PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DINSDAG 27 JAN. 1942 Balik Papan door de Japanners bezet. Berlijn bewaart zijn kalmte tegenover „bolsjewistische overwinningen". De legerberichten van gisteren. ABONNEMENTSPRIJS: 39 ct per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 3.63 per kwartaal 'Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.65. Iedere regel meer 33. cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties: van 15 regels 0.55. Iedere regel meer 11 ct. (max 8 regels). „Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG Directie F. van de Velde, F. B. den Boer 185ste JAARGANG NUMMER 22 HoofdredacteurJ. C. Visser, Vlissingen De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwache Courant «ijn gevestigd te VLISSINGEN Redactie en Admini stratie Walstr. 68-60. tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG: Londenscho Kaal 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOES: Red. en Admlnistr. Turfkade 35, teL 2863, na kantoortijd tel. 2475 OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 SOUBURG Kanaalstraat 45, tel. 35 BRESKENS: Dorpsstraat 35. tel. 21 De stad Balik Papan, het belang rijke oliecentrum van Nederlandsch Borneo is door de Japanners bezet. In deze stad bevinden zich talrijke raf finaderijen. De stad telt 29.000 inwo ners. De speciale afdeelingen Japansche mariniers, die er in geslaagd zgn nabij Kendall op Celebes aan land te gaan, zetten de militaire zuiveringsoperaties voort. BIJZONDERHEDEN OVER DE JAPANSCHE LANDING OP T ARA KAN. Omtrent de landing der Japanners op het eiland Tarakan aan de Noordoostkust van Borneo op 11 Jan. j.l. worden thans te Tokio belangwekkende bijzonderheden be kend, volgens welke de bezetting voor de landing der Japanners de petroleumtanks in brand heeft gestoken. Het vuur breidde zich toen uit over de havenwerken van het eiland. Langs de kust waren versterkte stellingen met tal van hindernissen aan gelegd, die na de landing der Japanners ten deele moesten worden opgeblazen. Bovendien moest een mijnversperring in de baai van Tarakan gepasseerd worden. Daar de landing bjj verrassing plaats greep, gaven deelen der Ned. Indische troepen zich terstond over. Aan de Zuid westkust evenwel wist een kleinere ver sterkte stelling zich geruimen tijd te hand haven. De overgave geschiedde pas na het geconcentreerde vuur van de Japansche vlooteenheden. Volgens een verslag van de „YomioerI Sjimboen" drongen op den dag der landing verschillende mijnenvegers de baai van Ta rakan binnen, om den weg voor den aanval vrij te maken. De Ned. Indische artillerie opende plotseling het vuur, waardoor de mijnvegers in een moeilijke positie geraak ten. Binnen enkele minuten was een boot zwaar getroffen. In zinkenden toestand wist z\j evenwel het vuren nog te beant woorden, waarbij het haar gelukte, deelen van de Ned. Indische artillerie tot zwjjgen te brengen. Doch ook voor den dapperen mijnenveger had 't laatste uur geslagen. Voor de oogen der gelande troepen ging de boot met man en muis de diepte in. Het blad merkt ten slotte op, dat tech nische afdeelingen van de Japansche lan dingstroepen er reeds mee bezig zijn, de vernielde petroleuminstallaties te her stellen. DE OPMARSCH DER JAPANNERS OP MAIAKKA. De a^n de Westkust van Malakka op rukkende Japansche troepen hebben Batoe Pahat bezet. In het centrum van Zuid Malakka zijn gisteren de strategisch be langrijke plaatsen Ayer Itam en Kloeang door de Japanners ingenomen. Voor de sterk verdedigde stad Kloeang in centraal Jehore, is dertig uur lang hevig gevochten. Tusschen Yong Peng en Aver Itam trachtte de vijand door een tegenaanval den Japanschen opmarsch zonder succes tot staan te brengen. De gevechten in mid den Johore worden gevoerd aan een front van 50 km. breedte, dat ongeveer loopt van het N.O. naar het Z.W. RANGOON OPNIEUW AANGEVALLEN. De hoofdstad van Birma, Rangoon, is Maandag opnieuw door Japansche vliegers aangevallen, die tien vijandelijke jagers neerschoten. Eén Japansch toestel wordt vermist. Naar in Tokio verluidt, zouden rond 100.000 man Thailandsche troepen aan de Thailandsche grens samengetrokken zijn. Hun optreden, zoo zegt men, zal van be- slissenden invloed op den toestand in Birma zijn. DE BEZETTING VAN KAVTENG VOLTOOID. Het keizerlijke hoofdkwartier deelt mede, dat eenheden speciale Japansche marine troepen, welke op 23 Januari een landing hadden uitgevoerd te Kavieng op Nieuw Ierland, op 25 Januari de bezetting van de sectoren rond Kaviéng hebben voltooid. De „Manchester Guardian" schrijft Het is moeilijk in te zien, waarom men van Engelsche zijde in het geheel niet gepoogd heeft met behulp der in de Indische wate ren liggende Britsche oorlogsschepen de Japansche landings-operaties van zee uit te storen of te vertragen. Op deze vraag geeft men te Londen ten antwoord, dat de Britsche vloot in het Verre Oosten niet beschikt over voldoende kleine oorlogs schepen, die voor dergelijke operaties ge schikt zijn. Als men de Japanners bg lan dingen zou willen hinderen, dan zou men van Engelsche zijde gedwongen zijn ge weest, formaties kleine oorlogsschepen uit de Middellandsche Zee terug te trekken. Van Sovjetzijde zijn berichten gepubli ceerd over een bolsjewistische overwin ning in den sector tusschen Cholm en To- ropez. In bevoegde kringen der Duitsche hoofdstad worden deze berichten be schouwd als een nieuw bewijs, dat het Sovjetcommando niet in staat is geweest, uit het verloop van de gevechten in den zomer en den herfst de juiste conclusies te trekken. Men gaat zelfs in Berlijn zoo ver, dat men deze nieuwe overwinningsberich- ten der bolsjewisten interpreteert als een teeken te meer, dat het Sovjetcommando nog steeds geen overzicht heeft over het geheele front, laat staan over den totalen oorlogstoestand of dat de Sovjetlegerlei ding nog steeds niet haar wil heeft kun nen doorzetten tegenover de zuiver poli tieke doelmatigheidsoverweging van de propagandamachinerie in Samara. In Berlin ziet men meer dan ooit de gebeurtenissen aan de fronten, in het bij zonder in het Oosten, kalm tegemoet. Van militaire zijde wordt geconstateerd, dat de toestand aan het Oostelijke front een toe stand is, die door de Duitsche militaire lei ding systematisch tot stand is gebracht. De bolsjewisten hebben tot dusverre on danks de door hun propaganda geuite be wering van het tegendeel op geen enkel punt van het front een „grooten aanval" getracht te ondernemen, wanneer men daaronder verstaat het in den strijd bren gen van verscheidene legers in een be paalden sector van het front, met de be doeling door de strijdkrachten van den tegenstander heen te breken en het vijan delijke front dan aan de flanken op te rollen. De nieuwe beweging der bolsjewisten uit het gebied ten Zuiden van het dicht gevroren Seliger Meer is niet eens een aanval met operatieven zin. Er zal blijken dat ook hier het. terugtrekken der in dit gebied strijdende zwakkere Duitsche strijdkrachten systematisch is. De bolsje wisten mogen hier spreken van een „her overing" van een terreinstrook ter diepte van ongeveer 80 kilometer, het oogenblik zalkomen, waarop zij erkennen, dat hun „aanvalstop" in een luchtledige ruimte hangt en dat hun divisies, die nu moeten volgen, plotseling van den aardbodem verdwenen zijn, omciat de tegenstander hun in zekeren zin een „zwak punt" heeft opgedrongen.. Aangezien Je Duitsche leiding sedert bet begin van den oorlog steeds geweigerd heeft de militaire leiding van den tegen stander te onderschatten, gelooft men in Berlijn ook niet, dat de verantwoordelijke Sovjetgeneraals overtuigd zgn van deze „overwinning". Twee feiten moeten ver antwoordelijk gesteld worden voor dit overwinningsbericht der bolsjewisten het feit der mislukking van alle Engelsche militaire verwachtingen in Noord-Afrika, het verschijnen van Duitsche duikbooten voor de poorten van New York en voorts de daaruit voortvloeiende groote ongerust heid in het Britsche rgk. Een voorgespie gelde groote Sovjetoverwinning moet nu dit dieptepunt van don Britschen oorlogs- st'emmingsbarometer helpen overwinnen, een „overwinning", die niet eens het ka rakter heeft van een beperkt succes, maar die den kiem in zich draagt van een nieuwe nederlaag. BOLSJEWISTISCHE DIVISIE TERUGGESLAGEN. In het centrale deel van het Oostelijke front heeft r n Duitsch regiment infanterie den 24sten Januari, naar van militaire zijde verluidt, een bolsjewistische, divisie ach teruit geslagen, twee dorpen veroverd en 800 bolsjewisten gevangen genomen. DE VLIEGTUIG VERLIEZEN DER BOLSJEWISTEN. Naar van militaire zjjde verluidt, hebben de bolsjewisten de laatste drie dagen 90 vliegtuigen verloren. Op 23 Januari ver loren zij 27 vliegtuigen tegen de Duitsche luchtmacht 1, op 24 Januari 40 en Zondag 23 tegen dé Duitsche luchtmacht 1. NEGEN M1LLI0ENSTE INWONER VAN NEDERLAND GEBOEKT. Omstreeks Sinterklaas' verjaardag is in ons land de 9-millioenste inwoner bereikt. Eerst over enkele maanden zal meer nauwkeurig de periode van twee of drie dagen kunnen worden vastgesteld, waarin de dag is gevallen, waarop de Nederland- sche bevolkingsboekhouding 9 millioen per soonskaarten in haar register had staan. Het centraal bureau voor de statistiek verstrekte in dat verband eenige inlichtin gen over ons bevolkingscijfer. Over de bevolkingstoename van 8 op 9 millioen heeft Nederland 10 jaar en 2 3 maanden gedaan. In 1931 was ons bevol kingscijfer dus 8 millioen. In 1844 bedroeg het 3 millioen. De volgende millioenen wer den volgemaakt respectievelijk in 1879, 1897, 1911, en 1922. Wat het geboortegetal betreft: dage lijks worden gemiddeld 500 kinderen ge boren; dagelgks overlijden ongeveer 220 personen. Hierdoor komt men tot een geboorteoverschot van 100.000 per jaar. De vermindering hiervan door emigratie enz. kan men practisch verwaarloozen. Deze bedraagt nog geen 1000 per jaar. De pro vincies N.-Brabant en Limburg staan met hun geboortecijfer bovenaan. Voor een deel is dit gelegen in het feit, dat deze een agrarische bevolking hebben met een wei nig eischend levensniveau. Van 1940 op '41 'steeg het geboorte cijfer aanmerkelijk, vooral door toeneming van het aantal huwelijken. November 1041 gaf echter een absoluut laagtepunt te zien met 17,5 per 1000 inwoners, hetwelk echter als volkomen incidenteel is te beschouwen. De eerste maanden van dat jaar was het vrü hoog. Bedroeg het geboortecijfer in 1940 ongeveer 184.000 voor 1941 mag naar schatting gerekend worden op 183.000. Wat onze bevolkingsdichtheid betreft: België en Nederland zijn het dichtsbevolkt. In 1936 telde België 272 inwoners per km2 en Nederland 258. Thans telt Nederland er 271 per km2. Ook de oorlogsbodems vertoonen bij hun thuiskomst de sporen van den winter, welke zich op den Atlantische* Oceaan doet gelden Atlantic-Holland-P. K. Schurer HET TEGENOFFENSIEF VAN GENERAAL ROMMEL. Met betrekking tot den toestand in Ly- bië, verklaarde de Britsche berichtendienst in de uitzending van nieuwsberichten van Maandagavond, dat men wel kan zeggen, dat het initiatief thans bg Rommel berust. De aanval van Rommel is klaarblijkelijk meer dan naar van Engelsche zijde aan vankelijk werd vermoed alleen maar verkenning. Te Cairo acht men den toe stand ernstig. Van Italiaansche militaire zijde wordt medegedeeld, dat het plotselinge tegenof fensief der Italiaansch-Duitsche strijd krachten in Noord-Afrika den vrjandelijken opmarsch in de war heeft gestuurd. De voorhoede der gemotoriseerde afdeelingen, die na het overwinnen van den eersten tegenstand een bres ia de vijandelijke rijen hadden geslagen, zijn diép in de stellingen van de Engelschen doorgedrongen. Het is nog niet duidelijk wat er van het machtige Engelsche leger is geworden. Dit leger, dat met groote inspanning en offers de terug trekkende strijdkrachten der spil op den voet gevolgd was, en duidelijk te kennen had gegeven, dat het Tripolitanië wilde veroveren, is door de plotselinge reactie dér Duitsch-Italiaansche divisies gedwon gen tot een overhaaste terugtocht. De En gelsche troepen vechten en manoeuvreeren nu om de gevaarlijke bedreiging te ont gaan. Daardoor is een toestand ontstaan, die belangrijk verschilt van de beloften, welke het Engelsche publiek zijn gedaan. Resolutie aangenomen door conferentie te Rio. De inter-Amerikaansche conferentie heeft Maandag de volgende resolutie aan-, genomen „De derde vergadering der ministers van buitenlandsche raken der Amerikaansche republieken besluit, kennis te nemen van den inhoud van het Atlantische statuut en jegens den president der Vereenigde Sta ten haar voldoening er over uit te spre ken, dat in het document de beginselen zijn opgenomen, die een deel vormen van het erfdeel waarop Amerika recfit heeft, overeenkomstig de overeenkomst in zake de rechten en plichten der staten, welke werd verkondigd op de zevende pan-Ame rikaansche conferentie in het jaar 1933". Ook de voorstellen in rake uitbreiding der behandeling als niet-oorlogvoerende tot staten buiten het Amerikaansche con tinent werden in dien gewijzigden vorm aangenomen, dat alle Amerikaansche sta ten, die zich in staat van oorlog met niet- J merikaansche landen bevinden, als niet oorlogvoerend beschouwd dienen te wor den. Bovendien wordt aanbevolen, „dat bij zondere faciliteiten verleend zullen kunnen worden aan die landen, die in den crisis toestand van dit oogenblik, volgens het oordeel van elke regeering afzonderlijk, bijdragen tot de verdediging der belangen van dit halfrond". Eenige wijziging onderging voorts de resolutie over de betrekkingen tot de be zette landen. Men besloot namelijk, de be trekkingen met die regeeringen te hand haven, die „voor haar nationale souverei- niteit strgden". Voorts werd Maandag een resolutie aangenomen, welke het Amerikaanschen landen verbiedt, de behartiging op zich te nemen der belangen van landen buiten het Amerikaansche continent, die zich met Amerikaansche landen in oorlog bevinden. Binnen ons land zijn Schiedam en Den Haag het dichtst bevolkt. Schiedam telt volgens gegevens van 1939; 7712 inwoners per km2. Schiermonnikoog heeft verhou dingsgewijs het kleinste aantal inwoners met 5.01 per km2. Wat het totaal aantal inw. betreft, gaven de jaren '31 tot '37 een voortdurende stij ging te zien. Na een inzinking in '37 begon het aantal in r38 en '39 weer te stggen, in 1040 begon het weer af-te nemen. EIND 1942 ZAL ALLE TABAK OP ZIJN. Hoe staat het met onze tabak? Deze vraag wordt door het rookend deel van het Nederlandsche publiek telkens weer gesteld. De belangstelling voor dit genots artikel heeft het A.N.P. aanleiding gegeven te bevoegder plaats de vraag voor te leggen.hoe de vooruitzichten ofr de „tabaks- markt" zijn. Vast staat, dat er weinig kerf- en sigarettentabak. is, de laatste van niet al te beste kwaliteit. Wel is er nog eenige aanvoer van het Nabije Oosten, maar het transport gaat uiteraard niet vlot. Voor sigaren zijn de kwantiteiten aan tabak sterk verminderd en de kwaliteiten konden evenmin gehandhaafd worden. De aan de fabrieken toegestane productie is reeds belangrijk teruggebracht. Wij zijn thans aangewezen op een productie van iets meer dan ^5% van het verleden. Ieder kan uit deze gegevens de voor de hand liggende conclusies trekken. Men zal zich in het rooken steeds meer moeten beperken. De gedragslijn van het rijksbureau voor tabak heeft met de feiten rekening te houden, maar tracht niettemin door de geschetste hulpmiddelen zoo lang mogelijk met het nog beschikbare materiaal toe te komen. Loopt het met den te ver wachten import van grondstoffen niet al te ongunstig, dan mag worden aangeno men, dat met de vervaardiging van rook artikelen nog zal kunnen worden doorge gaan tot ongeveer tegeri het einde van dit jaar. Voor de onderscheidene soorten kan de eindtermijn iets verschillen, maar In doorsnee zai de afloop wel tegen het eind van 1942 kunnen worden gesteld. Men heeft in verband met de distributie van rookartikelen reeds meermalen ge sproken van de invoering van een rookers- kaart. Deze kwestie is echter niet zoo een voudig als velen wel denken. Ook het in stellen van een klantenkaart is door het rijksbureau verboden. Dr. Frelsler in ons land. Gisteren is de staatssecretaris in het Duitsche ministerie voor justitie, dr. Freisler, op uitnoodiging van den rijks commissaris voor de bezette Nederland sche gebieden, voor een bezoek van drie dagen in ons land aangekomen. Gistermiddag heeft dr. Freisler te 's- Gravenhage. voor een aantal genoodigden een voordracht gehouden over het ondex*- werp: „De juridische opvattingen van het nieuwe Europa". HET N.V.V. EN HET DUITSCHE ARBEIDSFRONT. Op uitnoodiging van het Duitsche Ar beidsfront is commissaris Woudenberg Zondag j.l. naar Duitschland vertrokken voor een officieel bezoek. De reis zal tevens gelegenheid bieden tot bestudeering van de resultaten welke het D.A.F. heeft weten te bereiken, ter wijl ook een bezoek gebracht zal worden aan kampen van Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Op 3 Februari vindt te Mtinster een bijeenkomst van Nederland sche arbeiders plaats, waar commissaris Woudenberg een rede zal uitspreken. De heer Woudenberg wordt vergezeld door den heer Van Kampen, hoofd der afd. organisatie, den heer Vermeulen, hoofd der sociaal-economische afdeeling en den heer Goedhuys, hoofd van de afdeeling perswe zen. Brood mag tijdelijk des ochtends vroeger worden verkocht. De secretaris-generaal van het depar tement van sociale raken heeft, in ver band met de huidige omstandigheden, toegestaan, dat in afwijking van het be paalde in de arbeidswet, van heden tot en met Zaterdag 7 Februari 1942, brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, van 7 uur 's morgens af uit het gebouw met aan- hoorigheden, waarin zich de broodbakkerg bevindt, wordt vervoerd. Dit brood mag van half acht af worden verkocht of afge- lèverd. Distributie van schoenen. Van bevoegde zijde wordt bekend ge maakt, dat zij, die ten behoeve van de Duitsche weermacht een of meerdere pa ren skischoenen hebben afgestaan, waar voor hen door de N.S.D.A.P. Arbeitsbe- reich Niederlande, een ontvangstbewijs is verstrekt, zich kunnen wenden tot den distributiedienst in de gemeente hunner inwoning, die hen op vertoon van genoemd ontvangstbewijs een of meer schoenenbon nen 1 ral ter hand stellen. Voor elk inge leverd paar skischoenen wordt een bon verstrekt. Men kan daarbg naar keuze een bon of bonnen voor dames-, heeren-, meisjes- of jongensschoenen verkrijgen. Korting op verdiensten voor den steun. De secretaris-generaal van het depar tement van sociale zaken maakt bekend, dat hij, gelet op de buitengewone omstan digheden, aanleiding heeft gevonden goed te keuren, dat alle verdiensten, verband houdende met werkzaamheden, welke bui tenshuis worden verricht uitsluitend ge durende de huidige sneeuwperiode bij de berekening van den steun niet voor 2'3, maar slechts voor 1/3 behoeven te worden gekort. Generaal Pabst overleden. Generaal Pabst, die gerant van Neder land te Tokio was, is Zaterdag in den ouderdom van 68 jaar in het St. Lucas ziekenhuis te Tokio aan een hartkwaal gestorven. De heer Pabst werd 8 Maart 1873 te 's-Gravenhage geboren. Hij werd aan de Kon. Mil. Academie te Breda opgeleid tot officier en vertrok na zijn aanstelling als 2e luitenant der artillerie naar Ned. Oost-Indië. Tevoren had de heer Pabst een cursus voor krijgskundige studiën aan de Hoogere Krijgsschool te 's-Gravenhage gevolgd. Van 1910 tot 1916 was de heer Pabst als militair attaché verbonden aan de ge zantschappen te Tokio en te Peking. In 1920 werd hij benoemd tot inspec teur der artillerie en hoofd der 3e afdee ling van het departement van oorlog te Bandoeng. De heer Pabst, die inmiddels de overige militaire rangen bad doorloopen, werd in 1923 bevorderd tot genei-aal-majoor, ter wijl hem met ingang van 17 April van dat jaar, tegelijk met zijn benoeming tot ge zant te Tokio een eervol ontslag uit den militairen dienst werd verleend. De heer Pabst is ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur in de orde van Oranje-Nassau, 3e klasse der orde van den Gulden Rijsthalm van China en grootkruis in de orde van dc Rijzende Zon van Japan. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: In het Oosten voortdurende ge vechten. In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen Zondag nacht ten Westen van Pembroke een vrij groote vrachtboot met bommen zoo zwaar beschadigd, dat zij ver loren geacht kan worden. Andere nachtelijke aanvallen der luchtmacht waren gericht op een haven aan de Zuidwestkust van het eiland. In N.-Afrika hebben de Duitsch- Italiaansche formaties den versla gen tegenstander achtervolgd en hem in nieuwe gevechten nieuwe zware verliezen aan menschen en materieel berokkend. Alleen reeds Zondag werden 96 tanks, 38 stukken geschut en omvangrijk ander oor- .ogstuig buitgemaakt of vernietigd. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Noorden van Tobroek een Britsche vlootformatie aangehouden en vol treffers op een lichten kruiser ge plaatst. Bij een aanval overdag van Duitsche gevechtsvliegtuigen op het vliegveld Haifa op het eiland Malta werden bommen op hangars en tus schen geparkeerde vliegtuigen ge plaatst. Duitsche jagers schoten hierbij in luchtgevechten zonder eigen verliezen 8 Britsche vliegtui gen neer. Twee Britsche jagers neergeschoten. Maandagmiddag hebben Duitsche jagers voor de Noord-westelijke kust van Frank rijk twee Britsche jachtvliegtuigen van liet type Spitfire neergeschoten. HET ITALIAANSCHE. Het Italiaansche weermachtbericht van Maandag luidt: De in het gebied ten Noordoosten van Agedabia opereerende gemotoriseerde en pantserstrijdkrachten der spil hebben Don derdag sterke Engelsche pantserformaties aangevallen en haar zware verliezen toe gebracht. 38 kanonnen en 96 tanks en pantserauto's, onder welke eenige van het nieuwste Amerikaansche type, 13 vliegtui gen, een groot aantal vrachtauto's en zeer groote hoeveelheden munitie en oorlogsma teriaal werden, naar wordt geconstateerd, op dezen zegevierenden dag vernield of buitgemaakt. De nederlaag van den tegen stander, welker omvang nog schijnt toe te nemen, heeft onzen afdeelingen uiterst geringe verliezen gekost. De vijandelijke verliezen bedragen van 21 tot 25 Januari in totaal 118 -tukken geschut, 239 tanks en pantserauto's, 28 vliegtuigen, ruim 1000 gevangenen oorlogstuig, zooals vracht auto's, in zeer groote hoeveelheid. Zware zandstormen hebben het Italiaansche- en het Duitsche luchtwapen verhinderd den landstrijdkrachten hun op de vorige dagen verleende hulp ten deel te doen vallen. Een Hurricane werd neergeschoten. Drie van onze toestellen zijn niet op hun steun punt teruggekeerd. Een nieuw groot convooi is ondanks fellé er nadrukkelijke tegenactie van den vijand in Libye aangekomen. Een der tal rijke schepen van het convooi werd getrof fen en ging vervolgens onder. Het schip had troepen aan boord, die bijnc. allen op in convooi varende torpedoboot jagers konden worden overgenomen, en die even eens op de plaats van bestemming zijn aan. gekomen. De andere schepen en de con- vooieerende vaartuigen hebben niet de minste 3chade bekomen. Een van onze duikbooten is niet op haar steunpunt teruggekeerd. De doelen op Malta zgn met bommen van alle kalibers aangevallen. Er ontston den groote branden en aanzienlijke vernie lingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1