PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT MAANDAG 26 JAN. 1942 Nationaal-socialistische eenheid in Nederland. Inlegvellen voor de distributiëstamkaart. De Iegerberichten van gisteren. 'ABONNEMENTSPRIJS: 29 ct. per week of 2.42 per kwartenl Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels 1.65. Iedere regel meer 33 cent. BH abonnement speciale prUs. Kleine advertenties: van 15 regels 0.55. Iedere regel meer 11 ct. (max 8 regels). „Brieyenl of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BkESKENSCHE^COURANT UITGAVE DER F IR M A'S F. VAN DE VEL*D^ JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG DirectieF. van de Velde, F. B. den Boer 185ste JAARGANG NUMMER 21 HoofdredacteurJ. C. Visser, Vlissingèn De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant rtJn gevestigd te J VLISSINGEN t Redactie en Admini stratie Walstra 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Redactie na .kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG:; Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825. Administratie telefoon 139 GOES: Red. en Admlnlstr. Turfkade 15. tel. 2863. na kantogrtöd tel. 2475 OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breed est raat 45, telefoon 102 SOUBURG Kanaalstraat 45, teL 35 BRESKENS: Dorpsstraat 86. «teL 21 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" N.S.B. en N.S.N.A.P. vereenigd. In een drukbezochte samenkomst, Zaterdagnamiddag in de groote zaal van den Haagschen Dierentuin gehou den, is besloten tot fusie tusschen'de N.S.B. en de N.S.N.A.P. met dien ver stande, dat de leden van de laatstge noemde party zich voortaan scharen onder de gelederen van Ir. A. A. Mus- sert, den leider van de sedert half December j.L 'eenige in Nederland tóe gelaten staatkundige formatie: de N.S.B. Verscheidene vooraanstaande nationaal- socialisten, ook van Duitsche zijde, woonden deze belangrijke samenkomst bij, die zich kenmerkte door groot enthousias me. s" De heer J. Hepp, een van de organisatie leiders der N.S.NA.P., opende deze verga dering met woorden van welkom en van herinnering aan den tienjarigen strijd voor de nationaal-socialistische* beginselen hier te lande en aan het feit, dat sinds Mei 1940 ons land is getrokken in de sfeer van het nationaal-socialisme. De heer C. Thoen, mede-lid van de lan delijke leiding der N.S.N.A.P., hied ver- vogens een korte rede, waarin hij opmerk te, dat de tijd, dien- wij beleven, een der grootste en gewichtigste onzer geschiede nis is. Geschiedenis beleven, dat beteekent voor alles een deelneming aan den eeuwigen strijd] hetzij als medestrijder dan wel als tegenstander. Dat waren voor tweeduizend jaar de Romeinen zich reeds- bewust, toen zy den internationalen rechtsregel stelden: Wij kennen slechts bondgenooten of vijan den. Een middenweg is er niet. Met zeer veel meer recht mag Duitsch- land, mag het Duitsche Rijk thans aan de volkeren van Europa dienzelfden eisch stellen. In den strijd tegén den grootsten vijand van de EuropeeSche cultuur, het bolsjewisme, dat gereed stond Europa te vernietigen, vecht het Duitsche Rijk niet me. er alleen.' De Duitsche revolutie is een Europeesche revolutie geworden. Zooals het Duitsche volk tot een eenheid werd ge smeed, zoo moet Europq een worden in levenswil. Gelijk eens Adolf Hitler met zijn bruine soldaten voor het geheele «Duitsche volk streed, zoo vecht thans het Duitsche volk onder het ordenend genie van Hitier voor alle volken van Europa. Een nieuwe periode in de geschiedenis is aangebroken: die van de -volksche verhef fingen, waardoor eeuwenlange samenwer king zal leiden tot vrede en welvaart. Zij, die blind waren of blind wilden zijn, hebben ons volk geregeerd, zij hebben ons volk willen maken tot een volk der reactie. Wij weten nu dat de geschiedenis geen mededoogen heeft voor volken, die zich lieten verleiden, door blinden te worden geregeerd. Voor ons volk heeft de leider der N.S.B. in algemeen verstaanbare woorden de zui vere waarheid gesproken en de politieke realiteit in zijn belangrijk artikel „van de Grebbe tot den Oeral" geopenbaard. Wat Mussert ons volk toeroept, dat moe ten honderdduizenden herhalen, zoo lang totdat millioenen Nederlanders hèt weten: Niet aan de Grebbe was ons volk ia. ge vaar, neen, geheel Europa stond bloot aan het gevaar van het bolsjewisme: aan den Oeral- zullen wij ons volk verdedigen. In het uur van onzen grooitsten nood heeft de leider der N.S.B. de verlossende daad ver- •richt en den eenigen weg gewezen, die ons volk weder de mogelijkheid biedt, ons den ken, ons gevoelen en onzen wil in dezen grooten tijd in te schakelen, om tezamen met het Duitsche volk te strijden voor een nieuw Eufopa; Hierna sprak dr. E. H. van Rappard, die o.a. het* volgende zeide: Kameraden. Het is u allen bekend, dat op den 14en December j.l. vorige jaar ter gelegenheid van liet 10-jarig' bestaan van de N.S.B. door den Rijkscommissaris besluiten bekend ge maakt zijn, die een geheel üieuwe situatie ten aanzien van de binnenlandsche politiek geschapen hebben. Op dien'dag heeft de Rijkscommissaris namelijk als eenige partij die in, de toe komst den politieken wil in Nederland zal vormen, de N.S.B. aangewezen. Tegelijk heeft de Rijkscommissaris ver klaard, dat op dit uur der beslissing voor geheel Europa, dat ook het uur der poli tieke beslissing in Nederland is, diegene, die nog niet ziet of zien wil, uitgeschakeld wordt. Deze verklaringen van den gevolmach tigde van den Führer zijn voor ons eén bewjjs, dat het de wensch van den Führer is, onze partij op te zien gaan in de N.S.B. Voor ons, die sinds jaar en dag trouwe volgelingen van den Führer z\jn, is deze wensch een bevel, (applaus). Herziening van ons standpunt ten aan zien van de N.S.B. is des te meer mogelijk door de verklaringen van den leider der N.S.B. op denzelfden 14en December, waar door ons duidelijk geworden is, dat: ook door de N.S.B. de Führer erkend wordt als de Führer aller Germanen. Ook de N.S.B., het algemeen Germaansch belang stelt boven het afzonderlijke belang van Nederland, ook de N.S.B. de ver bondenheid op leven en dood met Duitsch- land erkent. Wanneer wij na jarenlangen strijd onze organisatie prijs moeten geven, beteekent dat dus niet, dat wij tevergeefs gestreden hebben. Deize verklaringen komen aan ons standpunt zoodanig tegemoet, dat ook wfl van onzen k^it niet star mogen blijven. Wat ons vroeger van de N.S.B. scheidde, is door de ontwikkeling der wereldpolitiek in zooverre overbrugd, dat wy nu zonder opgave van onze overtuiging en onze hei ligste gevoelens met de N.S.B. kunnen samengaan. Reeds twee dagen na den. 14den Decem ber had ik een bespreking met den plaats vervangend leider, Van Geelkerken^ Welke bespreking in alle opzichten kameraad schappelijk en bevredigend verliep. Het zelfde was het geval bij de bespreking, die ik enkele dagen later met den leider der N.S.B. had. Wanneer wij onze tegenstelling met de N.S.B. overwonnen hebben, dan zullen velen, die tot nu toe een afwachtende houding aannamen, onze rijen komen ver sterken. Wanneer de N.S.B. en wij elkaar de verzoenende hand toesteken, dan zal dit op het Nederlandsche volk zyn uit werking niet missen. Daarom? verklaar ik 1. Dat met ingang van heden de tien jarige veete tegenover de N.S.B. beëindigd wordt om plaats te maken voor een hechte band van kameraadschap. 2. Dat de N.S.B. bij haar zware taak op ons zal kunnen rekenen als op haar trouwste leden. Van u allen kameraden verwacht ik, dat/gij uw nieuwen leider Mussert met denzelfden trouW zult volgen, dien gij tot dusver aan mij betoond hebt en waarvoor ik u bij deze gelegenheid nog mijn warmen dank zeg. 3. Dat in ^lavolging van hetlichtende voorbeeïd van onze dappere kameraden bij- de Waffen S.S., het legioen en het N.S.K.K. in het Oosten, die in lotsverbondenheid met elkaar strijden en offers brenfeeji, ook wij bereid zijn in een lotsverbondenheid allemationaal-socialisten in Nederland elk offer te brengen, dat de toekopist van ons volk van ons verlangt. Verder spreek ik de hoop uit dat de stap, die wij vandaag gedaan hebben in de richting van een Concentratie aller volk- sche krachten in Nederland, algemeen na volging moge Minden. Het indrukwekkend geweld van de wereldgebeurtenissen, dat ons duidelijk tot bewustzijn brengt, hoe nietig de Nederlander met zijn voor-oor- deelen/was en is en hoe zeker het natio- naal-sociallsme alles wat niet vernietigd wü worden tot een eenheid samensmeedt, moge ook den laatsten twijfelaar aai) onze zijde doen treden ter verovering van een plaats voor Nederland onder de opgaande zon van een nieuwen Germaanschen dag. Tenslotte sprak nog de heer R. C. Giard, plaatsvervangend leider der N.S.N.A.P., woorden van instemming met het genomen besluit. EXTRA BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. MOOI SUCCES VAN DUITSCHE DUIKB00TEN. Voor de Atnerlkaansche kust. Hoofdkwartier van den Führer, 24 Jan. (D.N.B.) Hfet opperbevel der weermacht deelt mede Duitsche duikbooten hebben bij haar eerste optreden in. Noord-Amerikaan- sche en Canadeesche wateren de vijan delijke verzorgingsscheepvaart zware schade toegebracht. Vlak voor de vijandelijke kust brach ten zij 18 koopvaardijschepen van 125.000 brt. in totaal tot zinken. Nog een schip en een bewakingsvaartulg werden getorpedeerd. Bij deze gevechten heeft zich vooral de duikboot van den luitenant ter zee eerste krasse Hardegen onderscheiden. Zy bracht alleen 8 schepen van 53.000 brt. in totaal, waaronder 3 tankschepen voor New-York, tot zinken. Bij de acht door den Iuiténant ter zee eerste klasse Hardegen tot zinken ge-, brachte schepen berinden zich als groot* schepen de Britsche koopvaarder „Cyclo- pe", 9.076 brt, de beide Amerikaansche tankbooten „Ma Lay", 8.207 brt. en „Mor- ness", 9.577 brt, die onder Panameesche vlag vaart, en nog een Amerikaansche tankboot. Bovendien werdén tot zinken ge bracht de Engelsche tankboot „Coimbra", 6768 brt, de Amerikaansche koopvaarder „City of Atlanta", 5269 brt., de Amerikaan sche tankboot „Allan Jackson", 6635 brt., - en de voor de Ver. Staten varende Letland- sche koopvaarder „Ciltvaira", 3779 brt. Hoe dicht onder de kust. deze schepen tot zinken Zijn gebracht blijkt uit het feit, dat twee Van de tot zinken gebrachte tank-, schepen met het achterschip op den bodem rusten, terwyi het voorschip uit het water opsteekt. Dif succes van de Duitsche marine is des te belangrijker, daar het Duitsche duik bootwapen deze week reeds vier Britsche koopvaarders met' in totaal een inhoud van 21.000 brt. op den Atlantischen Oceaan tot zinken heeft gebracht en een groot trans portschip zwaar heeft beschadigd. De duikboot H 31. De door de Britsche admiraliteit als verloren opgegeven duikboot „H 31" is van het Hollartd-type en behoort tot de oudere schepen van den Britschen duikbootdienst. Van deze klasse, die in 19181919 in dienst gesteld werd, bezaten de Engelschen negen schepen. De „H 31" bezat groote wendbaarheid en was uitgerust met vier torpedobuizen van 53,3 cm. en een machi negeweer. De duikboot stond onder bevel van kapitein luitenant Gibbs en had een bemanning van 22 koppen. EXTRA BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL- BRITSCHE TROEPEN IN N00RD-AFRIKA TERUGGEWORPEN. Het opperbevel «ter Duitsche weer macht dealde Zondag mede „In Noord-Afrik» heeft de aanval der D Ultsch-Ital laan sche afdeelingen tot een volledig succes geleid. Ten Noordoosten van Agedabia zyn sterke Britsche strydkrachten met zware ver liezen verslagen en'in Noordoostelijke richting teruggeworpen. Talrijke ge vangenen vielen ons in handen. Wy hebben 143 pantserwagens en 80 stuk ken geschut buitgemaakt of vernield. DE STRIJD IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Een Italiaansch convooi is twee dagen na het vertrek uit dè Italiaansche haven en kort voor het bereiken van de Afrikaan- sche kust midden in den nacht'door vijan delijke schepen aangevallen. Een Italiaan sche torpedojager ging tegen den supe rieuren vijand onmiddellijk tot den aanval over. Hoewel het schip de volle laag kreeg van een vijandeiykeh kruiser en niet meer kon manoeuvreeren, zette detorpedojager desondanks onder het bevel van zijn zwaar gewonden copimandant den strijd voort. De torpedojager was nu vrijwel een wrak geworden. De bemanning was of gesneu veld of gewond. Den overlevenden gelukte het onder inspanning der laatste krachten hét schij) te keeren en uit de onbeschadigde torpedobuizen aan het achterschip drie tor pedo's af te vuren op een tot op 500 meter genaderden Engelschen torpedojager der „Mohawk"-klasse. De Britsche torpedoja ger wend'zwaar getroffen en verdween ge- lyktydig met den Italiaanschen torpedo jager en zijn heldhaftige bemanning in de golven. DE LUCHTAANVALLEN OP MALTA. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebban op 24 Januari hun aanvallen op de Britsche vesting Malta doeltreffend voortgezet. Op 25 Januari des ochtends ontstond, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, tus- schen de Duitsdhe jagers, die de gevechts vliegtuigen beschermden en Britsche jagers een kort luchtgevecht boven het eiland. De Duitsche jagers schotsen-achter elkaar acht Britsche vliegtuigen, zonder zelf verliezer te lijden, neer. Het verlies van nog vier vijandelijke vliegtuigen Is waarschijnlijk. Herderlijk schrijven van Roemeenschen legerbisschop. De Roemeensche legerbisschop hééft in een herderlijk schrijven aan de Roemeen sche soldaten verklaard, dat in dezen oor log twee werelden, die van hét chrfetendom en die van de godloozen, tegenover elkaar staan. Roemenië staat in de adj van hen, die voor Christus, voor de beschaving en dé jcultuur der mehschheid strijden. Het betreft hier een heiligen oorlog ter verhin dering van de bolsjewistische invasie over Europa. Het geheele Roemeensche volk heeft met ongeduld op dezen oorlog» ge wacht en strijdt verder om den vijand ver van de grens des lands te verdrijven en om het geloof zijner vaderen te verdedigen. De Duitsche, Roemeensche en verbonden troe pen hebben millioenen zielen van dè tyran nic der goddeloosheid bevrijd. Bolsjewistische landingspoging opA den Krim verijdeld. Naar het D.N.B. meldt is aan de Zuid kust van de krim in den nacht van Don derdag; op Vrijdag een nieuwe bolsjewisti sche landingspoging met succes afgesla gen. In den-rug der Duitsche troepen, die Sebastopol omsingelen, probeerde de vy- and onder bescherming van den nacht een afdeeling van een tweehonderd 'man aan land te zetten. De Duitsche kustbeveili- ging nam evenwel de Sovjet schepen zoo doeltreffend onder vuur, dat zij hun plan niet ten uitvoer konden leggen, maar naar zee moesten tmigkeeren, Den 22sten Januari hebben Duitsche troepen, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, in het gebied ten Noordoosten van Koersk een vrij krachtigen aanval van den vijand afgeslagen. Het voornemen van den tegenstander, de Duitsche linies in de flank te doorbreken, werd door geconcen treerd afweervuur verijdeld. Drie der aan vallende pantserwagens en andere zware wapenen van den tegenstander 'werden doör ons pantserafweergeschut Vernield. Bij een koude van 41 graden onder nul en een scherpen Noordoosten wind is dien- zelfden dag ten Oosten van Koersk een vry sterke Duitsche stoottroep 1 verschei dden* "kilometers ln het vijandelijk gebied doorgedrongen. Tijdens korte, hevige ge vechten rukte de stoottroep tegen ver scheidene plaatsen op en zuiverde deze van vijanden. Door deze dappere onderne ming werden de bolsjewisten gedwongen naar het Oosten terug te trekken. Troepen van een divisie hebben den 22en Januari in het gebied ten Oosten van Charkof talrijke vijandelijke opmarschen met succes afgeslagen. Op enkele plaatsen werden de aanvallen door verscheidene compagnieën uitgevoerd, die begeleid wer- den door pantserwagens. Zy mislukten alle onder het Duitsche vuur. Zaterdag hebben de bolsjewieken 34 vliegtuigen verloren en wel 21 in luchtge vechten, 4 door Duitsche luchtdoélartillerie en de rest op den grond. De Duitschers verloren vier toestellen. Binnenkort vindt de uitreiking plaats. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw eb visschery maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 2 Februari 1942 tot en met 28 Februari 1942 op i\ader door de plaatselijke distri butiediensten bekend te maken tijdstippen de uitreiking van inlegvellen voor de dis tributiëstamkaart zal plaats vinden. Na 1 Maart 1942 zullen de distributie- diensten bij de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen naast de af krui sing van een vakje van de distributie stamkaart tevens een bon van het bij de distributiestamkaart behoorende inlegvel afscheuren. Hierbij' dient duszoowel de distributiestamkaart als het daarbij be hoorende inlegvel te worden overgelegd. Indien men derhalve niet in het bezit is van een inlegvel voor de distributiestam kaart, zal men de bonkaarten voor levens middelen niet m ontvangst kunnen nemen. Het.is voor het publiek verboden van het inlegvel bonnen te verwijderen of ongeldig te maken. Indien men dit toch doet, zal men ten minste één stel bonkaarten voor voedingsmiddelen niet kunrien ontvangen en loopt men tevens de kans strafrechtelijk te worden vervolgd. Het is noodzakelijk de inlegvellen zoo zorgvuldig mogelijk te bewaren, daar slechts bij verlies ten gevolge van brand en bominslag niepwe inlegvellen zuil én worden verstrekt. Inzake de uitreiking van nieuwe bonkaarten voor voedingsmid delen zullen evenwel te zijner tyd nog na dere berichten worden gepubliceerd. Aan houders van boterkaarten. zal een ander inlegvel dan aan de houders van vetkaarten worden uitgereikt, terwijl deze hoofdgroepen wederom worden onderver deeld naar den leeftijd. Op het inlegvel wordt door den distributiedienst het nun\- mer van de betreffende distributiestam kaart overgenomen. Houders van boterkaartei^ welke vóór 2 Januari 1921 zyn geboren, ontvangen een inlegvel K 1. Houders van boterkaar- ten, geboren nè 1 Januari 1921, doch vóór' 2 Januari 1928, zullen een inlegvel K 2 ontvangen, terwyl houders van boterkgar- ten, geboren nè. 1 Januari 1928, doch vóór 2 Januari 1938 egh inlegvel K 3 zullen ont vangen. Houders van boterkaarten, gebo ren nè 1 Januari 1938 zullen een inlegvel K 4 ontvangen. Voor houders van vetkaar ten geldt dezelfde onderscheiding naar leeftijd. Zij zullen respectievelijk inlegvel-- len L 1; L 2, L 3 of L 4 ontvangen. Bij de uitreiking moet de distributie- stamkaart worden medegebracht. Tevens za.1 bon 13 van de bonkaart „reserve" wor den ingenomen. Personen, geboren vóór 2 Januari 1942 dienen bon reserve 13 A mede te brengen, personen, geboren nè 1 Januari 1921, doch vóór 2 Januari 1928, bon reserve 13 B, personen, geboren nè 1 Januari 1928, doch vóór 2 Januari 1938 "bon reserve 13 C en personen, geboren nè 1 Januari 1938 bon reserve 13 D. Evenals zulks voor de gewone bonkaar ten voor voedingsmiddelen het geval is, zullen de inlegvellen slechts worden uit gereikt aan personen, die in het bevol kingsregister van de gemeente, waar de uitreiking plaats, vindt, zijn opgenomen. Indien de distributiekring uit meer dab één gemeente bestaat, zal de uitreiking slechts plaats vinden aan personen, die in het bevolkingsregister van een van de tot den distribytiekring behoorende gemeente zijn opgenomen. Het is uitsluitend aan de volgende personen toegestaan hun inleg vellen af te halen bij den distributiedienst van een gemeente, waar zy niet in het be volkingsregister zijn opgenpmep, doch waar zy slechts tijdelijke yerblyf houden a) Schippers en woonwagenbewoners, welke hun inlegvellen in ontvangst kun nen nemen bij den distributiedienst van de gemeente, waar zij ligplaats hebben gekozenN b) De vaste bevolking van kostscholen,, gestichten en dergelijke Inrichtingen c) Aan gedetacheerde marechaussee'», die hun inlegvellen 1 in ontvangst kunnen, nemen by de gemeente, waar zy gedeta cheerd zyn d) Aan hen, die ten gevolge van de oorlogsomstandigheden tydelyk elders ver- blyven. Deze personen Jtunnen hun inleg vellen in ontvangst nemen bij den distribu tiedienst van de gemeente, waar zy tyde lyk verblijf houden. In alle andere gevallen dient men zich dus tot den distributiedienst van de ge meente, waar men in het bevolkingsregis ter is opgenomen te wenden. De distribu tiediensten zullen er door de openstelling van de kantoren op sommige avonduren of op Zondag- ieder hiertoe dé gelegenheid geven. Indien het echter in sommige ge vallen volkomen onraogelyk ls de inleg- vellen zelf af te halen of te doen afhalen, dient men de distributiestan\kaart aan ge- teekend naar den distributiedienst van de gemeente, waar men in het bevolkings register is opgenomen, te zenden. kVle voor extra zeeprantsoenen in aanmerking komen. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nyverheid en scheep vaart maakt bekend, dat de hieronder vol gende groepen van personen met ingang, van 1 Februari a.s. weder in aanmerking komen voor extra rantsoenen zeep a. personen, die zgn. „vullen art>eid" ver richten. b. Kappers. c. practiseerende artsen, tandartsen en dierenartsen. Deze personen wordt verwezen naar de publicatie van den distributiedienst in de gemeente hunner inwoning. B-steurv wordt uitgekeerd door Winterhulp. De secretaris-generaal van het 'departe ment van sociale zaken heeft ln een circu laire aan de burgemeesters medegedeeld, dat in den vervolge de B-steun, met uit sluiting van andere organen, moet worden uitgekeerd door de organen van Winter hulp Nederland. Onder B-steun wordt verstaan verstrek king van kleeding, schoeisel en dekking- aan de gesteunde werkloozen. 4 De bomaanval in het Oosten des lands. Het totaal aantal dooden onder de bur gerbevolking, slachtoffers van den bom aanval der Britten op een plaats ln het Oosten des lands, ia tot 28 gestegen. Nieuwe hoofdcommissaris van Arnhem benoemd. Het rykscommissariaat maakt het vol gende bekend De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied benoemde op grond van par. 1 zyner verordening nr. 108/1940 (vierde verordening over bijzondere be- stuursrechteiyke maatregelen) den plaats- vervangenden hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage, politiecommissaris C. Clu Walraven, tot hoofdcommissaris van politie te Arnhem. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weer macht dealde. Zondag mede: „Aan het Oostelyke front duren de gevechten by felle koude voort Bij het afweren van een vijandelijken aanval in het gebied ten Zuidoosten van Charkof zijn verscheidene Sov jetpantserwagens stukgeschoten. Aan het Karelische front hebben Duitsche en Finsche luchtstrydkraeh- ten den vijand aanzienlyke verliezen aan menschen en materiaal toege bracht In de wateren bij het Vis- schersschiereiland is 'n kirtn trans portschip door bommen tot .zinken gebracht. Zooals reeds in een jjxtrabericht is medegedeeld, heeft de aanval der Duitsch-Italiaansche afdeelingen in Noord-Afrika tot 'n volledig succes geleid. Ten Noordoosten' van Ageda- bia'zijn sterke Britsche strydkrach ten met zware verjiezen verslagen en in Noordoostelijke richting terugge worpen. Talryke gevangenen vielen ons in handen. Wy hebben 143 pant serwagens en 80 stukken 'geschut buitgemaakt of vernield. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben de installaties der vliegvelden Luka en Haifa»" op Malta met zware bommen bestookt. Tusschen 17 en 23 Januari heeft i de Sovjetluchtmacht 110 vliegtuigen verloren, waarvan er 59 in luchtge vechten en 17 odoor luchtdoelgeschut werden neergehaald. De rest werd op den grond vernield. In dezelfde pe riode gingen aan het Oostelijke front 16 Duitsche vliegtuigen verloren. HET ITALIAANSCHE. Het 602de communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier van Zondag luidt: „Gisteren zyn hevige gevechten geleverd ten Oosten en ten Zuidoosten van Ageda bia. Pantaerafdeelingen der spilmogendhe- den hebben eenige vijandelijke gepantserde afdeelingen ingesloten en vernietigd. Gis teravond bestond de. buit pit 80 stukken geschut en 143 pantserwagens, waaronder eenige van Amerikaansch fabrikaat, 28 ton zwaar. Verscheidene dezer pantserwa gens verkeeren in goeden staat en worden door onze afdeelmgen gebruikt. Het aantal gevangenen, hoewel nog niet nauwkeurig vastgesteld, is aanzienlyk. By deze opera ties hebben de afdeelingen te land 11 En gelsche vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. De Italiaansch-Duit- sche vliegerafdeelingen, die op doelmatige wijze met de pantserdivisies samenwerkten, hebben de vijandelyke achterhoede aange vallen en vliegvelden en concentraties vaa gemechaniseerde strydmiddelen bestookt. Een Hurricane, die moest landen, geraakte in brand. In het Centrale bekken der Middelland- sche Zee hebben schepen van onze vloot, die een convooi begeleidden, twee vyande- lyke torpedovliegtuigen neergeschoten. Een derde torpedovliegtuig en een toestel van het type Beaufighter werden door Duitsche jagers vernield. Eenige der inzittenden konden gered worden en zyn gevangen genomen. De operaties ter vernietiging van haven werken en militaire doelen op Malta wer den voortgezet. Engelsche vliegtuigen hebben in den af- geloopen nacht brandbommen op Catania en Comiso laten vallen zonder schade te veroorzaken. De bemanning van een vlieg tuig, dat by Noto in zee viel, is gevangen genomen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1