Tweede blad Winterbevoorrading van aardappelen stopgezet. De legerberichten van gisteren, Dultschland strijdt voor Europa. DE TIJGER PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 8 Januari 194'£ Voldoende aardappelen In de bevolkingscentra opgeslagen. Éenigen tyd geleden is voor particulieren Id'é mogelijkheid geschapen om, voor de vorst intrad, een wintervoorraad aardappe len op te doen. Tevens werd daarbij mede gedeeld dat zij, die niet tot opslag zouden overgaan, er van verzekerd konden zijn, op hun bonnen het gebruikelijke rantsoen aardappelen te kunnen betrekken. Om deze laatste belofte gestand te kun-, nen dioen, zijn by de bevolkingscentra groote reserve-voorraden aardappelen opgeslagen, die thans reeds voor iedere stad voor ten minste vier weken toereikend zijn, terwijl de aanvoeren voor de dagelijksche behoefte normaal blijven doorgaan. Door particulieren in de dichtbevolkte consumptiecentra is een veel grootere win tervoorraad gevormd dan gebruikelijk was. Dit komt niet, doordiat zij, die vroeger ook gewend waren wintervoorraad te maken, nu zooveel meer hebben opgeslagen, maar doordat veel meer huisgezinnen tot voor- raadvorming zijn overgegaan. Het aantal s gezinnen, dat, gezien de afstempeling der bonnen, alsnog voorraadvorming wenscht, is evenwel zoo groot, dat, indien daaraan voldaan zou worden, de wintervoorraad vele. vele malen dien van normaal zou over treffen. Dit nu moet om verschillende rede nen ongewenscht geacht worden. Daardoor zou o.m. onze kleiaardappelvoorraad te veel worden aangetast Gezien de noodzaak de kleiaardappelen voor de voorjaarsmaanden te reserveeren, mag worden aangenomen, dat de maximale voorraadvorming bij of in de bevolkings centra nu wel ongeveer bereikt is. Om al deze redenen is besloten de win terbevoorrading vanv particulieren thans stop te zetten. Men zal nu wellicht de vraag stellen, waarom men vroeger wel kleiaardappelen kon krygen en nu niet Het antwoord ligt in de sterk gestegen, byna of misschien ge heel verdubbelde consumptie. Daardoor konden de kleiaardappelen maar in de helft der consumptie voorzien en deze helft kor nog niet regelmatig over allen verdeeld zijn. De transportmoeilijkheden en trans portkosten maken het om één voorbeeld te noemen, onmogelijk naar Zeeland zand- aardappelen te zenden. Daar, en In de ove rige productiecentra eet men wel kleiaard appelen, maar dit heeft tot gevolg, dat er in de groote bevolkingscentra en in de zandstreken naar verhouding minder klei en meer zand- en veenaardappelen geconsu meerd moeten worden. Consumenten, die op hun afgestempelde bonnen geen opslagaardappeien hebben ont- •vangen, kunnen deze bonnen op de nojmale wijze gaan gebruiken, zoodra de betrèffen- de bonnen voor het betrekken van aardap pelen worden aangewezen. Zy, die in strijd met die voorschriften hun afgestempelde bonnen, zonder daarvoor aardappelen te hebben ontvangen, aan een handelaar ter hand hebben gesteld, zullen go'ed doen deze bonnen van den handelaar terug te vragen. Hierbij dient men echter rekening te houden met de mogelijkheid, dat de handelaar deze bonnen niet meer in zyn bezit heeft, doordat hij ze tegen toe wijzingen bij het distributiekantoor heeft ingeleverd. In dat geval zal de handelaar te zijner tijd in de gelegenheid worden ge steld om. op die toewijzingen de voor dage- lijksch gebruikbestemde aardappelen te betrekken en deze op zyn beurt aan den consument af te leveren telkens, wanneer één der bonnen< 05 t/m 14 wordt geldig ver klaard. Een nieuwe inspectiedienst van het C.D.K. Ons distributieapparaat waarmede wij dagelijks te maken hebben, tracht met al lerlei persoonlijke omstandigheden zooveel mogelijk rekening te houden. Soepele toepassing van de voorschriften kè.n daarom vaak gewenscht zijn. Dit kan echter een gevaar met zich brengen in dien de beoordeeling van bepaalde gevallen aan het inzicht d^- uitvoerende organen dus aan het persoonlijk inzicht van de lei ders der distributiediensten wordt overge laten. Daarom tracht het C.D.K. een soe- pelé toepassing der bepalingen te bevorde ren zonder tevens afbreuk te doen aan de gewenscht^ uniformiteit. Hiervoor is in November van het vorige jaar een nieuwe „buitendienst" ingesteld de inspectie dienst voor de distributie. Deze dienst zal een nauwgezette con- tröle gaan uitoefenen op de toepassing der voorschriften en heeft daarby het recht, bij onjuiste toepassing in te grypen. De nieuwe inspectiedienst zal zich aan vankelijk beperken tot de voorschriften t,a.v. bijzondere arbeidsvormen en „zelfver- zorgers". Vooral by de toekenning van extra rantsoenen voor zwaren en zeer zwaren arbeid en voor langdurigên, giftigen, vui- len en nachtarbeid, deed' zich steeds meer behoefte gevoelen aan een regeling, die niet meer speling toeliet dan beslist on- vermydelijk was. Ook wat de voorschriften voor „zelf- verzorgers" betreft (huisslachters e.d.) zullen de puntjes thans op de i worden ge zet. Voor de genoemde categorieën zyn den laatsten tyd verschillende nieuwe regelin gen en bepalingen van kracht geworden, terwijl nog andere zullen volgen. Deze moeten van meet af aan strikt en volgens vaste normen worden uitgevoerd en hier voor zal de nieuwe buitendienst hebben te waken. De contröle van de inspecteurs zal zich daarom allereerst richten op de plaatse lijke distributiediensten, d#ch tevens op de belanghebbenden. Aan het personeel van den inspectie dienst zal opsporingsbevoegdheid worden verleend, zoodat, in geval van onjuiste op gaven, proces-verbaal kan worden opge maakt. Het behoeft wel geen betoog, dat aan de verantwoordelijkheid en bevoegdheid der plaatselijke diensten niét in- 't minst zal worden getornd. De inspectie heeft alleen een repressieve en adviseerende taak. Uiteraard dient zy daarby ten nauwste samen te werken met de arbeidsinspectie eenerzijds en de provinciale voed3elcom- missarissen anderzijds. De inspectiedienst bestaat uit 5 hoofd inspecties. Onder de inspectie Zuid ressor teert Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg. Er zijn 5 hoofdinspecteurs, 15 in specteurs en een aantal adjunct-inspec teurs. Deze laatsten, die ieder een bepaald in- spectiegebied hebben, doen niets dan con- 'troleeren, constateeren en rapporteeren. Hun werkzaamheden worden geleide door inspecteurs, die kantoor houden bij een der grootere diensten in hun inspectie. Deze inspecteurs hebben o.m. tot taak, het tref fen van beslissingen, naar aanleiding van de resultaten der gehouden contróle. Tegen hun beslissingen staat beroep open by de hoofdinpecteurs. De hoofdinspecteurs heb ben voorts de algemeene leiding in hun ge west. 3.000 GULDEN EN TALRIJKE SIERADEN BUIT GEMAAKT. Tijdens afwezigheid van de bewoners, is ingebroken in de woning van een ar chitect te Leiden. De dieven verschaften zich toegang door het inslaan van een keukenraam, waarna zij het geheele huis op hun gemak doorzochten. Ontvreemd werd een bedrag van 3.000 aan bankpa pier, beyevens een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen, waarvan de waarde nog niet precies kon worden vastgesteld. De politie tracht de daders op te sporen. GLAZENWASSCHER DOOD GEVALLEN. Gistermorgen is een 44-jarige glazen- wasscher, die op de derde étage van een perceel aan het Sarpha tiepark te Amster dam zyn werk verrichtte, komen te vallen, doordat de ladder uitgleed. De man werd dood" opgenomen. Distributie van gesmolten rundvet. De secretaris-generaal Van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de met „03" genummerde bon van de vetkaart en de met „vet >/2 rant soen, 1117 Januari" gemerkte bonnen, welke zyn uitgereikt aan personen, die zwaren en zeer zwaren arbeid verrichten, nog tot en met Zaterdag 10 Januari a.s. bij de slagers mogen worden ingeleverd ter verkrijging van gesmolten rundvet. Zooals reeds eerder is bekend gemaakt, zal dit gesmolten rundvet eerst gedurende de periode van 15 tot en met 23 Januari a.s. door de slagers afgeleverd mogen worden. Een rantsoen gesmolten rundvet bedraagt 200 gram. Degenen, die boter in plaats van spysvet wenschen te koopen, kunnen bovenge noemde bonnen daartoe tot de voor deze bonnen aan te wijzen periodes bewaren. DE BEGRIPSBEPALING „PENSION". De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nyverheid en scheepvaart heeft bepaald, dat in artikel 1 van de hotel-, café-, restaurant- en pensionbe schikking no. 2 (eerste uitvoeringsbeschik king) de begripsbepaling voor „pension" wordt gelezen: Pension. Een inrichting, bestemd tot het tegen betaling verstrekken van maaltyden en van logies voor langeren tyd, voldoende aan nader door den directeur te stellen eischen. Deze beschikking treedt in wer king met ingang van 8 Januari 1942. De directeur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pension- bedrrjf maakt, na verkregen machtiging van den secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheep vaart, bekend, dat in het indeelingsvoor- schrift no. 1 artikel 6 als volgt wordt ge lezen: Onder de rubriek „pension" worden bij het Ryksbureau ingeschreven inrichtingen, bestemd tot het tegen betaling verstrekken van maaltijden en van logies voor langeren tyd, welk de beschikking hebben over ten minste vyf tot verhuring bestemde, naar het oordeel van den directeur aan redelyke eischen voldoende, bedden. Voor zoover de directeur in bijzondere gevallen niet anders bepaalt, wordt een tweepersoonsbed voor de toepassing van dit voorschrift als twee eenpersoonsbedden aangemerkt. KAT WAS HOKVAST. Toen zeven maanden geleden de direc teur van de zuivelfabriek te Harkstede naar Hooghalen vertrok, werd ook de poes meegenomen. Dit scheen het dier niet naar den zin te zyn en het vertrok. Nu Is de poes weer terecht, zoo meldt het Volksbl. Na lange omzwervingen ia het' dier weer aangekomen bij de directeurs woning te Harkstede, welke woning reeds zeven maanden wordt bewoond door den nieuwen directeur. Opvoeding. Een nieuw tijdschrift. (Van onzen Haagschen correspondent.) Vanwege het Departement van Opvoe ding, Wetenschap en Kuituurbescherming wordt sinds 1 Januari j.L-een half-maan- delijksch tijdschrift onder bovengenoemden titel uitgegeven. Het zoo juist verschenen eerste nummer opent met een voorwoord van prof. dr. J. van Dam, den secretaris generaal van het betrokken departement, waarin deze een korte omschrijving geeft van de doeleinden, die dit tijdschrift na streeft, en van de omstandigheden, welke tot de oprichting er van hebben geleld. De groote papierschaarschte, waardoor verre weg de meeste onderwijsbladen zyn ver dwenen, noopte het departement, uit te zien naar een middel om langs officieelen weg toch het zoo noodzakelijk contact tus schen de scholen, het onderwijzend perso neel en het Nederlandsche volk te stimu- leeren. Bovendien bestonden reeds lang plannen in deze richting, daar met het wegvallen van het parlement ook dit laat ste, zeer onvolkomen, middel om in con tact te treden met het Nederlandsche volk, was komen te vervallen. Sprekend over een tweede taak, die met dit tydschrift wordt beoogd, waarbij hy wijst op de gespletenheid, waaraan ook ons onderwijs ten offer is gevallen, gelijk reeds uit de enorme veelheid bladen en tijdschriften op onderwijsgebied blijken kon, ofschoon dit tot op zekere hoogte eveneens een weerspiegeling van den idikdom en veelsoortigheid kan worden geacht, schrijft prof. Van Dani: „Ons tijdschrift wil, als drager van de politiek van het Departe ment, het volkseigene, het gemeenschap pelijke in de verscheidenheid, het algemeen- Nederlandsche in de veelvuldigheid van as pecten, de opvpeding tot Nedei'lander, be wust trachten te stimuleeren. In een tijd als deze is dat meer dan ooit noodig. Wij Nederlanders zyn verdeeld en verscheurd. Niet alleen op politiek gebied. Wij weten niet, wat de toekomst ons zal brengen. Terwyl wij aan den eenen kant met be klemming zien, hoe ernstig het gevaar is, dat ons koloniaal bezit bedreigt, zyn velen toch huiverig om daaruit de noodzakelijke consequentie te aanvaarden. Wy moeten het één zoowel als het ander in het oog houden, onze koloniale zoowel als onze Europeesche traditie in ons onderwijs naar voren bxfengen. Ons tijdschrift zal daaraan zeker op zijn eigen wjjze kunnen medewei*- ken." Terwijl daarnaast ook de onderdeelen wetenschap en kultiuirbescherrirng in het nieuwe tijdschrift tot hun reelat zullen ko men, zullen tenslotte ook de al sinds jaren verschijnende „Mededeelingen" van het De partement hierin worden opgenomen. In zijn „Ter inleiding" wijst de redacteur van het nieuwe orgaan, de heer C. C. Küp- fer, perschef van meergenoemd departe ment, nog er op, dat ingevolge de uitvoe ringsbepalingen van 12 December jJ. van het „Benoemingsbesluit" alle onderwijs- vacatures in het geheele land voortaan in dit tijdschrift zullen worden Opgenomen. Daarentegen zullen de verslagen van exa mens in den vervolge weer zooals vroe ger reeds gebruikelijk was in de Staats courant worden geplaatst, maar het is zeer waarschijnlijk, dat belangwekkende gegevens uit de verslagen van tijd tot tijd door „Opvoeding" zullen worden overge nomen. Reeds dit eerste nummer geeft daarvan het bewijs, want met het eerste artikel wordt een serie belangwekkende beschouwingen over en uit het dezer dagen bij de Ryksuitgeverij verschenen Onder wijsverslag over 1940, dat een duidelijk beeld geeft van den toestand van ons on derwijs gedurende het veelbewogen jaar 1940, geopend. In hooge mate interessant is ook het ar tikel over de voorlichting bij beroepskeuze in 1940, geschreven aan de hand van de onlangs verschenen gelijknamige statistiek. Tenslotte noemen wij uit het eerste num mer van dit door de Ryksuitgevery keurig uitgegeven en prettig leesbare tijdschrift nog artikelen over de lichamelijke opvoe ding en sport in 1941;. over het Rijksmu seum Kam (te Nijmegen); over het wet telijke leerlingstelsel; en over den groei van het Nederlandsche landbouwonderwijs. Voor allen, die op eenigertei wijze by het onderwys betrokken zijn, is dit tijdschrift ongetwijfeld een onmisbaar' bezit. ZIJ ZIJN ALLEN EEN Op de slagvelden zijn alle gewonden één. Daar wordt niet gevraagd wie i3 vriend en wie is vijand. Daar wordt slechts gevraagd, hoe is dit mensohenleven te redden. En als het gaat om het redden van een mensohenleven, dan is het beste nog maar net goed genoeg. Dan kan er niet snel genoeg gehandeld worden. Vandaar ook, dat de Nederlandsche ambulan ce, die naar het Oostfront gaat de beste moet worden, die ooit werd uitgerust. Daar is veel geld voor noodig. Uw gift zal zeker ook eeh steentje bijdragen aan de totstandkoming van deze ambulance Stort haar nog heden op girore kening 87600. Nederlandsche Ambulance, Konin ginnegracht 22. 's-Gravenhage. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Op den Krim zyn vijandelijke strijdkrachten, die onder bescher ming van oorlogsschepen in Eupa- toria geland waren, door snel in grijpen in taaie gevechten tot in de huizen vernietigd. Een ten Zuid westen van Feodosia gelande kleine strijdmacht werd door Roemeensche formaties verslagen. Formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen, duik bommenwerpers en jachtvliegtuigen hebben doeltreffende aanvallen on dernomen op de landingstroepen der Sovjets op den Krim en op de ver bindingswegen over de Zwarte Zee. In den centralen en den Noorde lijken sector van het Oostelijke front zyn by afnemende vorst ook Dinsdag talrijke aanvallen van den vijand mislukt. In het gebied ten Noord oosten van Charkow werd een plaat selijk binnendringen van den vyand in onze linies door een tegenaanval teniet gedaan. Twee Sovjet batal jons werden hierbij uiteengeslagen. Aan de Engelsche Oostkust werd een koopvaardijschip van 3.000 brt. door bommen tot zinken gebracht, terwyl verscheidene bomvol treffers werden geplaatst op een groote fa briek. t In Noord-Afrika geen belangrijke gevechtshandelingen. Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben Britsche vliegvelden in de Marmarica en op het eiland Malta met succes aange vallen.' Deat laakt de politiek van Vichy. Voor den Paryschen zender heeft Marcel Deat Maandagavond een uitvoerige rede gehouden, waarin hij de houding der regee ring te Vichy sedert het tot stand komen van het wapenstilstandsverdrag laakte. Terwyl uiterlijk samenwerking het parool der Fransche regeering schijnt te zijn ge bleven, heeft ze zich inneriyk niet aange past. Sinds 15 maanden speelt de regeering al naai* de omstandigheden comedie, in de hoop tyd te kunnen winnen. Zij heeft 'de- baanbrekende gebeurtenissen van 1940 en 1941 nog niet begx-epeg, maar denkt op lan- gen termijn toch alleen aan de revanche. Een dergelijke politiek is echter doodelyk voor Frankryk. Deat verklaarde, dat de verantwoordelijk heid voor dit alles niet rust op de mannen van Parys, maar op de „pseudo-samenwer- kers" en de „vermomde haatpredikers en hardnekkige aanslagplegers", op de Gaul listen. op de dienaars van Engeland en op hen die zaken doen met 'de Vereenigde Staten. Desondanks, aldus vervolgde Deat, zal er een nieuw Europa komen en ook in Frank ryk zal de revolutie de overhand krijgen. „Ons geduld heeft echter grenzen. Wij laten ons land niet voor onze oogen te gronde Richten." De mandaten van 111 senatoren die in 1933 gekozen werden, zijn met ingang van het jaar 1942 verstreken. Onder normale omstandigheden zou voor deze verstreken mandaten een nieuwe verkiezing gehouden „moeten worden. Onder de senatoren, wier mandaat ditmaal niet vernieuwd wordt, be vinden zich de vroegere minister-president Chautemps, de vroegere minister van bui- tenlandsche zaken Paul Boncour, de vroe gere minister van luchtvaart Laurent Eynac en de vroegere minister van kolo niën Lemery. ONLUSTEN IN OLIEGEBIEDEN VAN IRAN EN IRAK. Volgens berichten uit Irak en Iran zou den in de petroleumgebieden van deze lan den dezer dagen onlusten zyn uitgebroken. Er zouden vechtpartijen ontstaan zyn tus- schen Traaksche soldaten met arbeiders der petroleumonderaemingen te Mosoel en Kir- koek en Engelsche soldaten. Vooral in Irak is de toestand zoodanig toegespitst, dat de regeering te Bagdad in een vertrouwelijke bijeenkomst heeft vergaderd om de kwestie te onderzoeken. Men verwacht, dat de Iraksche regeering byzonder scherpe maat regelen zal nemen. Kailani en aanhangers veroordeeld. De Iraaksche radio hèeft het vonnis van den krijgsraad te Bagdad tegen Kailani en zijn aanhangers bekendgemaakt. Kailani, twee leden van zijn kabinet en verscheiden hooge officieren, onder wie de plaatsver vangende chef van- den generalen staf, Amin Tsaki, zyn veroordeeld tot den dood door den strop. Tsaki kreeg evenwel gratie en werd veroordeeld tot levenslange tucht huisstraf. Tal van kabinetsleden uit de bewinds periode van Kailani kregen tusschen de een en vijftien jaar tuchthuis. FEUILLETON 71) DOOR J. REGIS „Ja, er wordt zooveel gepraat", mom melde Cray, terwyl hy de dekfcn om zyn been wikkelde. „Ik vertrouw liever op mijn dokter dan op oude wijven, monsieur Wilt u werkelyk weggaan Het was me aange naam. Bezoekt u me nog eens, als u lust hebt Hij knikte ten afscheid. Hy had zich ge durende het heele gesprek niet van zijn stoel bewogen en nam nu haastig het open. geslagen boek weer op, alsof niets ter we reld hem meer interesseerde dan Shake- speares wyze woorden. Hfl keek niet meer op. Maurice Wallion verwijderde zich. In de huisdeur'kwam hy Leadbitter tegen, die met een pak kranten onder zyn arm thuis kwam. De bediende groette afgemeten en waardig, zonder den journalist aan te zien. „Vermoei je niet, goeie vrind", dacht Wallion opgeruimd, „je zult al je krachten noodig hebben En toen de Journalist den hoek had om geslagen, verdween ztjn zorgelijke ge zichtsuitdrukking, als by tooverslag. Zyn gang werd licht, elastisch, triomfeerend. Wat zei het notitieboekje van Rambouil- let? Maart 1920. Cray glydt voor de trap van zyn huis uit en breekt zijn rechter enkel. Wordt slecht genezen. Cray hinkt sindsdien En had niet Walter Cray dit feit zoo goed als verloochend? Daar zat een hou vast „Eindeiyk een beetje geluk dacht hij. Hy ging naar huis en wierp zich op den divan om een paar uren te slapen. Er stond hem een vermoeiende nacht voor den boeg. HOOFDSTUK XVI. Een sensationeele nachtwake. De dag was reeds ten einde geloopen, toen Rambouillet den journalist wekte. „Het is de hoogste tyd", zei hy. Maurice Wallion sprong op, geheel wak ker en met een klaren blik, alsof hij bij een kampvuur in dé woestijn had gelegen. „Wordt Parklaan 1 al bewaakt?" vroeg hy. „Ja, monsieur, een van Aspelands recher cheurs is daar al. We hebben een goede uitkykpost tusschen de boomen by Park laan 2, juist er tegenover. Niemand, zelfs niet de bewoners van het huis zelf, kunnen merken, dat er iemand onder de boomen staat. De rechercheur en ik zullen om beur ten daar den geheelen nacht geposteerd staan". „U, monsieur Rambouillet? Ik dacht, dat u in de Villa Rosa mee van de party wilde zyn?" „Nee, ik neem het andere eind van de valstrik voor myn rekening, en ik garan deer u, dat niemand, zelfs geen kat, van nacht ongezien uit Parklaan 1 naar buiten komt „Des te beter", zei Wallibn. Hy maakte zich snel klaar. Rambouillet had ^eeds zyn pels aan en zyn muts op, droeg eén respect Inboezemende stok en streek met een gebaar vol -verwachting over zyn snorretje. „De Groote Onbekende zal zich van nacht flink vol ondernemingslust voelen, hoop ik merkte hij op. „Als hij er maar uit komtMisschien voelt hy onze liefde volle oogen op zich gericht en wordt hy wat schuchter „Dat risico moeten we op ons nemen", antwoordde de journalist, terwyl hy om zich heen keek. „Heb ik niets vergeten? Nee Komt u maar mee en laten we be ginnen Rambouillet liep mee naar de Villa Rosa om aan den laatsten krygsraad deel te ne men. In de Villa Rose was de lucht vol span ning. Aspeland was bezig, eigenhandig een grendel aan de keukendeur te schroeven. Hij droogde zich het zweet van zijn voor hoofd, toen de journalist en de Fransch- rrian by hem kwamen, en zei grimmig „Zoo Nu heeft hy een breekyzer noo dig om door deze deur heen te komen!" (Wordt vervolgd.) HET ITALIAAN SCHE. Het 584e communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: De dag van Dinsdag bracht niets van beteekenis in het gebied van Agedabia. He vig artilleriëvuur tegen onze stellingen in den sector Solloem-Halfaja. In Cyrenaica en de Middellandsche Zee werd de bedrij vigheid in de lucht zeer beperkt door het ongunstige weer. Onze formaties hebben niettemin binjxen een eng gebied met suc ces .aanvallen gedaan op colonnes gemecha niseerde strydmiddelen van den vijand. De Italiaansch-Dultsche luchtmacht heeft herhaalde aanvallen op militaire doelen op Malta gedaan. Een Engelsch vliegtuig, dat Syracuse trachtte te naderen, werd door het welgerichte afweervuur getroffen en moest op het schiereiland Magnisi (ten Z. van Augusta) dalen. Twee onderofficieren werden gevangen genomen. MOORDZAAK OPGEHELDERD. Op 17 December 1941 werd in een bosch onder de gemeente DriebergenRysenburg het lyk gevonden van den achttienjarigen H. Hornkamp uit Utrecht. De politie te Driebergen stelde een uitgebreid onder zoek in, hetwelk leidde tot de conclusie, dat H. op gewelddadige wijze vermoord was. Het onderzoek was zeer moeilijk, om dat zich op het stoffelijk overschot van H. geen identiteitspapieren bevonden. Toch is de politie er in geslaagd klaarheid te bren gen in deze zaak. Gearresteerd werd zekex-e S. uit Utrecht. Vast stond n.l., dat deze jongeman in gezelschap van een vriend, zekeren G. van der Neut uit Driebergen op den avond van den 30en September j.l. met het slachtoffer was gaan wandelen. Onder valsche voorwendselen hadden S. en v. d. N. den achttienjarigen H. in het bosch gelokt. Zij wisten, dat H. in het be zit was van geld, terwyl zij hem boven dien met voorbedachten rade wilden ver moorden, omdat zij wisten, dat H. op de hoogte was van feiten, waaraan S. en v. d. N. zich schuldig hadden gemaakt, waar voor zij gestraft zouden kunnen worden. In het bosch hebben zy gepoogd den jongeman te wox'gen en hem daarna dood geslagen. Nadat zy hem beroofd hadden, begroeven zy het lichaam enkele meters onder den grond. Toen het lijk van H. iix December j.l. gevonden werd, was het al in verregaanden staat van ontbinding, maar dank zy enkele kl.eine aanwyzingen kon de politie een spoor volgen, dat leidde tot de aanhouding van S. Deze heeft be-„ kend den moord op H. te hebben gepleegd in samenwerking met den melkslyter v. d. N. te Driebergen, die thans nog voort vluchtig is. V. d. N. heeft zich onmiddellyk uit de voeten gemaakt, toen hy in Driebergen hoorde, dat het lijk van H. gevonden was. In verband met dezen roofmoord verzoekt de burgemeester van DriebergenRijsen- burg opsporing, aanhouding en voorgelei- ding van Gysbert van der Neut, geboren te Vinkeveen 15 Juni 1919, melkslyter van beroep en wonende te Driebergen-Rysen- burg. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Twee dooden. In den Prinsetunnel te Enschede re^en gistermorgen twee metselaars met een handwagen. Ongeveer midden in den tun nel verden zij aangereden door een vracht auto. die in dezelfde richting reed. De bot.ring was zoo hevig, dat de zware handwagen Un een der laren vloog en nagenoeg geheel werd vernield. De beide metselaars geraakten tusschen de auto en kar bekneld, waarby een van hen, de 49-jarige G. J. Lankheet, vrywel op slag dood was, terwijl de tweede, de 16-jarige W. F. Putter, zoo ernstige verwondingen opliep, dat hij korten tyd later overleed. DRUKKE HANDEL OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. De effectenbeurs te' Amsterdam was b0 de opening gued gedisponeerd en op de meeste afdeelingen werd op ongeveer de slotpriJzen van Dinsdag gehandeld of zelfs nog iets daarboven. Het duurde echter niet lang of plotseling kwa men tat van fondsen overvloedig aan de markt, zoodat zich in een minimum van tijd een scherpe reactie voltrok. De nandel kreeg een druk ka rakter en op diverse afdeelingen vonden ruime omzetten plaats. Nadat de koersen vrijwel aller wegen belangrijk naar benedon waren gegaan, kwam op het stefk verlaagde peil toch weer vraag los in verband waarmee een aardig herstel kou worden opgemerkt, maar dit kon niet ver hinderen, dat tenslotte toch aanzienlijke verliezen werden geleden. In de su'.kerrubrïek werden KV A's op 315 ingezet, n-.aar onder den drang van realisaties zakte de koers in een snel tempo in tot 292, hierna werd goed weerstand geboden en kon de koers naderhand de 300 procent grens lijn weer in opwaarts^he richting overschrijden. Rulberfondsen gaven een Overeenkomstige ont wikkeling te zien. De tabakken liepen onder beurstijd weliswaar achteruit, .maar daar de reactie hier betrekkelijk minder fel was, onder ging de gemiddelde koers niet zoo'n groote ver andering. Van de potroleumwnarden zakten olies, na aanvankelijk 247 te hebben bedongen, in tot 236, maar vervolgens kon dit verlies voor een flink gedeelte worden achterhaald. De sclieepvaartrubrick bleef voor een en ander niet ongevoelig. De Nederlandsche industrleelen leg den, zooals tegenwoordig meestentijds het geval ls, een goede veerkracht aan den dag, maar kon den zich tenslotte tóch niet geheel onttrekken aan het algemeene sentiment. Zoo daalden .Uni levers, de Phillpsaandeolen waren een paar pun ten lager, Aku en Van Berkel waren weinig ver anderd. De belegglngsafdeeling was kalm, de Nederlandsche staatspapieren waren wederom goed prijshoudend. De Duitsche markt was sttl. A Amsterdamsche Bank 138% 138% A Incasso Bank 138% A K.M. De Schelde-Nat. Bezit 138% 137% A Houthandel Alberts 144 Nederland 1941 4 90 100 100% 100-'* Nederland 2e lng 1940 4 100% 100% Ned. met bel. fac. 1940 .4 Ned. A 1000 193S <3%) 3 Indië a 1000 1937 3 Indië k 1000 1937 A 3 A Koloniale Bank A Ned. Ind. Handelsbank C Ned. Handels Mij. A Algem. Kunstzijde Unie A Van Berkel's Patent C Calvé Delft A Lever Bros en Unilever A Ned. Ford Auto Mij. A Philips. Gloeil, Gem. Bezit A Dordtsche Petr. Ind. Mij. A Kon. Petroleum Mij. Bataafschj Petr M0. Obi. 8% 87% A HolandAmerika LUn 132 130 J34 A JnvaChinaJapan Lijn 116% 111 A Kon. Ned. Stoomboot Mij. 175 174%—169 A Ned. Scheepvaart Unie 163 A Handelsvereen. Amsterdam 313% 101'/* 93% 160 ■155% 156% 156 141% 140%- 125% 125%—124 178 177 —175 347 347 289% 236 —289 213% 211% 247% 218 —236 A Javasche Cultuur- Mij. A Ned. Ind. Suiker Unio C Dell Mij. k 1000 A Senemb8h Mtj. C Amsterdam Rubber A Deli-Batavia Rubber MU. A Sumatra Rubber Cultuur A Hessa Rubber MtJ. Nederland 1941 3% 100 Meelfabr. Ned. Bakkerij 187 179 191% 165 —158% 315 —292 179 170 188 —192 160 —163 209%- jiyij 169% 161%159 172% 165 95% 375 95 373

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 5