Kent U dit gevoe/?A AKKERTJE Neem 'n De herbouw van Middelburg. De Nederlandsche Pijnstiller DE TIJGER h iveede blad PROVINCIALE ZEsLüiiöCtlE COURANT Vrijdag 16 Januari 1942 Een onderhoud met Middelburgs bouwmeester, ir. P. Verhagen. DE STAD BLIJVE WAKKER Als iemand belast is met een groote, verantwoordelijke taak, heeft men als be langstellende de neiging hem van tijd tot tijd de vraag te stellen: „Hoe gaat het?" Ir. P. Verhagen, de geestelijke vader van Middelburg's herbouwplan, de bouwmeester zonder wiens voorkennis en goedkeuring niets tot stand komt, dat met den weder opbouw uitstaande heeft, is zoo'n taak toe bedeeld, en daarom hebben wjj, nu nieuw- Middelburg duidelyk zichtbaar in wording is, boven vermelde vraag tot hem gericht. Zijn antwoord luidde: „Het gaat boven verwachting goed. Van de meer dan 650 panden, die destijds vernield werden, zal niet meer dan de helft in het centrum worden herbouwd. Dit aantal is voldoende om de binnenstad volledig te doen her rezen. Van genoemd aantal is reeds meer dan een derde herbouwd, in aanbouw dan wel aanbesteed; van de overige panden zijn reeds zeer vele plannen goedgekeurd; fei telijk is de toestand zoo, dat we nog slechts met de eigenaren van een zeer klein aantal verwoeste eigendommen niet tot overeenstemming zijn over de finan- tieele basis van den wederopbouw". „Middelburg's bevolking is u dus, wat initiatief betreft, niet tegen gevallen?" „Stellig .niet. Aanvankelijk waren er vele en groöte moeilijkheden, maar mede dank zij den herstel-zin van de getroffenen kon den de meeste na eenigen tijd worden over wonnen, en thans kaïi men een bouwlust waarnemen, die niets te wenschen overlaat. Dit beteekent natuurlijk wee* niet, dat iedereen, die gaat herbouwen, voor 100 procent tevreden is, dat men geen onmo gelijk te verwezenlijken verlangens ten aanzien van de nieuwe panden zou hebben, dat allen enthousiast zijn over de eischen, die wij aan hun woonhuizen en winkel panden hebben gesteld". „Zoo zijn sommige herbouwde winkeliers weinig gesticht over het formaat van hun winkélruiten", merkten we op. „Ja, deze kwestie heeft veel stof doen opwaaien", gaf ir. Verhagen toe. „ZOoals u weet zijn de étalage-ruiten aan bepaalde afmetingen gebonden, men mag de ruiten maar niet zoo groot maken als men zou willen. Ik acht een begrenzing noodig omdat de nieuwe binnenstad van het oude Middelburg aan bepaalde architectonische eischen moet voldoen. Middelburg heeft een eigen, rhythme, en het zou foutief zijn als dit in de binnenstad verstoord zou worden. Ik geef gaarne tcfe, dat de enke ling soms meer gediend kan zijn door een grooteré étalage-ruit, ook al moet men dit weer niet overdrijven, maar groote vlakken glas zouden de architectonische waarde, de attractie van het geheel scha den. En is het tenslotte ook weer niet zoo, dat de enkeling gebaat is bij een zoo aantrekkelijk mogelijk' geheel Trouwens, ik ben niet zoo star om in geen enkel geval afwijking toe te laten. Een enkel te étaleeren artikel eischt absoluut een groo- tere ruit, en in dat geval komen we zoo veel mogelijk aan de utiliteitsbegrippen tegemoet" Voortreffelijke samenwerking. „Was het niet moeilijk de vele tientallen architecten uit alle deelen des lands, die deel aan den herbouw hebben, van Uw principes te doordringen?" „Absoluut niet. Het is Werkelijk een lust waar te nemen hoe vrijwel alle collega's zich artistiek binnen het door mij vast gestelde raam bewegen. Soms moet ik er zelfs voor waken dat de hun moderne op vattingen niet sterker afremmen dan ik noodig acht". „Tusschen welke polen kunnen zij zich vry bewegen", vroegen we. „Bij den herbouw heb ik mij tot doel ge steld den typisch-Mlddelburgschen geest te transponeeren in dezen tijd. Middelburg moet Middelburg blijven. Dit is niet moge lijk als we 18e eeuwsche huizen of ultra moderne panden zouden bouwen. Tusschen deze twee uitersten kunnen de architecten zich bewegen. U ziet, dat deze vrijheid neg zeer groot is." „Zelfs groot genoeg voor allerlei con flicten", merkten we op. Onze zegsman knikte, doch voegde eraan toe, dat deze niet voorkomen. Ir. Verhagen bleek zelfs zeer te spreken over de wijze waarop alle medewerkende architecten zich van hun taak kwijten, en zich hebben inge steld op het Middelburgsche rhythme. „U is dus tevreden over deri gang van zaken 'in onze stad; tevreden over het type huizen, dat gebouwd wordt, en over de vordering van den wederopbouw", vroegen we op den man af. Ir. Verhagen knikte bevestigend, en zei vervolgens: „Natuurlijk is het eene pand in architectonisch opzicht beter dan het andere, doch ik ben ervan overtuigd, dat het geheel goed zal worden. Er is natuur lijk critiek, vooral van leeken, maar deze dienden te beseffen, dat zij elk pand ook als onderdeel van het geheel moeten be schouwen. Men^schorte zijn oordeel over de resultaten van den wederopbouw op, totdat alle straatwanden compleet zijn. Boven dien zal men er goed aan doen te trachten in het nieuwe niet het verleden terug te vinden. Dat toch is voor goed vernield, komt niet terug. Dat het werk goeden voortgang vindt,* kan iedereen constatee- ren. Het is natuurlijk gevaarlijk voor spellingen te doen omdat «we niet weten hoe dit jaar de materiaal-positie wordt, doch blgft deze zooals die thans is, d^n komt de binnenstad voor 't einde van 1942 zoo goed als gereed. Wat de rest van de stad betreft, de kaden zijn onze grootste zor genkinderen, maar ik meen toch reeds nu te mogen ze^en, dat er daarvoor een oplossing weldra nadert. Ik zou op de feiten vooruitloopen als ik u de oplossing aan de hand deed, dus zwijg ik er voorals nog over". Middelburg's toekomst. Het was voor ons uiteraard verleidelijk met dén man, die onze stad herbouwt, van gedachten te wisselen over de kansen, die Middelburg in de toekomst heeft. Er be staat immers meestal een nauw verband tusschen het uiterlijk van een plaats en haar welvaart. Ir. Verhage bleek van opvatting, dat Middelburgs toekomst in hooge mate af- hankelijk zal zijn van het antwoord op de vraag of de gemeente straks als stedelijk centrum aan veelal hoogere eischen zal voldoen dan in het verleden. Z.i. was Mid^ delburg met zijn knusse straatjes voor den oorlog op weg\ in te dommelen. Het is op zeer ruwe wijze uit dien dommel wakker geschud, en volgens hem gaat het- er nu vooral om of het wakker blijft. „Ik kan alleen zorgen dat de bevolking een nieuwe binnenstad krijgt, waarmee zij straks kan werken, maar het overige hangt van de bevolking, met name van den mid denstand zelf af. M.i. zal zij dienen te zor gen, dat Middelburg in economisch en cultureel opzicht de verre omgeving trekt. Middelburg zal zich nog meer dan vroeger tot centrum van Zeeland moeten opwer ken. Ik ben er volkomen van overtuigd, dat dit inspanning gaat kosten, maar ik zou willen zeggen: „Het doel is deze Inspan ning waard". Een geruststelling is het, dat het stadsbestuur actief en paraat is, en misschien beter nog dan ik de noodza kelijkheid van den nieuwen koers, dien Middelburg zal hebben te varen inziet." SPORT ALLE VOETBALWEDSTRIJDEN AFGELAST. Naar :wij van de zijde van den Nederlandschen voetbalbond vernemen 2ün alle voor Zondag a.s. vastgestelde competitiewedstrijden afgelast. Ook alle hockeywedstrijden afgelast. Naar wij van den Nederlandschen hockey bond vernemen zijn alle voor Zondag a.a. vastgestelde competitiewedstrijden afgelast. HANDBALCOMPETITIE. Alle voor a.3. Zaterdag vastgestelde handbal- wedstruden zijn afgelast. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND le KL. GROOT-BILJART, ANKElt KADER 45/1. Van de Pol verbetert eeu record. Gistermiddag zijn te Rotterdam do wedstrijden begonnen om het kampioenschap van Nederland, eerste klasse grootbiljart, anker kader 45/1. Dit kampioenschap is tot dusver nog slechts twee maal in Nederland verspeeld: voor de eer ste maal in het seizoen 1935,36, voor de tweede maal in het seizoen -1936/37. Den eersten keer werd de Amsterdamnier De Leeuw kampioen met eou algemeen gemiddelde van 9.93 e» den twee den keer zijn stadgenoot Sweering met een al gemeen gemiddelde van 9.06. Van de Pol zorgde in de eerste partU al dadelijk voor een verrassing, doordat hij het Nederland sche record van bet hoogste gemiddelde in één partij op zijn naam bracht. Houder van dit record was Sweering met een gemiddelde van 27.27. pe Rotterdammer v. d. Pol beëindigde de partij t...10 beurten. zocdat zijn gemiddelde 30 bedroeg, «y speelde bijzonder sterk, want na in de 2e beurt 55 te hebben gemaakt, scoorde hij in de 4e. 5e, 6e en 7e beurt resp,; 78, 50, 55 en 43. Men dacht reeds aan een geweldige verbetering van het record, toen hU in de 7e beurt op 293 strand de. Voor de laatste zeven punten had hij toen nog drie beurten noodig. BESLUITEN, .BENOEMINGEN, ENZ. - Te Hilversum slaagde voor het examen vakbekwaamheid ip het automobielbedrijf de neer L. de Groene W.A.Z. te^Kapelle (Z.B.), Mejuffrouw M. Post te Breskens slaagde voor het examen „Bevolkingsboekhouden". Bif beschikking van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherü vf\ ra.e.t inSang van den datum, waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden, benoemd tot directeur der rUksserumïnrichtlng te Rotterdam 'ór. C. J. richting"' tllans bacteriolooS aan genoemde in- de gehouden examens voor het diploma Bevolkingsboekhouding, slaagde de heer P. van Wette te Wemcldlnge, werkzaam als ambtenaar op uo gemeente-secretarie te Kapelle. Met. Ingang van 1 Februari Is benoemd tot landbouwkundig opzichter der gemeente Rotterdam uc heer E. Dootjes, oudleerling der Rijkslandbouw- ftchool te Goes. KINDERLIJKJE GEVONDEN. Eenige dagen geleden vonden spelende kinderen te Beilen in een sloot het' lijkje van een pasgeboren kind. Tijdens het on derzoek van de politie heeft een 24-jarige ongehuwde vrouw van Beilen zich bij de justitie te Assen gemeld, waar zij in verzekerde bewaring ig gesteld. ALS JARIG BENT TRACTEERT U... Als U jarig bent tracteert U. Dat Is nu een maal zoo gebruikelijk. U schenkt met milde hand aan vrienden en kennissen die U komen geluk- wenschen, al naar gelang Uw beufs enUw bonnen het toelaten. Honderden Nederlanders hebben thans een niouw verjaardagsgebruik ingesteld. Zij storten o;) den dag van hun verjaardag even zooveel maal een dubbeltje, een kwartje, of een gulden ook al weer naar gelang hun beurs het toelaat, op de girorekening van de Nederlandsche am bulance. En dan eten zij en hun vrienden dien dag een gebakje minderMaak dit nieuwe verjaar dagsgebruik tot het Uwe. Misschien is U vandaag wel jarig. Welnu, hier is het gironummer: 87600, Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Doe mee aan de verjaardagstorting. KERK- EN SCH00LNIEUWS Buitengewone Synode der Hervormde kerk. DE RAAD VAN BEHEER EN DE PREDIKANTSTRACTEMENTEN. - Deze synode was bijeengeroepen naar aanleiding van de verwerping van de re- glementsontwerpen betreffende de rechts positie en bezoldiging van de predikanten der Ned. Herv. Kerk door de provinciale kerkbesturen. In behandeling kwam een schrijven van den Raad van Beheer naar aanleiding van de verwerping van genoemde reglementen. Hij beschrijft daarin den stand van de kwestie en spreekt 'zijn teleurstelling uit, dat door de verwerping de predikantsbezol diging in een impasse is geraakt. Want met de bestaande regeling kan niet verder worden gewerkt. De leden van den raad zien zich dan ook alleen in staat hun werk zaamheden met het bestaande reglement nog voort te zetten, indien in den loop van het jaar 1942 komt vast te staan, dat een redelijke oplossing voor het betrokken vraagstuk op korten termijn is gevonden. Van hem zijn uit den aard der zaak geen nieuwe voorstellen tegemoet te zien. De raad acht het intusschen niet verantwoord zonder meer op de totstandkoming van een nieuwe regeling.te wachten. Aan den nood dercandidaten en der aanstaande emeriti kan de raad momenteel niets doen. Ten aan zien van de inmiddels zeer gestegen nood in vele predikantsgezinnen kan de raad van beheer het echter niet verantwoorden de gevolgen van dit uitstel op die gezinnen te laten neerkomen. Hij wil daarom aan pre dikanten. die tengevolge van een verleende dispénsatie minder dan 2250 ontvangen, een aanvulling geven tot dat bedrag, omdat de meesten van hen door het uitblijven van de nieuwe regeling een vrij aanzienlijke verbetering van inkomsten derven over het tijdvak van 1 Juli 1941—31 December 1942. Daardoo/ komt men zoowel de jongere als de oudere predikanten, die in dezelfde om standigheden verkeeren. te hulp. Dit wordt bedoeld als een tijdelijke hulp en niet als een basis voor beroeping. Voor een groep predikanten kan deze maatregel geen uitkomst geven. Dat zijn de plus minus 22 predikanten, staande in een gemeente met minder dan 100 zielen. Voor hen zou de aangewezen weg zijn gel den berchikb?or te mt daarvoor in aanmerking komende fondsen." De raad geeft daarvoor wijziging van het huishoudelijk reglement in overweging hij licht daarna toe, waarom dit voorstel maar voor een keer van kracht kan zijn. Wordt geen nieuwe regeling ingevoerd, dan zullen noodwendig de tractementen der hooger gesalarieerde predikanten moeten worden ingekort. Indien deze aanwijzingen door de Synode zullen worden overgenomen, zal daarmede voor de eerste groep 60.000 en voor de tweede, groep 15.000 noodig zijn. In de discussie, die hierna volgt, wordt dank uitgesproken voor het feit, dat de Raad van Beheer blijft. De Synode nam onder den indruk van een en ander met algemeene stemmen het besluit in de rechten van den door den Raad van Beheer gewezen weg voort te werken. Zij benoemde opnieuw de commis sie, die deze" voorstellen heeft voorbereid en verzocht haar zich te bezinnen over de punten 1. de kleine gemeente, 2. 't verplicht emeritaat, 3. de verhouding bestuur-be- heer. 4. toename «van de bestuursmacht, 5. de vacature penningen, 6. het gratie- jaar, 7. de standplaatsfiguur, 8. de ver meerdering van de lasten der gemeenten, en hierover rapport uit te brengen aan de Synode. Een verzoek van den Hervormden Zen dingsraad werd ingewilligd. Besloten werd de subsidie aan den Schippersraad voor 1942 met f 500 te verhoeden. Eer verzoek van „Land in Zicht" werd verwezen naar den raad voor Inwendige Zending. Een bij zondere spoedcommissie werd ingesteld, die bestaan zal uit het moderamen der Synode en vijf leden. In de vacature van wijlen mr. de Roon Swaan werd als lid in den Raad voor Uitwendige Zending benoemd ds. Boer. lp het hoofdbestuur van de federatie van Hervormde Jongeren wordt voor een jaar als vertegenwoordiger der Synode benoemd de secretaris der Synode. €en gevoel, 'alsof Uw lendenen in een greep zijn geval, die*U slap, mat èn lusteloos maakt en Uw spie ren stijf en pijnlijk. Dan hebt U een griep of'n kou onder de leden. Grijp dan direct in en neem nog vanavond één of twee "AKKERTJES RAKKERTJES" zullen zoo'n griep- infectie krachtig bestrijden en als 't ware in de kiem kunnen smoren. "AKKERTJES" helpen dubbel, want ze zijn tevens echte pijnverdrijyers. FEUILLETON 77) DOOR J! REGIS „Ik ben maar een beetje in onmacht ge vallen" zei de politieman, terwijl hij wegens het licht met zijn oogen knipperde. „Maar mij heeft hjj toch niet te pakken gehad Ik denk, dat het voor vannacht wel met het pretje zal z\jn afgeloopen. Ik heb eens na-, gekeken en uitgerekend, hoe hij is binnen gekomen. Hjj heeft ons naar den Oostkant gelokt, doordat hij daar een ruit kapot schoot, en toen liep hij achter den muur om naar den anderen kant en vandaar hierheen. yVat er toen onder de ramen ge beurde konden we niet, zien. Hij sloeg de ruit stuk van de provisiekamer, klom naar binnen en toen we naar beneden renden, lag hij onderaan de trap, waar hjj zich ver stopt had Het getoeter van een auto maakte een einde aan zijn uiteenzetting en de stem van Rambouillet verlangde luid om binnenge laten te worden. Een minuut later stond hij bulten adem voor Wallion. „De rechercheur is daar gebleven", hijg de hij. „He moest hier komen en hooren, wat er gebeurd is Wat is er precies alle maal gebeurd?" Toen Maurice Wallion onbewegelijk bleef zitten en zonder te antwoorden maar naar hem 'bleef kijken, voegde hij er naïef, zon der een spoor van ironie, aan toe „Nu? Hoe is het met uw theorie ge gaan, monsieur Wallion?" HOOFDSTUK XVII. Leadbitter krijgt een standje. Kerstmis ging voorbij. Op Eersten Kerstdag had Suzanne allen op de inne mendste wijze in de Villa Rosa onthaald en,Wallion verbaasde zich over den goeden moed van mevrouw Chrisman. Ze had met geen woord over zijn echec gesproken. Ja, geen van de menschen, die hier aanwezig waren, toonde de minste teleurstelling. Ze schenen het voor heel natuurlijk te hou den, dat de strijd tegen zulk een tegenstan der lang en rijk aan mislukkingen moest zijn,en him vertrouwen in den journalist was, althans naar het uiterlijk, niet ge schokt. Dit vertrouwen in zijn kundigheden ont roerde W. llion en hij vroeg zichzelf in zijn donkerste uren af, of men zijn bekwaam heden niet overschatte. Er kwamen oogen- blikken, en die moesten, komen, waarin hij, alleen met zijn gedachten, twijfel en onrust voelde. Hij vertrouwde zichzelf niet meer en Voelde neiging, in zijn tegenstander een bovenmenschelijk, huiveringwekkend we zen te zien, tegen wien al zijn slagen moes ten afstuiten en ten opzichte van wien al zijn plannen in het zand moesten verloo- pen Maar zulk een tosstand van depressie was onnatuurlijk voor een man als Wallion. Zijn energie keerde terug, zijn gedachten verhelderden zich en hij kreeg zijn vroege- ren scherpen blik weer. Hij kon de grap pen van den Franschman weer met rente terug geven en hij kon lachen over do ge ruchten, die ovfer zijn nederlaag de rondte deden. Op een of andere manier was een ver wrongen en overdreven voorstelling van het gebeurde in de Villa Rosa uitgelekt. Op de krantenredacties werd gelachen en op andere plaatsen maakte de naijver op Wal- lions vroegere triomfen gebruik van de gelegenheid, zijn nederlaag uit te buiten. Hij werd scherp gecritiseerd en met supe rieure kennis van zaken. Wat den philanthroop Cray betreft, deze belde Wallion telefonisch op, drukte zijn spijt uit en raadde den journalist aan, niet op te geven. Op Tweeden Kerstdag zag Wallon den philanthroop in zijn eleganten rooden auto, op zijn gemak in de kussens geleund, met Leadbitter aan het stuur. De heeren wisselden een groet, die aan be leefdheid niets te wenschen overliet (Wordt vervolgd.) ROTTERDAMS WEDER0PB0UWPR0BLEMEN. DE VERGOEDING VOOR OORLOGSSCHADE. De stichting tot behartiging van de be langen van de door den oorlog getro^-n bedrijven te Rotterdam heeft een uitvr memorandum aan de autoriteiten voorgc legd over de wederopbouwproblemen van Rotterdam. Ten aanzien van de rijksbijdragen in oorlogs-geweldschade is reeds verschille de malen door de stichting betoogd, dr het besluit op de materieele oorlogsschar den getroffenen geen tegemoetkoming geeft, welke hen tot een redelijken, her bouw in staat stelt. Met betrekking tot de onteigenings schadeloosstellingen kan dé stichting thans optimistischer geluiden laten hooren. Naar de overtuiging van deze stich ting zal men te Rotterdam slechts dan alleen uit de moeilijkheden kunnen ge raken, indien het besluit vali de ma terieele oorlogsschaden in dien zin wordt herzien, dat de rijksbijdrage wordt verstrekt op basis van de her bouw- en herinstallatiekosten, vermin derd met een aftrek voor de, door de vernieuwing verkregen, verbetering. De aandacht wordt er op gevestigd, dat o.a. in Duitschland wel de nood zakelijkheid is gevoeld van een aan sluiting bij de inmiddels gestegen her bouwkosten van het onroerend goed. De Duitsche Kriegssachschaden-Verord- nung bepaalt de hoogte der vergoeding, ook voor onroerend goed, op de kosten van her aanschaffing. De stichting geeft in het memorandum als haar stellige overtuiging te kennen dat door een afdoende rijksbij drage in de oorlogsgeweldschade aan on-" roerend goed, een van de voornaamste hin derpalen, welke den wederopbouw in den weg staan, wordt weggenomen. De economische toekomst van Europa. Beschouwingen van minister Funk In een nummer van het tijdschrift „Ak- tion" houdt dé Duitsche minister van eco nomische zaken, dr. Funic, ziéh bezig met de economische toestand van Europa, waarbij hij tevens in dit verband een reeks actueele vraagstukken behandelt. Het eco nomische leven der staten van het nieuwe Europa, zoo schrijft minister Funk o.a berust op persoonlijk iniatief en zelfstandig» ondernemerschap, en wanneer eens de staat zelf het economisch iniatief neemt, dan geschiedt dat slechts, wanneer de par ticuliere volkshuishouding bepaalde essen- tiéele problemen met vermag op te lossen en uitsluitend met het doel om het parti culiere initiatief op te wekken. In Europa is de passieve solidariteit reeds tot werke lijkheid geworden. Hieruit'een actieve soli dariteit te maken, is het doel van al de genen, dien het lot van de Europeesche volkeren is toevertrouwd. Ook hier is reeds een goed stuk van den weg afgelegd. Een eensgezind Europa veronderstelt jon ze krachten, die den wil bezitten tot een doel treffende en rechtvaardige samenwerking, doch tevens ook leiding kunnen geven. Het kan aan geen twijfel onderhevig zijn, dat de economische capaciteit van Europa onder een zoodanige leiding bij vreedzame ontplooiing tn systematisch toezicht nog in sterke mate kan worden opgevoerd. Juist op het gebied van de economie is altjjd bewaarheid, dat het leven de wetten wijzigt. Dt schijnbaar onomstootelgke wet der Anglo-Am erikaansche liberalistische wereldordening kon geen standhemden, om- N dat zij indruischte tegen de levensbelangen der afzonderlijke volksche gemeenschap pen. De toekomst behoort aan de volkeren, die evenzeer de fouten van het verleden als de extremer eaetie daarop door 'n zin volle synthese weten te. overwinnen. ONZEKERE STEMMING OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS- De beurs is, voor het oogenblik althans in e<m stadium gekomen, -waarin het koerspeil geen groote veranderingen ondergaat. De berichten uit Oost-Azië zijn ongeveer van dezelfde strekking als de laatste dagen. De beurs had een onzeker voorkomen. Bij de opening was 'de stemming goed prijshoudend, maar tijdens het verdere ver loop was de prijsontwikkeling onberekenbaar. De affaire was echter merkbaar ingekrompen. Voor olies bestond oogenschijnlijk veel belangstelling, maar er waren meer kijkers dan handelaren. De koers schommelde een groot gedeelte van den middag tusschen 230 en 233 maar later trad er eer. verzwakking in.' H.V.A.'s schommelden re- ruimen tijd tusschen 276 en 279. Maar toen olies beneden 230 kwamen ging het leidende suiker aandeel achteruit. Van de rubberfondsen gaven Amsterdam rubbers een overeenkomstig verloop te zien In de tabaksrubriek stegen Delis aan vankelijk om vervolgens weer eenige punten la ger te komen. De scheepvaartmark gaf matige affaire te zien in scheepvaartunies en hier waren fluctuaties meerendeels beperkt, waarbij later in den middag omstreeks de laagste prijzen van den dag werd afgedaan. De industrieafdeeling was stil. De toonaagevende aandeeleij waren mee rendeels een kleinigheid lager. Het geheele beeld van de markt kon aldus worden gedefinieerd, dat er weliswaar minder aanbod was dan de laatste d&gen, maar dat de kooplust ook nog ver te zoeken was. Voor Nederlandsche beleggingswaarden bestond een goed prijshoudende stemming. De obligation uit de jongere emissies waren in doorsnee wei nig vei^nderd, maar toch iets hooger. A Amsterdamsche Bank 138 138% A Incasso Bank 135% Nederland 1941 4 *fe 1 100.100'i Nederland 2e lng. 1940 4 101% 101% Nederland met bel. fa. 1940 4 102 101% Ned. k f 1.000 1938 (3%) 3 93% 93V94 Indië a 1000.— 1937 3 87% 87 InöiS a 1000.— 1937 A 3 85 85 A Koloniale Bank 142% 142 A Ned. Ind. Handelsbank 95 93% C Ned. Handels Mij. 320 120% A Algemeene Kunstzijde Unie 153% 153-% A Van Berkei's Patent 136' 135' ,-34 C Calvé Delft 123% 123%-22*4 A Fokker Vliegt. Fabriek 216 216 A Lever Bros en Unilêver 172% 171%-70 A Ned. Ford Auto Mij. 341 A Philips Gloeil. Gem. Bezit 285% 2S5%-85 A Dordtsche Petr. Ind. Mij. 193% 193'a. A Kon. Petroleum Mij. 232% 233-28 Bat. Petroleum Mij. Obl. 3% Si A HollandAmerike Lijn 123% 133-30 A JavaChinaJapan Lijn 110 109-10 A Kon. Ned. Stoomboot Mij. 168% 166%-65% A Ned. Scheepvaart Unie 154 154% -50% A Handelsvereen. Amsterdam 279 279-7-1 A Javasche Cultuur Mij. 152 153 A Ned. Ind. Suiker Unie 152 153 C Dell Mij. h 1000.— 156% 155-58 A Sene-mbah Mij. 141-42 C Amsterdam Rubber 171 173-66 A Deli-Batavia Rubber Mij. 128 122-25 A Sumatra Rubber Cultuur 151 144 A. Ver Ind. Cultuur Ondern. 107 114 A Hessa Rubber Mij. 99% Nederland 19-11 3% f 100.— 95% 95%

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 5