HENCO ATA-ÏMi-SIL ABDIJSIROOP voor Tweede blad UIT DE PROVINCIE NACHT-HOEST zal ophouden De legerberichten van gisteren. PROVINCIALE ZEEUW ÏLHl. COURANT Zaterdag 21 Maart 1942 VERDUISTEREN van Zaterdagavond 19.54 uur tot Zondagochtend 7.40 uur van Zondagavond 19.55 uur tot Maandagochtend 7-38 uur De maan komt Zondag te 10.24 uur op en gaat te 0.50 onder.M&andag komt de maan 10.59 uur op en gaat te 1.49 uur onder. Mr. B. W. F. KRONENBERG. Te Zeist is op 83 jarigen leeftijd over leden mr. B. W. F. Kronenberg, oud president van de rechtbank te Middelburg. De overledene die 30 September 1858 te Deventer .geboren werd, promoveerde op 23 November 1882 aan de Leidsche Universiteit tot meester in de rechten. Op 5 'October 1886 werd hij substitüut-offi- cier bij de rechtbank te Rotterdam. Óp 28 Augustus 1890 kwam mr. Kronenberg naar Zeeland als rechter in de rechtbank te Zierikzee. Op 8 Maart 1897 verwisselde, hij de rechtbank te Zierikzee met die te Mid delburg. Hij bleef daar rechter tot 22 September 1909 toen hij president van deze rechtbank werd. Op verzoek werd hij met ingang van 25 April 1927 eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking verleend. Kort daarna vestigde mr. Kronenberg zich te Zeist, waar hedenmiddag zqu stoffelijlèj overschot ter aarde werd besteld. WALCHEREN naaicursus „van oud nieuw makjan". O.- EN W.-SOUBURG. Naar wij verne men wordt er a.S. Dinsdag op veler ver zoek wederom een naaicursus gehouden, van ou<f nieuw maken, uitgaande van de huishoudelijke voorlichting ten plattelande. Gegadigden kunnen zich opgdfcen bij het comité Vlissingsche straat 7. SCHOENENBEURS. O.- EN W.-SOUBURG. Sedert eenige weken woedt alhier ten jjemeentehuize el- ken Woensdagmiddag een schoenenbeurs gehouden die blijkt in een groote behoefte te voorzien. Reeds vele paren schoenen verwisselden van eigenaar, waarmede vele gezinnen geholpen werden. In verband hiermede zet het comité zijn goed werk voort. jaarvergadering coöp. kolen- vereeniging „helpt elkander". WESTKAPELLE. Donderdagavond kwam de coöp. kolenvereeniging „Helpt Elkan der" W.A alhier in algemeene jaarver gadering bijeen in café „D,e Vriendschap»", onder voorzitterschap van den heer P. K. van Rooijen Jz. Aanwezig 23 leden. De voorzitter opende met een welkomst woord de vergadering, waarna het jaar verslag van den secretaris ,den heer J. Stoel aan de orde was. Hieruit bleek; dat het ledental der vereeniging met één was verminderd en thans 333 bedraagt. De levering van de brandstoffen had ook gedurende het afgeloopen yereeni- gingsjaar wéfer veel- moeilijkheden met zich meegebracht, hoewel niet te klagen was over de geleverde hoeveelheid. Al was het niet steeds mogelijk geweest die brandstof te geven, welke men gewoon was te ont vangen, gelukte het" toch wel om allen leden de hoeveelheid te geven waarop deze volgens de distributieregeling recht had den. Uit het verslag van den penningmeester, den heer J. Louwersfe Lz., bleek, dat over het afgeloopen boekjaar de kas sloot met een nadeelig slot ten bedrage van 125|Sr8V2> waardoor op 31 December 1941 liet bezit "van de vereeniging 1095,27 be droeg. Beide verslagen 'werden daarna goedgekeurd. In verband met het feit, dat de werk zaamheden vin den secretaris 'aanmerke lijk zwaarder waren geworden, werd be sloten de vergoeding voor dezen function- naris te brengen van 25 op 75- De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. Stoel en J. van Vaardegem Jz., benevens de pèriodièk aftredende bode, de heer L. Minderhoud Jz. ep diens plaats vervanger, de heer HCijsouw Lz., werden allen herkozen, terwijl tenslotte tot lid van de controle-commissie wegens perio dieke aftreding van den .heer J. Minder houd Pz werd gékozen de heer Koenr. Min derhoud Jz. 0 directe belastingen. WESTKAPELLE, Met ingang van 1 April a.s. is de assistent bij de directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen, de heer H. M. Ie Fever, gestationneerd te Rotterdam I. en A., in gelijke functie over geplaatst naaV den post Westkapelle, daar deze post tot twee man werd uitgebreid. avondschool voor nijverheidsonderwijs. WESTKAPELLE. De overgangs-exa mens voor de le, 2e, 3e en 4e klasse, be nevens1 voor de eindexamens voor de 5e klasse van de avondschool voor theoretisch nijverheidsonderwijs alhier, zullen worden gehouden in het tijdvak van 30 Maart tot en met 3 April. De gebruikelijke tentoon stelling van het in een afgeloopen cursus jaar gemaakte werk, zal ook dit jaar door de tijdsomstandigheden niet gehouden kun nen worden. CHR. ZANGVEREENIGING „EXCELSIOR" ARNEMUTDEN. De gemengde Chr. zangvereeniging „Excelsior" hield Woens dagavond haar jaarvergadering. Nadat ds. H. Scholing, Geref. predikant de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend, werden eenige liederen ge zongen, waarna de verschillende jaarver slagen uitgebracht werden, welke gunstig luidden. Verder werd de avond gezellig doorge bracht met zang en voordracht, terwijl de heer J. J. la Soe orgelspel ten beste gaf. Aan den dirigent van het koor, den heer A. Goedegebure te Nieuwdorp werd een ge» schenk overhandigd. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van Psalm 118 en gebed. ZjllD BEVELAND notabelen ned. herv. kerk. RILLAND-BATH. By de verkiezing voor Notabelen der Ned. Herv. kerk alhier Wif «ja et steeds, meat... Ook over ons kunt U niet meer zóó overvloedig beschikken als vroeger. Vergeet niet, dat wij tegenwoordig nog Veel méér moeten doen, nu onze oudste zuster Persil tijdelijk niet kan meehelpen. Bovendien zijn er steeds méér menschen, die von onze diensten gebruik willen maken. Wees dus zuinig met ons. Wij zijn er nog steeds, mpar... de fabriek regelt het zóó, dot we iedereen zooveel mogelijk in gelijke mate bedienen. Ncderlandiche Persil-Moatschoppij N.V Amsterdam Fabrieken, te Jutphaas bij Ulpreht. werd in de vacature wijlen den heer J. van Steveninck, -"«kozen de heer 'J. A. de Goffau. BOUW NED. HERV. KERK SCHORE. De herbouw van de Ned. Herv. kerk rhet consistorie t.lhier is opgedragen aan de N.V. H. P. Voormolen te Rotter dam voor plm. 55.000. ZEEUWSCH-VLAANDEREN HOLLANDS GLORIE. OOSTBURG. Ongetwijfeld zal het door de afdeeling Oostburg van Volksonderwijs genomen initiatief om mevrouw v. d. Broecke-de Man uit Aardenburg uit te noodigen een lezing te houden over „Hol lands Glorie" van Jan de Hartog, op hoo- gen prijs zijn gesteld. De zaal van den heer De Vuijst was Donderdagavond dan ook geheel bezet, niet alleen met leden van Volksonderwijs, -doch ookvele met-deden hebben eenige uren genoten van de voor treffelijke wijze waarop deze begaafde voordrachtkunstenares haar auditorium een beeld-wist te schetsen van de. geschie denis der Nederlandsche sleepvaart, zoo- als De Hartog die in „Hollands Glorie" heeft geschetst. Het waren urert, waarin ons hart sneller klopte van trots, tot dit volk te mogen behooren. Momenten van diepe ontroering, afgewisseld met oogen- blikken van groote vreugde en fiere be-- wondéring voor de daden van deze stoere Holland sche zeelieden, welke er ons een borg voor zijn, dat onze Nederlandsche driekleur zal blijven wapperen op alle we reldzeeën. Een .zoo onverschrokken volk kan en zal niet ten onder gaan. Een woord van dank aan de afdeeling Oostburg van Volksonderwijs, maar boven al aan mevrouw v .d. Broecke-de Man, die ons op dezen avond van groote kunst, in deze overtuiging heeft versterkt, is zeker hier op sijn plaats. spelend jongetje overreden. AXEL; Een ongeveer 5-jarig zoontje van den werkman Sol liep Donderdag avond spelend tusschen twee aan elkaar gekoppelde wagens. Ongelukkigerwijs kwam het jongetje' hierbij te vallen, waar door de wielen hem over het lichaam en de beenen gingen. Kermend van pijn werd het ventje opgenomen en huiswaarts ge bracht, waar geneeskundige hulp spoedig ter plaatse was. Het kind bleek inwendig gekwetst en opname in het ziekenhuis te Sluiskil was noodzakelijk. De politie stelde ter plaatse van het ongeluk een onder zoek in. SCHUUR MET INHOUD AFGEBRAND. AXEL. Achter de Weststraat is Donder dagavond brand ontstaan in de landbouw- schuur van den heer C. Hamelink, die ge-, heel gevuld was met nog te dorschen landbouwproducten. Juist had men daar voor de dorschmachine met tractor binnen gebracht. Deze werd een prooi der vlam men, alsmede de geheele oogst, die in de schuur geborgen was. Gelukkig kon het vee, koeien en paarden tydig uit de vuurzee gered worden. De aangrenzende gebouwen van de hofstede -- Knorrenburg konden door het optreden van de brandweer be houden blijven. Vermoedelijk is de brand ontstaan door een defect aan den motor. AGENDA VERK00PINGEN EN VERPACHTINGEN Maart 23 West-Souburg. Landbouwersinspan. Hofstede Noordbeek. 10 uur. Not. Loeff. (Zie adv. P.Z.C. 14 Maart) 24 Goes. Woonhuis en*. Prins van Oranje. 20 nor. Not. Van Dföke cn Oele. (Zie adv. P.Z.C. 13 Maait) 21 Sas van Gent. 3 Melkkoeien. Zandstraat 38. 15 uur. Not. Fanoy. 25 Goes. Inboedel. Zaal J. C. Krüser. 10 nor. Deurw. De Kok. - (Zie adv. P.Z.C. 17 Maart) 25 Zierikzee. Huishoudelijke goederen. „Con cordia". 10 uur. Not. Van Duin. 25 Kortgcne. Landbouwersinspan. Hofstede „Landnianslost", 11 uur. Not. Klop. (Zie adv. P.Z.C. 14 Maart) 25 Aardenburg. Inboedel. Smedekensbrugge. 14 uur. Not. Van der Schrieck. 25 Groede. Landbouwinspan. Breskcnsche str. weg (hofstede Taalman) 14 uur. Not. Pee- K0RTE PREDICATIE KAJAFAS BEGREEP HET NIET! Bekruipt ons bij den chaos en nood van onze dagen niet soms de vrees of God het werk van Zijn handen" nog wel baas lean? Waar liggen de teugéls uiteindelijk vast, in den hemel van Gods Konings-heerschappij of in de onderwereld van menschelijk ge kuip en duivélsgewroet ,yEén voor aTlen", heeft Kajafas nog maar kort geleden in een zitting van het hoogste gerechtshof gezegd. ,Jfct is ons nut, dat één mensch sterve voor het volk en het gelieéle volk niet verloren ga" Daarmee heeft d$ hoogepriester in een profetisch oogenblik dewaarheid gezegd,, vjaarbuiten niemand waarachtig troost vindt en uitzicht in dit leven. Het is de wereld inderdaad tot heil, dat er Eén stierf voor allenJezus moest dood voor allen, opdat wy weer God. zouden kunnen ontmoeten. Maar Kajafas begrijpt dat niet! Nu stüdt Christus dan tegenover gijn rechters. ,J)och Jezus zweeg stil". Mathh. 26 63a. Niets hebben de meitschélijke rechters kunnen vinden, dat steekhoudend ten na deel» blijkt voor Jezus vcCn Nazareth. Eindelijk roept de voorzitter dan in span ningsvolle radeloosheid, uit: „Antwoordt Gij niets f" Maar Jezus zwijgt stil. Waarom Omdat nu alle dingen moeten gaan vol gens de beschikkingen van God. Éénmaal heeft God aan Israël bevolen, dat de hoogepriester het Paasclilam, dat geofferd zou worden, nauwkeurig behoorde te onderzoeken, opdat het zonder eenig gebrek zou zijn. Hier gaat Kajafas aan het werk om aan den vóóravond van dit Paaschfeest, waar voor de heele Paaschofferdienst van het Oude Verbond was ingesteld en dat nu alle gebrachte offers eens voor altijd vervan gen zal, te doen, Wat zijn hoogepriesterlijk ambt voorschrijft: het Lam, dat gereed staat om geslacht te worden, keuren! Hoort, in de geladen stilte van de rechts zaal spreken nu alle aanwezigen Jezus' onschuld en de gaafheid van dit offer uit! Maar dat begrijpt Kajafas niet! Nog éénmaal zal Kajafas doen, waarvan hem wéér de zin en draagkracht ontgaan. Wat de hooge.priester vólgens de wet Leviticus 21 10) niet mag doen, doet hij. nadat Jezus de stilte verbroken heeft in onbeheerschte verontwaardiging en nauw verholen blijdschap: zijn ambtsgewaad scheuren. Hiermee doet hij dus zélf afstand van zijn ambt, want nu door Jezus' offer alle offers van den eeredienst hun vervulling gekre gen hebben, kan ook de hoogepriester af treden. Maar Kajafas begrijpt dat niet! .O, wwidcrtijkG lefdiiiQ&i yan den G'rooten 'Speler op het schaakbord van de. wereld geschiedenis! Nit moet ik ook gélóóven dat in den mo- menteelen chaos en nood van deze aarde en haar verbijsterende geschiedenis, dwars tegen al het zichtbare in, Eén de draden samenweeft, tot het schoone, werk van Zijn volmaakte Koninkrijk! H. Die als het vastzittend slijm oorzaak van de hoestprik- keling regelmatig loskomt. Neem daarvoor de beroemde slijmoplossende Abdijsiroop. Vanouds beproefd by hoest, griëp, bronchitis, asthma. AKKER'S BEKENDMAKING. De hoogere S.S. und Polizeiführer maakt bekend: Vóór den len April 1942 mqeten in de bezette Nederlandsche gebieden alle per sonenauto's, die een rijks-Duitsch kentee- ken dragen en alle personenauto's, die weliswaar een Nederlands.ch kenteeken dra gen, doch zich na den 14en Mei 1940 in het bezit van Rijks-Duitschers bevinden, aangegeven worden. De aangifte dient voor den len April 1942 te geschieden bij den voor de woonplaats (in de bezette Neder landsche gebieden) van den tot aangifte verplichten persoon bevoegden pólitie-offi- cier bij den gevolmachtigde van den rijks commissaris. Bij de aangifte dient een ge reed liggend formulier te worden ingevuld, dat tegelijkertijd het verzoek tot uitreiking van een kenteeken voor de bezette Neder landsche gebieden en het verzoek tot verder gebruik bevat; reboom. Middelburg. Huizen en Erven. Notarishuis. Not. Van der Harst. (Zie adv. P.Z.C. 10 Maart) Sluis. Inventaris. Gebouw „Luctor" 14 uur. Not. Mazijk. IJzendtjke. Inventaris. Bergplaats Clarüs. 14 uur. Notaris Peereboom. Domburg. Inspan Hofstede P. Wisse. 13 uur. Not. Loeff. (Zie adv. P.Z.C. 7 Maart) Kortgene. Schoren en wagenhuis. StadswUn- kelder. 15.30 nur. Deurw. Heijhoer. (Zie adv. P.Z.C. 16L Maart) en 30. Groede. Gewaai Tronkboomen. Krab- bendijk. 13 uur. Not. Peereboom. Kapellc Huizen en erven. Herberg wed. Overbeeke. 14.30 u. Not. Van DUke en Oele. (Zie adv. P.Z.C. 13 Maart) Westkapelle. Lood- en zlnkwerkerslnventa- ris. Pand B 96. 14 nar. Not.. Loeff. (Zie adv. P.Z.C. 21 Maart) Axel. Huishoudelijke .goederen. Koestraat 33. 13.30 uur. Not. Fanoy. Axel. Woonhuis. Café Jansen. 16 uur. Not. Fanoy. Ternouzcn. 2 Woonhuizen. Café „Du Com merce". 15 uur; Not.. Van Vollenhoven. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte Vrijdag bekend: Op het schiereiland Kertsj viel de vijand weer met vrij sterke strijd krachten aan. Alle aanvallen zijn na verwoeden stryd afgeslagen. 28 Vij- andeljjke pantserwagens werden ver nield. Ten Zuiden van Sebastopol werd op 18 Maart een groot tankschip door lucht-torpedotreffers vernie tigd. In het Donetsgebied herhaalden de bolsjewisten hun vruchtelooze aan vallen op de Duitsch-Roemeensche stellingen. Een plaatselijke aanval van Duitsche en Hongaarsche for maties had succes. In den sector ten Oosten van Charkow werd de vijand na' den afweer van nieuwe aanvallen teruggeworpen, waarbij hij zware verliezen leed. Ook aan de overige deelen van het Oostelijke front mislukten vijandelijke aanval len. Eigen aanval sacties leverden nieuwe successen op. De luchtmacht bracht vernieti gende slagen toe aan pantserwagens en troepenconcentraties der bolsje wisten op het schiereiland Kertsj en bestookte met bijzonder succes vliegvelden en spoorwegtransporten in deri middensector van het front. De vijand verloor gisteren 62 vlieg tuigen, waarvan er 42 in luchtge vechten werden neergeschoten- Vijf eigen vliegtuigen keerden niet te rug. De Frankische 46e infanteriedi visie heeft sedert begin Februari talrijke aanvallen van veel sterkere strijdkrachten onder hooge bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen en in elf dagen 162 pantserwagens vernield. De laatste dagen heeft het Roe- meensche 33e infanterieregiment zich door bij2ondere dapperheid on derscheiden Op het eiland Malta werden vlieg velden en luchtafweerbatterijen ge bombardeerd. Een Duitsch jachtes- kader in het Middellandsche zeege bied behaalde 'met het neerschieten van drie Britsche vliegtuigen sedert het Uitbreken van den oorlog zijn. duizendste overwinning in de lucht. In het zeegebied rond Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht ten Zuiden van Portland een koopvacJ"dijschip van 6.000 brt.tot zinken gebracht. Twee andere middelgroote schepen wer den zoo zwaar getroffen, dat ook zij, naar aangenomen kan worden, ver loren zijn gegaan. Verder werden luchtaanvallen ondernomen op een havenstad aan de Engelsche Zuid kust. In het tijdvak van 10 tot 19 Maart verloor de Britsche luchtmacht 62 vliegtuigen, waarvan 28 boven het Middellandsche zeegebied en in Noord-Afrika. In denzelfden tijd gingen in dén strijd tegen Groot- Brittannie 16 eigen vliegtuigen ver loren. britsche bommenwerper neergestort. Zes inzittenden omgekomen. Uit Londen wordt gemeld, dat Woens dag jl. een Wellington-bommenwerper in de nabijheid van New-Castle is neerge stort. Zes leden der uit zeven personen bestaande bemanning kwamen om'het, le ven. KALME HANDEL OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. De affaire op de effectenbeurs te Amsterdam was Vrijdag wederom van rustigen aard. Bij de opening werden de toonaangevende aandeelen bijna algemeen op of iets boven het peil van de vorige slotkoersen afgedaan, waarna een kleine inzinking viel waar te nemen. Juist even na twee uur openbaarde zich plotseling echter goede vraag, zoodat de koersen snel naar boven gingen, maar naderhand trad opnieuw een klei ne reactie in. Bij het einde van de rekening waren de koersen vergeleken bij het vorige slot.' niet veel gewijzigd. Op de industrie-afdeeling werd de aandacht plotseling getrokken door de Philips^andeelen. De koers kwam zelfs boven 270, vervolgens echter kon weer een kleine ach teruitgang worden opgemerkt, maar per saldo bleef toch nog een goede koerswinst over. In de petroleumhoek gaven olies goede omzetten te zien. De koers schommelde voornamelijk rondom 150. Van de cultuuraandeelen trokken voorna melijk HVA's. aandacht. Bij een aanvangsprijs van omstreeks 260 liep de koers terug tot 255, om in het verdere verloop weer boven 260 te komen en later in den middag toch weer eenige punten naar beneden te gaan. Tabakken waren kalm en. goed prijshoudend. Van de scheepvaart waarden werden in het bijzonder Scheepvaart- Unies en Vaal ten tamelijk druk verhandeld. De .beleggingsafdeling was rustig. Nederland Obl. 1941 i 100 4 100% 100 7/16 Nederland Qbl. 1941 100 3% 98 3/16 SS% Bataafsche Petr. Mij. Obl. 4Is 101 101 Idem Obl. 3% 91% 91% A Amsterdamsche Bank 148% 148% A Incassobank 146 145% Lever Bros Unilever Pref. A 1000 141% 142 C Meelfabr. Ned. Bakkerij 360 361 A K.M. De Schelde Nat. Bez. 124 125 A Ver. Papierfabrieken - Van Gelder Zn. 155 156 A Wilton—Feijenoord 239% 240 A He^sa Rubber Mij- 9-5% 99% A Arendsburg Tabak Mij. 172 176 A Blauwhoedenv.-Vriessev. 108 108% A Houthandel v/h G. Alberts 130 134 Nederland le Ing 1940 4 101 15/16 102% Nederland 2e Ing 1940 4 10011/16 100% Ned. met bel. fac. 1940 4 101 15/16 101 15/16 Nederland a 1000 1937 3 93 15/16 94 - Ned. a 1000 1938 (3%) 3 96 9615/16- 97 Indië a 1000 1937 3 86% 86 9/16 Indië A 1000 '1937 A 3 85 85% A Koloniale Bank 129% 134 A Ned.I ndische Handelsbank 87% 89"/2 C Ned. Handel-Mij. 1000) 130 127% A Algem. Kunstzijde Unie 153% 152 -151% A Van Berkei's Paten 135% 136 C Calvé Delft 114% 114%-116% A Fokkervliegt. Fabr. 184 183% A Lever Bros Unilever 155% 155 -158% A Ned. Ford Auto Mij. 325 A Philips Gl. Fabr. Gem.Bez, 256 256 -269 Idem Pref. W.A. 174% 174% A Dordtsche Petr. Ind. Mij. 214% 215% A Kon. Petroleum Mij. 248% 252 -246% C Amsterdam Rubber 156% 157%-161% A Bandar Rubber Mij. 127% 128 -133 A Deli-Batavia Rubber Mij. 126 123 -131 C Oostkust k 500 80 83 A Serbadjadi Sum.-Rubber 81 80 A Ver. Ind. Cult. Ondern. 110 114 -112 A HollandAmerika Lijn 133 131 -133% A JavaChinaJapan Lijn 104 103% A Kon. Ned. Stoomboot Mij'. 167% 168%-167. A Ned. Scheepvaart Unie 142% 141%-144 A Rotterdamsche Lloyd '123% A Stv. Mij. Nederland 125% 124% 'A Handelsver. Amsterdam 256% 255 -262 A Javasche Cultuur Mij, 149 150 A Ned. Ind. Suiker Unie 152 157 C Deli Mij. k f 1000 169% 166 -170 A Senembah Mij. 169% 166 -170 '140% 142 -143 HET ITALIAANSCHE. Het 657e Italiaansche legerbericht van Vrijdag luidt: Ten Oosten van Mekili nu en dan con tact tusschen verkenningsafdeelingen. Vijandelijke bommenwerpers, die een vooruitgeschoven vliegveld trachtten aan te vallen, werden terstond Öoor een onzer jachtformaties onderschept en teruggedre ven. Een Curtiss werd neergeschoten en talrijke andere met machinegeweervuur bestookt. Sterke Duitsch-Italiaansche eenheden deden opnieuw hevige luchtaanvallen op de vliegvelden van Haifa" en Venézia. Twee toestellen werden op den grond vernield en een derde bij een luchtgevecht. VLISSINGEN. Maak bij het kiezen van een beroep voor Uw zoon of dochter gebruik van de gegevens, waarover ons bureau beschikt. Zitting: Dinsdag a.s. 5—6 uur in het Kantoor Gem. Bur. v. Soc. Zaken, Hendrik straat 12. Inlichtingen kosteloos. Installatie commissie van advies Landstand. De berichtendienst van den Nederland- schen landstand meldt o.m-: Donderdagmiddag is in het agrarisch huis te Den Haag de commissie van advies van den Nederlandschen landstand geïn stalleerd. Het hoofd van den Nederlandschen landstand, bderenleider E. J. Roskam in stalleerde de commissie en droeg aan den generaal-adviseiir van den landstand, dr. F. E. Posthuma, de leiding op. Dr. Posthuma sprak op kernachtige, hem eigene wijze en zette duidelpk de taak van de commissie van advies uiteen. In de commissie namen de volgende .le den zitting Joh. M. Stevenson, Den Hel der, mej. Tini H. Smit, Exloo (dr.), ir. J. H. C. Schröder, Utrecht, prof. C. F. van Oyen, Utrecht, E. J. Lankwarden, Henge lo (O.), prof. J. Jeswiet, Wageningen, ir. J. Heemstra, Groningen, dr. H. de Haan, Wageningen, mr. J. Feitsma, Amsterdam, dr. ir. W. Feekes, Kampen, dr. ir. M- D. Dijt, Haarlem, Jac. Brouwer, Maastricht, prof. A. R. F Boudet, Utrecht. GEVAAR VOOR GEVONDEN PROJECTIELEN. TWEE KINDEREN" LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. Te Weert speelden twee jongens met een gevonden projectiel. Toen een hunner het voorwerp tot ontploffing bracht, door het op den grond te gooien, was deze zoo hevig jdat de tienjarige V. levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De twaalfjarige S. werd ëvérieénsT gewond, doch niet zoo zwaar. Beide slachtoffers verkeerden gisteren nog ift levensgevaar. Kermis met Pa^chen. Naar van welingelichte zijde wordt me degedeeld, zullen a.s. Paschen, voor den eersten keer sinds den oorlog, wederom in. grdoteren omvang kennissen in ons land worden gehouden en wel in de plaatsen Breda, Tilburg en Treebeek. Naar wij ver der vernemen ligt het tevens in de "bedoe ling binnenkort de kermis ook weer door gang te doen vinden in Amersfoort, Woer den, Apeldoorn, Baarn. Soest, Schevenin- gen, Zandvoort, Katwijk, Culemborg en tal van andere plaatsen. Door de gemeentebesturen van de meeste dezer gemeenten is intusschen de grootst mogeljjke medewerking toegezegd en o.a. zal gezorgd worden voor voldoende krachtstroom om de verschillende kermis attracties, zooals zweefmolen, rutsehbaan, electrische autotjes e.d. te kunnen laten draaien. Voorzoover bekend zullen verder de sul kerkramen, die immers een onmisbaar on derdeel van de kermis uitmaken, een extra toewijzing krijgen. Tevens worden stappen ondernomen by het bureau voor de voed selvoorziening om gedaan te krijgen dat ook de Koek- en wafelkramen een extra- toewijzing ontvangen. DE LIQUIDATIE VAN DE 'MIDDENSTANDSORGANISATIES* In aansluiting op het enkele dagen gele den gepubliceerde bericht deelt men ons van bevoegde zijde het volgende mede: Er is misverstand ontstaan, doordat het laatste gedeelte van dé omschrijving van het besluit van de organisatiecommissie betreffende de liquidatie der stands- en vakorganisaties van den middenstand min der duidelijk is geredigeerd. Dit laatste gedeelte der omschrijving dient nl. niet te luiden: „alsmede haaf af- deelingen en instellingen van niet-commer- cieelen aard" doch „behalve haaf afdee- lingen en instellingen, welke in economi- schen zin een bedrijf uitoefenen" (b.v. in- en verkoopvereenigingen), zoodat de ge heele omschrijving als volgt zal worden geredigeerd: „Alle stands- en vakorganisaties van on dernemers in detailhandel, ambacht en kleine nijverheid, daaronder begrepen ver- eenigingen, ferer^ies en organen van sa menwerking van deze stands- en vakorga nisaties, behalve haar afdeelingen en instel lingen, welke in economischen zin een be drijf uitoefenen". zij doen* hun plicht. „En zouden wij moeten blijven, Dan tel het licht, En. wil aan mijn moeder schrij'ven. Hij deed zijn plicht". Inderdaad onze mannen aan hetOostfront, zij doen hun plicht, onder de moeilijkste om standigheden, met taaie volharding en ware doodsverachting. Daarom, landgenoot, laten ook wij onzen plicht doen en dus het verzorgings- foeds, dat voor het samenstellen en verzenden van de pakketten voor onze dappere strijders zorgt, zoo sterk mogelijk maken. Zij doen hun plicht, daar in het Oostén. met de wapenen in de vuist. Grijpt gij Uw vulpen én stort een flink bedrag op girorekening 432100 t.n. verzorgings- feeds Vrijwilligerslegioen „Nederland" te 's- Gravcnhage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 5