De installatie van den Nederlandschen Cultuurraad. U ZIET ER SLECHT UIT De legerberichten van gisteren. Tweede blad PROVINCIAL^ ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 13 Februari 1942 Als «wij, zoo vervolgde de Rijkscommis saris zijn rede, welke hij bij de installatie van den Nederlandschen cultuurraad heeft uitgesproken, het resultaat van alle hier voorgedragen gedachten op dit gebied sa menvatten, nemen wij kennis van in feite drie arbeidsgebieden voor de cultuurpoli tiek van den staat In de eerste plaats heeft hy het cultu- jeele leven van alles te reinigen, wat ken nelijk ziekte of ziektekiem of reeds uitwas als gevolg der ontbinding en vernietiging van de nationale cultuur is. Dit i§ vooral het geval, waar zich para sieten van een vreemd ras binnen het lichaam der nationale cultuur hebben vast gezet. Bijv. is in het bijzonder de uitscha keling der Joden en der typisch joodsche cultuurproducten de eerste maatregel, welke den weg voor een positieve cultuur politiek vrijmaakt. Veel moeilijker is de vraag daar, waar h'et gaat om de uitscha keling van zoodanige evenzeer ontbinden de, ziekelijke en vreemdsoortige cultuur producten, welke evenwel door hen worden voortgebracht, die tot het eigen volk be- hooren, maar die op een of andere wijze of te eeniger tijd door het vreemde vergif geïnfecteerd zijn, zonder dat men dit nu- nog afzonderlijk kan vaststellen en bewij zen. Daar echte cultuur slechts uit den voedingsbodem van het uit het bloed ge groeide volk kan ontstaan en elke vermen ging die in strijd met het ras is, ontaar ding beteekent, kan ook hier geen sprake zijn van echte cultuurgoederen. Evenmin als een Jood, al doet hij nog zoo Duitsch of Nederlandsch, ooit Duitsche of Neder- Jandsche cultuur kan voortbrengen, even min kan een Dultscher of Nederlander onder den Invloed van een geest en levens houding, die iri strijd is met het ras, wer- keiyk Duitsche of Nederlandsche cultuur scheppen. Wel echter zal ook hij den weg tot de bronnen der nationale cultuur kun nen terugvinden, wanneer elke vreemde invloed is uitgeschakeld. Op langen termijn beschouwd bestaan deze moeiiykheden slechts voor een over gangstijd, zoolang nl., totdat de scheiding en de waardeering daardoor onproblema tisch zyn geworden, doordat het eigene de boventoon heeft gekregen. Aangezien wij echter zeker zijn van de waarde van ons bloed, vertrouwen wy ook op dit bloed. Dit vertrouwen döet ons het gevaar vermijden, door een „beckmesserhouding" het initia tief-op het gebied der kunst te dooden. Wanneer ik hierbij praktische voorbeelden uit uw omgeving moet nemen, dan ver wijs ik naar de maatregelen tot uitschake ling van het jodendom uit het Nederland sche culturecle leven, welke op wettige wijze en met det oprichting der Nederland sche cultuurkamer zijn genomen. Van ons uit zijn deze maatregelen wel in de eerste plaats als de uitschakeling van onze ge boren vijanden uit het gebied der cultuur gedacht, welke uitschakeling in dezen to talen, alle levensgebieden omvattenden oorlog noodzakelijk is. Voor ons is zij der halve een politieke maatregel, aan u geeft zij evenwel door haar indirecte uitwerking de mogelijkheid tot een cultuurpolitiek van staatswege. Het voornaamste middel voor deze cul tuurpolitiek ligt op het tweede gebied van werkzaamheid, nl. om #en cultuurschep- penden en hier in het bijzonder wederom de jongere generaties, op taken te wijzen, die uit de gemeenschap voortkomen en die voor de gemeenschap moeten worden ver vuld. Di£ is een gebied, waarop men door ge- en .verboden weinig, door werkelijke begunstiging ook van materieelen aard, door raad en voorlichting en door begrij pende zorg voor dé als echt en vruchtbagr erkende waarden buitengewoon veel berei ken kan. Een derde gebied van cultuurpolitieke werkzaamheid voor den staat vloeit voort uit het karakter van den staat als natio nale opvoedingsinstantie. Hier kan men nauweiyks meer van een „gebied" spreken, hier is sprake van de algeheele functie van den staathet gaat er om het cui- tureele scheppen in zijn geheel zooals het uit de gemeenschap 'van het volk is ge groeid, weer voor de gemeenschapin te zetten, als middel voor de opvoeding tot de gemeenschap. Gij zult u misschien de vraag hebben ge steld, of wjj heden.ten dage in Nederland geen dringender en belangrijker taken te vervullen hebben. Zeker is het heden noo- diger dan ooit, dat alle krachten, die be reid en in staat zijn verantwoording voor haar eigen volk en volkskarakter te aan vaarden, deze verantwoording in de eerste plaats op zuiver politiek gebied op zich ne men en "hieraan voldoen en dat zij zich niet op de schynbaar minder belangrijke „rand gebieden" zooals bijv, dat der cultuurpoli tiek terugtrekken. Ik zeg schijnbaar ■want in werkelijkheid is het zoo, dat de revolutie op het gebied der wereldbeschou wing op alle gebieden van het nationale levpn haar uitwerking heeft. Het is der halve geenszins zoo, dat de cultuurkamer en de cultuurraad nu in een als' het ware luchtledige rtiimte zijn geplaatst in de verwachting, dat zich daaruit wel iets zal ontwikkelen, zy hebben integendeel reeds heden en zeker morgen een zeer belang rijken rol te vervullen zij moeten ertoe by dragen, dat de Nederlandsche cultuur zonder belangrijk verlies aan haar gezonde substantie den weg tot haar volkschen oorsprong en haar bronnen en daarmede den weg door de geestelijke en politieke omwenteling van onzen tyd vindt. Naar aanleiding hiervay zou ik als Dultscher u nog het een en ander willen zeggen, want wij hebben op dit gebied een ontwikkeling doorgemaakt, die harder en ingrijpender was, maar ons daardoor ook veel duideiyker en helderder deed zien, dan hier te lande het geval was en is. Met de practische ervaringen by de orga nisatie, die wy langs verschillende omwe gen verzameld hebben en welke wij u op dit, zoowel als op elk ander gebied, gaarne ter beschikking stellen, wil ik u ook essen- tieele ervaringen, welke rnjj onlangs mede tot de oprichting van dezen Nederland schen cultuurraad aahleiding gaven, mede- doelen. Hiertoe behoort in de eerste plaats de cultuurhistorische beschouwing van on zen toestand, In het algemeen. Wy hebben een lange en cultureel© ontwikkeling ach ter ons van hoog gehalte en dikwijls valt het ons moeilijk te gelooven, dat deze ont wikkeling nu als het ware een einde ge vonden heeft en dat wij, al is het dan ook niet juist, dat wij van voren af aan begin nen, toch een nieuw hoofdstuk moeten aanvangen. Niet wy hebben echter aan de achter ons liggende ontwikkeling een eind gemaakt, maar zij zelf heeft een eindpunt gevonden. Herinneren wy ons slechts die stemming, die haar uitdrukking vond in de meening, dat wij noodlottig verdwaald en vastge- loopen waren, die stemming van gebrek aan uitzicht op eenige gezonde verdere ontwikkeling, waarvan ten slotte de ge heele Europeesche cultuur doordrongen was en welker gemeenschappelijke ken merk een ziekelijk en nihilistisch pessi misme was geworden. Daaruit bestond slechts één uitweg de terugkeer naar den eigen aard. Wanneer ik over het conser vatieve, t.w. het den eigen aard behoedend en ontplooiend karakter dezer revolutie heb gesproken, dan beteekent dit niet, dat deze revolutie tegen al het vreemde en schadelyke in niet onverbiddelyk verder gaat. Daarbij kan het niet vermeden wor den, dat zij ook veel waardeloos maakt, hetgeen misschien voor onze vaderen nog waarde had, daarvoor ontdekt zy evenwel weer andere oorspronkelyke waarden. Wat in dit verleden echt en waardevol was, gaat met verloren; integendeelwy winnen het opnieuw-, doordat wy het uit alle onoprechtheid opheffen en aan dit onvergankelijk cultuurgoed de hem toe komende plaats erj rang verzekeren. Evënmin als echte cultuur uit de poli-s tieke conjiictuur kan groeien, evenmin kan zy ook als het ware van bdven af bevolen worden, zy moet van onder af groeien. Gif zult telkens opnieuw veel moed en een taaien moed moeten, betoonen, want deze groei kan slechts langzaam plaats vinden en wy moeten er ons ook bij neerleggen, dat het onkruid sneller groeit dan de vruchtdragende plant. Voor afzonderlyké takken van cultuur laten zich wel richt lijnen opstellen, volgens welke zij zich moeten ontwikkelen en ontplooien, maar juist in de kunst kan men geen dogma tische eischen of zelfs programma's op stellen. De kunstenaar, die niet zooveel scheppende intuïtie,^ d.w.z. diep inzicht in het wezen der dingen en der ontwikkeling heeft, dat hy uit eigen beweging de tee kenen des tijds begrijpt en de toekomst spekt, zal ook niet van buiten af tot het beleven van zijn tijd gebracht kunnen wor den. Zeker wij hebben zeer bepaalde voor stellingen bijv. betreffende het drama of de beeldhouwkunst en in het algemeen van alle kunstuitingen, die bij ons passen en aan onze eischen voldoen. Wij kunnen ech ter de vervulling van deze voorstellingen niet afdwingen of ook maar bespoedigen. De regel, dat de kunstenaar zijn tijd altyd vooruit is, heeft geen algemeene geldig heid hy is zelfs twijfelachtig in een tyd, die als de onze zich dagelijks als h,et ware zelf vorm geeft en wiens wezen' en groot heid zoo duidelyk zyn, dat deze waar- schynlijk in het geheel niet eerst de artis tieke vormgeving van noode hebben, om tot het begrypend bewustzyn van den tyd- genoot cfoor te dringen. Wel echter zullen de nabestaanden, die dezen tijd niet zelf medebeleven, zyn wezen en zijn grootheid slechts uit een artistieke vormgeving kun nen navoelen. Dit is de taak. die. voor den kunstenaar van heden en morgen is weg gelegd. En hier zou ik ook nog een kwestie willen aanroeren, waardoor wij den toe stand van de kunst in onzen tyd misschien het beste begrijpen. Deze tyd stelt zulke hooge eischen op elk gebied van den strijd om het bestaan, in de eerste plaats d«s op direct politiek, op militair en op econo misch gebied, hy eischt een zoo enorme inspanning van alle krachten voor .deze zeer dringende taken, dat het nauweiyks denkbaar is, dat ergens nog een over- schot aan kracht vry zou kunnen zyn. Dit overschot is er inderdaad. Wanneer wij het voortbestaan en zelfs de vermeer dering van ons cultureele leven ondanks den oorlog en juist in den oorlog als oen kenmerk van onze kracht en van nog braak liggende krachtreserves aanmerken, dan heeft dit een goede reden. Ik sprak daarover, aangezien wy ons er in den huldigen toestand rekenschap van moeten geven, dat een zoo hoog overschot van artistieke prestatie, voor het groote kunstwerk misschien niet aanwezig zal zijn cn dat wij van onze generatie, die zich in een geweldige spanning bevindt en zich daarin' ter wille van de toekomst mis schien ook moet opgebruiken, waarschijn lijk in het geheel niet zulke prestaties kunnen verwachten. Gy zult deze uiting beslist niet verkeerd verstaan als een soort cultuurpresslmisme, wanneer ik te- gelyk eraan toevoeg, dat juist deze tijd zyn buitengewoon en diep beleven zelf weer geweldige en op het oogenblik in het geheel nog niet te overziene krachten op wekt. Ook geldt dit niet op dezelfde wijze voor alle gebieden der kunst. Zoo zullen de kunstvormen, welke in een direct en elementair verband met de macMt ook in politieken zin staan, in het byzonder de architectuur, eerder hun gedenkteekenen van dezen tyd kunnen oprichten, doordat zij zijn wezen zichtbaren vorm verleenen, dan dat dit eventueel byv. in de muziek mogeiyk zal zijn, die zich het allerminste van buitenaf laat beïnvloeden. De nieuw te vormen gemeenschapsstaat moet zich met al deze, rechten en plichten tot een hooger begrip van verantwoording samenvattende, opgaven bezighouden. Om op het gebied van de cultuur zijn doel te bereiken, moet hy voor de beide bovenbe doelde gebieden van werkzaamheid het groeien van de cultuur Uit de gemeen schap en het werken ten behoeve van de gemeenschap van bijzondere middelen gebruik maken. Deze bijzondere instellin gen zyn nu ook in Nederland met de op richting en den opbouw van de Nederland sche cultuurkamer en nu met de inwijding van den Nederlandschen cultuurraad ge geven, nadat reeds eerder door de oprich ting van het departement voor volksvoor lichting en kunsten de voorwaarde voor het voeren van een cultuurpolitiek van staatswege vervuld werd. Boven sprak ik van de cultuurpolitieke maatregelen van den staat, voor welke de ALS uw lever niet voldoende LEVER.GAL afscheidt. lederen de*.moet uw lew een liter lever-gai ln uw ingewanden doen vloeien- Wanneer deze etroom ran tew-gaJ onvoldoende la, verteert uw voedsel niet het bederft U voelt opge blazen. o raakt verstopt Üw lichaam ls ver giftigd, u voeir v beroer* en ellendig, siet alles zwart De meeste (axeenrnddeiva «u» mocms lapmid delen. U moet CiJRTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-ga vri? tt tkien vloeien en u zult a ten gehee. ande? wvupch voelen. Onschadelijk plantaardig, zacht onover troffen om de lever-gal te doen vloei». Eischt Carter's Lever Pilletjes bij apothekers en drogisten f 0.75. ta voorwaarden in '-zooverre zakelyk vast staan, als het onderscheid tusschen posi tief 'en. negatief, tusschen waardevol en schadelijk absoluut vast staat. De cultuur kamer voert deze maatregelen uit. Zy is daartoe uitgerust met beschikkingsbe voegdheid en zelfs met een beperkte be voegdheid om straffen op te leggen. Waar het er in het geheele cultuurleven om gaat, te oordeelen over goed en slecht, over de vraag of iets al of niet waard is bevorderd te worden, kortom overal waar sprake is van een materieele waardeering op het gebied van de cultuur, daar ver vult de cultuurraad zijn tweeledige functie, critiek en initiatief. Nu is het niet zoo, dat deze functie in het Nederlandsche cultu reele leven slechts door den cultuurraad zal worden vervuld, deze moet haar slechts als de hoogste instantie en met de "hoogste verantwoordelykheid uitoefenen als het cultureele geweten van de natie. De cultuurraad heeft geen andere be langen te vertegenwoordigen dan die van het geheele Nederlandsche cultureele le ven. In dezo positie heeft de cultuurraad het karakter van een niet onder een be paald ministerie staanden raad van bij stand, die uit hoofde van zyn ervaring en zijn verantwoordelijkheidsgevoel het gehee le staatsbestuur en daarenboven alle Ne derlandsche cultuurinstellingen advisee- rend terzijde staat, die van haar kant den cultuurraad de mogelijkheid van waarne ming, advies en initiatief hebben te ver leenen. Zyn eigen autoriteit berust niet op een bevelende bevoegdheid, maar op de persoonlijke en zakelyke autoriteit en prestaties van elk zijner leden. De cultuur raad is derhalve ook geen lichaam, dat met meerderheid van stemmen beslissin gen neemt. De meening van elk lid is evenveel waard en wordt uitsluitend be paald door haar zakelijken inhoud. Het is geen vermindering maar een verhooging der beteekenis, wanneer ieder zeggen kan, dat zijn meening beslissend- kan zijn, piet omdat zij de instemming van meerderen gevonden heeft, maar omdat zij, ook al is zij misschien alleen gebleven, toch van- doorslaggevende beteekenis was. Het in winnen, de keuze en de,.samenvatting van deze uwe meening vindt plaats door uwen president. Deze staat in zijn functie in den rang van een secretaris-generaal het ge heele staatsbestuur terzijde. Ik ben er my van bewust, dat het op zich nemen van een zoodanige verantwoordelykheid juist heden misschien byzónderen moed, in eik geval echter een belangrijke zekerheid van zichzelf en een'zeer sterk gevoel voor den weg en de toekomstige ontwikkeling van het Nederlandsche volk en zijn cultuur vereischt. Ik twijfel er echtef niet aan, dat de benoemde mannen deze kracht zullen hebben cn hun taak tot het welzyn van' hun'volk op juiste wijze zuilen vervullen, hoewel zy misschien gedurende langen tijd geen dank en misschien ook geen waardee ring ervoor zullen oogsten. Ik wil myn uiteenzettingen niet sluiten zonder nog op een vraag in te gaan, die nauw verband houdt met datgene, wat ons hier tezamen brengt. Op de vraag nl. wat mij als vertegenwoordiger der bezettende overheid in dit land aanleiding heeft gege ven met de instelling van den Nederland schen cultuurraad een daad te stellen, welke ook naar mijn bedoeling uitsluitend de bevordering en ontwikkeling van het Nederlandsche volk moet dienen. De daad, die wy heden hebben verricht, komt slechts in zooverre voort uit een belang van de bezettende overheid, al3 deze bij een zoo geregeld mogelyken voortgang van het ge heele leven in het bezette gebied ook on der de veranderde omstandigheden ge ïnteresseerd is en hiertoe behoort in de eerste plaats ook het geheele cultureele le ven, dat buitengewoon sterk uit het even wicht was geraakt en derhalve een bevor dering, die met veel begrip te werk 'moet gaan, van noode had. De diepere en ver dere beteekenis van dezen daad evenwel leert gij dan kennen, wanneer gij hem niet als een bestuursmaatregel der bezettende overheid beschouwt, maar indien gij my daarnaast als den vertegenwoordiger van het Duitsche. rijk als het Germaansche kernland ziet. Als zoodanig heb ik u ge zegd, dat wij u niet alleen de practische maar ook de diepere en essentieele erva ringen ter beschikking willen stellen, waarbij ik, als vertegenwoordiger uitslui tend van de bezettende overheid, nauwe iyks een interesse zou kunnen laten gel den. Wanneer de instelling van deif Neder landschen cultuurraad in dè toekomst wer- keiyk een my'lRaal in de ontwikkeling van het Nederlandsche cultureele leven betee-, kent, wanneer zijn arbeid ertoe bijdraagt, dat de Nederlandsche cultuur uit den voe dingsbodem van het i'as en het volkseigene vruchtbaar groeit, dan opent deze daad tegeiyk en noodzakelijkerwijs ook den weg naar de gemeenschap van het geiyke bloed, die reeds heden door de gebeurtenis sen der laatste jaren tot een uiteriyke lotsgemeenschap is geworden. In dezen zin heb ik als vertegenwoor diger van het Duitsche. rijk tot u gespro ken en de wenschen voor een vruchtbaren en succesvollen arbeid, die ik u zou willen medegeven, zijn wenschen uit het diepst van mijn hart. want hun vervuiling is een vervulling voor ons allen. {Wordt vervolgd.) Duitschland strijdt voor Europa, Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het -Oostèn werden nieuwe, tal rijke aanvallen van den vyand afge slagen. Aan het Donetzfront wierpen Duitsche, Roemeensche en Kroatische troepen tijdens de voortzetting van hun aanval den vijand in weerwil van den taaien tegenstand verder terug. In den centralen sector van het front werd een sinds dagen inge sloten vijandelijke groep na hevige gevechten nog nauwer ingesloten. In Noord-Afr'ika aan beide zijdeh levendige activiteit van verkenners. Duitsche formaties jachtvliegtuigen en gevechtsvliegtuigen bestookten doeltreffend gemotoriseerde colonnes van den vyand. In het zeegebied rondom Malta werd een kruiser van de Dido-kjasse door bommen van Duitsche gevechts vliegtuigen getroffen. Aanvallen van de luchtmacht overdag ,en 's nachts warens gericht op vliegvelden, haven werken en benzine-opslagplaatsen van het eiland. Aanvallen van Britsche bommen werpers op het Zuidwestelijke Duit sche gebied veroorzaakten Woens dagnacht geringe verliezen onder de burgerbevolking. In de periode van 31 Januari tot 10 Februari verloor de Britsche luchtmacht 67 vlieg tuigen, waarvan 38 boven de Mid- dellandsche Zee en in Noord-Afrika. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Gro'ot-Brittannië 13 eigen vliegtuigen verloren. Kapitein Bar, „Staffelkapitan" van een jaafcteskader, behaalde zyn 89e en 90e overwinning in de lucht. Prijzen voor haring en haringproducten. Met "ingang van 15 Februari 1942 zijn er maximumprijzen vastgesteld voor haring en haringproducten, die aanzienlijk lager liggen dan die, welke tot nu toe in den winkel werden gevraagd. Voor nadere bij zonderheden wordt verwezen naar de of- ficieele publicatie, die binnenkort in' de bladen zal verschijnen. POSTVERKEER MET DE NAAR DE BEZETTE OOSTELIJKE GEBIEDEN VERTROKKEN NEDERLANDSCHE LANDBOUWERS. Met onmiddellyke inwerkingtreding wor den in het verkeer met de jiaar de bezette Oostelyke gebieden vertrokken Nederland sche landbouwers en hun familieleden, als mede vrienden en bekenden in Neder land en omgekeerd, gewone en aange- teekende briefkaarten alsmede gewone en aangtteekende brievep tot 250 gram toegelaten. Een by'zondere behandeling (ex presse, enz.) is nïet toegelaten. De zen-' dingen moeten geschieden volgens de tus schen Nederlahd en Duitschland geldende posttarieven. Op de adreszijde moet de afzender het kenmerk „Landwirtschafts- post" vermelden. Bovendien moet het nauw keurige ddres van den afzender op de zendingen worden aangeduid. By de voor de bezette Oostelijke gebieden bestemde zendingen moet aan de plaats van bestem ming ook altyd de aanduiding „Ostland" worden toegevoegd. LOONEN EN ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET MAATKLEEDINGBEDRIJF. riet college van rijksbemiddelaafs stel de op. 30 October 1941 voor den termijn van 10 November 1941 toV 15 Februari 1942 een bindende regeling vast inzake Icjonen en andere arbeidsvoorwaarden in het maatkleedingbedrijf en het ruaat- annex confectiebedrijf (heerenkleeding). *Het vorenbedoelde zgn. „nood-contract", dat in het bijzónder de garantieloonen voor thuiswerkers regelde, werd aange gaan in afwachting van de totstandko ming eener collectieve arbeidsovereen komst. Nu op het tot standkomên van een der gelijke collectieve arbeidsovereenkomst evenwel geen uitzicht beslaat, heeft het college van rijkrbemiddelaars inmiddels, hangende de voorbereiding van een bin dende regeling terzake, welke in een ge vorderd stadium verkeert, de op 30 Oc tober 1941 getroffen regeling, die op15 Februari a.s. zou afloopen, blijkens zyn in de. Nederlandsche Staatscourant op genomen beschikking van 10 Februari 1942, voor onbepaalden tyd verlengd. Deze regeling is derhalve bestemd te eindigen op het tijustip waarop de boven bedoelde meer omvattende regeling voor het maatkleedingbedrijf (heerenkleeding) in den ruimsten zin, in werking zal tre den. NED. ARTSENKAMER IS GEVESTIGD IN DEN HAAG. De secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken heeft bepaald, dat de Nederlandsche artsenkamer en de Ne derlandsche vereeniging van ziekenfonds artsen te 's Gravenhage gevestigd is. GRILLIG WEER IN ARGENTINIË. De stad Baliia geteisterd. Na weken van byna tropischen zonne gloed is plotseling in den nacht van Woens dag op Donderdag boven verschillende ge bieden van Argentinië een hevig noodweer losgebroken, dat gepaard ging met stor men, die ten deele het karakter aannamen van een cycloon. In'verscheidene plaatsen des lands hebben deze stormen groote schade aangericht. Zoo verwoestten zij in de bekende haven stad der provincie Buenos Aires, Bahia Blanca, de olectrische kabels, stagneerden het tramverkeer en de telefoonverbinding en ontwortelden midden in de stad vele boomen. Van een aantal huizen wert het dak afgerukt. Zoo werd o.a. de gemeente lijke schouwburg" geheel van haar dak be roofd. Verscheidene kleine huizen stortten in puin. Een persoon is omgekomen, vijftien personen werden gekwetst. Ook de stad Buenos Aires werd door een wolkbreuk geteisterd, waardoor de straten veranderden in onbegaanbare stroomen. De thermometer daalde in enkele minuten tyds twaalf graden om daarna weer snel te sty- gen. De stad heeft dientengevolge het aan zien van een dampende waschkeuken. HET ITALIAANSCHE. Het 621e Italiaansche weermachtsbericht luidt: In Cyrenaica niets belangrijks te melden. Concentraties van vijandelijke gemotori seerde middelen in de buurt van El Adem werden door formaties van de luchtmacht aangevallen en gedeeltelyk vernield. Een. Curtiss werd door Duitsche jachtvliegtui gen neergehaald. Ondanks de ongunstige weersomstandig heden hebben Duitsche vliegtuigen overdag en des nachts vernietigingsacties onderno men tegen vliegvelden op Malta en in dc nabyheid van het eiland met bommen van zwaar kaliber het voorschip van een Brit- schen kruiser getroffen. Vyandelijke toestellen hebben zonder succes een aanval ondernomen op enkele onzer eilanden in de Egeïsche Zee. RAZZLA OP HOUTSTROOPERS TE HILVERSUM. In de fraaie bosschen rond Hilversum hebben de «.outstrooperyen sinds eenigen tijd een onrustbarenden omvang aangeno men. De politie is er nu voor de- eerste maal toe overgegaan nadat reeds- me nige arrestatie was verricht een razzia van groot formaat te houden. Dit eerste bezoek gold. het bosch op Hei Hoogt van 't Kruis, waar een met manschappen vol geladen politie-auto des avonds plotseling arriveerde. De gevolgen waren verras send. Op vele punten snelden mannen uit het bosch, die met achterlating van hun materiaal de vlucht namen. Eenige tien tallen bijlen en zagen, welke waren achter gelaten, werden in beslag genomen. SPORT De Sportkroniek komt nog eens terug op de kwestie der competitie-indeeling, .die als gevolg van de actie der Zuidelijke Eersteklassers een brand^ide kwestie is geworden. Van de 2ijde der Vereeniging van Z.E.K. maakte men de Sportkr. er op attent, dat h.i. haar actie tegen hot besluit van het Bondsbe- stuur niet te laat ls ingezet. Dit besLuit werd genomen, toen de competitie al een aanvang had genomen, dus vóór, de competitie had men bezwaarlijk iets kunnen ondernemen, good ra he» besluit bekend was heeft de Z.E.K. een en quête gehouden onder haar leden, waaruit bleek, dat deze unaniem tegen splitsing waren. In een aangevraagd onderhoud met een lid van het Bondsbestuur werd de Z.T5.K. medegedeeld, dat de aangevochten splitsing door het College van Gevolmachtigden voor de- Sport was geSischt. Desgevraagd deelde dit college echter mede, dat het de aanhangig gemaakte kwestie als een sulver interne bondskwestie beschouwde: Aan het Bondsbestuur werden nadere inlichtingen ge vraagd en toen kreeg men de mededeelSng. dat - de opdracht van genoemd college geluld had: In het geheele land moeten competities van meet"" dan tien elftallen op tien elftallen worden terug gebracht. De Z.E.K. achtte toen het was inmiddels eind December geword.cn verdere actie onnoodig, daar immers de splitsing het gevolg "was van een van hoogerhand gegeven opdracht. Uit een naderhand door een lid van het Bonds bestuur verstrekte inlichting bleek de "Z.E.K. echter, dat het College van Gevolmachtigden voor de Sport niets anders had geëlscht dan een gesloten seizoen. Een raededeellng. die latei- door den heer Lotsy, oud-lid van genoemd Col lege, bevestigd werd. Daarna heeft de Z.E.K. haar leden bijeen ge roepen voor een buitengewone algemeene leden vergadering en daar werd het besluit Benomen, dat nadien de tongen cm pennen zoozeer in be weging heeft gebracht. Inderdaad, een vreemde historie, waarbri klaarblijkelijk allerlei misverstanden in het sjkel zijn. Er behoeft immers niet aan getwijfeld te worden, dat de Bonffsbest uursled en. die de in lichtingen hebben verstrekt, geheel te goeder trouw zijn geweest. De Sportkr. besluit: „Nu wij van deze uiteenzetting kennis genomen heb ban, gaan wij werkelijk betwijfelen of dc hand having van het besluit van het Bondsbestuur wel ala zekerheid mag worden beschouwd. Jegens d* betrokken tweedeklassers zou intrekking in derdaad zeer te betreuren zijn, ma°r als het algemeen voetbalbelang het zou ei.'"hen. zou verheldering van deze lichtelijk troebel gewor den kwestie er toch toe kunnen leiden". ZONDAO A.S. GEEN' VOETBALWEDSTRIJDEN. Voer Zondag a.s. zijn nogmaaTs alle wedstrij den voor vdctbal afgelast. KALME HANDEL OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. Evenals de laatste dagen bewoog de handel op dc effectenbeurs te Amsterdam zich in kalme ba nen. Bij dc. opening bestond eerder eenig aan bod in verband waarmede op- de meeste afdee- lingen op de. locale aandcelenmarkt op een ver laagd peil werd gehandeld, maar onder beurstljd werd .toch behoorlijk weerstand geboden. Olies werden eenige punten lager, ingezet, stegen daarna en maakten in het verdere verloop slechts kleine schommelingen mee. Van de cultuurfondsen waren H.V.A.'s bij den aanvang eenige punten lager en trad een herstel in, maar vervolgens wisselden kleine verbeteringen en verzwakkingen elkander af. Dc rubbernibrick gaf slechts matige affaire te zien. Op dc tabaksntarkt was weinig te doen. De affaire in schccovaartpapieren was van be perkte afmetingen. De koersen gingen in de meeste gevallen wederom naar beneden Voor In- dustrieclen bestond weinig belangstelling. De toon aangevende aandeden werden tegen ongeveer de prijzen van gisteren verhandeld. Op, de bclcggingsmarkt waren dc Nederlandsche staatspapieren iiict noemenswaardig veranderd, toch maakte dc markt den Indruk, dat de stem ming Iets minder vast was dan' de laatste dagen doorgaans het geval was. Ncdcrl. Obl. 1941 100.— 4 100% Ncderl. Obl. 1941 100— 3% 97>A Batanfschc Pctr. Mij. Obl. 4'4 100% Idem Obl. 3% 91 "i A Amsterdanische Bank 153 A Incassobank 145% A Rottcrd. Bankvcr. 162% A Ver. Papierfabr. Van' Gelder cn Zn. 162 A Wilton Fcijenoord 245 Nederland le Ing 1940 4 Nederland 2c Ing. 1940 4 Nederland met bel. lac. 1940 4 101V, Nederland k 1 1000,— 1937 3 91% Ncderl. A 1000. 1938 (3%) 3 93% IndlC A 1000— 1937 3 S9% Indiï A 1000— 1937. A 3 83% A Koloniale Bank 146 A Ned. Indische Handelsbank 98 C Ned. Handel.-MIJ 1000.-) 133 100%' ion*; 91 Va 243'A 102% 101 100% 101% 914',-% A Algemeene Kunstzijde L' A Van Berkcl's Patent C Calvé Delft A Fokkcrvllegt. Fabr. A Lever Bros Unilever A Ned. Ford Ant. Mij. A Philips' Glocil. Fabr. (i. A Dordtschc Petr. Ind. Mij. - A Kon. Petroleum Mij. C Amsterdam Rubber A Bandar Rubber Mij. A Deli Batavia Rubber Mij. C Oostkust a 1 500. A ..Serbadjadi" Shin.-Rubber A Sumatra Rubber Cult. A Ver. Ind. Cult. Ondern. A Holland—Amerika lij" A Ned. Scheepvaart Unie A Rotterdamschc Lloyd A Stv. Mij. Nederland A Handelsver. Amsterdam A Javaschc Cultuur Mij. A Ned. hid. Striker Unie C Deli MIJ a 1000— 156% 138 '138 95 Yt 120V. 135V'/. 137Vj-3i)% 125-24 173 171%-72'J !4f> 132 141 115% 130-31', j 109%-ni 168% 169-71 154 151-52?» 132 133-32'; 287-92', 170% 170% 162-65 110% 133%

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 5