Vlissingen Goes zachte werking! U VOELT U NIET PRETTIG tw kennissen zullen het bij zonder waardeeren, als U „theeschenkt van Teeletten, Neerlands fijnste theesurrogaat Vraagt uw winkelier. Q&ctr- en. sjtlcloJc des- fy/tsle. ecAie. iJvaaJ Owlaf© Rotterdam STADSNIEUWS BIJ SNEEUWVAL GEEN GLIJBANEN OP VERKEERSWEGEN. •De verleiding om bij sneeuwval glij baantjes te maken is voor de jeugd steeds groot. Tot op zekere hoogte, vanzelfspre kend. Doch het kan een gevaarlijk spel letje wordén, wanneer de kinderen op trottoirs en den rijweg glijbanen gaan maken. Vooral onder de gegeven omstan digheden zouden deze spiegelgladde banen na het intreden van de duisternis een groot gevaar voor het publiek kunnen op leveren. Op verzoek van de politie doen wij daarom een beroep op de jeugd brj sneeuw val het maken van glijbanen op wegen voor het publiek bestemd/ na te laten, terwijl wij ouders en onderwijzers verzoe ken het gevaar daaraan verbonden, onder het oog van de kinderen te brengen. Hier door kunnen vele 'valpartijen met de on aangename gevolgen, voorkomen worden. Mochten er eventueel toch nog glijbanen gemaakt worden, dan worden omwonenden verzocht deze door het strooien van asch of zand, onschadelijk te maken. BADHUIS AAN DE BONEDIJKESTRAAT Gedurende de week van 5 tot 10 Januari werden in het badhuis 1602 baden genomen en wel 1341 door heeren, 154 door dames en 107 door kinderen. Waakt tegen bevriezing van uw waterleiding. VORST VEREISCHT VOORZORGSMAATREGELEN. Aangezien de brandstoffenschaarschte de kans op bevriezing van de waterleidin gen verhoogt, is het, meer dan in vroegere winters, noodzakelijk het gevaar van be vriezen door het nemen van voorzorgs maatregelen te voorkomen. Immers is het kwaad eenmaal geschied, dan is het her stel zeer bezwaarlyk. Materiaal voor-repa ratie-doeleinden kan bijna niet meer worden verstrekt en bovendien maken de transportmoeilijkheden en de verduiste ringsvoorschriften het voor het waterlei dingbedrijf en den waterfitter uiterst moeilijk in geval van lekkage tijdig in te grijpen. In het algemeen kan slechts tot half zes 's avonds hulp verleend worden, nadien is het verrichten van kleine repa raties-en het afsluiten van de toevoerlei dingen naar de perceelen vrijwel onmoge lijk. Het is daarom van het hoogste belang, dat eeh ieder, zooveel in zijn vermogen ligt, bevriezing voorkomt. In overleg met de vakgroep waterleidingen van de be drijfsgroep openbare nutsbedrijven worden daartoe de volgende maatregelen dringend aanbevolen. Als de vorst invalt, dient men onnoodige afkoeling in ruimten, waar waterleidingen liggen te voorkomen door ramen en.deuren goed gesloten te houden en kieren by dorpels van ramen en vooral bij die van deuren, waarop de wind staat, dicht te maken. Neemt de vorst dan toe, dan is de water leidingsinstallatie alleen veilig, indien zij geheel wordt afgetapt. Daartoe moet men al 3 volgt te werk gaan Hoofdkraan sluiten; leègloopkraantjé openen (met emmer eronder)alle tap kranen in huis openen en open laten staan; alle leidingen geheel ledigen door krachtig blazen in alle tapkranen; alle closetstort bakken doortrekken, daarna de tapkranen sluiten; de stopkranen nabij de closetstort bakken open laten staan. Om de afgetapte leiding weer in gebruik te lemen moet men achtereenvolgens Het leegloopkraantje sluiten; de hoofd kraan openen; 'alle tapkranen openen en weer sluiten, nadat de lucht daaruit is ontsnapt. Koud -gelegen W.C.'s vereischen vpelal bijzondere voorzorgsmaatregelen. Zoo ver dient het aanbeveling na elk gebruik een handvol zout in den closetpotafvoer te storten; het bevriezen wordt erdoor voor komen. Dit middel mag echter in geen ge val worden toegepast in closetstortbakken en andere toestellen. Indien verscheidene perceelen of gedeel ten van perceelen gezamenlijk op de wa terleiding zijn aangesloten, wordt den be woners aangeraden het gevaar voor bé- vriezing der waterleiding door samenwer king doeltreffend te bestrijden. Tenslotte zij nog vermeld, dat by niet ce strenge vorst de waterleidingen overdag kunnen worden gebruikt. Het aftappen dient echter steeds 's avonds zoo vroeg mogelijk te geschieden. Bestaat de waterleidinginstallatie uit verscheidene afzonderlijke gedeelten, dan kan men die buizen, welke het meest aan de koude zijn blootgesteld, steeds afgetapt laten en de overige gedeelten alleen ge durende den nacht afgesloten, houden. STAD SNIEUWS DE BEVOLKING IN J94I. Gestadige groei. Op ,1 Januari 1941 telde Goes 10972 in- fezetenen, verdeeld in 5667 vrouwen en 305 mannen. Er waren dus 362 vrouwen meer dan mannen. De bevolking nam toe door 213 geboorten, w.o. 99 kinderen van fiet vrouwelijke geslacht en 144 van het mannelijke geslacht, en voorts door vesti ging van 867 personen, w.o. 462 vrouwen en 405 mannen. De totale vermeerdering door geboorte én vestiging bedroeg dus 1080 personen. Het aantal inwoners verminderde door het overlijden van 45 mannen en 43 vrou wen met 88 personen en door vertrek van 432 vrouwen en 318 mannen met 750 per sonen. De totale vermindering door over lijden en vertrek bedroeg dus 838 per sonen. Zoo Was er een geboorte-overschot van 125 en een vestigingsoverschot van 117 pfersonen, waardoor het aantal inwoners met 242 steeg en op 11214 kwam. Deze groei is ongeveer gelijk aan die van de achterliggende tien jaar, in oogen- schouw genomen, dat enkele dier jaren abnormaal verliepen tengevolge van het onttrekken van inwoners aan Goes door overplaatsing van Raad van Arbeid, kan tongerecht, spoor-remise, kantoor water staat, enz. Hoewel het „overschot" vrouwen nog ta melijk groot is valt het toch op, dat dit vrijwel gelei'delyk kleiner wordt. Zoo wer den er 15 jongens meer .geboren dan meis jes, maar den doorslag gaf, dat er 114 vrouwen meer vertrokken dan manned, terwyl er zich 57 vrouwen meer dan man nen vestigden. Bovendien stierven 2 vrou wen meer dan mannen. Zoo bedroeg de vermeerdering met mannen 158 en met vrouwen 84, waardoor het „overschot" vrouwen verminderde met 74 tot 288. RECHTSZAKEN POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Mishandeling van een wpthouder. Niet. verschenen was de 88-jarige kleermaker en hulppostbode J. de V., uit Nieuw- en Sint Joosland. diè op 27 November, toen hij een ver keerd bezorgde briefkaart ^noest halen bU den heer E. Verlare, wethouder aldaar, dezen on verhoeds een paar klappen in -het aangezicht gaf. Eisch en voijnis luidde 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Krokodillentranen. De politierechter voegde de 25-jarige M. van S. geboren F. uit St. Laurens toe, haar tranen maar bij zich te houden, want die waren volgens het niet bijzonder fraaie rapport bij haar nog al makkeluk te voorschijn te krijgen. Zij heeft zich vergrepen aan bij haar in bewaring zijnde la kens, servetten enz. van vluchtelingen uit het be gin van den oorlog. Zij maakten die goederen ten deele te gelde en wel voor 36. Eisch en vonnis xwaren beide 14 dagen ge vangenisstraf. Suikerbieten weggenomen. De 25-jarige werkman N. M. uit Middelburg had op 20 October op de Loskade eenige# suiker bieten, toebehoorende aan de Centrale Suiker maatschappij weggenomen en werd deswege ver oordeeld tot 10 of 5 dagen, overeenkomstig den eisch. Onbeheerde rijwielen. Te Aardenburg mag men, volgens een voor schrift van den burgemeester, gegron<i op de Wet betreffende bescherming tegèn luchtaanval len tijdens de duisternis geen rijwielen onbe heerd op straat laten staan: De 30-jarige metse laar I. S. M. aldaar deed dit in den nacht van 17 op 18 September toch. Hij wérd conform den eisch veroordeeld tot 5 of 3 dagen hechtenis. Diefstal van appelen. Bij verstek werd de 40-jarige landarbeider G. E. uit Ellewoutsdhk wegens diefstal van 21 kg- appelen ten nadeele var> M. L. BoogaarlVan Swalmen veroordeeld tot 15 of 10 dagen over eenkomstig den eisch. Mishandeling. Op 2 Deoember j.l. heeft P. K. een 46-.1arigen slager uit Waarde, M. K. Louwerse een klap in het gezicht gegeven. Eisch en vonnis 10 of 5 dagen. Een gevangenisstraf van 14 dagen was de eisch en het vonnis, in de'zaak tegen den 56-jari- ,gen landbouwer W. L. te Hoedekenskerke, die L. Lcngemaire op 5 October een stomp tegen het hoofd en een trap tegen de lendenen gaf en A. Lèngemaire een slag tegen het hoofd. Oplichting. De 30-jarige koopman G. G. uit Middelburg deelde op 25 Augustus aan vrouw Wondergeni Goedbioed mede, dat haar man een fleschje solu tie van hem had gekocht en gezegd had, dat hij bU dè vrouw het geld moest vragen, nml.*/ 1. Dit werd als oplichting beschouwd.t Daarom eJschte de officier een wee# gevangenisstraf. Het vonnis van den politierechter luidde 30 of 15 dagen DE EERSTE AUDITIE MIDDAG VOOR JONGE COMPONISTEN BIJ DEN NEDERLANDSCHEN OMROEP. Het werd al lang" als een groot gemis gevoeld, dat dé jonge Nederlandsche com ponisten* nooit de gelegenheid kregen hun eigen werk te hooren uitvoeren, zoo ver klaarde de heer Reinards o.m. toen wij hem. vroegen,wat de Nederlandsche om roep beoogde met zijn auditie middagen, waarvan de eerste gistermiddag te Hil versum plaats vond. „Juist omdat het genoemde gebrek zich Zoo sterk doet voelen", ging dé heef Rei nards voort, „kwamen bij ons tallooze par tituren binnen, met het verzoek, of deze gespeeld konden worden. Nu was het grootstè gedeelte dermate 9lecht, dat er niets mede te beginnen was. Daar stond tegenover," dat er veel ongebruikte moge lijkheden bleken te schuilen in de inge zonden werken. De beste werken hebben wij nu uitgekozen, met de bedoeling, dat zij hier a prima vista worden gespeeld. Hiermede streven wij een tweeledig doel na": ten eerste moedigen wij de opkomen de genératie der musici aan, om met nieuw werk voor den dag te komen. Ten tweede is de proefneming met hun geestesproduct voor hen van het grootste belang. Immers, zij kunnen den> orkestralen toon, beluis teren, die hun muziek verwekt, wanneer zij door vol orkest wordt gespeeld. Bo vendien kunnen zij zelf hun composities diïrigeeren, tenzy zij er de voorkeur aan 'even, dat een der dirigenten van het or- cest die taak op zich neemt, waartoe dan de heer Ruygrok zich bereid heeft ver klaard". Een jury, bestaande uit de heeren Rei nards, Schmidt' en Kóole beoordeelt de stukken eveneens en kan den componisten tevens van dienst zyn, wanneer ook zij er iets goeds in ziet. De directeur-generaal van den Neder- landschen Omroep, dr. ing. Herweyer ver eerde deze proefneming met zijn tegen woordigheid. Het ligt in de bedoeling deze auditie-avonden ééns in de maand te hou den. En het is te verwachten, dat steeds meer jonge componisten van deze, voor Nederland vooralsnog unieke gelegenheid gebruik zullen maken Zeep van Dat heeft de teere huid van uw peuter hesGsC noodig. Koop op uw bon dus Caetella Schooaheidszeep, rijk aan milde olijf-oliën... en bereid door de pioniers der fabricage va et palmoliezeepen! SCHOONHEIOSZEEP Op go p d|b Bewaart uw defecte „zekeringen" of „stoppen". Van 7 Januari j.l. af kunnen installateurs en- winkeliers in electrische artikelen geen smeltveüigheden (ook wel genoemd „zeke ringen" of „stoppen") aan het publiek af leveren, tenzy door den kooper een even groot aantal oude smeltveiligheden wordt ingeleverd. De oude exemplaren mogen lichte be schadigingen vertoonen. Zij moeten even wel niet gebroken zyn. Indien dus in uw electrische installatie een smeltveiligheid doorslaat, gooi dan het defecte exemplaar niet weg. U heeft het nöodig om van uw leverancier een nieuwe smeltveiligheid te koopen. DE MOORD TE DRIEBERGEN. .DE DRIE DADEfcS IN ARREST. De^ 21-jarige melkslijter G. van der Neut, verdacht van den moord te Driebergen, die sedert de vorige week voortvluchtig was, is te Bleiswyk gearresteerd. Een derde verdacht© aangehouden. V. d. Neut, is haar Driebergen overge bracht en daar verhoord. Hy bekende zyn misdaad en noemde als mededader, -behal ve den vroeger genoemden Slaboom, nog een zekeren Theo uit Utrecht, wiens ach ternaam hij niet kende. In nader verhoor noemde Slaboom den naam. Het bleek de 22-jarige Theo Mon- tijn te zijn. Hij kon worden aangehouden te Utrecht en heeft 'oiok een bekentenis afgelegd. Thans zyn dus alle drie de da ders in verzekerde bewaring gesteld. -Met de arrestatie van drie jongemannen, die den moord op den 18-jarigen Hornltamp in een Driebergsch bosch gepleegd heb ben, heeft de politie een gevaarlyk drietal achter slot en grendel. Gebleken is, dat de verdachten een com plot vormden om jonge mannen te verlei den en aan te sporen tot strafbare hande lingen, inzonderheid op zedelijk gebied. H., de Utrechtsche jongeman, die ver moord was, had dit spoedig begrepen en wenschte zich van het drietal los te maken. Uit vrees, dat hij hen dan aan de politie zou overleveren, hebben zij hem toen ver moord. De politie wist aanvankelijk niet, dat er nog een derde dader by deze zaak betrok ken was, maar de melkslyter v. d. Neut/ die voortvluchtig was en in het afgeloopen weekeinde te Bleiswyk kon worden gear resteerd, heeft, toen hy een bekentenis af legde, verklaard, dat Theo een belangryk aandeel in den moord had." De politie hield zich goed en deed niet verwonderlijk, maar kwam lang? omwegen te weten, wie die Theo dari wel mocht Zijn. V. d. Neut dacht natuuriyk, dat de politie; wel wist, wie het was. Na een onderzoek, en verder verhoor van verdachte Slagboom, die reeds in het huis van bewaring zat, kwam inspecteur Dekkers te weten, dat Theo een 21-jarige bakkersknecht te Utrecht was. Het betrof dé dader Montijn. werkzaam in een auto matiek te Utrecht. Hg werd onmiddellijk gearresteerd. De arrestatie van v. d. N. te Bleiswijk ging rustig in zijn werk, want v. d. N. dacht, dat de politie niet op de hoogte was van zijn verblyf in die gemeente. V. d. N. had al in verschillende gemeenten van ons land rondgezworven. Kreeg hij maar even het vermoeden, dat de politie hem op het spoor was, dan ging hy naar een andere plaats. In Bleiswijk vertoefde hy een dag b& familie, toen volgde reeds de arrestatie. De drie daders hebben een volledige be kentenis afgelegd. ELFJARIGE JONGEN STAL EEN PORTEFEUILLE MET ƒ375.—. Na afloop van een kindervoorstelling, welke in een der Haarlemsche theaters werd gegeven, miste een tooneelspeelstér uit haar kleedkamer een portefeuille met 375. De recherche slaagde er weldra in den dader yan dezen diefstal aan te hou den. Het bleek een elfjarige jongen te zijn, die het eerste deel van de voorstelling had bygewoond en in de pauze eens in het ge bouw was gaan snuffelen. Daarbij wist hy ook ongemerkt in de kleedkamer van de tooneelspeelster te komen en de porte feuille mee te nemen. By zijn aanhouding ^had hij ongeveer 25 van 'het geld opge- 'maakt. De overige 350 waren in de ouderlijke woning verstopt. Geen gratis storten op eigen girorekening. De Kamer van Koophandèl en Fabrieken voor Amsterdam heeft aan den directeur van den postchèque- en girodienst verzocht te bevorderen, dat hier te lande een rege ling wordt getroffen, waardoor rekening houders stortingen op dé eigen postreke ning zullen kunnen uitvoeren, zonder daar voor een stortingsrecht Verschuldigd te zyn. Blijkens het daarop ontvangen antwoord is de vraag omtrent het verleenen van vry- stelling van stortingsrecht aan dereke ninghouders voor het doen van» stortingen op him eigen postrekening réeds meer malen overwogen, doch is telkens de,con clusie geweest, dat daartoe niet moet wor den overgegaan. Het verleenen van deze vrysteliing kan onder meer niet worden toegestaan, omdat er door de postkantoren niet op zou kun nen worden toegezien, dat van deze facili teit geen misbruik zou worden gemaakt ten aanzien van stortingen door derden, ook niet als daarvoor zooals in Duitsch- land zal gebeuren bijzondere formulie ren zouden worden gebezigd. Bovendien moet door den girodienst voor elke storting aan de postadministratie een vergoeding worden betaald wegéns de door die administratie verrichte werkzaamheden. Het is derhalve redelijk, dat ook voor alle stortingen van de gebruikers vhn dén dienst een tegemoetkoming in die kosten wordt gevraagd. GEDRUKTE STUKKEN IN GESLOTEN OMSLAG, GÉÉN ONTVANGST- OF ÜITREIKINGS- BEWIJZEN VOOR NIET-AANGETEEKENDE STUKKEN. Het hoofdbestuur der posterijen, telegra fie en telefonie heeft aan de kamer van koophandel en fabrieken voor Amsterdam in antwoord dp haar verzoek de mogelijk heid te scheppen, gedrukte stukken in ge sloten omslag te verzenden, geantwoord, dat deze mogelijkheid reeds eenige jaren by wyze van proef bestaat. Deze ver zending ia aan verschillende voorwaarden verbonden. O.a. moeten de betreffende stukken, tot een aantal van tenminste 5000 per jaar, by partyen van tenminste 250 stuks gelijktydig worden aangeboden. Wat het verzoek der kamer betreft om de mogelykheid te openen, van gewone (niet aangeteekende) stijkken een bewys van terpostbezorging te verkrygen, wordt opgemerkt, dat het aantëekenrecftt hier te lande dusdanig laag is, dat het geen' bezwaar kan ontmoeten, dat de afzenders van stukken, waarvan een bewys van ter postbezorging wordt verlangd, deze stuk ken doen aanteekenen. De behoefte aan de evepeens door de kamer gevraagde invoering van eén amb- teiyk, bewijsstuk, dat een niet-aangetee- kende briet den rechthebbende is uitgereikt, is tot nu toe nog niet gebleken. Er kan dan ook geen voldoende aanlei ding gevonden worden aldus het ant woord tot invoering van de hierboven bedoelde bewijzen over te gaan. GEMENGD NIEUWS KOLENDAMPVERGIFTIGING EISCHT TWEE DOODEN. In het gezin S. te Kerkrade heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voor gedaan met doodelyken afloop. .D», bene denburen van het gezin» bemerktenkolen damp, toen zij Vrijdagmorgen ontwaakten. Daar zij het ergste vreesden en geen ge hoor kregen bij de bovenburen, werd de politie gewaarschuwd. Deze vond' boven de heele familie be- wusteloós. De inmiddels gewaarschuwde dokter moest helaas by den vader en het tweejarig zoontje den dood constateeren; de moeder en het zesjarig dochtertje moes ten in bewustelöozen toestand naar het ziekenhuis worden getransporteerd, meldt het Volksbld. Volgens den dokter waren de vader en het zoontje reeds eenigen tijd dood. In het keukentje vond de politie de kachel nog brandend en vol kolendamp; de schoor steen was verstopt met roet. VIJFTIG DANSLUSTIGEN IN EEN RIJNAAK. Het liep in de gaten, dat den laatsten tijd veel jongelui tegen den avond naar de werlchaven te Lemmer wandelden, zonder nu bepaald direct terug; te keeren. Tevens verdwenen zy daar spoorloos, althans voor- loopig. De" politie stelde een onderzoek in en kwam tot de ontdekking, dat een in de werkhaven liggende 650 ton metende rijn- aak, tot „dansschip" gepromoveerd was. Het grcote leege ruim was daar zeer ge schikt. voor. Ongeveer 50 danslustlgen waren aanwezig. Een harrnonioa en een primitief slagwerk werden gebruikt, voor de begeleiding en de paartjes zweefden over den dansvloer. Het ruim was vérder, om de stemming te1 verhoogen, versierd met vlaggen van verschillende firma's. JÖisu zou weer een dans ingezet worden en de uitroep „aantreden voor de s ©p" had juist weerklonken, toen de politie aan boord stapte, -waarop eén algemeene ont nuchtering volgde onder de aanwezigen, die eerst meenden, dat nog meer danslus- tigen gearriveerd waren. De politie moest proces-verbaal opmaken en noteerde de namen van 50 aanwezigen. In de eerste plaats is er een dansverbod en tevens kunnen dergelyke gelegenheden ge makkelijk tot verkeerde praktijkeu aanlei ding geven. HAAGSCHE ONDERWERELD v /ERVAL§CHTE DISTRIBU lTETOE WIJZING EN. De centrale crisis contróledienst heeft een goeden greep gedaan door de hand te leggen op den" hoofdverdachte in een groot vervalschihgsgevalyan distributie toewijzingen. In November j.l. stelde deze dienst een onderzoek in naa^ de herkomst van eenige toewijzingen van duizend rantsoenen, die bij een stoomzuivelfabriek te Naaldwyk waren aangetroffen en waarvan het ver moeden bestond, dat zij vervalscht waren. De marechaussee te Loosduinen werd in de zaak gemengd om de eigenlyke Verval- sching aan een nader onderzoek te onder werpen en de ambtenaren van den C.C. C.D. stelden pogingen in het werk om de herkomst van de afgeleverde boter op te e ALS uw lever niet voldoende LEVER.GAL ahcheldt leawen flag moet n* lever «en liter lerer-gai m uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende ia, veiteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt a opge- blazen. O raakt verstopt. Uw lichaam 4b ver. giftlgd. ti voelt a beroerd en ellendig, u ziel alles zwart. De meeste laxeermiddelen rtfjn slechts laprald. delen. D moet CARTER'S LEVER -PILLETJES nemen om deze liter lever-ga! vrij te doen vloeien en u zult u een geheel andei mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onover- troHen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten f 0.76, 11 CARTER'S lever.pilletjes KUNSTHANDELAAR OPGELICHT. De politie te Gouda heeft een 32-jarigen kunstschilder uit Montfoort aangehouden wetgens verduistering en oplichting van een kunsthandel te Gouda. De schilder had 24 schilderijen tot een waarde van 1500 in consignatie gehad, doch deze voor 15 per stuk van de hand gedaan en' het geld te eigen bate aangewend. •MARKTBERICHTEN Gem. VisohmUn Breskens. 10 Januari. Door 23 vaartuigen werden aangevoerd 18.174 KG. schardijn. Prijzen 3138 ct. AARD APPELMARKT ROTTERDAM. ROTTERDAM. 12 Jan. Zandaardappelen 5.62 per 100 kg. Aanvoer: voldoende en handel tegen de vastgestelde prijzen. Vlasbeursblauw vlas 2050 kg 1.001,40; Holl. geel 1426 kg 1.001.45; Zeeuwsch wit 150 kg. 1.001.45. Op het and was nog steeds een vlotte handel. Ook de grootere aanvoer ter beurze werd ver kocht tegen standaardprijzen. FINANCIEN BESLUIT BETREFFENDE DEN INVOER VAN'BETAALMIDDELEN EN EFFECTEN. Het jongste verordeningenblad bevat een besluit betreffende den invoer van be taalmiddelen en effecten. De inhoud van dit besluit komt grootendeels ^overeen met dien van het tot dusver geldende besluit van 7 November 1940 (verordeningenblad 2Q3/1940), met dit verschil, dat in 1 den vervolge ook de invoer var. binnenlandsche effecten aan vergunning onderworpen zal zyn. Medegedeeld kan worden, dat evenals voor den invoer van binnenlandsche betaal middelen met uitzondering van het reis verkeer het deviezeninstituut voor den invoer van binnenlandsche effecten in het algemeen slechts vergunning zal- verleenen, wanneer ten genoegen van het instituut is aannemelyk gemaakt, dat de .effecten sinds 9 Mei 1940 ononderbroken aan een en denzelfden ingezetene hebben toebehoord. KALME HANDEL OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. De nieuwe week werd ter beurze van Amster dam op allesbehalve opgewekte wijze ingezet. De berichten omtrent de verhoudingen in het Verre Oosten en speciaal de wijze, waarop Ne- derlandsch-Indië b(j de situatie wordt betrok ken. hadden een gövoel van onbehagelijkheid te voorschijn geroepen. Het gevolg hiervan was, dat op de meeste afdeelingen der locale markt aanbod te verwerken vi«± terwijl daartegenover zoo goed als geen kooplust bestond. Kort na de opening trad weliswaar een herstel in, maar latér op den middag kreeg het aanbod toch weer de overhand. De cultuurfondsen waren In de eerste plaats het onderwerp van liquidate. In de sui kerrubriek openden HVA's op 290 en stegen daarna geleidelijk aan tot 296, maar naderhand vónd weer een inzinking plaats en bij het einde van de rekening moest., vergeleken met het vorig slot. èen verliet van vele punten wordenopge- teekend. Op de, rubberafdeeling liepen Amster dam rubbers, 'na op 181 te zijn ingezet, naar boven tot 186%, maar nadien zakte de koers in tot beneden het openingspeil. De tabakken wa ren eveneens aangeboden en algemeen lager. De petroleumafdeeling verkeerde eveneens in reac tie, Ook de scheepvaartpapierén lagen gedrukt in de markt. De industrle-afdeeling vormde een uitzondering. Verhoudingsgewijze konden de Ne- dérlandsche industrie-aandeelen zich goed hand haven. Unilevers fluctueerden tusschen 174% en 176%, de Philipa-aandeelen waren een paar pun ten lager. Het zakenverkeer op de beleggings- markt was van rustigen Aard. De Nederland sche staatspapieren waren prijshoudend en wei nig veranderd. A Amsterdamsche Bank 138% A Incasso Bank 135% Nederland le lng 1940 4 102% Nederland 2e lng 1940 4 201 Nederland met bel. l'ac. 1940 4 102% Nederland A J 1000 1938 (3%) 3. 93%—94 Indlë H 1000 1937 3 88% IndlÖ ft..1000 193-7 A 8 S6 A Koloniale Bank 153% A Ned. Ind. Handelsbank 200 C Ned. Efcmdels Mij. 125 A Algemeene Kunstzijde Unie 253'/,54% A Van Berkei's Patent 136%—38 C Calvé Delft 225—24% A Fokker Vliegt. Fabriek 21S A Lever Bros en Unilever 176%74% A Ned. Ford Auto MU. 348 A Philips GHoeil. Gem. Bezit 287 86 A Dordtsche Petr. Ind. Mij. 200 A Koy. Petroleum Mij. 242%—È6 Bataafsche Petroleum MU, Obl. 3% 88 A HollandAmerika Lijn 135 32% A Java^—China—Japan LUn 113 —15 A Kon. Ned, Stoomboot Mij. 169 A Ned. Scheepvaart Unie 165% A Handelsvereen. Amsterdam 295 88 A Javasche Cultuur M(j. 168 A Ned. Ind.- Suiker Unie 165 C Deli Mij. h f 1000, 175 —78 A Senembah Mij. 156 C Amsterdam Rubber 186%80 A Deli-Batavia Rubber Mtj. 145 46 A Sumatra Rubber Cultuur 165 A Ver. Ind. Cultuur Ondern. 139% sporen. Het resultaat er van was, dat drie hoofdverdachten in verzekerde bewaring konden worden gesteld. By het contact, dat de C.C.C.D. met de rijksrecherche opnam, bleek, dat deze op zoek was naar een hoofdverdachte In een groot vervalschingsgeval, waarvoor reeds twintig verdachten waren gearresteerd, jje gezochte hoofdverdachte bleek dezelfde te zyn, die voor den C.C.C.D. op de mare chausseekazerne ontboden was, na verhoor aldaar was ingesloten en dus in de cel zat. Een belangpTjk deel van de Haagsche onderwereld, die zich met het vervaisclien en verhandelen van bonnen bezig houdt, is hiermede onschadelijk gemaakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 2