PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT VRIJDAG 27 MAART 1942 La Valetta op Malta en Dover gebombardeerd. De afwikkeling van bezettingsschaden. De luisterbijdrage wordt verhoogd. Arbeidskracht een der belangrijkste en waardevolste gemeenschapsgoederen. 'ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.65. Iedere regel meer 33 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties: van 15 regels 0.55, Iedere regel meer 11 ct. (max. 8 regels). Kabouters: plaatsing alleen op Vrijdag. 15 woorden 25 cent. Elk woord 5 cent meer. (Bij vooruitbetaling). „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 10 cent meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE. VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT, UIT 185ste JAARGANG BLADZIJDEN. NUMMER 73 DIRECTIEF. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER, VLISSINGEN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te VLISSINGEN Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825. Administratie telefoon 139 GOES: Red. en Administr. Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG Kanaalstraat 45. tel. 35 OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35. tel. 21 Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj werden vrij zwakke vijandelijke aanvallen afgeslagen. In het Don,etzgebied strandden aanvallen van den vijand, die ten deele door pantser wagens gesteund werden, in verbitterde ge vechten van man tegen man op den hard- nekkigen tegenstand van Duitsche en Roe- meensche troepen. In verscheidene secto ren van de overige deelen van het Ooste lijke front werden bij voortdurend dooiweer vijandelijke aanvallen in voor een deel ver bitterde gevechten eveneens afgeslagen. Plaatselijke aanvalsacties verliepen succes vol. Den 24en Maart wierpen gevechtsvlieg tuigen in een haven aan de Kaukasische kust een koopvaardijschip van gemiddelde grootte in brand. Een Duitsche duikboot bracht ten Oosten van Solloem een torpe dojager en een stoomschip van 5.000 brt., die van een krachtig beschermd Britsch convooi deel uitmaakten, tot zinken- Duitsche gevechtsvliegers vielen met goe de uitwerking de haven van La Valetta op Malta aan. Voor de 'haai Marsa Sciroceo kreeg een Britsch patrouillevaartuig een bomtreffer. Nachtelijke aanvallen der luchtmacht met bommen van zwaar kaliber op het ha vengebied van Dover en voor de oorlogvoe ring belangrijke doelen in deze stad ver oorzaakten groote schade. Een gevechts vliegtuig. dat op verkenning was, heeft overdag hoven de Zuidoostkust van Enge land een Britsch jachtvliegtuig neerge haald. De vijand wierp Woensdagnacht brisant-, en brandbommen op verscheidene plaatsen in West Duitschland. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Storingsvluchten enkele vijandelijke vliegtuigen voerden tot in het Zuidelijke rijksgebied. Nachtjagers en afweergeschut schoten acht der aanvallende bommenwer pers neer. Hierbij behaalde de eerste lui- ténant Becker zijn 15e en 16e nachtelijke overwinning. Kapitein Ihkefeld schoot den 24en Maart zijn 70en tot 74en tegenstander in luchtgevechten neer. In het verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van financiën, van binnenlandsche zaken, van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij betreffende de afwikkeling van bezettingsschaden. In verband met dit bestuit heeft een der redacteuren van het A.N.P. een onderhoud gehad met den heer F. L. Rambonnet, al gemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensieschaden. Bij bëzettingsschade heeft men altijd te denken aan handelingen van de Duitsche weermacht tijdens de bezettingsperiode. Zoowel voor haar eigen behoefte, als voor haar werkzaamheden in verband met de oorlogsvoering, heeft de weermacht van alles noodig, waarvoor door haar een be roep wordt gedaan op particulieren, op de bedrijven, alsook op overheidsinstanties. Voor vele dezer verrichtingen worden vanwege de Duitsche weermacht zelf ver goedingen gegeven. Zoo voor de z-g. regel matige verrichtingen, ook wel genaamd R.-verrichtingen, voor het verschaffen van inkwartiering en voor het in gebruik af staan van gronderven en gebouwen. Deze vergoedingen zijn dikwerf echter niet zoo danig, dat zij geacht kunnen worden alle schade goed te maken en in vele gevallen wordt ook in het geheel geen vergoeding vanwege de Duitsche weermacht gegeven. Een zich in oorlog bevindend leger kan er nu eenmaal niet aan denken om alle mo gelijke lastige en individueele onderzoeken in te stellen naar den aard van de geleden schade en de hoegrootheid daarvan. OOK VERGOEDING BOVEN DIE VAN DE DUITSCHE WEERMACHT GENOTEN. Het ligt in de bedoeling om eventueel boven de vergoeding van de Duitsche weermacht overblijvende schade te ver goeden. De z.g. overblijvende bezettings- schade kan voor den enkeling dikwijls zoo zwaar zijn, -jiat hem billijkheidshalve daarin dient te worden tegemoet gekomen. Het kan voorkomen, dat een reeks per- .ceelen land, bijv. bij aanleg van een vlieg veld worden doorsneden. Er blijven dan dikwijls kleine stukjes over, die ieder op zichzelf voor de betrokkenen geen bestaan meer opleveren. Artikel 5 beoogt nu de mogelijkheid voor een versnelt^ gedwon gen ruilverkaveling. Dergel qke resten van perceelen land kunnen dan door de stich ting „landelijke bezettingsschaden" in eigendom worden overgenomen en tot een of meer geheele bedrijven samengevoegd, weer aan eenige der getroffenen worden uitgegeven. Voor de voedselvoorziening van het land is zulks van groot belang. Omvang der vergoeding. Wat de vergoeding betreft moeten de navolgende categorieën schadegevallen worden onderscheiden. Ie) Schade aan goederen of z.g. materieele schade. Hieronder valt de wegneming of beschadiging van lichamelijke roerende of onroerende goederen. In deze schade wordt een bijdrage verleend op den voet van het besluit op de materieele oorlogsschaden. 2e) Het gemis van opbrengsten van roe rende en onroerende goederen. Hierbij heeft men te denken aan hetgeen het goed zelf rechtstreeks opbrengt- Dit komt in het bijzonder in aanmerking bij vorderingen in gebruik en wel vooral bij vorderingen in gebruik van onroerende goederen- Het ge mis dezer opbrengsten wordt volledig ver goed, echter onder aftrek van hetgeen reeds van de Duitsche weermacht werd ontvangen. 3e) Schade door onvermijdelijke uitga ven, die men heeft moeten maken als ge volg van handelingen van de Duitsche weermacht, bijv. kosten van verhuizing naar een ander verblijf, indien de woning is gevorderd. Ook dergelijke onvermijde lijke uitgaven kunnen eventueel worden vergoed. 4e) Schade tengevolge van stagnatie in de uitoefening van een bedrijf of beroep als gevolg van handelingen van de Duit sche weermacht. Welke handelingen kunnen aanleiding geven tot bezettingsschade? Aangaande de feitelijkheden, die de schade, in den zin van het besluit, kunnen hebben veroorzaakt, werd gewezen op schade, als gevolg van ongevallen, veroor zaakt door leden van de Duitsche weer macht, met dien verstande evenwel, dat alleen voor vermogensschade, doch niet voor lijfschade, een vergoeding op den voet van het besluit wordt verleend. Voor een eventueelfe vergoeding van kosten voor medische hulp en ziekenhüisverpleging moet men, door tusschenkomst van de gemeentebesturen, bij het departement van sociale zaken terecht. Als andere oorzaken van schade kunnen worden genoemd.:, het berijden, ingebruiknemen van of het be schikken over onroerende goederen, het afbreken of verwijderen van huizen (schu ren, gewassen, opgaand hout, graszoden en plaggen), explosies, het in gebruik ne men of tot zinken brengen van schepen, het verloren gaan of beschadigd worden van goederen bij gebruik door de Duitsche weermacht, enz.1 Aangifte der schadegevallen voor vergoeding. Betrokkenen dienen op eigen manier, doch alleen schriftelijk, hun schade aan te melden bij den algemeen ge machtigde voor de oorlogs- en defen sieschaden, afdeeling bezettingsschade, Raam weg 32, 's-Gravenhag?. Deze aangiften dieneA te geschieden onder vermelding of de schade reeds elders, bijv. bij het gemeentebestuur, is aange meld. Hiermede kunnen betrokkenen vol staan. Wanneer wordt geen vergoeding verleend Geen extra-vergoedingen kunnen in uit zicht worden gesteld voor regelmatige ver richtingen of z.g. R.-verrichtingen, als mede voor verschaffing van inkwartiering waarvoor reeds een passende vergoeding is verleend. De vergoeding van de Duitsche weer macht gaat altijd voor. Deze wordt altijd afgetrokken, ook als zij niet genoten is, indien zij had kunnen worden genoten. Ook indien de schade op andere wijze is goedgemaakt, bijv. door een verzekerings aanspraak of doordat tegen de ontstane schade andere voordeelen opwegen, wordt daarmede rekening gehouden. Tenslotte geldt nog, dat geen vergoeding wordt ge geven, indien op grond van de geringe be- teekenis van de schade van den belang hebbende kan worden gevergd, dat hij de schade zelf draagt. De bezetting der Andamanen. De geslaagde landing van Japansche strijdkrachten op de eilanden der Anda manen in de Golf van Bengalen geschiedde Maandagmorgen. De Japanners gingen op Zuid- Andaman bij Port Blair aan land. De Britsche troepen, de nutteloosheid van verzet inziende, capituleerden onvoorwaar delijk. Deze bezetting door de Japanners vor mden de eerste stap op den weg naar ver overing van den Indischen Oceaan. De An damanen vormen de eenige hindernis tus- schen Malakka, Ceylon en Britsch-Indië. De eerste buitenpost van Britsch-Indië is nu in Japansche handen gevallen. DE TOESTAND IN NED.-INDIE. Naar Domei meldt, keeren rust en orde op Java terug onder het bestuur der Ned.- Indische autoriteiten. De Ned.-Indische centrale regeering blijft het bestuur voe ren van Soerabaja, Batavia en Semarang. Het verkeer begint weer normaal te func- tionneeren. Ook Bali heeft zijn gewone uiterlijk weer herkregen, en slechts weinige teeke nen wijzen op den korten oorlogsstorm, welke over het eiland is gegaan. De hoofd wegen zjjn hersteld door vrijwilligerscorp sen. Op Noord-Sumatra heeft een Japansche legerafdeeling onlangs 2975 man geallieer de troepen gevangen genomen, waaronder 2102 man Ned.-Indische troepen. Bij den terugtocht werden 143 dooden achtergela ten. Tot de oorlogsbuit behoorden o.m. 639 auto's, 13 schepen en 90 000 ton steenkool. Volgens een bericht uit Washington zou den de geallieerden in den zeeslag bij Java 16 eenheden hebben verloren, waaronder 5 kruisers. DE STRIJD IN BIRMA. Aan het Birmaansche front is Toengoe door de Japanners omsingeld. Het vlieg veld, 12 km. ten Noorden van de stad, is reeds in Japansche handen. NA DEN AANVAL OP PEARL HARBOR. Een uur voor den Japanschen aanval op Pearl Harbor is voor den ingang van de oorlogshaven een Japansche duikboot tot zinken gebracht. Uit het journaal van de thans gelichte duikboot blijkt, dat zrj door de geheele haven is gevaren, zonder door iemand opgemerkt te worden. De comman dant stelde nauwkeurig de positie van de slagschepen, torpedojagers en andere oor logsschepen die in de haven voor anker lagen, vast. Even buiten de haveningang gekomen kwam de duikboot weer boven water en seinde een uurlang draadloos de positie van elk in de haven liggend Ame- rikaansch oorlogsschip aan de Japansche vliegkampschepen. DE NIEUWE BONNEN. Voor het koopen van brood, vleesch en aardappelen gédurende de volgende week zijn aangewezen de boenen 17. Kalfsvleesch. Het is nu de tijd, waarin een aanzienlijk aantal nuchtere kavcren op de slachtvee- markten en andere leveringsplaatsen wor den aangevoerd. In verband hiermede ontvangen de sla gers, zoo vernemen wij van de bedrijfs organisatie voor vee en vleesch, een vrij belangrijke hoeveelheid kalfsvleesch. Ten gevolge daarvan is het den slagers niet mogelijk hun klanten op alle aange boden bonnen van de vleeschkaart rund- vleesch te verstrekken. Het publiek wordt verzocht hiermee rekening te houden en den slager geen eisclien te stellen welke onmogelijk» kunnen worden ingewilligd. Voederkaarten voor honden. Tot 15 April is er nog gelegenheid bij de sectie bijzondere diergroepen te Apel doorn een formulier aan te vragen voor toewijzing van honden brood voor honden, welke men reeds op 1 Januari in zijn bezit had en waarvoor nog geen kaart is uit gereikt. In aanmerking kpmea alleen diensthonden, trekhonden of blindengeleide honden en honden van zeer zware rassen, terwijl voor andere honden een toewijzing kan worden gegeven, wanneer men meer dan één hond heaft. Engelsche luchtaanvallen. 2 DOODEN EN EENIGE GEWONDEN. In den nacht van Woensdag op Donder dag hebben Engelsche bommenwerpers verscheidene malen boven Nederlandsch grondgebied gevlogen. Zij wierpen, mee- rendeels in het wilde weg, een aantal bri sant- en brandbommen omlaag, die deels zonder uitwerking in het open veld te rechtkwamen, deels echter aanzienlijke schade toebrachten aan woonhuizen en boerderijen. In een stad in het Oosten des lands werden eenige woonhuizen ver woest. Hierbij werden twee burgers ge dood, twae ernstig en vijf licht gewond. Twee personen worden nog vermist. Alle zangver. in één bond. De president van de Nederlandsche kui tuurkamer en de commissaris voor niet- commercieele vereenigingen en stichtingen maken bekend, dat krachtens een -door laatstgenoemde op grond van artikel 1 eerste lid der verordening no. 41/1941 ge nomen besluit, alle zangvereenigingen in Nederland met ingang, van 15 Maart 1D42 geacht worden te zijn aangesloten bij den Nederlandschen bond van zangvereenigin gen, waardoor zij automatisch zijn opge nomen inde groep volksmuziek van bet- muziekgilde der Nederlandsche Kultuur kamer. Aanmeldingsplicht voor Ned. Kultuurkamer. Vereenigingen, welke aangesloten zijn bij bovengenoemden Nederlandsche bond van zangvereenigingen, benevens vereenigingen, welke aangesloten zijn bij den Nederland schen bond van dilettantenorkesten, behoe ven zich niet nader bjj de Nederlandsche kuituurkamer aan te melden. Ned. jeugd in Duitschland. Door de jeugdafdeeling van. den Neder landschen volksdienst worden momenteel vele kinderen uitgezonden naar tehuizen in Duitschland. De kinderen die thans ver blijven in Heim Hazewinkel en Heim Bonnschloessel zullen respectievelijk 27 en 28 Maart in Nederland terugkeeren. Op 31 Maart zullen wederom 25 jongens uitge zonden worden naar Heim Hazewinkel en op 13 April 25 meisjes naar Heim Bonnschloessel. Verder kan worden medegedeeld, dat op 14 April 30 kinderen worden uitgezonden naar Bad Kreuznach. Alle uitzendingen zijn voor den duur van 6 weken. Wij twijfelen er niet aan of onze jongens en meisjes gaan een heerlijken vacantietijd tegemoet. BEKENDMAKING. Het rijkscommissariaat maakt bekend De commissaris-generaal van bestuur en justitie heeft tot burgemeester benoemd den heer Jan Hendrik Oonk, te Heerlen, tot burgemeester van Born den boer Q. W. Frenken, te Herkenbosch, tot burge meester van Vlodrop den kapitein op non- actief Willem van der Zanden, te Assen, tot burgemeester van Wqlre en den heer J. H. Frijns, te Bunde, tot burgemeester van Limbricht. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Het 663e Italiaansche weermachtsbericht luidt: Saharische afdeelingen, die haar ver kenning tot de woestijnzöne in Zuid-Libye hebben uitgestrekt, hebben de totale afwe zigheid van vijandelijke elementen vastge steld. Sterke Duitsche luchtformaties hebben voltreffers geplaatst op een lichten krui ser en een vrachtschip in de haven van La Valetta en herhaaldelijk werken en instal laties van de vliegvelden Halfar, Micaba en Gudia getroffen. Bij luchtgevechter werden twee spitfires neergehaald, terwijl op den grond twee toestellen werden ver nield. Engelsche vliegtuigen hebben Woens dagnacht boven enkele plaatsen in Noord- Italië gevlogen, o.a. boven Milaan en Tu rijn. zonder bommen te werpen. Eenige luchtafweerbatterijen zijn in actie geko men. BRITSCHE TRE1LERS GEZONKEN. De Britsche admiraliteit heeft bekend gemaakt dat de treilers „Britannic" en „Moorland" tot zinken zjjn gebracht. Bij de Nederlandsche vrijwilligers der Waffen SS in het Oosten. Aandacht tijdens het onderricht. SS-P K. Fritz-Stapf-Pax Holland m KOSTEN OMROEPBEDRIJF BELANGRIJK GESTEOEN. De directeur-generaal van den Neder landschen omroep, dr. ing. W. A. Her- weijer, heeft op de Haagsche persconfe rentie een uiteenzetting gegeven over de luisterbijdrage 1942, waarin hij wees op den ongezond<en toestand van vóór den oor log. Reeds toen bestonden er plannen om trent invoering van de verplichte luister bijdrage. Werd het bedrag der luisterbijdrage aan vankelijk bepaald op 9 per jaar, en werd een verdeelingsschaal tusschen P.T.T. en Omroep ingevoerd, het is gebleken, dat voor de totale taak van den omroep een grooter hedrag noodzakelijk is. 1 Diet ingang van 1 Mei wordt de luis terbijdrage nu gesteld op 12 per jaar. Om een te zware belasting van de sociaal zwakke volksgroepen zooveel mogelijk te voorkomen, worden gelijk tijdig de aansluitingskosten op de radiocentrales verlaagd van 18 op 15 per jaar. De verhooging van de luisterbijdrage treft de aangeslotenen van de centrales dus niet. De P.T.T. heeft de zorg voor de twee middelgolfzenders envoor een ultrakorte golf zender, terwijl zij de radiocentrales in stand moet houden en exploiteeren. Het ligt in de bedoeling van de P.T.T. het ge heele radiocentralebedrijf të centraliseeren in één groot lichaam, waardoor een ratio- neele bedrqfsvc^ering gewaarborgd zal kun nen worden, waarbij gestreefd zal worden naar een ^nationaal-socialistischen bedrijfs- opbouw. Daarbij komen dan nog de kosten voor technisch wetenschappelijk onderzoek. De directeur-generaal wees voorts op de inningskosten en op de noodzakelijkheid ruime afschrijvingen toé te passen op de studiogebouwen, radiocentrale bedrijven enz., waarmede zeer groote kosten ge moeid zijn. De vroegere omroepvereenigingen zijn nu gecentraliseerd tot één groot bedrijf, met een persbneelsstaf van 900 leden. De so ciale voorzieningen leggen beduidend hoo- gere verplichtingen op, hetgeen bij een na- tionaal-socialistische bedrijfsvoering een eerste vereischte is. Neveninkomsten uit programmabladen zqn voor den omroep volkomen verdwenen, terwijl wachtgelden moeten worden uitgekeerd aan vroegere personeelsleden, 'waarvoor geen emplooi meer was. Een dringende noodzaak noemde de heer Herweijer voorts de bouw van een centraal kantoor. Wat de Nederlandsche luisteraar bijeen brengt komt ten slotte ten goede aan de Nederlandsche kunstenaars en aan de ontwikkeling, voorlichting en ontspanning van den luisteraar. In aansluiting op de verklaringen van den directeur-generaal deelt het staatsbe drijf der P.T.T, nog het volgende mede. Houders van een eigen ontvangtoestel betalen dus over 1942 van Mei tot en met December 25 cents meer per maand voor het radiozegel. Aangeslotenen op de rijksradiodistri- butie betalen de luisterbijdrage tegelijk met de contributie, de prijs van het abonnement op de distributie zal met ingang van 1 Mei a.s. echter evenveel verlaagd worden als de luisterbijdrage verhoogd is, zoodat de aangeslotenen op de rijksradiodistributie tenslotte evenveel blijven betalen. De invoering op 1 Mei a.s. brengt ten slotte eenige verplichtingen mee voor hou ders van eigen ontvangtoestellen, die op hun nieuwe luistervergunning reeds meer dan vier zegels hebben geplakt, verder voor hen, die een half, dan wel het geheele jaar reeds over de giro hebben vooruitbe taald en tenslotte voor hen, die een op dracht aan den postchèque- en girodienst hebben verstrekt tot automatische over schrijving, over al deze punten zal nog na der worden bericht. Wie reeds 9 betaalde, bijv. per giro, kan er 2 bijgireeren, daar dit jaar de totale bijdrage dus 11 is. Tenslotte wordt er op gewezen, dat overgang van een eigen ontvangtoestel naar de rijksradiodistributie in verband met de schaarschte van materiaal in vele gevallen alleen mogelijk zal zijn, indien de geleiding van een vroegere aansluiting op de distributie nog in het desbetreffen de perceel aanwezig is. Er zal evenwel naar gestreefd worden om met het voor- handene materiaal zooveel mogelijk nieu we aansluitingen tot stand te brengen. Van bevoegde zijde werd ter persconfe rentie te Den Haag een belangwekkende toelichting gegeven op de wijziging in de verordening betreffende de verplichting tot het verrichten van diensten en betref fende de beperking ten aanzien van het veranderen van betrekking, en het besluit betreffende de aanstelling en tewerkstel ling van werknemers. Gewezen werd op het feit, dat zij één geheel vormen met de op 28 Februari jl. verschenen besluiten betreffende het be perken van werk en den aanmeldings plicht van werkloozen. Een en ander maakt een begin met de ordening van de arbeidskracht. Wat Duitschland in de jongste periode zijner geschiedenis beleefd heeft op het gebied van tewerkstelling van arbeids krachten, zullen binnenkort alle volken van Europa op dezelfde wijze beleven. Daarom is noodig, dat een aanvang met de ordening gemaakt wordt. Tusschen den arbeid, die regelmatig in vast dienstver band verloopt en de werkloosheid ligt een menigte van tusschenstadia. Het besluit betreffende den aanmeldings plicht van werkloozen, had de bedoeling de werklooze en de niet volledig tewerk gestelde werknemers te registreeren. Men heeft dezen aanmeldingsplicht in breeden kring opgevat als een begin van arbeids plicht. Daarvan staat echter in het besluit geen woord. Voorts diende het tegelijkertijd uitge vaardigde besluit betreffende het beper ken van werk, waarin het vaststellen van den wekelijkschen arbeid op minder dan 48 uur per week van toestemming afhan kelijk werd gemaakt, om een rem aan te leggen aan het slechts gedeeltelijk te werk stellen van krachten. De toestand, dat honderden, ja duizenden bedrijven slechts op halve kracht werken of nog minder, is niet toelaatbaar en zou tot ondergang lei den. is in dezen toestand niet te voorzien, bijvoorbeeld door het verschaffen van werk, dan moet een deel der arbeidskrach ten elders te werk worden gesteld. Het tewerkstellen van arbeidskrachten wordt nu van toestemming afhankelijk ge maakt. 7" zijn er verscheidene be roepen, waar het intreden van nieuwe ar beidskrachten niet anders dan welkom kan zqn, en waar slechts krachten tekort wa ren. Daarom is geen toestemming ver- eischt voor het tewerkstellen van krachten in den landbouw, den mijnbouw, de zee- en binnenscheepvaart, de zee- en binnenvis- scherij, de huishouding of op het gebied van de gezondheidszorg. Op die wijze kan naar deze beroepen een sterkere toevloed van krachten in de hand worden gewerkt. Voorts is de toestemming evenmin ver- eischt voor het tewerkstellen van krach ten, ouder dan 40 jaren. Dit kan tot ge volg hebben, dat ouderen makkelijker aan werk komen en de leeftijdsgrens in de be drijven ach naar boven verplaatst, het geen uit sociaal oogpunt niet anders dan welkom kan zijn. Verder wordt de arbeidsdienstplicht, ge lijk die op 3 Maart 1941 werd ingevoerd, en toen alleen voor tewerkstelling binnen het bezette Nederlandsche gebied gold. thans in dier voege gewijzigd, dat men ook elders te werk gezet kan worden. De ar beidsdienstplicht heeft twee motieven. Za kelijk beperkt zq zich tot werkzaamheden die onvoorwaardelijk moeten gebeuren en voor welke op andere wqze niet voldoende krachten verkregen werden. Persoonlijk beperkt zij zich tot diegenen, die arbeids- ethisch niet gezond zjjn en eenigermate tot arbeid moeten worden genoopt. Na tuurlijk zal in den regel de arbeider vrij willig zich inspannen aan werk te komen, daar hij dan zelf zijn arbeid en plaats van arbeid kiezen kan. Te zamen werken de nieuwe maatregelen zeer opvoedkundig. Dit brengt tot de slotopmerking: arbeid namelijk is geen handelswaar. Daarom spreken wij niet meer van de arbeidsmarkt en de arbeidsbeurs. De arbeidskracht is een der belangrijkste en waardevolste ge meenschapsgoederen. Het behoort tot de belangrijkste plichten van den staat den arbeid ten bate van de volksgemeenschap te ordenen. Daarom is het arbeidsbureau een der gewichtigste opvoedkundige instel lingen van den staat, waar de menschen de arbeidsethiek van dezen nieuwen tijd leeren kennen en deze leeren aanvaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1