Bij Pijnen PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 31 December 19 HET JAAR 1941 IN BINNEN- EN BUITENLAND De legerberichten van gisteren. Sanapirin aaa De opmarsch der Japansche troepen op Malakka. FINANCIEN. Vierde Blad. Op den-laatsten dag* van het jaar pleegt men zich een oogenblik te bezinnen op wat de afgeloopen tijdkring heeft gebracht. Wtj maken balans en stippelen leder voor ons de winst- en verliesposten nog eens na, aan de hand waarvan wij ons een totaal beeld trachten te vormen van het heen- snellende jaar. Wanneer wij het jaar 1941 overzien, dan kan het niet anders, of de eerste alge- meene indruk zal er een zijn van teleur stelling. Teleurstelling, omdat het niet heeft gefofacht, wat de meeste menschen er ondanks alle reserve en vboroordeelen, die worden geëtaleerd van hebben ver wachten van hebben gehoopt: 't einde van den benauwden droom, die oorlog heet. Het zag er op den eersten Januari mis schien wel naar uit, dat de eindbeslissing zou, vallen. Naarmate echter de dagen en weken vergingen werd het wel duidelijk, dat allen veelbelovenden aanmoedigingen ten spijt van een zoodanige beslissing geen sprake zou zijn. En vandaag, op den Sisten December, nu de rekening van het jaar wordt opgemaakt, weten wij, dat wij dezen onzegbaar zwaren last ook dennieuwen tijdkring zullen hebben in te dragen. Wij hebben, gelet op het wereldgebeuren, ver leerd ons aan voorspellingen te wagen, nu het afgèloopen jaar zoo rijk is geweest aan verkeerde berekeningen, zoo rijk ook aan teleurgestelde verwachtingen. Het is niet mogelijk, de gebeurtenissen van 1941 „in a nutshell" samen te vatten In het leven der volken, ook in het leven van eigen volk is zoo overstelpend veel ge beurd, dat het niet wel mogelijk schijnt, zich daarvan een sluitend totaalbeeld te vormen. 1941 behoort wel tot de meestbe- wogene uit de wereldgeschiedenis en aan een beoordeeling zal niemand zich kunnen wagen, nu wij nog zoo midden in de kol king staan en er ook nog niemand is, die in staat is thans op het zich ontwikkelen de kristallisatie-proces vooruit te loopen. Eerst wanneer wij ons van al deze ge beurtenissen hebben verwijderd, wanneer de rust is wedergekeerd en de geschiedenis zich over het oorlogsgeweld heeft ont fermd en haar overwogen, niet door invloe den van buiten vervormd oordéel heeft ge- sproken, zullen wij kunnen geraken tot een waardeering van datgene, wat zich thans bezig is aan deze wereld te voltrekken. Wij, die zoo geheel in dit verbijsterende gebeuren betrokken zijn, kunnen ons daar van niet een oogenblik losmaken, om dit jaar 1941 te objectiveeren. Het oordeel over 1941 kan alleen maar subjectief zijn en reeds daarom is het, om de verwarring niet nog meer te vergrooten, zuiverder en zelfs geboden, een oordeel op te schorten. Wij zullen ons bepalen tot de feiten van dit jaar en ook daarvan verwachte men geen aaneengesloten relaas. Wie uit de veelheid van stof, ons dit jaar geboden, een keuze moet doen, zal zich slechts kun nen bepalen tot het aangeven van eenige verschijnselen, welke voor een karakteris tiek een zeer voorloopige karakteris tiek nuttig kunnen zijn. Zooals gezegd: de geschiedenis zal de conclusie trekken. Buiten- en binnenland zijn niet van el kander te scheiden. De gebeurtenissen op bet wereldtooneel hebben een onmiddellijke en zeer ingrijpende reactie in het binnen- - landsche gebeuren tot gevolg gehad en daarin ligt voor het oogenblik de aanwij zing, dat Nederland niet het op zichzelf levende eiland is gebleven. Ons land en wie zulks toch meent, maakt zich schul dig aan bewust zelfbedrog is niet, nadat de oorlog binnen de landspalen beëindigd (was, aan z\jn lot overgelatenhet is mee gesleurd in de revolutieonaire kolking van den tijd. Telkens weer worden wtj er aan herinnerd en wie als bewustlevend mensch het binnenlandsche gebeuren nauwkeurig op zijn beteekenis heeft getracht te pei len, die zal zich aan de algemeene strek king daarvan niet hebben kunnen onttrek ken: wij zijn met één slag niet in 't Euro- peesche gebeuren ingeschakeld, wij kunnen ons daaraan niet onttrekken en in den op bouw van 'n nieuwe ordening, in de" ontwik keling van 'n op leze ordening gegrondvest nieuw .Europa heeft ook Nederland zijn aandeel toegewezen gekregen. Niet plot seling, maar voetje voor voetje heeft zich dit inschakelingsproces voltrokken en wanneer er voor 1942 één voorspelling kan worden gedaan, dan is het wel deze deze ontwikkeling schijnt nog niet aan haar einde te zijn gekomen. De toezegging van Hitier en Mussert, waarvan de leider der N.S.B. op 14 December te Utrecht mëbe- deeling kon doen, was niet een eindpunt, het was slechts de afsluiting van een en kele fase in het ontwikkelingsproces, waaruit blijkt, hoezeer men te Berlijn door drongen is van de beteekenis van de Ne- derlandsche voorpost-positie in het wor dingsproces van het nieuwe, onder leiding van het nationaal-socialistische Duitsch- land staande, Europeesche continent. Dat is ook de tendenz van de huidige Duitsche economische politiek de elementen van deze gemeenschap reeds thans zoo te groe- peeren en te accentueeren, dat zij steeds beter passen in het geschetste mozaïek en beter aansluiten bij de bedoelingen, welke Duitschland met dit nieuwe Europa heeft. Daardoor werd in het afgeloopen jaar het gebeuren in de bezette gebieden en ook in Nederland beheerscht en wie het zoo bekijkt, kan er niet verbaasd over zijn, dat de initiatieven, welke op het oorlogs- tooneel werden genomen, ook waar het ging om de practische uitwerkingen, hun on middellijken weerslag vonden in de be zette landen. Taj. van maatregelen, welke in ons land werden getroffen vonden hun verklaring in het oorlogsgebeuren. Zij ont- leenen daaraan ook hun uitsluitende recht vaardiging. Oorlogsrecht en staatsrecht zijn in het achter ons liggende jaar nauwer met elkander verweven en wie de staats rechtelijke figuren, waarvoor ook wij werden geplaatst wellicht eens minder ge lukkig heeft geacht, zal moeten bedenken, dat juist in een tijd, waarin een nieuwe orde moet worden verwezenlijkt, het be zettingsrecht de heerschende staatsrechte lijke normen aan zich ondergeschikt maakt. Dat is op zichzelf niet nieuwmen denke slechts, hoe In het begin van de negentiende eeuw de code Napoléon aan de door Frankrijk bezette gebieden werd opgedrongen, omdat dit de voorwaarde was voor de verwezenlijking van het achter de militaire operaties schuilgaande herorde ningsplan voor Europa. Zoo ontwaren wij ook thans in menig opzicht een parallel met den Napoleontischen tijd. Het jaar 1941 in binnen- en buitenland. Het een Is niet te scheiden van het ander. Wanneer wij zulks toch een oogenblik doen, dan geschiedt dat slechts om de feiten als zoodanig in de herinnering te rug te roepen. Vanuit het bovenstaande zullen echter de gebeurtenissen op eigen erf beoordeeld moeten worden, om te kunnen geraken tot een juiste waardee ring. Het verloop van het oorlogsgebeuren drukt op het leven ten onzent zyn stem pel en ook waar de afloop van dit oor logsgeweld zich reeds bezig is in vage con touren af te teekenen, daar zal niemand, die het wèl meent met land en volk en die zich een juist beeld heeft gevormd van zijn 'vaderlandschen en daarin van zijn Europeeschen plicht, zich aan de con sequenties mogen onttrekken. Er heeft dit jaar een uitbreiding van den oorlog plaats gehad, waarvan weini gen op den eersten Januari eenig vermoe den zullen hebben gehad. En toch, wie met een open oog door dezen tijd gaat en wie de beweegredenen voor deze titanen worsteling heeft onderkend, die zal ach teraf bezien over de uitbreiding vajh den oorlog naar Oost en West niet al te zeer verbaasd zijn. Immers hier gaat het om de worsteling van een .nieuw gesladht, dat zijn recht opeischt tegen de vertegenwoor digers van een oude orde, welke zich krampachtig poogt te handhaven. Hier gaat het om een conflict van beginselen en de uitbreiding, welke dit conflict heeft ondergaan, is slechts de dynamische con sequentie van een dynamisch conflict. De twee fronten van deze eeuw hebben zich thans sterker dan ooit afgeteekend en de wijze waarop de Sovjet-Unie in dit treffen van krachten werd betrokken, de motieven ook, waarom Hitier op 22 Juni zijn legerg het sein tot de grootscheepsche afweeractie gaf, hebben tot de sterke af scheiding der onderscheiden krachtvelden niet weinig bijgedragen. Alles, wat er voor den 22en Juni ge beurde, was daarvan slechts voorbereiding, gelqk de FUhrer in zijn proclamatie op dien dag duidelijk deed uitkomen: hjj wist sinds lang dat dit gebeuren moest. Het was de onvermijdelijke consequentie van twintig jaren wereld revolutie-prediking, een consequentie, welke door het'verdrag van September 1939 niet meer ongedaan kon worden gemaakt. Duitschland isoleer de daarmede wel voor een nuttigen tijd het militaire gevaar in Oost-Europa, maar niet de bolsjewistische ideologie. Gelijk het reeds de aandacht trok, hoe Berlijn aan Moskou in het Driemogendhedenplan zorgvuldig een aparte plaats toemat. Deze bom moest barsten en nu wtj iets hebben mogen zien van den troebelen ach tergrond, nu mag aan het einde van 1941 worden getuigd deze bom werd tijdig tot ontploffing gebracht en het is voor Europa gelukkig geweest, dat Hitler met zijn aan- valsbevel den Russen hun dreigende troe ven uit handen sloeg. Want nu zien wtj het gebeuren, dat een verraderlijk systeem, dat gereed stond om Europa te overwel digen en zijn cultuur te vernietigen in een wurgenden greep wordt verbrijzeld. Was het wonder, dat deze strijd van Duitschland in alle landen van Europa en ook in de bezette gebieden velen tot de daad heeft gebracht, zich aan de Russische fronten mede in te zetten voor de toe komst van Europa, voor het behoud zijner beschaving en voor de bevestiging zijner ordening. Zoo strijden thans zijde aan zndo met Duitschland, Finland, Roemenië, .Hon garije, Slowakije en Italië. Zoo staan daar aangetreden de vrijwilligerslegioenen van Noorwegen, Denemarken, Nederland, Bel- £f;J£tnk$ï en Spanje om daar hun •wezenlijke bijdrage te leveren voor de een wording van Europa. rflJ'ook Nederland Is er vertegenwoor digd door de honderden dapperen uit'W.A. en b.S., tot de vorming van welk lerlnen het initiatief in Juli uitging van luitenant- Seyffardt. Dat de leider der K.S.B. thans de jaarwisseling viert temid- soldaten, toont wel aan hoe tanig de band is, welke in deze Germaan- sche gemeenschap is gelegd. Uitbreiding der fronten, op diplomatiek, zoo goed als op militair terrein. Wij den ken aan de versterking van het Driemo- gendhedenverdrag laatstelijk uitge groeid tót een militair verbond tusschen de drie oorspronkelijke partners waarin de jonge Europeesche staten zich om de spilmogendbeden vereenden, als de voor de nieuwe Europeesche orde belangrijk i di plomatieke gebeurtenis. Wtf denken voorts aan de Fransch-Duitsche toenadering, welke ondanks tegenkanting de aanslag op Lavaltoch in beginsel haar beslag kreeg als de bekroning van deze Montolre tusschen Intler en Pétain aanvaarde po litiek, en' waarvan de benoeming van Dar- lan tot premier het tastbare resultaat was. Wtj denken tenslotte ook aan de Britsch- Amerikaansche toenadering, welke haar Uitdrukking vond in de steeds sterker ge prononceerde en tegen d© spilstaten ge richte politiek van het Witte Huis. Dono van's optreden in den Balkan en Roose^ velt's toezegging van steun aan Yoego- Slavië, toen dit land zich Het verleiden tot een verbreking der te Weenen onder- teekende toetreding tot het Driemogend- hedenverdrag, het waren onmiskenbare aanwijzingen, dat Washington zich in de Europeesche zaken ging mengen. Het bleek uit de bezetting van Groenland en IJs land, uit de verbreeding van de Ameri kaansche verdedigingszóne en niet in de laatste plaats uit de terzijdestelling van de neutraliéeitswet %en uit Roosevelt's schietbevel, om maar te zwijgen van de redevoeringen van den president der Ver- eenigde Staten. Het waren evenzoovele Mijnhardt's Poeders Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. oorlogsverklaringen aan het adres van Duitschland en ItaUë en het Amerikaan- sche ultimatum aan Finland deed, wat Europa betreft, de deur dicht. Daarmede schaarde Washington zich openlijk aan de zijde van Engeland en het bosjewistlsche Rusland, daarmede het voorbeeld volgend van de naar Londen uitgeweken regeerin gen, die van daaruit het verzet tegen Duitschland trachtten voort te zetten. De uitbreiding van de militaire fronten was er al evenzeer. Wanneer wij dit alles overzien, dan is het waarlijk verbijsterend, dat dit alles zich in een spanne tjjds van één jaar heeft afgespeeld. De Balkan, altijd een der brandhaarden van Europa, werd dit jaar, nadat reeds een vorig jaar de Grieksch-Italiaansche oorlog was uitge broken, geheel in den oorlog betrokken. Een oogenblik scheen het, dat zulks kon worden vermeden. Roemenië koos doelbe wust voor de nieuwe Europeesche orde, onder leiding van maarschalk Antonescu, de diplomatike betrekkingen met Engeland werden verbroken en door het Bulgaarsch- Turksch vriendschapsverdrag schenen de gevaren van die zijde te zijn bezworen, vooral toen de regeering te Belgrado tot 't Driemogendhedenverdrag toetrad. De Britseh-Amerikaansche intriges verijdel den dit Duitsch-Italiaansche- pacificatie plan en zoo onderging het Balkangebied in April gedurende drie weken het geweld van den totalen oorlog. Yoego-Slavië en Griekenland zij vochten alleen, met den moed der wanhoop, maar drie weken lang speelden zij een verloren spel, dat ztjn tra gische hoogtepunten vond in de spoedige anitulatie van het Yoego-Slavische leger, den vernietigingsslag bij Thermopylae en de bezetting van Kreta. Generaal Wavell, genoodzaakt Port Said te beschermen, zag zich door de snel op rukkende Duitsch-Italiaansche troepen ge dwongen zich uit Libye terug te trekken en om den schijn te bewaren volgden toen de campagnes in Syrië en Irak,, waar de Britten het gemakkelijke spel met moeite wonnen. De laatste uitbreiding in het Na bije Oosten was de campagne in Iran, waar Britten en Bolsjewisten gezamenlijk opereerden, om den Zuidelijken toevoerweg naar den Kaukasus in handen te krijgen. Zullen zij er iets aan hebben? De Duit- schers zijn bezig hun winterkwartieren te betrekken, om in het voorjaa» het laatste vernietigende offensief tegen de gedesor ganiseerde Russische defensie in te zetten. En ondertusschen holt Japan in Oost- Azië het Britseh-Amerikaansche weer standsvermogen uit. Onze jongste ontwik keling ligt nog zoo dicht bij ons, dat het voldoende is, haar te memoreeren. Slechts zij er van gezegd men heeft zijn zin ge kregen. De fronten zijn gesloten en Ame rika heeft den oorlog, dien het de laatste jaren steeds heeft geprovoceerd. En het resultaat dier worsteling ls voor de An gelsaksische landen nog slechts negatief. Maar Duitschland en de met Duitsch land verbonden landen, zij hebben de con sequentie getrokken en op hun beurt aan Amerika den oorlog verklaard. Zoo zijn thans de vijf werelddeelen in den oorlog betrokken. Dat is de trieste balans van een jaar, waarvan velen hoop ten, dat het de eindbeslissing zou brengen. In Februari kon Nomoera, de Japansche «ambassadeur in Washington nog zeggen de oorlóg met Amerika is niet onvermijde lijk. Thans is ook voor Oost-Azië de laatste consequentie aanvaard. Temidden van dit geweld.: Nederland. Het heeft er den invloed van ondergaan, gelijk hierboven werd aangegeven. Het ge beuren in ons land was ondergeschikt aan het gebeuren in Europa en wat hier tot stand kwam, wel het kan slechts beoor deeld worden vanuit dit Europeesche ge beuren, vanuit een revolutionair ingrijpen in de verhoudingen van dit continent, waaruit een nieuwe sampjjleving moet groeien. Nederland heeft dé consequenties moeten aanvaarden, in de opheffing zijner poli tieke partijen, in de oplossing der confes- sioneele vakbonden in het N.V.V., In de nieuwe bestüursverordening, waardoor de Provinciale Staten en de gemeenteraden op non-actief werden gesteld, in de verder schrijdende corporatieve ordening van het bedrijfsleven, in de totstandkoming van beroepskamers, als de Nederlandsche Cul tuurkamer en de artsenkamer. Wij mogen als belangrijk voor de ge- heele Nederlandsche samenleving de af kondiging van het journalistenbesluit me moreeren en voorts wijzen op de vele ingrijpende sociale hervormingen. Wij noemen slechts het ziekenfondsenbesluit, dat van wezenlijken invloed kan zijn voor de sociale verheffing van ons volk en wellicht mag worden gezien als het sluit stuk van de sociale wetgeving ten onzent. In 1941 zag Nederland den Opbouw- dienst verdwijnen om plaats te maken voor den Arbeidsdienst voor Jongens en meisjes. De Winterhulp-actie werd geïn tensiveerd en vond een beteekenisvollen uitbouw in den Nederlandschen Volks- dienst. En tenslotte, wat onze boerenstand be treft, wtj zagen de gewestelijke landbouw organisaties opgelost in den Nederland schen Landstand, welke onder leiding van den boerenleider Roskam staat. In het bestuursapparaat kwamen eenige wijzigingen, voorzoover tot secretarissen- generaal werden benoemd prof. mr. J. Schrieke (justitie) en mr. M. M. Rost van Tonningen (financiën). De leiding der landbouwzaken werd in handen gelegd van ir. H. A. Leignes Bakhoven en den heer G. J. Ruiter, terwijl ons distributie apparaat aanzienlijke uitbreiding onder ging. In 't algemeen mag geconstateerd worden, dat gestreefd wordt naar een zoo billijk mogelijke verdeeling en aan het einde van het jaar is een woord van groo- te waardeering voor het werk onzer voedsel en kleeding-dictatoren zeker op X$n plaats. Door dit alles loopt de roode draad i Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede In verschillende zönes van het Oostelijke front zijn krachtige vij andelijke aanvallen in nauwe samen werking tusschen leger en lucht macht verijdeld. In de Zwarte Zee hebben gevechtsvliegtuigen een Sov jettorpedojager tot zinken gebracht en een kruiser beschadigd. Aan het front van Moermansk hebben Duit sche troepen van 21 tot 28 December hardnekkige aanvallen der bolsje wisten bij zeer strenge vorst en tij dens sneeuwstormen met volledig succes afgeslagen. De vijand leed zware, bloedige verUezen. Sterke afdeelingen gevechtsvlieg tuigen hebben Maandagnacht een voor den oorlog belangrijke ravitail- leeringshaven aan de Oostkust van Engeland aangevallen en goede re sultaten behaald. Overdag is ten Westen van de Faroer een koop vaardijschip door bommen tot zin ken gebracht. Duikbootjagers, die convooidienst deden, hebben van zes aanvallende Britsche bommenwerpers er drie neergeschoten. Alle geconvooieerde schepen bereikten veilig hun plaats van bestemming. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Italiaansche troepen in bet gebied om Agedabia nieuwe plaatse lijke successen behaald. Het aantal vijandelijke pantserwagens, dat bij den tegenaanval onklaar is gescho ten, is gestegen tot 74. Verscheidene honderden Britten werden gevangen genomen. Op het eiland Malta zijn overdag en des nachts vijandelijke vliegvelden aangevallen. Voor La Valetta heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen een vrU groot zeilschip tot zinken gebracht. Bij luchtgevechten hebben .Duitsche jagers 5 Britsche vliegtui gen neergeschoten, terwijl een zesde toestel op den grond "vernield werd. HET ITALIAANSC In zijn weermachtbericht no. 576 m het ItaUaansche opperbevel het volg bekend: Activiteit van verkenningsafdeelingë het gebied van Agedabia. Het pantal nielde pantserwagens tijdens de in weerrriachtsbericht van Maandag verrr gevechten is inmiddels gestegen tot 74. aantal gevangenen is gestegen tot versi dene honderden. Aan het front van Solioem valt een verscherping van het wederzijd- sche artUlerievuur waar te nemen. Een aan val van pantserwagens op de vesting Bar- dia is afgeslagen, Italiaansche- en Duitsche vHegtuigen hebben met goed resultaat troepenconcentraties en strijdmiddelen van den vijand gebombardeerd. Er werden luchtgevechten ondernomen op Ttipolis en Zuara. Eenige slachtoffers en lichte scha de. Engelsche vliegtuigen hebben brisant bommen laten vallen in de omgeving van Athena, zonder4 eenig gevolg. Een vijande lijk convooi werd ter hoogte van Cyrenaica door Duitsche vliegtuigen achterhaald, die herhaalde malen een torpedojager en een koopvaardijschip troffen. Kou in hei hoofd bewijst snelle en goede diensten. Nederlondsch. -L Buisje 4-Qct. IN DE WIN T E R S T EL LING EN. Aan het Oostfront is het Duitsche leger in zün winterstellingen getrokken, doch dat wil niet zeg gen, dat er geen strijd geleverd wordt. Nog da gelijks probeeren de Sovjet-troepen door ver twijfelde uitvallen een bres te slaan In de ijze ren muur. welke hen van het nieuwe Europa scheidt. En telkens weer, worden zij met bebloe de koppen teruggewezen. Nog dagelijks woedt de strijd, nog dagelijks vallen er slachtoffers. Vergeet daarom de Neder- landsclïe Ambulance niét. Stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt mis sen, op girorekening Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Singapore door Japansche vliegtuigen gebombardeerd. De op Malakka naar het Zuiden opruk kende- Japansche troepen hebben Batoe Gayah bereikt. Het volgend doel zal de overtocht over de rivier Bernam zijn, van waar uit dan de weg naar Koeala Loempoer open ligt. Singapore is in den nacht van Maandag op Dinsdag en ook Dinsdagoch tend drie malen door Japansche bombarde mentsvliegtuigen aangevallen, waardoor zware schade aan militaire doelen ontstond. Terwijl er vluchtelingen uit Noord-Malakka naar Singapore kwamen, verlaat de bevol king van Singapore thans weder deze stad om de hevige luchtaanvallen te ontgaan. Volgens een extra-bericht van Reuter uit Singapore is daar gisteren het standrecht afgekondigd. JAPANSCHE TROEPEN OP DE PHILIPPIJNEN VERSTERKT. Het departement van oorlog te Washing ton deelt medé, dat het grootste deel der Amerikaansche troepen op de Philippijnen is samengetrokken in de provincie Pam- panga, met verkorting der linies. De Ja panners moeten de laatste dagen versterkt zijn met verscheidene divisies infanterie en regimenten tanks en cavallerie. De Ameri kaansche troepen zijh in het nadeel, doch bieden tegenstand onder zware verliezen. De vijand blijft zeer actief in de lucht. Het departement van marine deelt mede, dat een Amerikaansche torpedojager bij luchtaanvallen averij heeft opgeloopen. De aanvallen der Japansche luchtmacht golden gisteren in de eerste plaats de ves ting Corregidor voor de baai van Manilla, waar het bombardement twee uur duurde, benevens de stad Calumpit In de provincie Bulacan, waar eveneens tal van bommen werden uitgeworpen. HET JAPANSCHE OFFENSIEF IN CHINA, De Japansche troepen, die van Kingmen in de Westelijke provincie Hoepeh uit een nieuwen opmarsch zjjn begonnen en ope- reeren tegen de gereorganiseerde 56ste en 37ste divisie van het Tsjcsngkingleger, heb ben volgens Domei, Lackiatzi in het Noord westen der provincie Anhwei veroverd. Een andere Japansche formatie heeft Maandag avond Kwan Jineze aangevallen, dat op 20 kilometer ten Noorden van Tangjang in de Westelijke provincie Hoepeh is gelegen, en is opgerukt tot Soenmotien en Liaokiae. Volgens een mededeeling van kolonel Ohira, den chef van de afdeeHng leger van het keizerlijke hoofdkwartier hebben de troepen van Tsjoengking in den tijd van Januari tot October van dit jaar 329.927 doOden- verloren. 94.826 krijgsgevangenen werden door de Japanners gemaakt. De Chineezen verloren een groote hoeveelheid wapens en munitie. Daaronder bevonden zich 637 stukken geschut, 3441 machine geweren en 91.386 geweren. Ohira deelde verder mede, dat gemiddeld per maand 2000 gevechten tusschen Japan ners en Tsjoengkingtroepen voorkwamen. In dezelfde periode bedroeg het Japansche verlies 9527 dooden. HET OPTREDEN VAN DE JAPANSCHE LUCHTMACHT. Het D.N.B. meldt uit Tokio De vloot- afdeeling van het keizerlijke hoofdkwartier maakt bekend, dat zich onder de door Ja pansche marinevHegtuigen in de wateren van de Soeloe-eilanden en Celebes alsmede aan de kustgebieden van Britsch Borneo en de Philippijnen neergeschoten of op den beganen grond vernielde 56 vijandelijke vHegtuigen 16 vHegbooten bevonden. In Britsch Borneo werden talrijke hangars en andere vUegveldinrichtingen door bomtref- fers vernield. VHegtuigen van de marine- luchtmacht, die patrouillevluchten maakten in de wateren van Luzon, hebben op 28 December een vijandelijken torpedojager en twee duikbooten tot zinken gebracht. Zij beschadigden voorts 26 niet tot de marine behoorende schepen, waarvan er 7 in zin kenden toestand werden achtergelaten. De verliezen van de Japansche marinelucht macht bedroegen bij dit optreden twee ma chines, waarvan een met haar bommenlast op het doel viel, terwijl een andere vermist wordt DE STRIJD TER'ZEE. Het Japansche hoofdkwartier heeft Maandagavond bekend gemaakt, dat Ja pansche duikbooten in grooten getale aan de kust van den Stillen Oceaan opereeren en met de feitelijke blokkade van de Hawaii eilanden zijn begonnen. Daardoor maken zij aanvoer van materiaal onmogelijk,- ofschoon dit zoowel voor herstel van Amerikaansche schepen als voor reparaties 4e Pearl Har bour wegens de Japansche luchtaanvaUen, noodig is. Kapitein-luitenant Tomi Naga van de persafdeeling der Japansche marine heeft in een interview met de „Tokio Nitsji Nitsji" o.m. verklaard dat tot nu toe naar schatting 20 Amerikaansche duikbooten, die zich. bij het begin van den oorlog in het Westelijk deel van den Stillen Oceaan be vonden, vernietigd zijn. De Japansche marine heeft in het tijdvak tot 28 December, behalve de reeds vermelde speciale duikbooten, slecht één onderzeeër in den slag van Hawaii verloren. Nederland ingeschakeld in het geweld van dezen tijd moet zich; voorbereiden op den nieuwen tijd, in welks ordening het een groote plaats zal hebben in te nemen. Met het oog daarop is thans de poHtieke wils vorming gelegd in de handen van den N. S.B., gelijk dr. Seyss Inquart op 14 Decem ber heeft afgekondigd. Daarmede is den ontwikkelingsgang, ^ooals de Rijkscommis saris dien bij tal van gelegenheden heeft geschetst, wat zijn eerste etappe betrèft, afgesloten. In 1942 zal deze ontwikkeling stellig worden voortgezet. Een winst, en verliesrekening. De waardeering daarvan hangt af van ieders persoonUjke instelling. Maar het wil ons voorkomen, dat ondanks veel ellende wij denken aan de bombardementen, welke ons land ook dit jaar niet bespaard bleven er winst geboekt is. Winst in velerlei opzicht, voor zoover daar sprake was van nieuwe bewustwording van ons Nederlanderschap, van een groeiend en langzaam rijpend gemeenschapsgevoelde taak voor Nederland is een taak voor lederen rechtgeaarden Nederlander. UrTLOTING 4 STAATSLEENTNG' 1941 De waarn. secretaris-generaal van 'het departement van financiën, maakt bekend, dat het bedrag der krachtens art. 2 der verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied uit gegeven schuldbekentenissen der 4 staatsleening 1941, welke( tot op 1 Decem ber 1941 in betaling zijn' aangenomen ter voldoening van rechten van successie, van overgang bij overlijden en van schenking 30.767.400 bedraagt. Ingevolge de regeling van de uitloting en aflossing van schuldbekentenissen de zer leening, zal mitsdien op 15 Februari 1942 door uitloting aflosbaar' worden ge steld een bedrag aan schuldbekentenissen groot 19.232.600 of zooveel meer als de laatstgetrokken nummerreeks meer zal om vatten, dan ter aanvulling tot genoemd bedrag zal blijken noodig te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 11