PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT MAANDAG 16 MAART 1942 DE HELDENGEDENKDAG. De verdediging van Australië en Nieuw-Zeeland. De Iegerberichten van gisteren. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week ot 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 cent ADVERTENTIEPRIJS J Van 1—6 regels 1.65. Iedere regel meer 33 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties: van 1—6 regels 0.65. Iedere regel meer 11 ct. (mar. 8 regels). „Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE,* VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHfe COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG DirectieF, vac de Velde, F. B. den Boer 185ste JAARGANG NUMMER 68 Hoofdredacteur f J. C. Visser, Vlissingen De BUREAUX van de Provincials Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te s VLISSINGEN Redactie en Admini stratie Walatr. 68-60, tel. 10 (3 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG: Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd, telefoon 825. Administratie telefoon 139 GOES: Red. en Admlnlstr. Turfkadp 15, tel. 2863, na kantoortijd teL 2475* OOSTBURGRedactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 103 SOUBURG Kanaalstraat 45, tel. 35 BRESKENS: Dorpsstraat 85, tel. 21 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Hitier spreekt tijdens plechtigheid in het Tuighuis. Het geheele Duitsche volk heeft gisteren de gevallenen van den wereldoorlog en den tegenwoordigen oorlog herdacht. Het meest treffend kwam deze herdenking tot uiting in de soldateske plechtigheid, welke in het Tuighuis te Belijn werd gehouden.-Hier sprak de Führer woorden van groote er kentelijkheid en dankbaarheid voor het offer der gevallenen. Hitier herinnerde In zijn rede aan de politiek van de overwinnaars van 1918 en aan de misleiding, waaraan het Duitsche volk door zijn toenmalige leiders werd blootgesteld. De gevogen daarvan waren in politiek, in militair en in economisch op zicht onteerend. De economische ineenstor ting van het Duitsche volk bracht ook den tegenstanders geen zegen. Hitier wees op de economische ontreddering in de ge heel e wereld. Toen het nationaal-socialisme aan de macht kwam, doken de ophitshigs- leuzen weer op, waarbij de tegenstanders zich niet ontzagen, een nieuwen oorlog te ontketenen. De Führer gaf vervolgens een overzicht van de krijgsverrichtingen sinds 1940 en constateerde dat de voorzienigheid ons op alle slagvelden zegevierend heeft doen stand houden tegen deze coalitie van joodsch-marxïème en kapitalisten danken Wij aan Hem, zonder wiens bescherming alle menscheijke kracht, alle vlijt en alle moed vergeefs zouden zijn. Want achter ons ligt een jaar van de grootste gevech ten uit de wereldgeschiedenis, maar ook van de felste vuurproef voor ons eigen volk, een vuurproef, welke het front zoo wel als het binnenland doorstaan heeft. Dat de Duitscher niét bang is voor mën- schelijke dreigementen, heeft hij in zijn ge schiedenis vaak genoeg bewezen. Ditmaal echter beproefden niet alleen devijande lijke wapenen en een onuitputtelijk scho nend mensehenmateriaal van do primitief ste volken, maar ook nog de wreedste ge strengheid der natuur hun kracht op "den Duitscher. Want thans kan medegedeeld worden, dat achter ons ligt een winter, zooals midden en Oost-Europa sedert 140 jaar niet hebben beleefd. Wat de Duitsche soldaat gepresteerd heeft, zoo zette de Führer uiteen, grenst aan het ongelooflijke en hg achtte het groote offensief als een militaire presta tie, weke haar evenknie in de wereldge schiedenis niet heeft. De vijand heeft vier maanden gekregen om de krijgskansen te doen keeren, het was de eenige hoop van de machthebbers in het Kremlin. In een bovenmenschelijke worsteling, waarbij zij de laatste kracht van de ziel en van het lichaam in den strfld wierpen, hebben de DuitsGhe en de met ons verbonden sol daten deze beproeving doorstaan en zoo doende overwonnen. Dé geschiedenis zal nu wel reeds over enkele maanden in staat zijn vast te stellen, of het werpen van he catomben Russische levens in dezen strijd een militair juistè of onjuiste handeling is geweest. Thans weten wjj echter reeds één ding: de bolsjewistische horden, die de Duitsche en verbonden soldaten in dezen winter niet vermochten te overwinnen, zul len door ons in den komenden zomer tot de vernietiging verslagen zijn. De bolsje wistische kolos, dien wij in zgn geheele, wreede gevaar eerst thans kennen, mag dit is ons onwrikbare besluit de geze gende landouwen van Europa nooit meer betreden, doch moet ver verwgderd hier van zijn definitieve grens vinden. De Führer wees vervolgens op den strijd van Japan en zeide, dat thans in Europa de voorwaarden geschapen worden om dit continent zijn ware onafhankelijkheid te geven, want het is onverdragelgk, dat het leven van honderden millioenen menschen met de hoogste kultureele waarde en noeste vlgt voor altgd afhankelijk zou zijn van den wil van een kleine, waarlijk misdadige gemeenschap van joodsch-kapitalistische wereldsamenzweerders en van de door hen verkrachte openbare meening van enkele, alleen hierdoor tegen Europa vijandige vol ken en staten. Er kan derhalve slechts één enkele oplossing bestaan, n.l. dezen Btrjjd zoolang te voeren, tot de veiligheid van een permanenten vrede verkregen is, dat wil dus zeggen tot de vernietiging van de vijanden van dezen vrede. - In verband met het groote, achter ons liggende jaar en met het naar wij er van overtuigd zgn niet minder groote komen de jaar, gedenken wij derhalve onze helden en diegenen van onze dappere bondgenooten in het verleden en in de toekomst, met den vasten wil er voor te zorgen, dat al deze offers niet tevergeefs zijn geweest of zul len worden. Wg kunnen deze plechtigheid niet oprechter vieren dan in het bewustzijn, dat de tegenwoordige generatie weer ge lijkwaardig is aan de groote tijden van het verleden. En wel gelijkwaardig in haar sol daten aan het front evenals in haar man nen en vrouwen in het vaderland. Wat ook het lot van ons kan eisehen, deze jaren van strijd zullen ondanks alles korter zijn dan de tgden van dien langen en gezegenden vrede, die het resultaat zal zijn van de te genwoordige worsteling. Dezen vrede echter een vorm te geven,' zoodat hg recht laat wedervaren aan de offers van onze solda ten uit alle lagen van ons volk, is de toe komstige taak van den nation aal-socialisti- schen staat, want zij allen zijn gevallen voor het eeuwige Duitsche volk, voor ons gemeenschappelijk Groot-Duitsche rgk en voor een beteregemeenschap tusschen de volkeren van ons continent. Moge God derhalve ons allen de kracht geven om ook in de toekomst datgene te doen, wat de plicht van ons eischt. Met deze bede buigen wg ons in diepen eerbied voor de doode helden, voor de familieleden, die om hen treuren, en voor alle andere offers van dezen oorlog. Naar de Britsche nieuwsdienst méldt, heeft de minister-president van Nieuw- Zeeland, Frazer, bekend gemaakt, dat zoo wel aan Londen als aan Washington me- dedeelingen zijn verstrekt omtrent de ver dediging van Australië en Nieuw-Zeeland. Aan de regeeringen van beide landen werd ter kennis gebracht, dat Australië en Nieuw-Zeeland alle hulpbronnen voor hun verdediging zullen gebruiken, RADIOREDE VAN CURTIN. Naar de Britsche Nieuwsdienst meldt, heeft de Australische minister-president, Curtin, in een toespraak tot de bevolking der Ver. Staten verklaard: „Australië zal er naar streven, in zoo nauw mogelijk contact met deVer. Sta ten te geraken. Groot-Brittannië is thans verplicht, de Sovjet-Unie alle mogelijke hulp te verleenen. Het spreekt derhalve vanzelf, zoo meende de premier, dat het niet tegelijkertijd in den Stillen Oceaan hulp kan verleenen." Zelfs thans, na 95 dagen van een angst- aanjagenden Japanschen opmarsch naar 't Zuiden, heeft Amerika nog geen recht- streekseh contact met Australië tot stand kunnen brengen. Deze verklaring van den Australischen premier heeft te Washington groote ver bazing verwekt. De Londensche nieuwsdienst meldt, dat bij de Salomons-eilanden Japansche vloot- strgdkrachten zijn waargenomen. NA DEN SLAG OM JAVA. Uit Bandoeng meldt het Japansche blad „Yomioeri", dat de Nederlandsche, Brit sche, Amerikaansche en Australische troe pen, die zich in het gebied van Bandoeng en elders hebben overgegeven, in totaal meer dan 50.000 man zijn, onder wie 13000 in Bandoeng, 16000 in Soekaboemi, 11000 in Ga toet en Tasikmalaja en 27000 in Perwogermi. Voorts meldt Asahi, dat de Japansche legerautoriteiten de overdracht naar Ja pansche controle voltooid hebben van ver schillende Ned.-Indische bestuursorganen. Volgens een officieel communiqué der Amèrikaansche marine zgn bij den zeeslag bij Java twaalf geallieerde oorlogsschepen tot zinken gebracht. Dit waren Ameri kaansche, Britsche en Nederandsche vaar tuigen, zoowel kulsers als torpedojagers. Het verlies van écn dertiende schip is waarschjjnlyk» Gevreesd wordt, dat de bevelhebber van de geallieerde vloot tijdens den zeeslag bij Java, schout-bij-nacht Door man, bg deze operaties om het leven is gekomen, zoo meldt de Britgche be richtendienst. Schout-bg-nacht K. W. F. M. Doorman, geboren 'in 1889, was aanvankelijk com mandant van de NederlandSch-Indische ma rineluchtmacht en werd vervolgens tot commandant van een vlooteskader be noemd. DE STRIJD IN BIRMA. De Asahi Sjimboen meldt van het Bir- maansche front, dat Japansche legervlieg tuigen bij een verrassenden aanval op 160 km. ten N.O. van Rangoon op 14 Maart 20 zware tanks, 60 met soldaten beladen vrachtauto's en 30 spoorrijtuigen met bommen hebben bestookt en bovendien vij andelijke stellingen hebben vernield en branden veroorzaakt. Alle viegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. Rijksminister Speer algemeen gevolmachtigde voor bewapeningswerkzaamheden. Teneinde de steeds groeiende eisehen der bewapening binnen het kader van het vierjarenplan voldoende tot hun recht te doen komen heeft de rijksmaarschalk van het Groot-Duitsche rijk, als gevolmachtig de voor het vierjarenplan, den rgksminis- ter voor bewapening en munitie, partgge- genoot Speer, benoemd tot algemeen ge volmachtigde voor de bewapeningswerk zaamheden van het vierjarenplan. Loonen in den tuinbouw. De voorlichtingsdienst van het departe ment van sociale zaken schrijft Het kamt bij herhaling voor, dat in den tuinbouw hoogere dan bij collectieve ar- beidsovereerigekomen of van overheids wege vastgestelde loonen worden betaald. De aandacht zij er daarom op gevestigd, dat ter zake het verbod geldt van de ver ordening 217/1940 van den rijkscommissa ris voor het bezette Nedenandsche gebied betreffende de totstandkoming van rege lingen in zake loonen, salarissen en andere arbeidsvoorwaarden en dat het toekennen van loonsverhooging zonder vergunning: van het college van rijksbemiddelaars strafbaar is gesteld. EXTRA BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. NIEUWE DUITSCHE SUCCESSEN TER ZEE. Hoofdkwartier van den Führer, 14 Maart. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend. Duitsche duikbooten hebben bg de voort zetting van haar succesvolle operaties te gen de Britsche en Amerikaansche ravitail- leeringsscheepvaart den vijand opnieuw zeer zware verliezen toegebracht. In de West-Indische wateren werden 12 koop vaarders van 70.000 ton tot zinken ge bracht, waaronder 3 tankbooten, een ander schip werd door torpedotreffers bescha digd. Het Duitsche Duikbootwapen heeft daar mee sinds zgn eerste optreden aan de Oostkust van het Amerikaansche continent op den Atlantischen Oceaan in totaal 151 vijandelijke koopvaardijschepen van geza menlijk 1.029.000 ton vernietigd, waaronder 58 tankbooten van 442.000 ton. Behalve den strgd in de Middellandsche Zee en in de Noordelijke IJszee is dit suc ces, behaald in minder dan twee maanden in de operatiegebieden van den Atlanti schen Oceaan, weer een roemrijke bladzijde in de geschiedenis van het Duitsche duik bootwapen, dat strijdt onder lëiding van zijn bevelhebber, viee-admiraal Doenitz. DOENITZ TOT ADMIRAAL BEVORDERD. De Führer heeft op voorstel van den opperbevelhebber der marine, groot-admi raal Raeder, den bevelhebber der onder zeeërs, vice-admiraal Karl Doenitz, als er kenning van zijn groote verdiensten bg aanvoering en optreden van het duikboot- wapen bevorderd tot admiraal. Gevechten op het schiereiland Kertsj. Naar het opperbevel der weermacht me dedeelt hebben de bolsjewisten aan het ge heele front op het schiereiland Kertsj hun aanvallen met sterke strijdkrachten her haald. Van zes aanvalsdivisies met ongeveer 80 pantserwagens verloren de bolsjewisten 42 pantserwagens dit beteekent in twee da gen 88 pantserwagens. De Duitsche lucht macht ondersteunde den heldhaftigen af- weerstrijd. Bolsjewistische aanvallen ten N.O. van Taganrog in een ijzigen N.W. storm en zware sneeuwjacht ondernomen, werden, deels in tegenaanvallen afgeslagen. Negen tien pantserwagens werden vernietigd. Tal rijke gevangenen werden gemaakt. Duitsche jagers Schoten Zondag naar het D.N.B. Verneemt zonder eigen ver liezen, in luchtgevechten 18 vliegtuigen neer. De Duitsche luchtdoelartillerie heeft op het Oostelijk oorlogstooneel tot dusver 3134 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten. In de wateren van de Krim ten Zuiden van Feodosia heeft een Duitsch gevechts vliegtuig een bolsjewistische duikboot aan gevallen met bommen en schietwapens. Verwacht kan worden dat de duikboot is vernietigd. DE STRIJD IN DE LUCHT. Naar van Duitsche militaire zijde wordt vernomen, is het aantal Britsche vliegtui gen, dat bij den aanval op Kiel in den nacht van Donderdag op Vrijdag omlaag gehaald zijn, tot acht .gestegen. De Engelsche nieuwsdienst heeft het verlies van deze acht vliegtuigen erkend. LUCHTGEVECHT BOVEN NOORD-FRANSCHE KUST. Op 14 Maart des avonds ontstond, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, boven de Noord-Fransche kust een luchtgevecht tus schen een vrij sterke formatie Britsche jachtvliegtuigen en Duitsche jagers. Toen de Britten de kust naderden, werden zij, terwijl zij nog boven zee waren, door enkele Duitsche jagers aangevallen, waarbij tij dens hevige luchtgevechten drie Britsche jagers van het type Spitfire, zonder eigen verliezen, werden neergeschoten. Na dit verlies keerde de Engelsche formatie on middellijk om en zette koers in de richting Zuid-Engeland. Van welingelichte zijde te Parijs wordt ten aanzien van de Engelsche luchtaanval len op Parijs nog medegedeeld, dat zich onder de 600 slachtoffers 200 vrouwen en 100 kjnderen bevinden, die in haar wonin gen om het leven zijn gekomen. VROUW VERMOORD TE AMSTERDAM. Weder heeft zich in Amsterdam een dra ma- afgespeeld, waarvan ditmaal een 44- jarige vrouw,, wonende in de Koestraat, het slachtoffer is geworden. De man, met wien het slachtoffer samen leefde in het benedenhuis Koestraat no. 1, kwam Vrijdagavond tegen half twaalf thuis en trof daar de buitendeur open en in de achterkamer de vrouw dood op den grond- aan, met een messteek in den rug. Van den dader ontbrak elk spoor. Het blijkt, dat een bedrag van 30 en de levensmiddelenbonnen zijn gestolen, zoo dat vermoed wordt, dat-, roof ook hier de drijfveer van de afschuwelijke misdaad is geweest. De moord moet tusschen 7 uur en half twaalf zgn gepleegd. Gclukgewenscht jarige Nederlanders. Vergeet u de verjaardagstorting niet? U weet het toch, evenzoo vele dubbeltjes, kwartjes of guldens storten op girorekening. 8-7—6—0—0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 'a-Gravenhage. DE NIEUWE K0LENB0N. Alle geldige bonnen moeten voor 14 April worden ingeleverd. De secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedu rende hét tijdvak van 15 Maart 1942 tot en met 14 April 1942 de bon „09 H.-K." van de bonkaarten J. en K. („haarden en, kachels"), de bónnen „29 C.V.", „30 O.V.", „31 C.V." en „32 C.V." van de bonkaart L. („cen trale verwarming") alsmede de met „brandstoffen één eenheid negende periode" gemerkte bonnen van de zoo genaamde periodebonstellen recht zullen geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Met ingang van dien datum zullen de distributiediensten bovendien aan de groot verbruikers B C en D tegen afkruising van het 9e vakje van-hun „identiteits kaart vaste brandstoffen", de toewijzingen voor die periode uitreiken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat hierna geen nieuwe bonnen meer voor het stook seizoen 1941/42 zullen worden aangewezen. Ten gevolge van de verkeersmoeilijkhe den en de daaruit voortvloeiende ongun stige kolenpositie zal het in vele gevallen niet mogelijk zijn op de nieuw aangewezen bonnen onmiddellijk brandstoffen te be trekken. Dit behoeft echter geen ongerust heid te wekken, daar in tegenstelling tot het vorige jaar toegezegd kan worden, dat 'de hoeveelheden, waarop deze bonnen recht geven, in ieder géval zullen worden geleverd. Het Is hiertoe echter noodzakelijk, dat alle verbruikers alle nog in hun bezit zijnde geldige bonnen uiterlijk 14 April &.s. by den leverancier, bjj wien zg ztfn ingeschreven, inleveren. BOTER- EN VETB0N. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tgdvak van 17 tot en 25 Maart elke met „13" genum merde bon van de boterkaart zoowel als van de vetkaart récht zal geven op het koopen van 125 gram boter zonder reduc tie of margarine, of 100 gram vet. Ook voor deze periode wordt dus geen onder scheid gemaakt tusschen de bonnen van de boterkaart en die van de vetkaart. Men zal er evenwel rekening mee moeten houden, dat het niét steeds mogelijk zal zijn juist datgene van zijn leverancier te betrekken, hetgeen men wenscht, maar men genoegen zal moeten nemen met wat de leverancier in voorraad heeft. Voorts kunnen zij, die bon „13" van de boterkaart vóór 28 Februari bij hun sla ger hebben ingeleverd, gedurende het tijd vak van 17 tot en met 25 Maart per bon 100 gram gesmolten rundvet betrekken. Na 14 April a.s. zgn deze bonnen niet meer geldig voor het koopen van vaste brandstoffen. Dit houdt dus in, dat de geldigheids duur der bonnen, welke oorspronkelijk tot 30 April 1942 liep, is ingekort tot 15 April 1942. Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd, dat dit slechts beteekent, dat den handel verboden is, në. 14 April deze bonnen nog in ontvangst te nemen. In ieder geval zullen op de bonnen, welke op of vóór 14 April 1942 bg den handelaar zijn ingeleverd, vaste brandstoffen worden geleverd. De bovenomschreven garantie, dat in ieder geval op de vóór 15 April ingeleverde bonnen zal worden geleverd, is echter niet van toepassing ten aanzien van de afleve ring van turf op bon „08 H.K." van de kaart K (haarden en kachels). Aflevering van turf op genoemden bon is met ingang van 15 April a.s. verboden. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde Zondag mede „Op het schiereiland Kertsj heeft de vijand met 6terke strijdkrachten en talrijke tanks zgn aanvallen voortgezet. Zg werden met zware verliezen voor den vgand afgeslagen. Opnieuw werden 42 tanks verni% tigd. Ten Noordoosten van .Taganrog" en- in het Donetsgebied hebben Duit sche, Slowaaksche en Kroatische afdeelingen vrij krachtige vijande lijke aanvallen afgeslagen. In de middenzöne werd een afdeeling vij andelijke strijdkrachten, die reeds dagenlang was ingesloten, vernie tigd. Aan het omsingelingsfront van Leningrad werden militaire installa ties in de stad en vgandelijke aan- voer met succes door zware artillerie bestookt. Op 13 en 14 Maart ver loren de bolsjewieken 138 tanks. In Noord-Afrika is bij luchtaanval len op Tobroek een vijandelijk koop vaardijschip ernstig beschadigd. Ita- Jiaansche jagers schoten zonder eigen verliezen in een luchtgevecht 8 Britsche toestellen neer. In Oost- Cyrenaica werden concentraties van pantserwagens en tentenkampen der Engelschen gebombardeerd. Ten Noorden van Solloem heeft een Duitsche duikboot een vijandelijk schip getorpedeerd. Wegens den af weer kon de ondergang van het schip niet worden waargenomen. De luchtaanvallen op Britsche vliegvelden op Malta werden voort gezet. Door bomtreffers ontstonden branden in loodsen en schuilplaat sen. Zooals reeds in een extrabericht is medegedeeld hebben Duitsche duikbooten» in de West-Indische wa teren 12 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van' 70.000 ton, waaronder 3 tankschepen, tot zin ken gebracht. Een dertiende schip werd door torpedotreffers bescha digd. Daarmede hebben de Duitsche duikbooten sedert haar eerste- ope raties aan de Oostkust van het Amerikaansche vasteland op den At lantischen Oceaan in totaal 151 vij andelijke koopvaarders met een ge zamenlijken inhoud van 1.029.000 ton, waaronder 58 tankschepen met een gezamenlijken inhoud van 442.000 ton, vernietigd. In het Kanaal stieten Duitsche torpedobooten, mgnvegers en motor- torpedobooten op sterke Britsche strijdkrachten. In succesvolle samen werking vielen zij de uit torpedoja gers en motortorpedobooten, be staande vijandelijke formatie aan en beschadigden zg een Britschen jager zoo ernstig, dat deze verloren ge acht kan worden. Voorts werd een Britsche motortorpedoboot waar schijnlijk vernietigd en drie andere in brand geschoten of beschadigd. De vijand staakte daarop het gevecht. Onze lichte vlootstrijdkrachten voer den haar taak volgens het plan en zonder verliezen of schade uit. Bij de gevechten op het schier eiland Kertsj heeft een detachement van een afdeeling stormartillerie onder bevel van luitenant Spielmann ip 13 cn 14 Maart 14 vgandelijke tanks stukgeschoten. Bij de operaties 'van Duitsche duikbooten in de West-Indische wa teren heeft de duikboot onder bevel van „kapitaen-leutnant" Sauer zich biizonder onderscheiden". HET ITALIAAN S C HE, Het 652ste communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier van Zondag luidt „Gevechten tusschen patrouilles in de streek van Mekili. Bij een aanval op onze linies sportte een vijandelgk vliegtuig, door het afweergeschut getroffen, neer. Onder begunstiging van beter weer ont plooide de luchtmacht der spilmogendhe- dgn een levendige en succesvolle activiteit. Bij bomaanvallen op Tobroek werd een koopvaardijschip van middelbare tonnage ernstig besohadigd; een vijandelgk vlieg tuig werd door Duitsche jagers vernie tigd. Een escadrille Italiaansche jachtvlieg tuigen, die een sterke vijandelijke afdee ling achtervolgde, bond den strijd aan boven Tobroek en schoot acht Curtiss- toestellen neer zonder verliezen te lijden. Andere afdeelingen Italiaansche vlieg tuigen vielen ten Zuiden van Ain-el-Ga- zala een concentratie van gepantserde strijdmiddelen aan eenige tientallen daar van werdén vernield, geraakten in brand of werden buiten gevecht gesteld. Eén onzer vliegtuigen is van deze operaties niet te ruggekeerd. Ook bepaalde speciale doelen op Malta werden hevig bestookt, vooral de vliegvelden La Venezia en Halfar, waar talrijke branden uitbraken. Een Spitfire werd door Duitsche vliegtuigen neerge schoten. De vijand heeft Benghazi gebombardeerd en aan eenige woonhuizen .aanzienlijke schade toegebracht. Eén doode en drie gewonden onder de bevolking. Eén onzer' duikbooten is niet op haar basis terugge keerd. Onze duikbooten, welke in het Westen van den Atlantischen Oceaan opereeren, hebben wederom 21.000 ton vijandelijke scheepsruimte, waarbij het petroleum- tankschip Racine" (10.000 ton) tot zin ken gebracht". Generaal-veldmaarschalk Sperrle bezoekt generaal Christiansen Dezer dagen heeft generaal- veldmaarschalk Sperrle een bezoek gebracht aan den weermachtsbevel hebber in Nederland, den "generaal der vliegers Fr. Christiansen. Bg deze gelegenheid bezocht hij o.a. ook de in Nedei-land liggende for maties van de luchtmacht, alsmede de pas gebouwde vestingwerken in het Nederlandsche gebied. De geallieerde scheepsverliezen. De Voelkischer BeoLachter schrijft, dat de deelneming der Vereenigde Staten aan den oorlog tot dusverre 2.700.000 ton scheepsruimte heeft gekost. De Japanners hebben reeds meer dan 900.000 ton vernie tigd of opgebracht. De. Duitsche vloot en de luchtmacht hebben sedert begin Decem ber 1.600.000 ton tot zinken gebracht. Telt men de Italiaansche successen daarbij op, dan komt men tot een totaal van 2.700.000 ton, hetgeen in drie maanden driemaal zoo veel is als de Amerikaansche werven vol gens de waarschijnlijk nog overdreven cij fers van Washington in 1941 gebouwd heb ben. Het Amerikaansche departement van marine heeft Zondag, volgens een Engelsch bericht uit Washington, bekendgemaakt» dat een groote Amerikaansche tankboot aan de Amerikaansche kust is getorpe deerd. Het Portugeesche blad Comercio de Porto publiceert een bericht van haar cor respondent in Angola over de aankomst van 22 schipbreukelingenv van het Engel sche schip „Bradford City" te Mossamades. Dit schip, aldus het bericht, is aan de kust van Zuid-Afrika door een Duitsche onder zeeër in den grond geboord,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1