Algemeene sociale aangelegenheden in de bedrijven. STADSNIEUWS Vlissingen DE VOEDSELVOORZIENING IN DE GROOTE BEDRIJVEN. Nu de Centrale Keuken ook is ingescha keld voor de voedselvborziening in de groo- te bedrijven hier ter stede, kan op grond van de opgedane ervaringen worden ge zegd, dat deze tegemoetkoming in de nood zakelijke levensbehoeften aan de gestelde verwachtingen beantwoordt. Het eten uit de Centrale Keuken wordt met groote zorg en met deskundigheid toebereid, ter wijl bovendien een afwisseling in het menu is gebracht, waar menige huisvrouw in dezen tijd jaloersch op zal zijn. Men oor- deele zelf: Maandag: erwtensoep, Dins dag: aardappelen en spercieboontjes, Woensdag: raapjes, Donderdag: Groenten- •oep, Vrijdag: hutspot. En dan kan men nog omzwaaien naar de krootjes, roode kool, zuurkool. Afwisseling is er dus ge noeg. Nu kan het wel eens voorkomen, dat het menu den eenen dag wat aantrek kelijker is, dan den anderen, maar dat is tenslotte een kwestie van smaak. Men herinnert zich overigens het wijsje: alle dagen bruine boonen, is ook zoo lekker niet! Daarbij vergeleken is het menu van den heer Soerewijn en zijn helpers bepaald vorstelijk. De bedrijven-afnemers zijn thans: de Schelde, Provinciale Stoombootdienst, S.H. V., Wasscherij Volharding, P.Z.E.M., Gas fabriek, Koena, Stationspersoneel en de gemeentelijke bedrijven. Wij waren dezer dagen in de gelegenheid op de Schelde de voedsellcverantie wat meer van nabij te bekijken. Nu moet aller eerst worden vastgesteld, dat, wat op de Schelde gebeurt niet iets is van den laat- sten oorlogswinter. Reeds in 1939 heeft de directie een voedseluitreiking georgani seerd, in den vorm van soepuitdeeling. Wat nu geschiedt is een uitbreiding. Dat een en ander op prijs wordt gesteld hebben wij kunnen constateeren. De schaft lokalen tien in getal zijn volledig be zet. Twaalf a veertienhonderd man komen er per dag hun blik in ontvangst nemen. Eerst heeft men een proef genomen met borden, maar de nadeelen waren te groot. Niet zoozeer vanwege het gevaar van breken, maar het waren vooral hygiënische overwegingen, welke de directie deden be sluiten diepe schotels van wat harder substantie blik beschikbaar te stellen. Zy kunnen de toegewezen portie liter gemakkelijker bevatten en het eten blijft langer warm. Voor koud- worden van het eten behoeft men overi gens niet benauwd te zijn. De magen zyn hongerig en het eten is uitnemend van samenstelling en van smaak. Wy hebben ons tegoed gedaan, aan een bord hutspot en ons kunnen overtuigen, dat het eten voed zaam en smakelijk is. Voor de menschen van de Schelde is dit extra hapje, dat niet bedoeld is als volle- digen maaltijd, maar als aanvulling van het broodrantsoen, niet ce versmaden. Het wordt zonder bon verstrekt en de prijzen varieeren van 25 tot 60 cent voor vijf porties, berekend naar den loonstaat. De hoeveelheid eten, die per week op de Schelde naar binnen wordt gewerkt, be draagt ongeveer 5000 liter en rappe han den zorgen in de onderscheiden schaftloka len voor een vlotte distributie. Daarnaast wordt een goede kop koffie geschonken, en het is geen wonder, dat daarvan een gretig gebruik wordt ge maakt: 14000 koppen per week tegen 3 cent per kop. Het is een gelegenheid, die men niet onbenut mag laten. Zooals het op de Schelde'gaat, zoo ge schiedt het ook in de andere bedrijven. Alleen op de Schelde geschiedt zooiets veel massaler en daar krjjgt men een in druk van de capaciteit van de Centrale Keuken. Tenslotte, wat daar geschiedt, is een sociale maatregel van beteekenis en de wyze, waarop er gereageerd wordt op deze voedselvoorziening is wel het meest over tuigende bewijs, dat de Schelde-directie de roos heeft getroffen, toen zij in het najaar van 1939 liet blazen voor de soep! AVONDSCHOOL VOOR NI J VERHEID SON DERWIJ S. Donderdagavond half zeven worden de lessen aan de avondschool voor nijver» heidsonderwrjs hervat in het schoolgebouw aan het Groenewoud, BADHUIS AAN DE BONEDIJKESTRAAT Gedurende de week van 16 tot 21 Maart werden by het badhuis 1968 baden genomen en wel 1712 door heeren, 152 door dames en 104 door kinderen. ST DSN I EU W 8 Middelburg HET AFHALEN VAN DISTRIBUTIEBONNEN. Van 9 tot 20 Maart zijn de nieuwe bon kaarten op het distributiebureau beschik baar gesteld. Men zou denken, dat iedere distributiestamkaarthouder, dus iedere in woner, op 20 Maart in het bezit was van de nieuwe kaart. Dat dit te mooi is ge dacht, bleek Maandag» toen nog 700 kaar ten werden uitgereikt. Velen zullen Za terdag of Maandag getracht hebben op de nieuwe bonnen levensmiddelen te koopen en kwamen toen pas tot de ontdekking, dat zfj de betrokken nummers niet hadden. De kaarten gelden thans maar voor 4 weken; daardoor zal reeds over onge veer 14 dagen vermoedelijk wel op Maandag 6 April weer met uitreiking worden begonnen. Men lette dus steeds op de publicaties in ons blad. STADS IEUWS Goes KAMPIOEN SCHAP A.L.M. De wedstrijden in de eerste afdeeling om het kampioenschap der biljartvereeniging A.L.M. z|jn beëindigd met het volgende resultaat 1. M. C. Baarends 5 gew., alg. gem. 7.54, h. s. 64; 2. P. Baarends 3 gew., 1 gel., alg. gem. 7.73, h. s- 46; 3. F, de Soomer 3 gew.; alg. gem. 3.26, h. s. 24; 4. C, No bels 2 gew., 1 gel., alg. gem 3.07, h. s. 26; 5. C. v. d. Berg: 1 gew., alg. gem. 2.94, h. s. 20; 6. G. Koch 0 gew., alg. gem. 2.77. h. s. 17. Het hoogste algemeen gemiddelde in een KERK- EN SCH00LNIEUWS JEUGD APPÈL NED. HENV. GEMEENTE TERNEUZEN. Men schrijft ons: Door den Kerkëraad der Ned. Herv. Ge meente te Terneuzcn is op Zondag 8. 15 en 22 Maart een z.g. Jeugdappèl gehouden, dat bestond uit een drietal bijzondere kerkdiensten. De moeilijkheid om hiet-kerkelijke jonge ren en ook ouderen den weg naar de Kerk te doen vinden ofte doen terug vinden en hen met de boodschap der Kerk in contact te brengen, doet zich uiteraard niet alleen in de groote stad gelden. Heeft de Kerk deze menschen iets te zeggen? Willen zij iets van de Kerk hooren? De enorme belangstelling gaf op beide vragen een bevestigend antwoord. „Wat is de zin van ons leven?" Over dit onderwerp sprak ds. J. J. Hictkamp van Vlissingen in den eersten dienst. Deze vraag trok, omdat zij vooral in dezen tijd zeer actueel is, De zin van 't leven, gezien in eeuwigheidslicht, kon 't thema van deze lezing genoemd worden. Zonder twijfel is deze dienst het onderwerp van vele gesprekken geweest en dit heeft er toe bijgedragen dat de tweede dienst, waarin ds. G. W. Korevaar van Goes voorging, nog drukker bezocht was. Gesproken werd over de vraag: „Wat beteekent de bjjbel voor ons leven?" De bijbel heeft iets te zeggen; in deze verloren wereld is hij niet maar een verfraaiing, doch een harde noodzakelijkheid. Neem en lees en als wy den by bel niet verstaan, laten we dan in de Kerk de uitlegging van het woord be luisteren. In den laatsten dienst ging voor dr. L. J. Cazemier, plaatselijk predikant, die sprak over „Wat beteekent Christus in ons le ven?". Oogensehyniyk lykt dit een zoo persoonlijke vraag dat er kans was, dat het gesprek der Kerk van de zflde der bezoekers zou kunnen verstommen. Een stampvol kerkgebouw bewees het tegen deel. Ook de moderne mensch kan zonder Christus niet door het leven gaan. De oude vraag: Wat dunkt U van den Chris tus? moet ook nu beantwoord worden. Christus vraagt geen bewondering, doch een totalitaire overgave. Het appèl Is gehouden. De scharen zijn gekomen. De roep heeft niet geklonken vanuit een ivoren toren, was niet bestemd voor den enkeling, maar voor iedereen. Ook in Terneuzen heeft de kerk gespro ken: „Land, hoort des Heeren woord". Huisbezoek en het verspreiden van fol ders door de Jeugdvereenigingen zooals Herv. Jongeren en C.J.M.V. hebben zeer zeker stimuleerend gewerkt op het over weldigend drukke bezoek. Het appèl is gehouden. Dat beteekent dus, dat de Herv. Gemeente van Terneuzen thans een bijzondere arbeid wacht Qeref. Kerk van Gravenpolder. Cand. C. v. tl. Jagt, gekomen van RUawIjk (Z.H.) heeft zich J 1. Zondag als hulpprediker aan de Geref. kerk van 'a Gravenpolder tZ.) verbonden als op volger van ennd. W. H. J. de Boer, die als zoo danig naar den Andel (Gron.) is vertrokken. Cand. v. d. Jagt ving zUn arbeid aan met een predlcaile over Markus 14:50:52. Na de prcdlcatle werd hij toe gesproken door ouderling J. Westveer namens ker- keraad «n gemeente. Staande zong de gemeente haren nieuwen hulpprediker toe de zegenbede uit Ps. 134. Met een enkel woord heeft de heer v. d. Jagt daarvoor dankgezegd. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor St. Philipsland, H. Kraai te Boven-F irdensveld. Aangenomen de ben. tot hulppred. te Huym- Flnkum, mej. J. ri. Bethe, cand. te Haarlem. Ger. Gemeenten. Bedankt voor Benthuizen, A. v. Stuyven- berg te Yerseke. Chr. Qeref. Kerk. Beroepen te Wildervank P. H. van Marrum te Nieuw-Amstordnm. MARKTBERICHTEN AAÏtDAPPELMARKT TE ROTTERDAM. ROTTERDAM. 23 Maart. Aardappelen: zand- aardappele» 5 62: kiel le soort J 6.82; Sd. 2e soort 6.12. Aanvoer voldoende: ovcneon3 de voorraad. V.asbeurs: 19-10 kg blauw vlas 11.10; 600 kg Zeeuwsch wit 1—1.45: 650 kg Holl. geel 1— 1.45. Op het land blijft or levendige bundel. Het tor beurzo aangevoerde vlas weid geheel ver kocht aan standaardprijzen. partij werd gemaakt door den lieer M. C. Baarends met 9.14. De heer P. Baarends maakte met 64 de hoogste serie. De nummers 1 en 2, de heeren M. C. Baa rends en P. Baarends, plaatsten zich in den eindstrijd waarin verder uitkomen de hee ren W. Priester, M. C. Baarends Sr., S. de Witte, L. Crijnen en J. den Herder. De wedstrijden worden met voorgift vol gens het gemiddelde gespeeld, zoodat alle spelers geiyke kansen op het kampioen schap hebben. De redevoering van den heer Münzer. Zaterdag heeft de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Zeeland, de heer W. Münzer, een redevoe ring uitgesproken, waaraan wy het vol gende ontleenen: Tweeërlei wereldbeschouwingen staan in de wereld, sinds 1933, tegenover elkaar. Deze strijd, die eerst zuiver poli tiek was, doch later ook economisch ge voerd werd, wordt heden met de wapens beslist. Aan den eenen kant staat een mate rialistische, dat is de tot nu toe geldende liberalistische en kapitalistische wereldbe schouwing, gehuldigd door Groot-Brittanje en de Vereenigde Staten en bestuurd door de joden. Men spreekt in dit verband ook van een westelyk systeem, van westeiyke democratieën, omdat voornamelijk de vol keren van WesVEuropa en vari de Wes telyk van Europa gelegen Vereenigde Sta ten aan deze opvatting vasthouden. Hiertegenover staat een idealistische wereldbeschouwing, dat is de jonge nati- onaal-socialistische 'wereldbeschouwing van Duitschland en Italië. De grondslag van het nationaal-socialisme is niet van mate- rieelèn, doch van ideëelen aard. Dit sluit niet uit, dat de nationaal-socialistische politiek evenzeer van een reëel standpunt als van een ideëele gedachte uitgaat. Anders uitgedrukt: De westelijke democratieën zyn van de oorspronkelijke waarde van het goud als middel tot het doel afgeweken, hebben het goud zelf tot het meest waardevolle doel verheven. Goud was dus geen middel meer, maar werd een macht. Het goud of het kapitaal heerschte en gaf werk of ook geen werk, naar believen van den bezitter. Wij nationaal-socialisten zeggen omge keerd: goud of geld mag in het leven van den mensch slechts een middel zyn en nooit doel; niet het kapitaal geeft werk, doch het werk verschaft kapitaal. Wij wijzen, aldus spr., de vorming van kapitaal geens zins van de hand, bezien echter niet meer het kapitaal, doch het werk van den mensch en daardoor den mensch zelf als den grondslag, waarop alles rust. In tegenstelling tot de liberalistisch- kapitalistische wereldbeschouwing waarin de mensch slechts als middel werd be schouwd, plaatsen wy den mensch en zijn werk weer op den voorgrond. Daarby zyn geld en machines hulpmiddelen van den mensch. De mensch zal zich niet langer als hun slaaf, doch als hun heer en mees ter beschouwen. In overeenstemming met deze innerlijke gesteldheid van de beide volkerengroepen welke een zoo tegengestelde wereld beschouwing huldigen is ook hun eind doel in de wereldpolitiek. De materialisti sche volkeren probeeren alles met geld te beheerschen, landen, zeeën, volkeren, men schen; zij zyn automatisch imperialistisch. Zy willen alle zeewegen beheerschen, alle grondstoffen, alle goudvelden -bézitten en over de volkeren der aarde als werksla- ven beschikken. Het Duitsche volk daarentegen, met zyn idealistische wereldbeschouwing wil niet verder gaan, als voor zijn leven en voor zijn veiligheid noodig is. Het Duitsche volk wil ruimte om te leven en d-e ze kerheid van een bestaansminimum hebben, Van de politieke conceptie van de Britten en Amerikanen, die een bestaansminimum verlangen, is deze eisch hemelsbreed ver wijderd. Adolf Hitler verlangt voor het Duitsche volk een plaats onder de zon en eischt niet alle plaats onder de zon voor zich op als de Engelschen en Amerikanen. Nederlands reactie. De staatspolitiek had ook in Nederland, zonder rekening te houden met de toekom stige nationaal-economische noodzakelijk heid betrekkingen losgelaten en anderè weer gesmeed, die stelselmatig een afzon dering uit het Midden-Europeesche econo mische blok ten gevolge hadden en ten nadeele van Europa en tenslotte ook van de eigen bevolking moesten voeren. Het Nederlandsche economische leven verschoof zich meer en meer naar het westelijke economische systeem en neigde zich daar door tot de materialistische, d.w.z. liberaal- kapitalistische wereldbeschouwing. Door een in beginsel tegenovergestelde houding tegenover het Duitsche Ryk en Midden- Europa, die propagandistisch gevoed werd, drong men dé economie met geweld terug. Dat wil niet zeggen, dat men niet profi teerde van de voordeelen, die door het ryk geboden werden. Nu weten wij, dat een deel vaii de Ne derlandsche economen deze handelwijze van de hand wees en den weg van het yijk begreep. Dit deel was echter met het oog op de politieke constellatie zonder Invloed. Men moet echter bekennen, dat sinds Mei 1940 juist bij de economen dit Inzicht ge rijpt is en daardopr de concentratie van krachten, ten behoeve van de Europeesche toekomst .bevorderd ls. De Rijkscommissaris heeft dlkw-yis genoeg uiteengezet, dat er voor Ne derland slechts één keuze Is, n!. een duideiyke beslissing voor de idealisti sche wereldbeschouwing, d.w.z. voor het nationaal-socialisme - Dit is van toepassing voor geheel Nederland, het geldt ook voor het Ne derlandsche economische leven en voor de afzonderlijke bedryven, het is ook van kracht voor iedcren ondernemer, bediende en arbeider. Het zelfde proces heeft Duitschland moe ten doormaken. Het nationaal-socialisme bracht de re volutie niet door middel van het zwaard en door de guillotine zooals de Fran- sche revolutie doch won het hart van het volk met behulp van een idee en ves tigde daardoor de revolutie in het binnen ste van den Duitschen mensch. Het Duitsche volk plaatste zich niet on der dwang van machinegeweren of door brutale overweldiging zooals in Sovjet- Rusland achter den Führer, doch uit innerlijke overtuiging. Zooals gezegd groeide deze overtuiging. Met den groei moesten wy echter leeren anders te den ken. Ieder was gedwongen zich van oude voorstellingen los te maken en naar nieu we wegen te zoeken. Ieder moest 't over tallooze argumenten met zich zelf eens worden en een beslissing nemen, niet één keer, doch steeds en steeds opnieuw. Door het nationaal-socialisme voltrok zich een omwenteling op alle levensgebieden van ons volk en daardoor leerden de menschen anders denken. De omwenteling In het economische leven. Spr. schetste den toestand aan het Duit sche volk in 1933 en zette voorts uiteen, hoe het dictaat van Versailles niet slechts Duitschland ontredderd had, doch ook in groote deelen van Europa een economische chaos had veroorzaakt. Onder deze om standigheden begon het nationaal-socialis me zyn werk en daarin toonde het zyn kracht. De revolutje greep plaats in het econo mische leven. De Führer zei op den rijkspartydag voor den arbeid „De economie is één van de vele func ties van het volksche leven en kan daarom uit het oogpunt van doelmatigheid georga niseerd en. opgebouwd worden nooit kan ze dogmatisch behandeld worden. Er is by het economische leven noch van een gesocialiseerde, noch van een vrije economie sprake er is slechts sprake van een verplichte volksgemeenschap, d.w.z. een economie, die in het geheel de taak toegewezen krygt een volk de hoogste en beste levensvoorwaarden te verschaffen". Sinds 1933 heeft het nationaal-socialisme een volkomen anderen vorm gegeven aan het Duitsche economische leven. Ten eerste ontvingen de millioenen werkloozen door doelbewuste maatregelen weer arbeid en brood. Iet gelukte den landbouw van den afgrond af te houden en daardoor de voeding van het volk te verzekeren. De oorsprong van de innerlyke sociale ver deeldheid van ons volk werd grondig dicht geworpen. De wet ter ordening van den na- tionalen arbeid schiep in ieded bedryf de voorwaarden voor een harmonische samen werking tusschen bedrijfsleiders en „ge volgschap" (gevolgschap is een nieuw be grip voor de gemeenschap in het bedryf, die den leider van het bedryf trouw en in volle bereidheid tot werken volgt en helpt; dit woord heeft niets met het woord „ge volg" te maken, dat alleen een mechanisch volgen van de menschen kenschetst, zooals byv. een kudde schapen den belhamel volgt. De ryksautowegen, die in breede banen de deelen van ons vaderland dichter bij el kaar brengen, ontstonden. Er ontstond zoo veel, wat heden voor ons een vanzelfspre kendheid is. Hoeveel fabrieksschoorstee- nen rookten weer, die voor 1933 jarenlang nutteloos in de hoogte rezen. Dit is reeds het gevalde Führer heeft in een paar jaren een vreedzaam bouwwerk geschapen, dat over eeuwen nog de bewondering van de wereld zal opwekken. Adolf Hitler gaf ons een nieuwe economische idee. Want de economie is altyd de uitdruk king van de economische gezindheid van haar menschen. De nationaal-socialisti6che leiding slaagde er in, de denkwyze van het geheele volk en daaronder ook dat der economen in andere banen te leiden, vanuit het teugellooze liberalisme naar de volksgebondenheid, dus naar het ware so cialisme, niet het socialisme van één klas se, zooals de marxisten dat predikten, maar naar het socialisme van het geheele volk. Wel op géén gebied is het op andere wijze leeren denken den menschen zoo zwaar gevallen als juist op dat van het economische leven dit had zich van tevo ren van het volk afgescheiden en voerde een leven op zich zelf zonder gevoel van verantwoordelykheid tegenover het geheele volk. De omwenteling is wel het best ge kenschetst als ik zeg „Was het volk er totdusver voor het economische leven, nu moest het economische leven zonder meer leeren er vóór het volk te zijn". En het heeft geleerd op een andere ma nier te denken en te handelen. Het beste voorbeeld is daarvoor wei de omvang van onze bewapening. (Wordt vervolgd). AFLOOP VERK00P1NGEN Notaris J. L. Hfrtogs heeft Zaterdag in café Klap te Nieuw- en St. Joosland, voor de erven Jac. dp Vogel publiek verkocht: Hofstede aan den Langen Weg no. 49, met bouwland aan den Groenenweg, en weiland aan den Kiuisweg, samen groot 9.8755 H.A. of 25 G. 50 R. Kooper A. Dingemanse, O.- en W.-Sou- burg voor 27000,— 2.5210 H.A. of 6 G. 127 R. bouw- en weiland aan den Kruisweg. Kooper de zelfde voor 5100.— 1.7820 H.A. of 4 G. 162 R. bouwland aan den Kruisweg. Kooper dezelfde voor 5100.— 8.0014 Il.A. of 7 G. 194 R. bouw land in den Mortierepolder. Kooper dezelfde voor 11.200.— 3.8940 H.A. of 9 G. 277 R. wei land bij „Het Oliekot", Kooper: P. Crucq, Mid delburg, voor 9300.—. Ter overstaan van notaris Mijs te Oostburg werd te Niouwvllet verkocht, voor do erven mej. M. S. van de Lijke, een Hofsteedje met huis en schuur, groot 3.14.52 h.a. plm. 7 gemeten, voor de som vnn 9460. Kooper werd A. v. d. Lijke, Draaibrug, Aardenburg. BESLUITEN, BENOEMINGEN ENZ. Benoemd als onderwijzeres aan de openba re school té Kortgene mej. S. E. Glas te Kapelle. Benoemd tot lid van het bestuur der water- keering van het calamlleuze waterschap Brui- nisse, W. van don Borg te Brulnisso; tot dijk graaf van den Sluispoldcr (Tholen) G. W. J. de Graaff te Oud-Vossomcor; tot lid van den dijk- raad voor dc waterkeerlng van den calamiteuzen Vlietepolder, als vertegenwoordiger van dien polder. P. Dieleinan te Wiasckerkc; J. Ie Clercq te Sluis heeft ontslag genomen als hoofdingeland van het waterschap „Het Vrüe van Sluis". Voor het examen lcerares stenografie en machi- ncschrUvcn van dc Nat. Vereemging van Leeraren in Stenografie „Groote" is geslaagd mej. W. H. van der Wollc, typiste ter secretarie der gemeente Vlissingen. MEVROUW AKKERINGA OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 73 jaar overleden de bekende psy- chometriste mevrouw Akkeringa. DE MOOBD TE OIRSCHOT VOOB HET BOSSCHE HOI'. Op Maandag 13 April zal het Bossche gerecht s- hoi in hooger beroep behandelen de strafzaak tegen den 24-jarigen kantoorbediende T. Th. do K. uit Goes, tüe op 3 Augustus van het vorig Jaar zijn vroegere verloofde, mej. Nellie Lcurs, met bijlslagen van het leven heeft beroofd. De rechtbank heelt den man tot 12 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Zoowel de ofticier van justitie die 15 jaar had geëi»cht, als de ver oordeelde z(]n van uit vonnis ia beroep gekomen oy het gerechtshof. VASTE STEMMING OP DE AMSTËRDAMSCHE BEURS. Op de Amsterdamsche effectenbeurs bestond Maandag een vasie stemming. Toen de oui- cieeie noteenng een aanvang nam, werden cie voornaamste aandeelcn meercndecls boven het slotpeii van Zateroag afgedaan. iNa ccnige wei- ïeling werd een opwaatische richting gevolgd, waaroij in verscheidene gevallen flinke koers winsten kondon worden gemaakt. Later op den rmudag had oen kleine inzinking plaats cn werd iets beneden het hoogste poll van den dag ge handeld. Vim de lnaustrleelen werden Pnllips minder druk verhandeld dan aan het einde van de vorige weck. In Unilevers ontwikkelde zich tiuncujk goede affaire. Aku's waren vrijwel on- veranueru. Van dc cultuuraandeclcn gaven liV A s nog al affaire te zien. In vrij korten tijd kon óe koers zich verheffen, doch daarna vu.gde een kleine terugslag. Tabakken waren bij oeperkto omzetten over do geheele linie eenige punten hooger. Van de rubber fondsen stegen Amsterdam rubber» een kleine tiental punten om naderhand weer eenige procenten achteruit te gaan. Up do petrolcuinmarkt wer den Olies tamelijk druk verhandeld. Goede be langstelling werd aan den dag gelegd voor seneepvaartwaarden en vooral in scheepvaart unies ontwikkelde zich nogal wat beweging. De oeieggingsmai kt was kalm. De Nederlandsche staaisobngatien werden op bescheiden voet ver handeld. Nedeiiand Obl. 1941 100.— 4 100% Nederland Obl. 1941 100.— 3% 9S% Bataafsche Petroleum Mij. Obl. 4% - 101 Idem Obl. 3% 91% A Amsterdamsche Bank 149 A IncttBsobunk 145% - A Rotterd. Bankver. 155 Lever Bros Unilever Pr. A 1000.— 142 C Meelfabr. Ned. Bakkerij 375 A Ned. Gist en Spiritusfabr. 549% A K.M. „Do Schelde" Nat. Bez, 127% A Wilton Feüenoord 245 A Hessa Rubber Mij. 10154 A Arendsburg Tabak Mij. 175 A Blauwhoedenv.Vricssevoera 110% Nederland le lng 194U 4 102 Nederland 2e lng 1940 4 100% Nederland met bel. fac. 1940 4 101% Nederland a 5 1000.— 1937 3 93%-93% Nederland d 1000.— 1938 (3%) 3 96'/8 Inaië a 1000.— 1937 3 88% Indië a 1000.— 1937 A 3 86% A Koloniale- Bank 334 A Ned. Indische Handelsbank 87% C. Ned. Handel.-Mij 1000.—) 125 A Algemeene Kunstzijde Unie 151%-153 A Van Berket's Patent 136%-137% C Calvé Delft 117-118 A Fokkervliegt. Fabr. 180 A Lever Bros Unielever 157%-159% A Philips' Gloeil. Fabr. Gem. Bcz. 2?2%-273 Idem Pref. W.A. 176% A DordtBchc Petr. Ind. Mij. 221 A ICon. Petroleum Mij. 219%-257 C Amsterdam Rubber 159-168 A Bandar Rubber MU. 135-140 A Deli Batavia Rubber MU. 134-136 C Oostkust a 1 500.82%, A „Serbadjadi" Sum.-Rubber 80%-S3 A Sumatra Rubber Cult. 133% A Ver. Ind. Cult. Ondern. 123 A Holand—Amerika lijn 134%-13? A JavaChina—Japan lUn 106 A Kon. Ned. Stoomb. Mij. 168%-174% A Ned. Schoepvaart Unlo 144-148 A Rotterdamsche Lloyd 127 A Handelsver. Amsterdam 125% A Javasche Cultuur Mij. 260-270 A Ned. Ind. Suiker Unie 164 C Dell Mij a 1000.— 170—171% A Senembah MU. 143-144 OFFICIEELE PUBLICATIES GEMEENTE VLISSINGEN. AANVANG LESSEN Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. De Burgemeester van Vlissingen brengt tor kennis van belanghebbenden, dat de lessen aan de Avondschool voor Nijverheidson derwijs (Directeur de heer G. Wagenvoorde) we der op Donderdag. 26 Maart a.s. des h.m. 6.30 zullen aan vannen in het schoolgebouw aan het Groenewoud (le en 2e klasse ingang Groene woud 3e, 4e, 5e, en vervolgklasse ingang Biool- strsat). De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De Gemeente Secretaris, F, BISSCHOP. Afhalen nieuwe bonkaarten, Dc Burgemeester van Vlissingen maakt be kend, dat allo personen, die tot op hedeh door véi zuiin of and ore redenen niet ln de gelegen heid waren dc hun toekomende nieuwe bon kaarten voor de periode van 22 Maart—18 April 1942 af te halen, dit alsnog kunnen doen op Woensdag 25 Maart 1912 en Donderdag 2fi Maart 1942 aan de loketten 1 en 2 van den Distributie- dienst, Willemstraat. Vlissingen, 21 Maart 1942. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Extra melk voor „giftigen" arbeid. De Burgemeester van Vlissingen maakt be kend, dat met ingang van heden dagelUks, be halve des Zaterdags, nieuwe aanvraagformulie ren MD 107 voor extra melk ten behoeve van personen, die giftigen arbeid verrichten, kun nen worden afgehaald aan loket 4 van den Distributicdienst. Wlllomstraat. Deze aanvraagformulieren moeten zoo spoedig mogelijk weder worden Ingediend. Vlissingen, 24 Maart 1942. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. DISTRIBUTIEKRING ST. LAURENS. VASTE BRANDSTOFFEN OF PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. De Directeur van het DistributiebedrUf te Sint Laurens maakt bekend, dat tot en met 31 Maart a.s gelegenheid bestaat een aanvraag formulier aan de plaatselüke Agentschappen aan te vragen voor degenen, die voor het bereiden van warme maaltijden uitsluitend aangewezen zijn op vaste' brandstoffen of petroleum. Het formulier MD 106 wordt alleen uitgereikt op vertoon van de stamkaart, waarop de aanduiding „Hoofd" ia aangebracht. 1c. Geen kolenkaatt. kan worden uitgereikt aan hen, wonende in hotels of pehsions, alwaar voor hen de maaltijden worden bereid 2e. aan personen in zomerhuisjes 3e. aan pornonen, die hun maaltijden van de Centiale keuken of hotel betrekken 4e. aan hen, die geen zelfstandige huishouding voeren. Alleen zij. die verledon jaar een O kaart ont vingen, kunnen voor een petroleumkaart in aan merking komen. De Directeur voornoemd. J. G. VERSLUYS. Sint Laurens, 23 Maart 1942. Handel, Nijverhelfl en Scheepvaart, DISTRIBUTIE VAN RIJWIELEN. Dc aandacht van detailhandelaren iu rUwlelen en onderdeelon wordt er nogmaals op gevestigd, dat bet verboden is dc volgendo artikelen le koopen, te ver- koopen on nt tc leveren: a. tourrijwielcn tenzij dc framehoogto minder dan 16" bedraagt race- cn sportrUwlelcn, tran sport rijwielen, carriers, onderstellen voor carriers, lnvalldcwagens; b. frames van do onder a, vermelde vervoermid delen. Dit vorbod geldt niet alleen voor bU het bureau voor do motalonvorwcrkcndc industrie, Riouwstraat 174186, 's Gravenhage, ingeschreven Handelaren, maar ook voor de handolarcn, dio nog niet aan do verplichting tot inschrijving b(| gonoomd bureau hebben voldaan. Afgezien van do omstandigheid, dat zij. die niet aan de verplichting tot insahr(Jving hebben voldaan, ingevolge het economisch sanctle- nesluit strafbaar zijn, zul ontheffing van g«nocmde verboden, welke In den vorm van een vergunning zal worden gegeven, uiteraard alleen aan Ingeschrevenen worden verleend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 2