PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ZATERDAG 28 MAART 1942 Aanvallende bolsjewisten teruggeworpen. Open brief van Bose aan Cripps. Algeheele openstelling van winkels. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per post f 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels 1.65. Iedere regel «leer 33 Cent. Bij abonnemoUt speciale prijs. Kleine advertenties: van 15 regels 0-55. Iedere régel meer 11 ct. (max. 8 regels). Kabouters: plaatsing alleen op Vrijdag. 15 woorden 25 cent. Elk wooM 5 cent meer. (Bij vooruitbetaling). „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 10 cent meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE. GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F, VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN 185ste JAARGANG NUMMER 74 DIRECTIE: F. VAN DE VELDE. F. E. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER, VLISSINGEN De BUREAUS van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te VLISSINGEN Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londensche Kaal 23 Redactie telefoon 269. na kantoortijd telefoon 825. Administratie telefoon 139 GOES: Red. en Administr. Turfkade 15, tel. 2863. na kantoortijd lel. 2475 SOUBURG Kanaalstraat 45. tel. 35 OOSTBÜRG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35. £èl. 21 DUITSCHE DUIKBOOTSUCCESSEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend Op het schiereiland Kèrtsj hebben Duit sche en Roemeensche troepen in verschei dene golven ondernomen aanvallen van den vijand afgeslagen en hierbij twaalf pantserwagens vernietigd. Ten Noordoos ten van Taganrog werden vry sterke strijdkrachten der bolsjewisten in. een tegenaanval met zware verliezen in hun uitgangsstellingen teruggeworpen- Op ver scheidene plkatsen van den centralen en Noordelijken frontsector heeft de vijand by. het herhalen van zijn. vergeefsche aan vallen eveneens zware verliezen geleden. Eigen plaatselijke aanvallen leverden nieuwe successen op. De luchtmacht dreef concentraties pant serwagens van den vijand op het schier eiland Kertsj uiteen en vernielde alleen in den centralen 'sector van het front 19 transporttreinen der bolsjewisten. De 253ste Rijnlandsch-Westfaalsche di visie infanterie heeft in zeer heftige af- weergevechten, die wekenlang hebben ge duurd, 160 deels door pantserwagens on dersteunde aanvallen van den vijand afge slagen en het meerendeel der manschap pen van verscheidene bolsjewistische divi sies vernietigd. In Noord-Afrika werden bij luchtaanval len op de haven van Tobroek een koop vaardijschip van 'middelbare grootte be schadigd. De woestijnspoorweg in Noord- Egypte is in den nacht yan Donderdag op Vrijdag door bomvoltreffers op .verschei dene plaatsen verbroken. Hierbij werd een Britsche transporttrein vernietigd. Op Malta zetten Duitsche gevechts vliegtuigen de aanvallen op vijandelijke schepen in de haven van La Valetta als mede in de baai van Marsa Scirocco met In het belang van het publiek heeft de secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart bepaald, dat de tot dus verre voor slechts enkele groepen van winkels geldende verplichting tot openstelling met ingang van 1 April a.s. zal worden uitgebreid totnage noeg alle groepen van winkels. De nieuwe regeling houdt in 1. brood- bakkers-, kruideniers-, melk-, groenten- en aardappelen-, fruit-, slagers- en vleeschwa ren win keds zullen op alle werk dagen geopend zijn van 9 uur des voormid dags tot 1 uur des namiddags en vari 2.30 uur des namiddags *tot 6 uur des namid dags. 2. Sigarenwinkels zullen op alle werk dagen moeten geopend zyn van 5 uur des namiddags tot 6 uur des namiddags. 3. Alle overige winkels, behoudens de na te noemen uitzonderingen, zullen geopend moeten zijn op Maandag van 2.30 uur des namiddags tot 6 uur des namiddags en op de andere werkdagen van 9 uur des voor middags tot 1 uur dés namiddags en van 2.30. uur <Ies namiddags tot 6 uur des na middags. Van vorenbedoelde regeling z^n uitge zonderd rijkskantoren, apotheken, café's, restaurants en dergelijke inrichtingen, ho tels, openbare middelen van vervoer en stationsrestaurants en voorts slijterijen en kantoormachihewinkels. Voorzoover de verkoop van alle in een winkel ten verkoop in voorraad zijnde wa ren krachtens wettelijk voorschrift is ver boden, geldt de verplichting tot openstel ling voor den bètreffenden winkel niet. Voor den verkóop van andere waren dan die, ten aanzien waarvan een verkoopbod geldt, dient de winkel dus .wèl geopend te zijn. Dit is van belang, bijv. voor de slagers winkel^. In gemeenten, waar zulks op grond van plaatselijke bijzondere omstandigheden ge- „W.A. dient en offert". tentoonstelling heerban 's-gravenhage. Op Maandag 30 Maart a.s. zal in het gebouw „de Schouw1', Heerengracht 56 te 's-Gravenhage door den heerban-comman dant heerbanleider J. e. Feenstra. onder in hoofde genoemde zinspreuk te 16 uur een tentoonstelling worden geopend, welke een overzicht geeft van den strijd en de ontwikkeling van den heerban 's-Graven hage. Zij toont, dat de W.A. niet slechts strijdorganisatie der nationaal-socialisti- sche beweging is, doch ook metterdaad vooraan gaat waar het den vreedzamen stryd betreft voor sociale gerechtigheid en welstand van de volksgemeenschap binnen het kader der nationaal-socialistische be ginselen, dat de weerman voor alles vriend bijzonder succes voort. Bommen van zwaar kaliber kwamen terecht op een kruiser en vijf groóte koopvaardijschepen, waarvan er vier in brand vlogen. Andere bomtref- fers werden geplaatst op olieopslagplaat-, sen, dokken, kazernes en luchtafweerstel- lingen. In de Middellandsche Zee heeft een Duitsche duikboot het Britsche convooi, waarvan, zooals in het weermachtbericht van Donderdag is gemeld, reeds een tor pedojager en een koopvaardijschip waren vernietigd, achtervolgd en door torpe dotreffers een tankschip van 4000 brt. tot zinken gebracht. N In den strijd tegen het Britsche eiland heeft de luchtmacht Donderdagnacht mili taire installaties van het belangrijke scheepsbouwcentrum Sunderland én een haven aan de monding van de Humber met succes met bommen bestookt. Ten Oosten van IJsland heeft een ditfkboot een vijan delijk koopvaardijschip van 1500 brt. aan gevallen, dat door" een bewakingsvaartulg en twee duikbootjagers werd beschermd. Alle vier schepen werden tot zinken ge bracht. Bij aanvallen van vrij zwakke strijd krachten van de Britsche luchtmacht in den nacht van 26 op 27 Maart op West- Duitschland leed de vijand zware verlie zen. Nacht jagers en de luchtdoelartillerie schoten 1£> der aanvallende bommenwer pers neer. Vier andere Britsche vliegtui gen werden overdag aan de Fransche Westkust neergeschoten. Oberfeldwebel Gildner heeft zijn 26e tot *en met 28ste en eerste luitenant zu Lippe Weissenfeld zyn 18e tot eh met zijn 21ste nachtelijke overwinning in de lucht be- haald. Een formatie nachtjagers onder bevel van luitenant-generaal Kammhuber heeft Donderdagnacht zdodoende haar 500ste overwinning behaald- wenscht is, o.a. plaatsen, waar de bevol king van het omliggende platteland haar iijkoopen komt doen, kan de verplichting tol openstelling in het zomerhalfjaar op de werkdagen tot 7 uur des namiddags wor den uitgebreid. Voorts-is bepaald, dat gedurende de urén, dat een winkel tot nakoming van hooger bedoelde verplichting voor het publiek geppend zal moeten zyn, de veAsters der uitstalkasten en de win keldeuren niet zullen mogen zyn afge sloten of Jbedekt door luiken of andere tot gelyk doel dienende voorwerpen. sluiting' wegens vacantie. Opheffing van de verplichting tot open stelling" der winkels in verband met va cantie van winkelier of personeel, zal thans door den burgemeester op verzoek van den winkelier worden verleend- Deze ontheffing zal in het algemeen niet wor den verleend, tenzij door den winkelier zelve, hetzy door zijn organisatie, een re- géiing is getroffen, welke aan zijn afne mers de gelegenheid tot het doen van in- koopen elders waarborgt. Dit brengt dus mede, dat de tot een bepaalde categorie behoorende winkeliers niet allen gelijktij dig hun winkels wegens vacantie zullen kunnen sluiten. In de grootere plaatsen zal het zelfs aanbeveling verdienen hierom trent wijksgewijze een regeling te treffen. Regelingen, strekkende tot sluiting van een bepaalde groep winkels gedurende een halven werkdag per week, in verband meb de naleving van het werktijdenbesluit voor winkels of van dat voor fabrieken of werk plaatsen, blijven van kracht, terwyi de mo gelijkheid tot het vaststellen van dergelijke regelingen onverminderd blijft bestaan. Naast de verplichte openstelling^ der win kels blijft ook de mogelijkheid bestaan, deze binnen de grenzen, door het winkel- sluitingsbesluit gesteld, voor hét publiek geopend te hebben. van het volk is en op de bres staat om zijn sociale belangen te verdedigen en te dienen. Behalve een schat van fotomateriaal, een overzicht gevende van den strijd der W.A. vanaf het begin harer ontwikkeling, en talrijke voorwerpen aan dien strijd her innerende, toonen statistieken haar groei en organisatie. Het geheel .wordt be- hecrscht door een groot tableau van 2 X 3 meter voorstellende een W.A. stoottroep in de èerste dagen van den strijd, door een der Haagsche volksbuurten trekkende. Van dit tableau, dat in kieuren is uitge voerd, zullen verkleinde reproducties ver krijgbaar worden gesteld. De tentoonstelling zal geopend blijven tot en met Maandag- 6 April en dagelijks geopend zijn van 10 tot 22 uur. De toegang is voor alle belangstellenden geheel vrij. EXTRA BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Engelsche landingspoging bij St. Nazaire afgeslagen. Hoofdkwartier van den Führer, 28 Maart (D.Ï^.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend In den afgeloopen pacht hebben Engelsche zeestrijdkrachten geprobeerd in de baai van St. Nazaire te landen. De aanvallende formaties weerden door marine- en luchtdoelartillefie ondèr vuur genomen en leden zware verliezen. Voor zoover de tegenstander er in slaagde strijdkrachten.aan land te zet ten, werden deze door het snelle in grijpen van troepen aller weermachts- onderdeelen omsingeld en vernietigd. Een vrij groot aantal gevangenen is in onze handen gebleven. Tal van schepen van den vijand zijn in den grond geboord, de rest is weggevaren op een wijze, die veel weg had van een vlucht. 36 Britsche vliegtuigen verloren. Van militaire, zijde verneemt het D.N.B- De Britsche luchtmacht heeft bij vluchten naar het gebied van het Duitsche rijk de bezette gebieden Donderdagnacht door Duitsch luchtafweergeschut en nachtja gers volgens tot nu toe ontvangen berich ten 16 vliegtuigen verloren, d.i. ongeveer 30 procent der in den strijd gebrachte toe stellen. In den nacht van 25 op 26 Maart bedroeg het -verlies der Britsche lucht macht reeds volgens berichten van de Britsche radio elf vliegtuigen, zoodat in twee nachten 27 bommenwerpers niet op hun uitgangspunten zyn teruggekeerd. De 16 neergeschoten toestellen van den afgeloopen nacht alleen reeds komen bij een totaal van 60 tot 70 in den strijd ge brachte vliegtuigen, waaronder .bommen werpers vari het nieuwste .type als Blen heim en Manchester neer op het verlies van ongeveer 90 man vliegend'personeel. Daarbij komen nog vièr toestellen die Don derdag overdag zyn neergeschoten. Teza men met de boven de Middellandsche Zee ten val gebrachte vijf jagers, 'hebben de Britten in 48 uur tijds 36 vliegtuigen ver loren. Japansche vloot te Rangoon. Naar Domei meldt; -is een Japansche vlootformatie op 4 Maart begonnen met het verwijderen van de mijnen uit de mon ding van de rivier de Irrawady tot aan Rangoon. Op 25 Maart is een Japansche vloot, die de rivier de Irx-awady opvoer, in de haven van Rangoon voor anker ge gaan. quezon in melbourne aangekomen. De vroegere president der Philippijnen, Quezon, is, naar berichten uit Melbourne melden, aldaar aangekomen. De berichten over den dood van Que zon schijnen dus niet bevestigd te worden. Engelsche luchtaanvallen. Weer twee dooden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag vlogen weer verscheidene Engelsche vliegtuigen boven Nederlandsch gebied. De aanvallen, die van militair oogpunt beke ken volkomen zinneloos waren, hadden, behalve geringe schade aan woonhuizen, den dood van twee burgers ten gevolge. Het in het vorige bericht bekend ge maakte aantal dooden is inmiddels van twee tot vier gestegen. De radioluisterbijdrage. Teneinde misverstand te voorkomen deelt het departement van volksvoorlich ting en kunsten het volgende medé In de avondbladen van 26 Maart j.l. ver scheen een'mededeeling dat de radio-luis terbijdrage verhoogd is van 9 tot 12 per jaar. Dit zou dus beteeke'nen dat de aange slotene op de radio-centrale die tot nog toe betaalde 18 per jaar huur voor de aansluiting op een centrale -f* 9 luister bijdrage, zouden moeten gaan betalen 18 12 30 per jaar. Teneinde nu de lasten hiervan niet al te zeer op de aangeslotenen op een radio centrale, die uiteraard tot financieel min der draagkrachtigen van de bevolking be- hooren, te doen drukken is besloten het bedrag van 18 per jaar voor de huur van een aansluiting op een centrale, te verlagen tot 15 per jaar. De aangeslotene op een radio-centrale zal dus moeten betalen 15 12 27 per jaar. De practijk is dus dat hij niet meer behoeft te betalen dan hij tot dusver deed. De aandacht wordt er op gevestigd dat het in sommige bladen verschenen bericht, als zouden de aansluitingskosten veranderd zijn, onjuist is. JEUGDIG MOORDENAAR GEPAKT. In de Koestraat te Amsterdam is op den avond van 13 Maart jl. op een daar. wonende vrouw een moord gepleegd. Eeni- ge dagen geleden kreeg de recherche aan wijzingen, welke leidden tot de aanhouding van een 19-jarigen man, wonende in het Oostelijke stadsdeel. Na aanvankelijk hard nekkig ontkend te hebben, moest hij voor het bijeengebrachte bewijsmateriaal zwich ten en legde een volledige bekentenis af. Hij was op den genoemden avond by de vrouw op bezoek geweest en had ru^xe met haar gekregen over geld, welke in handtastelijkheden overging, waardoor de vrouw met haar hoofd tegen een muur sloeg en vervolgens op den grond viel. Daarna had de man haar met een .dolk eenige steken in den rug toegebracht, zich eenig geld, een leeren jas en een paar kap laarzen toegeëigend en vervolgens de woning verlaten. De moordenaar was vroeger reeds met den kinderrechter in aanraking geweest ven daarna in een opvoedingsgesticht ge plaatst. TEHUIS VOOR NEDERLANDSCHE EN DUITSCHE KINDEREN. Het fraaie landgoed „De Beele" te Voorst nabij Zutphen met bosch en fraaie omgeving, thans bewoond door jhr. mr. B- C. de Jonge, oud-gouverneur van Neder- landsch-Indië, is door ^zen verkocht aan een combinatie, die er een tehuis voor Ned. en Duitsche kinderen zal vestigen. Bericht aan Adverteerders. De door de papierschaarschte noodzake lijk geworden beperking van den omvang der dagbladen, waardoor ook minder ruim te voor advertenties beschikbaar is, heeft de bevoegde instantie aanleiding gegeven voor alle dagbladen een verhooging van de advertentie-prijzen voor te schrijven, waar bij tevens is bepaald, dat de prijs voortaan zal worden berekend per m.m. hoogte, over één kolom gemeten. Dientengevolge zullen onze advertentie-prijzen vanaf Maandag 30 Maart a.s. als volgt Per m.m. 14 cent, min. per adv. 2.30. Bij contract speciale prijs. Kleintjes (nfax. 8 regels)van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent, dienstaanvr. en dienst- aanb. resp. 55 en 11 cent. Kabouters (al leen op Vrijdag): 15 woorden 30 cent, elk woord meer 6 cent, by vooruitbetaling. Brieven of adres Bureau van dit blad 10 cent meer. DIRECTIE P.Z.C. (Faoi. foto) De heer W. F. van Gorsel te Rilland Bath, die j.I. Dinsdag door den landelijk boerenleider E- j. Roskam werd geïnstalleerd als boerenleider van Zeeland van den Nederlandschen Landstand. Nederlandsche Kultuurkamer. De Nederlandsche kuituurkamer deelt rtlede: zij, die werkzaam zijn op het door dé Nederlandsche kuituurkamer bestreken gebied en uiterlijk op 1 April a.s. aan hun wettelijke verplichting tot aanmelding bij de Nederlandsche Kultuurkamer hebben voldaan, kunnen tot nader bericht hun werkzaamheden als tot dusver blijven uit-"1 oefenen. eerste lui stergidsnummer in brailleschrift verschenen. Vrijdag is het eerste luistergidsnummer in brailleschrift van den Nederlandschen Omroep, ten behoeve van de blinde luis teraars, vérschenen. W.A. STOOTTKOEr in de ÈÈHS te DAGEN VAN DEN strijd. Foto Warburg-Pax Holland m japansch vliegtuig vermist. Elf pex-sonen, onder wie vier leden van eén Malakkaansch-Indisch Goodwillmissie, zijn om het leven gekomen en het passa giersvliegtuig „Kauloen" is verloren, naar men gelooft, aangezien van het toestel sedert 24 Maart niets meer vernomen is. Het toestel behoort aan de Centi*aal-Chi- neesche luchtvaartmaatschappij en was tij delijk gecharterd door het Japansche leger. Het laatst heeft men van het toestel ge hoord toen het naar Tokio vloog ergens ten Oosten van de baai van Ise. Ontmoeting tusschen Pétain en Lava!. Naar men van betrouwbare Fransche zyde te Vichy verneeyit, zou Donderdag nabij Randan in de omgeving van Vichy een ontmoeting hebben plaats gevonden tusschen het hoofd van den Franschen staat, maa-schalk Pétain en Pierre Laval. Bevoegde kringen weigerden het te beves tigen. In politieke kringen te Vichy ver onderstelt men, dat het onderhoud gewijd was aan de voorbereiding van den terug keer van Laval in de regeering. Het initiatief tot het onderhoud, dat onder vier oogen zou hebben plaatsge vonden, zou van Pierre Laval zijn uitge gaan. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT, Het 664e Italiaansche weermachtbericht luidt: Voortdurende zandstormen hebben in Cy- renaica de activiteit van verkenningsaf- deelingen, en luchtmacht beperkt. Bij een nachtel ijken luchtaanval op Benghazi is een vijandelijk vliegtuig brandend neer gestort in 'de omgeving van Règima. Op het eiland Malta hebben Duitsche luchtfoi'maties. krachtig havenwerken en scheepsdoelen gebombardeerd, waarbij zij met zekerheid treffers- plaatsten op ge meerde schepen 'en oorlogsbodems en her haaldelijk luchtdoelbatterijen en zoeklicht- stellingen met voltreffers raakten. Een brand van buitengewone felheid brak uit in de brandstofdepóts van La Valetta. Duitsche duikbooten hebben verschei dene malen een aanval ondernomen op een kx-achtig beschermd Britsch convooi ten Oosten van Solloem en een torpedojager, een koopvaardijschip en een tankschip van 4000 ton tot zinken gebracht. Eén onzer duikbooten is niet op haar basis terug gekeerd. Onze duikbooten, die voor d^ kusten der Vex*. Staten opereerdert, heb ben drie schepen, waaronder twee tank schepen, totaal 22.600 ton, tot zinken ge bracht. Soebhas "Chandra Bose, de leider van de nationalisten in Britsch-Indië, heeft een open brief gericht aan Sir Stafford Cripps, die, zooals bekend, op het oogenblik te New Delhi onderhandelingen voert. Bose schrijft in zijn brief o.m. „Dewereld is er van in kennis gesteld, dat u in opdracht van den Britschen minister-president en van het oorlogskabinet de taak op u ge nomen hebt naar Indië te reizen, om te probeeren, Indië voor het Britsche empire te redden. Onbegrijpelijk blijft hét, dat die taak hebt aanvaard. U bent volkomen op de hoogte met de reactionnaire houding van het huidige Engelsche kabinet- Het feit, dat afgevaardigden van de Laboui"- partij in dit kabinet zitting hebben ver andert niets aan het werkelijke karakter van dit ministerie. U bent eenige jaren geleden genood zaakt, u van de Labourpartij af te schei den, zoodat u wellicht beter dan ieder an der weet, hoe weinig vooruitstrevend die partij is, vooral wat betreft het probleem Indië en andere onderdrukte volkeren van het empire". Bose wijst dan verder op de anti-impe rialistische doelstellingen die Cripps des tijds uitte en vervolgtDe principieele houding van u is 2oo radicaal veranderd, dat u een regeeringsfunctie onder mr. Winston Churchill hebt aangenomen. Het valt moeilijk een Engelschman te vinden, die een vijandiger houding tegen Indië aanneemt dan u. Bose herinnert dan verder aan de slechte ervaringen met de labourpartij opgedaan in 1924 ja .'29'31. Ongeveer lOO.OOOjman- nen en vrouwen gingen de gevangenissen in, huizen werden verbrand en vrouwen geschoffeerd, enz. De regeering waartoe u behoort heeft er echter geen twijfel over laten bestaan, dat het aanbod aan Indië niet een aanbod der onafhankelijkheid, doch van de doininion-status ir, die niet eens terstond, maar pas aan het einA van den oorlog zal worden erkend. Aangezien u weet, dat het Indische nationale congres volledige onafhankelijkheid verlangt, is het dan niet een beleediging voor Indië dat een man van uw positië*en van uw faam met een dergelijk aanbod in de zak naar Indië reist? Voor den objectieven toeschouwer schijnt derhalve uw missie van denzelfden aard te zijn als de reeds historisch geworden prak tijk van bedrog en dubbelzinnigheid, die Britsche politici in het verleden hebben beoefend. Het vraagstuk der minderheden is geen H*»k Indisch vraagstuk, het is cv:;.t: v Wanneer Britsche politici werkelijk in de democratie gelooven, waarom passen zij dan het de mocratische recept niet op Indië toe en lossen daardoor het Indische probleem op? Jnci -"t .geen v ra reien buiten "zijn grenzen. De eenige vijand van Indië is het Britsche imperialisme en de eenige aanval waartegen Indië moet optreden, is de eeuwige aanval van het Britsche impe rialisme. 7 De Britsche regeering heeft Indië tegen zijn wil tot oorlogvoerende mogendheid verklaard en heeft sindsdien de krachten van Indië met geweld voor Engeiands oor logsdoeleinden uitgebuit. Het was dezelfde regeerihg, die de burgers van Duitschland, Italië en Japan na het begin van den oor log interneerde of gevangen zette. Des ondanks weten de landen van het drie-, mogeiidhedenpact en het Indische volk, dat zij met elkaar geen oorlog voeren- Ik ben er van overtuigd, dat, wanneer Indië niet aan dezen oorlog van Engeland deelneemt, er ook niet de geringste moge lijkheid voor een aanval op Indië door een der landen van het driemogendhedenpact bestaat. ïk moet u er aan herinneren, dat de Britsche regeering sinds twee jaren bewust er naar streeft, andere staten tot deelneming aan den oorlog te bewegen. Deze staten hebben Engelands veldslagen gevoerd, maar telkens zijn ze verraden en in hun ongeluk alleen gelaten. Sedert kor ten tijd heeft ook de Engelsche regeering de politiek van de „verschroeide aarde" aanvaard. Ik heb er niets op tégen, wan neer deze politiek op Engeland wordt toe gepast: Met beslistheid moet ik mij er echter tegen verzetten, dat een dergelijke politiek in Indië zal worden gevoerd. De minister-president van Japan heeft bij twee gelegenheden duidelijk en ondubbel zinnig tot uiting gebracht, dat zijn regee ring een vaste politiek voert van een on afhankelijk Indië.. Staat u mij toe. u openhartig te zeggen, dat de dag voorbij is waarop men het Indische volk kon overbluffen en bedrie gen. Het Indische volk weet nauwkeurig, dat deze oorlog een geweldige poging is om den ouden stand van zaken omver te gooien, >en dat deze oorlog het Indische volk de beste gelegenheid biedt, zijn sinds jaren nagejaagde doeleinden te verwezen lijken. Wie het Indische volk thans wil hel pen deze vrijheid te veroveren, zal van Indië de vriend en bondgenoo zijn. Het Indische volk weet thans dat de zwarte nacht der slavernij voorbij is en dat dé schemering der vrijheid i£ aangebroken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1