STADSNIEUWS Middelburg DE EERSTE HERBOUWDE WINKEL HEDEN GEOPEND. Heden is de eerste winkel die herbouwd ïs en wel aan de Gravenstraat 8, geopend. Het pand is gebouwd door den heer Van Hoofstadt, die het verhuurde aan den heer J. J. van Flierenburg, die er zyn magazijn „Modern" heeft gevestigd. Wy kunnen constateeren, dat de ruimte in .'en winkel voor de zaak in lederwaren, parfumerieën enz., zeer voldoende is en dat alles er keu- rig is geordend en tot koopen uitlokt. De heer Flierenburg blyft voorloopig ook zyn noodwinkel aan de Rotterdamsche kaai houden. Moge na dit eerste schaap spoedig meer schapen over de brug komen en velen thans tydelyk onderdak zijnde, een eigen pand met winkel kunnen betrekken. SLUITING SCHOLEN. De openbare lagex-e scholen en de open bare U.L.O.-scholen n.et uitzondering van de 4de klasse der U.L.O.-school voor meis-. jes bleven tot Maandag 2 Februari geslo ten. ZUSTER LANGEJAN f In ruimen kring zal met droefheid zijn vernomen dat mevr. G. B. van Schagen- geb. Langejan op 80 jarigen leeftijd te Goor is overleden. Deze volijverige vrouw alhier alom bekend als „zuster Langejan", heeft eenige tientallen jaren haar kennis als wijkverpleegster van de N.V. Verpleeg huis aan de menschheid ten goede doen komen. Zij bepaalde zich hierbij niet tot haar plicht als zuster, doch gaf zich ook geheel als mensch aan haar patiënten en in vele ex-nstige oogenblikken hebben haar woorden van troost en opbeuring heilzaam gewerkt voor de lijdenden en hun omge ving. Haar werk is destijds ook van hooger- hand gewaardeerd door de toekenning van een onderscheiding. De nagedachtenis van deze hoogstaande pleegzuster zal in eere worden gehouden. DE FINANCIEELE LASTEN VAN DE GEDUPEERDEN. Zooals bekend is, wordt de wederop bouw van de verwoeste particuliere panden slechts ten deele door den Staat bekostigd en moeten de gedupeerden in vele gevallen zelf een deel der bouwkosten betalen en een ander deel van den Staat leenen onder hypothecair verband. Zoowel voor de be trokkenen zelf als voor de gemeenschap is het buitengewoon van belang of de fi- nancieele lasten welke tengevolge van den wederopbouw op de gedupeerden zul len komen te rusten, dragelijk zijn. De toe komst van de stad is hier zoo nauw by betrokken, .dat de burgemeester een com missie in het'leven heeft geroepen teneinde deze vraag te onderzoeken en hiervan een ra.pport samen te stellen. De commissie bestaat uit de heereh W. Berdenis van Bexlekom, voorzitter^ Jhr. mr. Th. A. J. W. Schorel, secretaris F. B. den Boer mr. J. A. Dumon Tak J. L. v. d.. HarstK. J. van Loo mr. dr. R. W. Graaf van Lynden R. Meursinge Reyn- ders ir„ A. Rothuizen; mr. G. W. A. de Veër "mr. A. J. v. d. Weel en A. Westree- nen. Deze commissie is Viïjdag ten gemeente huize door den burgemeester geïnstalleerd. VOEDING IN DEZEN TIJD. Tengevolge van de koude is het bezoek aan de tentoonstelling Voeding in dezen tijd niet zoo groot als verwacht mocht wor den, speciaal wat betreft de filmvoorstel ling en de kookdemonstratie bij de P.Z.E.M. Er resten nog 2 dagen en men zal goed doen zich voor deze tentoonstelling alsnog vry te maken. VIER KRANIGE MIDDELBURGERS. Het mag zeker niet onvermeld blyven, dat 4 Inwoners van Middelburg Donderdag aan den Elfstedentocht hebben deelgeno men en de tocht zonder training van be- teekenis hebben volbracht. Het waren de heeren E. L. Nauta, chirurg in. het Gast huis, jhr. mr. D. van Eijsinga, particulier secretai'is van den burgemeester, H. Goed- bloed, zoon van mr. J. W. Goedbloed en W. Gunxxing, zoon van den burgemeester van Yerseke, die alhier woonachtig is. De beide laatste deelnemers deelden ons mede dat zij steeds samen hebben gere den en na pech met een gebroken schaats te hebben gehad, na ongeveer léYa uur het eindpunt hebben bereikt. APOTHEEK GEOPEND. Van hedenavond 9 uur is des nachts en ook Zondag den geheelen dag geopend de apotheek Van de Garde, Korte Noord straat. PREDIKBEURTEN. Evang. Luth. Kerk. 10.30 u. Ds. Nolte (Geen Zondagsschool). Vrijzinnig Hervormden. Doopsgezinde Kerk 2.30 u. Ds. Borgman. Ned. Herv. Kerk. 'T ZAND 10.30 u. Ds. Warners (H. Av.) 2.30 u. Ds. Visbeek. Geref. Gemeente. SegeerstraaXkerk 10.30 u. en 2.30 u. Ds. Verhagen. Chr. Geref. Gemeente. Gasthuiskerk 10.30 u. (De Twee bouwers) en 3 u. (De Zondeval) prof. Wisse. Geref, Bond. Lutherschc Kerk 2.30 u. de heer Bouman te Stellendam. Waalsche Gemeente. Geen dienst. Doopsgezinde Gemeente. 10.15 u. mej. dr. Bakker. HAAGSCHK GERECHTSHOF OPLICHTING. „Die zakken zün door den baas besteld", had L, van L. aangekondigd toen hij aan een win- geljuffrouw in Souburg een flinke hoeveelheid zakken afleverde. Er moest een behoorlijke prijs voor betaald worden, en het geld nam v. L. gelijk maai- mee. Doch later bleek de win kelier van niets te weten, en hij had heele- msal geen zakken besteld. Terzake oplichting heeft Van L. terecht gestaan en de rechtbank in Middelburg veroordeelde hem tot zes we ken gevangenisstraf. Jn liooger beroep vond de adv. generaal dat verdachte wel een mooi praatje over zich heeft, doch in elk geval de oplichting heeft gepleegd, zoodat hij bevesti ging vorderde van het vonnis. Het Hof heeft arrest gewezen, en verdachte veroordeeld tot twee wekeu gevangenisstraf. STADSNIEUWS Vlissingen DE WERKTIJDEN BIJ „DE SGHELDE". De volgende week zal in de niet-ver- duisterde afdetlingen van de N.V. „De Schelde" als volgt worden gewerktMaan dag t.m.Donderdag van 9.3012.45 uur en van: 13.30-^-18.15 uur Vrijdag van 9.30 12.45 en van 13.30—17.45 uur; Zaterdag van 9.3013 uur. SCHOOLYVEDSTRiJDEN AFGELAST. De voor hedenmorgen vastgestelde schaatsenw. "strijden voor de U.L.O.-school hebben geen voortgang kunnen vinden. VLISSINGERS IN DEN ELFSTEDEN TOCHT. Twee leden van de Vlissingsche athle- tiekvereeniging A.V.'Sö, de heeren A. Pa- rent en P. Roelse hebben als tochtrijder met succes aan den Elfstedentocht deel genomen. De heer Parent nam voor de eex-ste maal deel en de heer Roelse voor de tweede maal. 's Morgens ongeveer half acht startten zy en 's avonds negen uur werd hun kaart aan den laatsten controle post afgestempeld. Deze prestatie is des te mooier, wan neer men bedenkt, dat beide heeren slechts Zaterdagmiddag en Zondag jl. op de klei ne baan van den Spuiboezem hebben kun- nen rijden. PREDIKBEURTEN. Chr. Geref. Gemeente. 10 u. en 3 u. Ds. Geels van Aalsmeer. Evang. Luth. Kerk. 56 u. r Ds.. Nolte „Een prediker uit zyn humeur" (Jona 4:4). Geref. Kerk. 10 u. en 3 u.Ds. Smeenlc. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Vrijzinnig Hervormden. Kerk Paul Krugerstr.10 u. Ds, Borgman. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissingen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevon den is gedeponeerd:' een bruine wollen want; een sleutel; gekleurde kinderhandsehoen; distri butiebonnen; kinderwantje (bruin met gele en witte streepen): gekleurde kinderwant; paar kinderscliaatsen; huissleutel; en dat inlichtin gen zijn te bekomen omtrent: blauwe want bü B. Koster, St. Jacobsstraat 31; ring met 10 sleuteltjes bij W. Bosselaar, Sarazünstraqt 8; huissleutel^ bij A. Krol, Noordstraat 49: linker blauwe wollen want bij A. Izeboud. Onderste. 15: huissleutel bij H. W. Meinders, Riebesatraat 26; huissleutel bij Van Ochteni Molenstraat 57; linker groene wollen dameswant bü J- van Boe nen, Noordstraat 81; donkerbruine wollen kin derwanten bij Bosselaar, Molenstraat 61; huis sleutel bij J. Antonisse, Lange Zelke 22; kast- sleytel bij De Meü. Lange Zelke 35; zilverbón bij Gupst. Coosje Buskenstraat 64 boven: jong zwart konijn bij Hoorn, Kenau Hasselaarstraat 55; koperen 2','i H.G. gewicht bij A. Willem- sen. Walstraat 115: heerenzakhorloge bü J- Stroo, Weststraat 12 boven; sleuteltje, yerm. van een geldkistje bij Mevr. Laernoes, Boul. Evertscn 12.; schaatssleutel bij Uylenbroek, Kasteelstraat 35; gebreide zwarte wollen hand schoen bü Schoute, Badhuisstraat 47; grijze kin derwant en een grüze kat met oranje vlekken bü W. de Lange, Hurgronjestraat 7: huissleu-' tel bü B. Koole, Winkelmanstraat tb; linker glacé kinderhandschoen bii Dekker, Badhuisstr. 78; bruine kindermui9. bü De Jong, Pluimstr. 22: paar kinderlianHsc'hóenen (half leder,half astrakan), bü J. Ovaa. Badhuisstraat 2; porte- monnaie met inhoud bij C. Eckhardt, Breewa- terstraat 35; blauw-grüs mantelband bü Vos, Oude Markt 5; aetetasch on enveloppe met in houd bü Kantoor P.Z.E.M., Lampsinstraat. STADSNIEUWS Goes DE FRAUDULEUZE SLACHTINGEN. Een dertigtal bekeuringen. In een paar korte berichten maakten wij reeds melding van de frauduleuze slachtin gen te Goes en thans is „de kous af" en niet minder dan een dertigtal personen bleek in overtreding te zijn en werd ver- baliseerd. Zooals wy reeds meldden, kwamen de ambtenaren van den C.C.D. op het spoor, doordat ze bij den slager J. Z, ongekeurd vleesch aantroffen, waarop deze gear resteerd werd. Maar daarna kostte het den controleurs nog tien dagen onderzoek voor deze geheele zaak tot klaarheid was gebracht. Want de slager Z. hield zijn mond of deed zulke wonderlijke verhalen, dat men er niet verder door kwam. Langs zijwegen kwam men toen bij den slager Van 't V., die er ook meer van moest we ten en ook deze werd in arrest gesteld, en...... wist nex-gens van. Met de slagers knechts J. H. en P. van S., die vex-volgens aangehouden werden, kwam men ook niet verder, die konden al evengoed zwijgen, en toen kwam men bij koopers A. D. en J. van 't W., en anderen, doch slechts moei zaam vorderde het onderzoek en J. van 't W. bracht zelfs bijna een week op het politiebureau door, zonder dat men iets van hem te weten kwam. Men sloot de sla- gers Z. en van 't V. tezamen op en be- luistei-de hun gesprek, maar men hoorde alleen...... dat ze erg verwonderd wax-en elkaar onder deze omstandigheden te ont moetenen ook tegen elkaar betuigden ze hun onschuld! Maar het net werd dichter. Er kwam meer vleesch te voorschijn en op zeker oogenblik had mentwee rechterpooten van het fx-auduleus geslachte rund, waar uit de „deskundigen" opmaakten, dat er dan wel twee runderen geweest zouden zijn. En nog verder speurend ontdekte men zelfs nog een geheel compleet rund, dat reeds gedistribueerd was, zoodat toen vast stond, dat drie runderen fx-auduleus geslacht wa- reQ. En hien spoorde ook de slachtplaats op, een werkplaats in de Nieuwstraat en tenslotte had rnen zooveel bewijzen, dat dc „hoofddaders"-xxiet meer ontkennen kon den. Van dat oogenblik af hebben allen ook sportlef medegewex'kt om de geheele. zaak tot klaarheid te brengen. De diie run deren waren Zaterdag 10 Januari en Maan dag 12 Januari geslacht en de huiden wa ren begraven op het terrein der gemeente reiniging, waar ze ook opgegraven wei-den. En het slot was een aantal processen- vex-baal, een dex-tigtal, tegen slagers, tus- schenhandelaars en koopei-s, en voor som migen zal de straf niet zoo licht zijn. Dit is, bij de komische situaties, die, zich by zulk eex. geval voordoen, het tragische, Het betreft hier vrijwel uitsluitend personen, op wier nimmer iets aan te merken was, die nooit met de politie in aanraking kwa men, doch die nu, onder omstandigheden die zooveleix hun evenwicht doen verlie zen, gestruikeld zjjn. Want dit zij hierby nog opgemex-kt, het vleesch is wel tegen iets hoogere prijzen dan de vastgestelde verkocht, doch de by gei-uchte de ronde doende bedragen van zes en zeven gulden per pond zyn met énkele honderden pro centen overdreven. WINTERHULP-COLLECTE. Politie üx actie. Voor het eerst werkte ook de Goesche politie mede aan de gisteren gehouden collecte voor „Wiiitex-hulp Nederland". Drie jonge agenten bezetten elk een „sleu telpositie" der verkeerswegen en waren daarbij met Winterhulp-speldjes' en een collectebus gewapend. En zij hadden suc ces. Niet alleen dat zy vrij veel speldjes sleten aan de gewone voorbij gangers, maar ze letten tevens op het in acht nemen van de verkeersregels, vooral doop de fietsende dames en heeren, die nogal eens een foutje maken. Ze werden dan aangehouden en ernstig op hun fout gewezen, maar als er dan geen procesverbaal maar het vrien delijke aanbod van een Winterhulpspeldje volgde, werd er graag voor het goede doel geofferd. Er waren nog meer collectanten yvexlg in de weer, o.a. ook burgemeester Lens hoek zelf, en er werd grondig gewerkt, maar nog al teveel voorbijgangers, vooral de schijnbaar meer-gegoeden, stonden af wijzend tegenover deze collecte. „Het zijn niet de bontmantels, die het meest geven", zeide ons één der collectanten. En later hoorden wij van een „eenvoudig man", die met een gul gebaar een gulden in de bus stopte.- En ook constateerden wij, dat velen toch wel een groot hart, maar een erg klem beetje moed hebben. En dan doelen wy niet op hen, die wel een gave in de bus stopten, doch voor het speldje bedankten. We hooi-den één hunner zeggen „Ik loop met m'n weldadigheid niet te koop", dat kan een standpunt zyn, maar wij zagen er ook, die zich het speldje op dë borst lieten steken en het dan even later, rondkijkend of niemand het merkte, het weer van hun jas haalden en het dan in hun zak stopten. En anderen lieteir het op hun colbertje spelden en deden dan heel secuur hun overjas er over dicht. Doch in elk geval...... ze hadden hun gave geofferd en er iets toe bijgedragen, om het leven voor enkele stadgenooten weer een weinig lichter te maken. PLANNEN VAN „IJSVERMAAK". Naar wy vernemen zal „Ijsvermaak" Woensdagmiddag op de „Kleine" vest langs de Jacob Valclfstraat wedstrijden voor de jeugd houden. Men is daartoe besloten o.a. doordat de fa. Van Melle 100 g'ebakjes beschikbaar stelde, mits men voor 1 kg. suiker kon zorgen. Een ander steldé die suiker beschikbaar, en zoo waren de eex-ste versnaperingen er. „Ijsvermaak" hoopt nu, dat in dezen geest nog meer steun zal volgen. Vooral aan suiker is be hoefte; dan zorgt „Usvermaak" wel, dat er vei-snaperingën van bereid worden. En voorts is elke gave welkom! Tenslotte is nog besloten Zaterdag 31 dezer een gecostumeerd ysieest te houden. In verband met de verlichtingsmoeilykhe- den, zal dit op des middags drie uur gesteld worden. Voor heden zyn alle yswedstrijden afge last. PREDIKBEURTEN. Geref. Kerk. 10 u. en 3 u. Ds. v. d. Vegt. Ger, Gemeente. 9.30 u., 2 u. en 6 u. Leesdienst. Vry Evang. Gem. 10 u. en 2.30 u. Ds. v. d. Vis. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Leger des Hells. 10 u. Heiligingsdienst, 7.S0 u. Verlossings samenkomst. Leider kap. Westerhoff. Ned. Herv. Kerk. Zaal Krijger 10 u. Ds. Dankbaar. 3 u. Ds. Korevaar. Wilhelminadorp 10.30 U. Ds. Odé, 3 u. Ds. Dankbaar. VAN DRANK, GELD, BLOED EN EEN OVERHEMD. Het begon met drank en wel veel, mis schien zelfs tè veel drank, hetgeen men overigens een caféhouder, ook al komt hij uit Leeuwarden, moeilijk euvel dan dui den. De man was voor zaken in de hoofd stad en omdat hy 's avonds toch geen kans meer zag, huiswaarts te keeren, bezocht hij een aantal Amsterdamsche collega's. By èen daarvan maakte hy kennis met twee „heeren" en „dames" uit donker Am sterdam. De ke-mismaking beviel zóó goed, dat men toen de gewone etablissementen gesloten werden, met z'n zessen naar den Nieuwendijk toog, om daar het broeder schap-drinken in de woning van een der feestgangers voox-t te zetten. Ook daar wex-d- nog een stevige portie gedronken, maar juist toen de vreugde ten top scheen te zullen stijgen, kwam de ontgoocheling: de caféhouder kreeg een klap op het hoofd, waardoor hij versuft raakte. Toen hij weer by kwam, lag hij in een hoek van de ka mer, met twee van de nieuwe „vrienden" boven op hem, die probeerden, hem in be dwang te houden. Hij wist zich echter te ontworstelen aan de klemmende grepen en buitenshuis te komen. Helaas werd het hem spoedig duidelijk, dat hy minder com pleet er uit was geraakt dan hy' was bin nen getreden. Hij miste pi. een bedrag van ruim 350, twee ringen, een pakket en een shawl, alsipede zijn. overhemd. Weliswaar wqs hy in het bezit van een dergelijk onmisbaar kleedingstuk, doch het had een blauwe kleur, instede van wit, dat zijn eigen ovex-hemd bezat. Na veel omr zwervingen liep de onfortuinlijke caféhou der ten slotte tegen een agent op, wien hij het bovenstaande relaas deed. Niemand zal het de politie kwaiy'k ne men, dat zij ook bij de andere partij inlich tingen inwon. Deze gaf een minder gecom pliceerde lezing van het geval: de café houder zou teveel gedronken hebben, ruzie hebben gezocht en daarna bij zijn gastheer den boel kort en klein hebben geslagen. Daarby zou hij zich hebben verwond en zyn overhemd met bloed besmeurd. Tenslotte was de zaak bijgelegd, had de caféhouder een schadeloosstelling betaald en een schoon overhemd gekregen, waarna LAND- EN TUINBOUW DE HENGSTENKEURINGEN JN ZEELAND. Aan den vooravond van deze keuringen willen wij onzen lezers reeds mededeelen, wat het keuringsboekje ons heeft aange toond. In het keuringsboekje dan staan 653 volgnummers vermeld, waarbij nog 13 bis- numnxers komen, zoodat het in totaal 666 inschrijvingen bevat. Van déze inschrijvin gen komen er 51 op rekening van de 2- jarigen (Noord-Brabant en Limburg), 217 zyn drie-jarigen, 120 vier-jarigen, 62 vijf-jax-igen 58 zes-jarigen, 38 zeven-jari gen, 35 aeht-jarigen, 17 negen-jaxlgen, 17 tien-jarigen, 21 elf-jarigen, 9 twaalf-jari gen, 5 dertien-jarigen, 4 veertien-jarigen, 5 vijftien-jarigen, terwijl twee hengsten, namelijk Fair K. 1186 en Cavalier de Loo- nenhof K. 1171 twintig jaar oud zijn Van de ingeschreven hengsten zyn 51 dus ouder dan tien jaar, 347 zijn 4 t/m 10 jaar, terwyl, zooals gezegd, 217 als driejarigen voor het eerst voor dekking moeten worden gekeux-d. Enkele jai-en terug kwamen meer oude hengsten op de keyring, dan thans zijn ingeschreven, doch men moet hierby bedenken, dat de voor meex'dere jaren voor dekking goedgekeurden, die weinig kans op een premie hebben, hier voor niet meer worden aangegeven. Is het bereiken van een hoogen leeftijd als zoo danig een deugd voor een hengst, dé fok kerij vraagt intusschen meer naar jongere krachten. Dan hebben wy ook een begin gemaakt met ons mannelijk fokmateriaal naar ver schillende stammen in te deelen, waarby wij tot een merkwaardig "resultaat kwa men. Tot een van deze stammen behoort ook de stam van Laboureur d' Isaac K. 310, die in het keuringsboekje-1942 nog slechts met de nakomelingen van vier zijner zonen by de ingeschrevenen is ver tegenwoordigd, namelijk met Condé de Laooureur K. 831 (7) Bux-rhus d' Ahea K. 906 (4) Cousin de Laboureur K. 833 (3) en Lion de Flandre K. 1148 (29). De stam van Mordicus K. 282 wordt via Suivant de Mordicus K. 413-Leon de To nen K. 1340-Peer van Berkenhof K. 1619, voortgezet met 8 nakomelingen, terwyl een andere zoon van Suivant de Mordicus, Joël-Heel K. 876, nog 2 aangegeven klein zonen hieraan toevoegt. De invloed van de Mordicus-stam is, wat het mannelijk fok materiaal betreft, op onze fokkerij dus niet zoo heel groot. De invloed van Indigène de Wlsbecq K. 276 lijkt voor onze fokkerij van meer be lang. Door zyn zoon Cavalier de Grubben K. 696 komen 18 aangegeven hengsten in het boekje voor. May ei ir de Gaeqfceek K. 1225 belooft op onze fokkery een waardig stempel te zul len drukken. Door middel van 8 zijner zopen, 31 kleinzonen en 3j0 achterkleinzo nen staat hy by de ingeschrevenen verte genwoordigd. Een dezer zopen van Mayeur de Gaesbeek, namelijk Avenir K. 1468, prijkt in het keuringsboekje met 10 aan gegeven zonen, terwijl van een elfden zoop, Paul van Luntershoek K. 1716, niet min der dan 13 zonen werden aangegeven, ter wijl van een anderen zoon, Acrón van Avenir K. 1684, maar eventjes 17 zonen staan aangegeven Als een staaltje van goede overerving .vermelden wij nog, dat alle 11 zonen van Avenir voskleurig zijn, terwyl de door' zyn zoon Acron van Avenir vex-wekte 17 hengsten eveneens alle dé voskleur hebbenDan zyn er nog de Mayeur de Gaesbeek-zonen, de bruine Leon Jessel K. 1580 en de vos Cax-lo van 't Kerkje K. 1728, die eveneens van in vloed op onze fokkerij kunnen worden. Van eerstgenoemde komen namelyk 6, van laatstgenoemde 10 zonen bij de aangege- venen voor. Opvallend is ook de stam van den „Ouden Frans" K. 714. Hoewel van zyn zopen Franco K. 1395, Charles du Mélo K. f466 en Jules K. 1518, voor onze Jok- kei-ij n.et veel is tevenvachten, daar slechts van Charles du Melo één zoon werd aangegeven," terwyl zijn zonen Carlo K. 1229 en Anton van Absdale K. 1516 het ook slechts iéder tot 3 aangegeven zonen konden brengen, zoo zal onze Oud kampioen Certain van Lamswaai'de K. 1429 toch zeer stellig zyn stempel drukken op onze fokkerij. Met niet minder dan 35 zonen en 51 kleinzonen neemt hy een eereplaats in de ry der aangiften in. Van zyn zonen leverden Solon van Certain K. 1567 (15), Hans van Ki'uiningen K. 1596 (13) Bijou van Fredexlca K. 1713 (5), Roland K. 1558 (3), Kovacs van Kroinin- gen (3), Certain K. 1569, die reeds spoe dig is gestorven (3) en Urbain van Frede- rica ook 3 zonen, texnvyl nog een paar andere zonen van hem voOiloopig van minder beteekenis lijken voor onze fokkerij. Noemden wy den invloed van den Frans-stam, via Certain van Lamswaardé, reeds opvallend, dan wordt deze toch over troffen door Clairon de la Lys K. 1488, die door 65 zonen, waarvan 52 aangegeven, en 74 kleinzonen luister byzet aan onze fok kery. Doch hierover een vólgend maal. RECHTSZAKEN VREDE-GERECHTSHOF. Tegen den 41-jarigen kapitein der artil lerie, G. J. Vexwey, wien ten laste was ge legd, dat hy door het toenmalige militaire gezag- belast zijnde met het doen van na sporingen en huiszoekingen bij nationaal- socialisten, door misbruik van gezag vier vrouwen en meisjes gedwongen heeft zich in het byzyn van hem alleen te ontkleeden, terwyl het niet noodzakeiyk was dat hij deze vrouwen op haar lichaam onderzocht, wérd door den procureur-geheraa 1 bij hot vrede-gerechtshof te pen Haag 4 jaren ge vangenisstraf geëisebt. Uitspraak Donderdag 5 Februari a.s. BRANDSTICHTENDE DÏSTRIBUTI- AMBTÉNAAR VEROOKl)KJCLI>. Dc Alkmaarsclic rechtbank veroordcclcjc Dins- - dag de te Egiuond wonende v. d. H., voor heen leider van liet distributiekantoor aldaar, tot een jaar gcvangcnlsstrai wegens brand stichting. V. d. H. had vorig jaar in het distributie kantoor te Egniond aan Zee brand gesticht uit balloorlgheid over het teit, dat hij een zeef laag salaris had en. onvoldoende 'medewerking kreeg. Bovendien was hij door liet vele werk wat overspannen. Dc officier had tegen v. d. H. acht maanden gevangenisstraf gevorderd. hij verdwenen was. Thans zal de politie moeten uitmaken, welke van de twee partijen hét meest waarheidslievend is. LAATSTE BERICHTEN Japanners geland op eiland Bougainville. Naar United Press uit Melbourne meldt, heeft dc Australische regeering bekend gemaakt, dat Japansche troepen g-eland zyn te Kieto, de voornaamste haven van het eiland Bougainville, het grootste eiland van de Saiomo-groep, en dat nieuwe lan dingen te verwachten zjjn of reeds uitge voerd worden. Na een Japp-nscben lucht aanval op Bulolo, een kleine m\jnstad in het binnenland van Noord Oost Nieuw Guinea, is de radiozender aldaar tot zwy- gen gebracht. Sindsdien heeft men niets meer* ui* die plaats vernomen. Een compromisvoorstel te Rio gevonden. Als nieuwste phase der politieke ontwik keling wordt door het A gentynsche de partement van buitenlandsiche zaken me degedeeld, dat de minister van buiten- landsche zaken, Guinazu, Vrydagavond uit Rio de Janeiro lieeft opgebeld. Eon half uur later ontving de onderstaatssecre taris in het departement van buitenland- sche zaken, Gache, de journalisten en be antwoordde bevestigend de vraag, of er een compromis formule te Rio gevonden was. Hy verklaarde, dat deze formule waarschijniyk reet'- in de volgende ple naire vergadering der conferentie onder teekend zal worden. Gache zeide tot de journalisten, d!at het compromis voorstel een essentieele wyzl- ging behelst van art. 3 van het oorspron kelijke voorstel inzake verbreking dar di plomatieke betrekkingen. Het basluit di-aagt thans een uitgesproken „ostatief karakter". De Argentypsche minister van butten- landsche zakt-t, A. T Rothe, heeft Vrijdag avond omtrent het tot stand gekomen com promis-voorstel aar de journalisten ver klaard, dat deze oplossing een overwinning is van het -gezonde menschenverstand en van de Pan-Amerikaansehe solidariteit. De te Rio vereenigde ministers ebbèn nog een omvangrijke taak voor zich. Naar de Britsclxe nieuwsdienst uit Rio meldt, is de tekst van ax-t. 3 der compro mis-formule als volgt „De Amex-ikaansche republieken, in overeenstemming met de rechtsgebruiken, welke in haar binnenlandsche wetgeving zyn vastgelegd en met inachtneming van de positie en de omstandigheden van elk land afzo.Ueriyk met betrekkixxg tot dit conflict, bevelen aan, de betrekkingen met Japan, Duitschland en Italië te verbreken, omdat een van deze staten het eerst de Amerikaansche republieken heef? aange vallen en de beide andere staten aan een Amerika&nsch land den oorlog verklaard hebben". Officieel» publicatie van den gevolmachtigde voor de reorgaal&atle van de Neder!, politic, AANSTELLING Bij DE NEDERLANDSCHE POLITIE. De gevolmachtigde voor «Je reorganisatie van de Nederlqadsc-he politic maakt l^èt volgende bekend: a). Er bestqat gelegenheid tot aanstelling bü de Necjerlandsehe politie van personen, die aan de hierna vermelde eiachen voldoen. Na d9 aanneming van gegadigden ontvangen zij hun eerste opleiding in een poiitieopiéidlngs- bataljon, om daarna bü een der Nedertandsche politiecorpsen te worden tewerk gesteld. In de voeding, de4 kleeding, do huisvesting en de geneeskundige verzorging van dte leer lingen van het politieopleidingsbataljon wordt van rükswege voorzien. Zü ontvangen boven dien een zakgeld van drie gulden per weck. Dc aanstelling tot adspirant-poiitieambtenaar geschiedt voor een proeftüd van een jaar. Dc proeftüd vangt aan op den dag van indienst treding bü het politieopleidingsbataljon. Bü geblèken ongeschiktheid, bü érnstige ver grijpen tegen de discjpline en indien valsche mededeelingon omtrent den eigen persoon wa ren verstrekt, kan te allen tyde op staanden voet onts.ag worden verleend. Do aangestelden zullen zich voor een min stens vüf-jurigen diensttijd bü de Nederlandsche politie moeten verplichten. b). Sollicitanten moeten voldoen aan de vol gende eischen: I. Adsplrant-officierén. a). Het bezit van de Nederlandsche nationa liteit (personen van joodschen bloede zün uit gesloten). De afstamming, ook van de echtge noot»!. moet tot on met de grootouders aange toond worden door invulling van een daartoe bestemd afstammingsformulier. b). Onbesproken levensgedrag. c). Lichamelüke geschiktheid. Een lichaams lengte van minstens 1,73 m'., blootsvoets geme ten. By zeer bijzondere geschiktheid kan een lengte van 1.70 m. worden toegelaten. Personen die een bril dragen, kunnen toege laten wopden. Indien de gezichtssterkte vqn het eene oog minstens 2/3,-van het andere minstens 5/10 bedraagt. d). Leeftüd: 18-^32 jaar. e) Het bezit van het diploma eindexamen H.B.S. öijarige cursus of gymnasium. Het bezit van een diploma voor inspecteur van politie strekt tot aanbeveling. Kennis van de Dultsche taal is gewenscht. f). Volkomen bereidheid tot medewerking aan den opbouw van den Naderlandschen siaat, ook onder de huidige omstandigheden, evenals een loyale houding tegenover de bezettende macht. g). Gehuwden kunnen onder bepaalde omstan digheden worden toegelaten. n) Zü die hun dienpttüd by den Nederlnnd- schen arbeidsdienst hebben volbracht, genie ten voorkeur. II. Manschappen. a). Zie onder Ia. b). Zie onder lb. c). Zlo onder 1c. d). Zie onder ld e). Voldoende schoolkennis, In het bijzonder van de Nederlandsche taal. zoowel in woord als in geschrift. Zes klassen lager onderwijs moeten met vrucht zün gevolgd. Het bezit van een polltiediploma strekt tot aanbeveling. f). Zie onder lt. g). Zie onder 1 g. li). Zie onder 111. I. De sollicitatie moet geschieden door het indienen van een eigenhandig schrijven. BÜ dit schrüven moot, worden overgelegd: I.) Een eigenhandig geschreven levensloop. 2). Een afschrift van het inspecteurs- of poiitiediploma zoo men dit bezit, alsmede pun- tenlljst. 3.) Een Ingevuld formulier betreffende de at' stamming. 4.) Ecu ingevulde vragenlüat waaruit ver- Schillende bijzonderheden van den sollicitant moeten blükoy. De formulieren bedoeld onder 3. op 4. zün yorkrügbaar aan het gemeentehuis in de plaats van inwoning. II. Sollicitatiebrieven met de bUlagen, waar- bi) een foto ten voeten uit most worden over gelegd, moéten vóór 28 Januari e.k. worden in gezonden aan hot. bureau van den gevolmachtig de voor de reorganisatie van do Nederlandsche ]>c»litie, Postbus 215 té 's-Gruvenhage. Op den sollicitatiebrief moeten bovenaan dui delijk zün vermeld: naam, voorletters, woon plaats. straat cn huisnummer, alsmede provin cie Waarin do woonplaats is gelegep. Op de enveloppe moet bovenaan zün vermeld „sollicitatie". III. Zooals uit bovenstaande blükt, is derhal ve de solllcltatietermijn tot uiterlük 28 Januari 1942 verlengd. IV. Alle reeds eerder Ingediende sollicitatie- adressen komen door hot vorenstaande te ver vallen. Zü die bü een vorige gelegenheid wegens het niet voldoen aan een der vorengemelde eischen werden afgewezen, konion niet in aanmerking. Ik deel nog mede, dat aan gehuwden en kost- winnet? ecu kostwinnersvergoeding J^-an worden yérlcend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 2