Sensationeele Duitsche onthulling. DE TIJGER Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 20 Februari 1942 Een aanslag op Hitler en Von RIbbentrop voorbereid. VAN KLEFFENS EEN DER HOOFDSAMENZWEERDERS. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Onder de papieren van den vroógeren Fran schen. minister-president Daladier is een rapport gevonden van den Fran- - schen ^gezant te 's Gravenhage, de Vitrolles, dat het authentieke bewijs' levert, dat de vroegere Nederluudsche régeering niet een wecrgaloozc mis daad do kroon wilde zetten op haar schending der neutraliteit cn haar hnurlingenpolitiek. Er blykt nJ. uit dat de vroegere Ne derlandsche minister vau buitenland-, sche zaken, Van Klef fens, plannen koesterde 0111 'een aanslag te plegen op den Fiihrer en op den Dultschen minister van buitenlandsche zaken en dat hij trachtte de Duitsche regeering omver te tverpen, waartoe lijj, de hulp der Fransche regeering zocht. De me deplichtigheid cn.de hulp van president Roosevelt achtte hU hierbij vanzelfspre kend. Uit het document blijkt, dat er ver band bestaat tusschen de plannen van den Nederlandschen minister van bui tenlandsche zaken en het aekendo inci dent te Venio, waardoor destijds 'de kuiperijen van de te 's Gravenhage ge- stationneerde centrale van den Brit- schen Intelligence Service voor West- Europa onthuld werden. Deze cen trale trachtte zooals bekend in Duitschland complotten te smeden en aanslagen te organiseeren en probeer de hiertoe in contact te komen met zoogenaamde in werkelijkheid niet be staande revolutionnaire organisa ties. j .Deze omwentelingsplannen van den En- gelschen Intelligence Sendee te 's Gra venhage waren de Duitsche regeering na tuurlijk bekend. Om alle bijzonderheden dezer plannen te weten te komen, kre gen destqds ambtenaren van den veilig heidsdienst dér S.S. opdracht zich uit te geven als leden van revolutionnaire orga nisaties in Duitschland om op deze wyze contact te verkrijgen met de Britsche terreur- en revolutie-centrale te 's Gra venhage. Deze opdracht had, zooals men "zich her: innert, tot gevolg, dat de Britsche Intel ligence Service in de opgestelde val liep en dat zijn chef en consorten, ook de hem vergezél!ende officier van. den Neder landschen generalen staf, aan de Duitsch- Nederlandsqhe grens by Venlo 'gearresteerd konden worden. Het rapport van de Vitrolles jaan Dala dier bewyst opnieuw de moordplannen van den Intelligence Service, doch toont tevens aan, dat deze plannen door den toenmali- gen Nederlandschen minister van buiten landsche zaken persoonlijk op zeer nadruk kelijke w\jze werden bevorderd en uitge voerd. Van Klef fens liet den Franschen gezant "weten, dat hy naar hij meende betrekkingen onderhield met vooraanstaan de nationaal-socialistische kringen, dien. hij zijn „goede diensten" had aangéboden. In werkeiykheid waren deze „vooraan staande nationaal-socialistische kringen" de gevolmachtigden van den Duitschen vei ligheidsdienst, die, om deze Haagsche cen trale onschadelijk te maken, daarmee con tact hadden verkregen, welke centrale op haar beurt zeer nauw samenwerkte met toonaangevende Nederlandsche kringen, en naar thans blijkt ook met den toenmaligen Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken. Van Kleffens knoopte aan het denkbeeld van een toekomstige „samenwerking" met Duitschland de voorwaarde vast, dat „Rykskanselieb Hitier en Von Ribbentrop op de een of andere wijze niet meer aan de macht waren". Toen de Fransche gezant de opmerking maakte, uat een vrede met elk nationaal-- socialistisch regime moeïiyk was, daar de Führer en zyn minister van buiten landsche zaken later tóch weer aan de macht zou kunnen komen, maakte Van Kleffens, naar uit het rapport verder blijkt, enkele ondubbelzinnige toespelingen,„als zou deze uitschakeling definitief" kunnen zijn. Deze woorden zijn niet anders en aan alleszins doorzichtige omschrijving voor een in Engelsche opdracht voorgenomen poli- tieken moord met voorbedachten rade, waaraan de Fransche en Belgische regee ring hand in hand met den voornaamsten schuldige aan den oorlog, Roosevèlt, actie ve medeplichtigen wilden zyn. Thans volgt een afschrift van het do cument, dat de toenmalige Fransche ge zant in. Den Haag, de Vitrolles, per koei'ier op 12 October 1939 aan Daladier heeft gestuurd, en dat onder het opschrift „ge heim" de met de 'hand geschreven aan- teekening draagt: „ontvangen te Parys 14 October des avonds". De Vitrolles werd naar Parijs ontboden, waar hy op 18 October door den minister president werd ontvangen. In zyn rapport beroept dc Vitrolles zich op een onder houd met den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken, Van KleffenSj die hem ,tzoojuist zijn bezorgdheid had doen weten over bolsjewiseering van Duitsch land". Alle inlichtingen, die Van Kleffens uit Duitschland heeft ontvangen, zoo schrijft, dc Vitrolles in zyn rapport verder, ver klaren eensluidend, dat men rekening moet houden met het gevaar van het uitbraden van een ernstige crisis in het Duitsche Ryk, indion de oorlog niet snel tot een einde wordt gebracht en indien het niet aan een autoritaire regeering zou ge- hikken de 'huidige Duitsche regeering op te volgen. Deze opvatting klopt, naar Vfn Kleffens volgens het rapport van den Franschen ge zant verklaarde, met die van „verschillen de nationaal-socialistische persoonlykheden, die met toenemende «bezorgdheid de crisis, die zich aankondigt, tegemoet zien". In het rappoxt wordt letteriyk het volgende gezegd: „Ik bracht hem vervolgens tot de er kenning, dat hij persooniyke betrekkingen met de genoemde vooraanstaande per soonlijkheden van het nationaal-socialisme onderhoudt, dat hij zich genoodzaakt heeft gezien u zijn diensten aan te bieden en dat y een antwoord van u verwacht. Ver trouwd met den gedachtengang van zajn zegslieden, gelooft hg, dat de onderhan delingen ongeveer op de volgende basis gevoerd zouden kunnen worden, zonder dat hjj echter, alvorensnauwkeurige in lichtingen hierover zyn verkregen, een de finitieve toezegging kan doen: Staking der vijandelijkheden en ontwa pening van de tegenover elkaar staande partyen, onderhandelingen tusschen de vroegere vijanden en de belanghebbende neutralen op voet van volledige rechtsge lijkheid zoodra Rijkskanselier Hitier en Von Ribbentrop op de een of andere wyze uitgeschakeld zouden zijn; handhaving van 't nationaal-socialistisch regime, dat alleen in staat is de massa bijeen te houden, doch een nationaal-socialistisch regime, dat verbeterd en menschelijker is. HET- PLAN VAN KLEFFENS. De latere onderhandelingen zouden, naar zijn meening, de volgendepunten betref fen: Herstel van Polen zonder de door de Russen geannexeerde én door Wit* Russen en Oakralners bewoonde ge bieden, die Polen In 1920 gekregen heeft; inlijving van Dantzlg en de „door den avonturier Korianty in Silè- zië veroverde gebieden" bij het Duit sche Rijk; een volksstemming onder internationale controle zal over het lot van Tsjecho Slowakije en Oosten- ryk beslissen. Bovendien moet overwogen worden, dat dergelijke perspectieven, hoe onzeker zij ook zijn, toch door hun karakter by verschillende neutralen den wensch doen opkomen om de ontwikkeling van het huidige conflict in den geest van een poli tiek comprómia te vergemakkelijken. Door een dergelyken wensch bezield, zouden de ze neutralen ertoe verleid worden, zonder twijfel te goeder trouw: verschillende in triges te bevorderen, waarvan de draden niet allemaal aan den anderen kant bij eenkomen. De minister besloot met de mededeeling, dat hij aan verschillende Fransche' per soonlijkheden, met wie hy persooniyke be trekkingen onderhoudt, hiervan mededee ling heeft gedaan. Hij heeft ook de mede werking van de Belgische regeering by de gemeenschappelijke doorzending van het door hem uit Berlyn verwachte antwoord verzocht. Dit antwoord heeft betrekking op voorstellen, waarin hij in zekeren zin de gezichtspunten van zijn zegslieden heeft geconcretiseerd en hun ter goedkeuring heeft voorgelegd. Hy gelooft ook, als het zoover komt, op de medewerking van president Roosevelt 'te mogen rekenen, die „met het oog op zyn ver verwijderde af stamming op het oogenblik werkelijk sym pathie voor Nederland koestert". De onlangs door uwe .excellentie gehou den radiotoespraak tot het Fransje volk heeft overigens 's ministers levendige goed keuring weggedragen. In oveneenstemming met hetgeen ex-ministerpresident Colyn in het in mijn telegram no. 301 genoemde artikel heeft gezegd, wees Van Kleffens met nadruk op het belang iets naders te vernemenover den concreten aard der garanties, die de Fransche en Engelsche regeering in overeenstemming mét elkaar van Duitschland willen eischen, voordat zy eénigerlei onderhandelingen willen be ginnen. Hij voegde hieraan toe, dat ,hij in geval deze garanties niet openbaar behandeld kunnen worden, in staat was-'deze streng vertrouwelijk aan zyn Duitsche zegslieden over te brengen. Toen ik herr. tenslotte vertelde van het wantroufven. dat door het voeren van onderhandelingen met (le vooraan staande. persoonlijkheden van het na- tionaal-socialisme te allen tyde gewekt wordt, daar by voortbestaan van het nationaal-socialistische regime Hitier en zyn minister van buitenland sche zaken, slechts van de machten uitgeschakeld, latér weer aan de- macht zouden' kunnen komen, ver klaarde Van Kleffens mij, dat hij niet wist hoe deze uitschakeling verkregen „Een verkoudheid is niet zoo erg; erger is het die teN ver onachtzamen door niet direct AKKERTJES te nemen. Die Werken snel en afdoende en geven de- griep geen kans. Daarom zyn AKKERTJES al reeds by een neusverkoudheld, hun gewicht in goud waard, want AKKERTJES zorgen er voor dat die verkoudheid niet erger wordt en in een lang durige griep gaat ontaarden. Daarom direct AKKERTJES!" Neem „AKKERTJE De Nederlandsche Pijnstil/er BEGEER EN S WAARDIGE ARTIKELEN. Op een tweetal plaatsen in het weste lijk deel van Amsterdam sloegen dezer dagen inbrekers hun slag. Door een naastgelegen meubelmakerij drongen zy via het dak een sigaretten- fabriek aan de Jan Hanzenltraat binnen, waar zy i ongeveer 3000 pakjes sigaretten, ter waarde van plm. 1500, stalen. Op een deur aan*de achterzijde der labriek, welke op een dwarsstraat uitkomt, stak een sleutel, zoodat zy langs dezen weg de fabriek gemakkelijk konden verlaten. Ook een kleedingmagazijn kreeg dien nacht ongewenschte bezoekers. Zij gingen er met 30 regenjassen, 20 costuums en 30 paar schoenen tezamen ter waarde van ongeveer 2000 vandoor. Het onderzoekswees uit, dat de inbre kers een gat in een der étalager\iiten had den gemaakt, waardoor'zy binnen waren gekomen. Via den achterkant en een be lendend 'perceel -verlieten zy met den buit het terrein van hun misdaad. In de le Keucheniusstraat is op klaar lichten dag een bakfiets met 79 brooden gestolen. De leege fiets, waarvan de ban den waren- afgehaald, is later in de buurt teruggevonden. Ook de banden heeft de politie intusschen weten 'op te sporen, maar met de brooden is dit niet gelukt. moest worden en hij scheen te ge loven, dat zij definitief zou kunnen zijn. Tenslotte wijst de Fransche gezant erop, dat het boven weergegeven onderhoud in het kader van de wekelyksche audiëntie van den minister heeft plaatsgehad. De Vitrolles noemt het ongewoon, dat de chef der diplomatie van een traditioneel zoo voorzichtigen staat geloofd heeft ook maar op indirecte wyze te moeten afgaan op voelhot-ens, waarvan het resultaat wan neer het al niet alleen comediespel zou zijn toch minstens in een paleisrevolutie in Duitschland tot 'uitdrukking zou komen. Tenslotte verklaart de Vitrolles letter lijk het volgende: Een dergelijke vermetel heid zou, voor het geval geruchten hierover ter oore zouden komen aan ongewenschte persoonlijkheden, niet - alleen den Neder landschen minister of zijr. regeering, doch ook het geheele land duur te staan komen. Dat de heer van Kleffens ook maar de mogelykheid van een dergelijke vermetel heid onder oogen heeft gezien, veroor looft ons den graad van ongerustheid te peilen, die hier door de gevaren voor een totale omwenteling- ontstaan is, welke een eveneens totale oorlog met zich zou mede brengen". - Roofmoord te Voorburg. Donderdagavond is te Voorburg een brii tale roofmoord gepleegd, die het leven kostte aan den 57-jarigen Van der L., wonende aldaar. Om ongeveer kwart over zeven werd het slachtoffer in de Bilderdyklaan aan gesproken. door een onbekenden man, die geld van hem eischte. Van der L. gaf hem zyn portemonnaie met Inhoud, doch hierby schynt ceft worsteling te zyn ont staan, waarby het slachtoffer jnet een dolk of met een mes in den rug werd gestoken, waarop de dader de vlucht nam. Een uit de richting Den Haag komende fietser was op eenigen afstand getuige -van de worsteling en begaf zich naar het slachtoffer, dat hem mededeelde, beroofd te zyn. Hy zette den dader op de fiets na, haalde hem in en eischte het geld van hem terug. De dader overhandigde hem hierop de portemonnaie, waarop de getuige hem de vraag stelde „Waar is de rest?" De dader stak hierop zyn hand in een binnenzak, alsof hy daarnog meer buit had» maar een oogenblik later kwam de hand weer te voorschyn met een dolk of een mes, waarmede hg een aanval deed op getuige. Doordat deze zyn fiets tusschen zich en zijn aanvaller plaatste, mislukte deze aanval. Getuige vluchtte en stelde de politie op de hoogte van het gebeurde. De politie heeft Van der L. ter plaatse verbonden, doch tijdens de overbrenging naar het ziekenhuis St. Antoniushove is het slachtoffer aan zyn verwonding overle den. De dader wordt nog gezocht. ZICH BIJ DE PRIJSBEHEERSCHING GEMELD. Een groothandel in bouwmaterialen in het Westen van het land was een klein jaar geleden tot de conclusie gekomen, dat het in elk opzicht beter zou zijn de prysvoorschriften strikt na te leven. Men had zich op de aandeelhoudersvergade ring wel zeer verheugd over het bedrijfs resultaat, maar zich eveneens afgevraagd of dit resultaat wel in overeenstemming kon zyn met de prysvoorschriften. Daar er reden bestond om aan te nemen, dat in de eerste maanden na den oorlog, toen de betrokken voorschriften nog maar weinig bekendheid genoten, de controle op de offertes minder nauwkeurig was geweest, werd de bedrijfsaccountant met een on derzoek belast. Het uitgebrachte rapport stelde inderdaad vast, dat een bedrag van ca. 20.000 was ontvangen, doordat bij verschillende transacties de prysvoor schriften waren overschreden. Gezien het feit, dat terugbetaling van het teveel be rekende niet mogelijk was, daar de af nemers de goederen reeds tegen de te hooge prijzen in detail hadden doorver kocht, stelde de directie zich in verbin ding met den inspecteur der prysbeheer- sehing te 's-Gravenhage en legde iem het accountantsrapport voor. De inspecteur heeft nu dezer dagen by tuchtbeschikking de betaling gelast van de ten onrechte ontvangen bedragen. Voor het opleggen van een boete bestond uiteraard geen aanleiding, daar het bedrijf, zonder op een vroeg of laat toch komende controle te wachten, zelf het initiatief had genomen cn de zaak by de inspectie voor de prsjs- beheersching had aanhangig gemaakt. HET GEMEENTEHUIS TE EDE TOTAAL UITGEBRAND. Zooals gemeld, is Donderdagmorgen brand uitgetroken in 't gemeentehuis te Ede. Toen de ambtenaren der secretarie om negen uur aan den arbeid wilden gaan, en ieder zich naar zijn afdeeling begaf, ont dekte een van hen, die op de eerste ver dieping onder de hanebc.lken werkt, dat zijn pijpela in brand stond. Aan blusschen viel toen nauwelijks r.ieer te denken, want de. vlemmen vonden gretig voedsel in de houten o' erkappi..g en de archieven, die daar waren opgestapeld. De ambte naren droegen in aller '1 bet voornaamste en waardevolste naar buiten. De nieuwe meubels van het politie bureau, dat binnenkort hier gevestigd zou worden en op den zolder waren opgesla gen, zijn in vlammen opgegaan. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon eerst na ca. drie kwartier water geven. De n uren van het gemeentehuis, dus het geraamte, zijn blijven staan. Het gebouw is vrywel geheel uitgebrand. De verdieping is geheel vernield en voorts gelijkvloers de raadzaal, secretariekamer en verschillende andere a.deelingen. FEUILLETON 95) DOOB J. REGIS Er verzamelden zich menschen om den auto. De gezichten doken in het licht op en verdwenen daarop weer. Alles sprak door elkaar. De sneeuw knarste onder de voeten. De journalist verliet zijn zitplaats, rekte zich uit en huiverde' even. Ramboüillet volgde zyn voorbeeld. Het was een physieke opluchting, voor eenige oogenblikken weer op den vasten grond te staan. „Wat moet ik doen?" vroeg de man met het geweer plotseling zacht, maar nog met een opgewonden stem. „Waar is hier de telefoon?" vroeg Wal- Iion. Men maakte ruimte voor hem als voor een superieur en hij ging naar binnen. In tusschen richtten nieuwsgierige blikken zich op den detective uit Panjs en Ram boüillet keek glimlachend om zich heen. Hy stak een cigaret'aan, ging naar de draad over den weg erfl voelde eraan. De mannen volgden hem zonder iets te zeggen en vol verwachting. Hy voelde zich geamuseerd en begon een Fransch liedje te neuriën, ondanks de spanning, waarin hij wachtte. Hy hoefde niet lang te wachten. Na een paar minuten zag hij den Zweedschen jour nalist bezig zijn handschoenen aan te trek ken, terwijl hy weer uit het huis te voor schijn kwam. „Ik heb met den chef van de recherche gesproken", zei hij onder algemeene stilte. „Ik heb nieuws te hooren gekregen. Het was werkelyk .de roode auto, die in Danderyd gezien is, maar het bevel om hem in N&sby tegen te houden, kwam te laat. Twee-minuten tevoren was hij als een wervelwind door Nasby naar het Noorden doorgereden. Eon kwartier later werden uit den razenden auto twee revolverscho ten gelost op een paar mannen, die pro beerden hem tegen te houden.^In de buurt van Askunge had men den weg versperd en Leadbitter moest naar htt Westen af slaan. By het station Valla heeft hg de spoorbaan gekruist en nu gelooft men, dat hij ergens noordelijk van CJpsala is. Naar het Noorden kan hij niet wegkomen en in Westelijk, richting is alles gealarmeerd". „Komt hg hierheen?" vroeg de man met het geweer. „Op het oogenblik is er de minste' ze kerheid w.aarheen hij denkt te gaan, maar ver weg is hij zeker niet „Dan kan hij elk oogenblik hier zyn riep een angstige stei^ en in de omgeving van den journalist; werd het onrustig. - Wallion vouwde 'een kaart uit op de zit plaats van den auto en bescheen haar met zgn zaklantaarn. De anderen staarden naar zün scherp rustig gezicht en drongen naar voren om te hooren, wat hij zou zeggen. „Nee, dat geloof ik niet, mompelde hij en stak de kaart weer in zijn zak. „Ram boüillet, we keeren om De man met het geweer, die door de snelheid en den vastberaden toon van Wal lion geïmponeerd wérd, sprak als tot een superieur „Wat moet ik dóen? Zal ik den draad wegnemen?" „Nee, om hemels wil", antwoordde Wal lion met een flikkering in zgn oogen, „laat dien draad waar hg is Houdt alleen uw oogen openWanneer die misdadigers- auto hier komt, dan schieten ze heel zui-, ver, reken daar maar op. „Heeremyntijd 1" Wallion en Ramboüillet stapten weer in „den auto de journalist reed een eindje achteruit en wendde zicli nog eens om „Een goeden raad wil ik u geven", riep hg over zyn schouder heen. „Houdt u dat geweer goed in de gatenDat zgn gevaar lijke dingen. Als u schieten wilt, schiet u dan op de banden Vee] succes 1" •De gryze auto zette zich in beweging en snelde denzelfdén weg terug, dien hij gekom'en' was. Maar dadelyk daarop bo gen ze naar rechts af en de lichten ach ter hen .verdwenen. „Op zee komt hij nietriep Ramboüil let. „Afwachten aiuwoordcle de journalist. „Afwachten Opnieuw dezelfde duizelingwekkende vaart, dezelfde yzige wind, dezelfde een zame wegen met voorbijvliegende boomen Tenvyl zij voor de geïmproviseerde suto_ val stonden, had het opgehouden met sneeuwen en de wolken waren vaneen ge dreven. Op het blauwzwarte fluweel ach ter de wolkenmassa's glinsterde hier en daar een ster. „Hij kan niet ontsnappenriep de Franschman uit. „Toch wel Ramboüillet wendde zich verbaasd tot den journalist „Tjonge Ik dacht! dat u wel de laatste zou zyn om zoo iets te voorspellen „Ik voorspel niets, ik zeg alleen, dat hij kan ontsnappen en dat kan hij „Hoe dan?" „Op verschillende manieren. Met de re volver in de hand« bijvoorbeeld". Ramboüillet snakte in den storm naar adem. „Dat is waar Dat is waar En thans zag hij de 'oogen van den journalist formeel brayden. De auto ijlde met reusachtige tygersprongen over den weg. Maurice Wallion zette zonder aarze len hun beider leven op het spel, om niet te laat by den stryd te komen. Hy reed niet meer met dezelfde koele berekening als in het begin. De Franschman moest zich met handen en voeten schrap zetten om in de bochten niet van zyn zitplaats te worden afgeslingerd. De claxon briilde herhaalde lijk, niét om tegenliggers te waarschuwen, want die waren er niet, maar om met andere achtervolgde auto's in contact te komen, die zich op gehoorafstand op we gen in de. buurt zouden bevLnden. „Hoe laat is het?" vroeg Wallion. „(Wordt vervolgd.) HET PROCES VAN RI0M. DE ACTE VAN BESCHULDIGING. In de acte van beschuldiging van het proces van Kiom wordt aan Daladier o.a. verweten, dat Frankrijk onder zyn regee ring zonder voldoende voorbereiding den oorlog is ingegaan. Er valt een'volkomen falen te constateeren, en wel bij de voor bereiding van de nationale mobilisatie en op industrieel gebied, by de- bewapenings industrie en bij de verdediging van de Fransche grens als gevolg van de ontoe reikendheid van het oorlogsmateriaal bij de voorziening van het leger met munitie en transportmiddelen. Voorts verwgt de acte van beschuldiging aan Daladier slech te organisatie van het opperbevel, laak- bare onderwerping aan politieke ^invloe den, levering van tal van vliegtuigen aan hèt Spaansche „volksfront", bevordering der inburgering van Vreemdelingen, vooral dqor toelating van meer dan 100.000 ge vaarlijke Spanjaarden op Fransch gebied, laakbare zwakte tegenover de agitatie onder de arbeiders en tegenover de ern stige invloeden daarvaft op de bewape ningsindustrie. Tegen generaal Gamelin wordt de vol gende aanklacht ingediend Door gebrek aan energie en karakter heeft hij toegelaten, dat de gebreken bij de bewapening en bij de voorbereiding tot den oorlog meer toé- dan afnamen. Tydens den oorlog heeft hijdoor zyn ramp spoedige beslissingen hetopperbevel ge desorganiseerd. Hij heeft toegelaten, dat in het leger een toestand van materieele en moreele Inferioriteit ontstond, zoodat het leger slecht voorbereid, slecht opge leid en slecht gewapend de beslissende operaties inging. Tegen Leon Blum richt de acte van be schuldiging o.a. de volgende argumenten: Zyn ambt legde hem den plicht op, Frankrijk de noodige wapens te geven en Frankrijks veiligheid te waarborgen. Hrj heeft zgn plicht verzuimd en heeft nage laten, aan de bewapeningsindustrie een stimulans te geven, welke door den toe stand dringend vereischt werd. Pierre Cot, zoo vervolgt de acte van beschuldiging, heeft, ondanks herhaalde waarschuwingen, - nagelaten. Frankrijk de luchtmacht te geven die door de omstari- digheden vereischt werd. Door leugenach tige verzekeringen en uitvluchten heeft hg voortdurend het parlement en het land probeeren te bedriegen en wijs te maken, dat Frankrijks veiligheid gewaarborgd was. Aan Guy la Chambre wordt verweten, dat hg als minister van luchtvaart geen open oog heeft gehad voor den toestand dien hg van zgn ambtsvoorganger had overgenomen, en niets gedaan heeft om eenige verbetering tot stand te brengen. Ten aanzien van den controleur voor de bewapening, Jacomet. wordt ten slotte in de acte van beschuldiging gezegd, dat deze een laakbare nalatigheid aan den dag heeft gelegd. Zgn zwakke houding tegenover het ongedisciplineerde personeel en tegenover de politieke agitatie heeft bggedragen tot de desorganisatie van de productie en daarmede tot de ontoerei kendheid van de bewapening. Het procés van Riom is gistermiddag geopend. Van de zes beklaagden bevinden er zich slechts vijf in Frankrijk. De vroe gere minister van luchtvaart, Pierre CM. is n.l. naar de Vereenïgde Staten ge vlucht. De laatste minister-president van de derde republiek, Paul Reynauö, en de toenmalige minister van binnenlandsche zaken, Mandei, treden in het proces slechts als getuigen op. De aanklacht te gen Reynaud en Mandel wordt afzonder lijk behandeld en luidt voor Reynaud: verduistering van openbare middelen en voor Mandel: omkoopertj en speculatie te gen de Fransche valuta. Bij het begin der zitting legde generaal Gamelin een verklaring af, dat hij zou zwygen om de verantwoordelijkheid en de eer van het leger te bewaren. Leon Blum heeft de geheele verant woordelijkheid óp het militaire commando afgewenteld. Hij wees erop, dat het ge rechtshof eigenlijk de verantwoordclykheicl voor de militaire nederlaag moetvast stellen. Daar Gamelin de eenige militaire beklaagde is, valt automatisch de voor- - naamste verantwoordelijkheid op hem te rug. Een nog zoo sterk bewapend leger stort ineen indien de leiding fouten maakt. Gamelin heeft echter door zijn zwygen geweigerd de verantwoordelijkheid op zich te nemen. Als dit proces er een tegen de republiek is, dan zal Blum op zijn post blijven'en zich verdedigen. De verdediger van Blum, Le Trcqucv, maakte bezwaar tegen de competentie van het gerechtshof en tegen de wettigheid van zgn samenstelling en bevoegdheid en ver klaarde dat dit proces een „directe schen ding van de grondwet" is. Vervolgens werd Daladier verhoord. On der verwijzing naar de veroordeeling dooi den leider van den Franschen staat van I'S October j.l. verklaarde hy weliswaar zgn deel van de verantwoordelijkheid, te dra gen, doch zich tegen dit vonnis te ver zetten. Toen hij een *ede van den Duit schen minister van economische zajten in zijn verklaring betrok, werd hij door den president onderbroken, die zeide de deuren te moeten sluiten, indien Daladle? buiten landsche staatslieden in de behandeling be trok. Vervolgens zeidé Daladier. dat dc „gebeurtenissen in Tsjecho Slowakye en in Polen den oorlóg onvermydelijk hadden ge maakt". Daarop ureigde de president op nieuw met het sluiten der deuren, daarop beperkte Daladier zich ertoe een overzicht te geven over de bewapeningspolitiek van Frankrijk sedert 1933. Hy verklaarde o.a. te zijner tijd met getallen én door "mili taire getuigen den toestand der bewape ning van Frankrijk te zullen bewijzen op het oogenblik, dat hij het ministerie van oorlog overnam. Hg zeide zijn plicht tegen over het vaderland té hebben gedaan. AGENDA MIDDELBURG. Electro-hioscoop. Van Vrij dag 20 tot en met Woensdag 25 Februari. „Pantserkruiser Sebastopol". SchouVborg-bioscoop. Van Vrijdag 20 tot en met Maandag 23 Februari.: „Mijn chef Is een vrouw". TLISSIXGKN. Alliambra-theater. Van Vrijdag 20 tot en met Maandag 23 Februari: „Tot ziens, Franriska". Van Dinsdag 2-1 tot cn met Donderdag 25 Februari: „Dc klauw". GOES. Grand-theater. Vrijdag 20, Zaterdag 21, Zondag 22 eu Dinsdag 21 Februari: „An- nelie" (De geschiedenis van een leven).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 5