i Vlissingen Middelburg Goes Mr. Rost van Tonningen over de nieuwe pasmunt STADSNIEUWS VLISSINGEN PLANKENSTAD VERDWIJNT. Langzamerhand wordt Vlissingen, dat reeds den niet geheel ten onrechte geko zen naamPlankenstad had gekregen, haar oude aanzien hergeven. In alle deelen der stad weerklinkt thans het lied van den arbeid der ambachtslieden, die de door het oorlogsgeweld geslagen wonden al thans in materieel opzicht heelen. getroffenen in onze Scheldestad zijn zich er bewust van geworden, dat ten deze gehandeld moest worden, zoodat ve len ertoe besloten hun beschadigde of vernielde panden te laten, herstellen dan wel te doen herbouwen. De bezwaren ver bonden aan het verblijf buiten de stad en de waarde van het bezit van eigen haard, zullen in vele gevallén aan deze besluiten tot handelen niet vreemd zijn. Temeer daar, zooals men ons verze kerde, de financiering thans geen bezwaar meer behoeft te vormen. Zij die tot her bouw besluiten komen n.l. voor verschil lende financieele faciliteiten van den al gemeen gemachtigde voor den wederop bouw in aanmerking, ter overbrugging van de moeilijkheden die o.a. ontstaan door het verschil tusschen uitkeering van verkoop waarde en de vervangingswaarde. Deze faciliteiten bestaan uit het verstrekken van bouwpremiën, gelden S, fonds perdu, zeer gunstige hypotheken e.d. Hierbij dient echter te worden opgemerkt dat elk geval afzonderlek bekeken wordt en de financieele draagkracht van den betrok kene hierbij een groote rol speelt. Sedert wij een vorig maal over den herbouw schreven, zyn thans weer met tusschenkomst van den Hersteldienst Vlissingen door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw 84 personen voor schotten verstrekt tot een gezamenlijk bedrag van 74.000. In 1941 werden in totaalvoorschotten toegekend tot een bedi-ag van 221.930,55. Deze gelden zijn bestemd voor den weder opbouw van en voor het herstel van oor logsschade aan 197 perceelen. Van dit bedrag werd tot 31 December 1941 een be drag van 48.778,29 aan belanghebbenden uitgekeerd. En nog dagelijks worden nieuwe aan vragen in behandeling genomen. Zeker I ...t vinnic en scher„ VefkdhdHeid en griep fiuisjs 4 20 Lblattcn 55 cl ij« 2 tabletten 7 cl verblijdende resultaten van het werk van den Hersteldienst. Degenen aan wie wegens geleden oor logsschade aan gebouwen nog geen voor schot werd toegekend, kunnen zich wen den tot den secretaris van den Herstel dienst, den heer J. Götzen, architect, Hout kade 8, alhier. Nu de herbouw een aanvang heeft ge nomen, stemt het tevens tot verheugenis, dat van den bitteren nood nog een deugd wordt gemaakt en het aesthetisch aspect van de stad, waar mogelijk, verbeterd wordt. Een sprekend voorbeeld hiervan vormen de op den hoek Vlaiyingstraat Groenewoud herbouwde panden, die zeer zeker het aanzien ter plaatse niet weinig verfraaid hebben. Men ga zoo voort DE CENTRALE KEUKEN. Het is gebleken, dat het systeem der omvangrijke formulieren, welke door de gegadigden voor de voedselvoorziening via de Centrale Keuken moeten worden inge vuld, op bezwaren stuit. Daaraan wordt than3 tegemoet gekomen door de invoering van eenvoudige formulieren. Over eenige gegevens moet men kunnen beschikken om oog te houden op de organisatie. Thans kan worden volstaan met een minimum, hetgeen de belangstelling voor het nuttige instituut, dat Centrale Keuken heet, on getwijfeld nog zal doen toenemen. EEN AFSCHEID BIJ „DE SCHELDE". Zaterdagmiddag werd na het beëindigen van den werktijd afscheid genomen van den heer F. Kiieger, werkzaam in de afd. ketelmakerij der Mij, „De Schelde", die na een arbeidstijd van bijna 50 jaar den dienst met pensioen ging verlaten. De baas der afdeeling de heer C. v. d. Bergje dankte de heer Krieger voor de trouwe plichts betrachting al die jaren bewezen en bood hem namens bedrijfsleiders, bazen en werk lieden een fraaien ruststoel aan als blij vend aandenken. TENTOONSTELLING „VOEDING LN DEZEN TIJD". Men verzoekt ons de aandacht te'vesti gen op de in dit nummer voorkomende gemeenteiyke publicatie betreffende de van 22 tot en met 27 Januari a.s. te Mid delburg te houden tentoonstelling „Voeding in dezen tgd". DE IJSPRET. Zooals voor de hand ligt, was het Za terdagmiddag en Zondag het drukst met schaatsenrijden. Behalve op den Spuiboe- zern, werd-ook op den watergang gereden. Zaterdagmiddag was het op den Spuiboe zem zoo druk, dat op een oogenblik een 8-tal menschen door het jjs zakte. De po litie heeft direct de gevaarlijke plek af gebet. Aanvankelijk was zij van plan den Spui boezem geheel te ontruimen. Hier was feitelijk geen beginnen aan. Trouwens een enkele plaats misschien uitgezonderd, is verdrinkingsgevaar op den Spuiboezem wel zeer gering. Men vestigt er verder nog onze aan dacht op dat de vereeniging E.H.B.O. een eersten hulppost heeft ingericht In de vroegere patates friteskraam aan den Spuiboezem. Zaterdagmiddag en Zondag zijn verschillende ongevallen behandeld, deels van lichten aard. maar voor enkele gevallen van meer ernstigen aard, moest doktershulp worden ingeroepen. De post blijft gedurende de jjsperiode steeds bezet. STADSNIEUWS HET IJSVERMAAK. Te laat om het nog in het nummer van Zaterdag te vermelden, bereikte ons de mededeeling, dat de politie Zaterdagmorgen het ijs voor een groot deel van de vesten, n.l. van de Noordbrug tot de Selsbrug, van de Seisbrug tot de Langevielebrug en van de Langevielebrug tot de Vlissingsche brug (by de melkfabriek) had goedge keurd. 's Middags was het vooral op eerstge noemde vest druk. Ook op het deel van de tweede vest, dat in exploitatie is by de Middelburgsche ijsclub, was het een ge zellig samenzijn, opgevroolijkt door muziek van een orgel, dat op den Singel een plaatsje had gekregen. Deze baan was het beste dank zy de voorzorgsmaatregelen van tyït bestuur. Ook Zondag, vooral des middags, toen ook de ijsclub haar baan open had, is er zeer veel gereden. Aan het loket van de ysclub was het oen groote drukte door het aangeven van nieuwe leden en voor den verkoop van dagkaarten. Ook op d,e watergangen waren vry velen aan het rijden. Op de Bolwerken en de Singels profiteerden niet-rijders van het mooie weder. GROOTE PLANNEN. De Middelburgsche IJsclub zal Woens dag een yssportdag voor alle scholieren van Middelburg organiseeren. Zij heeft de medewerking gevraagd van de gymnastiek leraren in Middelburg en de heer Koers heeft zich met de hoofdleiding belast. Het is de bedoeling om wedstrijden te hoüden voor scholieren van alle lagere scholen, gesplitst in groepen voor jongens en meisjes van 6, 7 en 8 jaar, 9 en 10 jaar, 11 en 12 jaar en 13 en 14 jaar en voor de scholieren van alle scholen voor voortgezet onderwijs. Deze laatste wed strijden zullen een byzonder karakter dra gen. Het is namelijk de bedoeling om deze scholen in groepen tegen elkaar te laten ryden. Elke school kan opgeven 3 ploegen van 4 ryders voor de jongens en 3 ploegen van 3 ryders voor de meisjes. Hiervoor is in de eerste plaats een wis selbeker beschikbaar gesteld en verder nog andere prijzen die niet individueel, maar wel voor de school gewonnen kunnen wor den. ïndien mogeiyk, zullen voor de snelste rij ders ook nog persooniyke prijzen worden beschikbaar gesteld, maar hiervoor en ook voor de prijzen voor de scholieren van de lagere scholen wordt de hulp ingeroepen van de ingezetenen. Natuurlyk zal de IJsclub prijzen beschik baar stellen, maar de wedstrijd zal groote onkosten met. zich meebrengen en er zul- len vele ploegen noodlg zyn. De burgemeester en ook de inspecteur van het lager onderwys hebben hun 'me dewerking toegezegd. Aan de scholen mag <3en geheelen dag vry worden gegeven. De burgemeester heeft /reeds een prijs toegezegd en zal na afloóp van den wed strijd de pryzen voor de oudere deelne mers uitreiken. De inspecteur van het la ger onderwys, de heer Wit, zal dat zelfde doen aan de leerlingen der lagere scholen. Het bestuur hoopt nu, dat verschillende ingezetenen zullen helpen oni den dag te doen slagen. Pryzen (of geld) zullen gaar ne in ontvangst gepomen worden door: A. de Jonge, Seisbolwerk 16, Giro- 171474. J. L. Groot, Park de Griffioen, Giro 297823. Mevr. dr. Gerda Kooiman van Midden dorp, Bierkaai 9, Giro 410531. Ongeval. Gistermiddag kwam op het ys by den Vlissingscben singel de schaatsenrydster mej. G. zoodanig te vallen, dat zy bewus teloos bleef liggen. Een te, hulp geroepen dokter constateerde een lichte hersen schudding en deed de juffrouw naar het gasthuis overbrengen. SCHIPPERSVEREENIGING „SCHUTTEVAER". Onder voorzitterschap van den heer P. de Vos had Zaterdagmiddag in café „De Eendracht" de jaarvergadering plaats van de afdeeling van de schippersvereeniging „Schuttevaer". De secretaris, ^de heer P. Vermeulen, bracht het jaarverslag uit. Het aftredend bestuurslid, de heer J. H. Vermeulen, werd bij acclamatie herkozen. Hierna volgde een zeer uitvoerig ver slag van denzelfden persoon als afgevaar digde naar de algcmcene vergadering, welke in 1941 te Utrecht werd gehouden. Een geanimeerde discufesie ontspon zich over verschillende onderwerpen de scheep vaart betreffende en voorstellen werden ter tafel gebracht om deze geplaatst te zien op de agenda van de algemeene Ver gadering welke in April zal worden ge houden. Tot afgevaardigde naar de ver gadering werd gekozen de heer J. H. Ver meulen en tot plaatsvervanger de heer L. J. Woudstra. Het bestuur deed toezegging om in ver schillende geuite wensehen te trachten te bevoegder plaatse ver-betering te krijgen. VREUGDE EN ARBEID. Ook in Middelburg, bestond flinke belang stelling voor Marcello's cabaret-revue, door de afdeeling Vreugde en Arbeid van het N.V.V. zyn leden en genoodigden gister avond aangeboden. Alle medewerkenden aan de revue hebben de zoo goed als volle Sehuttershofzaal veel vermaak geschonken. Het leeuwendeel van het succes komt on- getwyfeld toe aan Marcello, die zich als een vermakelijk conferencier en een vak kundig programma-leider ontpopte. Alvo rens de voorstelling te doen aanvabgen heeft de leider van de werkgemeenschap Middelburg van het N.V.V., de heer Won- derghem de aanwezigen begroet, en het werk van de Winterhulp aanbevolen. 'Spi\ zei, dat in December in onze stad onge veer een bedrag van 15.00IJ aan behoef tige stadgenooten is uitgekeerd, en hij achtte het een plicht der arbeidex-s de Winterhulp naar vermogen te steunen. Voor de pauze heeft de heer Holthuizen, provinciaal adjunct-directeur van Winter hulp met enkele woorden de aanwezigen aangespoord zich op te geven als blok hoofd. Hierna werd'door een aantal dames zoo loopt de zaak mis! Wie het anker van een ballon kapt, laat de beele ballonvaarderij mis- loopen. En wie zijn jampotten vasthoudt, in plaats van die in te' leveren, laat de beele jamlevering misloopen. Lever llw leege TEO- potten in. Dan blijven wij TEO- jam verzenden! n.v. Taminiau-Elst (Över-betuwe) STADSNIEUWS VOLOP IJSVERMAAK. Hoewel men aanvankelijk vdn plan was de Goesche ijsbanen pas Zondag open te stellen, is dat toch Zaterdagmiddag nog gebeurd en reeds dadelijk waren ze dooi1 de ijsliefhebbers overbevolkt. Want al vrij spoedig bleek, dat het ys nog wat licht was en kwamen er groote scheuren in. Om ongeveer vijf uur werden de banen dan ook weer gesloten. Het was toen geble ken, dat men zich beter aan het eerste plan had kunnen houden. Zondag gingen de banen opnieuw open en bleek het ijs weer sterker te zijn. Het droeg den last der duizenden liefhebbers nu goed en er is dan ook volop door groot en klein genoten. MIDZA-FEESTAVOND. De Midza hield, gelijk gebruikelyk ge worden is, een feestelyke jaarbyeenkomst in het Schuttershof. Meer dan tweehonderd dames en heeren, Midza-winkeliers en per soneel, woonden deze bijeenkomst bij. Nadat door den voorzitter, den heer A. Witkam, een nieuwjaarswensch in dicht vorm uitgesproken was, zegde de heer M. Siervogel, namens allé Midza-winkeliers het bestuur dank voor het vele dat het, ondanks de moeilyke tijden, voor de aan- 'gesloten winkeliers deed. De avond werd verder opgeluisterd door een kamer-orkest, dat veel by val oogstte. Ook het optreden van den conferencier Van Oorschot was een succes en hij wist menigen hartelyken lach te wekken. Voorts waren Thomas-vaex- en Pieternel aanwezig, die in een honderdtal coupletten het Mid- za-wel en wee van het achterliggende jaar- voordroegen. De mooie, welgeslaagde avond, die den band tusschen de Midza-winkeliers weer versterkte, werd gesloten met een kort woord van den voorzitter, die alle mede werkers dank zegde voor het gepresteerde, hen met bloemen huidige én alle aanwezi gen een „tot weerziens" toeriep. HET DAGELIJ KSCHE RIJWIEL. De heer J. V. te Heinkenszand deed.gis- teren aangifte van de vermissing van zyn rijwiel, dat eenigen tijd onbeheerd voor een pand op de Groote Markt gestaan had. De politie zegde ondeczoek toe. De Ned. Herv. Kerk in 1941. Uit de kerkelijke registers over 1941 melden de „Officieele mededeelingen" de volgende gegevens Ingeschreven gedoopten totaal 91, te' weten 46 meisjes en 45 jongens. Er werden van 17 paren het huweiyk kerkelijk ingezegend. 1 Januari 1941 aantal lidmaten 1424. In 1941 bijgeschreven op Belijdenis, 16 vrouwen en 0 mannen; bijgeschreven op attestatie 25 vrouwen en 16 mannen; af geschreven, overleden 22 vr. en 8 m. af geschreven met attestatie 12 mannen en 23 vrouwen; afgeschreven zonder attesta tie 5 vrouwen en 3 mannen. Op de kiezerslijst komen voor; 503 man nen en 911 vrouwen. voor winterhulp gecollecteerd. Ook deze tweede uitvoering van Vreugde en arbeid mag weer ten volle geslaagd hee- ten. Gistermiddag hebben enkele artlsten van Marcello's revue de jeugd op een alleraar digst programma onthaald. Ook voor deze kinderuitvocring was groote belangstelling. ÉÉN-P ANS-MAALTIJD. Het provinciaal bureau van de Winter hulp in Zeeland heeft Zaterdag in de bo venzaal van den Middelburgschen Schouw burg den eersten één-pans-maaltyd in onze provincie georganiseerd. Alvorens de deelneemsters en deelnemers zich aan de stamppot roode-kool zetten, heeft de heer A. C. Hollebrands, chef-orga nisatie van het provinciaal bureau met en kele woorden de bedoeling van de één-pans- maaltijden der W.H.N. geschetst. Spr. zei, dat zij middel zijn tot versteviging der fi nanciën van Winterhulp, en tot toenade ring van degenen, die met deze organisatie sympatliiseeren en voor haar werken. In de De beteekenis der nieuwe ontwerpen. In verband met het besluit om nieuwe pasmunt in circulatie te brengen, heeft het A.N.P. een onderhoud gehad met den wnd. secretaris-generaal van financiën, mr. M. Rost van Tonningen. De reden was de steeds toenemende schaarschte aan munten bij het publiek, dat deze om de meest verschillende rede nen achterhield. Van staatsfinancieel standpunt, aldus de secretaris-generaal, bestond hiertegen geen bezwaar, aange zien de staat door deze handelwijze een groote winst kon maken, zoodat zij in dit opzicht den hamsteraars slechts dank verschuldigd is. Indien echter het Nederlandsche publiek een bijzondere voorliefde koestert voor het verzamelen van munten, dan was het niet noodig hiervoor metalen te gebrui ken, die op andere wyze nuttiger konden worden aangewend. Zoo rees vanzelf de vraag, of men nieuwe munten zou uitgeven, waarby men rekening kon houden met de verzamel woede van het publiek' en waardoor men de moeiiykheden zou kunnen wegnemen, die de hamsteraars aan de neringdoenden veroorzaakten. In alle stilte heeft de rijksmunt te Utrecht reeds sinds vele maanden de nieuwe munten geslagen. Zy werkt thans op volle kracht, zoodat binnen niet al te langen tijd geen sprake meer zal zyn van schaarschte aan geldstukken. Op de vraag, of de oude munt naast de nieuwe munten in circulatie zullen blyvep antwoordde de secretaris-generaal, dat zulks inderdaad nog gedurende korten tyd het geval zal zijn. Op een nader vast te stellen tydstip zullen de oude munten echter de kracht als wettig betaalmiddel vérliezen, zoodat dan uitsluitend de nieu we muntsoorten in circulatie zullen zijn. Voor de verzamelaars zal zulks echter geen verliezen mee behoeven te brengen. Zy zullen n.l. in de gelegenheid gesteld worden tot een bepaalden datum de oude verzamelde, munten in te wisselen tegen de nieuwe munten. Degenen, die van deze gelegenheid tot omwisseling van de mun ten geen gebruik maken, schenken het rijk het verschil tus&chen de waarde van 'het metaal, dat in de munt is verwerkt, sn de geldende muntwaarde. Rijksdaalders en guldens niet mede- gerekend zijn er volgens den secreta ris-generaal tientallen mïllioenèn stuks munten aan de circulatie ont trokken. Hij schat, dat 40 50 pro cent van het in circulatie gebrachte muntmateriaal gehamsterd is. Tiet ongemak, dat hierdoor is veroorzaakt, zal spoedig verdwenen zijn, want de nieuwe munten zullen in een derge lijke hoeveelheid geslagen worden, dat binnen enkele maanden van schaarsch- tn. geen sprake meer zal zyn. Volltsche symbolen Saksische paarde koppen, Friesche Oeleborden, het rechtkruis en de driespruit. Wie de ontwikkeling van het munt- en papiergeld in de geschiedenis heeft nage gaan, vooral in de democratische layden, zal zich, aldus de secretaris-generaal, dik wijls geërgerd hebben, als hy tenminste nog eenig gevoel had voor waarachtige volkskunst, aan de zinlooze „kunst"-pro ducten, die men op het gebiefr van het geldwezen ontwierp. De tyd, welke thans is afgesloten, kenmerkte zich in al zijn uitingen door een zich volkomen losslaan van alle wortelen, die ons volk met de afstamming en den bodem verbond. Zoo was er ook op het gebied van het papie ren- en metaalgeld een chaos ontstaan, waarin orde moest worden gebracht. Wat was nu vanzelfsprekender dan by het ontwerpen van nieuwe stempels voor het geld terug te grijpen op die vormge vingen, welke door de eeuwen heen uit ons volk waren voortgekomen en voor den van zijrr aard bewusten Nederlander ook werkelyk beteekenis hadden? Wat beteekenen de nieuwe stempels en wie is de ontwerper? Mr. Rost van Tonningen verwees in dit verband naar het jongste nummer van „Storm", waarin een beschrijving is opge nomen van de nieuwe ontwerpen en welks hoofdrédacteur hy. een van onze geniaalste kunstenaars noemde. „Aan hem, met wien ik jarenlang heb samengewerkt,- heb ik gevraagd ontwerpen voor de nieuwe mun ten te maken. Hij is een der beste deskun digen hier te lande op het gebied der „volkschë symbolen", aldus de secretaris generaal. Als de twee eerste zinnebeelden werden gekozen het Saksische en het Friesche. Het Saksische zinnebeeld prijkt op den vierkanten stuiver, n.l. de Saksische paar dekoppen, terwijl daarboven het zonne- symbool is aangegeven. Het Friesche Oeleborcl is vooral in Friesland een algemeen bekend zinnebeeld, dat op vele Friesche boerderijen prijkt. Het omvat de twee zwanen, die als zonne- vogels inderdaad welhaast alle geveltop- telkens der Friesche boerderijen sieren. „Storm" schrijft„Zij flankeeren hitr een stander, die uit een zonnezinnebeeld, het toeken van het door de beide zonnenwen- den gedeelde jaar, bestaat en bekroond wordt door een tulpvormige driespruit". De cent is gestempeld met het oeroude zonnekruis of rechtkruis. Het dubbeltje vertoont de driespruit, die, weergegeven in de gedaante van een tul- pendriespruit, een zinnebeeld is van kracht en vruchtbaarheid voor volk en bodem. Het kwartje vertoont ten slotte het Vi kingschip, waarin de oeroude zeemans geest van ons volk uitdrukking vindt; bondenheid, van moed en trouw aan eigen „Zinnebeeld van de Germannsche lotsver- wezen, een waardig Noordsch zinnebeeld voor een zeevarend Germanen volk". (Storm). Alle stempels van de nieuwe munten hangen ten nauwste samen met den aard en dc geschiedenis van ons volk. „Deze zinnebeelden", - aldus besloot de secretaris-generaal het onderhoud, gaan uit boven het tijdelyk getwist en herinne- schi :0^ns volk er aan. dat wij een door de hoping gewilde eenheid zyn". BRAND IN EEN HOTEL TE VENLO. Twee kinderen om het leven gekomen. Kranig optreden van Duitsche militairen. Vrydagavond heeft in het bekende hotel „Germania" te Venlo, een hevige brand gewoed, waarbij twee jeugdige kinderen van den gérant van het hotel, den heer J. B. Reyers, het leven hebben verloren. Tegen kwart over tien werden de bewo ners van het hotel en de gasten opge schrikt door hulpgeroep van het vijftien jarige kindermeisje, dat bij de familie R. in betrekking is. In nachtgewaad kwam het meisje de trap afhollen onder het rQe- pen „brand". Het bleek, dat op de derde verdieping, waar zich naast verschillende hotelka mers ook de privé-vertrekken van het per soneel bevinden, brand was uitgebroken. Er hing reeds een verstikkende rook, ter wijl de vlammen door het dak naar buiten sloegen. Het bleek onmogelijk langs dezen weg tot de bovenvertrekken, waar enkele uren tevoren twee jeugdige kinderen van den heer Reyers ter ruste waren gelegd door te dringen. In het cafélokaal bevon den zich ook enkele Duitsche militairen. Een van hen, Hauptfeldwebel Freitsholz, spoedde zich langs een anderen weg naar boven, gevolgd door enkele burgers. De Duitsche militair baande zich met behulp van een gasmasker een weg door de vlammen en den verstikkenden rook en wist tot de slaapkamer der kinderen door te dringen. Inmiddels waren de anderen 'in de dakgoot geklauterd en de onderofficier wist de kinderen uit hun bedje te halen en aan de beide helpers in de dakgoot over te', geven. Het bleek echter, dat de kinderen reeds bewusteloos waren door den verstikkenden rook. In allerijl werd door de politie een auto gerequireerd en de kinderen naar het ziekenhuis vervoerd. Tegen middernacht zijn beiden, een vijfjarig jongetje en een vierjarig meisje, zonder tot bewustzijn te zyn gekomen, overleden. De brandweer bestreed met zeven stra len den vuurhaard, die zich intusschen reeds in het geheele dak van het kapitale gebouw had genesteld. Om twee uur was men den brand mees ter. De bovenverdiepingen van het bekende hotel zijn totaal uitgebrand. De schade, die zeer groot is, kon tot dusverre nog niet borden vastgesteld. Zij wordt door verze kering gedekt. De oorzaak moet gezocht worden in onvoorzichtigheid met vuur in de slaapkamer der kinderen. RECHTSZAKEN gouden eeuw werden in ons land fantasti sche eetpartyen aangericht tot verstevi ging der vriendschapsbanden thans doet de W.H.N. dit op heel wat eenvoudiger voet, doch ook aan dezen eenvoud ligt de kame raadschap ten grondslag. De tafelgenooten lieten zich den maaltijd, bereid door de centrale keuken, uitnemend smaken. Na den disch werden de aanzitten- den in de gelegenheid gesteld hun waardee ring voor het genotene om te zetten in een extra-gave voor de Winterhulp. Deze collecte bracht ruim 22 op. DE DOOD VAN PETER TON. In de rechtszaak naar aanleiding van den dood van Peter Ton heeft Vrijdag def ungeerend pro cureur-generaal bij het vredei-gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. Hoekstra, geconcludeerd tot bewezen verklaring van. dood door schuld, doch tevens tot ontslag van rechtsveivolging van den betreffenden agent van politie, S. J. B., op ê'rond van art. .41, tweede lid, van het wetboek van strafrecht, volgens welk lid niet strafbaar is de overschrijding van de grenzen van nood zakelijke terdediging, indien zij het onmiddel lijk gevolg is geweest van een hevige gemoeds beweging, door de aanlanding veroorzaakt. De uitspraak volgt Donderdag 29 Januari; BURGERLIJKE STAND GOES. Géboren: Willem Jan. zoon van Wil lem Joseoh Beckers en Adriana Philips©; Hen» drikus Johannes Maria, zoon van Adriaans An- thcnluS Hopmans en Amelia Rasalia Verschure. SCHOONDIJKE. Geboren: Johannls, zoon van W. G. de Graaf en van S. Verher brugge. Overleden: Sara Suzanna de Smidt, 90 j-, on gehuwd. Jannis Dubois, 83 j., weduwnaar van M. Brakman. MARKTBERICHTEN Vcilingsvereeniging Walcheren. MIDDELBURG, 16 Januari. Spruiten 14.40— 28. Witlof 20.80—26, Koolrapen 2.20—2.70. Breek- pc-en 2.20—9, Herfstknollen 2.40—3, Knolselderie 3.80—8.50. Uien 4.20—6.30, Savoy© kool 5—6.30, Roocte kool 5—6.30, alles per 100 KG. Selderie 4—7 per 100 bos. RADIOPROGRAMMA DINSDAG 20 JANUARI 1943. HILVERSUM I. 415. 5 7.15 Gram 7.45 Ochtondgymn. 7.55 Gram. 8.00 Politiek weekpraatje (opn.). 8.15 Gram. 8.20 Oehtendgymn. 8.30 BNO: Ber. 8.45 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Sylvestre Ti-io. 12.00 Orgelconcert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 BNO Ber. 13.00 Voor de platfelandsjeugd. 13.15 Gram. 13.45 Het Miller Quartet en gram. 14.30 De Lichte Toets. 15.30 Viool en piano. 16.00 Voor de zieleen. 16.30 Gram. 16.45 Sport en spel voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.15BNO. Ber. 17.30 Gram. 18.00 Voor do werkende vrouw^ 18.15 Romancers en soliste, 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Vreugde en arbeid, gevarieerd progr. Vanaf 20.15 Alleen vóór de RadiocentraJes, die over een lijnverbinding m©t do studio beschikken. 20.15 Gram. 20.45 Fluit en clavecimbel. 21.80 Gram. 21.45 BNO: Ber. 22.00 BNO: Eng. uitz, o£ gram. 22.15—24.00 Gram. HILVERSUM n. 301.5 M. 7.008.00 Zie Hilversum 8.00 Gram. 8.15— 8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gram. 10(H) Morgen wijding 10.15 Zang en piano. 10.40 Vroeger en nu, 11.00 Gram. 12.00 Ensemble Rentmeester. 12.45 BNO: Ber. 13.05 Omrocp-Harmonie-orkest en soliste en gram. 14.00 Groninger Orkestver., soliste en gram. 15.30 Vóór de zieken. 16.00 Cy clus (met muz. omlijsting). 16.30 Gram. 1715 BNO: Ber. 17.30 Amusementsorkest on solist. 18.15 Boekbespr. 18.80 Gram, 18.45 Cyclus (voor bereid door de N.S.B.).' 19.00 BNO: Cultureel allerlei. 19.10 BNO: Ber. 19.20 Orkest Malando. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 20.15 Gram. 23.00 Vreugde en arbeid, gev. progr. 21.45 BNO: Ber. 22.00 BNO: Toel. op het wecrmachtsbericht. 22.10—22.15 Avondwijding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 2