PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DONDERDAG 26 FEBR. 1942 De toekomst van de Nederlandsche bedrijven. Aanslag te Ankara op Von Papen gemunt. Zware Japansche luchtaanvallen op Java. De legerberichten van gisteren. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—6 regels f 1.65. Iedere regel meer 33 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties: van 15 regels 0.55. Iedere regel meer 11 ct. (max 8 regels). „Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE. VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG Directie P. van de Velde, P. B. den Boer 185ste JAARGANG NUMMER 48 HoofdredacteurJ. C. Visser, Vlissingen De BUREAUS van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te 3 VLISSINGEN Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie, na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG: Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 269. na kantoortijd telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOES: Red. en Admlnlstr. Turfkade 18, tel. 2863, na kantoortijd teL 2475 OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45.telefoon 102 SOUBURG: Kanaalstraat 45," t«L 35 BRESKENS: Dorpsstraat 25. tel. 21 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" Vorming van bedrijfsgemeenschappen noodzakelijk. OFFICIEREN EN SOLDATEN VAN DEN ARBEID. (Van onzen correspondent.) ,,Een volk is too rijk als het irbeid weet te >rganiseeren*\ Dit door den ïeer Woudenberg >p de dagelijksche iersconferentie te 5en Haag gebe zigde citaat •ormt wel den Trondslag en den achtergrond van Jetgeen de Com missaris van het N.V.V. in zijn daar gehouden rede, óver de toekomst der Nederlandsche bedrijven, -heeft willen betoogen, met den geestdrift en ia druk, hem eigen. Dit is ook de be doeling van alle maatregelen, die den laat- sten tgd ten aanzien van het arbeidende le ven en zijn organisatie in het N.V.V., thans de eenige vereeniging van werknemers in ons land, werden genomen. Het Nederland sche bedrijfsleven moet verloopen op een wjjze, waarop de Nederlandsche volks kracht zich hét best kan ontwikkelen. Hiermee is niet gezegd, naar de heer Woudenberg nadrukkelijk vaststelde, dat met de getroffen maatregelen het ideaal, de eindvorm van eèn N.V.V., reeds bereikt zou zijn. Dat is zeker niet het geval; dat kan 'öok niet, want de economische -en so ciale problemen, waarvoor dit tijdsgewricht ons stelt, zijn enorm. En zoolang het soci ale probleem niet tot oplossing is gebracht zoolang zal ook het economische ons moei lijkheden blijven baren. Het probleem van de massa. Nadat de heer Woudenberg eenige inlei dende opmerkingen had gemaakt over de algemeene vooruitzichten voor ons land, waarbij hij wees op de onzekerheid omtrent het bezit van iJederlandsch-Indië, waarte genover echter verheugende perspectieven staan in de wordende Europeesche ruimte knoopte spr.in het begin van zijn rede aan bij een onlangs door prof. Krekel gehouden lezing over het probleem van de massa. Duitschland heeft in dezen oorlog over wonnen en kan ook in meerdere andere op zichten opt bereikte resultaten roemen,"om dat het erin geslaagd is. het probleem van de massa op te lossen. Ten onzent was en is dat probleem niet opgelost, daar wij nog leefden in den natijd van de Fransche re volutie. Bij deze revolutie werd immers geen rekening gehouden met het probleem van de massa. Dat kon bovendien ook niet, omdat sindsdien een nieuwe, vierde stand eerst is ontstaan. Dit heef., o.m. "geleid tot' het marxisme, dat dien vierden stand in ^ijn macht trachtte te krijgen en hem haat en klassenstrijd inprentte. In Duitschland echter heeft men van de massa weer een volk weten te maken. Nu werden in den laatsten tijd ook in ons land wel ingrijpen de en evenzeer noodzakelijke maatregelen, als b.v. een stakingsverbod, getroffen, maar hiermee wordt toch de klassestrijd- gedachte niet uitgebannen. Er waren en er zijn hier eenerzijds werkgevers- en ander zijds werknemers-organisaties, waartus.- schen wel besprekingen werden gevoerd, die vaak moeilijk en soms ook zeer moei- lijlt waren. Alles was evenwel steeds ge baseerd op de tegenstelling: werkgever werknemer. Deze tegenstelling-is er mede schuldig1 aan, dat de geweldige vóór-oor- logsche problemen, als b.v. het werkloos heidsvraagstuk, ni^t konden worden opge lost. Thans staan wij weer voor groote pro- plemen, zij het dan meest andere. Derhalve n.qet voor alles genoemde te genstelling worden opgeheven en moet de verhouding werkgever-werknemer worden gebracht op het peil van arbeidskamera den. Dat dit geen zinloos ideëel gepraat is, leert ons Duitschland. Hoe dit te bereiken is. .Dit moet daar "worden bereikt, waar menschen op natuurlijke wijze naast elkaaf staan; dus in het bedrijf. Daar immers kan, door de vorming van zulke bedrijfs gemeenschappen, de sociale vrede worden bewerkt en dan ook het sociale vraagstuk opgelost Want in den kern beteekent het sociale vraagstuk toch, dat de werkende mensch ook. d" vruchten van zijn arbeid (de materieele zijde) en eveneens de er kenning van zijr. arbeid (de Ideëele zijde verlangt'Het een kan niet zonder het an der, ofschoon juist ook de ideëele zijde, die in het verleden vrijwel geheel verwaarloosd werd, van groote beteekenis is. Zoo waren de 1-Mei-betoogingen van de vroegere so cialistische partijen eigenlijk allereerst een kreet van den dusgenaamden proletariër om als volwaardig lid in het volksleven te mogen worden opgenomen. De vorming van zulke, bedrijfsgemeen schappen is een kwestie van opvoeding met name van den bedrijfsleider, wien moet worden geleerd vóór het eerst of bij vernieuwing het volk als een geheel te zien. In dit verband deelde de heer Woudenberg later nog mede. dat hij sinds eenige weken doende is" het geheele land af te reizen om besprekingen in dezen geest en tot dit doel met de verschillende bedrijfsleiders te voe ren. Het is spr. bij studiereizen in Duitsch land gebleken, dat alle, vaak heel groote. bedragen, welke de bedrijven op deze wijze hebben uitgegeven voor sociale maatrege len (cantines, ontspanning, ontwikkeling, sport, enz.) ook „eruit" zijn gekomen, daar de prestaties der arbeiders aanzienlijk toe namen. Naar de meening van den com missaris van het N.V.V. kunnen, ook de prestaties van de Nederlandsche arbeiders nog wel 50 hooger worden, indien de omstandigheden en de verhoudingen, waar onder gewerkt wordt, beter zouden zijn. Vooral by het velé mechanische werk van tegenwoordig is het dubbel noodig, dat de omstandigheden niet te wenschen overlaten en dat de arbeider in zijn vrijen tijd geeste lijk en lichamelijk wordt „opgemonterd". Voor menigeen zal dit alles nog wat utopistisch klinken, aldus de heer Wouden berg; maar voor ons in Nederland behoeft het zelfs niet eens meer geheel een experi ment te zijn, daar wij de resultaten kunnen zien by onze Oosterburen en van hun er varingen kunnen profiteeren. In zoo'n bedryfsgemeënschap moet een verhouding heerschen als van aanvoerder tot volgelingen; vah officier tot soldaten. Want het betreft menschen, die in eenzelf de lotsgemeenschap staan, eenzelfden strijd strijden, met hetzelfde einddoel. Die geest van den vader-officier nr.et zgn soldaten van den arbeid moet ook in onze Neder landsche bedrijven gaan heerschen! Hoe bedrijfsgemeenschappen ontstaan. Dit alles kan niet van bovenaf worden opgelegd; men kan niet op een goeden da£ zeggen: er zgft bedrijfsgemeenschap pen. Bij een huwelgkswetgeving b.v. kan van alles worden geregeld: rechten en pllichten van man en vrouw, alimentatie plicht, enz.; de staat kan echter met zgn wetgeving geen gelukkig huwelijk kwee ken. Daarvoor ls noodig de verhouding van mensch tot mensch. Zoo ongeveer is het ook gesteld met de bedrijfsgemeenschap pen. De kwestie der grondstoffen is voor de bedrijven belangrijk en een volk met veel grondstoffen is tot op zekere hoogte een rijk volk. De grondstoffen alléén zgn. echter niet zaligmakend; daartoe zgn ook vereischt goede, verantwoordelgke en met werklust bezielde arbeiders. Daarom is een volk zoo rgk, als het arbeid weet te orga- niseeren. Dit alles is ook van belang, aldus de heer Woudenberg, voor onze zelfstandigheid en gelijkberechtiging in het nieuwe Europa. Het is voor ons alles wat moeilijker te be reiken, omdat wy het in doorsnee zoo ge- makkelgk hebben gehad en niet zoo door oOklog en inflatie hebben moeten heen- worstelen als dit voor het Duitsche volk het geval was. Wg voelden sympathie en bewondering voor een minister-president die via de radio tegen ons zei: ga maar rustig slapen; alles komt terecht. Die map kwam niet met problemen of opdrachten en sprak wat het volk graag hoorde. Thans echter eischt de toekomst van ons bedrijfsleven en van ons volk iets anders:' werk, kracht, moed en overtuiging om de zorgen te aanvaarden en te dragen, om de problemen onder de oogen te zien en op te lossen. Achter ons staan nieuwe geslach ten, die ook aan ons vragen: „Wat hebt gij van de erfenis der vaderen gemaakt?" En ook de zoogenaamde proletariërs vormen een deel van die erfenis. Deze dagen, ivaar- in wg leven in een'oorlog, die al vier con tinenten beroert, vragen van elk onzer de grootste krachtsontplooiing. De Nederland sche mensch moet slecjits één doel kennen: de overwinning van Europa. In dezen oor log wordt beslist over het lot van volken en daarom moeten wg eigen lot in eigen handen nemeh en het buigen naar onzen eigen Nederlandschen aard. Aan het slot vair zgn rede wilde de heer Woudenberg van de menschen, cpe deze dingen reeds thans helder inzien, met name noemen de Nederlandsche mannen aan het Oostfront, die geheel vrijwillig, zonder directe noodzaak en zonder winst bejag of speculatie op eigen vbordeel. het kostbaarste wat zij hebben, n.L hun leven, in de waagschaal stellen. Zoolang er onder ons nog zulke menschen worden gevonden, is de toekomst voor land en volk niet ho peloos. Na zijn rede heeft de heer Woudenberg nog. eenige vragen 'beantwoord, die reeds gedeeltelijk in het bovenstaande zijn ver werkt. Ten aanzien van de reeds thans in Duitschland tewerkgestelde Nederland sche arbeiders gewaagde spr. van de uit nemende samenwerking tusschen het Duit sche Arbeidsfront en het N.V.V. Juist de zer dagen werd in de pers bericht over nieuw-gesloten overeenkomsten ten be hoeve van de Nederlandsche arbeiders. De heer Woudenberg voegde nog hieraan toe, dat reeds thans in 14 gouwen een ver tegenwoordiger van het N.V.V. is aange steld, die in geregeld contact staat met den in elk kamp aangewezen Nederland schen vertrouwensman. Wat de cultureele verzorging betreft, werd nog meegedeeld, dat reeds 30.000 Nederlandsche boeken zijn aangekocht ten behoeve van de in te richten kamp-bibliotheken,' terwijl dage lijks Nederlandsche dagbladen en tijdschrif ten naar de verschillende kampen, waar Nederlanlsdhe arbeiders werken, worden gezonden. Op de vraag, of hij de vorming van een Arbeidsfront beoogde, gaf de heer Wou denberg te verstaan, dat hij althans iets dergelijks wel als ideaal ziet. Ook de prac- tijk zal. een alle bedrijfsgemeenschappen overkoepelende organisatie a.h.w. vanzelf vereischen en doen ontstaan. Het is echter moeilgk om over de toekomst te spreken; vooral waar het als hier dingen be treft, die moeten groeien. Nadere bijzonderheden. Het D.N.B. meldt uit Berlyn: Toen de Duitsche ambassadeur te Ankara, Von Papen, en zgn echtgc- noote op weg waren van hun woning naar de Ambassade, is een aanslag op hen gepleegd. De ambassadeur en z(jn vrouw bleven ongedeerd. Een man, vermoedelijk de dader, die op eenige passen achter den arahaasadeur liep, wérd in stukken gereten. Onmiddellijk na den aanslag bracht de Turksche minister van buitenland- sche zaken, Saradjogloe, in gezelschap van staatssecretaris Menemcndjogloe een officieel bezoek aan den ambassa deur. H\j deelde Von Papen mede, dat de Turksche regeering ouder geen voorwaarden zou dulden, dat haar land het tooneel van dergelijke mis daden zoo worden. Hy verklaarde voorts, dat een nauwgezet onderzoek wordt ingesteld en dat alle maatrege len genomen zijn. De president der Turksche republiek en de minister-president hebben den ambassadeur gelukgewenscht met den goeden afloop. De Fiihrer heeft Von Papen telegra fisch gelukgewenscht evenals minis ter Von Ribbentrop. Omtrent de bomontploffing zijn naar het A.N.P. meldt nog de volgende bgzon- derheden bekend geworden Zooais iedelen morgen verliet de Duit sche ambasadeur Von Papen om tien uur zgn woning en sloeg den weg-in naar het ambassade gebouw. De aanslag werd ge pleegd op 80 meter van de Duitsche am bassade. Von Papen had den indruk' op het mechanisme van éen helsche machine getrapt te hebben. Om 10.10 uur ont stond er een ontploffing, die den Duitschen ambassadeur en zyn echtgenoote tegen den grond Wierpen. Von Papen vertelde, dat hij achter zich^ een man bespeurde. Deze werd door de éxpl03ie in stukken ge reten. Von Papens jas was bedekt met bloedvlekken van dit slachtoffer. De ex plosie was zoo hevig, dat de ruiten van alle in de buurt gelegen huizen sprongen. Verscheidene personen, die zich in de na- byheid bevonden, onder wie drie jonge- meisjes, werdeu door scherven gekwetst. Zoodra hg bekomen was, begaf Von Pa pen zich naar de in de omgeving gelegen Italiaansche ambas&adé. Hij verloor geen oogenblik zgn koelbloedigheid en liet ter stond de politie waarschuwen, die de hui zen in de buurt ging bewaken. Sommige getuigen hebbën een man zien vluchten. Er bestaan twee lezingen wat den aard van den aanslag betreft, n.t een, dat er sprake was van een op de boulevard liggende helsche machine, en een, dat er een bom werd geworpen. Zoodra Von Papen in zgn bureau was aangekomen, zond hij een ambassaderaad naar den Turkschen minister vanbuiten- landsche zaken, Saradjogloe, om over de gebeurtenis verslag uit te brengen en een onderzoek te eischea. De Turksche minister van buitenlandsche zaken begaf zich terstond naar de Duitsche ambassade en feliciteerde den ambassadeur, dat hg aan den aanslag ontkomen was. De president der republiek en de minis ter-president zonden hun kabinètchefs. Von Papen is volkomen ongedeerd. Hy had slechts eenige schrammen in het gelaat. Het door het ministerie van binnenland- sche zaken geleide onderzoek wordt voort gezet. DE OPVATTING VAN BERLIJN. De opvatting van de Duitsche politieke kringen over de ontploffing te Ankara blgkt, naar van bevoegde zgde verklaard wordt, uit het hierover in Berlijn gepu bliceerde communiqué. Men acht het in deze kringen aan geen twijfel onderhevig, dat hier sprake is van een aanslag in samenwerking tusschen den Britschen en den bolsjewistischen geheimen dienst. Voorts is men er van overtuigd, dat ambassadeur Von Papen als over brenger der inlichtingen aan de Turksche regeering inzake de door Éden te Moskou gevoerde onderhandelingen, moest worden geliquideerd. In deze overtuiging wordt men versterkt door het feit, dat er^ de laatste weken veelvuïcBg pamfletten* in Istanboel en Ankara verspr - zijn, waarin stelling genomen werd tegen den heer Von Papen in het bgzonder en tegen het Duitsche Rijk in het algemeen. Overigens wacht men te Berlgn dit re sultaat af van het door de Turksche re geering geopende onderzoek, en verwijst men hoogstens nog paar de talrgke ont ploffingen der laatste maanden, waaruit een bgzonder groote activiteit van Brit- sche agenten is gebleken. Zoowel in officieele kringen als onder de bevolking van de Turksche hoofdstad heerscht naar het' D.N.B. uit Ankara meldt de grootste verontwaardiging óver den aanslag óp den vertegenwoordiger van het Duitsche Rijk. Bij de Duitsche am bassade worden voortdurend gelukwenschen ontvangen, met het mislukken van dén aanslag. De strijd tegen Engeland. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Dinsdag naar het D.N.B. van militaire zgde verneemt, uitgebreide contrólevluch- ten boven het Britsche eiland en het zee gebied langs de .Biitsche Oostkust onder nomen. Alle Duitsche vliegtuigen keerden met belangrijk verkenningsmateriaal op hun basis terug. Voor de Engelsche Oostkust, ter hoogte van The Wash, werden verscheidene tref fers geplaatst op een Engelsch convooi. Waarschijnlijk zijn tenminste twee vracht schepen met een gezamenlijken inhoud van 5.000 ton tot zinken gebracht. Naar h t Japansche hoofdkwartie- me dedeelt, heeft de luchtmacht van lifet Ja pansche leger Dinsdag Java aangevallen en boven de vliegvelden van Bandoeng, Ba tavia, Buitenzorg en andere Javaansche vliegvelden 68 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. Boi'endien werden 'in de haven van Ba tavia. een lichte kruiser en twee koop- vaardg'schepen van elk 3000 ton zwaar beschadigd. De Japanners verloren bg deze aanvallen één vliegtuig. Domei meldt nog in een verslag van het front, dat de eerste golf Japansche ge vechtsvliegtuigen onder bescherming van jagers om 10.30 Bandoeng aanviel, waarbij 25 vijandelijke vliegtuigen pp den beganen grond in brand geschoten werden. De ver gezellende jagers daagden vijandelijke vliegtuigen,- die opgestegen waren, tot het gevecht uit en schoten daarvan vijf omlaag. 19 minuten later werden op het vliegveld .van Kalidjati nog 25 vijandeüjke machines met machinegeweervuur vernietigd. De tweede reeks aanvallen begon om 17.30 uur met een actie tegen het vlieg veld Tjililitan by Batavia, waar Japansche gevechtsvliegtuigen acht toestellen ver nielden én waarbij de hangars en andere inrichtingen van het vliegveld in brand geraakten. Ten Noorden van Tuitenzorg geraakten Japansche jagers met»tien Hurricanes in gevecht, waarbij één Hurricane werd neer gehaald. Teven*, werd een aanval op de oasis voor marine vliegtuigen te Batavia uitgevoerd, waar behalve de aldaar gestationneerde kruiser en twee koopvaardijschepen van 3000 ton elk met bommen bestookt \^erdep. Bg dezen aanval werden twee marine- vliegtuigen vernietivd. Twee andere toe stellen, die bij den terugkeer naar het vliegveld werden neergeschoten, brengen hét totale aantal vernielde vijandelijke ma chines op 68. Voorts werd een Blenheim machine bo ven Palemb- ng en nog een ander boven een niet genoemd vliegveld neergehaald, waardoor het totale aantal van den dag tot 70 is gestegen. DE DREIGENDE AANVAL OP JAVA. Met dageiyks toenemende spanning ver wacht men te Batavia een Japanschen aanval op Java, waarvan de val zou betee- kenen, dat het geallieerde Zuidzeefront naar Australië moet —orden-teruggetrok ken. Ondanks het ernstige gebrek aajn vlieg tuigen, zoo wordt uit Batavia gemeld, heeft men de hoop nog niet opgegeven, dat op Java tot het uiterste tegenstand zal worden geboden. Men wijst er te Batavia verder op, dat er in Nederlandsch-Indië practisch geen linie meer is, waarop men zich kan terugtrekken. STERKE JAPANSCHE VLOOT BIJ TIMOR. Volgens den Britschen nieuwsdienst zou den.bij het eiland Tim- sterke Japansche zeestrijdkrachten zgn gesignaleerd. Een apansch vlooteskader. dat aan den aanval op Koepang (Ned. Timor) heeft deelgenomen, heeft naar Domei meldt, een ,Ned. Indische tankschip buitgemaakt. JAPANSCHE SCHOUT BU NACHT GESNEUVELD. Het ministerie van marine deel. mede, dat de Japansche schout bij nacht Sjoesa- ka Shiboeja tgdens de operaties van 24 Fe bruari '„er hoogte van Borneo gesneuveld AANVAL VAN JAPANNERS OP CALïfORNIË. Het Japansche hoofdkwartier heeft gis teren bevestigd, dat Japansche duikbooten militaire installaties de kust van Ca- lifonië met gunstig resultaat hebben ge bombardeerd. VIJANDELIJKE VLEEG'.TJIGEN BOVEN AMERIKAANS CHE WESTKUST. D„ woordvoerder van het Witte Huis te Washington heeft medegedeeld, naar dc Britsche berichtendienst uit Washington meldt, dat zich in den vroegen ochtend van Woensdag twee golven vgandelijke vlieg tuigen boven de Westkust van Amerika bevonden. DE BEDREIGING VAN RANGOON. Nu de geheele burgerbevolking en de re geering Rangoon hebben verlaten, heeft thans ook Radio-Rangoon haar uitzendin gen gestaakt Slechts enkele troepen zijn nog in de stad achtergelaten, die bij den verderen opmarsch der Japanners vernie lingsacties moeten uitvoeren. De Japan sche troepen staan, volgens berichten van radio Mandalay, bg hun opmarsch slechts op enkele mijlen van Pegoe vanwaar een breedek slechts 50 km lange autoweg naar Rangoon voert. DE VERBINDING TUSSCHEN VOOR-INDIË EN CHINA. De nieuwe verbindingsweg tusschen Chi na en Voor-Indië, die den thans onbruik- baren weg door Birma moet vervangen, is nog geruimen tgd onberijdbaar. Deze weg. die zou leiden van Sadiya in de Voor-Indiéche provincie Assam naar een plaats ten Westen van Tsjoengking, biedt ongehoprde terrein moeilijkheden, die vrijwel onoverwinnelijk zijn. BEKENDMAKING. Door het bureau van den weer- nachtsbevelhebber in Nederland vordt medegedeeld Vier -Nederlanders zgn bg de po ring: om zich aan te sluiten by het N'ederltmdsche koloniale leger om iaar oorlogsdiensten te verrichten :egen de spilmogendheden, buiten Nederland gearresteerd. Zij werden ioor een Duitschen krggsraad we gens begunstiging van den vgand er dood veroordeeld. Het vonnis is loor' middel van den kogel voltrok ken. Zware verliezen der bolsjewisten Naar van militaire zijde verluidt hebben Duitsche troepen in het gebied ten Zuid oosten van het Ilmenmeer tijdens een strijd van meer dan vier weken 387 aanvallen visterke Sovjet strydkrachten, ten deele in succesvolle tegenaanvallen, afgeslagen. De bolsjewisten verloren behalve vele wa pens en oorlogsmateriaal meer dan 14.000 dooden en een veelvoud aan gewonden. Talrijke pantserwagens, stukken geschut, machinegeweren, granaatwerpers, vlam- m uwerpers, ski's en ande. materiaal vie len den Du'tschen troepen in handen. DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP A SEBASTOPOL. Duitsche duikbommenwerpers hebben op 24 Februari een aanval gedaan op een Sovjet-kruiser in de haven van Sebastopol. De kruiser Werd getroffen door een bom van 1000 kgL en een van 500 kilo. Bij het vertrek namen de bemanningen der vlieg tuigen een sterke rookontwikkeling op het zwaar gehavende schip waar. Bovendien werdeh stad en haven van Sebastopol door de Duitsche luchtmacht gebombardeerd. Dag en nacht lieten de Duitsfche gevechts vliegtuigen bommen van allerlei kaliber op deze Sovjet-oorlogshaven vallen, waar voltreffers terecht kwamen op scheeps werven en haveninrichtingen. Duitschland strijdt, voor Europa, Het opperbevel der Duitsche weer- -nacht maakt bekend In den Zuidelijken sector van het Josteiijke front werden bolsjewist i- •iche aanvallen door Duitsche, Roe- ■neensche en Hongaarsche troepen ifgeslagen. In den centralen en den Voordelgken sector van het front luren de gevechten, beurtelings in len afweer en in den aanval, voort, luchtaanvallen in snelle opeenvol ging op Sebastopol veroorzaakten iitgebreide branden in het stads- en iet havengebied. In de wateren der resting werd een bolsjewistische ■truiser d^)r bommen ernstig getrof- 'en. In Noord-Afrika wederzijdsche /erkenningsactiviteit. Duitsche ja gers schoten vier Britsche vliegtui gen neer. Op Malta troffen bommen van zwaar kaliber duikbootligplaat-, sen.in de haven van La Valetra. In het zeegebied ten Noorden van Jromer dreef de luchtmacht in den lacht van Dinsdag op Woensdag ïen Britsch convooi uiteen. Twee /rij groote koopvaardijschepen wer- ien zoo zwaar getroffen, dat aan genomen kan worden, dat zij verlo gen zijn gegaan. Bij aanvallen van Britsche bom- nenwerpers op de Duitsche Bocht 'erloor de vgand Dinsdagnacht - 3 /liegtuigen. Feldwebel Koerpel, vliegtuigbe- tuurder in een, jachteskader heeft Mnsdag 4 tegenstanders neerge schoten en daarmede zijn 72ste over- vinning in de lucht behaald. HET ITALIAANSCHE. Het Italiaansche weermachtbericht no. 634 luidt als volgt: Een formatie vgandelijke verkennings vliegtuigen heeft een van onze vérsterkte stellingen ten Oosten van Mechili aangeval len. De aanval werd afgeslagen en de for matie werd na een kort gevecht tot de af tocht gedwongen. In Cyrenaica werd de activiteit van de. luchtmacht hier en daar gehinderd door hevige zandstormen. Vier vgandelijke vliegtuigen werden dooi" Duitsche jagers neergeschoten. Overdag en 's nachts wei'den de lucht aanvallen op Malta voortgezet. Belangrij ke doelen werden getroffen. Enkele op den grond staande vliegtuigen werden vernield. Distributiepersoneel valt ook onder de ziektewet. De voorlichtingsdienst van het departe ment van sociale zaken meldt Met ingang van 1 Januari 1942 is een wijziging getracht in de Ziektewet, waar door buiten twijfel is gesteld, dat het op arbeidscontract werkend gemeentelijk dis tributiepersoneel voor zoover het niet meer dan 3000 verdient, deel heeft aan de rechten, die deze wet verleent. Derhalve komt het sedert genoemden datum ook in aanmerking voor de verplichte verzekering ingevolge het Ziekenfondsenbesluit en voor de uitkeering van 55, die krachtens de Ziektewet bij bevallingen wordt toege kend. U wordt nu toch ook collectant Voor de Winterhulp Nederland?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1