De heer C. E. P. Lenshoek geïnstalleerd als burgemeester van Goes. De legerberichten van gisteren, Zware bolsjewistische verliezen in centralen sector. DE TIJGER Tweede blad PROVINCIALE ZEEVWSCHE COURANT Zaterdag 20 December 1941 Gistermiddag vond de Installatie van den heer C. E. P. Lenshoek tot burgemeester van Goes plaats.. De heer Lenshoek werd door de W.A. van zijn woning afgehaald, waarna de W.A. zich voor het stadhuis opstelde. Voor de W.A. stond een groep van de jeugd storm geschaard. De Raadszaal, in welke de plechtigheid plaats vond, was geheel gevuld met N.S.B.- functionarissen, ambtenaren en hoofden van dienst. Voorts was aanwezig de Beauf- tragte voipr Zeeland, de heer Münzer, de w.n. commissaris van Zeeland, mr. P. Die- •leman, alsmede de gemachtigde van den leider der N.S.B., de heer Jan Dekker. De installatie door wethouder De Roo. Nadat wethouder De Roo voorlezing had gedaan van het besluit van den secretaris generaal van binnenlandsche zaken, vol gens hetwelk Cornelis Egbert Petrus Lens hoek benoemd werd tot burgemeester van Goes, zeide spr., dat deze dag geen gemak kelijke voor hem is. Wanneer» hij echter toch aan het verzoek van den heer Lens hoek om hem te installeeren voldaan heeft, dan is voor hem dat de volle consequentie van zijn aanblijven als wethouder en omdat hij in de vijf maanden, dat de heer Lens hoek waarnemend burgemeester was, on dervond, dat deze op volkomen correcte 'wijze tegenover allen die met hem werkten optrad. De moeilijkheid klemt voor spr. temeer, om hetgeen aan deze benoeming vooraf ging en waar hij zelf ten nauwste bij be trokken was. Toen spr. en de heer Ver- maire, die dit standpunt eveneens inneemt, het besluit namen aan te blijven als wet houder, wekte dit bij velen, zacht gezegd, Verwondering. Hij nam dit besluit echter niet uit verkleefdheid aan den wethouders zetel maar omdat hij meende daarmede het belang van Goes te dienen. Het weg gaan zou hem gemakkelijker en eenvoudi ger geweest zijn. Spr. zegt dan, dat de taak, die den heer Lenshoek wacht, voor hem ook zeer moei lijk zal zijn, omdat hij, als nationaal-socia- list, in een gemeente komt, waar hij noch door het overgroote deel der burgerij, noch door degenen waarmede hij dagelijks moet samenwerken, met vreugde wordt begroet. Uw taak zal dubbel moeilijk zijn, aldus spr., wanneer gij, wat ik verwacht, vol komen zult beseffen, dat gij, al zijt gij jiog zoohi goed nationaal-socialist, reke ning zult dienen te houden mét het feit, dat zoo'n groot deel der bevolking dezer gemeente niet nationaal-socialistisch denkt en voelt, ja; dit nationaal-socialisme niet wenscht. En al di.e menschen denken, evenals U, dat hun overtuiging de juiste is. Spreker ging nog verder in op de moei lijkheden die burgemeester Lenshoek z.i. zou ontmoeten en stelde dan de vraag staat gij alleen „Gij staat niet alleen, aldus spr., waar het betreft het dienen van de belangen van de gemeente Goes. De wethouders, de hoofdambtenaren en de andere ambtena ren, voor vrijwel allen durf ik instaan, dat zij hun plicht zullen doen, die van hen kan worden gevraagd, en dat zij dien plicht nimmer ondergeschikt zullen maken aan handelingen ingegeven met bijbedoelingen in strijd met het belang der gemeente. Anderdeels ja, dan staat U alleen, omdat ik niet kan toezeggen of er ambtenaren zullen zijn, die in hun persoonlijke mede werking verder zullen gaan dan het ver vullen van dien plicht, zeker niet nu direct, want dat alles hangt voor zoo'n geweldig groot deel af van U zelf, van uw houding tegenover alles, waar gij voor komt te staan, van uw beslissingen. Ik moge U herinneren aan het oogen- blik van uw beëediging als waarnemend burgemeester op den 26en Juli van dit jaar, waarbij gij ten aanhoore van het kleine gezelschap, dat daarbij tegenwoordig was, den waarnemend •commissaris van deze provincie uit u zelf hebt beloofd, dat gij met alle kracht die in U is, zult trach ten te zijn een goed burgemeester van deze gemeente. Daaraan denkende, en denkende aan het feit, dat gij uw definitieve benoeming hebt aanvaard en vooral niet uit het oog ver liezende, datgene, wat aan uw hier ko men als burgemeester is voorafgegaan, meen ik mij het recht te mogen aanma tigen U te zeggen, dat de Goesche gemeen schap in zijn geheel van U mag eischen, dat gij het als uw onverbrekelijke plicht zult beschouwen, die gemeenschap op de beste wijze, die mogelijk is, te dienen". Spr. hing daarna den heer Lenshoek den ambtsketen om en verklaarde hem ge ïnstalleerd tot burgemeester van Goes. Rede van burgemeester Lenshoek. Burgemeester Lenshoek, hierna het woord nemend, zeide, dat velen het zeker vreemd zullen vinden, dat aan een natio- naal-socialistischen burgemeester het be wind van deze stad is opgedragen en ik begrijp dan. ook, aldus spr., dat het bericht van mijn benoeming met zeer gemengde gevoelens is ontvangen. Ik weet, dat het meerendeel dezer inwoners afwijzend staat tegenover het nationaal-socialisme, doch ik ben er van overtuigd, dat die hoofdza kelijk een gevolg is van het feit, dat zij van de beginselen van de nationaal-socia- listische wereldbeschouwing nooit kennis hebben willen nemen. Spr. zeide het mede als zijn taak te beschouwen de bevolking en zijn medewerkers van het goede van de nationaal-socialistische gedachte te over tuigen. Sinds 1 September 1.1. rust de volle verantwoording van het bestuur der ge- meentè op mij, aldus spr., en ik zou geen goed nationaal-socialist zijn als ik niet be reid was de volle verantwoording voor dit ambt, waarom ik niet vroeg maar dat mg is opgedragen, te aanvaarden. Spr. zeide dan het te waardeeren, dat wethouder De Roo zich bereid verklaarde hem te installeeren en hij wees dan op de fundamenten der nationaal-socialistische levensopvatting, Godsvertrouwen* liefde voor volk en vaderland, eerbied voor den arbeid. Spr. ging nader op deze beginselen in en zeide, dat het nat.-socialisme geen enkele hindernis in den weg legt aan de uitoefening der godsdienstige plichten, noch de menschen in botsing brengt met hun geloof. De kerk heeft haar eigen ter rein en dat zal worden geëerbiedigd. Wan neer de kerk dit terrein echter verlaat en zich met de politiek bemoeit, staat het nat.-socialisme afkeerig en zal ingrijpen. Dit geldt ook voor deze gemeente. De lief de is voor de gansche gemeenschap, het voorbijzien van stand of klasse, het geven van recht aan iederen volksgenoot. De nat.-socialisten kennen geen verschillen a's die in een vroegere staat, waarbij de werkman in minder aanzien stond dan de geldman, waarin de nietsdoende bezitter meer rechten en privileges had dan de hard werkende, eenvoudige arbeider. Voor hem, als burgemeester, zal deze eerbied voor den arbeid ook geldend zijn, indien het er op aankomt de rechten en sociale toestanden van de bevolking dezer ge meente te beschermen en verbeteren. De belangen van Goes. Als geboren Goesenaar gaat spr. het béla'ig van deze stad zeer ter harte en verheugt hij zich in de uitbreiding dezer gemeente, al is deze aan zekere grenzen gebonden, daar Goes een landbouwcentrum is, industrie bijna geheel ontbreekt en niet te verwachten is, dat deze er in de toe komst zal komen. Van de problemen die om een oplossing vragen noemt spr. het uitbreidingsplan, dat gebaseerd is op een bevolking van plm. 18.000 inwoners. Spr. schetst dan de te verwachten uitbreiding en zegt, dat vroeger weinig aandacht werd besteed aan het feit, dat juist de werkende stand bij zonder behoefte heeft aan licht en lucht dit zal bij de uitbreiding zijn yoile aan dacht hebben en bovenal zal attentie wór den geschonken" aan de arbeiderswoningen en speelplaatsen voor de jeugd. Plannen voor rioleering zijn gereed maar moeten wachten door de omstandigheden. Meer aandacht aan de lichamelijke opvoeding zal het wel noodzakelijk maken de be staande sportvelden uit te breiden en ook het vraagstuk van een behoorlijke zwem inrichting eischt een spoedige oplossing. Spr. wijst er dan op, dat Goes niet zoo groot is, dat het persoonlijk contact tus- schen burgemeester en gemeentenaren verloren gaat. Spr. zeide verder zijn vollen steun te zullen geven aan „Winterhulp" en deelt mede, dat voor December weer een bedrag van 2800 beschikbaar is. De eerste vier collecten brachten 1128 Op, terwijl in November 2188 uitgekeerd kon worden. Niettemin was dit bedrag niet toereikend voor November en moesten nog 86 aan vragen worden afgewezen. Het is de plicht van iederen volksgenoot in de nooden van dere gezinnen te voorzien en niemand mag zich daaraan onttrekken. In dit licht moet dan ook zijn onlangs genomen maatregel gezien worden om bij leveranties aan de gemeente ,de voorkeur te geven aan hen die behoorlijk bijdragen aan Winterhulp. Spr. zeide dan, tgdens zijn waarneming als burgemeester geconstateerd te hebben, dat deze gemeente beschikt over een be hoorlijk corps ambtenaren en werklieden, met wien spreker goed kon samenwerken en wier arbeid hij waardeert. Spr. ver wacht, dat allen in de toekomst hun ar beid nauwgezet blijven vervullen, maar hrj vraagt nog meer, nl. het deelnemen aan den positieven arbeid in den geest van den nieuwen tijd, en het toonen van eigen initiatief. Bij beoordeeling en promo tie zal daaraan vooral aandacht worden geschonken. Spr. stelt prijs op goede sa menwerking maar zou hij, bij het door voeren van nationaal-socialistische maat regelen, tegenwerking ondervinden, dan zal hij hiertegn optreden zonder aanzien des persoons. Spr. zeide een burgemeester te zullen zijn voor alle Goesenaren en zijn aandacht vooral te willen wijden aan de opvoeding der jeugd, waartoe ook het uitbreidings plan mogelijkheden biedt. Ook op het gebied van hygiëne is nog veel te doen, vooral op de scholen. Spr. herinnerde aan de schooltandverzorging yan den Nederlandschen Volksdienst en hij verzocht den ouders hieraan ten volle mede te werken. Spr! rekent hierbij ook op de medewerking van het onderwijzend personeel. Spr. herinnerde dan aan de mededeeling van ir. Mussert, dat ons land als deelge noot in het nieuwe Europa is toegelaten. Dank zij den onvermoeiden arbeid van Mussert heeft Nederland zijn zelfstandig heid bewaart en zal het deze behouden. Oolc Adolf Hitler is hiervoor dank ver schuldigd, die ook ons land heeft be schermd voor het bolsjewistische gevaar en die deze oorlog op alle fronten tot over winning leidt. Tenslotte gingen sprekers gedachten naar hen die hun leven inzetten aan het Oostfront voor de vrijheid van Europa en hij besloot„met den leider voor Volk en Vaderland, Houzee De Beauftragte van den Rijkscommis- saiis, de hr. Münzer sprak een kort woord Imp. Parker Service, Beurs, Damrak, Amsterdam Dultschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede „Bij het afweren van vijandelijke aanvallen is het op verscheidene plaatsen van het Oostelijke front tot hevige gevechten gekomen. De vijand leed zware verliezen. In weerwil van het slechte weer deed de luchtmacht aanvallen op troepenconcentraties, artilleriestellingen, gepantserde strijd krachten en ravitailleeringswegen van den vijand. In de baai van Kola is een koopvaardijschip van middel bare grootte door bommen zwaar be schadigd. In de Middellandsche zee heeft een duikboot onder bevel van kapitaen leutnant Driver voor Alexandrië een Britschen kruiser van de Leander- klasse tot zinken gebracht. Een poging van een sterke Brit- sche formatie bommenwerpers en ja gers, een haven in het Westelijke be zette gebied aan te vallen mislukte Donderdag met zware verliezen voor den vijand. Duitsche jagers en lucht doelgeschut schoten twaalf Britsche vliegtuigen neer, waaronder vijf vier motorige bommenwerpers. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Het D.N.B. meldt Bij 15 graden vorst en lichten sneeuwval ontwikkelden zich op 18 December in den centralen sector van het Oostelijke front vrij hevige gevechten. De vijand ging in vele sectoren voort met het uitoefenen van druk en probeerde in achtereenvolgende golven in de Duitsche linies binnen te dringen. De bolsjewisten ondersteunden hun aanvallen door gebruik te maken van krachtige artillerie- en pantserstrijdkrach ten. Waar het hun gelukte kleine plaatse lijke successen te behalen, werden zij af gesneden en werd de toestand door tegen aanvallen van de eigen infanterie hersteld. Daar de Duitsche troepen de bolsjewieken met geconcentreerd vuur ontvingen, waren de verliezen van laatstgenoemden op 18 December zeer aanzienlijk. In den sector van een bataljon infanterie bleven na het afslaan van een krachtigen aanval meer dan 600 doode bolsjewieken op het slag veld achter. Ook tegenover een pantser divisie verloor de vijand, zonder een succes bij den aanval te behalen, 560 dooden. De artillerie van het Duitsche leger zette op i8 Dec. de beschieting van belangrijke mi litaire doelen in Leningrad met goede uit werking voort. Verscheidene kazernes, een munitie-opslagplaats en ook werkplaatsen kregen treffers, die nieuwe schade aan richtten. DE ACTIE VAN DE DUITSCHE LUCHTMACHT. Ondanks de veranderlijke koude tempe raturen en plaatselijke sneeuwstormen, die een bijzondere vliegtechniek vereischen, hebben, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, sterke formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen en Stuka's aan alle dee- len van het Oostelijke front den vijand aan gevallen. De aanvallen werden gedeeltelijk in scheervlucht ondernomen en richtten zich wederom op stellingen en troepen colonnes, alsmede op ravitailleeringswegen en opslagplaatsen der bolsjewisten. Tot Donderdagavond werd van het centrale deel van het Oostelijke front de vernieti ging gemeld van zes bolsjewistische pant serwagens en 40 automobielen. DE STRIJD OP DEN KRIM. De Duitsche luchtmacht heeft Woensdag bij zijn actie in de omgeving van Sebas- topol o.a. negen veld- en drie kustbatte- rijen zoo zwaar getroffen, dat zij het vuren moesten staken. Een groote munitieopslag plaats geraakte in brand. Het Roemeensche opperbevel deelt mede, dat de Roemeensche kruiser „Koning Fer dinand" op 17 December een bolsjewisti sche duikboot in het Noordwestelijke deel van de Zwarte Zee met dieptebommen tot zinken heeft gebracht. Foto P.Z.C. Vandaag herdenken de heer en mevr. I. KamermansDupon, bewoners van de pen- sionafdeeling in „Bethesda" te Vlissingen, hun 65-jarig huwelijksfeest. Beiden zijn nog zeer kras. De heer Kamermans is 87 jaar oud en zgn echtgenoote 84 jaar. De feestdag brengen zij bij hun kinderen te Souburg door. BESLUITEN, BENOEMINGEN ENZ. De burgemeester van Yerseke heeft den gemeente-veldwachter J. F. Griep aangewezen als chef-veldwachter. Spr. zeide een burgemeester te willen van gelukwensch, waarna de Goesche groepsleider der N.S.B., de heer C. Noom den heer Lenshoek èen portret van ir. Mussert aanbood. De subsidies voor werkloozenkassen. Aangezien het in het voornemen ligt, dat van 1 Januari 1942 af geen subsidie meer zal worden verleend aan vereeni- gingen met werkloozenkas, die niet zijn aangesloten bij het N.V.V. heeft de secr.- gen. van 't departement van soc. zaken een wijziging aangebracht in het Werkloos heidsbesluit 1917, waarbij bepaald wordt, dat voortaan het recht op subsidie kan worden ingetrokken, wanneer de belang hebbende veréeniging niet is aangesloten bij een door genoemden secretaris-generaal erkende vakcentrale. Waar Is Churchill? VERMOEDENS OVER BESPREKINGEN IN HET BUITENLAND. Naar uit Londen gemeld wordt, vraagt men zich in politieke en parlementaire kringen daar af, waar Churchill zich eigenlijk bevindt. Sedert drie dagen is hij niet in het Lagerhuis verschenen. Men wijst er op, dat Churchill, toen hij de vo rige maal op zoo geheimzinnige wijze uit Londen verdween, zich op den Atlantischen Oceaan bevond, waar hij een samen komst met Roosevelt had. Donderdag heb ben afgevaardigden den Groot-Zegelbe waarder, Attlee, meermalen gevraagd, waar Churchill was. Attlee weigerde daar op te antwoorden, hetgeen de geruchten, die te Londen reeds de ronde deden, nog versterkte. Overal wordt nu beweerd, dat Churchill zich ergens in het buitenland ophoudt, waar hij zeer belangrijke politieke bespre kingen met da eerste staatslieden der'ge- allieerde landen zou voeren. Men spreekt van Geallieerde conferenties te Washing ton, of Moskou, waaraan Churchill zou deelnemen. Men beschikt niet over eenige officieele bevestiging dezer geruchten. FEUILLETON 62) DOOR J. REOIS Rambouillet gleed diep in zijn gemak kelijke stoel terug en sloot de oogen. Maar een glimlach ontblootte een kort oogenblik zijn tanden, terwijl hij mompelde: „Ik ben één en al oor, monsieurher- Maurice Wallion boog zich nog verder voorover' en opende zijn mond. Daarop hief hij plotseling zijn hoofd op en zijn grijze oogen kregen een eigenaardige afwezige uitdrukking. Hij bleef onbewegelijk zitten, zohder iets te zeggen. „Ik ben één en al oor „monsieur!" her haalde Rambouillet thans luider. Maar toen de journalist nog steeds niets zei, opende de Franschman de oogen en zag hij Wallion volkomen stil zitten met gefronst voorhoofd en zijn hoofd naar links gedraaid. Hij scheen- te luisteren. Rambouillet keek onwillekeurig naar de deur. Deze stond open en de gang daar achter was donker en leeg. Maar de mat glazen ruiten in de gangdeur waren twee lichtende vierkanten in de duisternis en de ze waren het, waar Wallion voortdurend naar keek, terwijl zijn kin zich naar voren schoof en zjjn hand naar zijn heupzak af dwaalde. De Franschman hoorde een zacht schui felend en daarna, na een pauze, een zwak knippend geluid, alsof een hand de knop van de bel had'aangeraakt. Maar er werd niet gebeld. Plotseling hield de journalist een revol ver in de hand en verdween hij geluidloos in de duisternis van de gang. Eenige seconden gingen voorbij. Toen liet zich het onderdrukte geschuifel weer hooren. Rambouillet zag het scherpe profiel van den journalist zich tegen het witte matglas afteekenen, de gangdeur vloog open, een korte uitroep, een worsteling en een oogenblik later tuimelde een slanke, in- eengehurkte gestalte de kamer binnen. Wallion volgde dadelijk daarop en stak zijn wapen in zijn zak. De gestalte deed een paar passen de ka mer in en viel brjna tegen de kachel, waar de binnengekomene met een zucht zijn gezicht in zijn armen verborg. Daarop richtte hg zich op en wendde een open en bleek gezicht tot den journalist. Het was een jonge man, ten hoogste negentien of twintig jaar oud, en in zijn afgedragen, donkerblauwe, al te nauwe en dunne kleeren en met zijn goedkoope pet zag hij er uit als een schooljongen, die bjj een kwajongensstreek op heeterdaad werd betrapt. Zijn magere lichaam beefde een weinig, het bleeke gladde gezicht vertoon de groote opwinding, de half geopende lip pen sidderden en de groote, donkerbruine oogen glansden van ingehouden tranen. „Wees welkom, Joseph Koprilis", zei Wallion vriendelijk. „Het spijt me, dat ik je zoo hard heb aangepakt, voordat ik je herkende. Kalmeer maar wat, je bent on der vrienden. Kijk daar, monsieur Ram bouillet, ook die is een vriend van je 1" De jonge man schoof naar den muur en terwijl hij met uitgestrekte armen en tas tende handen daartegen geleund stond, keek hij van den een naar den ander, als een gevangen dier, met snelle, schuwe blik ken en een hijgenden adem. De bewegelijke Franschman sprong op en liep hem met uitgestrekte handen tege moet. „Maar kalmeer toch wat, mon gargon", zei hij zacht, als een vrouw. „Dat was ver standig van je, hier te komen. We zullen je helpen. Courage De journalist liep naar een kast, schonk een glaasje cognac in en reikte dat aan zijn nieuwen gast. „Drink maar eens uit", zei hij, „dat zal je goed doen". Joseph Koprilis schudde ongeduldig het hoofd en schoof het glas van zich af. Hij keek Maurice Wallion in het gezicht. De sterke grijze oogen schenen zijn onrustigen blik op te vangen en onweerstaanbaar vast te houden. Zijn huiveringen hielden langzaam op en de magere handen werden rustig. (Wordt vervolgd.) HET ITALIAANSCHE. In zijn weermachtbericht no. 565 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend Hevige gevechten zijn gaande in het Oos telijke deel van de Dzjebel in Cyrenaica rondom Derna, waar de vijand, met den steun van uit Egypte aangekomen nieuwe pantserstrijdkrachten, zijn druk op de troe pen van de as verscherpt, die strijden met een voorbeeldige vasthoudendheid. Aan het front van Bardia en Solloem activiteit van de artillerie. Een aanval van pantserwagens werd afgeslagen. Italiaansche en Duitsche luchtformaties ondernamen met voortreffe lijk resultaat bombardementen in duik vlucht op colonnes die zich op marsch be vonden. De vijand verloor dertien vliegtui gen. Vier daarvan werden neergehaald door onze jagers, zeven door Duitsche jagers en twee door het luchtdoelgeschut. Drie Ita liaansche vliegtuigen worden vermist. In den middag van 17 December vielen eska ders torpedovliegtuigen in achtereenvolgen de golven in de wateren van Cerenaica be langrijke Engelsche vlootstrrjdkrachten aam Drie kruisers werden getroffen. Donderdag werd nog een kruiser door de torpedo's van onze vliegtuigen nabg Malta geraakt. Duit sche torpedovliegtuigen hebben op hun beurt een grooten vrjandelijken kruiser ge raakt, die in brand vloog. Twee van onze torpedovliegtuigen zijn niet op hun steun punten teruggekeerd. Anderen keerden terug met aan boord dooden en gewonden. Tijdens den laatsten aanval op Tarente zijn zes vijandelijke vliegtuigen omlaag ge schoten, zooals de vijand zelf toegeeft, en dus niet drie machines, zooals was bekend gemaakt in het Italiaansche weermacht- bericht no. 562. DE ENGELSCHE OVERVAL OP TIMOR. MINISTERRAAD TE LISSABON. Tijdens de belangrijke bijeenkomst van den ministerraad, heeft, aldus meldt het D.N.B. uit Lissabon, de Portugeesche mi nisterpresident, Salazar, naar thans be kend wordt, den Britschen ambassadeur, alsmede den vertegenwoordiger te Lissa bon van de Nederlandsche emigrantenre- geering ontvangen. Het officieele Japansche persbureau Do mei meldtKringen, die in nauw contact staan met de regeering en commentaar leveren op den gewelddadigen overval op Portugeesch Timor door Australische en Nederlandsch-Indische troepen, kenmerken dit optreden als een nieuw voorbeeld voor de flagrante schending der neutraliteit tegenover zwakkere landen. Dezelfde krin gen verklaren, dat de misdadige ver draaiing door Groot-Brittannia van het Japansche motief, toen Japan in overleg met de autoriteiten aldaar langs vreedza- men weg Thailand en Fransch-Indo-China binnenkwam, past goed bij Groot Brittan- nië's voortdurende miskenning der neutra liteit van onverdedigde landen. Voorts wij zen deze kringen erop, dat Groot-Brittan- nië op gelijke wijze de neutraliteit van Irak en Iran geschonden heeft, waarbij het voorgaf, zich tegen eventueele be dreigingen te .noeten beschermen. JAPANSCHE TEGENSPRAAK. „De onjuiste berichten, die Reuter over de zoogenaamde bezetting van Macao en van Portugeesch Timor door Japansche strijdkrachten heeft gepubliceerd, toonen aan, dat men Reuter-berichten niet meer kan vertrouwen", zoo verklaarde gisteren de woordvoerder van de Japansche regee ring. Over den overval van Portugeesch-Ti- mor door Britsche en Australische strijd krachten waren, naar dj woordvoerder mededeelde, te Tokio nog geen officieele berichten ontvangen. Hij wees erop, dat echter volgens berichten uit Timor, dage lijks vijandelijke vliegtuigen boven het eiland waargenomen worden. Wat betreft het Reuter-bericht over de zoogenaamde bezetting van Macao, zag de woordvoerder zich genoodzaakt dit bericht op de meest krachtige wijze tegen te spre ken. Van Japansche zijde heeft men er niet aan gedacht, zoo verklaarde de woord voerder der regeering verder, den status van Macao te veranderen. Overigens kan in dit verband geconstateerdworden, dat de Portugeesche regeering tegenover Ja pan een eest van samenwerking toont. ITALIAANSCH OORDEEL. De Engelsche overval op Portugeesch Timor noemt de „Giornale d' Italia" een eerste bevestiging van het feit, dat de An gelsaksische politiek er op gericht, is zich meester te maken van het Portu geesch koloniale bezit. De reeeering in Lissabon, kan, aldus het blad verder, het feit van den overval op Portugeesch Timor niet passief aanvaarden, zonder tot verdere initiatieven van dien aa~d aan te moedigen en zonder daarmede een gevaarlijk prece dent te scheppen voor het lot van en wij zigingen in het uitgebreide Portugeesche koloniale bezit. DE DIPLO OVER DE BEZETTING. De Deutsche ^iplomatisch-Politische Korrespondenz schrijft „Australische troepen hebben op Engelsch bevel een overval gedaan op Portugeesch Timor, de bezitting van een land, dat sedert eeuwen de bondgenoot van Engeland was. Deze daad sluit waardig aan bij de actie voor Dakar en Iran. Vooral in de Iberische lan den zal men hierover zijn gedachten kun nen laten gaan. Want tot dusverre had men daar, behalve van de aanvallen op Da kar en Oran, kennis genomen van de over vallen op Irak, Iran, IJsland, enz., waarbij dus de nationale Iberische waardigheid niet op het spel stond. Thans moet ook de laatste Ibero-Amerikaar inzien, dat ook „bondgenootschap" of „solidariteit" voor de Angelsaksen geen belemmering zijn, wanneer het hun doel is, verraderlijk als roovers buit te verwerven. IN DE WINTEBSTELLINGEN. Het Duitsche leger in het Oosten heeft zijn winterstellingen betrokken. Dat wil niet zeggen, dat de strijd ginds een einde genomen heeft. Nog dagelijks probeeren de Sovjettroepen door uitvallen bressen te slaan Sn den stalen muur die hen van het Westen scheidt. Nog steeds vallen gewonden aan beide zijden, gewonden die thans, nu de vorst inge vallen is, sneller dan ooit geholpen moeten wor den. Vergeet daarom de Nederlandsche Ambulance niet. Stort Uw bijdrage, iets meer dan U kunt mis sen, op girorekening 86—7—0—0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5