ABDIJSIROOP Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 7 Maart 1942 «ZEELAND» De legerberichten van gisteren. Zoo'n zêi KRIEBEL-HOKT DE TIJGER Duitsche luchtaanvallen In Noord Afrika. duitsche luchtaanvallen in noord-afrika. Naar het opperbevel der weermacht me de deelt, hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen van het type Ju '88 Donderdagmiddag Britsche plaatsen in de woestijn en .mate riaalopslagplaatsen iij het West Egypti sche kustgebied met bijzonder goed effect Aangevallen. De bomaanvallen werden uit gevoerd bij goed zicht in verscheidene gol ven en duurden ruim anderhalf uur. De reeksen bommen kwamen neer op stil staande vliegtuigen en tenten. Op het vliegveld Foeka gingen na voltreffers eeni- ge groote materiaaltenten in vlammen op. Op andere Britsche woestijnvliegvelden troffen de bommen van zwaar kaliber JBrit- sche vliegtuigen, die juist gereed gesteld waren voor een nieuwe actie. Op het vlieg veld Bir el Abd sloegen 7 voltreffers in een groep van 15 toestellen in. Een bom menwerper van hét type Wellington ont plofte terstond, de andere vliegtuigen wer den vernield. Stapels munitie en bommen aan de randen van het vliegveld vlogen in de lucht. Op het vliegveld van Mersa Matroe ver nielden 4 voltreffers een groote loods bij de startbanen. Ook Britsche materiaal depóts aan de spoorlijn, die van Alexandrië naar de West-Egyptische grens leidt, raak ten in brand. De tentenkampen en troepen onderkomens van de vliegvelden werden doeltreffend in scheervluchten met de boordwapens aangevallen. Voor de Egyptische kust kreeg een Britsch vrachtschip van 8000 brt. een vol treffer van 500 kg. op het achterdek. Na de ontploffing werd zware rookontwikke ling waargenomen. Van de voor den afweer opgestegen vijandelijke vliegtuigen werd een Gloster neergeschoten. De luchtaanval op Parijs. aantal slachtoffers ïot 700 gestegen. Nog steeds worden uit de puinhoopen in de gebombardeerde Parijsche voorste den ^mens^hen te voorschijn gebracht. Naar de „Paris Midi" meldt, zijn sommige der bedolvenen, die nog in leven zijn, blijk baar krankzinnig geworden. Zoo zijn 15 personen in hoogst opgewonden toestand naar de ziekenhuizen gebracht. Een aan tal gewonden is in de ziekenhuizen bezwe ken, zoodat het aantal slachtoffers thans ruim 700 bedraagt. Fransche officieren hebben geen militaire geheimen verraden. duitsche tegenspraak. Engelsche kranten beweren onder sen- sationeele koppen, dat bij de landing van Britsche parachutisten in het Nobrd- Fransche kustgebied gebleken is, dat de Duitschers bekend waren met het radio grafisch peilen van vliegtuigen. Ze noemen deze z.g. radiolocaliseering een Engelsche uitvinding. Het geheim van de technische toepassing van deze vinding zou, aldus de Londensche bladen, aan het Duitsche opperbevel verraden zijn door een hoog geplaatst Fransch officier. Van welingelichte Duitsche kringen wordt hierover het volgende verklaard. In Duitschland overtrof de stand van de ont wikkeling van de radio en de geheele hoogfrequentie-techniek. reeds lang voor den oorlog de prestaties op dit gebied in de Angelsaksische landen. Des te opmerke lijker is het, dat de Engelschen hun voor- maligen bondgenooten betichten van het verraad van deze z.g. nieuwe uitvinding. De schrijvers vein deze onzin hebben blijk baar al lang him doode Engelsche vliegers vergeten, die bij Wilhelmshaven, boven de Noordzee, bij Stavanger, Drontheim, Nar vik en bij hun glorierijke terugtochten bij Duinkerken en op Kreta omlaag geschoten zijn. Onbegrijpelijk is het echter, dat zij zich ook niet meer de verwijten en persartike len herinneren, waarin het falen van de Engelsche luchtmacht gegeeseld werd, toen de Duitsche slagschepen door het Kanaal voeren. De heeren kunnen rustig zgn, zoo zegt men verder in welingelichte Duitsche kringen. De Duitsche luchtafweer is in orde. Duitschland is niet aangewezen op het verraad van militaire geheimen door Fransche officieren. Het zgn geen Fran sche officierén, die militaire geheimen ver raden hebben, maar het is Groot-Brittan- nië, dat Frankrijk heeft verraden. EEN INTERVIEW MET STAFFORD CRIPPS. Het Amerikaansche tijdschrift „Life" heeft 5 Maart een interview met Stafford Cripps gepubliceerd, dat deze heeft ver leend voordat hg in de Engelsche regee ring werd opgenomen. Cripps zeide over de oorlogsdoeleinden van Rusland het volgen de: „De bolsjewistische legers zullen zoo ver in Duitschland oprukken, als noodzake lijk voor de definitieve nederlaag van Duitschland. Het voornaamste doel van de bolsjewistische legers zal Berlijn zijn, waar de spilmogendheden definitief vernietigd zullen worden". In zijn interview verklaar de Stafford Cripps voorts: „De geallieerden der Sovjets, Engeland en de Vereenigde Staten, zullen alles doen om mede te wer ken aan de nederlaag van de legers en de bezetting van Duitschland". doodelijke val van een dak. Een bewoner van den Koningsweg te Utrecht, H. T., wilde dezer dagen zelf zijn schoorsteen vegen. Hg had daartoe een lad der bestegen, welke op het dak van de keu ken zijner woning was geplaatst. Op zeker oogenblik schoot de ladder uit met het gevolg, dat de heer T. omlaag stortte en met het hoofd op een betonnen plaat neer kwam. Hij werd zoo zwaar gekwetst, dat hij aan zgn zware verwondingen is over leden. Mevrouw K. schrijft: „Vandaag ben ik 45 jaar geworden. Hierbij zend ik u 45.voor de Nederlandsche ambu lance". Gelukgewenscht mevrouw K. Ook namens de mannen aan het Oostfront. Zii zullen uw land beschermen tegen hqfc rodde gevaar. Gelukgewenscht mevrouw K.. dat u uw ver jaardag nog kunt vieren in ecu land, waar geen vlag met sikkel en namer waait. Gelukgewenscht jarige Nederlanders. Denkt aan de verjaardagsstorting op girorekening 8 7 6 0 0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22 's-Gravenhagc. ARBEIDSVOORWAARDEN WERK NEMERS IN TIMMERFABRIEKEN. Het college van rgksbemiddelaars heeft blijkens de Staatscourant van Maandag een regeling getroffen ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden voor de werknemers in de timmerfabrieken in Nederland. Deze regeling, die in werking treedt op Maan dag 9 Maart 1942, is vastgesteld zooveel mogelijk conform de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst voor de timmerfa brieken in Nederland, waarvan de door partijen verzochte algemeen verbindend verklaring om technische redenen niet mo gelijk bleek. De regeling sluit nauw aan bij de rege ling van de arbeidsvoorwaarden voor de bouwbedrijven. De werknemers in de timmerfabrieken worden ingedeeld in 3 klassen, geschoolde, geoefende en ongeschoolde werknemers, terwijl de loonen v&n ieder dezer catego- rien voor alle eenigszins belangrijke ge meenten afzonderlijk zijn vastgesteld. Het loonpeil varieert vai. 38 cent per uur voor ongeschoolde arbeiders in een aantal kleine gemeenten in Drente, tot 69 cent per uur voor geschoolde arbeiders in de 3 grootste gemeenten. Voor de jeugdige werknemers werd een bij de loonen der volwassen arbeiders aan sluitende loonschaal opgenomen. Voorts omvat deze regeling een aantal bepalingen omtrent vergoeding voor over werk, reiskosten vergoeding en vergoeding van loonderving bij klein verzuim. De loonderving voor de in 'deze regeling op een week bepaalde vacantie en voor de al gemeen erkende Christelijke feestdagen, waarop door de werknemers geen arbeid wordt verricht, zal door de werkgevers worden vergoed volgens nader door het college vast te stellen regelen. Deze rege len zullen binnen afzienbaren tijd, waar schijnlijk binnen 2 maanden, door het col lege afzonderlijk bekend gemaakt worden. De arbeidsvoorwaarden in deze regeling zullen gelden voor rond 4100 arbeiders, in dienst van ongeveer 350 ondernemingen. a Uitv oering van het zeekenfondsenbesluit. De bijbetaling voor kunsthars- prothese. De Gommissaris belast met het toezicht op de Ziekenfondsen heeft, naast de reeds eerder door hem vastgestelde bijbetalingen, welke door de ingevolge- het Ziekenfond- senbesluit rechtstreeks of indirect verze kerden, bij de verstrekking van tandheel kundige prothesen in rubber-uitvoering, moeten geschieden, thans ook voorschrif ten gegeven voor de bijbetaling ten aan zien van kunstharsprothesen. Aangezien inmiddels reeds kunsthars prothesen zijn verstrekt heeft de Commis saris bepaald, dat de thans ter zake door hem gegeven voorschriften, geacht wor den in werking te zijn getreden op 1 No vember 1941. Verzekerden, die sedert dien datum voor kunstharsprothesen hoogere bijbetalingen hebben gedaan dan de thans vastgestelde, kunnen tot 17 Maart a.s. het teveel betaalde van hun fonds terugvorde ren. De nieuwe regeling betreffende de ver strekking van kunstharsprothesen brengt met zich mede, dat voor volledige boven- en onderprothese 42.50 moet worden bij betaald; voor volledige boven- of onder prothese 24,30; voor het overzetten eener bestaand prothese de helft van het bedrag eener nieuwe prothese; voor partieele pro these van 1 element 3.65, voor elk vol gend element 2.50; voor bijzetten aan een bestaande prothese: eerste élement 3.00, voor elk vQlgend element 1.80; voor re paratie 2.50. driejarig kind bij binnenbrand OMGEKOMEN. Vrijdagmiddag werd de Haagsche brand weer gewaarschuwd voor een brand in het perceel Obrechtstraat *56. Het bleek, dat een zware binnenbrand woedde in de voor kamer van de parterre, die spoedig met een straal op de waterleiding kon worden geblïischt. In de kamer troffen de brand weerlieden het lijkje aan van het 3-jarige jongetje J. M. Bij het onderzoek bleek, dat de moeder zich even verwijderd had- om eenige nood zakelijke boodschappen te doen. Een 9-jarig broertje merkte bij het thuiskomen den brand op en maakte alarm. In de kamer bevond zich een brandende haard, zoodat vermoed wordt, dat het kind met vuur heeft gespeeld met het bovenvermelde nood lottige gevolg. vrouw verbrand. Te Nijmegen is de bejaarde dame A* Nieuwenhuis, toen zij zich wilde verwar men bij 'n lectrisch kacheltje, in brand ge raakt. Met brandende kleeren liep zij de straat op, waar voorbijgangers haar op vingen en oogenblikkelijk de vlammen doofden. Het mocht evenwel' niet meer ba ten. Want de dame had intusschen zulke zware brandwonden opgeloopen, dat zij aan de gevolgen is overleden. STOOMWASSCHERIJ TELEFOON 637 MIDDELBURG Het adres voor beter werk KERK- EN SCH00LNIEUWS ned. herv. predikanten - vereeniging. 'De Vereeniging van Ned. Herv. predi kanten zal op 14 en 15 April a,s. in de Handelsbeurs te Utrecht haar 81ste alge- meene vergadering houden. Ds. E. Jansen Schoonhoven van Eerbeek houdt de over denking, terwijl verder als sprekers zullen óptreden prof. dr. G. v. d. Leeuw van Gro ningen over Bijbel en theologie" dr. H. Stoel van Veenwouden over „Studie en practijk" prof. dr. J. de Zwaan van Lei den over „N.-Testamentische heilsver wachting" en prof. dr. J. W. Aalders van Groningen over „Onafhankelijke moraal". Er moeten voorts drie leden van het moderamen worden gekozen, wegens het aftreden van prof dr. Th. L. Haitjema en dr. H. A- Edelkoort en wegens het be danken .van ds. J. W. Dippel. de füsiebesprekingen* der luthersche kerkgenoot schappen. In alle gemeenten van het Hersteld - Evangelisch-Luthersch kerkgenootschap werd j.l. Zondag een ^rklaring afgekon digd van de algemeene kerkelijke com missie van dit kerkgenootschap, in welke verklaring deze synodale commissie zich keert tegen de onlangs' ook door ons af gedrukte publicatie yan de „vertegenwoor digers" der Amsterdamsche gemeente,^ inzake ,de loopende fusiebesprekingen tus- schen het Evangelisch-Luthersch en liet Hersteld Evangelisch-Luthersch kerkge nootschap en er den nadruk op legt, dat deze vertegenwoordigers zich met zaken bemoeien, die uitsluitend aan de synodale vergaderingen toekomen en het ingrjjpen daarin door eenig plaatselijk college niet anders dan schadelijk kan zijn. Het college van vertegenwoordigers van de Hersteld Evangelisch-Luthersche ge meente te Amsterdam antwoordt hierop, dat in art. 2 van het algemeen kerkelijk reglement staat, dat de algemeene kerke lijke vergadering (de synode) beslissen kan „gehoord de gemeenten" en dat de Amsterdamsche gemeente de grootste ge meente is, van welke voorts het grootste deel fel tegen de bedoelde fusie is en zich daartegen verzetten wil. De zaak, waarover het hierbij gaat, is, dat ig de Evangelisch-Luthersche kerk .orthodox en vrijzinnig samenwerkt en de genen in de Hersteld Evangelisch-Luther sche kerk zich tegen fusie verzetten, niet wenschen, dat aan de vrijzinnigheid in hun kerkgenootschap rechten worden toege kend. BEVESTIGING EN INTREDE. Cand. W. van WUngen te Zeist. beroepen predikant van de Ned. Herv. kerk te Sluis z»l zich 39 Maart a.s. aan deze gemeente verbinden, na bevestigd te zijn door zijn voorganger, ds. M. J. Beukenhorst, emeritus predikant te Brussel. NED. HERV. KERK. Zestal te Dordrecht (vac. Van Itterzon) B. J. Cannegieter te Eenrum: J. Dikboom te Drachten; H. J. Kasteln te Hoorn, voorheen te Middelburg; J. Elkema t. Zaandam; D. I. Los te Deventer; A. de Wilde te Beusichem. BEROEPEN r Te Overdinkel (vac. G. F. Voorhoeve) N. H. Kuperi te Bergeyk. Te St. .Philipsland. H. Kraay, te Hardinxveld. AANGENOMEN Naar 's-Grevelduin-Kapelle, H. K. van Wingerden, te Arnemuiden naar .Exmorra. C. v. d- Vlies, eand. te Rijswijk (Z.-H.). y KERKELIJKE EXAMENS. De classis Hilversum der Geref. Kerk heeft ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard G. van Wilgen burg te Laren (N.-H.). voor eenige duizenden guldens aan expeditiegoederen ontvreemd. Een expeditiefirma te Den Haag miste de laatste maanden voortdurend goederen uit haar ter verzending toevertrouwde partijen. Op haar verzoek jstelde de politie eén nauwkeurig onderzoek in, dat geleid heeft tot de arrestatie, van niet minder dan dertig personen. Groote hoeveelheden sigaren en sigaretten, ter gezamelgke waarde van ongeveer S0GÓ.bleken te zijn ontvreemd, en verder levensmiddelen als chocolade en biscuits en wollen stoffen. De totale waarde van een en ander beloopt ettelijke duizenden guldens. De diefstallen werden gepleegd uif op slagplaatsen van de 'firma. Onder de gearresteerden bevindep zich eenige leden van het personeel. Levensonderhoud, voor een normaal gezin gedurende eenige Jaren vonden de ambtenaren als hamstervoorraad bij een hoofdbeambte van de mijn .Laura e« Vereeniging" te Eygelshoven. De foto spreekt voor zich zelf Het Zuiden-Fonteyn Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weermacht »maakte Vrijdag bekend: In verscheidene sectoren van het Oostelijk front zijn bij weer toene mende koude plaatselijke vijandelijke aanvallen in verbitterde gevechten afgeweerd. De tegenstander had hierbij zware verliezen. Honderden gevangenen werden binnengebracht. De beschieting van strategische doe len in Leningrad door zware artille rie van het leger werd voortgezet. Op 4 en 5 Maart verloor dè vijand aan het Oostelijk front in totaal 61 I antserwagens. Doeltreffende nach telijke aanvallen van gevechtsvlieg tuigen waren gericht tegen de ves ting Sebastopol alsmede tegen voor de oorlogvoering belangrijke gebou wen in het centrum der stad Mos kou. In het zeegebied rond Engeland bracht de luchtmacht een koopvaar dijschip van 3.000 brt tot zinken. Voorts veerden overdag barakken kampen aan de Zuidkust van het eiland verwoest en in den afgeloo- pen nacht ravitailleeringsbedryven van de haven van Portland bestookt Zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten in Noord- en Midden Amerikaansche wateren wederom twaalf vijandelijke schepen, in totaal 82.500 brt., waaronder zeven groote tankschepen, tot zinken gebracht. In den loop dezer aanvallen werden bovendien een groote Amerikaan sche torpedojager tot zinken ge bracht en nog twee schepen door torpedotreffers beschadigd. In Noord-Afrika vielen formaties der luchtmacht Britsche vliegtuig- steunpunten, alsmede spoorwegdoe len op Egyptisch grondgebied in de streek van Foeka-el-Daba aan. Bij den aanval op Malta troffen bommen van zwaar kaliber vlieg veldinstallaties en duikbootligplaat sen van den vgand. Onder leiding van wachtmeester Balzer stelden luchtdoelartilleristen aan het Oostelijk front op 4 Maart acht vijandelijke pantserwagens bui ten gevecht. hinderlijk, vervelend en zoovermoeiend.Zorgdaarom er voor er dadelijk vanaf te komen door de beproefde hoeststillende Abdijsiroop. Vanouds beproefd bjj hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S 's Werelds beste Hoestsiroop FEUILLETON 101) DOOR J. REGIS Aspeland maakte een beweging van ra deloosheid. Wallion was dadelijk naar den haard ge- loopen, had zich in een stoel geworpen en steunde zqn hoofd in de handen. Hij ant- wóordde in de plaats van Aspeland, zonder op te zien: „Geen van hen was in den rooden auto. Van den aamang af heeft alleen Leadbit- ter erin gezeten- En we hebben den héelen nacht verdaan met hem in den dood te ja gen, de laatste nacht van Suzanne Chris- man's leven! En wat nog erger is: hij stierf zonder iets te zeggen, zonder te ver raden, waar zij of zijn meester waren te vinden. De chef boog zich over tot den journa list en balde zgn vuisten. Hij wilde spre ken, vragen, maar hg vond geen woorden. En opeens stond Allan Chrisman daar. Nie mand had gezien, waar hij vandaan kwam. Hg wierp zich op Wallion als een wild dier, ademloos, buiten zichzelf en vreeselijk in zijn vertwijfeling. Hg échudde Wallion bg zgn schouders heen en weer. „Zeg! Toe!" riep hij. „Waar is ze? Is ze dood? Zooveel sterke mannen en geen één die haar kan redden! Help haar toch!" Wallion verroefde zich niet en als ver lamd van schrik viel Allan voor den jour nalist op de knieën, totdat hij den blik uit de oogen van den ander ontmoette. „Weet u, waar ze is?" fluisterde hij sid derend. „Leeft ze? Antwoord me dan toch, ik houd het niet langer uit!" Hg wist, dat de journalist hem hoorde. De grijze oogen, thans zco dicht bg hem, waren Vp hem gericht en de flikkering van het vuurschijnsel was er in te zien. Waar aan dacht Maurice Wallion? Er lag iets bijzonders in zgn blik, dat het hart van Allan sneller deed kloppen. Hij sprong op en keek met wilde blik ken om zich heen. Hij staarde den chef aan, daarna Rambouillet en al de ande ren, die daar zoo stom en onbewegelijk om hem heen stonden. „Waarom krijg 1k^_ niets te hooren? Waarom antwoorden'jullie niet?" Niemand waagde het, het uit te spre ken. Allen hielden Suzanne Chrisman voor verloren. De Franschman hiqld zijn- blik gericht op het gebogen hoofd van Wallion en durfde Allan niet aan te zien. De chef mompelde „jNiets van hen in den auto Alles met elkaar een verkeerd spoorEen valsch spoor om ons i an het goede weg te lokken. En binnen een paar uur Hij sprak dezen zin niet uit, maar Ram bouillet, die zgn woorden hoorde, begreep hem en beet zich met zijn stérke witte tanden op de lippen. De klok sloeg half zeven. Maurice Wal lion maakte een onrustige beweging en ze zagen een weerschijn in zgn oogen, die heen en weer dwaalden en naar iets sche nen te zoeken. Hij stond moeizaam op. De uren achter het stuur begonnen zich te doen gelden, hij was stijf van vermoeidheid en zijn gang was onzeker. Hg ging \'oor den politiechef staan en vroeg zacht „Hebt u de beide rechercheurs nog in Parklaan 1?" „Nee, toen ze met het onderzoek van de kamer van Leadbjtter klaar waren, zgn ze hierheen gekomen. Ze hebben ove rigens niets gevonden". En, daar de chef niet begreep, wat Wal lion met zijn vraag bedoelde, voegde hij eraan toe „Maar in de kamer van Henriques op Parklaan 3 zitten nog steeds twee mannen op wacht". „Waar is dat voor noodig?" zei Wallion. „Daar komt hij toch met „Zoo? Niet? Waar is hg dan? In den auto was hij niet, in zgn woning is hij niet ergens moet hjj toch zich zelf en mevrouw Chrisman verborgen houden „Als ik u eens. zei, waar hfi is?" Thans zag Allan Chrisman, dat het niet alleen het schijnsel van het vuur was, dat in de oog^n van Wallion flikkerde. (Wordt vervolgd.) het ftallaansch. Het 643e Italiaansche 4egerbèricht van Vrijdag luidt: Sterke vijandelijke patrouilles, die in het gebied van Tmimi waren doorgedrongen, werden na een tegenaanval door onze strijdkrachten teruggedrongen. In Zuid-Libye hebben Saharische afdeelin- gen door krachtig optreden vijandelijke ge motoriseerde afdeelingen teruggeworpen. De steun verleenende luchtfonnaties be schoten en bombardeerden den vgand, die zich in allerijl terugtrok met achterlating van eenige gevangenen en pantserwagens. Een Engelsch vliegtuig werd op den grond vernield. Engelsche vliegtuigen bombardeerden Benghazi, waardoor enkele gebouwen ern stig beschadigd werden. Naar men meldt, zgn er geen slachtoffers. De operaties der luchtmacht tegen het eiland Malta zijn .met kracht voortgezet. Duitsche jachtvliegtuigen hebben hierbij een Wellington en een Hurricahe neerge schoten. SPORT NOG MEER SPLITSINGSPERIKELEN? Sedert het beland worden van het bealult van het bestuur van den Nederlandechen voetbalbond in Sep tember 1941, om aan het einde van het seizoen 1941- 1942 de Zuidelijke le klasse van 12 clubs te splitsen en over te gaan tot vorming van 2 Zuidelijke eerste klassen. #Ik van 10 clubs, is over deze kwestie ia voetbalkringen veel tc doen geweest. Vooral de laat ste maanden, na een vergadering van de Zuidelijke Eerste Klassers, werd de zaak plotseling aan het rollen gebracht en de vreemdste veronderstellingen wer den geuit. We hebben velerlei op dit gebied gehoord..... doch nog veel meer niet gehoord.zoodat we tot heden den Juisten gang van zaken niet welen. Dit laatste nu Is te betreuren, omdat de voetbal liefhebbers gaarne op de hoogte worden gehouden et* een juiste voorlichting veel onaangenaamheden had kunnen voorkomen en nog kan voorkomen. Zijn we tenminste goed ingelicht, dan voelen de Zuidelijke eerste klassers er nieta voor, het bonds- besluit zonder meer te accepteeren en kojnen ze he den weer bijeen om hun houding nader te preciseeren. „Oorspronkelijk motiveerde het boedsbestuur het besluit tot splitsing met een daartoe ontvangen op dracht van bet college van gevolmachtigden", aldus liet de voorzitter van de Z.E.K. zich destijds uit. Later bleek echter, dat van een dergelijke opdracht geen sprake was geweest doch dat slechts de eisch van eon gesloten eeizoen werd gesteld. Dit gesloten seizoen is inmiddels werkelijkheidgeworden en wel licht. dat als uitvloeisel daarvan de splitsing werd doorgevoerd. Immers, teneinde een gesloten seizoen te krijgen, <Jat loopt van 15 Juni tot 15 Augustus, deden zich, vooral in de uit 12 clubs bestaande Zuidelijke eerst» klasse, vele moeilijkheden voor. zoodat bijzonder» maatregelen noodig waren. Ten slotte blijkt, dan als gevolg daarvan tot de aangekondigde splitsing te zijn overgegaan. Ook andere en wellicht betere oplossingen zullen zeker zijn gezocht -De splitsing is er nu eenmaal en we moeten aannemen, dat de zaak thans van alle kanten ia bekeken. Indertijd verklaarde men wel op ds Z.B.K. vergadering, dat hier van een misverstand sprake was. doch of dit juist as kunnen we ook thans nog niet beoordeelen, omdat het Bondsbestuur het ook na zijn laatste besluit niet noodig heeft geacht, wat meer licht in deze zaak te brengen. wel worden ook nu weer hier en daar motieven, die tot de uiteindelijke beslissing zouden hebben geleld, naar voren gebracht, maar officieel 2ijn deze be richten nleL Zoo schrijft .,De Telegraaf" o.m. „dat de eisch van een gesloten seizoen één der motieven tot handhaving zou ztln geweest, waarvoor onder geen omstandigheid dispensatie zou zUn verleend". Dit komt dus hierop neer. dat, indien door omstandig heden een gewone-, promotie-, kampioene- of beker- competitie niet vóór 15 Juni is beëindigd, deze niet kunnen worden uitgespeeld." Inderdaad is voor dit argument dus wel een en ander te zeggen, maar toch i» ook dit zeer aanvecht baar. Immers hetzelfde resultaat zou mén door af schaffing van de reeds zoo veel bestreden promotie- degradatiewedstrijden hebben verkregen. Ook terug brenging van de Zuidelijke eerste klasse op 10 club» zou reeds veel moeilijkheden hebben ondervangen. We voelen dan ook meer voor een ander aange voerd argument, nml. dat de beslissing een'rechtzetting tegenover de lagere afdeelingen in het Zuiden zou zUn. 1 Door de fusie van 1940 zUn de promotiekansen voor de Zuidelijke 2e klassers nml. uiterst klein geworden. Een groote toevloed van lagere clubs uit den voor- maligen R.K. bond. een toevloed welke vooral in bet Zuiden uitermate groot is geweest, heeft de noodzake lijkheid doen zien op de een of andere manier, .wij ziging te brengen ln de geringe promotiekans, daar bU slechts 1 eerste klasse, niet minder dan 5 tweed» klassen waren ondergebracht, zoodat de kans op promotie slechts l op 6 2ou bedragen. Ifa de doorvoering van de splitsing komt ook ia het Zuiden de normale promotiekans, doordat ook hier thans het zgn. pyramidesysteem is verkregen. Dit behelst zoo men weet. dat het aantal le, 2e, 3e en 4e klassen resp. bedraagt 1, 2. 4 en 8, waardoor dus de promotiekans 1 op 3 is geworden. Reeds in September 1941 hebben we uitvoerig da gevolgen van de splitsing voor Zeeland beschreven met de daaraan verbonden voor- en nadeelen. Tenslotte voert men als argument aan, dat billijk heidsoverwegingen een rol hebben gespeeld, omdat vele 2e klassers zich reeds buitengewone kosten en moeite hebben getroost om dit seizoen van de unieke kans te kunnen profiteered Dit argument kan echter bezwaarlijk als motief dienen om een zoo belangrijk besluit als het onderhavige door te voeren. Het feit, dat zelfs in Brabantscbc voetbalkringen reeds geruchten de ronde doen als a zouden een of meer le klassers in Brabant uit eigen belang de splitsing van do baan willen schuiven, is wel een bewijs hoezeer do gemoederen door een en ander ln béwe- ging zijn gebracht! We zullen nog maar even afwach ten of wellicht het bondsbestuur nog met nadere mc- dedeelingen komt. dan wel of dc vergadering van ds Z.E.K. op heden soms nog nieuwe gezichtspunten opent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 5