Dan zullen boerèn zich haasten te scheuren wat nog te scheuren en te be bouwen valt. Dan zullen de veehouders, gedachtig aan den melk- en vetriood, geen enkel'kalf ten koste van honderden kilo gram volle melk meer opfokken daix voor de instandhouding van hun bedrijf beslist noodzakelijk is- Ook zullen zij zorgen door 't toepassen van het nieuwe weidesysteem, het uitnuttfen der bestaande grasdrogers en het instellen van de grootte van hun veebeslag op hun voerproductie in oorlogs omstandigheden, de omzetting van hun bodemproductie op melk, vleeseh en vet zoo economisch mogelijk te doen verloo- pen. De heer Ruiter besloot zijn rede met /een oproep aan de boeren in Nederland om thans hun eer hoog te houden in den dienst van hun volk- Bij de Ned. vrijwilligers der Waffen S.S. Tijdens een aanval. (S.S.-P.K. Fritz Stapf, Pax Holland m.$

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1