PHOVIMCIALE ZEEUWSCHE COUPAHT ZATERDAG 17 JAN. 1942 De Japansche opmarsch op Malakka. De legerberichten vzui gisteren. ABONNEMENTSPRIJS J 9 et. per week of 2.42 por kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.65. Iedere regel meer 33 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties: van 15 regels 0.55. Iedere regel meer 11 ct. (max 8 regels). „Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG Directie P. van de Velde, P. B. den Boer 185ste JAARGANG NUMMER 14 Hoofdredactéur3r. C. Visser, Vlisslngen De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant rtin gevestigd te VDISSINGEN Redactie en Admini stratie Waistr. 68-60. tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londensche Kaai 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825. Administratie telefoon 139 GOES: Red. en Administr. Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 SOUBURG Kanaalstraat 45, tel. 35 BRESKENS: Dorpsstraat 85, tel. 21 De zegevierende opmarsch der Japan ners op Malakka gaat ondanks de ge weldige tropische hitte, welke sinds ver scheidene dagen in Zuid-Malakka heerscht, onverstoorbaar verder. Japansche strijd krachten zijn reeds Donderdagavond de rivier de Moear overgetrokken. Zij bevin den zich thans nog slechts op rond hon derd kilometer afstand van het eiland Singapore. De langs de Westelijke kust oprukkende rechtervleugel der Japansche strijdkrach ten kon den opmarsch dusdanig bespoe digen, dat hij reeds de flank van den vijand zeer ernstig bedreigt. „Tokio Nitsji Nitsji" meldt uit Bang kok, da'; Australische versterkingen on der bevel van luitenant-generaal Bennet in Singapore aankomen. Met deze troepen wil men trachten den terugtocht der Britsche strijdkrachten tot staan te bren gen. Volgens inlichtingen welke uit Sin gapore in Bangkok zijn ontvangen, zou men reeds van het Britsche vestinggebied uit het kanongebulder aan het front kun nen hooren. Naar de „Bangkok Times" meldt van het front op Malakka, zijn bg de vernieti ging van de 11de Britsche divisie, lt. gene raal Hulton en 10 officieren gevangen ge nomen. Vele soldaten, die uit den jungle te voorschijn kwamen, geven zich over. Honderden vijandelijke vrachtauto's en tanks werden op het slagveld achtergela ten. LUCHTAANVALLEN OP SINGAPORE. Het Japansche hoofdkwartier heeft be kend gemaakt, dat Donderdag Japansche bommenwerpers den 15den luchtaanval sinds het uitbreken van den oorlog op Singapore hebben gedaan, waarbij het vliegveld Tenga en andere installaties het zwaar moesten ontgelden. Andere, vliegtuigen deden ontplofbare stoffen en brandbommen neervallen op de vliegvelden Kloeang en Skoedai in den sec tor van Johore Baroe ten Noorden van Singapore, waardoor zware schade aan militaire installaties werd veroorzaakt. Bij deze aanvallen werden 14 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. EILAND DEVITO BEZET. Naar Domei meldt, hebben Japansche strijdkrachten het versterkte eiland Devito bezet aan den ingang der baai van Subic, ten Noordwesten van Manilla, waarbij 16 stukken zwaar geschut werden buitge maakt. Dit geschiedde door tien Japansche soldaten onder aanvoering van een jeug digen luitenant, die geen tegenstand ont moetten. Behalve de wapenen werden groote hoeveelheden benzine en munitie buitgemaakt. DE JAPANSCHE OPERATIES IN DE STILLE ZUIDZEE. Het Japansche hoofdkwartier heeft een overzicht gegeven van de Japansche ope raties in de Stille Zuidzee tot 10 dezer en daarin meegedeeld, dat de Japansche vloot 31 vijandelijke schepen van 191.000 ton in totaal in den grond heeft geboord en 78 van 171.000 ton buitgemaakt. De Japan sche duikbootactie leverde 20 schepen van 132.000 ton op en de luchtmacht vernietig de 10 schepen van 57.000 ton. De totale Japansche verliezen bedroegen in deze periode 11 schepen ^an 46.800 ton en wel van leger, vloot en koopvaardij samen. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend In den centralen en Noordelijken sector van het Oostelijke front duren de gevechten voort. Bij den aanval op sterke vijandelijke cavalarie in den centralen frontsector heeft een Duitsch bataljon infanterie op 14 Ja nuari na feilen strgd een belangrijk plaatsje ingenomen en tien stukken geschut, talrijke machinegeweren, granaatwerpers, honderden geweren en 850 paarden buitgemaakt. De vijand liet meer dan 1300 dooden op het slagveld achter. Door onze luchtaanvallen op scheepsdoelen bg Feodosia en Kertsj (Krim) werden een transportschip van 1500 brt. tot zihken gebracht en werden een vrij groot transport schip en een torpedojager ernstig beschadigd. In het Westelijke vaar water van de Witte Zee werd een ijsbreker van de Stalin-klasse door verscheidene voltreffers van bom men zwaar beschadigd. In den nacht van 15 op 16 Januari vielen gevechtsvliegtuigen haven werken aan de Oostkust van Enge land aan en plaatsten verscheidene voltreffers op een vrij groote hoog oveninrichting. In Noord-Afrika zette de vijand de beschieting van de Duitsch-Itali- aansche steunpunten in het gebied van Sólloem voort met behulp van strijdkrachten te land en ter zee. In het Westelijke deel van Cyrenaica geen gevechtshandelingen van be- teekenis. Duitsche gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers vielen Britsche colonnes voertuigen en vliegvelden in Cyrenaica alsmede tentenkampen bij Marsa-Mathroe aan. De luchtaanvallen op Britsche vliegvelden en verdedigingswerken op het eiland Malta werden overdag en des nachts doeltreffend voortge zet. Duitsche transportvliegtuigen schoten op 12 Januari boven de Mid- dellandsche Zee twee aanvallende torpedovliegtuigen omlaag. Britsche bommenwerpers hebben Donderdagnacht Emden en andere plaatsen in het Noord-Duitsche kust gebied aangevallen. De burgerbevol king leed verliezen aan dooden en gewonden. Drie der aanvallende Britsche bommenwerpers werden omlaag geschoten. de britsche vliegtuigverliezen. De Britsche verliezen tydens den lucht aanval in den nacht van Woensdag op Donderdag op enkele plaatsen in het Noord-Duitsche kustgebied bedragen 5 bommenwerpers naar het Britsche minis terie van luchtvaart thans zelf heeft erkend. Het reeds gemelde aantal is dus twee grooter geworden. britsch patrouillevaartuig vermist. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat het patrouillevaartuig „Lady Shirley" over tijd is en als verloren wordt be schouwd. dienstplicht voor in engeland wonende nederlanders. S.P.T. meldt uit Londen: Alle ln Enge land wonende mannelijke Nederlanders, die nog niet in militairen dienst zfln, in den leeftijd van 18 tot 20 en 38 en 41 jaar zullen zich voor den militairen dienst in Indiö moeten melden. HET ITALIAAN SCHE. Het 593ste communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt „In het gebied van Solloem en Halfaja duren de gevechten voort. Wederzgdsche bedrijvigheid der artillerie in het Westen van Cyrenaica. By talrijke operaties" heeft de Italiaansch-Duitsche luchtmacht den vgand aanzienlijke verliezen toegebracht. Colonnes en troepenconcentraties werden met machinegeweervuur bestookt en ver strooid. Verscheidene pantserwagens en auto's werden getroffen en vernield, ver scheidene op den grond staande vliegtuigen geraakten in brand of werden beschadigd. Drie Hurricanes werden neergeschoten. Ook de bombardementen op de havens en de vliegvelden op Malta zijn voortgezet: gemeerd liggende schepen werden aange vallen en getroffen, batterijen werden rechtstreeks getroffen. De bommenwerpers der spilmogendheden veroorzaakten groote schade en branden. Duitsche vliegtuigen hebben tijdens operaties boven een uitge strekt deel van het centrale en het Ooste- lgke bekken der Middellandsche Zee mili taire doelen in de haven van Alexandria gebombardeerd." subsidie voor t.b.c.-bestrijding. Blgkens een rondschrgven van den se cretaris-generaal van het departement van sociale zaken moeten verzoeken om rijks subsidie voor de tuberculosebestrgding voor 1942 vóór 1 Maart a.s. worden in gediend. prijsregeling tweedehandsch vaten. Naar de gemachtigde voor de' prijzen mededeelt is binnen korten tijd een maxi mum prijsregeling voor de eerste soort tweedehands eiken vaten te verwachten. Naar het zich laat aanzien zullen de prg- zen van deze vaten op circa 70 der prgzen van nieuwe eiken vaten van een overeenkomstige kwaliteit worden vastge steld. Haringvaten zullen vermoedelgk van deze regeling worden uitgezonderd. Hier voor zal het prijspeil van 9 Mei 1940 ge handhaafd blijven. Prgsovertreders zullen worden vervolgd. WEDEROM "VERKEER STEEKENS ALS SPELDJES OP 23 EN 24 JANÜARL Als dit geen winter is om de Winterhulp te helpen, dan weten wij niet welk een wintersche kou er nog zou moeten komen om de burgerij warm voor de Winterhulp te helpen stemmen. Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Januari zal weder straatcollecte worden gehouden en dan zullen opnieuw de verkeersteekens waarvan de serie is uitgebreid alk draagspeldjes worden aangeboden. In de meeste plaatsen van beteelcenis werkt de politie gverig mede om deze in zameling, die tevens een goede propaganda van veilig verkeer is, te doen slagen. De gemachtigde voor de reorganisatie van de Nederlandsche politie heeft hiertoe een be roep op de plaatselgke politiechefs gedaan, dat, naar men mag verwachten, niet tever geefs zal zgn geschied. Politiebeambten zullen, terwijl zg zich hier en daar instrueerend onder het publiek bewegen, tegelgkertgd als collectant optre den. De geheele week van 2330 Januari zal worden dienstbaar gemaakt aan de ver- keersbeveiliging. Zoo zullen verkeerspa- trouilles vanyi tot 4 man optreden, waar noodig, de „nieuwe verkeersregels" uitge geven door het verbond van vereenigingen van /eilig verkeer, met medewerking van het departement van Waterstaat, worden ter aand gesteld, enz. De Winterhulp rekent op volledige me dewerking van alle weldenkenden. GENERAAL ROMMEL ONTVANGT VERSTERKINGEN. Berichten uit Libye bevestigen, dat ge neraal Rommel door de lucht versterkin gen heeft gekregen, zoo meldt de Londen sche correspondent van Aftonbladet. Alles wgst er op, dat hij zijn terugtocht zal staken en ten Zuiden van El Aghaila tegenstand biedt. Verscheidene op weg naar Noord-Afrika zijnde Duitsche transportvliegtuigen van het type Ju 52 zgn, naar het D.N.B. van militaire zgde verneemt, door twee Blen heim torpedovliegtuigen boven de Middel landsche Zee ontdekt. De in snelheid en bewapening sterkere Blenheims vielen de Duitsche formatie verscheidene malen zon der succes aan, tot zg beide door de Duitsche transportvliegtuigen werden neer geschoten. Een vliegtuig viel terstond brandend in zee. Het tweede streek bran dend op zee neer. DE ENGELSCHE SCHEEPSVERLIEZEN. Het Londensche Reuterbureau heeft Donderdag een verklaring van de Britsche admiraliteit gepubliceerd met betrekking tot de Engelsche scheepsverliezen, welke een bwuste misleiding vormt. De Britsche admiraliteit verzint z.g. „Duitsche bewe ringen" omtrent Engelsche scheepsverlie zen om dan de Duitsche berichtgeving „be- lacheiyk" en „phantastisch" te noemen. De Britsche admiraliteit lanceert de val- sche bewering, dat van Duitsche zgde se dert het uitbreken van den oorlog niet minder dan 44 slagschepen, 20 vliegkamp schepen, 158.kruisers, 138 torpedojagers en 95 duikbooten als Britsche verliezen ge meld zgn en verklaart ten aanzien hiervan, dat deze getallen de sterkte der Britsche oceaanvloot bij het uitbreken van den oorlog aanzienlijk te boven gaan. Het Duitsche nieuwsbureau heeft alle berichten van het opperbevel der weer macht in het tijdvak van 3 September 1939 tot 31 December 1941 op meldingen over het tot zinken brengen van Britsche oor logsschepen nagezien en daarbg vastge steld, dat het opperbevel der weermacht als totale Britsche verliezen gemeld heeft: 2 slagschepen, 4 vliegkampschepen, 17 kruisers, 62 torpedojagers en 47 duikboo ten. Daarbg komen dan nog 22 kruisers, 14 torpedojagers en 40 duikbooten, die in het Italiaansche weermachtberïcht als tot zinken gebracht zgn vermeld. De methode der Britsche admiraliteit slechts die scheepsverliezen bekend te maken, welke niet langer geheim gehouden kunnen wor den, is wereldbekend en onbestreden. Een byzonder sprekend voorbeeld van de betrouwbaarheid en voorzichtigheid van de Duitsche weermachtsberichtgeving en voor de zvvggtactiek van de Britsche ad miraliteit vormt het bekende geval van den bg den strijd om Kreta in de Soeda- baai tot zinken gebrachten Britscher krui ser. Destijds had het Duitsche weermacht- bericht de „beschadiging" van een krui ser gemeld, terwijl de Duitsche troepen na de bezetting van het eiland constateer den, dat het schip gezonken was. Pas na dit onweerlegbare bewijs besloot de Brit sche admiraliteit, het verlies toe te geven. Bekend is ook het geval van den kruiser „Dunedin", waarvan de admiraliteit het tot zinken brengen 4 weken later heeft erkend en alleen daarom, omdat na dit tijdsverloop schipbreukelingen de Spaan- sche kust bereikten. Ook de late erkenning, dat de kruiser „Neptune" was gezonken, geschiedde pas toen bekend werd, dat overlevenden van het schip in gevangenschap waren ge raakt. Dit zijn slechts enkele der duidelijkste gevallen uit de practgk van de Britsche zwijgtactiek. Deze tactiek der Britsche admiraliteit werd reeds in den wereldoor log beoefend, toen naast het .verlies van talrijke andere eenheden ook het zinken van het slagschip „Audacious" pas na den wapenstilstand werd meegedeeld. Blgk- baar heeft zij ten doel, den diepen indruk van het door het Duitsche opperbevel der weermacht gemelde aantal tot zinken ge brachte koopvaardgschepen met een totaal van 15 millioen brt. te verminderen door de geloofwaardigheid der Duitsche bericht geving verdacht te maken. Deze bericht geving is echter gegrond op onaantastbare feiten, waaraan de Britsche admiraliteit niets kan veranderen. opbrengsten der p.t.t. De opbrengsten der P.T.T. over Novem ber 1941 bedroegen j Radio-omr. en opbrengst meer of minder dan in 1940 Postergen 3.171.561 83.708 Telegrafie 68.615 13.003 Telefonie 4.374.702 -h 364.4031) Postchèque- en Girodienst 1.307.709 "j-fc 439.476 Radio- omr. en radio-distrib. 2) 741.667 147.476 Totalen 9.664.254 -f- 880.650 Januari t/m November 1941. Postergen 33.484.891 4.194.590 Telegrafie 704.218 1.922.115 Telefonie 45.666.376 4- 5.982.166 Postchèque en Girodienst 13.410.375 4.256.063 Radio omroep en radio-distr. 2) 8.086.865 4- 322.511 De oproep van den Führer voor de inzameling van wol en bont heeft vele horton en kasten geopend, om gaven af te staan voor de soldaten aan het front Y$dene het dames-uurtje wordt hard gewerkt voor het gevraagde offer. Hoewel nauwelijfet tien jaar oud, helpt zus ook een handje meo Polygoon-Sagen Totalen 101.352.725 -f 12.833.215 1) Inclusief de opbrengsten uit de plaat selijke telefoondiensten Amsterdam, 'a-Gra- venhage en Rotterdam. 2- De heffing van de radio-luisterbgdrar ge dateert van 1 Januari 1941. Ten aan zien van de ontvangsten uit radio-distri- Kostwinnersvergoeding in den arbeidsdienst In aanvulling op het dezer dagen gepu bliceerde bericht, inzake de toekenning van kostwinnersvergoeding voor het verblgf in den Nederlandschen Arbeidsdienst, kunnen wy nog het volgende mededeelen. Ingevolge het besluit loonbepaling werk verruiming worden de gemeenten in zeven klassen verdeeld. De klasse der gemeente, waarin de verwanten van den vrijwilliger of arbeidsdienstplichtige woonachtig zgn, is derhalve een der voornaamste factoren bij de berekening d^r vergoeding. Waar het werkverruimingsloon de basis der ver goeding vormt, worden uiteraard de kos ten van levensonderhoud e.d. hierop in mindering gebracht. De op deze wijze ver kregen bedragen beloopen voor de zeven klassen onderscheidenlgk 17.60, 16.15, 14.70, 13.70, 12.30, 11.10 en 9.90 per week. In gevallen waarin de vrgwilliger of arbeidsdienstplichtige de eenige kostwinner voor zgn verwanten is, kunnen bovenge noemde bedragen voor de eerste vier klas sen verhoogd worden tot 18 en voor de overige klassen onderscheidenlgk tot 17.40, 15,90 en 14.40 per week. Indien genoemde personen voor hun op komst in het vrije bedrijf gemiddeld een hooger loon genoten, wordt dit hoogere be drag als basis voor de berekening der ver goeding genomen. De vergoeding kan even wel niet hooger zgn dan 21 per week. De beslissende factoren voor de toekenning van kostwinnersvergoeding zgn voorts de gezinsgrootte en de totale gezinsinkom sten. In die gevallen, waarin de gezinsin komsten een zoodanige grens naderen, dat niet meer gesproken kan worden van het ontbreken van de noodzakelgke middelen tot levensonderhoud, wordt het vergoe dingsbedrag aan bedoelde grens aangepast. Uit het bovenstaande blgkt wel, dat de nieuwe regeling in vele opzichten gunstiger is' dan de vroegere, waarbij het afgestane loon als basis der toe te kennen vergoeding werd genomen. autoverkeer tusschen urk en lemmer door den noordoostpolder. Over de drooggevallen gronden van den Noordoostpolder ontwikkelt zich thans een autoverkeer tusschen het voormalige eiland Urk en Lemmer. Donderdag heeft een autobus van Urk uit een geslaagde proeftocht gemaakt Vrijdag vertrokken er per bus zestig personen van Urk naar Lemmer. Op deze wijze zullen thans ook levensmiddelen en post worden vervoerd. Aanvankelgk was het moeilgk, een goeden weg door den polder te vinden. Een en kele maal is dan ook een auto in de slap pe veenlaag weggezakt. arbeidsvoorwaarden voor de destructiebedrijven. Blgkens de Staatscourant van 16 dezer heeft het college van rgksbemiddelaars een beschikking getroffen inzake de ar beidsvoorwaarden voor de destructiebedrg- ven. Voor iedere categorie van werknemers (chauffeurs, monteurs, slagers, zouters, persers, stokers en anderen) is daarby een minimum loon vastgesteld. Deze mini- mum-loonen varieeren van 23 tot 40. Voor enkele ondernemingen is het mini mum-loon van 5 tot 20 lager ge steld. Het minimum-loon voor jeugdige ar beiders van 20 tot 22 jaar is vastgesteld op een percentage van het voor de vol slagen arbeiders vastgestelde loon. Voorts bevat de 'regeling o.a, bepalin gen betreffende extra-loon .voor overuren, en doorbetaling van loon tgdens christe- lgke feestdagen, ziekte en ongeval. De ar beiders zullen 6 dagen vacantie per jaar genieten. butie zijn voor 1940 de bruto-ontvangsten van de destgds zelfstandige radio ex ploitanten opgenomen, n.l. circa j 2 per maand per aansluiting. PERS0NEELE BELASTING. Ter kennisneming van hen, die voor het jaar 1942 voor de personeele belasting belastingplichtig zgn, wordt medegedeeld, dat de werkzaamheden voor die belasting op de inspecties der belastingen tot nader order zgn opgeschort, in verband met den arbeid voor de uitvoering van andere be lastingwetten. Tengevolge daarvan ontvangen de belastingplichtigen voorloopig geen aangiftebiljet en behoeven zij geen aangifte te doen voor het gebruiken van een perceel of voor het houden van dienstboden, paarden, motorrijtui gen, pleiziervaartuigen en biljarten. Ook de z.g. beschrijving, waarbij door de ambtenaren wordt geïnformeerd naar belaste" objecten, biyft voorloopig achter wege. Voorts wordt nog medegedeeld, dat zy die het voornemen hebben de door hen gehouden motorrgtuigen of pleiziervaar tuigen het geheele jaar 1942 niet te ge- bruiken, kunnen nalaten de inspecties der belastingen daarvan in kennis te stellen. Verzegeling zal voorloopig niet plaats vinden. Minister Fischboeck hoofd van de Duitsche prijsvorming. De Führer heeft op voorstel van den gemachtigde voor het vierjaarplan, rgksmaarschalk Goering, den minister b.d. dr. Hans Fischboeck met den titel van staatssecretaris benoemd tot rijks commissaris voor de prgsvorming. Dr. Hans Fischboeck werd 24 Januari 1893 te Geras in de gouw Neder Donau geboren. In den wereldoorlog streed hg aan het front in het Tiroolsche gebergte. Na den oorlog voltooide hg zyn juridi sche studie en wgdde zich vervolgens aan het practische economische leven. Bg de overeenkomst van Berchtesgaden werd dr. Fischboeck op verzoek der Duitsche regee ring belast met de behandeling van de economische betrekkingen tusschen het Duitsche rijk en Oostenrgk. In de eerste nationaal-socialistische regeering van dr. Seyss-Inquart was dr. Fischboeck Oosten- rijksch minister van handel en had als zoodanig deel aan het besluit der Oosten- rijksche regeering tot aansluiting bij het Duitsche rgk. De liquidatie van de Oos- tenrgksche regeering stond onder leiding van dr. Fischboeck als minister van han del en financiën. Na de bezetting van Nederland nam dr. Fischboeck als com missaris-generaal in het kader van het rijkscommissariaat de leiding der econo mische en financieele aangelegenheden voor het bezette Nederlandsche gebied op zich, Hieromtrent deelt het xijkscommis- sariaat mee, dat dr. Fischboeck zgn ambt als commissaris-generaal van fi nanciën en economie in het rijkscom missariaat voor het bezette Neder landsche gebied blgft waarnemen. Zes dooden bij Britsche luchtaanvallen. Eergisteravond en -nacht zijn talrijke Engelsche vliegtuigen naar Nederlandsch gebied gevlogen. Een vrij groot aantal bri sant- en brandbommen werd lukraak, meestal van groote hoogte en in hoofd zaak op open terrein, neergeworpen, maar ook op woonwgken. In een plaats in Noord-Holland werden eenige woonhuizen volkomen vernield, verscheidene andere werden zwaar beschadigd. Van de bewoners dezer huizen vonden zes den dood, twee werden zwaar, zeven licht gewond. In een stad in het Zuiden des lands ontstond tengevolge van het neerwerpen van bom men op woonwgken deels zware, deels lich te schade aan gebouwen. Een persoon kreeg daarbij zware verwondingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1