gesloten SUPEROL Vlissingen Middelburg Goes Wegens inventarisatie Geschenkenhuis De sociale commissie Zeeland. KINDERFEEST VAN N.V.V. EN WINTERHULP. N.V.V. en Winterhulp hebben een 500-tal Vlissingsche kinderen Zaterdagmiddag een gezellig Kerstfeest bereidin de groote zaal van Britannia". De kinderen werden vergast op leuke poppenkastvertooningeen goochelaar bracht hen door zrjn trucjes in extase; zelfs bracht een „echte" kerstman een be zoek aan dit feest en bovendien werden allen onthaald en ontving ieder een mooi geschenk. Uit volle borst hebben de kinderen dé vroolijke liedjes mee gezongen die het orkest ten gehoore bracht en zoo intens en luidruchtig is er meegeleefd met de helden uit de poppenkast, dat de zaal ervan da verde. Kortom er is zoo genoten dat on getwijfeld voor velen de pret nog veel te vlug voorbij was. Rest te vermelden dat o.m. de Ortskom- mandant, de provinciale directeur van Winterhulp en de districtsvertegenwoordi ger van het N.V.V. door aanwezigheid blijk gaven van hun belangstelling. VLAM IN PAN VET GESLAGEN. Ëen passeerend politiebeambte verleende op eersten Kerstdag hulp in een woning in de Paardenstraat waar een vlam in een pan met vet was geslagen en brand was uitgebroken. Reeds hadden de houten schoorsteenman tel en het behangsel vlam gevat. De po litie wist het vuur snel te bedwingen. Eeni- ge textielgoederen, als kinderkleeding, gin gen verloren. Belanghebbende was niet tegen brand verzekerd. VERNIELINGEN. Op den avond van den eersten Kerstdag wierp een man in een café met een stoel een kerstboom stuk. Ook een uiting van kerststemming! i In den Kerstnacht is een zestal ruiten van een café aan den Koningswèg door onbekende daders vernield. De politie stelt een onderzoek in. EEN WARME ONTVANGST. In den avond van den tweeden Kerst dag trachtten onbekend gebleven mannen in een winkel binnen te dringen. De win kelier die thuis was en niet voor een klein gerucht vervaard, nam een Ijzeren hamer en ontving daarmee de ongenoods gasten. Zij wisten toen niet beter te doen dan zoo snel mogelijk te verdwijnen. De op het geschreeuw afkomende dadelijk ver schenen politie mocht het door de duister nis niet gelukken de mannen op te sporen. IN HET KANAAL GEWAAID. Zaterdagmorgen omstreeks tien uur reed een 39-jarige kruideniersbediende met een fiets waarop een mand vol met kruideniers waren was bevestigd, over het jaagpad. Plotseling werd de man door een ruk wind gegrepen en belandde met zfc'n fiets in het kanaal. Gelukkig bleef de man aan den kant liggen en kon zichzelf redden waarna hij ook zijn rijwiel op het droge wist te halen. Onnoodig te zeggen dat de kruidenierswaren door het water bedorven waren. Zeker te betreuren in dezen tfld! De man heeft zich naar de politie be geven opdat deze zich zou overtuigen dat door vermeld ongeluk kruidenierswaren be dorven waren, teneinde zoo mogelijk doOr de desbetreffende instantie schadeloos te worden gesteld, althans wat de distributie bescheiden betreft. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE MEUBELINDUSTRIE. Blfkens de staatscourant van 24 dezer heeft het college van rijlcsbemiddelaars een landelijke regeling van de arbeidsvoorwaar den in de meubeleerindustrie vastgesteld. Onder deze regeling vallen een groot aantal ondernemingen met in totaal om streeks 12000 arbeiders. De werknemers in de meubileerings- industrie worden, al naar hun werkzaam heden, ingedeeld in geschoolden, geoeferx- •den en ongeschoolden, met daarbij aanslui tend een indeeling in 9 leeftgdsgroepen van 17 tot 25 jaar en ouder. De loonen zijn voor de verschillende groepen vastgesteld in vier gemeenteklas sen en varieeren voor de volwassen arbei ders van 43 cent tot .65 cent per uur. In de beschikking is verder opgenomen een regeling van overwerk en werk op zon- en feestdagen, van doorbetaling van het loon op zon- en feestdagen en een vacantieregellng. De bepalingen treden in werking in de werkweek, waarin 12 Januari 1942 valt. ZUTJT MER MPN JONGETJE. Dank zij de zeer hooge straffen, welke op het clandestien slachten zijn gesteld, iè deze handelwijze, welke op onsociale gevoe lens en egoïsme gebasseerdis, minder fre quent geworden. Op een boerderij in de omgeving van Ede, hegft men echter nog een kansje gewaagd en moest een varken het leven laten. Daarmee was men er ech ter nog niet. Het moest nsy de slachting vervoerd worden en daarom werd een list bedacht. Het werd namelijk geplaatst op den bagagedrager van een transportrijwiel, voor het stuur. Het doode dier werd in zit tende houding geplaatst en een cape om gehangen. Een pet tot diep in de oogen Vol maakte het portret. Des avonds in sche merdonker, trapte de clandestiene slager naar huis met zijn „zoontje" voorop. Hfl hield het kind stevig vast en riep het toe „Zuut mer, m'n jongetje, nie brullen, we zin non gauw thuus bie moet. Zuut mer jong." 's Varkens laatste tocht, op zoo wonder volle wijze volbracht, gelukte. Maar de zorgzame vader werd eenige dagen later toch gearresteerd Wegens handel in koffie. ITALIAANSCHE GENERAAL v GESNEUVELD. Bij den strijd in Noord-Afrika is generaal Borsarelli dezer dagen aan het hoofd van zijn troepen zwaar gewond, waarna hij in het hospitaal aan zijn verwondingen is be zweken. Generaal Giulió Borsarelli behoorde tot de bekendste ruiters van Italië en plaatste zich verschillende keeren in den nationalen ploeg van Italië. STADSNIEUWS TEVREDEN, MAAR NIET VOLDAAN. Dikwijls schrijven wjj ovër herbouw enz. in de binnenstad, maar ook meer naar buiten is in Mei 1940 schade aangericht, bijv. in de omgeving van het Molenwater. Nadat andere beschadigde panden reeds eerder waren hersteld, is thans het pand gereed gekomen, dat in de plaats van het deerlijk gehavende op den hoek van het Molenwater en de voormalige Korte Hee rengracht, is gebouwd. Door de ronde vorm van den gevel is een groote verkeersver- betering ontstaan en het pand doet het zeer goed op den hoek. De gamers hebben een wat eigenaardigen vorm.. Het pand is intusschen ook reeds bewoond. Op de voormalige Korte Heerengracht, dus nu op het Molenwater, is in de rij huizen nog een zeer leeljjk hiaat, en al weten wij, dat de betrokken panden niet onteigend zijn, toch is het te hopen, dat men spoedig een weg zal vinden om de puinmassa te doen opruimen. Nu is het. mede voor de verpleegden in het gast- uis een zeer onprettig zicht en men zou hier fuimte krijgen voor een paar panden, die zeker in deze omgeving aftrek zouden vinden. AFVAL VAN LEVENSMIDDELEN. Sedert eenigen tijd worden .tweemaalper week aan de huizen de afvallen van le vensmiddelen opgehaald. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men verplicht is de afval te verzamelen en in te leveren. Deze verplichting geldt alleen niet vooi diegenen, die het afval van htm eigen gezin opvoederen aan eigen huisdieren. DE BIETEN AANVOER. Aan de loskade zijn in de thans afge loopen bietencampagne aangevoerc. 7.704.123 kilogram voor de Centrale Suikermaatschappij en 2.844.621 kg. vooi de Coöperatieve suikerfabriek Dinteloord. STILTE IN DE STAD. Woensdagmiddag hebben de werklieden van den opruimingsdienst de omgeving van hun werkterrein een zoo goed mogelijk aanzien gegeven en het materiaal opge borgen. Ook op de verschillende bouwwer ken is dit voorbeeld gevolgd, want voor Vrijdag as. mag er niet worden gewerkt ingevolge de bepalingen van hoogerhand. BALDADIGHEID. Vrijdagavond hebben vijf of zes opge schoten jongelui uit Arnemuiden op de Rouaansche Kade en de Bierkade met daar liggende steenen ruiten ingeworpen, terwijl zij trachtten ledige biervaten in het water te werpen. De politie heeft de jongelui onder handen genomen en proces-verbaal werd opge maakt. NIET VERDUISTERD. De politie maakte proces-verbaal tegen een Inwoner die zijn woning aan de achter zijde niet verduisterd had. STADSNIEUWS KERSTMIDDAG N.V.V. EN W.H.N. Door het „Nederlandsch Vakverbond" en „Winterhulp Nederland" was Vrijdagmid dag in de Prins van Oranje een Kerst middag georganiseerd, die voor de jeugd gratis töegankelijk was. De groote zaal was geheel gevuld met jeugdige feestvier ders. Ook de gemachtigde van den leider der N.S.B., den heer Jan Dekker en bur gemeester Lenshoek en zijn echtgenoote merkten wij onder de aanwezigen op. De middag werd geopend door den direc teur van W.H.N. in Zeeland, mr. Dieleman, die uiteenzette, dat het N.V.V. en W.H.N. samenwerkten om aan de jeugd een pret- tigén middag te geven en geschenken te kunnen aanbieden. Nadat de jeugd nu een Kerstlied had ge zongen, hield de „Kerstman" een korte toespraak en daarna volgde een poppen kast-vertooning, die een daverend succes was. Hierna volgde een tractatie op limo nade en daarop vertoonde een goochelaar een serie goocheltoeren, die al niet minder de belangstelling der jeugd hadden. De succesvolle middag werd besloten met de „groote" tractatie, waarbij elk kind een mooi stuk speelgoed, boek, e.d. al naar den leeftijd, en een grooten appel kreeg. UITVOERING „KUNSTVRIENDEN". Vrijdagavond gaf de Orkest- en Tooneel- verèeniging „Kunstvrienden" een uitvoe ring in de Prins van Oranje die weer een geheel bezette zaal belangstellenden trok. Het accordeonorkest opende den avond met de marsch „Goede kameraden" ge volgd door de wals „Müncher Kind". Deze nummers, zoowel als een viertal dat daar na nog gegeven werd, zaten er uitstekend in. „Hunt kommen", gegeven door mevr. Polderman en den heer De Rijk accordeon, C. Broere, saxophoon en den drummer, den heer Schrijver, werd uitstekend gespeeld en zoo mogelijk nog beter voldeed „Jalou- zie" waarbij de heer Broere begeleidde met slaggitaar. De drummer, de heer Schrijver, gaf daarop ook een solo, begeleid door den heer Broere met slaggitaar en den heer De Rijk, accordeon. De heer Schrijver toonde daarbij weer een drummer van bij zondere kwaliteit te zijn. Voorts noemen wij nog als één der mooiste nummers „Mon- mour", weer door de vier genoemde zoo raakt de zaak uit het spoor! Wie wielen haalt uit locomotieven, moet wél weten, dat boel ho- f>eloos uit het spoor raakt. En wie eege jampotten vasthoudt, moet hegrijpen, dat de heele jamleveran* tie ongenadig uit het spoor iaakt Geef Uw leege TEO-pottea aan Uw winkelier terug. Dan kunnen WU de fijhe TEQ. jam blijven leveren. n.v. Taminiau Eist (Over-betuwej solisten, waarbij de heer Broere clarinet en de heer De Rijk piano speelde. Ook de clarinet-polo's van den heer Broere, ver dienden waardeering. Nadat nu voor de pauze nog een kleine komische schets opgevoerd was, werd na de pauze „Het kikkertje", een klucht in één groot bedrijf door Mossinkoff opge voerd. We moeten daarbij in oogenschouw nemen, dat dit vrij moeilijke stukje in een paar weken ingestudeerd moest" worden en daardoor moest wel eens teveel op den souffleur gespeeld worden, maar deson danks wist men dë komische scènes goed tot hun recht te doen komen. Als geheel was het een. avond, die btf het publiek zeer in den smaak ^ieL DE KERSTDAGEN. Hoewel ook nu duizenden van buiten Goes een deel van hun Kerstdagen hier doorbrachten hebben zij to'ih een rustig en ordelijk verloop had. Enkele café's bleven deze dagen gesloten maar voor andere inrichtingen was de belangstelling te grooter. Ook voor de Kerstfeestvierin gen, In de zaal Krijger van de Ned. Her vormde gemeente, in Schuttershof voor de katholieke scholen, in het gebouw Turf- kade van de Vrijzinnig godsdienstigen, be stond zeer veel belangstelling, en zoo zijn het vooral ook voor de Goesche jeugd een paar prettige dagen geweest. AANRIJDING DIE GOED AFLIEP. Gistermiddag werd mej. C. W., die met haar rijwiel uitde Voorstad kwam, op de kruising Wilhelminastraat-Patijnweg-Voor- stad, aangereden door een auto, bestuurd door den heer Y. S. te Rotterdam* Daar de heer S. het stuur geheel naar rechts om gooide liep het ongeval voor mej. W. met eenige lichte verwondingen af, terwijl haar rijwiel vrijwel onbeschadigd bleef. Ook de heer S. bleef ongedeerd maar zijn auto ramde den stalen gaffel van de afsluit- boomen van den overweg en werd zoodanig beschadigd dat zij door een takelwagen weggesleept moest worden. UIT HET POLITIERAPPORT. De heer J. O. te 'sHeer Hendrikskinde ren deed aangifte van de vermissing van zijn rijwiel, dat eenigen tijd onbeheerd voor de katholieke kerk had gestaan. Door den heer J. E. werd aangifte ge daan van diefstal van pl.m. 6 kg. bruine boonen. De politie stelt een onderzoek in. A. G. Z. te Oldenzaal, die alhier werd aangetroffen zonder vergunning om zich in het „sper"-gebled op te houden, werd bui ten het voor hem verboden gebied ge bracht, B.V.D.S.Z.TX 4—2. Woensdag speelde de Burgemeester van 'Dusseldorpschool tegen het Zeeuwsch Tech nisch Instituut. Rust ging in' met 11, waarna de ZT.Iers de leiding wisten te ne men. Daarmede waren de technikers ech ter uitgespeeld, terwijl de B.V.D.S.-ers nog driemaal scoorden en zoo verdiend met 42 wonnen. D.V.O.—B.VD.8. 3—0. Zaterdag trok de Burgemeester van Dusseldorpschool naar D.V.O., te Kort- gene. De B.V.D. had met rust reeds een 40 voorsprong en won tenslotte-met 93, zoodat onze Ulo-ers daar dit him laat- sten wedstrijd in 1941 was het jaar met een klinkende zege besloten. BURGERLIJKE STAND Vlissingen, van 1824 December. Geboren Mari na, d. van F. Roose en C. F. E. van ürshaegen; Maatje, d. van H. Kort en A. Fieterse; Karei Johannes, z. van J. K. Boogaard en M. J. M. de Hoogem; Anthonia Johanna, d. van R. G. de Buck en J. de Nooijcr; Tannetje, d. van J. L. Janse en A. C. de Ruijter; Agnes, d. van W. Flo- russe en C. M. van de Grijp, Jacob Pieter, z. van J. J. de Jonge en M. van der Schjaaf. Getrouwd C. de Plaa, 30 j. en C. Daane, 21 Paauw, 21 j.; C. de Waard, 24 fen L. C. Com peer, 24 j.; P. Braat, 21 j. en C. Daane, 21 j.; J. W. Buis, 32 J. en W. G. Molmans, 34 j. Overledene B. J. Bracke, 74 j., wedn. van G. Rabijn; A. P. Wlttenburg, 81 j., wed. van Q. Brand. GOES. Ondertrouwd: Adriaan Verscbuure, 24 Jr. j.m. te 's Heer Arendskerke en Elizabeth Knieriem. KRUTNTNGEN. Overleden;: Johannes Mol, 70 jaar, man van Maria Polderman. De wnd. commissaris doet een beroep op samenwerking op sociaal en charitatief terrein. De waarnemend commissaris der provincie doet een beroep op samenwerking op sociaal charitatief terrein. Woensdag heeft de waarnemend com missaris der provincie, mr. P. Dieleman, de sociale commissie Zeeland geïhstalleerd met een rede, waarin hjj allereerst het werk van de sociale commissie 1940 rele veerde,- onder leiding van den heer Van der Wart, lid van Ged. Staten. Spr.'s hoop, dat deze zich zou uitbreiden om werkzaam te kunnen zijn op het ge- heele sociale terrein en het initiatief te kunnen nemen tot het doen van voorstel len ter verbetering op allerlei gebied, werd echter niet bevestigd, met name met betrekking tot de huishoudelijke voorlich ting ten plattelande en in de steden. Ik had gehoopt, dat haar werkzaamhe den zich niet zouden bepalen tot medische voorzorg en zorg, maar zich ook zou» uit strekken tot de woninginrichting, de be huizing der menschen. De heer Dieleman herinnerde eraan, dat het medisch element zich terugtrok, waar door de commissie-v. d. Wart werd ont bonden, een houding, welke weinig sym pathiek was. Bij mijn pogen, aldus spr., om tot de vorming van een nieuwe sociale commissie te geraken vond niet de voor het welsla gen daarvan noodzakelijke waardeering en medewerking. Bijzonder van hen, die zich bij uitstek deskundig achten op dit gebied of daarop regelmatig arbeiden of pogen te arbeiden, en die toch ook er veelal prat op gaan het gezag hoog te willen houden en loyaal daarmede samen te willen werken. Er zijn in onze provincie tal van orga nisaties, die zich bewegen op gebied van sociale verzorging, als bijv. de diaconiën der verschillende kerken, en de armbestu ren of corporaties van maatschappelijk hulpbetoon, de St. Vincentiusvereeniging en al die verenigingen of corporaties die in de medische federatie zitten. Daarbij is In den laatsten tjjd de WJÏ.-actle, en die van den Volksdienst gekomen. Niet langs elkaar werken. Meer dan ooit la het noodig, dat alle deze met elkander voeling houden om ge zamenlijk het eene doel na te streven de verheffing van den socialen toestand van ons volk, het wederkeerig hulp- en dienst betoon en daardoor het welvaren der be volking in zijn geheel. Nu weet de eene corporatie vaak niet wat de andere doet, rekent er dus ook niet mede. Gemis aan samenwerking leidt tot een versplintering van activiteit, tot scha-, de aan het geheel van den socialen arbeid. Mr. Dieleman vervolgdeNog meer gaat het samenwerken en samenspreken klemmen, nu de W.H. groote sommen voor hen, die het behoeven beschikbaar stelt, welke zoo goed mogelijk moeten worden besteed, en ^vaarom het toch noodig is te weten wat andere organisaties doen, die door W.H. kunnen worden aangevuld, als het noodig is. Ook de Ned. Volksdienst be moeit zich reeds met velerlei en zal dat nog meer gaan doen, b$jv. uitzending van kinderen, wat toch gebeuren moet m.i. in samenwerking met de organisaties, welke dit reeds doen en ook in overleg met de t.b.c.-bestrijding. Men zoekt ook in Zeeland tehuizen ge schikt voor vacantle of rustoord. Men, houdt zich al bezig met tandheelkundige verzorging van schoolkinderen. Men over weegt voor grootere en kleinere centra het verschaffen van eten uit centrale keukens. Onbegrijpelijke afzijdigheid. De. afzijdigheid van sommige instellin gen om op dit gebied mede te willen wer ken, Is dan ook onbegrijpelijk en een onwil, dien ik zeker niet kan waardeeren en die niet strekt in het belang van ons volk en slechts kan voortspruiten uit onbekend heid mjet mijn bedoelen of kennelijke vij andigheid tegen instellingen als W.H. en Volksdienst, hoe oneindig veel goeds deze ook nu reeds in den 'korten* tgd van hun bestaan in Zeeland in menig dorp of in menige stad onder talloos velen hebben ge wrocht. Men ziet soms daarachter een be paalde politiek van de bezettende macht of van -een beweging onder ons volk, die men vijandig gezind is. Daar door miskent men tot schade van eigen gemoedsrust en geldelijke ge zindheid, en vooral tot schade van ons eigen volk, het goede bedoelen en het goede resultaat, dat in een en'an der ligt en daardoor bereikt wordt. Ordenend werken. Komende tot de taak der commissie zeide de heer Dieleman dat deze is de overheid van advies te dienen bij de uit voering of voorbereiding van sociale maat regelen, ook aan de kerkelijke en artdere~ instellingen op sociaal en charitatief ge bied in den ruimsten zin des woords, aan de W.H. en Volksdienst acties daaronder begrepen er mede voor te waken door zich daarmede onderling te verstaan, dat men niet werkt op eikaars gebied en zooveel maar mogelijk is, samenwerkt, ter verhef fing van het materieel levenspeil onzer be volking. De commissie zal, naar de heer Diele man verder uitstippelde, ordenend moeten Werken, coördineeren en een brug vormen tusschende oude organisatievormen en de nieuwe en er voor hebben te waken, dat ten gevolge van vele nieuwe dingen, die men invoert, tengevolge van vele veranderin gen, welke het maatschappelijk leven on dergaat in onze dagen, de verzorging van wie verzorging behoeven, niet slechter wordt, zoodat door concurrentiezucht of nijdigheid en haatdragendheid of afkeerig- heid van het'nieuwe of andere, de econo misch minst draagkrachtigen niet de dupe worden van den strijd van allerlei belan gen en richtingen. Spr. dankte de leden der commissie voor hun bereidverklaring, van wie hij in het bijzonder welkom heette den inspecteur voor de werkverruiming, den directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Mid delburg, den vertegenwoordiger van het N.V.V., den directeur van W.H. en de Ned. Volksdienst in Zeeland, de artsen Boogerd en De Nooyer en den rijksvoedseicommis- saris, tevens secretaris van de stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plat telande. Een bijzonder woord richtte mr. Diele man tot den voorzitter der commissie, den actief fungeerenden bestuursraad der provincie, den heer Goossens en tot den heer Welleman, die als secretaris der com missie zal optreden, om daarna te vervol gen Mannen werkt op de beste manier, gtJ allen leden der commissie tezamen, toont u in staat voor constructieven arbeid, streeft naar eenheid, de eenheid des volks in synthetischen zin en ga niet voort op de oude tegenstellingen, die zooveel ver driet en verbrokkeling en ellende in ons volksleven hebben gebracht, met volle eer biediging van ieders politiek of godsdien- stig inzicht, wanneer dat samengeweven' is met zijn innerlijk leven en waarachtig en waar is, één in uw streven het stoffelijk welvaren van ons Zeeuwsche volk in al Zijn geledingen, zooveel in u is te bevor deren. De heer Dieleman spoorde voorts aan een uitbreiding der commissie in overwe ging te nemen en de samenwérldng te be vorderen. Laat de commissie open staan voor in treden van hen, die vergeten zijn, van hen, die zich hebben bedacht of voor hen, die gij er nog in wilt -benoemd zien. Ik ben tot uitbreiden steeds bereid. Bijzonder ben ik gesteld op nauwe samenwerking met de medische federatie, w.o. de vere'eniging tot bestrijding der t.b.c. en met de vereenigin gen, die de uitzending van kinderen rege len. De gelden, welke voor uw werkzaam heid van provinciewege zullen moeten worden verstrekt behooren zoo goed mo gelijk te worden besteed en de hoogste rente op te brengen. Het is mijn voorne men, aldus spr., de tot wederopzeggens toe aan de federatieve commissie toegezegde prov. bijdrage te herzien en daaraan zeker de voorwaarde van samenwerking met uwe commissie te verbinden. Gelijke samenwerking zal er moeten worden gezocht met de vereenigingen, die zich bezig houden met de kinderuitzen ding. Ik heb reeds aan de verschillende vereenigingen, waaraan van provinciewege daartoe een subsidie wordt verstrekt, ver zocht een persoon in Zeeland aan te wij zen, met wien ik mij kan verstaan. De vereenigingen zijn nl. geen Zeeuwsche, al heeft bijv. het Centraal Genootschap hier afdeelingen. Met den wensch, dat het initiatief der commissie mag leiden tot het doen van wèl-gefundeerde voorstellen verklaarde spr. de commissie voor geïnstalleerd. Nadat de heer Goossens den heer Diele man dank had gebracht voor het gespro kene, en verzekerd had dat allen, die zit ting hebben in de commissie, hun beste krachten aan hun taak zullen wijden, vin gen de besprekingen over de werkzaam heden der commissie aan. Besloten werd dat het dageliJksch be stuur zal worden gevormd door den voor zitter, den secretaris en mr. W. K. H. Dieleman. OOODJ BACTERIËN - VOORKOMT BESMETTING Ook voor toonden de ideale desinfectans Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Naar het D.N.B. meldt zijn in den nacht van 27 op 28 Dec. Britsche vliegtuigen naar Noord- en West-Du itschland gevlo gen. Zij lieten een aantal bommen vallen, die slechts geringe schade aanrichtten. Hierbij zij;, tien vliegtuigen neergeschoten. De luchtvaartmedewerker van Stock- holms Tidningen publiceert eenige cijfers betreffende de verliezen van het Britsche luchtwapen aan manschappen en officieren, die in het Octobernummer van het Engel sche luchtvaarttijdschrift Airoplane ge noemd worden. In dit nummer worden als totale verliezen sedert het begin van den oorlog 17.827 officieren en manschappen, onder wie 4.957 officieren, genoemd. Wan neer men van het toegegeven totale ver liescijfer een gemiddeld dagcflfer berekent, aldus de medewerker verder, komt men op 23. Men moet constateeren, dat dit een uiterst hoog getal is, aangezien het hooge- lijk geschoold en moeilijk op te lelden per soneel betreft. BESLAG OP 16 FïNSCHE SCHEPEN IN AMERIKAANSCHE HAVENS. De scheepvaartcommissie der Ver. Sta ten heeft Zaterdag, naar uit Washington gemeld wordt, 16 Finsche schepen die in havens van de Ver. Staten liggen, In beslag genomen. KOEBS OOST. De lotsverbondenheid op leven en dood met het Duitache broedervolk, zij eischt: koera Oost. Inderdaad, dat beteekent voor vele Nederlan dera een radicale koerswijziging. Koers West, was geen volksbelang. Schijnbaar was alles in orde, in werkelijkheid echter zou met deze koera het schip op de klippen zijn geloopen en ver gaan. Ko.rswJJziging diia, het roer om, niettegenstaan de de hooge golven der revolutie het schip-tel kens weer uit die koers trachten te slaan. Het ia geen gemakkelijke taak voor stuurman en be manning, maar Nederlandsche natlonaal-socialis- ten zijn gewend aan moeilijkheden en gevaren en zij dupven de consequenties van hun politiek'te aanvaarden. Koers Oost, dus lotsverbonden op leven en dood. Dat beteekent-ook. dat ginds aan het Oost front plichten te ven-uilen zijn, en daarom strij den daar nu reeds duizenden Nederlanders schou der aan schouder met de Duitache soldaten. Landgenoot, ook Uw blik dient naar het Oos ten gericht l;e zijn. Ook Uw plicht is het den vijand der Gefmaansche volkeren te bestrijden. Het is een grootsche taak, want het gaat om de toekomst van ons land en volk. Als goed Neder lander en waarachtig Christen zult U begrijpen dat Uw plaats is in de gelederen van ons legioen, naast de duizenden lanrigenooten die de juiste koers houden en U het voorbeeld geven. Volgt dit voorbeeld. -meldt U aan bij het Vrijwilligers legioen „Nederland", Koninginnegracht 22, 's- Gravenhage,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2