AKKERTJE Kent U dit gevoel? Het lot der Philippijnen bijna bezegeld. De Nederlandsche Pijnstiller De legerberichten van gisteren. DE TIJGER Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 2 Januari 1942 De havenstad Kwantan op Malakka In Japansche handen. Aan de jongste uit Malakka, van de Philippijnen en van Borneo ontvangen be- richten, gelooft men in Tokio te kunnen ontleenen, dat de vijandelijke tegenstand overal begint af te nemen. Met nieuwe ver sterkingen nadert een concentrische aan val de hoofdstad van de Philippijnen, Ma nilla, welker positie in welingelichte krin gen te Tokio als sterk bedreigd beschouwd wordt. Zoodra de voornaamste vliegvelden op het eiland Luzon en de haven van Ma nilla in Japansche handen vallen, ven- wacht men, dat het lot van de Philippijnen bezegeld zal zijn. Afgezien van de econo mische gevolgen en van het enorme presti geverlies voor de Vereenigde Staten, zou daarmede de laatste mogelijkheid zijn weg genomen om den Japanschen aanval af te leiden, aangezien deze zich dan met ver sterkte krachten op Britsch Borneo en Singapore zal richten. Daar de Britsch- Indische strijdkrachten in tegenstelling tot de Japanners tegenover een ver superieu ren tegenstander stkan, kan er over den afloop van den slag in het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan geen twijfel meer bestaan. JAPANSCHE TROEPEN OP TIEN KAL VAN MANILLA. Volgens berichten uit Manilla bevinden de Japansche tróepen, die met tanks en pantserauto's met groote snelheid uit het Zuiden en Noorden oprukken, zich reeds op tien km. van Manilla. Aan het Noordelijk front op de Philip- pynen blijft het Amerikaansche leger on der generaal Douglas Macarthur zich te rugtrekken, terwijl de Japansche lucht macht, in nauwe samenwerking met het leger, van geringe hoogte bombardemen ten uitvoer d. Naar de Britsche berichtendienst in een speciaal bericht uit New York meldt, acht men den val van Manilla zeer aanstaande. De voorzitter der Amerikaansche se naatscommissie, Connally, heeft volgens den Britschen berichtendienst verklaard, dat jle groote afstand, waarop de Philip- pijnen liggen, het zenden van versterkin gen vrijwel onmogelijk maakt. Amerika moet voorbereid zijn op het verlies van menschen en waarschijnlijk ook van tal- rjjke schepen. De Amerikanen moeten een „lange pe riode van teleurstellingen" verwachten. JAPANNERS NEMEN KWANTAN OP MALAKKA. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat Japansche troepen, die langs de Oostkust van Malakka oprukken, op 31 December de strategisch belangrijke .havenstad Kwantan, 190 mijl ten Noorden van Singa pore, hebben bezet. De Japansche formaties zijn reeds over de grens tusschen de Sultanaten Perak en Sellanger getrokken. Het snelle opdringen van de Japanners heeft de grootste verwarring gesticht in de gelederen van den vijand. De verwar ring is nog verhoogd door het aftreden van luitenant-generaal Lyon, den bevelhebber van de elfde Britsche divisie. Deze divi3ie zou van Londen bevel .gekregen hebben de ZWARE AANVALLEN OP SEBAST0P0L. BOLSJEWISTEN ZETTEN TROEPEN AAN LAND TE KERTSJ EN BIJ FEODOSIA. Naar het Duitsche opperbevel Woensdag mededeelde is onder samen werking van alle op de Krim beschik bare Duitsche en Roemeensche strijd krachten sinds den 17en December de stelselmatige aanval op de vesting Se- b as to pol aan de gang. Ondanks den zwaarsten afweer werd een groot aan tal sterk gepantserde bolsjewistische verdedigingsstellingen in hevige ge vechten op korten afstand veroverd en werden diepe wiggen gedreven in het vijandelijke verdedigingsstelsel. Ter ontlasting van de verdediging van Sebastopol heeft de vijand de laatste dagen op het schiereiland Kertsj en bij Feodosia weer vrij sterke strijdkrach ten aan land gezet. Met de verelschte tegenmaatregelen is een begin ge maakt. Op verscheidene andere plaatsen van het Oostelijke front ontstonden bij strenge vorst verbitterde afweergevechten. Zware artillerie nam belangrijke militaire inrich tingen te Leningrad onder doeltreffend vuur. De luchtmacht ondersteunde vooral in den centralen fronsector den afweer- strijd van het leger door doeltreffende aanvallen. Op verscheidene plaatsen werd infanterie en cavallerie van den vijand, die gereed stond voor den aanval, met zware verliezen verslagen. Tijdens het afweren van hevige vijan delijke aanvallen in het midden van het Oostelijke front hebben^ de soldaten van een Duitsch legercorps op den laatsten dag van het afgeloopen jaar een bijzonder suc ces behaald. Zij vernietigden Woensdag nL den duizendsten bolsjewistischen pantser wagen. Volgens het Finsche legerbericht van gisteren ondernamen de bolsjewisten in het Noordelijke gedeelte van het /Onega- meer een aanval op het eiland. Zij werden echter na hevigen strijd teruggeslagen. Buitgemaakt werden geweren, snelvuur geweren, granaatwerpers. In den Zuide lijken sector deed de vijand twee aanvals- pogingen, die echter afgeslagen werden. In het Oostelijk deel van de Finsche Golf werd het eiland Someri bezet. Dit eiland werd door de boljewisten tijdens den winteroorlog gebruikt als uitgangspunt voor den aanval op de Zuid-Finsche kust. De gebouwen op het eiland zijn voor het grootste defel onbeschadigd. BEREND LID VAN FALANX GESNEUVELD. Een van de meest bekende leden van de Spaansche phalange, Enrico Sotomayor, die directeur was van het te Sevilla ver schijnende phalangistische blad „Fre" Is op het oorlogstooneel in de Sovjet-Unie gesneuveld. Hij maakte deel uit van de Spaansche blauwe divisie. strategisch belangrijke stellingen in het ge bied van de Perakrivier onder alle omstan digheden in "bezit te houden. Voor de aan stormende Japanners heeft de divisie ech ter in Zuidelijke richting op de vlucht moe ten slaan. De gemelde luchtaanval op het spoorwegknooppunt Kwalaloempoer duidt erop, dat de krijgsverrichtingen, die zich ten Zuiden van Ipoh in de richting van Kwalaloempoer ontwikkelen, uiterst gun stig verloopen. De Japanners probeeren, den vijand den snellen aftocht af te snij den. In de straat vah Malakka zijn door Ja pansche vliegers twee vijandelijke koop vaardijschepen van 3.000 ton zwaar be schadigd. Aan de Westelijke kust van Malakka is een vijandelijke duikboot tot zinken ge bracht en een vijandelijke torpedojager door directe bomtreffers zwaar beschadigd SIlfGAPORE GEBOMBARDEERD. De marine-afdeeling van het keizerlijk hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat de Japansche luchtmacht in den nacht van 29 op 30 December en in den ochtend van den 30en December hevige bomaanvallen on dernomen heeft op militaire doelen in de oorlogshaven van Singapore, op het hoofd kwartier van den vijand en op het vlieg veld van Soleta Kran. Ondanks hevigen luchtafweer werden groote branden veroor zaakt. Ook Dinsdagnacht zijn zeer zware lucht aanvallen gedaan op de haven, de vliegvel den, kazernes en cdmmandoposten van Singapore. In weerwil van het heftige af- we^rvuur zijn alle Japansche toestell* te ruggekeerd. BRITSCHE TROEPEN UIT SERAWAK TERUGGETROKKEN. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is het gros van de Britsche troepen uit Se- rawak Britsch-Borneo) met succes terug getrokken. DE JAPANSCHE OPMARSCH IN CHINA Het Japansche leger in Hoenan, dat op 24 December een offensief tegen het hoofdkwartier der 9de zone van het leger van Tsjoengking had ingezet, is, naar de Nitsji-Nitsji meldt, gevorderd tot 14 kilo meter van Tsjangsja. De Japanners ruk ken over het besneeuwde terrein op. DE ENGELSCH-AMERIKAANSCHE VERLIEZEN IN DE ZUIDZEE. By de jaarwisseling publiceert het hoofdkwartier der Japansche marine de volgende cijfers betreffende de Engelsche en Amerikaansche verliezen sedert het uit breken van den oorlog in de Zuidzee: Slagschepen: tot zinken gebracht 7, zwaar beschadigd 3, lichter beschadigd 4. Kruisers: tot zinken gebracht 2, zwaar beschadigd 2, lichter beschadigd 4. Torpedojagers: tot zinken gebracht 2, zwaar beschadigd 5. Duikbooten: tot zinken gebracht 16 en voorts onbekende verliezen. Kanonneerbooten: tot zinken gebracht 2, zwaar beschadigd 2, buitgemaakt 1. Torpedobooten: tot zinken gebracht 6. Patrouillevaartuigen: tot zinken ge bracht 1, zwaar beschadigd 2. Mijn vegers: tot zinken gebracht 1. Hulpschepen: zwaar beschadigd 1. Gewapende koopvaarders: buitgemaakt 1, zwaar besciiadigd 4. Groote koopvaardijschepen: tot zinken gebracht 5. zwaar beschadigd 13, licht be schadigd 39. Voorts zijn meer dan 50 koopvaarders van verschillende tonnage en 407 kleinere vaartuigen buitgemaakt. Vliegtuigen: neergeschoten 149, waar van 22 groote en 9 vliegbooten. Op den grond vernield 724 vliegtuigen, waarvan 78 groote en 20 vliegbooten. In totaal dus 873 vliegtuigen. De Japansche verliezen blijven beperkt tot; 1 kruiser licht beschadigd, 4 torpedo jagers, 2 mijnvegers en 1 duikboot gezon ken, 5 speciale vaartuiger en 2 transport schepen gezonken en 46 vliegtuigen verlo ren gegaan. VAN WINTERHULP NEDERLAND. Liefdadigheid bestaat niet meer; Zij is nu zoo gericht, Dat helpen van een landgenoot, Verheven is tot plicht. Lystcollecte Winterhulp Nederland 2 en 3 Januari. Giro 5553. POLITIEKE OUDEJAARSOVERPEINZING. <Van onzen Haagschen correspondent.) Alvorens de poort door te gaan naar het nieuwe jaar, kykt men gaarne nog eens even achterom. Weer ging een jaar voorbij en het menschdom vraagt zich af, wat het nieuwe zal brengen. Zal 1942 het vre desjaar worden, brengende sociale recht vaardigheid, welvaart, rust en broeder- geest? Of zullen wfl allen, verspreid over de vijf werelddeelen, nog eenmaal den drehipel moeten overschreden, aleer een einde zal komen aan den volkerenstrijd, welke nu voor de tweede maal de aard bol in vuur en vlam beeft gezet? Toen het jaar 1940 zijn intrede deed, kon men na den Poolschen bliksemveldtocht nog hoop koesteren op een spoedig einde van den oorlog, maar weldra maakte de ver scherpte Engelsche blokkade een einde aan elke verwachting op een overwinning van het gezond verstand, dat toen nog wellicht tot het neerleggen van de wapenen had kunhen bewegen. Bij de nadering yan het jaar, dat nu 'al weer achter 'ons ligt, was er een kans, dat een einde niet meer.in ver verschiet zou liggen, omdat 1940 im mers een zoo sterk militair overwicht had gebracht. Doch begin 1941 werd het al duidelijker, dat op een langdurigen oorlog moest worden gerekend. Eerst werd de Balkan door Engeland en de Ver. Staten in de oorlogshandelingen betrokken en te gen den zomer moest Berlfln de invasie plannen der Moskousche machthebbers te gen de Europeesche beschaving vóór zijn. Met en door het neerslaan van het Bol sjewistische offensieve machtsapparaat groeide de Europeesche eenheid en thans het is reeds eerder betoogd vormt het continent reeds geestelijk, militair en economisch een practisch onaantastbaar blok. Zoowel Hitier als Von Ribbentrop hebben den laatsten tijd bij meer dan één gelegenheid hierop gewezen, op het be langrijkste resultaat van het derde oorlogs jaar, nu met Duitschland tal van volken zijn aangetreden tegen den bolsjewistischen wereldvijand en Europa's grondstoffen- en voedselvoorziening juist door de overwin ningen in het Oosten veilig gesteld moet worden geacht. Bij den politieken terugblik vraagt aller eerst nog eens de schuld aan dezen oorlog de aandacht en dan weet men, dat En geland was, dat zich gemengd heeft in bet vooroorlogsche Duitsch-Poolsche conflict over de Duitsche vrije sta4 Dantzig. Had Engeland zich hiermede niet bemoeid en niet de Poolsche regee ring in haar onverzoenlijke houding gestijfd, zoo is van Duitsche zijde herhaaldelijk betoogd, dan ware het niet noodig geweest dat om de onzalige Corri dor een Europeesche oorlog was ontbrand. Zóó ontstond dus deze oorlog en sedert dien is Roosevelt achter de schermen met den dag actiever geworden. Chamberlain moest plaats maken voor Churchill en de diplomatieke vertegenwoordigers te War schau, Parijs en Londen gingen een groote activiteit ontwikkelen onder meer om te voorkomen, dat aan een vredesaanbod van Hitier ook maar eenige aandacht zou wor den geschonken. Roosevelt wenschte tot eiken prijs uitbreiding van den oorlog, maar hij is er tenslotte niet in geslaagd, zelf op den duur buiten schot te blijven, na zoo lang den oorlog te heljben nage- loopen. Het jaar 1941 bracht 'over de geheele wereld een duidelijke afneming van den Britschen invloed. Het begon met Grieken land en Kreta, en eindigde, nu onlangs, met Hongkong. Het Bolsjewistische Damo- cleszwaard boven Europa is weggeslagen en de Angelsaksische wapenleveranties aan het China van Tsjang Kai sjek zullen wel niet vlot meer over komen. Zelfs "het onneembaar geachte Singapore wordt reeds ernstig bedreigd" en met den val hiervan zou de verbinding Britsch In- diëAustraliëVer. Staten verbroken zijn, een verbinding welke schier onmisbaar schijnt voor de Angelsaksische oorlogsvoe ring op en rond den Pacafic. Tenslotte heeft 1941 in het bijzonder Nederland nog groote zorgen berokkend over Indië, naar uitgestrektheid en bevol kingsgetal het grootste deel des Ryks. De West in Amerikaansche hamden, de Oost hoofdtooneel van den, strijd geworden, het behoeft hiet te verwonderen dat wij Ne derlanders wat dit betreft niet zonder be zorgdheid het nieuwe jaar ingaan. Maar er zyn lichtpunten; denken wy slechts aan de onmetelijke Russische ge bieden, waar vruchtbare bodem ook den Nederlandschen pionnier wacht. Een gevoel slsol U over het geheele lichaam rrei spelden geprikt wordt: rheumatisch© zenuwpijnen of een uiting van overprikkelde zenuwen. Neem een „Akkertje", dan komen Uw zenuwen tot rust. Dan verdwijnen Uw pijnen en zult U zich weer echt „fit" voelen voor Uw bezigheden. FEUILLETON DOOR J. REGIS „Ik geloof, dat ik me duidelijk genoeg uitdruk Wanneer Walter Cray niet in Stockholm was, zou de Groote Onbekende zijn plannen hier niet tot uitvoering kun nen brengen! Nu ik uw beroemde notitie boekje heb doorgelezen, ben ik van deze zaak zoo overtuigd, dat ik al een brief ge schreven heb". „Een brief? Aan wien?" „Aan den chef van de geheime politie in Parijs. Maar dat behoort by de theoreti sche zflde en heeft nog tijd. Wat we eerst moeten doen, is een practisch experiment, om mijn theorie op de proef te stellen „Nu ziet het er werkelijk naar uit, alsof we met onze zaken kunnen beginnen", zei Rambouillet verheugd. „Het komt me in de gedachten, dat we gisteravond over een valstrik spraken; juist toen Koprilis kwam en ons gesprek onderbrak „Die valstrik is het, die mijn theorie op de proef zal stellen", antwoordde Wallion. „Maar óm by het begin te beginnen, zal ik nu eerst de ochtendbladen halen". „Aha zei Rambouillet. „Dan mag ik misschien in dien tijd mijn hoofd even in koud water stoppen? Daarna volg ik u tot in de Hades Terwijl de journalist voor de kranten naar beneden ging, plaste en proestte Ram bouillet in de badkamer, en toen Wallion 'terugkwam, zat de Franschman reeds met heldere oogen en vol spanning op hem te wachten. Wallion, met zijn hoed in zyn nek, breid de de versche krantenpagina's voor zich op tafel uit en" begon in de kolommen onder Stadsnieuws te zoeken. „Goed I" zei hij tevreden. „Het is uitste kend geplaatst. Luister u maar eens Hij vertaalde voor Rambouillet snel het volgende bericht Een feest voor onze filmsterren. „Directeur Samuel Grafferth, de bekende leider van de Astra Film Maatschappij, heeft besloten het slot van het huidige speelseizoen met een groot souper voor zijn spelers-ensemble te vieren. De heer Graf ferth heeft aan een van onze medewerkers verklaard, dat de Astra Film door de resul taten van dit seizoen een firma van wereld naam zal worden. In het bijzonder is hij er van overtuigd, dat Suzanne Chrisman door haar creatie van La blonde Nina in de groote seriefilm „Het meisje met de betoo- verde oogen" wereldberoemd zal worden. Deze goede vooruitzichten, vormen vol doende reden voor een vreugdefeest Het souper zal vanavond ih Hotel Anglais wor den gegeven. Wij vermoeden, dat het bij de aanwezigheid van zooveel interessante per soonlijkheden wel eerst in den vroegen morgen zal eindigen Wallion keek den Franschman aan. „Hebt u dat geschreven?" vroeg Ram bouillet. „Ja, Met een beetje diplomatie, begrijpt u. Grafferth gelooft, dat het zyn idee is met dat souper. Ik heb gisteren met hem gesproken en ervoor gezorgd, dat meneer Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede De in Feodosia aan land gezette Sovjetstrijdkrachten en haar ravi- tailleeringswegen over de Zwarte Zee zijn door sterke afdeelingen der luchtmacht aangevallen. De vijand vleed aanzienlijke verliezen aan men schen en materiaal. In de middenzóne van het Ooste lijke front duurden de hevige ge vechten ook Woensdag voort. De luchtmacht zette de stelselmatige storing der vijandelijke aanvalsbe- wegingen voort. Verscheidene plaat sen werden in brand gebombardeerd, spoorlijnen en rollend materiaal ver nield. Aan het ümenmeer is een vrij groot aantal Sovjetylie£tuigen door bomaanvallen op den grond vernie tigd. In Noord-Afrika hadden de ge vechten der Duitsch-Italiaansche strijdkrachten in het gebied om Agedabia ook de laatste dagen êen gunstig'verloop. Opnieuw werden 48 pantserwagens en talrijke gepant serde verkenningswagens vernield. Bij luchtgevechten werden drie Brit sche jagers neergeschoten. Overdag en des nachts zijn vijan delijke vliegvelden op Malta door de luchtmacht aangevallen. 48 DOODEN BIJ TREINONGELUK IN NOORD-FRANKRIJK. In de vroege ochtenduren van 28 Decem ber j.l. is op het eensporige traject Armen- tieresMeville tusschen de stations Laven- tie en LabruauiereEstraires een ernstig spoorwegongeliik gebeurd. Twee treinen zijn door nog niet opgehelderde oorzaak zoo^ hevig tegen elkaar ingereden, dat acht wa gens bijna volkomen verbrijzeld werden. 48 personen werden hierbij gedood en talrijke anderen ernstig gewond. Onder de gedooden bevindt zich een lid van de Duitsche weer macht ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND. Reuter meldt, dat nabij Eccles, een dicht by Manchester gelegen plaats, een uit Rochdale komende trein op een stilstaan- den trein is gereden. 17 Reizigers werden gedood en 81 deels zwaar gewond in de zie kenhuizen opgenomen. GE02BE. Voor abonnementen en advertentiën H.- A. MEULENDIJK, Schultvlotstr. 105. en mevrouw Chrisman het Hotel Anglais eerst laat verlaten. Wat vindt er ervan?" „Wat vindt de Groote Onbekende er van?" antwoordde Rambouillet wiens zwarte oogen plotseling begrijpend begon nen te glinsteren. „Hy vindt ervan", hernam Wallion, „dat men een gelegenheid niet mag verzuimen, die waarschijnlijk niet weer komt. Hij zegt bjj zichzelf het uur van handelen heeft geslagen. Ik zal aan de Villa Rosa een be zoek brengen, terwijl Suzanna en haar be schermers weg zijn, en ik zal daar den sleutel van Clarendons safe vinden. Met den^ sleutel in mijn macht kan ik de vre desvoorwaarden dicteeren „Dat is dus uw valstrik riep Ram bouillet verrukt uit en sprong op. „Ja, dat is mijn valstrik. Onze tegen stander kan niet droomen, dat Suzanne openhartig, genoeg was om den sleutel In de brandkast van den chef der recherche te deponeeren. In Ieder geval moet hij bij zichzelf zeggen, dat het een poging waard is om haar woning te doorzoeken. En wan neer hy niet een duivel of een geest is, zullen we hem vannacht vangen Maar we zullen er ons niet mee tevreden stellen, in de Villa Rosa te zitten en te wachten. Het kan immers zyn, dat hij onraad vermoedt en in de laatste seconde ontsnapt. Nee, we moeten ook.Parklaan 1 bewaken. We moeten met eigen oogen zien, wie vannacht daarvandaan naar buiten komt „Aha, monsieur, deze valstrik heeft dus twee kanten Bij Parklaan 1 is het pa roolWie? Wanneer? Waarheen? {Wordt vervolgd.) HET ITALIAANSCHE. Het 578ste communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt Het succes, dat in de afgeloopen dagen ten Zuiden van Agedabia is behaald door Italiaansche en Duitschè gemechaniseerde divisies, heeft zich gunstig ontwikkeld. Bij nieuwe gevechten zijn "weer 48 pantserwa gens vernield en talrijke buitgemaakt. Na hevige artillerievoorbereiding heeft de vyand met steun van gepantserde mid delen en afdeelingen der luchtmacht ons front by Solloem en Bardla aangevallen. Hy werd teruggeslagen. De gevechten du ren voort. Aan de actie tegen Bard ia werd deelgenomen door twee oorlogsschepen, die zich snel terugtrokken, toen zij be stookt werden door het welgerichte vuur van de batterijen der vesting. Aan boord van een torpedojager kon men brand waarnemen. Luchtformaties van de spllmogendheden hebben krachtige aanvallen gedaan op marcheerende colonnes en belangrijke cen tra achter de linie van den vijand, waarbij vele auto's vernield werden. Het bombar deeren der oorlogsinstallaties op Malta werd energiek voortgezet. Een aanval van Engelsche vliegtuigen op Athene en andere Grieksche plaatsen eischte geen slachtoffers. De schade is onbeteekenend. DE MILITAIRE POSITIE. Naar de opvatting van welingelichte kringen te Berlijn wordt de militaire ont wikkeling van het afgeloopen jaar gety peerd door vier hoofdkenmerken, en wel 1. De beveiliging van de Zuidoostelijke flank van Europa door den veldtocht op den Balkan en de bezetting van Kreta, alsmede de onmogelijkheid van een be langrijk vijandelijk initiatief in het Oosten der Middellandsche Zee. 2. De bescherming van de geheele Oost flank van Europa tegen het dreigende ge vaar eener massale bolsjewistische invasie. Daarmede is voor den vijand iedere hoop, dat hij op het vasteland de beslissing nog zou kunnen beïnvloeden ten gunste van Engeland, den bodem ingeslagen. 3. De opheffing der bedreiging van de Zuidelijke flank, doordat het Engelsche offensief in Libye is blijven steken, terwijl de zware Engelsche verliezen, meer dan 1200 pantserwagens en ruim 10.000 van de best uitgeruste soldaten, reeds catastrofale gevolgen op alle oorlogstooneelen begin nen te krijgen. 4. De doodelijke bedreiging van het Britsche rijk tengevolge van de door Roo sevelt en Churchill gewenschte uitbreiding van het conflict en de vernietiging der offensieve kracht van Engeland en Ame rika in de Zuidzee. Hieruit vloeien voor 1942 drie factoren van zeer groote beteekenis voort 1. Engeland bevindt zich in dezelfde po sitie als de centralen in 1918. Het moet op vele fronten der aarde militair optreden. Daaruit vloeit een versnippering zijner krachten voort. Om het deficit in Afrika te dekken, moest Engeland in het Verre Oosten schulden maken. 2. Het gaat den Engelschen generalen staf by het begin van dit jaar als Lud»- dorff in 1918. Door de vele fronten tegen Engeland en doordat het niet overal even krachtig kan optreden, is voor Engeland iedere offensieve mogelijkheid verdwenen. Het is overal in het defensief en kan ner gens een militair zwaartepunt vormen. 3. Doordat Engeland zich in een oorlog heeft gewerkt, welke zich over de geheele wereld uitstrekt, is de strijd steeds meer een transportkwestie geworden. En hier berust de kans op de overwinning uitslui tend by degenen, die het voordeel van de binnenlinie hebben, Duitschland, Italië en Japan. Het transportprobleem is het doodsprobleem van Engeland geworden. De Vpreentgde Staten, die zelf door de Japan sche slagen tot de uiterste krachtsinspan ning ten aanzien van de transportmiddelen worden gedwongen, zyn van de creditzijde naar de debetzyde van Engeland overge gaan. Londen draagt het tekort Het Oosteiyke front aldus zegt men te Beriyn, is op dezen eersten dag van het nieuwe jaar geen probleem meer voor de Duitsche oorlogsvoering en voor Europa. De Sovjetaanvallen zijn, operatief be schouwd, een moede onderneming, een verdere vernietiging der vyandeiyke strijd krachten in een gebied, waarover 1942 het laatste woord zal spreten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 5