Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 31 December 1941 AAN DEN VOORAVOND VAN HET NIEUWE JAAR. OUDEJAAR. KORTE PREDICATIE OUDEJAARSAVOND. Stil, sluit de luiken en ontsteek de lamp en laat het binnen één avond warm zyn. Ood, xoélk een zegen ligt er in een goed ge zin, in leive rustende handen en een trou wen vriendenblik. Welk een zegen ligt er in de stille verstandhouding met de onzen thuis. En toch, en toch, wij zyn niet gerust. Het geraas van de wereldzee, zijn bruisen en woeden, dringt tot onze behagelijke ruimte door. Het maakt oogen donker en vervult ons met een vreemden schrik. En hoevelen, hoevelen kijken dezen avond met gewonde zielen naar een onbekende vertewaar het liefste, wat zij bezitten ergens moet zijn of niet meer is. Wij kunnen dat niet vergeten. Er zijn meer dingen, die wij niet kunnen vergeten en die ons op dezen avond komen plagen.' Stilsluit de luiken en ontsteek de lampMaar God, mijn hart is moede, moede, gewond, gehavend en zoo hulpeloos. Ik kan mijn hart niet buiten sluiten en hoe zal er dan vrede zijn en een zachte blijd- Wij moeten maar berusten, zeggen wij te gen elkander. Berusten, is dit dan het hoog ste, waartoe wij kunnen komen op dezen Oudejaarsavond? Hebt Ge geen grooter, wijder, voller woord voor ons, o God? Be rusten Ja, aanvaarden! Stil, sterk, blijmoedig' zélfs, aanvaarden. Omdat het uit Uw Va derhanden komt, omdat alles van ons en de onzen uit Uw trouwe, zorgzame, wetende Vaderhanden komt. Maar Ge vindt ons he den klein en zwak, en niet in staat om stil, sterk of blijmoedig te zijn. Hoor, het is Kerstfeest geweest. Christus is geboren! Christus is geboren in een we reld vol schuld. Sluit de luiken en ontsteek de lamp, maar laat Christus binnen. Laat Christus binnen in uw woning, in uw hart. Dan kunt ge alles stil, sterk en blijmoedig aan. Ja, schrijft dat in uw harte, gij diep bedroefde schaar! Bij 't nijpen van de smarte, bij 't barnen van 't gevaar: al scheurde t kruis uw schouder, al doofde 't laatste licht, de Trooster en Behouder staat voor uw aangezicht! HET JAAR 1941 IN KERKELIJK OPZICHT. Vatten wij de' voornaamste gebeurtenis sen op kerkelijk terrein over 1941 samen dan moet wat de Ned. Herv. Kerk betreft, allereerst gewezen worden op de groote activiteit die van deze kerk ook in 1941 onder moeilijke omstandigheden is uitgegaan. Der traditie getrouw heeft de synode haar zomervergadering gehouden die 18 zittingen besloeg. Daarna werd rg verdaagd tot 30 September, ter behande ling van de voorstellen inzake het regle ment op de predikantsplaatsen, dat op de stichting en indeeling der gemeenten en het reglement op de predikantstractemen- ten. Van dit alles komt echter voorJoopig niets, want de Provinciale kerkbesturen hebben, gebruik makend van hun recht van veto het allemaal terzijde geschoven. Alles watmen zich had voorgesteld noemen we alleen maar het verplichte emeritaat dat men. met 1 Januari a.s. wenschte in te voeren is voorloopig, van de baan, want de meerderheid der stemmen van de Provinciale kerkbesturen heeft tot verwerping geleid. De classicaie vergaderingen 44 in getal zjjn bijeen geweest op denzelfden dag en hebben zich beziggehouden met drie belangrijke zaken: gemeenteopbouw, prediking en kanselge bed. Het aantal vacaturen in de Ned. Herv. kerk blijft zich langza&m in dalenden lijn bewegen en bedroeg 1 Juli j.l. 202 tegen 207- op 1 Januari en 223 op 1 Juli 1940. Dat thans in de classis Utrecht alle 26 gemeenten met 41 predikantsplaatsen zijn bezet is sinds menschenheugenis niet voor gekomen. Noord-Holland staat met 44 va caturen bovenaan. In ds. F. D. Emous kreeg de Ned. Herv. kerk een eigen schip- perspredikant. De nestor in dienstjaren onder de predikanten, ds. J. R. v. Kooy te Oirschot, is na bijna 60 jaar het evangelie te hebben verkondigd, met emeritaat ge gaan. Rumor in casa is er geweest in de Herv. gemeente van Schellinkhout waar kerk voogden op eigen houtje prachtigé oude koperen kronen uit de kerk hebben inge ruild voor moderne electrische kronen. Het Provinciaal college van toezicht in Noord- Holland heeft medegedeeld voortaan in zulke gevallen kerkvoogden zonder pardon aansprakelijk te stellen. De kerkeraad van Heerlen heeft de leden der gemeente op gewekt om te breken met de gewoonte dat de mannen bij het gebed in den eeredienst opstaan, zulks op grond van drie over wegingen. De bond van Ned. Predikanten, keerde aan weduwen en wezen ruim 21.000 uit en aan oorlogsschade ruim 24.000. Geref. Kei-ken. Wat de Geref. Kerk"en betreft, de Gene rale synode van Sneek, die in 1939 haar zittingen aanving, kon nog steeds niet ge- Slpten worden en kwam in Maart te Utrecht en in December j.l. te Sneek bij een. Eenige gedachtenwisseling vond in de Geref kerkelijke pers plaats over de vraag wat de gewenschte vorm van Avond maalsviering is, zulks naar aanleiding van het besluit van den kerkeraad van Frane- kerk, dat de Avondmaalsgangers voortaan aan tafels zullen aanzitten en niet meer het sacrament zooals in vele kerken in het Noorden gebruik is 4— op hun zitplaat- se^ zullen ontvangen. Groote activiteit ontplooiden de Geref. Kerken in het vestigen van nieuwe predi kantsplaatsen. Niet minder dan 30 moch ten er in het oorlogsjaar worden gesticht, w.o. twee in de kerk van Utrecht. Zelfs de kleinste der Geref.l -rken in ons vader land die van Olsi. nog geen 70 zielen tellend, verkreeg een eigen voorganger. Bet aantal vacatures daalde van 88 op 74. Het aantal predikanten steeg van 817 op 833. Het aantal kerken klom tot 8W> P-'nd.T 1 Januari 1926 dua in 15 jaar tyds •EL KOOt>> Een jaar zinkt in der tijden nacht, Zijn laatste stond, o Vader, heeft hier uw kind'ren sadmgebracht, z\j treden dankend nader. Verga ook alles met den tijd, w\j weten dat Gij eeuwig zijt, Gij, aller levensader. Neem. aan ons staamlend dankgebed! Waar vfin 't verleden staren, hebt Gy behoed, gesterkt, gered uit lyden en gevaren. Waar 't oog niets zag dan leed en nood, waart Gij het, die ons uitkomst boodt en zeeg'nend woudt bewaren. De St. Jacobskerk te Viissingen Wij voelen in dees' avond weer ons tot U heen gedreven; zou alles ons ontzinken, Heer, Gij zult ons niet begeven, Gij, die ons troost en sterkt en laaft, die uwen eigen Zoon ons gaaft voor dit en 't eeuwig leven! hebben 600 cagdidaten intrede gedaan en werden 75 nieuwe predikantsplaatsen ge sticht, de 62 nieuwgeïnstitueerde kerken niet meegerekend. Toch blijft het candi- datenprobleem actueel in de Geref. kerken, waar tientallen candidaten als hulppredi ker werkzaam zijn. Hun aantal steeg met één door overkomst van ds. Meynhout, te voren Chr. Geref. predikant te Viissingen, die 14 September j.l. met de Chr. Geref. kerk brak en thans in de Geref. kerken beroepbaar is. Aan de Theologische Hoóge- school te Kampen werden 105 studenten in de theologie ingeschreven en aan de Vrije Universiteit 236. De stichting tot verbetering van het Psalmgezang stelde 20.000 studie-exemplaren van Het Boek der Psalmen beschikbaar. Chr. Geref. ^ierk. De Chr. Geref. kerk hield haar uitge stelde generale synode in het afgeloopen jaar, te Apeldoorn. Daar is opnieuw de kwestie van de eenheid met andere Geref. belgders en met name de samenspreking met de Geref. kerken aan de orde ^i- weest. De Chr. Geref. kerk t< thans 135 ge-. meenten met ongeveer 44.818 zielen. Gro ningen is met 13.141 leden de grootste en Suawoude met 20 dc kleinste. Het aantal dienstdoende predikant n bedraagt 75 ter wijl 3 gemeenten een oefenaar hebben. Aan de theolog. school te Apeldoorn studeeren mo.nenteel 10 studenten. Op haar zendings- veld heeft de Chr. Geref. kerk 57 gemeen ten en 46 scholen, ben0"0'"! 2 r-~di- kantea en SS onderwijzers. Overige groepen. Wat de overige groepen betreft, vermel den we dat de Rem. Broederschap momen teel 31 gemeenten telt, waarvan er" slechts één (Zevenhuizen (Z.-H.), die maar 14 leden telt) vacant is. Behalve Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben alle gemeenten minder dan 10Ü0 zielen. Naast de gemeenten heeft de Broederschap op een 5-tal plaatsen Rem. vereenigingen. De Algemeene Doopsgezinde Sociëteit gaf aan het dagelgksch bestuur opdracht een commissie tct geestelijke belangen in het leven te roepen en zich bezig te hou den met een juistere verdeeling der predi kantsplaatsen. De Bond van Vrije Evangelische gem sen ten mocht zijn 60-jario bestaan herdenken. 15 September 1881 werd de bond te Frane- ker gesticht. Hg telt thans 33 gemeenten met 28 voorgangers. Ook werken 3 zen delingen in zgn dienst. In de gemeente Almelo *an de Unie van Baptiste gemeenten ontstond 'n scheuring waarbij de gemeente in ongeveer twee ge lijke stukken uiteenviel. TUSSCHEN WAGEN EN BOOM BEKNELD GERAAKT EN OMGEKOMEN Op den weg EibergenHaaksbergen heeft een botsing plaats gehad tusschen een autobus en een meubelwagen. De be stuurder van dezen wagen, de heer Gerritsen uit Haaksbergen, raakte bekneld tusschen zijn voertuig en een boom en was vrijwel c'1 C'"C dood. Hij was vader van vjjf kin deren. De bus werd vrjj ernstig gehavend. Oud- en Nieuwjaarsviering in Zeeuwsch-Vlaanderen. Talrgk zijn nog de oude gebruiken, die ondanks de sterk gewijzigde tijdsomstan digheden, in eere gehouden worden door de Zeeuwsch-Vlaamsche plattelandsbevol king. Zoo ook het aloude gebruik om op Oudejaarsdag er op uit te trekken naar de hoeven in de polders, om daar op min of meer welluidende wijze Oudejaarsliede ren ten gehoore te brengen, al of niet met begeleiding van mondharmonicamuziek. Zoo ging men van 's morgens tot 's avonds van hofstede tot hofstede en overal schoot er dan wel wat over als belooning voor dit laatste concert in het jaar. Spek, ham en eieren en ook wel eenig geld. De laatste dag van het jaar was steeds een „goede" voor de enkelingen of groepjes, die hun Oudejaarszangen ten gehoore brachten in de wijde polders. Zoo was hét voorheen in rustiger en normaler tijden. Thans zal het heel wat minder opleveren, doch dat neemt niet weg, dat de oude traditie hier mede van de baan is. Wel zal de belang stelling en de animo er door inboeten en zal het dan ook niet zoo druk loopen op en om de' boerenhofsteden. Dit geldt ook voor den Nieuwjaarsdag, want op den eersten dag des jaars zag men ongeveer dezelfde groepen ten. too- neele en de trek naar de hoeven "\om „Nieuwjaar te wenschen". Ook dit bracht nog heel wat in de portemonnaie en ds knapzak die meestal meegevoerd werd om alle goede gaven te bergen. Zoowei de Oudejaarsavond 1941. De laatste dag van het jaar. Nog enkele uren en we treden een nieuw jaar binnen. Wij staan nog aan deze zijde van de jaargrens. Voor wij het nieuwe jaar betreden wer pen we een blik terug. Droefheid, leed en zorgen, vreugde, blijdschap en heugelijke gebeurtenissen trekken in bonte rij door onze gedachten. Goed en kwaad. Twee begrippen, die op Oudejaar ons denken beheerschen. Hoe het was en hoe het zal worden. In menige huiskamer verdrijft men alle opkomende gedachten en vragen met vreugde-uitingen. Men viert „oud en Jonge menschen zien niet gaarne om. Zij willen slechts aan de toekomst denken, hun fantasie den vrijen teugel laten. Niet stil staan bij het heden, maar den blik vooruit. Zoo waren in vroeger jaren ook de oude ren die thans bij de jaarwisseling met willen én kunnen voortgaan, zonder een oogenblik te hebben stilgestaan brj wat voorbijging. Eenzaam zit daar de oude vrouw en blikt in de laatste uren van het afloopende jaar op het gansche verleden. Het is stil in de spaarzaam verlichte huiskamer. Ze warmt zich bij het haard vuur en staart naar de portretten op den schoorsteen. Ze, herinneren aan vervlogen jaren, aan kommervolle dagen, aan lief en leed. Kinderen, die ver van huis him be staan vonden en nu in eigen- huiselijken kring Oudejaar vieren. Gedachten en herinnerii 'en, een mengel moes gelijk, overweldigen haar. Roerloos zit de oude vrouw voor den haard, als heb ben alle Overpeinzingen haar bedwelmd. Voetstappen op het pad kondigen nog late gasten aan. Wie zijn zij? Zwaar en moede klinken de voetstappen maar ook is er de lichte tred hoorbaar van de onbekommerde jeugd. Zachtkens wordt de deur geopend. Een oude,, grijze man, in zijn laatste levens dagen, treedt binnen. Naast hem een flinke jongeman, die met opgeruimden blik de wereld inkijkt. Wat zit ge eenzaam, moedertje, voigt mij op den nog korten weg die afgelegd m9et worden, fluistert de oude grijsaard. Waarom zoudt ge me niet vergezellen, spreekt de jongeman. Mijn weg is hoopvol en mijn steun zult ge niet kunnen ont beren. De keus is moeilijk. Waarom zal men niet gezamenlijk den weg ewandelen? In den helderen maannacht gaan ouder dom en jeugd, verleden ca heden, voor waarts. De oude man ziet om en mompelt over 's menschen ondeugd, de slechtheid der wereld, den chaos en de verwarring. Waar om al die ellende? Vlammen verlichten den achtergrond. Zij spreken van dood en verderf, van verwoes tingvan oorlog. Verdwazing heeft de menschen aange grepen. Langs afgronden, over oneffen paden ging mijn weg, verzucht de oude man. Achterdocht en afgunst omringden mij. Het vrede op a ar (Je vond geen weer klank. Verdeeldheid verscheurde alle goeds, dat menschen had kunnen vereenigen. Geen rust vond ik, maar rumoer overal en zoover de horizon reikt. En tusschen het gedreun en gedaver van al het onrecht, van vernie ling en van versplintering, klinkt het ge weeklaag van menschenwaarom en waarvoor? Zie niet om, maar richt den blik voor waarts, geen gejammer over wat was, doch koers gezet naar den lichtenden horizon voor ons, roept de jongeman uit. Daar vlie gen geen zwarte onheilspellende schimmen over de aarde, doch daar zal vrede heer- schen. Ginds aan den gezichtseinder is de ver lossing, daar zal, het pad geëffend zijn daar klinkt vreugdegezang, er heerscht blijdschap. Menschen worden niet opge zweept tot haat, tot blinde vijandschap. Geen onverzoenlijkheid, maar verdraag zaamheid, geen vernietiging, maar geza- menlijken opbouw. Daar nadert me» reeds de grens tusschen ouderdom en j'eugd, tusschen oud en nieuw, tusschen duister en licht. Welke is Uw keus, oude vrouw? Het donkere heden, de lichtende toekomst? Bim bam, bim bam. De oude torenklok laat dreunend twaalf slagen over het stille dorpje weerklinken. De stem van de torenklok dringt door tot de stille huiskamer, waar de oude vrouw uit dén droom wordt gewekt. De twaalf klokslagen, die het nieuwe jaar aankondigen, hebben haar tot de wer kelijkheid teruggebracht, tot het volle le ven. En vanuit een andere huiskamer klinkt zacht een lied tot haar „"Laat mjj niet mijn !ot beslissen zoo ik mocht, ik durfde niet. Ach, hoe zou ik mij vergissen, als Gij mij de keuze liet TWEE DOODELIJKE ONGEVALLEN TE AMSTERDAM. De dag van gisteren heeft talrijke ver keersongevallen opgeleverd. In de De Clercqstraat te Amsterdam is een 45-jarige fietser gevallen. Hij kreeg een schedel breuk en overleed ter plaatse. Op de Erasmusgracht viel een jongen van een wagen, waarop hg was geklom men. Een der wielen ging oveV zijn lichaam waardoor hij op slag werd gedood. laatste dag van het oude, als de eerste van het nieuwe jaar, waren, zooals men dat noemde „goede" dagen voor deze groepen. De ouderwetsche oliebollen, die op Oudejaarsavond gebakken werden en waarvan men wel een gedeelte als ontbijt voor de wenschende groep kon beschóu- wen, zullen in de eerste plaats danig ge mist worden, doch ook Ijet overige „goe de" zal nu wel niet zoo rijkelijk toevloeien als voorheen. Oude- en .,ieuwjaarsviering op het plat teland in dit gewest zal in het teeken der tijdsomstandigheden staan en sobertjes zyo. Maar oude „gebruik" zal wel ge handhaafd blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5