PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DINSDAG 24 MAART 1942 Nieuwe bolsjewistische aanvallen mislukt. ABONNEMENTSPRIJS: 39 ct. per week of 2.43 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.65. Iedere regel meer 33 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties: van 15 regels 0.65. Iedere regel meer 11 ct. (max. 8 regels). „Brieyen, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG Directie F. van de Velde, F. B. den Boer 185ste JAARGANG NUMMER 70 HoofdredacteurJ. C. Visser, Vlissingen 35e BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te 5 VLISSINGEN Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londensche Kaai 20 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOÊS: Red. ep Administr. Turfkade 15, tèl. 2863, na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG Kanaalstraat 45, tel. 35 OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35, tel. 21 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAG Op het schiereiland Kertsj zijn nieuwe aanvallen van den vijand mislukt, aldus meldt het Duitsche weermachtbericht. In het Donetzgebied sloegen Duitsche en Roe- meensche troepen met vrij sterke strijd krachten en pantserwagens ondernomen aanvallen der bolsjewisten in verbitterde gevechten af. In den middensector van het front werden verscheidene van hun ver bindingen afgesneden troependeelen van den vijand vernietigd. Daarbij verloor de vijand in twee dagen behalve talrijke ge vangenen eenige duizenden dooden alsmede 15 pantserwagens, 31 kanonnen en ander oorlogsmateriaal. Ook aan de overige deelen van het Oos telijke front hadden de Duitsche troepen bij het afweren van vijandelijke aanvallen en bij eigen aanvalsacties succes. Bij luchtaanvallen werden meer dan 300 vijandelijke voertuigen van allerlei soort en 23 treinen vernield. De bolsjewisten verlo ren Zondag 54 vliegtuigen. In het tijdvak van 16 tot 22 Maart werden aan het Oos telijke front 137 vijandelijke pantserwagens vernield. In Noord-Afrika hebben de Britsche strijdkrachten, die den 21en Maart in het gebied ten Oosten van Martoeba werden teruggeworpen, zich verder teruggetrok ken. Voor de Noord-Afrikaansche kust brach ten Duitsche gevechtsvliegers in een stout- moedigen aanval een koopvaardijschip van 6000 brt., dat in een door Britsche zee strijdkrachten beschermd fonvooi voer, tot zinken. Twee andere koopvaardijschepen bleven na bomtreffers liggen. Op Malta plaatsten Duitsche jachtvlieg tuigen en duikbommenwerpers bom-tref- fers op vliegveldinstallaties. Zeven Brit sche vliegtuigen werden op den beganen grond vernield. Twee in luchtgevechten neergeschoten. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het 660e weermachtsbericht luidtDe vyand, die met weinig talrijke strijdkrach ten ten Oosten van Martoeba een uitval had ondernomen, verloor ongeveer 40 vrachtauto's en 2 batterijen.Onze vlieg tuigformaties vielen de vijandelijke afdee- lingen, die zich terugtrokken, onverpoosd met bommen en machinegeweervuur aan. Twee vliegtuigen werden door onze jagers neergeschoten, vier door Duitsche jagers. Een ander Engelsch vliegtuig dat gedwon gen was te landen, werd buitgemaakt. In het Oostelijk deel van de Middelland- sche Zee nam een onzer duikbooten on danks de bepaald ongunstige weersomstan digheden laat in den namiddag van den 21en Maart een vrij groot en krachtig be schermd convooi waar, dat in de richting van Malta voer. Onze verkenningsvliegtui gen volgden dit convooi den geheelen dag tot den 22en Maart. Talrijke eskaders tor pedovliegtuigen vertrokken van de verschil lende luchtsteunpunten in opeenvolgende golven in de richting van de vijandelijke vlootstrijdkrachten. Onze vliegers, die met prachtig elan door het krachtige spervuur en de nevelschermen van de begeleidende schepen drongen, vielen van zeer korten afstand aan en troffen herhaaldelijk oor logsschepen en transportschepen. Een onzer vlootformaties slaagde er Zon dagmiddag in, in de Golf van Syrte de En- gelsche formatie te bereiken, die trachtte, door het leggen van een rookgordijn zich aan den strijd te onttrekken, en bracht het opnieuw schade toe, waaromtrent nog bij zonderheden zullen worden meegedeeld. Belangrijke formaties Duitsche vliegtui gen hebben hevige aanvallen ondernomen op de vliegvelden van La Venezia en Luka, waarvan installaties werden vernield. Twee vliegtuigen werden in luchtgevechten ver nield en 7 andere op den beganen grond. De feestdag der Duitsche jeugd. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Zondag had in heel Duitsehland de in wijding der jeugd van beiderlei kunne die de lagere school verlaat, in de partij en den dienst voor het vaderland plaats. De vroegere feestjes bij de beëindiging der schooljaren, die als een zuivere school- gebeurtenis beschouwd werden, zijn thans gecombineerd met de plechtigheden van de overname der „Pimpfe" en „Jungmae- del" in de eigenlijke Hitlerjeugd en den B.D.M. (Bund Deutscher Maedel). Dit ge combineerde feest, dat tevens het begin is van de intrede der jeugd in het beroep, heeft nu een openbaar krakter gekregen en door de aanwezigheid oer ouders en overige familieleden heeft men het tot een zaak van het heele v.lk gemaakt. Het volk staat zijn kinderen aan het vaderland af en de jeugd wgdt zich aan den dienst van vaderland en volk. Zoo vierde men het hier in Berlijn in de Duitsche opera met vaandels en muziek met de aanwezigheid van talrijke hooge autoriteiten en een -toespraak van rijks jeugdleider Axmann, en nog op verschillen de andere plaatsen in de hoofdstad, waar alleen al 15.000 jongelieden tot H.J. en B.D.M. toetraden, een bewijs van den inzet van gansch een volk in den strijd voor zijn bestaan en grootheid. ANTISPILBETOOGINGEN IN PANAMA. Tijdens antispil betoogingen in Coeritiba in den staat Panama werden meer dan honderd Duitsche, Italiaansche en Japan- sche firma's, lokalen of clubs door de op gezweepte volksmenigte aangevallen. Deze betoogingen zgn 18 Maart begonnen en duren nog voort. In Bahia werd een Duitsche staatsburger gearresteerd, omdat zijn papieren zooge naamd niet in orde wai'en. De gevechten op het schiereiland Kertsj. De bolsjewisten hebben in den voormid dag van den 22sten Maart op het schier eiland Kertsj nog slechts zwakke, onsa menhangende aanvallen gedaan. Al deze aanvallen werden afgeslagen en ten deele reeds bij de ontplooiing door geconcen treerd artillerievuur kapot geslagen. In den namiddag van dien dag vielen de bol sjewisten in het geheel niet meer aan, zoodat op het schiereiland Kertsj, wat de infanterie betreft, stilte ontstond. In het Donetzgebied werden de bolsje wistische aanvallen tijdens hevige afweer- gevechten afgeslagen of stortten reeds in het spervuur der Duitsche artillerie ineen. De bolsjewisten leden daarbij zware ver liezen. Duitsche jachtvliegtuigen vielen den 22 sten Maart in het Donetzgebied herhaalde lijk in scheervluchten bolsjewistische troe penconcentraties aan. Den bolsjewisten weiden zware bloedige verliezen toege bracht. Lichte gevechtsvliegtuigen schoten een benzineopslagplaats in brand en on derbraken door bomtreffers verscheidene malen een voor de ravitailleering belang rijk spoorwegvak. In de haven van Kertsj werden tijdens een bomaanval van Duitsche gevechts vliegtuigen drie koopvaardijschepen tijdens het ontladen aan de kade door treffers zwaar beschadigd. Er kan wel worden aangenomen, dat een vrachtschip van 2000 brt. tot zinken is gebracht. winteroffensief der bolsjewieken mislukt. Van militaire zijde wordt vernomen Aan de groote verwachtingen, die de bolsjewieken gekoesterd hadden van hun zgn. winteroffensief, is de bodem ingesla gen als gevolg van den afweer der Duit sche troepen. Hooge bloedige verliezen, zware verplegingszorgen en een sterk merkbaar gebrek aan wapens en materiaal, hebben de Sovjet-aanvallen doen ineen storten. Zoo verhaalt de Sovjet-majoor Nikolajef Chartsjenko, die met de officie ren van zijn staf dezer dagen in Duitsche gevangenschap zijn geraakt„Sedert we ken bestormen wij nu reeds de Duitsche stellingen. Ons voedsel bestond uit water soep en roggemeel. Voor onze gewonden hadden wij verbandstof noch geneesmidde len. De verliezen bij onze troepen infan terie bedroegen ten deele 80 pet. en meer. De réserves uit Siberië zijn echter slecht opgeleid en onbetrouwbaar. Verder weer stand te bieden zou waanzin beteekenen. In deze hopelooze situatie waren de soldaten van mijn 645ste regiment tirailleurs, on danks alle dreigementen en terechtstellin gen niet meer tegen te houden en liepen zij bij troepen naar de Duitschers over". Het zelfbestuur voor de Baltische landen. Het feit, dat aan de Baltische staten Littauen, Letland en Estland van het rijkscommissariaat Ostland zelfbestuur ver leend zal worden, heeft in politieke krin gen van Italië groote belangstelling en levendige instemming gevonden. Men wijst er hier op, dat 'dit besluit van rjjksleider Rosenberg den duidelijken wil van het Duitsche rijk demonstreert, om binnen de beperking van de oorlogvoering aan de vroegere Baltische landen een groote on afhankelijkheid te verleenen, en een eigen verantwoording dezer volkeren in het be stuur der vroegere Baltische staten te leggen. Deze nieuwe regeling zal onge twijfeld ertoe bijdragen, zoo verklaart men hier, de laatste sporen van den bolsje- wistischen invloed in deze landen weg te nemen. Deze houding van Duitsehland wordt gesteld, tegenover de houding, die Engeland in Iran heeft aangenomen, waar de rechten en vrijheden der natie door de Engelschen met voeten worden getreden. Stopzetting van het proces te Riom? Na den ministerraad van Zaterdag jl. is in Vichy het gerucht opgedoken, dat het proces te Riom na de vacantie van het ge recht, die van 2 tot 14 April zal duren, of wel geheel zal stop gezet worden, of wel voor geruimen tijd zal worden onderbro ken. Volgens het gerucht zal het besluit te zijner tijd door den minister van justitie, Barthelemy, die van den ministerraad in dit opzicht een uitdrukkelijke volmacht heeft gekregen, met een motiveering ge publiceerd worden. In Fransche, welinge lichte kringen te Vichy acht men de moge lijkheid eener stopzetting van het proces niet uitgesloten. De bevoegde instanties te Vichy weigeren echter een standpunt te bepalen ten aanzien van dit gerucht. COMMUNISTISCHE ORGANISATIE IN SPANJE ONTDEKT. De politie te Madrid heeft een wijdver takte nieuwe organisatie der verboden com munistische partij ontdekt en talrijke ar restaties verricht. De krijgsraad heeft reeds zes communistische agenten ter dood, 9 tot levenslangen dwangarbeid en 24 tot gevangenis- en tuchthuisstraffen veroordeeld. DRIE AMERIKAANSCHE KOOP- VAARDERS TOT ZINKEN GEBRACHT. Het Amerikaansche ministerie van ma rine deelt mede, dat aan de kust van den Atlantischen Oceaan drie Amerikaansche koopvaardijschepen van middelbare grootte 'tot zinken zijn gebracht. Bij de Nederlandsche vrijwilligers der Waflen SS. Tijdens een oefening SS-P. K. Fritz-Stapf-Pax Holland m GENERAAL MAC ARTHUR VRAAGT OM MATERIAAL. Naar de zender Schenectady meldt, heeft generaal Mac Arthur vanuit Mel bourne een korte rede gehouden, waarin o.a. zeide „In den modernen oorlog is het succes niet alleen afhankelijk van de be kwaamheid van de soldaten, doch het is noodzakelijk voldoende oorlogsmateriaal te bezitten- Geen generaal is in staat uit niets iets te maken. Mijn successen zullen in de eerste plaats afhangen van de hulpmidde len en van het materiaal, dat mij de daar voor in aanmerking komende regeeringen ter beschikking zullen stellen. de bezetting van padang. Naar thans bekend wordt, hebben de Japansche troepen op 17 Maart na de be zetting van Padang 900 Engelschen en 800 Nederlanders ontwapend. De meeste Engel, schen waren soldaten, die vóór den val van Singapore naar Sumatra gevlucht waren. het ambtenarencorps op java. Naar de Jomioeri Sjimboen uit Batavia meldt, zijn de Japansche militaire autori teiten voornemens alle Indonesische be stuursambtenaren in functie te laten en ook de bestaande bestuursorganen der re geering op Java zoo min mogelijk te ver anderen. Volgens een ander bericht zijr reeds tal rijke Nederlandsche ambtenaren ontslagen. De Indonesische ambtenaren zjjn alle be reid om met Japan samen te werken. Ze ventig procent der politie te Batavia heeft reeds den eed van trouw afgelegd. de Voormalige president der philippijnen quezon overleden. Domei meldt, dat de voormalige presi dent der Philippijnen, Manuel Quezon, over leden is. Uil, betrouwbare bron verneemt het agentschap, dat Quezon op het eiland Ho is vermoord op bevel van generaal Mac Arthur, toen hij weigerde met dezen naar Australië te gaan. Het bericht van den dood van den presi dent is 17 dezer door radio-Pegoe bekend gemaakt. De Manchuria Daily Néws schrijft, dat van Amerikaanse!) standpunt bekeken, Quezon een gevaarlijk persoon was, die men niet zonder voortdurende Amerikaan sche bewaking in het leven mocht laten. Het is een zonderling, geval, dat Quezon juist z.g. aan bloedspuwing is overleden op den dag, waarop Washington de vlucht van den hoogen commissaris Sayre en van generaal Mac Arthur bekend maakte. Quezon, de president der Philippijnen, heeft ongetwijfeld geweigerd, zijn landge- nooten en zijn vaderland even onbarmhar tig in den steek te laten als Mac Arthur en Sayre zulks deden. Wegens deze wei gering is hij door Amerikaansche agenten vermooi'd of vergiftigd. De Noorsche scheepvaart op den Stillen Oceaan. De in „Norges Rederfarbund" aaneenge sloten Noorsche reeders hebben hun sche pen, die varen op den Indischen Oceaan, den Stillen Oceaan en in de Australische wateren bevel gegeven zich onmiddellijk naar een van de volgende havens van het Japansche machtgebied te begeven: Kusai op de Carolinen, Rabaul op de Birmarck Archipel, Penang-Saigon. Volgens een verklaring van de Japan sche regeering blijven alle Noorsche koop vaardijschepen, die gevolg geven aan dit bevel met de duidelijke "bedoeling zich voor onbepaalden trjd Japan ter beschikking te stellen en die tot en mét 15 April 1942 vrijwillig naar een van de vier genoemde havens in het Japansche machtsgebied op- stoomen, eigendom der Noorsche reeders. Over deze schepen zal geen proces voor een prijsgerechtshof worden gevoerd en de bemanning der schepen zal niet worden ge ïnterneerd. Naar de Norges-Rederfarbund verder mededeelt, zal aan de bemanningen voor haar economisch bestaan een schadeloos stelling ten bedrage van 5.000 kronen per lid van de bemanning worden uitbe taald, onafhankelijk van den rang van den betreffenden zeeman, inclusief het drievoudige jaarlijksche inkomen. Deze schadeloosstelling wordt in Noorwegen uit betaald. De financieele ondersteuning van de familieleden in het vaderland zal weer ter hand worden genomen. WIE IS ER JARIG VANDAAG? Dat is een vraag, die iederen dag weer gesteld wordt: Wie is er jarig vandaag? En waarom deze vra3g gesteld wordt? Wel. wie jarig is. heeft de plicht deel te ne men aan de verjaardagstorting. U weet wel, een storting van even zoovele dubbeltjes, kwartjes of guldens op de girorekening van de Neder- landscho ambulance. Vergeet U het niet jarige Nederlanders? Doet mee aan de verjaardag storting op girorekening S7600 Nederlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Luchtaanvallen op Britsche convooien. Zondag hebben naar Stefani meldt Ita liaansche luchtstrijdkrachten, die in het Centrale deel van de Middellandsche Zee opereerden, een aanval ondernomen op een convooi van vijandelijke transportschepen, dat de basis Malta trachtte te bereiken. Een kruiser en een stoomschip van 10.000 ton werden tot zinken gebracht. Twee andere oorlogsschepen en andere koopvaardijschepen werden eveneens ge troffen en ernstig beschadigd. Na den aanval trachtte het convooi zich te verspreiden en een deel der schepen moest den steven wenden. Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen hebben in de groote Syrte aan de Noord- Afrikaansche kust een door Britsche zee strijdkrachten beschermd convooi aange vallen. Een koopvaardijschip van 6000 brt. werd tot zinken gebracht. Twee andere koopvaardijschepen bleven na bomtreffers stilliggen. GIFTEN VOOR WINTERHULP. De laatste weken is vanwege het Pro vinciaal Bureau van Winterhulp een spe ciaal beroep gedaan op de leiders der groo te ondernemingen in onze provincie. Dit had tot resultaat, dat verschillende belangrijke geldsbedragen inkwamen. De N.V. Ned. Mij. tot vervaardiging van Spiegelglas te Sas van Gent schonk 3000; de N.V. Zaadhandel en boomkweekerij wed. J. de Jongh te Goes 1000 H. Metsers Heindrickx te Hulst 250 Firma M. H. Boasson en Zn. .te Middelburg 1000 De Bank van Zeeland te Goes 1000 N. N. te Middelburg 1500 Gebrs. Verwijs te Yerseke 255 L. v. d. Broeck Tieleman te Nieuw Namen 500 de N.V. Conser- venfabriek Zuid-Beveland te Krabbendijke 1250 de N.V. Mollusken te Krabbendijke f 1000 Gebrs. Padmos te Yerseke 200 The Vitrite Works te Middelburg 1000 Lompenhandel H. L. Polak en Zonen 250; de N.V. Stijfsel en glucosefabriek te Sas van Gent 5000 de N.V. Bank voor Schouwen en Duiveland te Zierikzee 752 de N.V. Scheldebank te Zierikzee 550 de N.V. Zeeuwsche Oestermaatschappij Bonefides te Tholen 250. Van verschillende andere instellingen worden dezer dagen nog bijdragen ver wacht. uitzending installatie van zeelands boerenleider. De persdienst van den Nederlandschen omroep meldt Heden werd in het raadhuis te Goes boer Van Gorsel als boerenleider van dt provin cie Zeeland geïnstalleerd. Morgenavond zal de Nederlandsche omroep om 18.45 over den zender Hilversum 2 enkele flitsen van deze plechtigheid uitzenden. Nevenwerkzaamheden van overheidspersoneel. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire verzonden waarin hij verzoekt betreffende het ver richten van nevenwerkzaamheden en het drijven van handel en nering door over heidspersoneel eenzelfde gedragslijn te volgen als ten opzichte van het rijksper soneel zal geschieden. Het verrichten van nevenwerkzaamheden zal dan in het vervolg aan een vergunning verbonden zijn, die slechts in bijzondere ge vallen vei-leend zal worden. In het alge meen zullen alle werkzaamheden, waar door de Middenstand getroffen wordt; niet geoorloofd zijn. Het bekleeden van functies en neven functies in of bij publiekrechtelijke of semi-publiekrechtelijke instellingen of li chamen blijven hier buiten beschouwing en zijn dus zonder meer geoorloofd. Personen, die minder dan 6 uren per dag in overheidsdienst zijn, behoeven voor het vervullen van nevenbetrekkingen geen ver gunning. Werkzaamheden, die men als van weten- schappelgken aard kan beschouwen, vallen buiten de regeling en zijn dus eveneens geoorloofd. Het houden van een winkel, het uit oefenen van een beroep of bedrijf en der gelijke gevallen zullen echter in de naaste toekomst voor overheidspersoneel onmo gelijk zijn, een maatregel die ongetwijfeld in het belang zal zijn van den middenstand, die ook in deze tijden zoo zwaar getroffen hoofdprijzen staatsloterij. Trekking van heden. 5000 3209 1500 8625 1000 4018 400 6965 9357 20764 200 6203 18181 100 2639 11185 14815 16876 17574 17641 18146 19258 TEELTPLAN AKKER- EN WEIDEB0UW 1942. Zooals bekend is, zal het. tenzij men in het bezit is van een vergunning, in 1942 verboden zijn meer peulvruchten te telen dan op het betreffende bedrijf gemiddeld in de jaren 1940 en 1941 werden verbouwd. Een vergunning voor het telen van meer peulvruchten zal slechts bij uitzondering worden verleend, terwijl een teler, die een vergunning ontvangt, verplicht is de meer dere oppervlakte peulvruchten op ge scheurd grasfand te verbouwen en zijn koolzaadteelt voor 1943 met deze meerdere oppervlakte uit te breiden. Teneinde echter iederen teler in de gelegenheid te stellen een kleine opper vlakte erwten en boonen voor eigen gebruik te verbouwen is thans be paald, dat hij, die in 1940 en 1941 geen of gemiddeld minder dan 5 are peulvruchten heeft geteeld, in 1942 zonder vergunning 5 are peulvruchten mag verbouwen. Een tweede aanvulling, welke in het teeltplan is aangebracht betreft de scheur- premie. Naar men weet, zal aan de telers per ha. op gescheurd grasland in 1942 geoogst koolzaad 250.worden uitbe taald. Thans is bepaald, dat een gelijke premie zal worden uitgekeerd, indien op het gescheurde perceel in 1942 blauwmaanzaad wordt geoogst. Hoewel deze bepaling in de eerste plaats in het leven is geroepen om hen wier kool zaad is uitgewinterd in de gelegenheid te stellen alsnog de verhoogde premie tc ontvangen, zal deze toch ook aan anderen worden uitbetaald. Tenslotte wordt nog medegedeeld, dat bij de vaststelling der oppervlakte, waarover scheurpremie zal worden uitgekeerd, even als bij koolzaad, gemeten maat zal worden aangehouden. Grootscheepsch opleidingsplan van den N.V.D. vijf opleidingsinrichtingen geopend. In een tijd, die 't geheele Nederlandsche volk dwingt tot bezinning op .de eigen le vensvormende krachten, is de Nederland sche volksdienst in het leven geroepen om, getrouw den zelf gekozen naam, een in stelling te zgn, die haar bestaansrecht en de vervulling van haar taak in dienst je gens het volk ziet. De N.V.D. zal ter voortzetting- van de Winterhulp Nederland dringende noodtoe standen moeten opheffen, maar reeds blijkt zijn voorbehoedende werkzaamheid uit om vangrijke maatregelen ten bate der ge zondheid door jeugdtandverzorging, uitzen ding van kinderen en moeders, gezinshulp enz. Om een overeenstemmende beschouwings wijs en besluiten van duidelijke strekking, benevens uniformiteit bij de werkzaamhe den van den N.V.D. te waarborgen, heeft de Nederlandsche Volksdienst een groot scheepsch opleid»ngsprogram opgezet. In vijf opleidingsinrichtingen begint tegelijker tijd de vorming van de medewerkers in den geest van het werk van den N.V.D. als inleiding tot een stelsel van sociale voorziening, dat het volk beschouwt als lastgever en uitvoerder. Behalve Kortehemmen in Friesland, dat reeds tot het invallen van den strengen winter in de Noordelijke provinciën als op leidingsschool van den N.V.D. met succes invloed heeft geoefend op de resultaten der W.H.N. in Friesland. Groningen en Drenthe, zgn de jeugdherbergen „Jan Gij- zen" te Haarlem (voor Amsterdam, Noord en Zuid-Holland), „Dgkzicht" te Zwolle (voor Overijssel en Gelderland) en „De Mijlpaal" te Vught (voor Noord-Brabant en Zeeland) als opleidingsscholen van den N.V.D. gekozen. Met uitzondering van Haarlem, dat 80 deelnemers tegelijk kan herbergen, zullen aan de cursussen in de drie andere inrichtingen telkens 40 per sonen deelnemen. Om zooveel mogelijk ho noraire medewerkers gelegenheid te geven deze opleiding te volgen, worden per week twee cursussen elk van drie dagen gehou den. Voor de beroepswerkkrachten dér na tionale en provinciale leiding worden in kleiner verband weekend-cursussen en werkbijeenkomsten gehouden in het tehuis „Nije Vehme" te Zeist, dat plaats biedt aan 34 gasten. Nog in den loop van dezen zomer wil men eigen inrichtingen in allerlei deelen van het land vestigen, die dan als gees telijke centra van een nieuwe sociale ver zorging en verbondenheid met het volk hun activiteit uitstralen. Handwerkers, studenten, arbeiders, on derwijzers, boeren, ambtenaren, journalis ten, burgemeesters, kortom alle beroepen, leveren de deelnemers, die daar geen vak onderwijs volgen of droge kennis opdoen, maar de oorzaken der sociale vraagstukken grondig onderzoeken en gemeenschappelijk wegen inslaan, die slechts één doel hebben: het welzijn van het volk door dienst jegens het volk. twee jongens bedolven en gedood. Zaterdagavond waren in een weiland van den pachter H. te Oirsbeek 4 jongelui, twee zoons van den pachter en J. S. en H. R. bezig met het graven van een schuil kelder. Om voor de versterking daarvan hout te halen, verlieten de gebroeders H. de kuil. Doch nauwelijks waren zij boven of de bovengrond stortte in en J. S. en H. R. werden bedolven. Ofschoon het bergingswerk onmiddellijk was aangevangen, werden J. S. en H. R. die resp. 23 en 19 jaar oud zijn, leven loos bovengehaald. Zelfs langdurige kunst-» matige ademhaling mocht niet meer baten*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1