00RL0MDE ABDIJSIROOP De veranderde situatie. NACHT-HOEST zal ophouden De legerberichten van gisteren. AFDEELING I. 75.000.000,- zonder na-heffing Schade-uitkeering per drie maanden 15 Februari 1942 Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 21 Februari 1942 NIEUWE MOGELIJKHEDEN IN DEN INDISCHEN OCEAAN. HET BRITSCHE WERELDHUIS WQRDT ONBEWOONBAAR. (Van onzen. Haagschen oorrespondent.) Niet alleen de Middellandsche Zee heeft een in- en een uitgang, die van groote beteekenis zijn; ook de Indische Oceaan ligt tusschen twee belangrijke machtsposi ties; de Roode Zee met het Suezkanaal aan de eené, Singapore ahn de andere zij de. Deze korte samenvatting is voldoende om zich de beide zeeën met de keten van steunpunten: Gibral tar- Malta- Alexandrië- Suez-Aden-Ceylon: Singapore, voor oogen te stellen als ruggegraat en hoofdverbin dingslijn varï het Britsche Empire. Dat de Indische Oceaan naar het Zuiden open ligt en dat er nog de scheepvaartroute om de Kaap is, doet aan het vitale ka rakter, aan de primaire belangrijkheid van het noordelijk gedeelte van deze Aziatisch- Afrikaansche Wereldzee niet af. Trouwens, Churchill heeft het, in zijn jongste radio rede, zelf moeten toegeven, dat een schip om de Kaap slechts drie reizen per jaar kan maken. Nu is Singapore dan g^allen: de „ge pantserde vuist tegen Japan" is machte loos neergezonken, en van Engelsche zijde moet men dit verlies meten naar de groote beteekenis, welke men steeds aan dit steunpunt, deze onneembaar geheeten zeevesting, heeft toegekend. De „Daily Mail" heeft er dezer dagen aan herinnerd, dat Engeland Singapore steeds de poort naar "het Oosten heeft genoemd, maar dat het nu voor de Japanners een poort naar het Westen zal worden. De poort naar het Westenwanneer men zich dit voor oogen houdt, behoeft men ook niet' meer te vragen, wat de bedoeling is, wanneer een officieele mili taire zegsman in Tokio verklaart, dat Japan zoolang moet strijden tot heb de hand kan reiken aan zjjn bondgenooten Duitschland en Italië. Door den val van Singapore krijgen de Japanners tevens en dat is voor de naaste toekomst" en zeker voor ons Nederlanders het belang rijkste een sterke basis voor de verdere njilitaire, maritieme operaties naar het Zuiden, tegen Sumatra en Java, en verder tegen Australië. Men zou Singapore ook met een draai schijf kunnen vergelijken, met behulp waar van England zoowel den Zuidwestelijken Pacific als het Indische Empire-gebied aan den Indischen Oceaan kon beheerschen. Nu uit den ruggegraat van het Empire deze belangrijke wervel is gebroken, wan kelt het Britsche Wereldrijk, dat toch al zoovele slagen heeft moeten ine as see ren. Singapore immers was een der hoekstee- nen van het gebouw van het Britsche im perialisme en al dreigt er niet terstond een ineenstorting, Japan heeft, strategisch en economisch, een niet gemakkelijk te zwaar te schatten winstpunt behaald. Ook de Japansche premier heeft on langs, vooruitloopend op den toen reeds te verwachten val van Singapore, welke hij belangrijk noemde voor de bevrijding van de Aziatische - volken, gewezen op de bijzondere beteekenis van het met de andere Asgenooten gesloten militaire bond genootschap, dat voorziet in een hechte gecoördineerde militaire actie op alle oor- logstooneelen. Blijkbaar mag deze uitla ting achterna ook al wel worden uitgelegd als een zinspelen op toekomstige gezamëh- lijke operaties in den Indischen Oceaan. Het bekende Amerikaansche tijdschrift Life, schrijvend over de mogelijkheid van Singapore's val, heeft dan ook reeds het volgende toekomstbeeld opgehangen: door de verovering van Singapore zou Japan beslag leggen op de halve wereld. Het zou dan de contróle hebben oyer de belang rijke Straat van Malakka en tevens het centrum van het spinneweh def- Oost-In- dische eilanden bezet houden. Het zou dan kunnen beschikken over al de minerale oliën, het tin en de. rubber, welke het noodig heeft- De Japanners zouden dan ook de Britfiche handelswegen naar Kaap stad en de Roode Zee afsnijden en zoo doende de.n Indischen Oceaan beheerschen. Hieraan ligt ver over de helft van het Aziatisch Empiregebied, de bezittingen, welke 909?» van de Engelsche rubbercon sumptie leveren, 96% van het zinkerts, 71% van het tin, 86% van de salpeter en 63% van het rijstverbruik. Er is voor Japan dus wel eenige aan leiding om hier, van zijn kant, een bjj- drag^ te gaan leveren in de blokkade op verren afstand van het Britsche eiland, zoodoende naast den slag om den Atlanti- schen- een slag om den Indischen Oceaan ontketenend. Dat hierdoor de Amerikaan sche transporten van oorlogsmaterieel naar Roode Zee en Perzischen Golf, bestemd voor de legers van het Midden-Oosten en vooral ook voor de Sovjet-Unie, ernstig bedreigd zouden worden, laat zich hooren. En ook voor Tsjiang Kai sjekis leve ranties zou het er dan benauwd beginnen uit te zien; nog geheel daargelaten' het feit, dat het Japansche leger te land ook nog maar ruim 100 km. behoeft door te stooten om den beroemden Birmaweg te kunnen af snoeren. Wat dan nog over twee Oceanen zou over komen, zo.u voortaan den moeilijken omweg door Thibet moeten maken om Tsjoengking-China te bereiken. Wel moest Churchill Zondag in mineur spreken, toen hij Engeland en de overige wereld in een overzicht van de huidige situatie der Geallieerden, den val van Singapore mededeelde. Wanneer men het Empire zou willen vergelijken met een huis, dan heeft dit een suite van vier vertrekken achter elkaar: de huis- of Atlantische kamer, de binnen- of Middellandsche zaal, de Indische winter tuin en daarachter nog een kas met tropi sche gewassen, waaronder stekelige cac tussen en Mimosa. Hoe moet de bewoner van zulk een pa leis zich gevoeld hebben, toen hij vrij door die wijdscbe ruimten kon loopen, van voor naar achteren, van achteren naar voren, niet lettend op ontevreden buurt bewoners en zonder aandacht te schenken aan door een open raam hier of daar wel eens naar binnen komende steenen. Nu kunnen de deuren tusschen de huiskamer en dc binnenzaal en die tusschen zaal en wintertuin maar half meer open, het dak Die als het vastzittend slijm oorzaak van de hoestprik- keling regelmatig loskomt. Neem daarvoor daberoemdo slij moplossende Abdijsiroop. Vanouds beproefd b(j hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S VERDUISTEREN van Zaterdagavond 19.03 uur v tot Zondagochtend 8.44 uur van Zondagavond 19.05,uur tot Maandagochtend 8.42 uur De maan gaat Zondag te 2.01 uur onder en komt te 11.53 uur op. Maandag te resp. 3.03 en 12.25 uur (E.K.). UIT DE PROVINCIE WALCHEREN teraardebestelling wethouder contant. KOUDEKERKE. Vrijdagmiddag is het stoffelijk overschot van wethouder Con tant ter aarde besteld. Er bestond voor deze droeve plechtig heid bijzonder groote belangstelling. Het wa3 duidelijk te zien dat een vooraan staand ingezetene werd uitgedragen. Dit feit was het uitgangspunt van de réde, Welke burgemeester J. L. Dregmans aan de groeve heeft gehouden. Spreker wenschte te spreken als burgemeester en als vriend. Opgemerkt werd dat de heer Contant een zeer helder verstand en bijzonder scherpe géést geschonken werd. Geen ge legenheid liet hij voorbijgaan zich te ont wikkelen. Daardoor beschikte hij over een algemeene ontwikkeling, die menig intel lectueel hem benijden kon. Bovendien was hij redenaar van groot formaat en zeer slagvaardig in het debat. Zijn motiveerin- fen wist hij op kernachtige, wijze tot uit rukking te brengen. Met deze kostelijke gaven van hoofd en hart kwam hij in den gemeenteraad toen ze reeds gerijpt waren. Dit gegeven, kan het geen verwondering wekken, dat de heer Contant, spoedig na zijn intrede in den gemeenteraad, waarvan hij plm. 35 jaar onafgebroken lid geweest is, een lei dende figuur werd," terwijl het ook niet kan bevreemden, dat hij tot wethouder ge kozen werd welk ambf. htf plm. 20 jaar heeft bekleed. Het gelukte hem volkomen, een zelf standig stempel te drukken op het ge meentebei èid. -Veel is op zijn initiatief tot stand gekomen veel is er, dat „het merk Contant" draagt. Deze tastbare resultaten van zijn arbeid in het algemeen belang, zullen het gemakkelijk maken, de figuur van wethouder Contant, voor jaren aan de vergetelheid te ontrukken. Spreker kan om des tijds wille geen opsomming geven van al deze "zaken, maar wil alleen wjjzen op de verharding der buitenwegen. Dat is voor het grootste gedeelte het werk van den overleden wethouder geweest. Den dank die de gemeente Koudekerke den overledene verschuldigd is, wil spreker de familie aanbieden. Voorts sprak de heer Dregmans als vriend van den overledene. Hij verklaart in den man. die hem op Koudekerke het welkom heeft toegeroepen een vaderlijken vriend te hebben gevonden. Kort na zjjn komst in de gemeente heeft de heer Con tant niets onbenut gelaten, spreker op de hoogte te brengen met de gemeente. Daar door is het hem gelukt na zeer korten tjjd de geheele gemeente te overzien. In het practlsch besturen eener gemeente heeft spreker vooral by den aanvang van zijn eerste ambtsperiode v.el van den heer Contant geleerd. De Samenwerking welke op ongedwoii- gen w-jjze en met respecteering van el- kaars, meening tot stand kwam, leidde spoedig tot een vriendschap welke de ja ren door bleef bestaan. De dank daarvoor betuigde spreker de familie, waaraan hij de verzekering voeg de, dat de omgang met hun geliefden doode bij hem in onvergetelijke en dank bare herinnering zal blijven. Tweede spreker was de heer P. Hille- brand te Sint Laurens, voorzitter van de afdeeling Walcheren van de Smedenorgani- satie'. Deze Spreker herdacht den heer Contant in hetgeen hij geweest is als voor zitter in deze organisatie. Jarenlang had de heer Contant de leiding. Hij werd al gemeen gerespecteerd van zijn optreden ging bezieling uit. Daardoor is het gelukt een flinke organisatie toe stand te bren* gen, waarin men zich op gemakkelijke wijze onder de leiding van den heef Con tant stelde en waardoor het organisatie- leven op veel hooger peil kwam te staan. Stond men vroeger eenigszins afwijzend tegenover een vakorganisatie, toen de re sultaten, daarvan bleken, kwam eon goed meeleven. Het is1 aan de leiding van den heer Contant te danken, dat het nut van het zich organiseeren werd ingezien en daarvan worden thans de vruchten nog geplukt Voor al hetgeen de heer Contant voor de afdeeling Walcheren geweest is, brengt spreker in het openbaar zijn warmen dank.s Daarna werd het woord gevoerd door den heer P. Kesteloo te Gapinge, als van de wintertuin lekt en de ramen klep peren. Verderop is de toegang naar de kas door den achterbuurman, met wien de ver houding den laatsten tijd toch al niet goed meer was, dichtgetrokken en%vastgeépjj- kerd. Is het te verwonderen, dat die bewoner af en toe maar eens aan de overzijde gaat „buurten".?, KORTE PREDICATE DEEMOED. Lucas 7 1—10. Wat is de reactie van. den mensch op het feit, dat God zyn volk bezoekt t In Na'in is het: „En vrées greep allen aan en zij verheerlijkten God". Mekschen worden dus geschokt, uit hun pose gehaald. En begin nen God te loven. Dal is dan ook het laat ste en grootste wat een mensch op aarde bereiken kan: God te loven. Dat is de zin van ons leven en- werken. Men wordt ech ter noch uit zijn pose gehaald noch leert men te leven ter ecre Gods, wanneer er niet ook een andere reactie is, namelijk de dee moed. Zie de itborafgaande geschiedenis: God bezoekt Kapernaüm. Jezus is daar reeds bekend. De kapitein van de Romein- sche bezetting vraagt aan burgemeester en wethouders of zij niet een goed woord bij Jezus willen doen omtrent een zieken slaaf. Z\j doen dit gaarne, want de kapitein is het waard: hij heeft het volk lief en schonk zelfs de nieuwe synagoge, Jezus gaat mede. Maar nog voor Hij bij den hoofdman is, zendt deze Hem een won- -derlijk briefje, een soldatenbriefjetoaarin de militaire dienst als vergelijkingsmateri aal wordt gebruikt. „Heer, ik ben niet waardig, dat Gij onder mijn dak zoudt in komen. Maar spreek een bnkel woord en, mijn jongen moet genezen. Ik weet ook wat gehoorzamen en wat bevelen is". Als God Zjjn volk bezoekt, dan past ons de deemoed. Het heidendom kent wel eigen niètig- heid tegenover den grooten, onbekenden God, de Voorzienigheid. Wat zijn wij, zaad korrels, tegenover deze almacht f Maar wie God leert kennen in de gestalte van Jezus Christus, ziet eigen onwaardigheid Heer, ik ben niet wddrdigen xoordt zeer deemoedig. Mist ons spreken over God, otw nareke nen van Zijn xoereldbestuur, niet te zeer dien deemoedT Maar hebben wij dan wer kelijk God ontmoet, die Zjjn volk bezoekt, of is God voor ons toch een leeg begrip gebleven t F. vriend van den overledene, als oud-voor zitter van de afdeeling Walcheren en als oud hoofdbestuurslid der Landelijke Sme- denorganisatie. Van juistgenoemde ver- eeniging is de heer Cqntant jarenlang voorzitter geweest. Ook deze spreker bracht naar voren, hetgeen de heer Con tant voor de smedenorganisatie is ge weest. Hij wees er op, dat de heer Con tant zoo bijzonder trouw was in het orga- nisatiewerk. een opwekkend voorbeeld voor de andere leden. Spr. herdacht ook de hoogbejaarde weduwe en hoopte dat haar de krachten geschonken zullen wor den, het zware kruis te dragen. Nog werd .het woord gevoerd door den heer A. Schieman uit Axel, als voorzitter van de Zeeuwsche combinatie. Spreker heeft, toen hij den heer Contant voor het eerst ontmoette in zijn werkplaats, res pect gekregen voor diens lichaamskracht, maar toen hij nader kennis met hem maakte, heeft hij nog meer zijn geestelijke kracht leeren kennen eh respecteeren. Spr. heeft veel omgang met den heer Contant gehad, veel heeft hij van hem geleerd. Ook deze spreker gevoelde behoefte, uiting te geven aan zijn gevoelens van warmen dank. ZUID-BEVELAND „de school met den bijbel". KRUININGEN. Woensdagavond hield de vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den 'Bijbel alhier, onder voorzitterschap van den heer C. Minnaar, haar jaarvergadering, welke zeer druk be zocht was- De jaarverslagen van den se cretaris-penningmeester den heer Hove- stadt en het hoofd der schóól, den heer H. Almekinders, werden goedgekeurdevenals de begrooting 1942. D aftredende bestuursleden, de heeren Chr. D. Hovestadt en C. v. Iwaarden, wer den beiden herkozen. Het hoofd der school deed verschillende mededeelingen omtrent de school. Ds. Mortier sprak een opwekkend woord, waarna ds. Koolstra met dankzeg ging sloot. fiets gestolen: KRUININGüN. Dezer dagen is uit de werkplaats van den heer v. IJ. alhier des 'nachts een fiets gestolen. De politie on derzoekt dezen inbraak. terrein aankoop voor stratenaanleg. 's HEER ARENDSKERKE. Naar wij ver nemen heeft de burgemeester ten behoeve van deze gemeente van het Burgerlijk Arm bestuur :t 5% H A. bouwgrond aange kocht, gelegen tegeh de bebouwde kom van het dorp 's Heer Arendskerke. Het ligt in de bedoeling te zijner tijd, daar de noodige straten aan te leggen. eervol ontslag. WOLPHAARTSDIJK. Met ingang van 1 Mei gaat de besteller J van Wel den dienst bij P.T.T. met pensioen verlaten. De jaren als hulpbesteller medegerekend, is hij veer tig jaar bij dit staatsbedrijf werkzaam ge weest. ZEEUWSCH-VLAANDEREN ned. iierv. kerk. BIERVLIET. Bij de 10 jaarlijksche stem ming naar Art. 4 Regl. op de benojpning enz. hebben de stemgerechtigden der Ned. Hprv. Kerk zich uitgesproken voor den ker- keraad, waarmede de bestaande toestand blijft gehandhaafd. KERK- EN SCH00LNIEUWS '-Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot hulpprediker te Fïnkura mej. da J. H. Bethe, canrj.e te Haarlem. Aangenomen naar Dordrecht ds. J. Slok te Wijk bij Heusden. Gerct. Kerken. Viertal te Enschede (vac. 4e pred.plaata)ds. H. Vogel te Amstelveen, ds. L. Kuiper, Steen- wijk, ds. G. van Doorn te Wezep en da. W. H. van de Vegt te Goes. Tweetal te Enschede (vac. 4e pred.plaats)ds. H. Vogel, Amstelveen en ds. L. Kuiper, Steen- wijk. Chr. Geref. Kerk. Beroepeu te Niouwpoort ds. P. de Groot te Meerkerk. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel van de Duitsch\ weermacht maakte Vrijdag bekend In het Oosten heeft de vijand bij aanvallen die geen succes opleverden weer zware, bloedige verliezen gele den. In den centralen frontsector mis lukten hernieuwde uitvalspogingen van de ingesloten vijandelijke strijd krachten. In de gevechten van 18 en 19 Februari werden 79 vijandelijke pantserwagens vernietigd of buitge maakt. De Sovjet luchtmacht verloor gisteren 39 vliegtuigen. Vier eigen toestellen worden vermist. In Noord-Afrika geen gevechtshan delingen van beteekenis. Duitsche ge vechtsvliegers vielen ondanks de moeilijke weersgesteldheid gemotori seerde Britsche afdeelingen in het Oostelijke deel van Cyrenaica aan. Afzonderlijke Britsche bommen werpers zijn in den afgeloopen nacht West Duitschland binnengevlogen, doch niet ver daarin doorgedrongen. RECHTSZAKEN VREDEGERECHTSHOF. REVOLUTIONNAIRE VERANDERING VAN DE BINNENLANDSCHE VERHOUDINGEN. De bevoegdheid der politieleiding schoot tekort In den middag van den I3en Februari van het vorig jaar, tegen 5 uur, werd een wachtmeester van de W. A. bij een conflict tusschen bet ven del Peter Ton, waarin hij zich bevond, en eenige agenten van politie, op -den hoek van de Tenier- straat fcn ile Rembrandtstraat te *s-Gravenhage, door een revolverschot getroffen. De 26-jarige agent P. van Reenen, thans werk zaam bij maatschappelijk huipbetoon, had zicb deswege voor het S redcgercchtshof te 's-Gra- venliage te verantwoorden ter zake van poging tot doodslag, subsldair poging tot zware mis handeling. Bij de behandeling van deze zaak heelt de fungeerend procureur-generaal bij dit hof vtr- oordeeling van den agent tot 14 dagen hechtenis gevraagd. Het vredesgerechtshof uitspraak doende, heeft conform dezen eisch arrest, gewezen en den ver dachte een hcchtcüisstrat van veertien dagen opgelegd. Overwegingen. In de motlvcering van zijn arrest heeft het Hof als bewezen aanvaard, dat Van Reenen, terwijl hij zich op korteb afstand van den W.A.-man be vind, hoogst onvoorzichtig en roekeloos een met scherp -geladen pistool, hem door zijn ambt ge schonken, in de richting van dezen W.A.-man heeft afgevuurd, ten gevolge waarvan de W.A.- man zoodanig lichamelijk letsel heeft bekomen, dat hij tijdelijk verhinderd is geworden in de uit oefening van zijn beroepsbezigheden. Het Hof heeft hierbij overwogen, dat de ver klaringen van de gehoorde 21 getuigen be halve die van de deskundigen De Graaf! en Waltman zoowel op hooldpunten als in bij zonderheden onderling in tegenspraak, zijn, zoo dat 't onder deze omstandigheden niet verant woord is eenige keuze daaruit te doen ten einde willekeur te vermijden. Naar aanleiding van het verweer van" verdachte dat hij niet bepaaldelijk de bedoeling zou hebben gehad iemand te treilen, neemt het Hof uit de verklaringen van den agent en die van genoemde deskundigen aan, dat verdachte inderdaad zijn vuurwapen- bij' het schieten op de straatsteenen heeft gericht, zoodat dc kogel, na eerst op de straatsteénen te zijn geketst, het lichaam van den W.A.-man heelt getroffen. Op grond hiervan acht het Hof wettig en over tuigend schuld bewezen van verdachte, die im mers op zeer korten alstand voor een volksmenig te op de straatsteenen schoot zonder zich van de uitwerking daarvan rekenschap te geven. Wat het beroep van verdachte op noodweer (noodweer-exces) betreft, dit kan het Hof niet aanvaarden en wel op grond van de volgende over wegingen. Het Hof geeft rekenschap van 't onloochenbare feit, dat zich zij het ook onder bijzondere om standigheden In Nederland een revolutie in na- tionaal-socialistischcn zin voltrekt, heigeen met zich medebrengt de erkenning van de noodzake lijkheid, dat veelal andere maatstaven moeten wor den aangelegd dan in normale omstandigheden ge bruikelijk en geboden zijn, waar het geldt de be oordeeling van gedragingen van den kant van hen, die zich voor de doorwerking van den revolution- nairen geest hebben ingezet. Bij een revolutie ook zooals deze zich on der de huidige omstandigheden in Nederland vol trekt kunnen nu eenmaal de beginselen van or den en geleidelijkheid niet steeds in dezelfde ma te als voorheen in acht worden genomen. Dit is bepaaldelijk ook het geval wanneer de revolution- naire spanning zich in zoodanige feitelijkheden openbaart, die in normale tijdsomstandighedeh als ordeverstoring zouden moeten worden aangemerkt, waartegenover dan een. dienovereenkomstig optre den van de met de handhaving der orde belaste openbare organen v gerechtvaardigd 2ou zijn ge* wcest. Feitelijke botsingen als hier bedoeld kunnen ech ter naar het oordeel van het Hol In de huidige omstandigheden niet zonder meer als ordeversto ringen worden beschouwd en een ingrijpen daarbij van de zijde der politie acht het Hof hier slechts in beperkte mate gerechtvaardigd. Het ligt naar 's Hofs meening met name niet op den weg der politie, onder alle omstandighe den, ook indien zij op dcu openbaren weg plaats vinden, op zoodanige wijze in te grijpen als in normale omstandigheden geboden zou zijn ge weest ter bescherming van de veiligheid van per sonen en goed. Aan de revolutionnaire spanning moet binnen zekere, met begrip te trekken, gren zen haar loop worden gelaten, zonder dat de openbare organen der ordehandhaving daarbij als voorheen behooren in te grijpen. In verband met voorgaande Overweging is het Hof van oordeel, dat in het onderhavige conflict verdachte niet had belmoren in te grijpen op de wijze, waarop hit zulks heelt gedaan, toen een aantal tot de Vï'.A. behoorende personen hand gemeen was geworden met een klaarblljkelijken te genstander, ook al trol dezen laatste in de oogen van verdachte geenerlei schuld en achtte hij diens veiligheid ernstig bedtcigd. Onder deze omstandigheden kan het Hof de wederrechtelijkheid der persoonsaanranding wel ke toch alleen voor verdachte aanleiding kon 2ijn gewéést voor zijn ingrijpen niet langer als van zelfsprekend en vaststaand aanvaarden op de wij ze, waarop dit onder normale omstandigheden het geval zou zijn geweest. In zooverre Is het Hol van oordeel, dat ver dachte, optredende ter verdediging van bovenbe doelden personen, niet geacht kan worden be- voegdelijk te zijn opgetreden, terwijl bepaaldelijk geen beroep op noodweer kan worden gedaan ten behoeve van dezen persoon, van wien overigens zelfs niet is gebleken, dat hij eenig letsel heelt bekomen fn 't plaats gehad Jtebbende handge meen. Voorts Is uit de verklaring van verdachte ko men vast te staan, dat hij zich persoonlijk eerst bedreigd is gaan gevoelen, nadat hijzelf begonnen was de W.A te bedreigen dour tusscheubeide te komen zooals hij gedaan heeft Het Hof wil daar laten of en in hoeverre tegenover de onrecht vaardige bedreiging door verdachte een bedreiging z*an den kant der W.A. gerechtvaardigd zou kun nen worden geacht. Het Hol is echter van oor deel, dat de bedreiging van den kant der W.A tea opzichte van verdachte niet gebleken is van zoo ernstigen aard te zijn geweest, dat redelijker wijs het gebruik van zijn vuurwapen voor ver dachte ais agent van politie geboden was, omdat, is komen vast te staan, dat- na de door verdach te geloste schoten dc W.A., ondanks haar niet geringe getaisterkte ter plaatse zonder eenig ver zet uiteengegaan is. Bij de bepaling van de strafmaat heeft het Hof overwogen, dat verdachte verklaard heeft dien dag van zijn meerderen uitdrukkelijk de opdracht te hebben gekregen volksoploopen en ongeregeld heden tegen te gaan, aan welke opdracht hij ge meend heeft te moeten voldoen door zoo moge lijk nog krachtiger op te treden dan anders. Uit ac verklaring van verdachte is het Hof ge- het italiaan sche. Het 269e Italiaansche legerbericht van Vrijdag luidt„Aai. het front van Cyre naica geen belangrijke gebeurtenissen. Het buitengewoon slechte weer, dat in het Middellandsche Zeegebied heerscht, heeft de activiteit in de lucht nog verminderd. Gemotoriseerde middelen van den vijand, die zich over den „Via Balbia" bewogen, werden doeltreffend Duitsche bom menwerpers aangevallen". ONDERLINGE |H| VERZEKERING MAATSCHAPPIJ «VBtCD SCa»VtNMA« etJTUUS: C C VAN KEIDLN TuCtR A A-aeOcrfV AVUMONTUN. H I. CBOeetN, t EVEJK (inboedels tot 7500, Aantal verzekerden 30.000. Verzekerd bedrag Gemiddeld verzekerd' bedrag per post 2.500,— (herverzekerd by Afd. A. met een verzekerd bedrag van ruim 3.000-000.000,—) Premie 1% p. duizend per drie maanden De meest verstandige verzekering voor hen, die geen zorg over na- heffing willen hebben. Ingangs-datum nieuwe 3-maarids- periode Vraagt inlichtingen by tiw assurantie-bezorger RADIOPROGRAMMA ZONDAG 22 FEBRUARI* 1912. HILVERSUM L 415.fi M. 8.00 Gram: 8.15 De zin van het boerzün. 8.30 Gram. 9-00 BNO: Ber. 9.J5 Voor de jeugd. 9.45 Grain 10.00Gewijde muziek (gr. pl.) 10.30 Kerk- £«£■19 im'Frans Wouters en zijn ork. 12-00 Uit Berlyn: Duitsche Volksconc. 14.00 Omroepharrnonie-ork. «n gram. 15.00 Opera Rvr^SV Zond agmi d da gcabaret. 17.45 r.Sp0rtu'H^^n en militair weekoverzicht. «i waT; i8"10. Sport van den dag. 18.45 Or- ^ctueel halfuur. 19.30 Cabaret (opn.> Ca. 20.05 Gram Vanaf 20.15 alleen voor de Ra- ta' oveL lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Operette „Der Graf «°n £^b„urg' (°Pn 21 Gram. 21.45 BNO: »ff Gram. 23.2524.00 Dansmuziek (gr. HILVERSUM IL 301.5 M. 8.00 Gram. 9.00 BNO: Ber. 9.15 Gram. 10.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 11.30 Gevraagde platen. 12.00 Voordracht. 12.15 Ned. Kamerkoor met orkest (opn.) 12.45 BNO: Eer. en populair actueel praatje. 13.00 Gram. 13.05 Ned. Verbond voor Sibbekunde. 13.20 Otto Hendriks en zijn ii'2? schrijvers sPreken over eigeu ?Lerk- 14.20 Omroepsymphonie-ork. en solist. 15.00 Causerie. 15.15 Omroepsymphonie-ork. Ca. J16-00 ..Op den steiger" door Prof. Dr T. Goedewaagen. 16.15 ClavecimbeL 17.00 Duitsche taalcursus. 17.35 Gram. 17.30 Declama- He. 17-45 Roemeensch-Hongaarach progr. 18.30 Onze Ned. taalclub. 19.00 BNO: Ber. 19.20 Schrammelkwartet en soliste. 19.45 De Spiegel van de week. 20.00 Gram. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centraies, die over een lijnverbinding de Studio beschikken, 20.15 Amusement? (opn.) 20.4o Gram. 21.00 Ramblers (opn.) 21.30 Gram. 21.45 BNO: Eer. 22.00 BNO: Toel op tfeermachtsber. 2^,19—22.15 Gram. MAANDAG 23 FEBRUARI 1942. HILVERSUM I. 415.5 31. 7.15 Gram. 7.45 Ochtendgym. 7.55 Gram. S.2u g*: S-SO BNO: Ber. 8.45 Gram. 9-15 Voor de huisvrouw. 9.30 Gram. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gerard Lebon en -zijn ork. 12.00 V o" f™"-1' 12 i0. Almanak. 12-45 BNO. Ber 13.uO Pracuscha wenken aan boer en i-'r£ Eberle en zijn orkest. 14.45 Gram. wL 02To£eJ?,?,m- 1545 Gram- 16.00 Bübel- 5?et Piano- 16-45 Voor de iv^v» t A Ber. 17.30 Orgel en zang. liRamblers. 19-00 Ac- tueel halfuur.. 19.30 Haarlemsche Orkestver-, so- liste en gmm. fVanaf 20.15 alleen voor de Ra- k.tail"?* £die een lijnverbinding met de Studio beschikken). 21.45 BNO: Ber. 22,00 Roco- co-oclet. 22.3024.00 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. ,-7;3Sr:S'43 Zle Pros*". Hilversum L 8.45 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgel. 10.40 Uit oude sagen: Dapperheid. 10.50 Zang met piano en gram. 11.30 Reportage. 11.40 Piano. 12.4» En semble Join Lancè. 12.45 BNO: Ber. 13.00 Amu- sementsork., solist en gram. 14.00 Triocon. 14.35 P^V-v.15'^ Sy'vestre Trio. 15.45 Luisterflits. lo.OO Otto Hendriks en zUn ork. en Roemeensch ork. Gregor Serban. 17.15 BNO: Ber. 17.30 Zang en piano. 18.00 Grootte Omroepork. en solisten. 18.40 Horst Wessels sterfdag, een woord ter gedachtenis. 1900 BNO: Friesch praatje 19.10 BNO: Ber. 19-20 Pianosoli en gram. 19.45 .Poli tiek weekpraatje. 20.00 Melodisten en solist. (Vanaf 20 15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschik-* ken). 20.45 Muzikale actualiteiten van de week. 21.00 Romancers- en soliste (opn.) 21.45 BNO: Ber. 22.00 Gedeelten uit Bachcantate (gr. pl.) 22.1022.15 Avondwijding. bleken, dat de leidende politieinstanties, die voor deze opdracht verantwoordelijk zijn, daarbij niet of althans onvoldoende op de gewijzigde omstan digheden hebben gewezen, welke het aanleggen van andere beoorueelingsmaatstaven vorderen. Dit ware toch naar 's Hofs mecning de plicht der politieleiding geweest, die zich er van had te overtuigen dat op plaatsen, waar ongeregeldheden als de onderhavige te duchten waren, slechts agen ten met voldoend begrip voor de nieuwe verhou dingen optraden. Al ontheft het nalaten daarvan verdachte niet geheel van zijn eigen verantwoor delijkheid, heeft het Hot toch termen aanwezig geacht, ten aanzien van verdachte met een ern stige waarschuwing te kunnen volstaan, hetgeen het tot uitdrukking heeft gebracht in het opleg- gen van een in verhouding tot dc zwaarte van hel gepleegde misdrijf lichte straf,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 5