ABDIJSIROOP Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Maandag 29 December 1941 „De groeiende eenheid der natie is de grondslag voor de wederopstanding". Oudejaarsgroeten aan familie in Ned.-Indië. Distributie van kaarsen. De leger berichten van gisteren. -ByGMEP en INFLUENZA akker's De oorlog blijft zich gunstig voor Japan ontwikkelen. Een kerstrede van Jr. Mussert. Ir. Mussert heeft Woensdagavond over beide zenders de volgende rede uitge sproken Mijne volksgenooten, Het is Kerstmia 1941 en de wereld staat in vlammen. Het einde van 1941 nadert en 1942 wordt met groote zorg tegemoet ge zien. Wanneer het straks Oudejaarsavond zal zijn en de bronzen stem zal twaalf malen geklonken hebben, dan zullen wij met Guido Gezelle kunnen ^preken Het jaar is uit en 't enden geleefd van al zgn oude ellenden en heeft den last het ons ontheven. Het nieuwe jaar heeft van heden af aan voor elk en de één een schreden gedaan, wie zal het ten 't enden leven Het is mij een behoefte doch tevens een voorrecht om in dezen tijd langs dezen weg u te kunnen bereiken, die bereid zrjt inij te beluisteren. Groote zorgen drukken ons en vereeni gen ons. Het .is goed deze uit te spreken, lichter zullen zij dan te dragen zgn. Daar is dah de zorg om het wfc verdienen da- gelijksch brood, een 4org rustend op onge telde duizenden, drukkend loodzwaar. Daar is dan de schaarschte aan levens middelen en kleeding. Een land als het onze met zijn enorme bevolkingsdichtheid van bgna driehonderd menschen op de vier kante kilometer heeft het natuurlijk uiterst krap, wanneer nu, zooals in 1917 en 1918, door de blokkade, de inyoer van overzee is afgesloten. Het stelt eischen aah allen, maar in het bijzonder aan de huis moeders, den middenstand en de overheid. Boven de persoonlijke zorgen 'uit, rg'st de bekommernis om de toekomst der na tie. Velen zijn er bezorgd om het vader land hier. Een zorg, die ik begrijp, maar niet deel, omdat ik het geloof en het ver trouwen heb in een toekomst, beter en schooner dan het naaste verleden, om van het heden niet te spreken. Maar wat ons allen, de geheele natie vereent, dat is de zorg om onze koloniën in Oost en Wést, om de tienduizenden, volksgenooten, die, afgesneden van het moederland, daar met hun gedachten hun kerend zijn bij ons hier in de lage landen aan de Noordzee. Maar dit alles zou lichter te dragen zijn, als er niet was die haat, die vervloekte haat van volksgenoot tot volksgenoot, de' in een reeks van jaren zorgvuldig aange kweekte haat. De haat, die met de jalouzie samen elke redelijkheid ontkent en eiken opbouw belemmert. De haat en de jalouzie die uit den duivel zijn. t Waarlijk, redenen te over om meer nog dan in andere jaren, aan het einde van het jaar 1941 tot bezinning te keeren. Wanneer straks de kerstklokken luiden, niet alleen in ons vaderland, maar in ge heel Europa van de Noordkaap tot over Sicilië, en van de Oekraine tot aan den Atlantischen Oceaan, dan zullen, naar ik hoop, millioenen menschen denken aan de oude woorden zoo vol inhoud Het licht schijnt in de duisternis en de duisternis verzwelgt het niet. Inderdaad, het is de duisternis niet ge lukt om het licht in Europa te dooven. Er is niemand, die niet weet, dat als de god- looze, menschonteerende Sovjet-macht over Europa gekomen was, dat er dan reeds nu geen Kerstmis meer te herdenken Zou zgn. O, ik weet, dat de haat waarover ik zoo even sprak, aan velen de redelijkheid heeft ontnomen en hen doet spreken, alsof dit niet zoo erg zou zijn. Maar in het diepste innerlijk, dat zich zelve niet be driegen kan, weet een ieder, dat dit het einde geweest zou zrjn. dat dan de duis ternis het licht wel/verzwolgen zou hebben. In den eeuwigen strijd tusschen de goede en de kwade machten in ieder onzer afzon derlijk en in grooter verband overal in de wereld, is de kwade macht althans op dit punt bezweken, niettegenstaande vijf en twintig jaren van voorbereiding, niettegen staande tienduizenden vliegtuigen en pant serwagens. De dankbaarheid daarvoor overheerscht al het andere. Dankbaarheid jegens God, dat Hfl Euro pa gered heeft, dankbaarheid jegens alle werktuigen in -Zijn hand, van den hoogsten bevelhebbel- tot den eenvoudigsten soldaat, die in offervaardigheid en plichtsbetrach ting de dreigende vernietiging van alle cultuur en godsdienst hebben afgewend. Dat wij daarbij met 'onze gedachten zijn bij de 200.000, die hun leven daarvoor ga ven, het hoogste offer brachten en bij de 600.000, die gewond wérden, spreekt van zelf. Dat wij in het bijzonder denken aan de Nederlanders, die daarbij vielen, en hun verwanten, die zij achterlieten, het zou onnatuurlijk zijn, wanneer dit anders ware. Maar er is voor ons als natie nog meer reden tot dankbaarheid. Wg weten, dat in de jaren 1930 tot 1940 iéder jaar millioe nen kilo's voedsel opzettelijk vernietigd zijn op last van de toenmalige overheid. Deze zonde is ons volk niet in rekenschap gebracht door hongersnood, nu, doch slechts schaarschte heerscht. Dit is goedertierenheid, want nog niemand is hier van honger of ontbering omgekomen. Daarom hoop ik, dat, hoe zorgelijk Kerstmis 1941 ook moge zijn, de natie het oog gericht zal houden, niet op hetgeen zij ontbeert, maar op hetgeen reden geeft tot groote dónkbaarheid en dat is tenslotte nog zoo oneindig veel. De zorgen zullen daardoor lichter te dragen zijn. En wanneer straks zal weerklinken het oud-vaderlandsche „een zaiig uiteinde en een gelukkig nieuwjaar", wanneer onze ge dachten vertoeven bij hen, die zijn heenge gaan in het afgeloopen jaar, bij hen, die ziek zgn of gewond terneer liggen, bij hen, die in verre gewesten in groote bekommer nis leven, laten wij ons dan opmaken om naar eer en geweten de natie en elkander te dienen in het nieuwe jaar, dat op den drempel staat. Wij stóan in dit voornemen zoo sterk als wij er ons van bewust zijn, dat God al tijd wil herstellen, wat de mensch bedorven heeft. De belangrijkste wensch, die wij moeten koesteren voor het nieuwe jaar is, dat de haat nog verder zal wijken van ons. Het jaar 1941 eindigt, wat dit betreft, al veel beter dan het jaar 1940. Er zijn teekenen onmiskenbaar, die er op wijzen, dat de haatkoorts afneemt, dat dientenge volge de redelijkheid toeneemt. Mijnerzijds zal wat dit betreft, gedaan worden wat mogelgk is, want diep ben ik er van door drongen, dat een huis, dat tegen* zichzelf verdeeld is, niet kan bestaan. De groeiende eenheid der natie is de grondslag voor de wederopstanding. Mijne volksgenooten, hebt daarnaast het onwrikbaar geloof in de toekomst. Wg weten toch, dat er nooit iets grootsch of goeds in de wereld tot stand gebracht is, zonder dat alle duivelen uit de hel zich daartegen verzet hebben. Wij weten ook, dat elke geboorte gepaard gaat met ge boorteweeën. Wij beleven de geboorte van een nieuw Europa. Ook deze geboorte geschiedt in bloed en tranen. Honderdduizenden hebben reed^ met mij het geloof, <jat als de vrede eenmaal ge komen zal zijn, dit nieuwe Europa zich ontplooien zal beter en i&hooner dan het oude, dat van ons heenging en dat in dit nieuwe Europa ons Nederlandsche volk in vrijheid zal kunnen leven. Wij gelooven, dat" ons volk weer een volk van kerels zal worden, dat eenvoud, moed, werklust, eer lijkheid en trouw_ naast bekwaamheid de oud vaderlandsche eigenschappen zijn, die tot nieuw leven zullen komen in ons volk. Daardoor kunnen wij ons als volk weer een bestaan veroveren. Gerechtigheid zal heer- schen, blijmoedigheid en levensvreugde zullen terugkeeren. Het is de moeite waard om daarvoor zrjn leven in te zetten. Moge dit geloof gemeengoed der natie worden in het jaar 1942, opdat een ieder daarnaar zal handelen en de wederopstan ding van ons volk zich in geleidelijkheid doch vastberadenheid zal voltrekken. Kerstmis 1941, sta dan in het teeken van het licht, dat schijnt in de duisternis. Oudejaar 1941 sta in het teeken van het geloof, dat bergen verzet. De sluiting van bedrijven tusschen Kerstmis en Nieuwjaar. BELOONING VOOR LOSSE ARBEIDERS. In verband met de sluiting van bedrij ven tusschen Kerstmis en Nieuwjaar heeft de secretaris-generaal van het departe ment van socialev zaken in een rondschrg- ven aan de burgemeesters nadere aanwij zingen gegeven betreffende de belooning van de hierbij betrokken losse arbeiden. Voor de vaste arbeiders vindt doorbeta ling, van loon op tijdbasis plaats. Onder vaste arbeiders worden mede verstaan de arbeiders, die op 24 December vier weken of langer bg den werkgever in dienst zijn. De overige losse arbeiders hebben recht op een loondervingsvergoedjng in den vorm van steun ingevolge de steunregeling. Het ligt in de bedoeling, dat evenge- noemde vergoeding zoo spoedig mogelgk ineens aan de belanghebbenden zal worden uitgekeerd. De hiermede gemoeide bedra gen worden volledig aan de gemeenten vergoed. Geen gezinsledenbijslag mag worden toe gekend voor die gezinsleden, die oVer de rustdagen verdiensten hebben of zelf ten gevolge van de gedwongen rustperiode voor een vergoeding in aanmerking ko men. Afgezien van den gezinsledenbijslag mo gen bg deze gelegenheid geen verdere bij slagen ingevolge de steunregeling worden uitgekeerd, dus geen brandstoffenbgslag, geen huur- of overgangstoelage, geen duurtebijslag enz. Met de gezinsinkomsten behoeft overi gens bij de berekening van de toe te ken nen vergoeding in geen enkel opzicht re kening te worden gehoudén. Ook de gebruikelijke maxima kunnen buiten beschouwing worden gelaten. Even wel mag de vergoeding het loon, dat de betrokkene over de' desbetreffende dagen bij zijn werkgever zou hebben verdiend, niet overschrijden. „Hopsa roept de „Kleine vent", „Vrijdag ben ik weer present Via den zender Hilversum. De Nederlandsche omroep te Hilver sum stelt de gelegenheid open om in den middag van den oudejaarsdag via den zender Hilversum oudejaarsgroeten te doen uitzenden aan familie in Ne. derlandsch Indië. Daartoe moet gebruik gemaakt worden van een aantal hieronder volgende normaal teksten, waarvan iedere inzender er uiter aard slechts één (naar keuze) mag bezigen. Tekstkeuze buiten deze 'normaalteksten zal zonder meer terzijde worden gelegd. Deze normaalteksten moeten uiterlijk Woensdagmorgen den 31sten December op een briefkaart in het bezit zgn van "den Ne- derlandschen omroep te Hilversum. Het is uiteraard slechts mogelijk een be perkt aantal dezer oudejaarsgroeten in ver band met den toegestanen zendtijd uit te zenden. Zij, die het eerst inzenden komen ook het eerst aan de beurt, zoodat mag worden aangeraden, de briefkaarten met den normaaltekst zoo spoedig mogelijk aan den Nederlandschen omroep te doen toe komen. x Deze oudejaarsgroeten zullen, zoowel door mannen, vrouwen als kinderen worden voorgelezen. Een der thans volgende normaalteksten moet worden gebruikt Groetentekst nr. 1 (van families in Ne derland óan zoon of dochter in Indië). Formulier Vader en moeder 1) (familie naam en adres) met (voornamen familieleden/huisgenooten) groeten hun zoon/dochter 1) (voornaam en plaatsnaam) 1) (Doorhalen wat niet in aanmerking komt). Voorbeeld Vader en moeder C. de Wilde, Kortenaar- straat 168 in Rotterdam met Wim, Annie, Cor en Jantje groeten hun zoon Kees, Pie- ter Jansen in Bandoeng. Groetentekst nr. 2 (van kinderen in Ne derland aan hun ouders in Indië). Formulier (voornaam en familienaam v. h. kind of v. d. kinderen) bij de familie (naam en adres v. d. familie, waar de kinderen verblijven) groeten hun ouders (vader/moeder) 1) in (plaatsnaam) 1) (Doorhalen wat niet in aanmerking komt). Voorbeeld Harry en Margot Willemsen, bij de fa milie R. Jansen, Olivierstraat 189 in Utrecht, groeten hun ouders in Soerabaya. Groetentekst nr. 3 (van echtgenoot(e) in Nederland aan echtgenoot(e) in Indië). Formulier (naam en voornaam en adres echtgenoot(e) in Nederland) met (voornamen kinderen in Nederland) groet haar man/* zijn vrouw 1) (naam en voor naam en plaatsnaam in Indië) en haar/zijn kinderen 1) (voor namen kinderen in Indië) 1) 1) Doorhalen wat niet in aanmerking komt) Voorbeeld': Frits Reinders, Dennenlaan 80 in Laren, met Hans en Willy, groet zijn vrouw Rie Reinders in Samarang en zijn kinderen Frits 'en Marietje. De secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met Ingang van 25 December 1941 een aanvang is gemaakt met de distributie van kaarsen. Dit houdt derhalve in, dat met ingang van genoemden datum kaarsen slechts mogen worden ge- ^kocht, verkocht en afgeleverd tegen afgifte van bonnen of toewijzingen. Onder de distributie zullen alle soorten kaarsen vallen. Kerstkaarsen, welke maximum achttien gram mdgen wegen, en gothische kaarsen, zijn echter van de bepalingen der distributieregeling vrijge steld en mogen derhalve zonder bon wor den gekocht en afgeleverd, evenals de bij den kleinhandel aanwezige luxe-kaarsen. Kaarsen zullen beschikbaar worden ge steld ten behoeve van kerken en kerke lijke instellingen voor den eeredienst, ten behoeve van boeren voor de verlichting van hun koeien- en paardenstallen, voor het vervoer per as en voor groote gebouwen en warenhuizen, theaters enz. voor zooverre daarin in verband met de plaatselijke voor schriften een noodverlichting met behulp van kaarsen aanwezig moet zgn. Dé* voor- ziening van kerken en kerkelijke instellin gen met kaarsen voor den eeredienst zal centraal worden geregeld door het Rijks bureau voor Chemische Producten te 's-Gravenhage, met de desbetreffende ker kelijke instanties. Alle aanvragen voor kaarsen ten behoeve van noodverlichting in theaters, warenhui zen e.d. zullen door het Rijksbureau voor Chemische Producten worden behandeld. Ten behoeve van de verlichting van koeien- en paardenstallen zhllen kaarsen beschikbaar worden gesteld, echter alleen in de gevallen, waarin verlichting door andere middelen niet mogelijk is. Ter be oordeeling of een verbruiker in aanmer king komt voor kaarsen voor stalverlich- ting is een aanvraagformulier ontworpen, dat bij de pfeatselrjke distributiediensten verkrijgbaar is gesteld. Na invulling van dit formulier dient de aanvrager het wederom bij den distributie- dienst in te leveren. De hoeveelheid kaar sen, die voor stal verlichting zal worden verstrekt, zal afhankelijk worden gesteld van het aantal melkkoeien en paarden, dat de aanvrager bezit. Eveneens zullen kaarsen beschikbaar worde» gesteld voor de verlichting van voertuigen, welke door dieren worden voortgetrokken en van handkarren, welke regelmatig gebruikt worden in den tijd, waarvoor verlichting is voorgeschreven. De verbruikers in deze categorie dienen eveneens een aanvrage in te dienen bij den plaatselijken distributiedienst op door deze diensten te verstrekken aanvraagformulie ren. Met nadruk wordt er evenwel de aan dacht op gevestigd, dat voor verlichting van auto's, carriers, bakfietsen en gewone fietsen geen kaarsen zullen worden ver strekt. De gelegenheid om aanvragen in te dienen voor kaarsen, zoowel voor stal- verlichting als voor vervoer per as, zal worden opengesteld in het tijdvak van 2 tot en met 16 Januari a.s. Hierom trent zullen de plaatselijke distributie diensten nog nadere bijzonderheden be kend maken. De verbruikers dienen met de hoeveel heid kaarsen, die op grond van deze aan vragen wordt toegewezen, de grootst mo gelijke zuinigheid te betrachten, aangezien thans.nog niet kan worden voorzien, wan neer opnieuw gelegenheid zal bestaan een hoeveelheid kaarsen ter beschikking te stellen. N - Op de bonnen, welke door de distributie diensten worden uitgereikt, staat vermeld, „één rantsoen kaarsen". Zij zijn voor onbe- paalden tijd geldig en geven elk recht óp het koopen van 1 pak 300 gram kaarsen. Aangezien de handelaren thans vrg'wel niet over een voorraad kaarsen beschik ken, dienen zij, voordat aflevering aan de verbruikers .kan plaats vinden, eerst in de gelegenheid te worden gesteld van hun leveran&iers kaarsen te betrekken, zoodat de aflevering in de meeste gevallen niet tegelijk met de afgifte van den bon zal kunnen plaats vinden. Voor bijzonderheden betreffende de in levering der bonnen ter verkrijging van toewijzingen worden handelaren verwezen naar de in de bladen opgenomen desbe treffende officieele publicatie. Dultschland strijdt voor Europa. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zondag bekend In den Zuidelijken sector van het* Oostelflke front werd de vijand, die eenige plaatselijke aanvallen op onze stellingen gedaan had, door krach tige tegenaanvallen afgeslagen. Duit sche, Italiaansche en Slowaaksche troepen, alsmede de uit Deensche, Duitsche, Finsche, Vlaamsche, Ne derlandsche en Noorsche vrijwilli gers samengestelde divisie S.S. Wi king, hebben opnieuw goed slag ge leverd. In den centralen sector van het Oostelijke front werden vrij krachtige vijandelijke aanvallen iit zware gevechten tot staan gebracht. Zwakkere aanvallen van den vijand in den Noordelijken sector van het front werden eveneens afgeslagen. De luchtmacht ondersteunde op alle fronten de gevechten van het leger door krachtige aanvallen op troepen concentraties, achterwaartsche in richtingen en spoorlijnen van den vijand. In de straat van Kertsj zet ten sterke formaties gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers de aanvallen op vfjandelijke schepen voort. Zij brachten drie transport schepen van tezamen 2800 b.r.t. tot zinken en beschadigden een kanon neerboot alsmede vier andere sche pen. Aan de Oostkust van Engeland brachten gevechtsvliegtuigen in den nacht van 27 op( 28 December een koopvaardijschip 'v*n 6000 b.r.t. tot zinken. Britsche zeestrijdkrachten pro beerden op 27 December een on verwachte manoeuvre te onder nemen op twee afgelegen punten van de Noorsche kust. Na korte hevige gevechten met de plaat selijke bewakingsmanschappen van het leger en van de marine, werden de Britsche landingstroe pen verdreven. Zij trokken zich op hun schepen terug. Duitsche gevechtsvliegtuigen brachten van een vluchtende formatie oorlogsbodems een torpedojager tot zinken en beschadigden een kruiser, alsmede een anderen torpedojager. In luchtgevechten en door luchtdoelartillerie wer den tien vijandelijke bommen werpers neergeschoten. Bij de nadering van den vijand werd het Duitsche patrouille vaartuig Foehn door tal van Britsche bommenwerpers aan gevallen. Het patrouillevaartuig schoot een vijandelijk toestel neer en ging toen onder in held- haftigen strijd tegen het sterkere vuur van een Britschen kruiser en verscheidene torpe dojagers. Enkele Noorsche koop vaarders, die zich vreedzaam met de kustvaart bezig hiel den, werden door de Britten overvallen en tot zinken ge bracht. In Noord-Afrika zijn Britsche aanvallen op de Duitsch-Italiaan- sche stellingen mislukt. Formaties der Duitsche luchtmacht vielen Britsche vliegvelden, colonne's auto's en tentenkampen in Cyrenai- ca met succes aan. Bij bomaanvallen op vliegvelden en haveninstallaties op Malta zrjn door de escorteerende Duitsche ja gers drie Britsche vliegtuigen neer geschoten. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht West- Duitschland aangevallen. De bur gerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Volgens tot dusver ontvangen berichten schoten, nachtjager.; en luchtdoelartillerie tien vijandelijke bommenwerpers HET ITALIAANSCHE. In zijn ïegerbericht no. 574 maakte het Italiaansche opperbevel Zondag het vol gende bekend Een aanval van de vfjandelijke Infante rie, die gesteund werd door pantserstrijd krachten, is in de zóne ten Zuiden van Benghasi verijdeld. Wij brachten den vijand verliezen toe en maakten krijgsgevange nen. Er viel activiteit cp te merken van de artillerie aan het front van Solloem en Bardia. Duitsche formaties vliegtuigen bombardeerden herhaalde malen belang rijke centra in den rug van den vijand en vielen vliegvelden aan. Men nam bran den en ontploffingen waar. Eenige machi nes werden vernield of beschadigd. Tal rijke motorvoertuigen werden getroffen. Het luchtdoelgeschut haalde drie vlieg tuigen omlaag. Een ander toestel stortte op den grond, getroffen door het lucht doelgeschut van Tripolis, tijdens een aan val die eenige slachtoffers maakte en on belangrijke schade» aanrichtte. Verschei dene aanvallen van de Duitsche luchtmacht op militaire instellingen van het eiland Malta veroorzaakten groote resultaten. Drie vijandelijke toestellen werden tijdens luchtgevechten neergehaald. Andere" ma chines werden op den beganen grond in bfar.d geschoten. zal Abdijsiroop dadelijk die nare hoest temperen en snel doen verdwijnen. De 8lgm komt los. Borst en keel worden verzacht. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. De reis van Churchill naar Washington. Zooals vorige week reeds gemeld werd is Churchill, de Britsche premier in Washington aangekomen voor het voeren van besprekingen met Roosevelt. In Tokio heeft dit, volgens Domei, weinig opwinding veroorzaakt. Men beschouwt aldaar de haastige reis van Churchill als een beken tenis van den ernst der Britsche positie in Oost-Azië. In Duitsche politieke kringen wordt de indruk sterker, dat Churchill een soort gang naar Canossa heeft ondernomen en in zekeren zin ter verantwoording wordt geroepen. Churchill en Roosevelt hebben zich geweldig vergist en zij zullen er thans over moeten spreken, hoe zij uit hun naren toestand kunnen komen. Vrijdag heeft CJJiurchill voor den Senaat en het Huis van Afgevaardigden der Ver. Staten een rede gehouden over de militaire constellatie. Hij zeide o.m. dat de Engel- schen „den ernst der beproeving die hun nog te wachten staan, niet onderschatten Engeland en de Ver. Staten moeten „nog veel leeren. Wij zullen nog wat terrein verliezen". .Churchill voorspelde, dat jaas 1943 het den Engelschen en Amerikanen zou moge lijk maken, het „initiatief op groote schaal te nemen". Hij zeide, dat de oorlog met Japan den Vereenigde Staten en Engeland, „moeilijke problemen" hebben opgelegd. De Engelsch-Amerikaansche nederlagen in Oost-Azië, verklaarde hij met de bewering, dat „een deel der uitrusting die voor Malakka en Oost-Indië beschikbaar was, in Lybië is gebruikt". In toonaangevende Duitsche kringen is men van meening, dat de verklaringen van Churchill geen ernstige bespreking waard zijn. De Japansche minister van oorlog, Tojo, heeft in den rijksdag verklaard dat de oor logstoestand zich gunstig voor Japan blijft ontwikkelen. Op Malakka en in Thailand hebben, zoo zeide de minister,-de Japanners overal den vrjandelijken tegenstand gebro ken. Bij de verovering van Penang zijn be langrijke voorraden automobielen, benzine, rijst, tin, koper en andere producten buit gemaakt. Van belang is geweest de ver overing van Taiping, ten Zuiden van Pe nang, daar hier zeer veel tin wordt gewon nen. De Japanners rukken thans op* naar het Zuiden. Intusschen werd in den strijd tegen de in Thailand binnengedrongen strijdkrachten den Indisehen Oceaan bij Victoria bereikt, waardoor tegelijk met Penang de belangrijkste steunpunten tus schen Indië en Singapore in Japansche han den zijn gevallen. Tojo verklaarde voorts, dat na de repa ratie der beschadigde petroleuminstallaties op Noord-Borneo bijna twintig bronnen bin nen een maand geëxploiteerd zullen wor den. Van het begin van 1942 af zullen dezen bronnen ongeveer 50.0(fc0 ton produceeren. Op Noord-Borneo zijn de Engelschen onge veer drie maanden voor het uitbreken van den oorlog met de vernieling der bronnen begonnen. Zij hebben ongeveer 150 boor torens vernield. Op de Philippgnen werden op 10 en 12 December bg Apari en Lega Spi voorhoe den aan land gezet, die de voorwaarden voor nieuwe landingen schiepen. Deze wer den op 22 December aan de Westelijke kust van Luzon uitgevoerd, terwijl op 24 Decem ber nieuwe versterkingen in de Lamonbaai aan de Oostelijke kust aan land werden gezet. In gecombineerde aanvallen werd de vijand overal teruggeslagen. Met betrekking tot den toestand in Mandsjoekwo verklaarde Tojo, dat de ver dediging der grenzen met Buiten-Mongolië en de Sovjet-Unie absoluut gewaarborgd is en dat er volkomen rust en orde heerscht. Tegenover Tsjoengking heeft het Japan sche leger verschillende beveiligingsopera ties uitgevoerd. In totaal zijn in alle opera- tiezónes van het leger 427 vliegtuigen ver nield en bij luchtaanvallen zestig vijande lijke kanonneerbooten of koopvaardijsche pen van den vijand tot zinken gebracht Tenslotte deelde Tojo mede, dat het Ja pansche leger de volgende buit heeft ge maakt 1758 automobielen, 58 tanks, 108 stukken geschut, 4157 mitrailleurs en ge weren en een groote hoeveelheid ander oor logsmateriaal met inbegrip van benzine en rubber. Verklaringen van minister Sjlmada. De minister van marine, admiraal Sji- mada, gaf een overzicht van de Britsche en Amerikaansche verliezen. Tot zinken zijn gebracht 7 slagschepen, 2 kruisers, 1 tor pedojager, 9 duikbooten, 6 kanonneerboo ten of mijnenvegers, 8 torpedobooten en 16 koopvaardijschepen. Zeer zwaar beschadigd werden 3 slagschepen, 2 kruisers, 4 jagers, 2 kanonneerbooten, 1 hulpschip en koop vaarders. Lichter beschadigd 1 slagschip en 4 kruisers. Buitgemaakt werden 50 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 130.000 ton en 407 kleinere vaartuigen. Verder zijn 803 Engelsche en Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. De Japansche vloot heeft totdusver drie torpedojagers, een mijnenveger en 5 duik booten van een bijzonder type verloren. Verder werd 'n mijnenveger zwaar en een kleine kruiser licht beschadigd. Sjimada verklaarde uitdrukkelijk, dat dit de totale verliezen van de Japansche vloot waren. Sprekende over de afzonderlijke opera ties van de Japansche vloot verklaarde Sji mada de vloten van Engeland en Amerika op den Stillen Oceaan zijn verslagen en meer dan de helft van de vijandelijke lucht strijdkrachten is vernietigd. Hierdoor heeft Japan de heerschappij ter zee en in de lucht boven den Stillen Oceaan veroverd. Teneinde de militaire successen nog te vergrooten, heeft de Japansche vloot de eilanden Johnston, Palmira, Baker en Wake aangevallen, die als steunpunten tusschen Hawaii en het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan moeten worden beschouwd. Ter zee heeft zich geen enkele vijande lijke duikboot meer vertoond. De lucht macht der marine heeft alleen 338 vijande lijke vliegtuigen vernield, waarbij nog de successen van vliegtuigen van het leger komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5