PRDVIMCIALE ZEEUWSCHE COURANT MAANDAG 23 MAART 1942 Bedrijfsvrede en arbeidskameraadschap Mislukte Sovjet-aanvallen bij het Ilmenmeer. De legerberichten van gisteren. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.65. Iedere regel meer 33 cent. Btf abonnement speciale prijs. Kleine advertenties: van 1—6 regels 1 0.65. Iedere regel meer 11 ct. (max. 8 regels). „Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG Directie F. var de Velde, F. B. den Boer 185ste JAARGANG NUMMER 69 HoofdredacteurJ. C. Visser, Vlissingen De BUREAUX van do Provinciale Zeeuwecbe Courant zijn gevestigd te VLISSINGEN Redactie en Admini stratie Walstr. 68-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londenscbe Kaai 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825. Administratie telefoon 139 GOES: Red. en Admlnlstr. Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 SOUBURG Kanaalstraat 45, teL 35 BRESKENS: Dorpsstraat 35. tel. 21 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" De redevoering, welke de heer W. Mün- zer, de Beauftragte van den Rijkscommis saris in dit gebied, Zaterdag voor een aan tal leiders van groote bedrijven en in te gen woordigheid van vele Zeeuwsche bur gemeesters heeft uitgesproken, was in menig opzicht belangwekkend. Te meer, omdat in dit met overtuiging uitgespro ken betoog, een boeiende, schets werd gege ven van de ontwikkeling van de verhou dingen in het Duitsche bedrijfsleven sinds 1933. Een overzicht, dat niet slechts als geschiedkundig document waarde had, maar waaruit tevens kan worden afge leid, in welke richting zich het bedrijfsle ven ten onzent zal hebben te ontwikkelen in de nieuwe onder Duitschlands leiding groeiende Europeesche samenleving van volkeren en staten. De heer Münzer heeft duidelijk gemaakt, hoe deze geheel nieuwe bedrijfsverhoudIn- gen niet de vrucht zijn van een systeem van verordeningen en gedwongen maat regelen, maar hoe zij de consequentie zijn van idealistische wereldbeschouwing, wel ke haar rechtvaardiging heeft gevonden in de innerlijke overtuiging van den Duit- schen mensch. Een overtuiging, die gelei delijk moest groeien, maar die juist daar door zoo hecht en onverzettelijk werd. De beteekenis daarvan is wij kunnen dat dagelijks constateeren wel zeer onder schat. Zij berust veelal ook op miskenning van den zin van het leiderschap. De Beauftragte heeft de bestaande te genstelling scherp gemarkeerd en op zijn woorden, waarvan wij deze week nog uit voerige uittreksels zullen publiceeren, zul len wij ons hebben te bezinnen. Zulks des te eerder, waar in eigen land, in eigen be drijfsleven en in organisatie de beginselen, zooals die in het nationaal-socialistische Duitschland werden verwezenlijkt, hun vormgeving krijgen. Daarom dient allereerst de vraag onder het oog te worden gezien, hoe juist in Duitschland, in Italië en in Japan een autoritair systeem tot ontwikkeling kon komen. Er is hier zeker niet sprake van toeval. Gelijk wg reeds vroeger met be trekking tot het Duitsche nationaal-socia- lisme, wat zijn economische aspecten be treft, hebben opgemerktin Duitschland waren de voorwaarden aanwezig voor deze ontwikkeling. De innerlgke gesteldheid van het Duitsche volk, zgn uiterlijke omstan digheden tevens, hebben den weg daartoe geëffend. Daardoor kon de idee, waarvan Adolf Hitler de drager is, Anklang vinden bij dien Duitschen mensch, daardoor kon deze idee de vormgeving van wereldbe schouwing erlangen. De Duitsche econoom Walther Croll voert ter Verklaring van dit verschijnsel aan, dat deze drie landen bij de verdeeling van de wereld te laat zijn gekomen en daarom bij de verdeeling der wereldgoederen te kort zijn gekomen. Hij toont aan, dat aan opbouw in grooten stijl niet kon worden gedacht bij een systeem van meerderheidsbesluiten en compromis sen, en zeker niet, wanneer rekening wordt gehouden met de methoden, welke de bezitters toepasten tegenover de „havenots". Deze bezitters dreven de niet- bezitters naar het autoritaire systeem, dreven Duitschland tot het nationa^l-socia- lisrae, welks tendenzen, gesteld tegenover de liberalistisch-kapitalistische machtspo litiek der groot-bezitters, wereldaanschou- welyke beteekenis kregen. Hier ligt onge twijfeld een de kernpunten van het con flict. Dat in dit verband ook Nederland wordt genoemd, als behoorende tot de bezitters, zegt uiteraard nog weinig omtrent de po litieke de ideologische oriënteering. Het zou te ver voeren, deze figuur ge heel te ontleden, doch wel mag terloops worden opgemerkt, dat de oriënteering ten onzent ten deele ook werd bepaald door de geografische constellatie. In de nieuwe ordening van Europa zal dit element ook tot zijn recht moeten ko men. Het is, naar reeds vroeger werd ge steld, mede voorwaarde voor het welsla gen dier ...euwe ordening. Daarnaast echter na de Rijkscommis saris heeft ook de heer Münzer daarop den nadruk gelegd Nederland, zal In deze worsteling van wereldbeschouwingen zijn houding hebben te bepalen. Practisch is er, zooals de zaken nu staan, geen keuze en de heer Münzer kon zich daarbij beroepen op den Rijkscommissaris Er is maar één keuze, nl. een duidelijke beslis sing voor de idealistische wereldbeschou wing, d.w.z. voor het nationaal-socialisme. Een beslissing, welke ook geldt voor het bedrijfsleven. Wanneer wij op grond van wat de Beauftragte mededeelde en met practische voorbeelden toelichtte tot een conclusie komen, dan Löhgnt het kernpunt van het Duitsche ontwikkelingsproces in deze twee begrippen te mogen worden samengevatBedrijfsvrede en arbeidska meraadschap. De heer Münzer heeft duidelijk gemaakt, dat deze begrippen fundamenteel zijn voor de n.s. wereldbeschouwing. Zg bepalen ook aard en werkzaamheid van de vakorgani satie. Zij heeft een opvoedende tendenz zij is niet orgaan van den klassestrijd, aldus besloot Hitier in Mein Kampf maar orgaan van beroepsvertegenwoordi ging. Zij die op welk gebied ook deel heb ben aan het nationale arbeidsproces wor den hier organisatorisch samengebundeld om de zekerheid voor een verhooging der nationale economie te bevestigen. Hitier formuleert het als vblgt„Na tional sozialistische Arbeitnehmer und na tional sozialistische Arbeitgeber sind beide Beauftragte und Sachwalter der gesamten Volksgemeinschaft", Van militaire zijde verneemt het D.N.B., dat de bolsjewisten een vrij groote plaats ten Zuidoosten van het Ilmenmeer met massa's infanterie, gesteund door artille rie, pantserwagens en vliegtuigen, hebben aangevallen. In een ijzige koude sloegen de Duitsche troepen in wekenlange, verbit terde gevechten overdag en des nachts alle Sovjetaanvallen af. Waar het den vijand gelukte de Duitsche linies binnen te drin gen, werd hij in een tegenaanval terug geslagen. Vaak werden den bolsjewisten zware verliezen toegebracht. Van 16 Janu ari tot 8 Maart werden 67 aanvallen van groot formaat en 29 van meer dan plaat selijke beteekenis afgeslagen. Op het terrein voor deze plaats en voor de Duitsche stellingen in de onmiddellijke nabijheid lieten de bolsjewisten 5557 doo- den achter. Groote hoeveelheden wapens en ander oorlogsmateriaal werden buitge maakt of vernield. Onder bescherming van jagers optreden de Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben wederom succes gehad tegen vijandelijke troepenconcentraties. Door de begeleidende jagers werden 16 bolsjewistische vliegtuigen in verbitterde luchtgevechten neergeschoten. Daardoor konden de formaties gevechtsvliegtuigen met hun bommen ongehinderd de meest loonende doelen treffen, en den vijand zware verliezen toebrengen. AANVALLEN DER BOLSJEWISTEN IN HET DONETZ-GEBIED AFGESLAGEN. Naar het opperbevel van de weermacht mededeelt, heeft de vijand op 21 Maart in het Donetz-gebied hier en daar zeer hevige aanvallen ondernomen, die echter met zware verliezen voor den vijattd werden af geslagen. Deze aanvallen werden voor een gedeelte ondersteund door pantserwagens, die als artillerie werden gebruikt. Een aan val van vrij sterke vijandelijke strijdkrach ten werd door een eigen aanval afgeslagen. Des ochtends vroeg gingen de bolsjewisten tot den aanval op de Roemeensche stellingen over. Een heuvel, die tijdelijk door den vij and was bezet, werd na een bajonetgevecht heroverd. Op het schiereiland Kertsj kon de vgand op 21 Maart zijn aanvallen slechts met minder krachtige ondersteuning van artil lerie en pantserwagens dan den vorigen dag voortzetten. Het zwaartepunt van de aan vallen was gericht op een door de Duitsche troepen bezette heuvelstelling. Alle aan vallen van den vijand werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. HET DUITSCHE INITIATIEF IN DE LUCHT. Volgens een opsomming van het Duit sche opperbevel, heeft de Duitsche lucht macht in den tijd van 2 Februari tot 6 Maart 1067 Sovjet-vliegtuigen vernietigd en zelf 96 machines verloren. Er werden nl. 698 machines in luchtgevechten vernietigd, 349 echter op vliegvelden en steunpunten achter het Sovjet-front. Een dergelgk ver liescijfer achter het front zou echter niet mogelijk zijn, wanneer de Duitsche lucht macht niet het initiatief bezat. Aanslag op Egyptischen minister-president. Op den Egyptischen minister-president Nahas Pasja heeft, naar de Romeinsche ochtendbladen melden, Vrijdag een student een revolveraanslag gepleegd. De kogel drong in de kleeren van den premier, zonder hem te dooden. Zijn in den auto meerijdende begeleider, Amin Ousman, dien de Romeinsche pers kenmerkt als Engel- schen vertrouwensman in de Egyptische regeering, werd gewond. Nahas Pasja, die in strijd met de traditie niet naar dezelfde moskee als Koning Faroek gaat, had de bg de Arabische uni versiteit Azhar gelegen moskee bezocht. Na het verlaten van de moskee betoogden de studenten onder heftige uitroepen als „verrader van het vaderland", „weg met den verrader", „weg met Churchill", „weg met Cripps" en „leve de spil". Onder de betoogers bevonden zich ook bgna duizend Indiërs. De auto van den eersten minister kwam slechts langzaam door de betoogers. Ter stond na den aanslag werden. Engelsche politieversterkingen ontboden, die de be toogers met den blanken sabel uiteen dreven. Drie studenten, vonden daarbij den dood. Naar de bladen melden, werd de dader gearresteerd. Hij verklaarde bij zijn verhoor, dat verraders als Nahas Pasja den dood verdienden. Zoo hem den aanslag niet gelukt is, dan zal zij toch een ander ge lukken. De strijd in Noord-Afrika. Naar het opperbevel der Duitsche weer macht mededeelt, hebben Duitsche ge vechtsvliegers en duikbommenwerpers aan het Noord-Afrikaansche front op 21 Maart een vooruitgeschoven Britsche verkennings- afdeeling in het Oosten van Cyrenaica aan gevallen. Met brisantbommen en boordwa- pens werd een vrachtautocolonne bestreden en werden 44 vrachtauto's vernield. Een radiostation raakte na bomtreffers in brand. Van de verkenningstanks, die de colonnes beschermden, werden er twee door voltreffers vernield, terwijl andere zwaar beschadigd in de woestijn bleven liggen. Tijdens luchtgevechten werden door Duit sche jagers boven de Marmarische woestijn drie Britsche vliegtuigen neergeschoten, waarvan twee tweemotorige toestellen waren van het type Boston. Een Britsche jager moest ten Oosten van Martoeba een noodlanding maken. De piloot werd gevan gen genomen. Daardoor wordt ook hun onderlinge ver houding bepaald en uit de terminologie zijn de begrippenwerkgever en werknemer als zoodanig dan ook verdwenen. Er is dan sprake van arbeidsleider en „Gefolg- schaft". Een goed Nederlandsch woord hebben wij daarvoor niet, maar, wanneer wfl den heer Münzer goed hebben begre pen, valt hier het accent op eén zede lijke verhouding. Daarin culmineerde het betoog van den Beauftragte. In dit begrip ligt voor alles een inner lijke discipline verankerd, maar beslis send is daarbij de leiding zelf. Dit alles heeft in Duitschland uiterlijk en innerlijk zgn verwezenlijking gevonden en het succes daarvan is gelegen in de omstandigheid, dat de nieuwe economische idee dieper greep dan het zuiver tastbare. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat wat Duitschland op dit gebied ten zien geeft, het resultaat is van een moeizaam innerlijk groeiproces. Voor de Nederlandsche verhoudingen heeft deze erkenning ook bepaalde con sequenties. Want dit heeft de eryaring van het Duitsche nationaal-socialisme ze ker geleerd het Duitsche arbeidsfront met zijn vele vertakkingen is, ideëel ge zien, de vrucht van een innerlijke overtui ging van den Duitschen mensch; de aan vaarding en doorwerking van de nationaal- socialistische wereldbeschouwing werd de uitsluitende voorwaarde voor de huidige gemeenschapsverhoudingen in het Duitsche bedrijfsleven. En niet omgekeerd i Wijzigingen in de Duitsche levensmiddelenrantsoenen. TOEKOMST ZIET ER ECHTER HOOPVOL UIT. Naar het D.N.B. meldt zullen met in gang van 6 April de levensmiddelen rant soenen in Duitschland gewijzigd worden voor brood, vet en vleesch. £)e verlaging betreft de rantsoenen voor de normale verbruikers. Met hen die zwaren arbeid verrichten wordt streng rekening gehou den, terwijl de rantsoenen voor kinderen in den groei deels gelijk blijven, deels iets verhoogd worden. De rantsoenen liggen ten deele aanzien lijk hooger, dan die van de jaren 1916/17. Bovendien is thans, in tegenstelling tot den vorigen wereldoorlog de waarborg ge geven, dat iedere verbruiker de hem toe komende hoeveelheid ook inderdaad ont vangt. De oorzaak der rantsoenverlaging ligt in het ongunstige weer der beide laatste jaren, waardoor de oogsten achterbleven bij delaatste vredesjaren, terwijl ander zijds de behoefte aanmerkelijk is gestegen door de uitbreiding van het leger, alsmede het groeiende aantal arbeiders, dat meer dan het maximale aantal uren werkt en van het aantel in de zware industrie te werk gestelde arbeiders. Hierbg komen dan nog de millioenen Duitschers, die naar het vaderland zijn teruggekeerd, de buiten- landsche arbeidskrachten en de krijgsge vangenen, terwijl het Duitsche Rijk het Finsche volk met levensmiddelenleveran ties móet helpen. In de toelichting wordt er voorts nog op gewezen, dat de door het Rijk aan de be zette gebieden verschafte leveranties zoo aanzienlijk zijn, dat zij tien millioen men- schen een jaar lang van brood zouden kunnen voorzien. Duitschland kan echter de toekomst rus tig tegemoet zien, omdat door den veld tocht in het Oosten het Duitsche voedings- gebied aanzienlijk is uitgebreid. De betee kens daarvan zal na den oorlog eerst recht blijken, omdat, dan steeds toenemen de overschotten te wachten zijn. In een commentaar wijst de Diplo erop, dat de wijziging der rantsoenen wel zeer sterk verschilt van de maatregelen die En geland op dit gebied heeft moeten nemen. Engeland is geheel afhankelijk van de toe voeren van overzee* en de slag op den At- lantischen Oceaan heeft wel aangetoond, hoe doodelrjk de gevaren zijn, waardoor de levensmiddelenvoorziening in Engeland wordt bedreigd. Terwijl Engeland de toekomst met zorg tegemoet kan zien, weten de landen van het continent dat zij zich wat deze voor ziening betreft op veiligen bodem bevin den. HET BOMBARDEMENT VAN DE TURKSCHE STAD M1LAS. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, is de Britsche ambassadeur te Ankara door de Britsche regeering verwittigd, dat Brit sche vliegtuigen aansprakelijk zijn voor de schade, in den nacht van 12 op 13 dezer te Milas veroorzaakt. De ambassadeur heeft het leedwezen der Britsche regeering overgebracht en meege deeld, dat zij zal zorgen voor schadever goeding. AMELAND UIT ZIJN ISOLEMENT. Nadat het vaarwater Nes-Hol werd tien weken door het ijs niet bevaarbaar was, is Zaterdag de barkas, die sindsdien te Hol- werd aan den steiger was gemeerd, te Nes aangekomen. Het eiland Ameland is daardoor weer uit zgn isolement verlost, nadat het zeventig dagen in den greep van koning winter had vastgelegen. Sinds menschenheugenis is die isolatie niet zoo lang geweest, tot groot ongerief van de bevolking. Wel zijn er enkele goe deren per vliegtuig als postpakket aange voerd en is er over de Waddenzee per Pïikslee vervoerd» Bij de Nederlandsche vrijwilligers der Waffen S.S. Het schieten moet geleerd worden. SS-Fritz-Stapf-Pax Holland m De telefoonautomaten en de nieuwe munten. INKRIMPING IS ONVERMIJDELIJK. De nieuwe munten hebben P.T.T. voor een moeilijk vraagstuk geplaatst, n.l. de verandering der automaten, die in grooten getale door het geheele land zijn opgesteld, zoowel voor den post- als voor den tele foondienst. Voor de automaten van den postdienst is nog geen oplossing gevonden, wat reeds als een aanwgzing mag worden opgevat, dat deze niet gemakkelijk te vinden is. Het publiek zal er goed aan doen zich. meer dan vroeger van postzegelboekjes te voorzien, die in een vijftal soorten verkrijgbaar zgn, te meer daar de koperen centen zullen wor den ingetrokken. Anders staat het met de automaten van den telefoondienst. Daarin moeten twee groote categorieën worden onderscheiden de toestéllen in openbare cellen en de auto maten, die bg vele particulieren, café's, enz. zijn geplaatst. Van de automaten in openbare cellen zal ongeveer de helft wor den verbouwd de andere moeten wegge nomen worden. Het aantal automaten bij den telefoon dienst zal dus aanzienlijk worden inge krompen. Bovendien is vrees vöor weige ring der verbouwde automaten niet onge grond. Het nieuwe muntmateriaal is min der hard dan het oude. Daardoor vertoonen de munten in ongebruikten toestand reeds afwgkingen, die door het gebruik nog zullen toenemen. Moest bij het oude muntmateriaal reeds met klem worden aangedrongen op beza digd gebruik der automaten, forceeren bij de nieuwe munten zou tot zulke vermin kingen leiden, dat het toestel zeker ge stoord zou worden. BEKENDMAKING. 's-Gravenhage, 21 Maart. Het Rijkscommissariaat deelt mede Een Nederlander heeft, opgehitst door het gestook van de Engelsche radio in de maanden Maart en April 1941 verscheidene tegen de bezet tingsoverheid gerichte daden van ge weld gepleegd, die thans zijn opge helderd. Hij heeft zich, gebruik ma kend van de verduistering, schuldig gemaakt aan aanslagen op treinen en brandstichting. Hij werd door het Duitsche Obergericht wegens over treding van par. 2 van de „Volks- schadlingsverordnung" (misdrijven met gebruikmaking van de. tot af weer van luchtgevaar getroffen maatregelen), ter dood veroordeeld. Het vonnis is door middel van den kogel voltrokken. JHR. MR. C. A. J. VAN SASSE VAN IJSSELT f Op 80-jarigen leef tijd is te Utrecht over leden jhr. mr. C. A. J. van Sasse van IJsselt, in leven kanselier van de Ned. afd. van de isouvereine orde"'van. Malta, ridder in de orde Van den Ned. Leeuw, oud advocaat-fiscaal bjj het Hoog Militair Gerechtshof, oud-lid van de Utrechtsche provinciale Staten en lid van den gemeen teraad van Utrecht. Een beroep op de medewerking van alle gebruikers is bij de beperking van het aantal cellen dus zeker op zgn plaats, want niets wekt meer ergernis dan een automaat, die niet werkt. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte Zondag bekend: Op het schiereüand Kertsj zijn nieuwe aanvallen van den vijand af geslagen, Ook in verscheidene andere sectoren van de rest van het Ooste lijk front levendige wederzijdsche ge vechtsbedrijvigheid. Offensieve onder nemingen van Duitsche troepen had den succes. De beschieting van voor den oorlog belangrijke installaties te Leningrad werd met waargenomen uitwerking voortgezet. De luchtmacht bombardeerde de haveninstallaties van Kertsj en mengde zich vooral in het Donetzge- bied, in den middensector van het Oostelijk front en ten Zuiden van Ilmenmeer doeltreffend in den strijd op den grond. Bg luchtaanvallen op spoorweginstallaties werden 24 in- tendancetreinen der bolsjewisten zwaar getroffen en vernielingen ver oorzaakt op losstations. Gisteren ver loor de vijand aan het Oostelijk front 51 vliegtuigen. Aan het Swirfront vernielden Finsche luchtstrijdkrach ten Vrijdag gemotoriseerde vijande lijke kolonnes. In Noord-Afrika zijn Britsche strijdkrachten teruggeslagen bij een poging om zich toegang te verschaf fen tot de Duitsch-Italiaansche stel lingen. Door bommen en beschieting uit vliegtuigen werden een vrg groot aantal gepantserde Britsche verken ningsauto's vernield, twee batterijen buiten gevecht gesteld en verscheiden vliegtuigen op den grond beschadigd. Op Malta hebben sterke formaties Duitsche Stuka's den geheelen dag militaire installaties aangevallen. Hierbij werden de vliegveld-installa ties van La Venezia zwaar getroffen en zes Britsche vliegtuigen op den grond vernield. Vier andere vijande lijke toestellen werden in luchtge vechten neergeschoten. In de Middellandsche Zee heeft een Duitsche duikboot een krachtig be veiligd Britsch convooi aangevallen en voor Solloem een torpedojager van dé Jervis-klasse tot zinken gebracht. Bij de ondernemingen tegen vijan delijke oorlogs- cn transportschepen ter hoogte van Cyrenaica heeft de onderzeeër onder bevel van lt.t.z. Ie kl. Kraus zich bijzonder onderschei den. HET ITALIAAN SCHE. Het Italiaansche legerbericht van Zon dag luidt als volgt: In Cyrenaica zijn vijandelijke strijdkrach ten, die poogden in onze stellingen door te dringen, terstond afgeslagen met krachtige hulp van de luchtmacht in den vorm van stoutmoedige bomaanvallen in duikvlucht en mitrailleuraanvallen in scheervlucht. Tal van tanks werden vernield, vele andere onbruikbaar gemaakt. Duitsche jagers hebben drie Curtiss-toe- stellen neergeschoten. Vliegtuigen vielen tijdens een verkenningstocht in het Westen der Middellandsche Zee twee Engelsche eenheden van geringe tonnage aan. Een dezer schepen geraakte in brand en vloog in de lucht, het andere, dat eveneens ge troffen werd, scheen zwaar beschadigd te zijn. Onze duikboot jagers hebben in de Mid dellandsche Zee nog vier Engelsche duik- booten in den grond geboord. De oorlog ter zee. Een patrouille van twee Italiaansche torpedovliegtuigen heeft Vrijdag om 14.25 uur op 32 gr. 25 min. n.b. en 25 gr. 8 min. o.l. (ter hoogte van Solloem) een formatie Engelsche oorlogsschepen van middelbare tonnage aangevallen, die in westelijke rich ting voer. De grootste eenheid der forma tie, een schip van omstreeks 2500 ton, kreeg twee tor pedotreffers. Het vloog uit elkaar en zonk. De Engelsche admiraliteit heeft Zondag avond medegedeeld, dat de duikboot P. 38 over tijd is en als verloren moet worden beschouwd. AMERIKAANSCHE VRACHTSCHEPEN GETORPEDEERD. Te Washington is volgens een bericht van den Britschen nieuwsdienst de torpe deering van twee groote Amerikaansche koopvaarders en een kleinere vrachtboot „Honduras" bij de Atlantische kust be kend gemaakt. VENÜZUELA LEGT BESLAG OP AS-SCHEPEN. Naar gemeld wordt uit Caracas (Venu- zuela) heeft de regeering beslag gelegd op zeven schepen der asmogendheden, die in de haven van Caracas lagen geinterneerd. Het zijn de Duitsche „Durazzo" en de Ita liaansche „Bocin Padre", „Trottiers Tere sa'. „Odero Teresa", „Jolefassio", „Alba nia" en „Dentite'V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1