Goe$ Neent„ AKKERTJE STADSNIEUWS Vlissingen EEN SLECHTE DAG. Gisteren was het een slechte dag. In het politiebureau bevonden zich in bewaring twee mannen, verdacht van prys- opdryving; een róan, verdacht van kolendiefstal; een man, verdacht van heling; twee jeugdige personen van circa 20 jaar, die er van verdacht werden winkel goederen te hebben weggenomen, en ten slotte een 16-jarige jongen, die .uit een winkel een tweetal doosjes metalen aan hechtingsartikelen had weggenomen. Voorts kwam nog aangifte binnen van diefstal van houten omrasteringspalen van een weiland; van hout dat uitgezaagd was geworden van beplanting, staande aan den openbaren weg, en van goederen uit een woning, waarvan de bewoner tijdelijk el ders vertoeft. TE DUUR GEKOCHT EN VERKOCHT. Paradiso-wjjn, een vruchtenwyntje, dat niet meer dan 85 cent per flesch hoeft te kosten, verkocht de groentenkoopman M. P. v. H. te Vlissingen voor 1.50 per flesch. Hjj kon een nota. overleggen, waaruit bleek, dat hij ook veel te duur ipgekocht had. Hy was dus in dubbele overtreding. Twintig flesschen werden bij hem in be slag genomen en dezer dagen bij vonnis verbeurd verklaard. De boete, welke de Inspecteur voor de Prijsbeheersching hem oplegde, was niet malsch 250 gulden. Bij de be^aftng van deze som 2al echter wel meegewogen hebben het feit, dat v. H. reeds eerder terzake van prijsovfertredin- gen beboet w%rd. ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdacht de loopknecht, C. D. van Noppen den dag waarop hij vóór 25 jaar bij de Fa. F. van de Velde Jr., op de druk kerij van ons blad te werk werd gesteld. In bijzijn v&n het geheele personeel heeft een der directeuren, de heer F. van de Velde, den jubilaris op vriendelijke, waar- deerende wijze - toegesproken. Hoewel zijn werk van eenvoudigen aard is, is het daar om" niet minder noodzakelijk voor den goe den gang van zaken. Spr. besloot met den wensch dat de jubilaris nog vele jaren hier werkzaam zal mogen zijn. Als blijk van erkentelijkheid had de jubilaris een en veloppe met inhoud in ontvangst te nemen. Vervolgens heeft de heer J. Marijs de gelukwenschen van het personeel'overge bracht, eveneens onder aanbieding van een geschenk In enveloppe. STADSNIEUW V'ERGADERING „TUINBOUW EN PLANTKUNDE". De afdeeling Goes van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde vergaderde gis teravond in Hotel Centraal onder leiding van ir. Bosma. De tweede voorzitter, de" heer K. Goud zwaard, hield een inleiding over het „for- ceeren van bloembollen aan de hand van het levende materiaal". Spr. had voor een flinke verscheidenheid bloembollen ge zorgd, die hij als voorbeelden bezigde bij fcijn beschrijvingen van het forceeren. pre pareeren, broeien, oppotten, enz. terwijl h'y ook wenke - op het gebied der ziektebe strijding gaf. Na deze leerzame inleiding beantwoordde spr. nog een aantal hem ge stelde vragen. Hierna had, wegens aanstaand vertrek van ir. Bosma de verkiezing van een nieu wen voorzitter plaats. Met op één na alge- meene stemmen werd als zoodanig de heer K. Goudzwaard gekozen. De heer Goud zwaard wenschte zyn benoeming nog in beraad te houden. De heer Goudzwaard, den scheidenden voorzitter, den k-er Bosma toesprekend, zegde hem dank voor hetgeen hij voor de jonge verecniging deed, terwijl hij hem voor de toekomst het-beste wenschte. De heer Bosma bel"igd# zijn dank voor de g'spfoken woorden', en besloot met zijn beste wenschen voor de toekomst der ver- eeniging. VERBODEN ACROBATIEK. De politie maakte proces-verbaal op te gen H. P. J. alhier, die een rijwiel bereed zonder het stuur vast te houden. Wij vestigen er hierbij de aandacht op, dat de nieuwe desbet .effehde verordening bepaalt: dat men,, bij het beryden van een rijwiel, beide voeten op de trappers en bei. de handen aan het stuur moet hebben. Ve len schijnen dit nog niet te weten. UITVOERING O.K.K. De Chr. Gymnastiekvereeniging O.K.K. gaf gisteravond een uitvoering in het Schuttershof. De voorzitter van O.K.K., de heer Land man, riep, na woorden van welkom, de clementie in van de bezoekers, daar één der leiders, de heer J. H. Bakker, wegens ongesteldheid de laatste repetitie niet kon mede maken en ook nu niet aanwezig kon zijn. Spr. uitte de hoop op spoedige, vol ledige beterschap van den heer Bakker en deelde voorts mede, dat ook de dames van C.K.W.O., te Vlissingen, dezen avond op zouden treden, omdat zy, door om standigheden, tydelyk niet over een eigen lokaal kunnen beschikken. Wjj willen hier achter echter dadelijk- opmerken, dat uit de lenigheids- en hou- dingsoefening, die de C.K.W.O.-dames ten beste gaven, echter niet bleek, dat zij een tekort aan oefening hadden, want zij voerden hun moeilijke nummer, dat veel concentratie vereischte, op vlotte en gave wijze uit Ook houding en beheersching van alle onderdedenvan het lichaam vielen zeer te roemen. Hierbij moeten wjj echter dadelijk ver melden, dat ook de O.K.K.-dames met hun vrije oefeningen een goede beurt maakten, want hoewel deze aan de lichaamshouding geheel andere eischen stelde, v/oeg die niet minder concentratie, en zij bleek uit stekend ingestudeerd te zijn. Van de heeren willen wy in het bijzonder het werk aan de brug noemen. Vrtfwel alle heeren gaven daar Iets goeds te zien, met enkele zwaardere, gaaf uitgevoerde .lefeningen. Het werk aan het rek was, over het geheel genomen, van iets min- lere kwaliteit, maar toch zeer behoorlijk te noemen. De ieider, de heer Kooy, liet aan het STADSNIEUWS Middelburg DE BRANDSTOFFENINZAMELING. De heer P. Ph. Paul verzocht ons opna me van het volgende: Als loco-Burgemeester eb ik, terwille van ouden van dagen, zieken en verdere hulpbehoevenden, die zonder brandstof za ten, een beroep gedaan op de Middelbur gers om voor zoover zij nog wat kolen bezaten daarvan iets voor hun mede burgers af te staan. Aan dezen oproep is spontaan gevolg ge geven. Hoe benard ook de brandstoffen- voorraad was, zij die wat te missen had den. offerden dat voor dit doel. Ik mag niet nalaten voor deze hulp, die tengevolge van de strenge koude spoedig verleend moest worden en ook spoedig ver leend is, hartelijk dank te zeggen. Want het moge gemakkelijk geven zijn wanneer men overvloed heeft, dubbel te waardeeren is het wanneer men iets missen kan wan neer men zelf krap zit. Dat geeft blijkt van treffende saamhorigheid. Een speciaal woor. van dank komt daar boven nog toe aan de manschappen van de brandweer, die allen bij de Inzameling zul ke uitstekende diensten hebben bewezen. Zij hebben getoond niet alleen een brand te kunnen blusschen, maar ook te kunnen helpen om een brandje (in de kachel) te maken! Namens allen die geholpen zijn, vriende lijk dank. TER AARDEBESTELLING VAN WULEN DEN H&ER J. K. VAN DER WEEL. Velen waren gisteren naar de algemeene begraafplaats gekomen om de laatste eer te bewijzen aan den overleden oud-admi nistrateur van de N.V. de Middelburgsche Courant, den heer J. K. van der Weel. Wy merkten onder de aanwezigen op hoofd- commissarisen van de thans "in liquidatie zijnde N.V. Middelburgsche Courant, per soneel van redactie en administratie, eigenaar en leden van het personeel der drukkerij G. W. den Boer; commissarissen en personeel Van de N.V. J. G. eq J. J. van der Harst; vertegenwoordigers der verze- keringsmaatschappy, waarvoor de overle dene werkzaam is geweest; en vele ande ren. Aan de groeve heeft dr. H. van der Kamp als hoofdcommissaris der N.V. Middelburg sche Courant-in-liquidatie geschetst wat de overledene voor die onderneming is ge weest. Toen in 19Ó2 de financiën der N.V. in het ongereede waren geraakt, heeft men den heer Van der Weel aangezocht het werk op zich te nemeSi. Toen en ook by moeilijkheden tydens den eersten wereld oorlog en op andere tyden, is het aan zyn werkkracht, kennis en toewijding te dan ken geweest, dat alles weder in orde kwam. Met allen, die in de onderneming werkzaam waren, wist hy oprechte vriend schap te onderhouden. Zyn nagedachtenis zal in hooge eere worden,gehouden. Namens de N.V. J. G. en J. J. van der Harst, sprak de commissaris, mr. J. H. C. Heyse en schetste hoe die N.V, véél aan den overledene heeft te danken. Nu zy al haar panden zag verloren gaan en tot her bouw is besloten, zal het werk van den heer Van der Weel nog kunnen bijdragen tot de herleving van den bloei van het be drijf. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten, heeft de zoon, mr. A. J. van fier Weel, dank gezegd voor de betoonde be langstelling. GER. GEMEENTE SEGEERSTRAATKERK. Tengevolge van de tydsomstandfeheden, konden in het winterseizoen slechts twee kerkdiensten gehouden worden. Te beginnen met Zondag 15 Maart a s., zullen weer drie. kerkdiensten worden ge houden. Voorshands zullen de diensten zyn om 10, 2 en 6 uur. VERHUUR GEMEENTEWONING. De burgemeester heeft besloten met in gang van 1 Juni a.s. het huls en erf Mo lenwater no. 89 te verhuren aan den Wber C. P. A. de Graaf, ingaande 1 Juni a.s., voor 3 jaren, tegen 225 per jaar. HOOFDAGENT VAN POLITIE BENOEMD. Met ingang van 1 April is benoemd tot hoofdagent van politie alhier, de heer J. C. van den Berge, thans agent van politie. KERK- EN SCH00LNIEUWS PROF. DR. P. VALKHOFF OVERLEDEN. In het Diaconessenhuis te Hilversum is Dinsdag op 66-jarigen leeftijd overleden prof. dr. P. Valkhoff, byzonder hooglee raar in de Fransche taal en letterkunde aan de Utrechtsche Universiteit. Prof. Valkhoff deed zeer veel voor de verbreiding van de kennis der Fransche cultuur in ons land, niet in het minst door de oprichting tezamen met prof. Salverda de Grave van het genootschap Nederland- Frankryk, waarvan hij vele jaren secreta ris was. Ook was' hy secretaris vap de vereeniging voor vereenvoudiging van oq- ze spelling. Verschillende studies versche nen vaq zijn hand. - DS. J. P. VAN HEEST. Gisteren herdacht ds. J. P. van Heest, Bvang. Lutb. predikant te Amsterdam, den dag waarop hU voor 25 Jaar atja ambt in zijn eerste gemeente te Medetn- bliic aanvaardde. De. van Heest was voortai van 1920- 1923 voorganger ran de 'Evang. Luth.' gemeente te Groede,. rek fraai werk van zwaarder gehalte zien en ook op de brug toonde hij. dat zijn pupillen nog steeds veel van hem kunnen leeren. Een zeer aantrekkelijk nummertje was ook het „sprookje", dat de meisjes C. in keurige en kleurige costuumpjes uit voerden. Met „Sneeuwwitje" en de koning der kabouters vooraan, bleken allen hun rollen goed te kennen. De meisjes D. traden op met een staaf-oefening, die vlot en goqd werd uitgevoerd. Over eenige 'andere nummer3 hopen wij ia de uitvoering van hedenavond nog een en ander op te merken. Naar wjj ver namen was ook de uitvoering voor heden- wond. evenais die van gisteren geheel .uitverkocht". Maar het bestuur nam reeds maatregelen om de vele „teleurge- stelden", die er nog zyn, ook te gerieven, en besloot tot het geven van een derde uitvoering, die over eenige weken zal plaats vinden. Wacht dan geen oogenblik en I neem "AKKERTJES". Dadeiyk genomen zullen ze die dreigen de griep de pas frel afsnyden. De Nederlandsche Pijnstiller» Het proces te Riom. Het D.N.B. meldt uit Riom De elfde zitting van het gerechtshof was Woensdag gewijd aan de verdediging van Leon Blum. In het begin van zyn verdediging trachtte Blum het gerechtshof af te leiden door een aantal argumenten naar voren te brengen, die door den president werden afgewezen. Nadat de president verscheidene malen de kwestie der nationalisatie van de be- 4 wapeningsfabrieken had aangesneden liet Blum zich in dien zin uit, dat hij de ver- antwoordelykheid voor deze maatregelen van de hand wees, daar hy nooit speciali teit in .die kwestie was geweest. Wat zyn persoonlijke rol bij de bespreking van de desbetreffende wetten aangaat aan de debatten in het parlement daarover heeft hy nooit deelgenomen. Zonder den generalen staf met name te noemen, verklaarde Blum, dat niet de na tionalisatie der bewapeningsfabrieken, doch de velerlei fabricagetypen schuld hadden. De president, Caous, stelde Blum de vraag, waarom de nationalisatie der bewapeningsindustrie niet algeme#n was doorgevoerd. Blum antwoordde daarop, dat de fabrieken voor vliegtuigrompen tot op enkele na genationaliseerd waren. By de motorenfabrieken was de doorvoering gestrand op het gebrek aan credieten. Byna alle bewapenin^lfabrieken waren financieel zwak. Zij stonden of voor liqui datie of waren overgeleverd aan de ge nade van hun banken. „Hebt gij", vroeg de president, „al het mogelijke.gedaan?" Blum was door deze vraag zichtbaar geïrriteerd en antwoordde met een ontwijkend gebaar. Nadat het gerechtshof geruimen tijd de uiteenzettingen van Blum had aangehoord, schorste de president de zitting. Aan net slot van zyn verdedigingsrede heeft Blum getracht fneer door psycholo gische dan door feitelijke argumenten de verwyten van den aanklager van zich af te wentelen. -De voorzitter trachtte den beklaagde, Blum, terug te bréngen tot de stof van hqt proces en kwam te spreken^ over de bezetting der fabrieken door hét personeel ii\ 1936 en over de stakingen, die volgens de statistieken alleen in het gebied van Groot-Parijs geleid hebben tot het verlies van 19 milUoen arbeidsuren. Blum zeide, dat de aanklager toch niet wilde beweren, dat daardoor de vorderin gen van de bewapening op beslissende wrjze waren beïnvloed. De aanklager scheen er van overtuigd te zyn, dat hy door zyn politiek van zwakte en toegeef- lykheid, zooals in de aanklacht werd ge zegd, de arbeiders had vergiftigd. Wel was hij aanhanger geweest van het toe treden der communisten .tot het volks front. Had hy zoo zeide Blum tegen het einde van zyn uiteenzettingen r onder de moeiiyke omstandigheden ten tyde 'van het overnemen der regeering geweld toegepast jegens-de .rbeiders, dan zou hy Frankryk den burgeroorlog in gedreven hebben. Engeland en Amerika sluiten nieuwe „Caraïhische overeenkomst". Volgens een bericht van den Engelschen berichtendienst is tusschen de Ver. Staten en Groot Brittannië een r.ieuwe „Caraibi- sche overeenkomst" gesloten, welke over eenkomstig uitbreidingen van het yerdrag van September- 1940, waarbij vlootsteun- punteri in Britsch West-Indië tegen vyftig Amerikaansche torpejagers werden ge ruild, behelst. Door deze uitbreiding zal in de toe komst de samenwerking tusschen beide landen, zooals de Britsche berichtendienst meldt, zich ook uitstrekken, tot het geheele sociale en economische leven op de bezittingen dezer beide landen in de Cara- ibische zee. De nieuwe overeenkomst, zoo wordt verder verklaard, stemt overeen met de beginselen van de Atlantische >ier- klarlne. RECHTSZAKEN HAAGSC1IE GEItF-CïITSHOF. Bentinrliaodrl. De slagersknecht T. B. uit Rilland-Bath had" in den benzlnehandel gezeten. Alleen, het wds met dien handel niet heelemaal in orde gew>?:. Er- was h<-m door iemand gevraagd of hij niets te kooo wist. .en dat wiet B. wel. In den schuur van v Dam lagen enkele vaten benzine, die hij noodig had voor zijn landbouw bedrijf. Met hulp nu van B. was de benzine ge stolen. E>- werd weliswaar betwist welk akndëel Verdachte precies gehad heeft n den diefstal. Hij zelf verklaarde alleen maar de mededeeling te hebben gedaan met de bedoeling drtf de benzine zou worden gekocht, doch een getuige had ge- zeed dat verdachte had meegeholpen de vaten uit den schuur te rollen. In elk geval, voor uit- lokkine van diefstal was B. in MiddeTburgfc-er- oordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, eb in hooger beroep vorderde de adv.-generaal .beves tiging van het vonnis. Het Hof heeft arrest ge wezen. en verdachte veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf. He musicus en de fietsen. Een musicus in Vlissingen "had in fietsen „ge daan". Dat was verkeerd uitgeloopen. want de fietsen die hij gekocht had bleken van diefstal afkomstig te zijn. Wegens het voordeel trékken van uit diefstal verkregen goed. was verdachte door den Politierechter in Middelburg veroor deeld tot drie weken irevangenisstraf. van welk vennis hij in hooger beroer* kwam. Hij gaf toe ,dn; het verkeerd was geweest, maar hij zou niet hebben geweten dat de fietsen gestolen waren. De adv -generaal voud het nog een milde straf die verdachte had gekregen, en vorderde be vestiging van het vonnis. Het Hof heeft arrest gewezen, en verdachte thans'veroordeeld tot een geldboete van 1 fiO subs. 25 dagen hechtenis. VBEDESGEBECHT8HOF. Beleedlging ToUcsgToep. De Vrederechter te Middelburg had J. G. B. en J. D. aldaar vrijgesproken van tenlaste geleg de beleediging van een volksgroep, van welke beslissing de officier die veroordeeling had ge vorderd. in hooger beroep ging. Toen verdachten een krantje werd aangebo den zouden zU hebben gezegd. „Ik wil dia röt- zooi niet in mijn huis hebben". De adv.-generaal was in hooger beroep van oordeel* dat hierdoor niet een volksgroep belee- dlgd kan zijn, en kon zier met den vrijspraak vereenigen. Hot Vredeshof heeft arrest gewezen, en h»t tmtaate gelegde bewezen geacht, de verdachten werden elk tot 15 boete subs. 10 dagen hech tenis veroordeeld. MIDDELBURG IN 1941. L Het mag zeker verheugend worden ge noemd, dat, terwijl men mdere jaren tot het einde van het jaar moest wachten op het verschynen van een verslag over het vorige jaar, thans de gemeente-secretaris, op verzoek van den burgemeester, reeds een samenvatting van de belangrijkste zaken heeft gemaakt, die anders voor een deel ook in de gebruikelyke nieuw jaarsrede van den burgemeester voor kwa men. Wy ontleenen aan die samenvatting het volgende: In de allereerste plaats moet erop ge wezen worden, dat de Gemeente per 1 November een zeer belangryke uitbreiding onderging door de wijziging van de grenzen met de gemeente Koudekerke. Tengevolge daarvan werd het aantal ingezetenen met 2144 vergroot en nam het grondgebied toe met 315.50 h.a., waarvan 296.83 h.a. grond en 18.87 h.a. water. Bevolking. Het aantal imyoners op 1 Jan. 1940 be droeg 8686 mannen en 9529 vrouwen, to taal 18215; op 1 Januari 1941, resp. 8733, 9346 en 18079; het aantal geboorten be droeg In 1940 156 m., 151 vr., samen 307, in 1941 143, 133 en 276; het aantal over- edenen in 1940 was 118 m. en 139 vr. sa men 247; in 1941 106, 112 en 218. In 1940 werden 103 huwelijken gesloten, in 1941 116. Er kwamen in 1940 in, 611 m. en 645 vr.. totaal 1256. in i?<1 495. 5!" en 1009; er vertrokken on 1940 202 m., 649 vr., to taal 851, in 1941 602, 668 en 1270. Het aantal verhuizingen binnen de gemeente bedroeg in 1940 na 1 Mei 336 en in 1941 totaal 771. Op 31 October 1941 bedroeg het aantal inwoners 8697 vr„ 9261 m., \totaal 17958; in verband met de annexatie zijn op 1 November 1941 aan de gemeente toege voegd 10*53 vr., 1091 m. samen 2144, op 31 December was het aantal inwoners 9735 m., 10328 vr., samen 20063, De betrokken secretarie-afdeellng reikte 14066 persoonsbewijzen uit, waarvan aan huis 204 aan zieken, en 86 aan ouden van dagen, die in rusthuizen vertoefden. In totaal werd uit dezen hoofde 5860.48 uitgegeven, waartegenover 7539.58 aan inleggelden werd ontvangen. Gezondheid. Er werden .24 gevallen van besmettelij ke ziekte aangegeven, waarvan 10 geval len van roodvonk en 14 van malaria ter- tlana. Op 26 September w|rd een malaria commissie ingesteld, met het doel de ge meente geheel vrij te maken van malaria. Omstreeks half Augustus 1942 zal een spuit-campagne ter vernietiging van de malariahaarden worden begonnen. In ver band met het vertrek van dr. J. Eerelman kon uitvoering worden gegeven aan een reeds eerder overwogen plan om tusschen Hensverschillende functies een splitsing tot stand te brengen en wel in dien zin, dat per 1 October werd benoemd een schoolarts voor Vlissingeh, Middelburg en Souburg en daarnaast voor Middelburg een gemeente-geneesheer, tevens controlee rend geneeskundige, mede belast met ver richten, van kostelooze inentingen en dood- schouw. Het aantal gezinnen en alleen staande personen, dat kostelooze gemeente lijke geneeskundige hulp vroeg, beliep 130. Schoolarts. Het rappórt van den vorigen schoolarts, dr. J. JÖferelman over het tydiak 1 Januari tot 1' Juli 1941 is reeds openbaar gemaakt. Aan dat van de nieuw opgetreden school arts mejuffrouw J. C. P. Tazelaar is ont leend, dat in het tijdvak van 1 October tot 6 December 327 leerlingen volledig werden onderzocht, waarvan/ 302 uit het eerste leerjaar en 25 uit verschillende leerjaren. Van de 302 leerlingen uit het eérste leer jaar was de voedingstoestand bij 258 vol doende, by 44 of 14.7% onvoldoende, zynde 1.7% mesr dan dr. Eerelman laatsteiyk constateerde. Voor de bijvoeding enz. voor rekening van het Herstelfonds weden 201 (1634 kinderen onderzocht, bij 35 (66) was de voedingstoestand onvoldoende, of 18% (44). 114 kinderen hebben om medische dan wel medisch-sociaie of sociale rede nen 'steun uit het Herstelfonds genoten. In October werd voortgegaan met Jiet t.b.c. onderzoek op de scholen, waarbij de tuberculine-reactie van Moro werd ver richt. De poS'rief reagerende kinderen werden op het conqulatie-bureav voor t.b.c. doorgelicht. M. Van de 24^ onderzochte kinderen rea geerden 1? positief; by het doorlichten werden geen afwykingen gevonden. Deze resultaten zyn derhalve zeer gunstig. Werkloosheid. C5p 31 December waren bij het Geweste lijk Arbeidsbureau ingeschreven 262 Mid delburgsche werkloozen, fraarvan 241 m. en 21 vr. (eind 1940 172, 146 en 26). Het totaal-aantal leden der werkloozenkassen daalde van 1568 tot 1196. Het aantal ult- keeringsdagen was in 1941 3938 (14000). De cijfers -1-— to11-'uitkeerineen waren 7865.83 27203,59). In 1941 waren ge middeld 58 (143) personen by de werk verruiming geplaatst, het hoogste aantal was 121 (479;. Het laagste 9 (10). Uit betaald werd aan werkverruimingsloon 48755.06, waarvan 4077.01 aan te werk. gestelden bij den Reinigingsdienst. Fi- nancieele medewerking werd verleend aan 12 wachtgeldregelingen ten behoeve van- 40 personen tot een totaal bedrag van 8117.82. Iif -4.941 was het hoogste aantal gesteunde vjerkloozen 74 (405), het laagste" 8 (74), terwyl aan steun werd uitbetaald 22173.85 76.375.94) verdeeld over 15082.25 65336.50) aan gewonen steun, 6279.53 9975.32) aan werkne mers in herscholing, 669.57 677.32) aan kleine tuinders en 142.50 386.80) aan ge^celteiyk werkloozen. Van de 71 ge plaatsten by de cursussen voor vakoplei ding en ontwikkeling van werkloozen kre gen velen tus^chentyds passend werk, het geen tot voldoening stemt. Niet minder dan 36 vonden in de eerste i^arhelft een betrekicing, terwijl op 3l' December nog 16 van hen d e op 6 October 1941 het cursüs- ^werk waren begonnen, waren geplaatst. In de meeste gevallen wordt na plaatsing de studie voortgezet. Zoo dient vermeld, dat in 1941 14 een diploma machineschrift* ven behaalden, 1 het boekhoud-diploma „Mercurius", 1 het middenstandsdiploma en 1 een diploma handelscorrespondentie. De totaalkosten van het cursuswerk belie pen 1295.55. Op 1 Januaid waren 11 ar beiders in herscholing; in den loop van het jaar werden zij in het vrye bedryf ge plaatst. .(Wordt vervolgd). VERDUISTEREN van hedenavond tot morgenochtend 19.38 8.01 De maan komt morgen te 6.12 op en gaat te 15.42 onder. UIT DE PROVINCIE WALCHEREN OUDSTE INWOONSTER VAN NIEUW EN ST. JOOSLANL OVERLEDEN. NIEUW EN ST. JOOSLAND. Alhier is op 11 Maart in den ouderdom van 93 jaar overleden mej. de wed. J. de Jagergeb. Vleugel.' Zy ./as d. oudste inwoonster dezer gemeente. DE KIEZERSLIJST. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Op de door den burgemeester dezer gemeente vattge- stelde kiezerslyst zyn geplaatst 720 per sonen. CURSUS VOOR VROUWEN. SEROOSKERKE. Hier ter plaatse zal Maandag "a.s. door de stichting huiéhoude- lyke voorlichting ten plattelande een naai cursus voor huisvrouwen worden geopend. De?e cursus, die bedoelt de vrouwen te leeren van oud nieuw te maken, wordt gegeven door mej. Peterse uit Middelburg. De.lessen worden 's Maandags te half acht. in het vergaderlokaal gehouden. ZUID-BEVELAND KOOKCURSUS. KLOETINGE. Bij voldoende deelnemii.0 Zal de stichting huishoudelijke voorlichting ten plattelande hier een kookcursus orga- niseeren. Zes weken achtereen zal eenmaal per week les worden gegeven. Huisvrou wen kunnen zich aanmelden ten gemeente secretarie. DE KIEZERSLIJST. WEMELDINGEf. De door den burge meester opgemaakte en vastgestelde kie zerslijst voor 19421943- bevat de namen van 1451 kiezers^ NED. HERV. JEUGDRAAD. KRUININGEN. Woensdagavond gaf de Ned. Hervormde Jeugdraad een avond on der leiding van den heer H. Almekinders, die na de opening in het kort het doei van den jeugdraad van dei^m avond uit eenzette, n.L in het algemeen om by de jeugd in het byzonder liefde aan te kwee ken voor de kerk en vooral voor een be ginselvast ilgeloof. De heer P. Wiskerke hield een Bijbelinleiding over het verraad van Petrus. De kleine meisjesver. gaf „De Jaargetyden", Jaap Mark van de Knapen- ver. had een opstel: „M. A. de Ruyter"; de meisjesvereeniging vertolkte: „Blyvend Geluk", terwijl de heer P. Treffers „Kerk en Zondag" behandelde, alles afgewisseld door zang van een dubbel kwartet en met medewerking van de mandolineclub. Namens den Ned. Herv. Kerkeraad dankte de heer I. Vermeulen als tolk der vele aanwezigen voor dezen mi^oien avond en sprqk de hoop uit dat deze jeugdraad velen tot zegen zal mogen zyn. De heer Almekinders eindigde met dankzegging. EEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST. KRUININGEN. Dinsdag vierde het echt paar J. N. BrieveSchouwenaar zyn 50- jarige echtvereeniging. Vele waren de ge lukwenschen die per post gezonden waren, doch ook den geheellb dag werd het nog krasse gouden echtpaar met bezoek ver eerd en gefeliciteerd en werden geschenken aangeboden. ZEEUWSCH-VLAANDEREN KERKERAAD OF KIESCOLLEGE. CADZAND. De tienjaariyksche stem ming in de Ned. Herv. Gemeente alhier had tot resultaat, dat de Kerkeraad ge handhaafd blyft. Ds. F. A, VISSER OVERLEDEN. CADZAND. Naar wy vernemen, is de heer F. A, Visser, emeritus predikant, in den ouderdom van 61 jaren te Heem stede overleden. De heer Visser is van 1927—1940 predikant geweeet bij de Ned. Hery. -Gemeente alhier. AARDAPPELEN IN BESLAG GENOMEN. CADZAND. De politie heeft een party aardappelen in deze gemeente in beslag genomen. De aardappelen 450 kg. waren bestemd voor uitvoer naar het bui tenland. GEVALLEN EN ONDER WAGEN TERECHT GEKOMEN. BIERVLIET. Toen de heer P. V. alhier naait een volgeladen wagen liep, kwam hij te vallen, met het gevolg, dat zyn been onder één der wielen kwam. Dokter For- tuyn alhier verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer, die een beenbreuk had, naar het' ziekenhuis te Oostburg werd vervoerd. PAARD OP HOL. AXEL. Dinsdagmiddag, juist toen de school uitging, sloeg in de Prins Hendrik straat ëen paard op hol, gespannen vooi den tflnkwagen van de gemeenteUjke beerrui- ming. De voerman de G^sprong er af, doch liet de leidsels niet tydig los en werd eeulgê metei^ over de straat meegesleurd, zonder hierby noemenswaardig letsel op te loopen. Het paard holde de geheele Prins Hendrikstraat door, verder een gedeelte van den Buthdyk en werd in de Oude Wyk tot staan gebracht, zonder verdere onge lukken op zijn weg te veroorzaken. De tankwagen,die over ys- en sneeuwhoopen in do straten hobbelde, bekwam geen schade. Wonder boven wonder bleven ook de talrijke zich op straat bevindende schoolkinderen ongedeerd. BESLUITEN, BENOEMINGEN ENZ. Do burgeméopter von Axel hoeft benoemd tot controleur op de weikloozen (straat- <-n huls- contröle) de heer F. N. de Block te Asel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 2