OORLOGnDE ABDIJSIROOP De Japanners op 18 km. ten Noorden van Singapore. Samenwerking tusschen D.A.F. en N.V.V. Tot heden werd in Afdeeling A f3J De légerberichten van gisteren. Bedrijfsorganisatie en onderbedrijfsorganisaties voor zuivel, margarine, vetten en oliën. Tweede blad PROVINCIALE ZEELIlvL^LL CCÓi« xANf Zaterdag 31 Januari 1942 Naar Domei meldt, hebben de Japanners op Malakka de plaats Koelai, 18 km. ten Noorden £an Singapore veroverd. Daar mede hébben zij de laatste hindernis voor Johore-Baroe weggenomen. De Japansche troepen trekken thans langs den breeden verkee aweg op in de richting van Singa pore. Een andere Japahsche colonne heeft eyeneens in centraal Malakka na de inneming van Kloeang een operatie in Noordoostelijke richting tegen de Oostkust uitgevoerd en Australische strijdkrachten ingesloten en vernietigend verslagen De Japanners hebben ook de "stad La- jan g bereikt, die slechts 5Q km. van Singa pore ligt. 'De Japansche strijdkrachten zijn derhalve de groote Britsche marinebasis gevaarlek dicht genaderd. Naar Domei meldt, zijn allé vijandelijke vlïegtuigsteunpunten op Malakka thans in Japansche handen met uitzondering van 5 vliegvelden, waarvan er zich een in het Zuiden van de provincie Johore bevindt en de overige 4 op het eiland Singapore. f)eze 5 vliegvelden zijn echter door de herhaalde Japansche bombardementen zwaar bescha digd. UITGAANSVERBOD TE SINGAPORE. Te Singapore is het met ingang van heden verboden zich tusschen 9 uur 's avonds en 5 uur 's morgens op straat te bevinden, z<jo meldt de Engelsche nieuws dienst De schaarschte aan levensmiddelen te Singapore neemt steeds scherpere vormen aan. Op 8 Februari worden vleesch,' boter, brood nog slechts tegen rantsoeneerings- kaarten verstrekt. Singapore werd Donderdagavond en Vrij dagochtend weer door, sterke formaties Japansche vliegtuigen aangevaljen. Schade aan gebouwen wordt toegegeven. LUCHTAANVAL OP RANGOON. De Japansche luchtmacht heeft, naar Domei meldt, Donderdagmiddag ondanks het slechte weer, bij verrassing een aanval ondernomen 'op het vliegveld van Rangoon. In luchtgevechten schoten de Japansche vliegers van ongeveer 20 vijandelijke toer stellen er 5 neer. Naar te Rangoon officieel wordt bekend gemaakt, hebben tot düsver geen troepen van Tsjoengking aan den strijd in Birma deelgenomen. De Britsche strijdkrachten hebben 'zich op "een nieuwe verdedigings linie tusschen Moelmein en Rangoon terug getrokken. STILTE RONDOM DE "BRITSCHE VLOOT IN OO.ST-AZIió. Het is stil geworden rondom de Brttsche vloot in Oost-Azië, sinds de „Prince of Wales" en de „Repulse" tot zinken zijn gebracht. De in Singapore gestationneerde kleinere eenheden beperken zjch tot het deelnemen aan den luchtafweer. Deze een heden zyn niet meer in staat de Japansche landingen aan de Oostelijke en Westelijke kust van het Maleische schiereiland of de Japansche ravitailleering te belemmeren. Als gevolg van het feit, dat de vloot niet meer opereert, worden geen communiqué's over de vloot meer uitgegeven. Vol gens een Britsche uiteenzetting van den toestand heeft de vloot vaiOeware Japan sche luchtaanvallen te lijden. Om veilig heidsredenen wordt echter het stilzwijgen hierover bewaard. Nederlandsche arbeiders In Duitschland kunnen lid blijven van het N.V.V. CONTINUÏTEIT DER SOCIALE VOORZIENINGEN VERZEKERD. 1, Januari 1942 zal een' belangrijke da tum blijken te zijn voor de Nederlandsche arbeiders, die in ^Duitschland werken. Met ingang van dien datum zullen voor hen de banden met dé werkers in Nederland niet verbroken zijn, maar zullen zij mét hen weer worden opgenomen in der groote arbeidsgemeenschap van het N.V.V. Juist dezer dagen is tusschen het Duit- sche arbeidsfront en het Néderlandsch Verbond van Vakverenigingen, met terug werkende kracht tot 1 Januari 1942, een overeenkomst tot stand gekomen, welke het mogelijk maakt, dat de Nederlanders die in Duitschland werken, evenzeer als hun arbeidskameraden in het vaderland, met volkomen dezelfde rechten, lid zijn en blijven van het N.V.V. En wel in alle opzichten. Want volgens de genoemde overeenkomst zal te Berlijn een bureau van het N.V.V. worden geves tigd, dat, werkende onder de leiding en de auspiciën van het Duitsche Arbeidsfront, in samenwerking met de leiding van het N.V.V., de verzorging van de Nederland sche arbeiders zal behartigen. Een stuk N.V.V. in Duitschland dus, dat de gebor genheid der Nederlandsche arbeiders in de eigen arbeidsgemeenschap, in de eigen volksgemeenschap in zekeren zin, zal waarborgen. Tevens zal het apparaat dat door het Nederlandsch departement van sociale za ken voor de verzorging der Nederlandsche arbeiders te Berlijr^ was ingesteld, in de N.V.V.-organisatie worden ingebouwd en door haar worden overgenomen. Het Ber- lijnsche N.V.V.-bureau vormt dus tevens de schakel met de overheidsinstanties in Nederland. SOCIALE GEVOLGEN. Dat een dergelijke overeenkomst voor de sociale verzorging der arbeiders groote be- teekenis heeft, i? duidelyk. Want hoe was de toestand tot nu toe? Over het algemeen waren de Nederlandsche arbeiders in Duitschland lid van het Duitsche Arbeids front en betaalden zij daarvoor de gebrui kelijke contributie. Wilden zy echter bij terugkeer in het vaderland weer de rech-^ ten van het lidmaatschap van het N.V.V. kunnen genieten, dan waren zy genood zaakt ook nog de agn hun vakbond ver schuldigde bijdragen te betalen. Dat door deze "dubbele contributie het budget van den arbeider te zwaar belast werd, is dui- delgk. Slechts zeer enkelen konden daar toe overgaan. Het gevolg was, dat de arbeider, wiens werktijd afgeloopen was en die naar Ne derland terugkeerde, ofwel de gebruike lijke wachttijd moest doormaken alvorens hij weer de rechten van het lidmaatschap verkreeg, of wel de z.g. achterstallige con tributie, d.w.z. de contributie over het tyd- vak, dat hy in Duitschland gewerkt had, moest aanzuiveren. Hetgeen een som in eens beteekende, die de meesten evenmin dragen konden. Thans is dit anders geworden. Het Duitsche Arbeidsfront draagt van de door de Nederlandsche arbeiders betaalde con tributie, een deel af aan het N.V.V., Waar tegenover het N.V.V. aan deze arbeiders alle rechten van het gewone lidmaatschap verleent. Komen de arbeiders dus weer thuis, dan treden zij dadelijk weer in het lidmaatschap van hun bond en dus van het N.V.V., alsof zij niet weg waren geweest. Met name hebben zij aldus weer automa tisch deel aan de steunkassen hunner bon den. Het is verder te verwachten, dat ook voor de groote groepen, welke reeds van de ledenlijsten zijn afgevoerd, daar zij de dubbele contributie niet konden betalen, een regeling getroffen zal kunnen worden, in dien zin, dat zij --zonder onderbreking hun oude rechten zullen herkrijgen. Het is duidelyk, dat dit alles er niet weinig toe zal bijdragen de zorgen, zoo van het gezin als van den arbeider zelf, te verlichten. Er is op deze wijze, zonder eenige meerdere kosten voor den arbeider een continuiteit in de sociale verzorging geschapen, die de arbeidslust slechts kan verl®>ogen. CULTUREELE VERZORGING. Er is echter meer. Wy hebben de sociale gevolgen dezer overeenkomst het eerst ge noemd, omdat hierop in de eerste plaats de aandacht valt. Van niet'minder betee- kenis echter voor het welzijn van den Ne- derlandschen arbeider in Duitschland is zijn cultureele verzorging. De arbeiders, die in uTuitschland werken, moeten hun ar beid verrichten in een land, in eeri omge ving en onder omstandigheden, Waarmede 3ij weliswaar zich verwant kunnen voelen, maar waar juist de dingen van het dage lij ksch- leven geheel afwyken van wat zy thuis gewend zijn. Het Duitsche^Arbeids- front heeft, wat de materièele verzorging betreft, t.a.v. de Nederlapdsche arbeiders voortrèffelijk werk verricht. Wie de kam pen bezocht, weet, dat aan deze materieele verzorging niet veel te verbeteren valt. Bovendien vonden de arbeiders in de kam pen vaak een orde -en netheid en van Duit sche zijde een geest van kameraadschap, waarvan zij slechts konden leerei. Maar wat het Duitsche lichaam niet verhinderen kon, ondanks allé goede zorgen, was het gevoel van eenzaamheid, het besef buiten .de eigen vertrouwde omgeving, buiten de eigen volksgemeenschap te staan. Binnen liet-,kader van de mét het N.V.V. gesloten overeenkomst, kan hierin thans verandering worden gébracht. Allereerst door de instelling van het reeds genoemde N.V.V.-bureau te Berlijn èïv de daaronder ressorterende N.V.V.-vertrouwensmannen in de kampen, tot wien men zich in moei lijke gévallen steeds zal kunnen wenden. Maar verder zal het N.V.V. ook voor gees-, lelijk voedsel uit het vaderland zorg dra gen. Op dit oogenblik worden reeds enkele tienduizenden boeken aangekocht, om in kleine bibliotheken samengebracht, over de verschillende kampen verdeeld te worden. Daarnaast zal men thans ook dagelijks in de kampen het dagblad „Het Volk" ont vangen, het eigen dagblad uit de vertrouw de omgeving, dat hen op de hoogte houdt van Wat het vaderland beleeft, maar om gekeerd ook „moeder de vrouw" inlicht over wat er in de kampen gebeurt. Een dubbele band. dus, die de Nederlandsche arbeiders en het eigen land verbindt. Tenslotte zullen ook' geïllustreerde bladen en tijdschriften aan den lectuurdisch niet ontbreken. Wy hebben in het bovenstaande slechts enkelel mogelijkheiden, welke de nieuwe regeling biedt, aangeduid. Het zal blijken, dat juist in de dagelyksche-. practijk deze overeenkomst riSg rijke vruchten'zal kun nen afwerpen en er zeer veel toe zal kun nen bijdragen de arbeidssfeer te verbete ren, nu de Nederlandsche arbeider zich op nieuw opgenomen weet en verzorgd door de eigen arbeidsgemeenschap. Juist daar om komt éen groote erkentelijkheid toe, zoowel aan het Duitsche Arbeidsfront als aan het N.V.V., daar het gezond houden en op peil houden der Nederlandsche Ar beidskracht aan óns geheele volk ten goe de moet komen. Het Duitsche Arbeidsfront echter, dat zic;h voor deze regeling groote geldelijke offers getroost, heeft hiermede blijk gegeven van 'n wel zeer .ruim inzicht. De Nederlandsche arbeider immers, wiens arbeidskracht in de nauwste samenwer king met zyn Duitsche arbeidskameraden, aldus is ingezet voor den opbouw yan* Europa, kan dit niettemin doen binnen de geborgenheid van het eigen volk, waardoor aan zyn eigen aard en karakter steeds recht kan wedervaren. Wij rpogen^in de thans gemaakte regeling een uitwerking zien van-ide politiek van gelykberechtigdheid met behoud/van eigen karakter, binnen het kader van het onder Duitsche leidjng staande Europa, welke sedert den oorlog jegens Nederland heeft gegolden. MEN SCHOOT BOKKEN. Zoo langzamerhand komt men er zelfs ifi Engeland achter, dat er door Churchill eu zijn medewerkers enorme bokken geschoten zijn. Die is ook de meening in het Engelsche parle ment en op echt democratische wijze zal men een motie van vertrouwen stellen. Verder zullen er driedaagsche debatten plaats vinden en zullen dc heeren nieuwe .plannen maken om de volkeren van Europa uit" te kun nen leveren aan hun bondgenooteiï. de bolsje wisten. Verder zullen zü naarstig op zoek gaan naar nieuwe bondgenooten die zij voor zich kunnen laten bloeden. Ten slotte zal *de Engel sche propaganda voortgaan met' de wereld te verkondigen dat* een Engelsche overwinning voor het grijpen ligt, omdat het uitbreken van een revolutie In Duitschland nog slechts een kwestie van uren is. omdat; de legers van Sta lin opmaroheeren, omdat er in Oost-Azië geen vuiltje aan de lucht is. omdatenfin vult U zelf nujar in. En tegenover dit armzalige ge doe stellen de as mogendheden daden, die de volkeren van Europa een gelukkige toekomst ONDERLINGE IHI VERZEKERING MAATSCHAPPIJ GEVESTIGD TÉ SCHAVENKAGE BESTUW. U Cf. VAM MELOEN TUCKEÏ. AAS 6ÖCKES. M.. MOMUN. H 1 I. GRC3KM. f. rviRi der maatschappij verzekerd voor omvattende meer dan 800.000 objecten. In Afdeeling A worden verzekerd normale risico's tot 50.000.per object, zooals opstallen, inboedels en inventarissen van woon- en win kelhuizen, boerderijen e.d., verder gewassen, paarden en vee, bos- sehen, enz., echter géén fabrieken, publieke opslagplaatsen epz. j Glasschade is inbegrepen, pension- J en verhuiskosten desgewenscht tot j 1000.mede te verzekeren. Per halfjaar is verschuldigd, een voorschotheffing van. 1.— per - 1000.verzekerd bedrag (mini mum 5.en, bij groote schade, een naheffing zoo noodig tot 4. per 1000.verzekerd bedrag. Voor inboedels boven 20.000.i bedragen de heffingen over het meerdere resp. f 1.30 en 6.per 1000.—. Schade-uitkeering binnen 2 maan- j den na afloop van Jetier halfjaar., j Vraagt inlichtingen bij Uw ASSURANTIE-BEZORGER Bonnen voor honden- en' kattenbrood. Het rijkèbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat voor de' periode van 1 tot en met 28 Fe bruari 1942 op bon 19 van de voederkaart voor hónden, verkrijgbaar wordt gesteld: voor honden van groep 110 kg. hon denbrood. Voor hondem_yan groep 2: 10 kg. hon denbrood. Voor honden van groep 3: 8 kg. hon denbrood'. m Voor honden van groep 4: 5 kg. hon denbrood. Voor honden van groep 5: 4 kg. hon denbrood. Voor honden van groep 6 3 kg. hon denbrood. - Op bon 19 van de voederkaart voof katten wordt voor dezelfde periode 1V2 kg. kattenbrood verkrijgbaar gesteld. Na 28 Februari 1942 zijn de bonnen no. 19 van vorenbedoelde 'kaarten ongeldig. Zy mogeü nadien niet meer worden aan genomen. OUD-GENERAAL MAJOOR DE JONGH OVERLEDEN. Op 76-jarigen leeftijd is te Voorburg overleden de oud-generaal-majoor der in fanterie A. S. de Jongh. In 1887 werd hij benoemd tot tweede luitenant en in 1892 tot eersten luitenant. In 1895 werd hij voor den tijd van drie jaar gedetacheerd in West-Indië, waar hij werd benoemd tot adjudant en later tot officier der troepen van het garnizoen. In Ne-" derland. teruggekeerd, werd hij in 1899 be noemd' tot adjudant van het 7e regiment infanterie. In 1902 volgde zijn detacheering bij de hoogere krijgsschool, waarna hij in 1903 den rang van kapitein verkreeg. Ver volgens werd hy in 1913 benoemd tot ma joor en in 1917 tot luitenant-kolonel, com mandant van het 19e regiment infanterie. In hetzelfde jaar werd hij als comman dant overgeplaatst naar. het 10e regiment infanterie. In 1922 volgde zijn benoenjing tot kolonel en werd hij op verzoek eervol uit den dienst ontslagen. In 1923 werd hij benoemd tot reserve kolonel der infanterie, als hoedanig hem in 1928 op verzoek eer vol ontslag werd verleend. In 1929 werd hij benoemd tot generaal-majoor titulair. VOORKOMING VAN SCHADE AAN HUIZEN TENGEVOLGE VAN DOOI- Als na zwaren sneeuwval, welke de we gen schier onbegaanbaar kan maken, de dooi intreedt, wordt deze allerwegen met vreugde begroet. De dooi kan evenwel weer andere onge makken met zich medebrengen, .waartegen men 'goed doet reeds tijdig voorzorgsmaat regelen te treffen. Immers als groote hoe veelheden sneeuw opgehoopt liggen in go ten, op balcons; daken en platten, waar het dooiwater niet kan wegloopen, omdat de afvoerpijpen en vergaarbakken nog bevro ren zijn, zal het gevolg zijn, dat die goten, balcons, daken en platten gaan overloopen eh lekkage kan ontstaan. Het herstel van de daardoor ontstane schade aan plafonds, behang, meubelen, vloerkleeden, enz. brengt hooj»e kosten met zich ihede. Bovendien zijn de meeste materialen schaarsch, soms zelfs heelemaal niet meer verkrijgbaar. Voorkomen is beter dan genezen. De een voudigste manier om zich tegen alle kwade gevolgen te vrijwaren is de volgende schep tijdig de sneeuw van dak, plat of balcon af, maak de goten vrij en ontdooi de afvoerpijpen en vergaarbakken door het ingieten van heet water of pekehvater. Door het opvolgen van dezen raad zal men zich' yeel last en ongemak kunnen be sparen. dedigen de strijders aan het Oostfront Europa tegen de bolsjewistische horden en zij zullen niet rusten voordat deze moordbenden vernie tigd zün. Het kan zün. dat er Nederlanders gevondene worden die vol bewondering zün voor de En gelsche methoden. Het mecrendeel begrüpt echter dat de toekomst van ons land en volk elscht dat. wij ons scharen in de gelederen van hen die het bolsjewisme vernietigen cn Euro pa bevrijden van bgkken schietende kapitalisten en plutocraten. Vandaar dat zich steeds meer strijders aan melden bü het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 tc 's-Gfravenhage. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel van de Duitsche* weermacht maakt'bekend: Aan het Oostelijk front voortdu rende gevechtsactie.- Op de Faroer eilanden en aan de Noordoostkust van Schotland heb- ben gevechtsvliegtuigen havenwer ken en ravitailleeringsbedrijven ge bombardeerd. Voor de Zuidwestkust van Engeland heeft de luchtmacht 'n koopvaardijschip van 4000 brt. tot zinken gebracht. - Duitsche duikbooten hebben eooals in een extraberioht. is bekehd gemaakt aan de Noonl-Ameri- kaansche en Canadeesche <$ust nog 13 schepen van tezamen 74.000 brt. tot zinken gebracht. Hiérbij heeft de duikboot van den«cörvettenkapi- tein Kals zich bijzonder onderschei den. Zooals eveneens in een extra- oericht is bekend gemaakt, hebben in Noord-Afrika Duitsch-Italiaan- sche troepen Benghasi ingenomen. Duitsche gevechtsvliegtuigen en .duikbommenwerpers hebben Britsche colonnes voertuigen by Barce en Oostelijk van, Solloem alsmede in het woestijngebied van Cyrenaica vernietigd. Bij luchtaanvallen op de haven van Tobroek werden bomtref- fers geplaatst op havenwerken en luchtdoelstellingen. Vliegvelden op het eiland Malta werden door ge- vechtsvliegers overdag en des nachts met bommen bestookt. DE TIJDELIJKE MOEILIJKHEDEN IN DE MELKVOORZIENING. Van bevoegde zijde wordt, er de aan dacht op gevestigd, dat het in de huidige omstandigheden is voorgekomen en ook in de naaste toekomst nog zal voorkomen, dat de melkhandel niet over een voldoende hoeveelheid gestandaardiseerde melk be schikt om aan consumenten, die in het bezit zijn van' melkbonnen, de hoeveelheden melk af te leveren, welke deze dagelijks plegen te betrekken. Dit is uit den aard der zaak onvermijdelijk en beteekent geens zins een tijdelijke rantsoenvermindering. De melkbonnen hebben immers een geldig heidsduur van vier weken, zoodat geduren de het verdere verloop van dit tijdvak alle gelegenheid bestaat om het op de bonnen verkrijgbare rantsoen alsnog .in zijn geheel te ontvangen. Wanneer bijv. een gezin over twee D.M.- of D.N.-kaarten beschikt en gewoon is op de bonnen daarvan éen liter melk per dag te betrekken, kan het voorkomen, dat dit gezin eenige malen met een halve liter per dag genoegen zal moeten nemen, waartegen dan echter staat dat het later eenige malen 1liter per dag zal kunnen ontvangen. ECHTPAAR DOOR KOLENDAMP OM HET LEVEN GEKOMEN. Het echtpaar Van Galen uit de Nachte gaalstraat in Haarlem Noord, is door ko lendampvergiftiging om hot leven geko men. Het was den buren opgevallen, dat de gordijnen van het buis des middags nog gesloten waren. Zij gingen de woning bin nen en vondeti den 67-jarigen man en zijn 61-jarige echtgenoote te bed. Een geneesheer constateerde, dat de man reeds was overleden. Pogingen om de levensgeesten van de vrouw op te wekken, bleven zonder resultaat. Het bleek, dat de pijp van de kachel, welke in het vertrek naast de slaapkamer stond, door roet totaal verstopt was, zoodat1 zich kolen damp ontwikkelde. DOOR ONTSNAPPENDE, ST&OM DOODLIJK GEWOND. De arbeider G. V. Hum uit Vorendaal, die belast was met het roetblazen in het ketel huis van de electrische centrale van de Oranje-Nassau. mijn 1 te Heerlen, werd door hét springen van. een der waterpijpen in een ketel door ontsnappende stoom zoo danig gewond, dat hy is overleden. Hy was gehuwd en vader van twee kinderen. HET ITALIAANSCHL. Het 608ste Italiaansche weermachtsbe- richt luidt aüs volgt: J3rj de gevechten, die tot de" reeds in een extra-bericht gemelde verovering van. Benghasi hebben geleid, werden talrijke krijgsgevangenen gemaakt en een aan zienlijke buit, die nog geteld wordt. Bij een aanVal op eerr stelling in den Djebei heeft een geheel Indisóh bataljon zich aan onze troepen overgegeven. Ofschoon de Duitsch-Italiaansche strijd krachten hinder ondervinden van den re gen en zandstormen, blyven zij druk uit oefenen op den vyand, die naar het Oosten terugtrekt, achtervolgd -en bestookt door de luchtmacht. Het afweervuur van onze groote een heden heeft twee Engelsche vliegtuigen neergehaald. Ondanks de ongunstige weersgesteldheid hebben de bommenwerpers van de as de actie tegen Malta voortgezet Zij vielen met succes vliegvelden aan, en bescha digden ^verscheidene geparkeerde vlieg tuigen. ASTHMA.BORST- BEHAUWDHEID. waafbij slijm op de borst vast zit zal Abdijsiroop dc slijm doen loskomen en borst en keel verzachten. Vanouds beproefd by hoest griep, bronchitis, asthma. AKKER'S STILLE HANDEL OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. -De Amsterdamsche effectenbeurs vertoonde gisteren duidelük v^rschünselen van een volko men afwezigheid van actieve belangstelling, het- zü op de aandeelen-. hetzü op de obligatiemerkt. De affaire was vergeleken met het begin van deze week van zeer geringen omvang. Benig aanbod hoe gering ook was reeds voldoen de. flinke lagere koersen tot stand te brengen. Dit verschünsel kon men waarnemen ten aafi- - zien van HVA's en Rubbers. Het eerste fonds opende een zes punten beneden het slot van gisteren. In den rubberhoek openden Amsterdam rubbers een vijftal punten beneden het slot van gisteren. Midbeurs moest eenig materiaal wor den verwerkt, zoodat de koers daalde, om even later weer te stügen. In olies ging weinig om. Het koersverlies was ruil» 2 procent. Voor in- duistrieele fondsen bestond een goed prijshou dende- stemming. De handel evenwel was van zeer geringen omvang. Aku's werden iets boven, het slot van eergisteren verhandeld, evenals Philips. Op de heleggingsmarkt waren Neder landsche staatsfondsen goed prijshoudend. A Ned. Ind. Handelsbank C Ned. Handel Mü. 1009) A Alg. Kunstzijde Unie A Van Berkel's Patent C Calvé Delft A Pokkervliegt. Fabriek A Lever Bros Unilever A Philips'Gl.Fabr.Gem.Bez., Idem Pref. W.A. A Dordtsohe Petr. Ind. Mü- A Kon. Petroleum Mij. C Amsterdam Rubber A Bandar Rubber Mij. A Deli-Batavia Rubber Mü- A Serbadjadi Sum.-Rubber A Sumatra Rubber Cifltuur A HollandAmerika lün A Java—China-Japan lijn A Kon. Ned. -Stoomboot Mü. A Rotterdamsehe Lloyd A Stv. Mj. Nederland A Handelsver. Amsterdam A Javasche Culthur Mij. A Ned. Ind. Suiker Unie C-Deli Mij k f J00O A Senembah Mü- Néd. Obl. 1941 f 100 4 Ned. Obl. 1941 f 100 3% Bat. Petr. Mü. Obl. 41c Idem Obl. 3% A Amsterdamsche Bank A Incassobank' Nederland le Ing 1940 4 Nederland 2e Ing 1940 M Ned. met bel, far. 1940' 4 Ned. a j 1000 1937 3 Ned. a 1000 1938 (3%) 3 Indië a 1000 1937 3 Indië k f 1000 1937 A 3 lOUi 128 126 15-176 155 54'i 134% 131% 123'.s 123% 218 171 288',.1—90 184% 183 221'V 217% 252% 246 48 195 186 —89 134 116 170% 135% 154% 133 —34 114 —15 170% 135% 237% 136 314% 906 —08 187 180 189% 184 182% 176 —77 151 100% 100% 96% 96% 100% 100% 89% 89% 148 148 140% 142 101 101% 1017s 100% 101 101 90% 90%— 94% 94%— 88% 887s 87% 87% De secretaris-generaal van het departe ment van. landbouw en vïsscherij maakt ge kend, dat door hem in het kader, van den opbouw van de organisatie van de voedsel voorziening op grond Van het organisatie- besluit voedselvoorziening 1941 met ingang van 1 Februari a.s. zijn ingeleid de be drijfsorganisatie voor zuivel, margarine, vetten en oliën zoomede tweedaaronder ressorteerende onderbèdryfsorganisaties t.w. de onderbedriifsorganisatie voor .zuivel en de onderbedryfsorganisatie voor margarine,, vetten en oliën. Aan He'ze bedryfeorganisa- tie en onderbedrijfsorganisaties, wélke pu bliekrechtelijke lichamen' in den zin van artikel 152 van de grondwet zijn, is veror dende bevoegdheid toegekend. Het gebied der voedselvoorziening, waar voor. de bedrijfsorganisatie voor zuivel, margarine, vetten eri oliën is ingèsteld, ■omvat' voor de onderbedrijfsorganisatie voor zuivel: den afzet van, den handel in en de be- en verweHting van melk, zoo mede de productie van en den handel in zuivel- en melkproducten in den ruimsten zin en voor de onderbedryfsorganisatie voor margarine, vetten en oliën: de pro ducten Van, den handel in en de be- en verwerking van alle al dan niet bewerkte plantaardige en dierlijke vetten en oliën (met uitzondering van melkvet, doch met inbegrip van vetzure rij. De bedrijfsorganisatie zorgt Voor het noodige verband tusschen de werkzaam heden van de onderbedrijfsorganisaties. Zij kan bepalen, dat bepaalde verordeningen van de onderbedrijfsorganisaties vooraf hare goedkeuring behpeven en zij heeft een wijzigings- en vernietigingsrecht dier verordeningen. De bedrijfsorganisatie en de onderbedrijfsorganisaties zullen onder toe zicht van de overheid tot taak hebbey re- regelingen te treffen, eenerzijds voor den afzet en verwerking van melk en voor de productie en handel van zuivel- en melk producten, anderzijds voor de productie, handel en verwerking van vetten en oliën. By deze werkzaamheden zullen Se be drijf s-, vak en ondervakgroepen door de commissie WoJtersom, ingesteld of alsnog in te stellen op het gebied van de zuivel, margarine, vetten en oliën, worden inge schakeld. Ieder, die werkzaam is op het terrein, dat de bedrijfsorganisatie en onderbedrijfs organisaties bestrijken, zal tot deze orga nisaties behooren. Hangende de totstandkoming van alle vakgroepen en ondervakgroepen voor han del en industrie op het gebied van de zui- vel en vetten en oliën zullen als besturen optredi de commissies vkn voorbereiding van de bedrijfs- en onderbedrijfsorganisa ties, vvefee by de Nederlandsche zuivelcen- trale zijn ingesteld. Aan 'de onderbedrijfsorganisatie voor zui vel zal verbonden zijn éen in- en vérkoop bureau voor zuivel, dat in hoofdzaak tot taak heeft het aan- cn verkoopen en op slaan en zoo noodig in verband daarmede de be- en verwerking van melk. en zuivel producten, hetzij in opdracht van, de be drijfsorganisatie of onderbedrijfsorganisa tie voor zuivel, hetzij in opdracht van den secretaris-generaal. Dit' bureau dat dus in het bijzonder be< last is met eventueele commercieele trans acties, staat rechtstreeks onder toezicht van den directeur-generaal van de voedsel voorziening. Voor een overeenkomstig doel is aan de onderbedrijfsörganisatie voor margdrine, vetten en oliën verbonden een centraal bureau voor margarine, vetten en oliën, dat naast de uitvoering van commer- cieele opdrachten op het gebied van mar garine, vetten en oliën mede tot taak heeft de distributie van vetten en" oliën voor technische doeleinden. De inge-telde organisaties met de daar aan verbonden commercieele lichamen zul len te zamen In de plaats treden van de Nederlandsche zuivelcen trale, afd. marga rine, vetten en oliën, welke centrale der halve over eenigen tijd zal worden opge heven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 5