S1AUSK1EUW8 Vlissingen een afscheid bw de coöp. „de broedekband". Het was gisteren voor den heer J. de Jonge, winkelchef van den kruideniers- Winkel van de coöp. „De Broederband" aan de Scheldestraat een bijzonderen dag. Na een werktijd van 33 jaar werd hij in staat gesteld met vervroegd pensioen te gaan, In de feestelijk versierde bakkerij van genoemde coöperatie werd in een bijeen komst van het' bestuur, personeel en de Coöp. Vrouwenclub. afscheid genomen van den heer De Jonge. De voorzitter van de coöperatie, de heer A. de Bart heeft den scheidènde in gloed volle woorden toegesproken en daar bij gewezen op de prettige samenwerking. Voorts herinnerde spr. aan het Soms moei lijke werk, vooral in tijden als waarin wij thans leven. Spr. hoopte dat de heer De Jonge nog vele jaren met zijn echtgenoote in goede gezondheid van zijn welverdiende rust zal mogen genieten en dat het hem in zijn nieuwe woonplaats Boskoop goed moge gaan. Hij bood den scheidende namens het bestuur en het personeel van de coöperatie een clubfauteuil aan. De heer L. P. v. Oorschot- sprak den heer De Jonge namens het personeel toe en .bracht in herinnering hoe.de heet De Jonge 33 jaar geleden als eerste personeellid van de coöperatie „De Broederband", toen nog gevormd door de gezamenlijke ver- eeniglng Middeiburg en Vlissingen, werd benoemd tot winkelbediende in het win keltje op den Nieuwendijk. Voorts richtte het oud-personeellid Van Houte zich nog in een humoristisch speech- je tot den heer De Jorfge. Namens de coöperatieve Vrouwenclub werd den vertrekkende een souvenir aan geboden, terwyl mevrouw De Jonge bloe men werden aangeboden. De heer De Jonge dankte mede namens zijn vrouw allen, die dezen dag voor hem tot een onvergetelijke hebben gemaakt. Onder het aanbieden van enkele versha peringen werd het verdere gedeelte van den avond in gezellig samenzijn doorge bracht. Als opvolger is intusschen de heer M. Schippers als zoodanig benoemd. Stadsnieuw Goes uit het politierapport. Tegen W. van H. en M. B. alhier werd Sroces-verbaal opgemaakt wegens onvol- oende. verduisteren van hun woning. Voorts kreeg a. R. van S. een bekeuring wegens hot gebruiken van een voetgan- gorslantaarn met wit licht. onbetrouwbare bode. Een paar weken geleden maakten wij melding van den diefstal van een pak rook artikelen ter waafde van ruim 100. en tdn nadeele van de fa. L. alhier. De bode G. B. die dit pak naar Middelburg moest vervoeren had aangegeven, dat het op onverklaarbare wijze van zijn wagen verdwenen was. Het onderzoek der politie heeft evenwel uitgewezen dat de verdwij ning voor B. heelemaal niet onverklaar baar was, daar hij zelf in compagnon schap met A. G. te 's Heer Arendskerke de rookartikelen gebruikte en verhandeld heeft. Tegen beiden is proces-verbaal op gemaakt. de marktdag. Nadat het ongunstige weder de markt kooplieden eenige Dinsdagen heeft thuis gehouden, waren gisteren weer enkele kramen ln beslag genomen. Een kraam met een keur van bloemen en planten wekte daarbij in den warmen zonneschijn gedachten aan lente en zomer. Overigens was het weer een vrij rustige marktdag. de centrale keuken. Wij berichtten indertijd, dat de centrale keuken gebouwd zou worden op het par keerterrein aan de Koepoort. Naar wij echter nader vernemen, heeft men dit plan laten varen en zal de centrale keuken nu opgetrokken worden in het plantsoen op het Ravelyn, tegenover het gebouw van het Leger des Heils. de gewassenkeuring. Door den Keuringsdienst Zeeland werd te Goes een drukbezochte vergadering ge houden, onder leiding van den heer L. Overbeeke te V^lphaartsdrjk. De landbouwconsulent voor Zeeland, lr. Droogedijk, hesprak den verbouw van tar we, gerst, erwten en boonen. Spr. wees er op, dat de landbouwers op de hoogte dienen te blijven van de nieuwe rassen, die vermeld worden in de lijst van het Insti tuut voor rassenveredeling, en van de resultaten der proefvelden. Spr. waar schuwde echter tot het^ nieuwe over te gaan zonder dat goed te kennen, ook ge zien de teleurstellingen met de Fransche tarwcrassen. Eenige jaren stond „Jubilé" bovenaan, uitgezonderd het vorige „Julia na" moet thans wel als het beste ras ge noemd worden. Van de zomertarwe gaf de Mansholt witte zomertarwe de hpogste op brengst, maar ook „Carma" en „Blanca" behooren tot de eerste rassen.' Van de zo- mergerst moet „Kenia" allereerst genoemd worden. Bij de erwten gaf de „Unica" op twee van de drie proefvelden de hoogste opbrengst en „Zelka" is nog steeds het meest verbouwde schokkerras. Daar het een minder gunstig boonenjaar was dient: men met conclusies voorzichtig te zfln. „Blanca" en „Walcheria'* nemen een goede plaats ln en' ook de witte stamboon C.B. gaf goede resultaten. Van de bruine boo nen moet „Ceka" allereerst genoemd wor den terwijl het „Noord-Hollandsche land- ras" een goede toekomst schijnt te hebben. De leider van hot proefbedrijf, de heer Schipper behandelde daarna de aardappel rassen, waarby hij r a. wees op het groote belang van' het beste pootgoed en het voorkiemen. Tenslotte gaf ir. Versteeg een uiteen zetting over de selectie van aardappelen, waarbij hü o.a. wees op het belang om de smetstofkiemen te weren. De velden mogen niet begrensd worden door zieke aardappelen en men dient daarbij te be denken, dat er smetstofdragers zijn, die zelf niet worden aangetast. Zoo zijn de STADSNIEUWS Middelburg niet verduisterd. De politie maakte proces-verbaal op te gen een ^inwoonster diehaar woning niet voldoende verduisterd had, been gebroken. De 60 jarige A. A. V. alhier kwam op het Molenwater by de centrale keuken zoodanig te vallen dat zijn rechterboven- been brak. Hij is per ziekenauto naar het gasthuis overgebracht. VEREENIGING VAN» HUISVROUWEN. Gistermiddag hield de afdeeling Middel burg van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen - wederom een bijeen komst in de bovenzaal van het Schutters hof. De voorzitster, mevrouw Dekker- Koers, heette de leden welkom en'begroet te den heer A. de Jonge,' leeraar 'in de paedagogie aan de rijkskweekschool, die een inleiding zou houden over „Opvoe dingsproblemen1'. Evenals reeds op verschillende andere Tlaatsen in Zeeland behandelde de heer De Jonge verschillende kwesties de op voeding N betreffende en vc ees er o.a. op, dat men de menschheid en dus ook de kin deren kan splitsen inv optimisten en pessi misten. Hij zeide, dat' volgens de vooraan staande paedagogen, de mensch in den leeftijd van 3 tot 7 jaar gevormd wordt voor zijn leven. Verschillende onderdeelen van het op- voedingsvraagstuk bracht spr. naar voren, en na de pauze stelde hij de aanwezigen in de gelegenheid daaraan nog bepaalde punten toe te voegen. By de beantwoording van gestelde vra gen betoogde spr., dat men ook in dezen tijd de kinderen gerust levensblyheid 'kan bijbrengen, en men moet- blijven trachten er het beste van te /maken. Met klem kwam spr. op tegen het toe passen van negatieve suggestie, die depri- meerend op de kinderen werkt; men moet juiste positieve suggestie toepassen als er aanleiding toe bestaat. Spr. behandelde ook de kwestie, dat oudere kinderen, en ook volwassenen het liefst met jongere personen omgaan. Dit is volgens spr. een gevolg van het feit, dat in hun leven iets aan hen is voorbijgegaan. Bijv., dat ij hard moesten werken, als zij feitelijk hadden 'moeten spelen. De voor zitster heeft den heer De Jonge onder instemming der aanwezigen dank gebracht, grond voor een transformatorhuisje. De burgemeester heeft besloten van J. Osté 11 c.a. grond, deel uitmakende van den tuin van perceel Bellinkstraat 9,. op den hoek van het Bellinkplein, om niet voor de gemeente te aanvaarden en aan Osté 3.6 c.a. gemeentegrond, deel uitma kende van het Bellinkplein af te staan. Op den over.te nemen grond wordt een transformatorhuisje voor het electriciteits- bedryf gebouwd. SLOOFERSWEBJK. Eind Mei 1940 is in de Langedelft voor den grooten steiger, die voor de provinciale bibliotheek werd geplaatst, een zware be tonnen steun gemaakt. Nu de voorgevel is afgebroken en ook de steiger, is men begonnen den steun weer te laten ver dwijnen, waarbij een pneumatische beitel in gebruik is 'gesteld, die een groote, hoog nooüige kracht ontwikkelt. Reeds den eer sten dag maakte men goede vordering. de bouw van de amsterdamsche bank hervat. Nadat de bouw van het nieuwe kantoor voor de Amsterdamsche bank aan de Markt enkele weken heeft stilgelegen, is hij thans weer hervat. Men ziet de ijzeren en houten kozijnen verrij^n, die de af scheidingen tusschen en de toegangen tot de verschillende vertrekken zullen vormen. BURGERLIJKE STAND GOES. Overleden: Wiepko Smederoan, -11 m., ■wonende te HoogezandMaria Elisabeth Corne lia Dahmen, 54 j., wed. van Verburg. Geboren: Jan Marinus Cornelis. zoon van Cor nells Steveninck en Adrlana de Jager; Jan Izak, zoon van Izak Antnonie Verburg en Johanna Stroo. WESTKAPELLE. Van 1 tot en met 7 Maarte Geboren: Kornelis, z. van Jan Peene en Pieter- nella Roel se. Maria, d. van Jan Faasse en Jo hanna Lourina Huibregtsen. Overleden: Jakob Huibtegtse, 69 Jaar, echtge noot van Leintje Ingelse. VROUWENPOLEDR. Van 7 tot/met 7 Maart. Geboren: Jacobus, zoon van Jan Duvekot en van Adriana Slzanna Vermeulen. OOSTKAPELLE. (Van 28 Februari tot 7 Maart). Geboren: Leintje, dochter van Gerrlt ln 't Anker en Jacomina Poppe. RITTHEM. Over Februari. Geboren: Pieternella, dochter van Adriaaa Kuzce en Dina Leenderlka Osté. Overleden: Frans Prinse 77 Jaar echtgenoot van Janna Labruüere; Tannotie Roclee 72 Jaar echtgen. van Pieter van den Broeke. SEROOSKERKE. Over Februari. Geboren: Hendrik zoon van Hendrik Geldof en van Johanna Lange- beeke. Overleden: Jotta, Christina Israel, oud 65 jr.. weduwe van D. Klompe; Pieter Bosselaar, oud 75 jaar, man van Adriana van Driest. KAPELLE. Geboren. Catharlna Sophia, doch ter van J. de Keijzer en C. Westveer: Adriana, dochter van J. A. Burger en A. Eversdijk; Adriana, Suzanna, dochter van H. J. Burger en A. J. Daane; Wilhelmina Adriana, dochter van J. Slabbekoorn en J. Kesselaar. Overleden: Levenlooze aangifte van P. de Leeuw en van C. Eversdijk; levenlooze aangifte van J. van Oosten en W. J. Damper; Cornells Gierum, 84 jaar, weduwn. van J. W. Bi om me. KLOETINGE. Geboren: Jan, zoon van Samuel Leijs en Adriana Dian Kosten; Jacob 'Anton, zoon van Dirk Schipper en Johanna Schelling: Elizabeth, dochter van Johannes Pieter van As cn Elizabeth Maatje Jansc'; Cornelia Janna, dochter van Cornelis Marinus Paardekooper en Maatje Spruit. Overleden: Jakoba van de Linde, 70 jaar, d.v. Adriaan van de Linde cn Francina Hoebekc; Jan van de Linde, S3 jaar. z. v. Adriaan van de Linde en Francina Hoebeke. Zeeuwsche bonten en blauwen dragers van de kiemen der stippelstreepzlekte, en er zelf onvatbaar voor. Bontbladerige rassen moet men niet poten naast niét-bontbla- derige; zieke planten moet men dadelijk voorzichtig uittrekken, met moederknol en nieuwe knollen en in een zak doen, öpdat men er andere planten niet mee zal besmetten. De inleidingen werden door Ben. geani meerde gedachtenwisseling gevolgd. DeKwalileiis-Tondpasto Beëedlglng Nederlandsche ambulance. PLtCHTTGHEID OP HET BINNENHOF. De Nederlandsche ambulance naar het Oostfront, die in de afgeloopen metanden te 's Gravenhage haar militaire opleiding heeft genoten en die binnenkort als ver- sterict veldlazaret naar haar bestemming zal vertrekken, heeft Dinsdag in handen van den bevelhebber van het Nederland sche vrijwilligerslegioen, luitenant-generaal H. A. Seyffardt, den eed van trouw aan den oppersten bevelhebber der Duitsche weermacht afgelegd. Hiertoe weid de uit ongeveer 160 per sonen (artsen-officieren, onderofficieren, verplegei-s enz.) bestaande ambulance op het met Nederlandsche en Duitsche vlag- gen getooide Binnenhof opgesteld met een Duitsch. militair muziekkorps aan den rechtervleugel. Generaal Seyffardt en Ge- neralleutnant Rauter, SS Obergruppen- flihrer inspecteerden den troep, waarna generaal Seyffardt een toespraak hield, waarin hij den mannen wees op de zware taak die hen aan het Oostfront wacht en de goede opleiding tot echt soldaat die zij hier te lande hebben ontvangen om te kunnen ontreden tegen achter het front opereerende vijanden. .Spr. eindigde als volgt: Bij mijn op 14 Februari gehouden Inspec tie heb ik gezien, dat gij in enkele maan den tijds van burger tot goed soldaat .niet zin voor orde en tucht zyt geworden. Gy hebt dat-te' danken aan uw Duitsche instructeurs, maar ook aan uw eigen wil len en kunnen,. Daarom durfde ik zooeven het vertrouwen uitspreken, dat uw „ver sterkte veldlazaret" den Nederlandschen naam hoog zal houden. En'dan zie ik voor mij, hoe gy bij uw terugkeer in het va- derland door het thuisfront zult vyorden bejubeld als waardige nazaten van groote voorouders. Wy, van het thuisfront, roepen u toe: tot wee/ziens. Gy weet: de kwade kans is er ook, dat het niet voor u allen een weerzien zal worden. Maakt dan, dat voor hen, die vielen, de woorden van het Oostlandlied, dat gij reeds zooveel gezongen hebt en nog zingen zult, van toepassing zullen zijn met den schoonsten lof voor den soldaat: „Hy deed, ztfn plicht". Maar nu toch vol goeden moed: tot weerziens, kameraden. Het beste deel 'van ons volk zal met spanning en met zyn geheele hart u>v lotgevallen volgen. Duizenden zegewenschen vergezellen u op uw pad. Hou-zee. Vervolgens geschiedde de elgeniyke eeds aflegging door het gezamenlijk uitspre ken van deze formule: „Ik zweer bij God den heiligen eed, Öat ik ln den strijd tegen het bolsjewisme den opperbevelhebber der Duitsche weermacht, Adolf Hitler, onbe perkt zal gehoorzamen en dat ik als dap per soldaat bereid ben te allen tijde voor dezen eed mijn leven in te zetten". Het muziekkorps deed hierop achter eenvolgens het Wilhelmus, Deutschlandlied en het Horst Wessellied weerklinken. Keuring van honden- en kattenvoeder. In dezen tijd worden allerlei distributie- vrije honden- en kattenvoedingsmiddelen in den handel gebracht. Op de deugdelijk heid van deze voeding bestaat echter geen enkele officieele contröle. Hierin schiiilt een groot gevaar voor de huisdieren. De Sophiavereeniging tot bescherming van dieren te Amsterdam hïèft daarom de contröle dezer voedingsmiddelen in de hand genomen. Zrj is er toe overgegaan, het voe der dat wordt aangeboden, te doen onder zoeken bij het rijkslandbouwproefstation te Maastricht, terwijl haar veterinair ad viseur, dr. Folmer. te Amsterdam, daar over veterinaire rapporten uitbrengt. Op deze wijze is de Sophia-vereeniging in staat het publiek voor te lichten. De inspectiedienst van de Sophia-ver eeniging tracht voor dit doel zooveel mo gelijk voeder, dat aangeboden wordt, op te sporen. De vereeniging ia echter bereid ook voeder, dat haar door anderen voor dit doel toegezonden wordt te doen onder zoeken. Het déstructiebesluit 1942. In verband met de afkondiging van het destructiebesluit 1942 wordt, ln afwijking van het aanvankelijk medegedeelde, nader gemeld, dat de op 1 April 1941 in bedrijf zijnde destructiebedrijven hun bedrijf kun nen voortzetten voor de gebieden, waar over hun werkzaamheden zich op dat tijd stip uitstrekten, mits aoor hen binnen een maand na inwerkingtreding van het des tructiebesluit een verzoek tot toelating wordt ifigediend. By afwijzende beschikking daarop mo gen de werkzaamheden niet langer voort duren dan drie maanden na het tijdstip der afwijzende beschikking. lijk Van vrouw opgehaald. Uit de Maas te Borgharen is het in verregaanden staat van ontbinding verkee- rende ly'k van een onbekende vrouw opge haald. Schoolkinderen deden de griezelige ontdekking van het lichaam, dat aan den kant van de rivier dreef en waaraan armen en beenen ontbraken. ALS HIJ JABIQ WAS. Dan 'was het altijd groot (eest. Voor dng eu dauw reeds kwamen do kinderen de slaapkamer inrennen. klauterden op vaders-bed en over handigden de cadeaux die zij kochten van eigen gespaard geld. Maar nu is vader ver weg, ver van vrouw en kinderen doet bij zijn plicht voor land en volk. aan het Oostfront. Over enkele woken zal hü weer jarig zijn en danja landgenoot, dan krijgt hij toch zijn verjaardagscadeau in den vorm van een pakket dat hem wordt toegezonden door ons verzor gingsfonds Behalve voor verjaardagspakketten zorgt het fonds ook voor geregelde toezending van pakketten met sigaretten, versnaperingen, boeken en tijdschriften, enz. enz. Zoo zorgt-het fonds voor de leden van het vrijwilligerslegioen Nederland, het „N.S.K.K" en de Luftnachrichtentröepen. Landgenoot zorgt er voor dat wij voel pakketten kunnen samen stellen en verzenden. Steunt het verzorgings fords van het vrijwilligerslegioen „Nederland" 'met. Uw bijdrage. Stort een flink bedrog op gi- jerekeniug 432100,- De aanmeldingsplicht van werkloözen. De Voorlichtingsdienst van het departe ment van Sociale Zaken schrijft: In verband met het kortelings afge kondigde uitvoeringsbesluit van de Se cretarissen-Generaal van de Departemen ten van Justitie en Sociale Zaken betref fende den aanmeldingsplicht van werkloo- zen, zy er aan herinnerd, dat mannen en ongehuwde vrouwen van Nederlandsche nationaliteit, of zonder nationaliteit, in den leeftijd van ten minste 18 en ten hoogste 40 jaar, die hun woonplaats of gewoon verblijf in Nederland hebben en die niet of niet volledig in staat zijn uit eigen middelen ln hun levensonderhoud te voorzien, verplicht zijn zich bij het voor hun woonplaats of hun gewone ver blijfplaats bevoegde gewestelijke arbeids bureau ter inschrijving als werkzoekende aan te melden. 4 Niet tot aanmelding verplicht is hij (zij), dies' i In een dienstbetrekking staat, tenzij het een werk van slechts korten duur of geringen omvang betreft. 2. Zich reeds voor het in kracht treden van dit besluit bij het voor zijn (haar) woonplaats of gewone verblijfplaats be voegde arbeidsbureau als werkzoekende heeft aangemeld. 3. Wegens wetenschappelijke of vakstu die niet of niet volledig in staat is in zijn (haar) levensonderhoud te voorzien, tenzij hij (zip den leeftijd van 24 jaar heeft bereikt. ,4. Wegens geestelijke of lichamelijke ge broken niet of niet volledig in staat is in zijn (haar) levensonderhoud te voor zien. De aanmelding moet voor degenen, die op 1 Maart j.l. aanmeldingsplichtig waren, uiterlijk op 14 Maart a.s. geschied zyn, terwijl voor de toekomst aanmelding moet plaats vinden wanneer iemands dienstbe trekking een einde neemt, zonder dat daarbij onmiddellijk een nieuwe werkkring wordt aanvaard. In dit geval moet de aanmelding geschieden binnen 48 uur na het einde der dienstbetrekking. De prijzen van gedroogde groenten. Aan de reeks van gedroogde groenten, waarvoor op 23 Januari 1942 maximum prijzen zijn vastgesteld, is een aantal an dere soorten toegevoegd, waarvoor met ingang van 15 Maart a.s. eveneens maxi mumprijzen zullen gelden. Het zijn gedroogde peterselie, boerenkool, roode kool, savoye kool, witte kool, uien, erwtensoepgroenten, hutspot en julienne- soepgroenten. Ook hiervoor zyn uniforme verpakkingen ingevoerd van cellophaan en carton en in tabletvorm. Voor verschillen de gewassen gelden deze prijzen ook voor het product in poeder en griesvorm. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de officieele publicatie, die dezer dagen in do bladen zal verschijnen. Maximumprijzen voor binnenlandsch beurtvaartvervoer Voor een'van de belangrijkste takken vah vervoer in ons land, de binnenland- sche beurxvaart, worden blijkens een in de staatscourant verschenen beschikking vervoerpryzen yen vervoersvoorwaarden ge regeld. Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, zullen ingevolgeartikel 1 der tariefbeschikking „Binnenlandsche Beurt vaart 1942" met ingang van 16 Maart a.p. voor alle Nederlandsche beurtvaartonder- nemingen de vervoerpryzen en vervoers voorwaarden van kracht worden, die zijn opgenomen in het „Beurtvaarttarief 1942". De vervoerpryzen voor het z.g. wal-wal- vervoer, die in dit tarief zijn opgenomen, zijn maximumprijzen, die niet mogen wor den overschreden. Degenen, die een hooge- ren prijs bedingen of betalen ztJn dus strafbaar volgens het prijsbeheerschlngs- besluit 1941. Naast deze maximumprijzen zijn voor de bijkomende kosten, zooals aan- teekengeld, kennisgevingen van aankomst en remboursprovisie, prijzen vastgesteld, die berekend moeten worden op den voet als in het tarief vermeld. Het tariefboek bevat een opsomming van de ongeveer 1150 beurtvaarttrajecten in Nederland met ver melding van de tariefgroepnummers. De tarieftabellen geven onmiddellijk aan hoe veel voor ieder traject de hoogst toe laatbare wal-wal-vracht voor zendingen tot 100 kg. in „eensgevend geld" bedraagt, terwijl voorts de vrachtsom is vastgesteld voor zendingen van 100 tot 1000 kg. en van in tonnen uitgedrukt gewicht Voor goederen, die veel plaats innemen of .een bijzondere verzorging noodig hebben mag een toeslag op het gewicht worden toege past. Bovendien is in het tarief een aantal goederen genoemd, waarvoor een reductie van 1000 op de vrachtbedragen moet wor den toegepast, terwijl voor het vervoer van meel en bloem en 'van vee en paarden af zonderlijke tarieven zyn opgenomen. Voor bezorgen en afhalen zijn tenslotte eveneens afzonderlijke maximumtarieven vastge steld. maatregelen tegen bandeloos heid te maastricht. De burgemeester van Maastricht he^ft by politieverordening voorschriften uitge vaardigd, waarby-het vrouwelijke minder jarigen verboden is 's avonds na zeven uur cafe's te bezoeken tenzij de meisjes ver gezeld zyn door een harer ouders, voogden of verzorgers. Bovendien heef j» de burge meester aan meisjes beneden 18 jaar ver boden zich een half uur na zonsondergang op of aan den openbaren weg te bevinden, tenzy zy vergezeld zijn door een harer ouders, voogden of bloedverwanten tot en Spet den órden graad. Deze voorschriften werden genomen ter bestrijding van de bandeloosheid en zede loosheid, welke in Maastricht hand over hand toenamen en in vele gevallen ook seen publieke ergernis werden. De verbodsbepalingen gaan reeds heden in èn op de overtreding van deze bepalin gen is een maximum straf van twee maan den hechtenis of 200 boete gesteld. wielrijder door autobus overreden en gedood. Te Alphen (N.B.) is Dinsdagmiddag de 69-jarige courantenbezorger C. van der Broek, wonende aldaar, bij het oversteken van den weg door een autobus aangereden en op slag gedood. Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelt, hebben in den afge loopen nacht Britsche bommenwerpers boven West Duitséhland gevlogen. De storingsaanvallen bleven van militair standpunt bezien zonder eenige uitwerking. Op enkele plaatsen werd slechts schade aan gebouwen veroorzaakt. Volgens de totdusver ontvangen be richten werden drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Het proces te Rlbm. De tiende zittingsdag van het gerechts hof te Riom was Woensdag uitsluitend ge wijd aan het verhoor van Leon Blum. Het openbaar ministerie legt in de be schuldiging verzaking yan ambtsplichten op de volgende punten ten lasteBlum was in de periode aan den oorlog vooraf gaande tot twee maal minister-president. Zijn ambt legde hem den plicht op Frank rijk de noodzakelijke wapens te geven ton einde het zyn veiligheid te verzekeren. Hij heeft nagelaten de bewapeningsindustric de aansporing te geven, die de toestand gebiedend eischte. Hij heeft integendeel de productie door de nationalisatie der bewa- peningsfabrieken'-gedesorganiseerd en met zijn autoriteit op dit gebied het noodlottige optreden van zijn ministers Daladier en Pierre Cot gedekt. Hervormingen der ar beidswetgeving (40 urenweek) waarom trent overeenstemming in het land had kunnen worden bereikt, heeft hij van haar waren zin vervreemd, van het normale doel afgeleid en veeleer gemaakt tot een werk tuig in den klassenstrijd. Blum bestreed tijdens zyn pleidooi alle punten van' de beschuldiging en wees de verantwoordelijkheid van de hand, die hy voor een deel op den generalen staf, voor een ander deel op den voormaligen minis ter-president Chautemp3 trachtte af te wentelen. Hij maakte zich verder schuldig aan critiek op het gerechtshof, hetgeen hem eenige malen een terechtwijzing van den president bezorgde. DE HONGAARSCHE MINISTER PRESIDENT DIENT ZIJN ONTSLAG IN. Naar van bevoegde z(jde verluidt, heeft de Hongaarsche minister-president Von Bardossy, die zich om gezondheidsredenen in een sanatorium te Boedapest bevindt, in den nacht van *bfaandag op Dinsdag zyn ontslag ingediend. Nu Von Bardossjizyn ambt van minister» president en minister van buitenlandsche zaken wegens ziekte heeft moeten neerleg gen is, naar van bevoegde zijde verder wordt medegedeeld, de Hongaarsche regee ring gewijzigd. De- nieuwe minister-presi dent is de gewezen minister van land bouw Nicolaas van Kallay. In de leiding der overige ministeries is geen wijziging gebracht De post van minister van buiten lands'•he zaken blijft voorloopig onbezet. Met de leiding van dit departement zal minister-president Van Kallay zich be lasten. De nieuwe Hongaarsche premier. Naar te Berlijn verluidt beteekeüt de benoeming van Kallay een versterking van het conservatieve element in de Hongaar-' sche regèerlng. Men verwacht een terug dringen van de beweging der pijlkruisers. De buitenlandsche politiek van Hongarije zou geen enkele wijziging ondergaan. DE FRANSCHE OORLOGSSCHEPEN. vichy loochent. In bevoegde Fransche kringen heeft men zich gekeerd tegen een bewering van Sovjet-zijde, als zou de Fransche regeering/ voornemens zijn aan Duitschland om streeks veertig schepen te leveren, die op het oogenblijc van den wapenstilstand in aanbouw waren. In genoemde kringen noemde men- deze bolsjewistische bewering pure fantasie. Men wijot er overigens op, dat Londen noch Washington ook maar eenigszins geloof heeft geslagen aan dit ongegronde bericht Brief van Nederlandschen S.S.-man. Hieronder volgt het afschrift van een brief van S.S.-man Marinus de Swart aan zyn ouders. Lieve ouders! Ik wil U in het kort een pa^r regels schrijven en U meedeelen, dat ik, Gode zij dank, nog gezond ben. Ik hoop, dat U ook nog. gezond bent en het ook 'blijft tot wij weer terug zijn. Moeder Gerrit is hier voor kerstmis gekomen en inge deeld bij de 2. compagnie. Wij zitten sa men ln een afdeeling. Moeder, we hebben kerstmis in een ka» zemat gevierd. Ja, thuis was het wel pret tiger geweest, maar dat hindert immers niet. Zeg moeder, wat het Duitsche volk naar het front stuurt, dat kunt U zich ge woon niet voorstellen. Wij hebben pakjes gekregen van totaal vreemde menschen. Sterke drank, jenever, sigaretten, er was van alles. Lieve moeder, ik heb niet eerder kun nen schrijven, want we hebben in weken geen papier gehad, maar wel hadden we baarden, erger dan in den onderzeeëer. Moeder, hebben jullie het weermachtbe- richt van 29 December gelezen? Daarin staat, dat de divisie Viking de Russen zoo dapper heeft afgeweerd. En dat gebeurde bij een weertje, dat je hooren en zien ver ging. De eene sneeuwstorm volgde op den anderen. Maar dat kan ons niks schelen. Wy hebben kazematten, waar de kachels het'heerlijk warm houden. De Russen kun nen nog veel minder tegen dp koude dan wjj. Nu kunnen jullie eens zien wat de Duitsche soldaat kan verdragen. Moeder, er zyn hier luizen, meer dan je lief is. Je hemd is gewoon levend. En dat noemen zo dan „arbeidersparadys". Het is 'een ellende, die je niet kunt aan zien. Je zou het niet gelooven, als je het niet met eigen oogen had gezien. Moe der, dat moest U hier allemaal eens kun nen zien. Vooral vader, die immers wel kijk heeft op het land. Ze hebben hieu grond zooals nergens anders op de wereld. En als je dan ziet, wat er geoogst werd..., dan kan je .werkelijk janken van kwaad heid. Hier ih Rusland hebben ze zoo on eindig veel olie, kolen, benzine, ertsen, eenvoudig alles en dan als tegenstelling die groote nood onder de menschen. Geen. huis is er van steen, allemaal van leem en koéiendrek. Zoo zien de huizen van ac Russische arbeiders er' uit. Geloof maar, moeder, die hebben allemaal genoeg van Stalin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 2