Japanners dringen Engelsche stellingen op Malakka binnen. De legerberichten van gisteren. De gevechtskracht van de Amerikaansche vloot op de Stille Zuidzee kapot geslagen. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 17> December 1941 De Britsche nieuwsdienst meldt, dat de Japanners hun opmarsch in den Noord westelijken hoek van Malakka vastberaden voortzetten, en da? zij de Engelsche defen siestellingen zijn binnengedrongen. De Brit sche troepèn boden weliswaar hardnekkig verzet doch waren niet opgewassen tegen de Japansche superioriteit, tegen hun uit rusting en het groote aantal vliegtuigen waarover zij beschikten. Ten Noorden van Penang zijn hevige ge vechten aan den gang. De Britsche berich tendienst bevestigt tevens de verovering van Kota Bahroe door de Japanners en de Japansche landingen bij Koeantan. De afstanden op Malakka, zoo wordt verder gezegd, zijn groot en bemoeilijken de bewegingen der Britten. De Britsche verdediging ziet zich geplaatst voor groo te moeilijkheden. De Britsche berichtendienst citeert voorts een bericht van Malakka, waarin wordt toegegeven, „dat het wellicht met het oog op gebrek aan vliegtuigen raadzaam kan zijn onze strijdkrachten op Singapore terug te trekken, waar wij een beleg zou den kunnen doorstaan, tot door anderen versterkingen, vooral vliegtuigen, worden aangevoerd. Men kan zeggen, aldus ver volgt de Britsche berichtendienst, dat het initiatief in Japansche handen schijnt te zfln, doch dat de Geallieerden trachten een tegenwicht tegen de vijandelijke meer derheid in de lucht te verkrijgen, "hetgeen natuurlijk tijd vraagt. Omtrent de ontwikkeling der gevechteri op het schiereiland Malakka heeft de woordvoerder van het Japansche leger me degedeeld, dat in het begin van de week een Britsche divisie tanks, die in den strijd was geworpen tegen de in Zuidwaartsche richting oprukkende Japansche troepen, een zware nederlaag heeft geleden. Intus- schen brengen de Japanners, naar de woordvoerder hieraan toevoegde, een groot aantal tanks aan de Oostkust van Malak ka aan land. Binnenkort kan het ingrijpen van de tanks in de gevechten verwacht worden. De woordvoerder liet het licht vallen op de moeilijkheden, die het gebruik van het tankwapen ontmoet in het tropi sche klimaat, dat groote eischen stelt aan de tankbemanning. DE JAPANSCHE LANDING OP BRITSCH-BORNEO. Naar het Japansche hoofdkwartier meldt, is de landing op Britsch-Borneo Dinsdag vroeg in den ochtend volbracht in weerwil van een storm van 20 meter per seconde en in het gezicht van den vijand. Nadere mededeelingen over de plaats der landing worden niet gepubli ceerd. HONGKONG DOOR BRAND GETEISTERD. Volgens een bericht van dè Nitsji Nitsji Sjimboen uit Kanton, is geheel Hongkong door het uitbreken van een brand in de grootste verwarring geraakt. De groote brand, «die zich tot de „Happy Valley", alsmede tot de Victoria-wijk en het cen trum heeft uitgebreid, is door Chineezen aangestoken, die door den Japanschen aan val gedemoraliseerd zijn. DE VERLIEZEN DER AMERIKAANSCHE VLOOT BIJ HAW An Volgens berichten uit Washington heeft de Amerikaansche minister van marine, Knox, in zijn verklaring over de verliezen der Amerikaansche vloot bij Hawaii be vestigd, dat het Amerikaansche slagschip „Arizona" tot zinken is gebratht' toen het zonder stoom voor anker lag. Knox gaf voorts de vernietiging toe van drie Ame rikaansche torpe<ïojagers n.l. de „Cassin", de „Downes" en de „Shaw", alsmede van de mijnenvegers „Ogalala" en „Lank", en tenslotte van het marine vaartuig „Utah". In een United Pressbericht, dat door de Zweedsche pers is gepubliceerd, wordt ge legd, dat men te Washington het levendig betreurd, dat de Amerikaansche verdedi gers niet op den Japanschen bliksemaan- val bedacht zgn geweest, waardoor groote offers zijn gevergd. De bekentenis van Knox, dat hetaantal vliegtuigen op Ha waii niet voldoende was voor de verdedi ging van de eilandengroep, acht men bij zonder bezwarend, omdat een groot aantal jachtvliegtuigen volgens de meening van deskundigen onder geen beding op een zoo ver vooruitgeschoven steunpunt mag ont breken. VERKLARINGEN VAN JAPANSCHE WOORDVOERDERS VAN LÉGER EN MARINE. Over den invloed van de Japansche. over winningen op de veiligheid van Japan voor vijandelijke. aanvallen verklaarden de woordvoerders van. het Japansche leger en de Japansche vloot, dat met de vernieling van de Amerikaansche en Engelsche steun punten den vijanden de mogelijkheid ont nomen is van deze steunpunten uit tegen Japan te opereeren. De vliegtuigmoeder schepen van de Vereenigde Staten zijn verreweg de mindere van de Japansche en niet in staat Japan te naderen zonder sterke bescherming i door de vloot van de Vereenigde Staten. De oorlogsleiding van de V.S. kan zich voorloopig deze bescher ming niet veroorloven. N AMERIKA PROVOCEERDE JAPAN. Rede van Tojo in den Japanschen rijksdag. De Japansche rijksdag is Veteren bijeen gekomen. De keizer verscheen in groot militair tenue om een boodschap voor te lezen. In zijn boodschap constateert de keizer, dat het zijn wensch is, dat er een nieuwe orde in Oost-Azië tot stand komt, dat echter Engeland en de Ver. Staten ge tracht hebben, deze Japansche missie te verhinderen. Daardoor is Japan tot den oorlog gedwongen, hetgeen de keizer ten zeerste zeide te betreuren. Het verheugde hem anderzijds te kunnen constateeren, dat de samenwerking met de bevriende staten steeds hechter wordt REDE VAN TOJO. De Japansche minister-president hield een redevoering, waarin hjj de onderhande lingen der regeeringmet de Ver. Staten releveerde. Deze onderhandelingen werden gevoerd om derde mogendheden er van af te houden Japan te verhinderen in een succesvolle regeling van het Chineesche conflict en om o.m. de economische blokka de tegen Japan weer ongedaan te, maken en de normale handelsbetrekkingen te herstel len. Ook lag daarbij de bedoeling voor uit breiding van den Europeeschen oorlog naar Oost-Azië te verhinderen. Tojo, herinnerde aan de weigering van de Ver. Staten naar Japan's argumenten te luisteren. Integendeel, de eischen van de Ver. Staten gingen er van uit Japan uit te dagen en op de knieën te dwingen. Het is de regeering van de Ver. Staten, die het eerst Japan provoceerde door een beslist oorlogszuchtige houding aan te nemen. Het zijn de regeerihgen van de Ver. Staten en Groot-Brittannië, die geen rekening gehouden hebben met den ernsti- gen wensch van Japan, den vrede te hand haven en die ons den oorlog hebben opge drongen. Zij moeten door de lange onder handelingen precies geweten hebben welke de grenzen waren, waartoe Japan kon gaan.. Er bleef voor Japan geen andere weg open dan naar de wapens te grijpen om zijn prestige en zijn bestaan te beschermen. In minder dan tien dagen tijds zijn wij door de vijandelijke sleutelposities heengebroken. De hoofdmacht van de Amerikaansche vloot is vernietigd, de hoofdmacht van de Britsche vloot in het Verre Oosten is verpletterd, het omsingelingsfront tegen Japan is op verschillende plaatsen reeds aangetast. Wij zijn er op voorbereid, zoo vervolgde' Tojo, dat dit een lange oorlog zal worden, en nog vele moeilijkheden zullen we het hoofd moeten bieden. De minister-president bracht vooral hul de aan de bondgenooteri van Japan en ver meldde met groote voldoening de overeen komsten met Fransch Indo-China en Thai land. Te betreuren valt, dat het bewind van Tsjoengking ook thans nog in zijn verzet volhardt. Maar deze bron van weer stand is de volkomen ineenstorting nabij. Tojo vervolgde Een reden tot wederzijd- sche voldoening is het, dat onze bondge- nooten, Duitschland en Italië, terstond na de Japansche oorlogsverklaring eveneens den oorlog begonnen zijn en dat zij te zamen met Japan blijk hebben gegeven van hun onwrikbare vac.berédenheid, alle ge schikte middelen te gebruiken en nooit de wapens neer te leggen zoolang niet de overwinning op den gemeenschappelijken vijand van den wereldvrede is behaald. Omtrent de betrekkingen van Japan met de Sovjet-Uhie zeide Tojo: „Er lis geen wijziging van de houding der keizerlijke regeering ontstaan en de re geering van de Sovjet-Unie heeft her haaldelijk het voornemen te kennen gegeven, vast te houden aan haar neu- traliteitspact met Japan Op het kaartje is met stippellijn de grrens aan gegeven van de Britsche kroonkolonie Hongkong. De Japanners zijn van uit Sjoemtsjoen opgerukt langs den spoorweg en hebben Kouloen bezet; van uit deze stad beschieten, zij nu de stad Victoria dikwijls ook Hongkong geheeten. Victoria, de hoofdstad van het eiland Hong kong, is goed ver. ;erkt. ia een belangrijke haven voor de scheepvaart in Oost-Azië, tevens een vlootsteunpunt voor de Britsche marine. Hong kong behoort tot de verdediging van den drie hoek Hongkong, Singapore, Port-Darwin, De voedingswaarde en het gewicht van het brood. 1 Bij de geldende rantsoeneering van le vensmiddelen wordt steeds precies aange geven, op welke hoeveelheid de voor een bepaalde periode aangewezen bon recht geeft. De Verbruiker kan zich dan ook op eenvoudige wijze ervan overtuigen, of hij de hem toekomende hoeveelheden levens middelen ook ontvangt, nl. door deze arti kelen te wegen. Naar in de practijk blijkt, vormt hierbij het broodrantsoen wel eens een moeilijk heid. Volgens het Broodbesluit 1925 moet elke eenheid brood (van ongeveer 400 gram dus) steeds tenminste 240 gram drooge stof bevatten. Een half brood mag wel eens iets lichter of zwaarder zijn dan 400 gram, alnaar het meer of minder vocht bevat het meel kan immers vochtiger zjjn dan gewoonlijk, of de verwerking kan iets meer water vragen maar de bakker mag nooit minder dan de genoemde hoeveelheid van 240 gram droge stof erin verwerken. De verbruiker mag niet worden benadeeld. Houdt de bakker zich niet aan dit voor schrift, dan is hij in overtreding en kan hg door den rechter worden veroordeeld. Het gewicht van het brood is niet beslis send voor <Je vraag of de consument het juiste rantsoen ontvangt, wel de hoeveel heid droge stof. Het is niet mogelijk om van buiten af te bepalen, of die hoeveelheid inderdaad aanwezig is. Daartoe moet een deskundige optreden en het is de ambte naar van. den keuringsdienst (Warenwet) die hier een oogje op houdt. Als regel behoeft de huisvrouw en de consument in het algemeen dus niet be zorgd te zijn, of men de juiste voedings waarde ontvangt. Binnen de grenzen van de Warenwet-bepalingen mag het gewicht wat „schommelen" het mag iets lager of iets hooger zijn dan het zgn. distributie gewicht Daarop kan, de Consument zelf toezien: een brood van 400 gram mag dus natuurlijk niet 300 gram wegen. Op de samenstelling ziet de controleur-deskundi ge toe en zoo kan de consument in het algemeen ervan verzekerd zijn, dat hem ten aanzien van de „droge stof" niet tekort wordt gedaan. GEDEELTELIJKE DIENSTPLICHT BIJ DEN NED. ARBEIDSDIENST. In zijn onlangs te Amsterdam gehou den rede, heeft de secretaris-generaal van het departement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming den wensch naar voren gebracht, dat voor de toela ting tot elke studie aan universiteiten en hoogescholen het voldaan hebben aan ar beidsdienstplicht als voorwaarde zou wor den gesteld. In een onderhoud met den wnd. com mandant van den N.A.D. den heer* De Bock deelde deze aan een redacteur van het A.N.P. mede dat er inderdaad voor de toekomstige studenten het plan van een half jaar arbeidsdienst bestaat. Degenen, die H.B.S., lyceum of gymna sium hebben afgeloopen kunnen hun op roeping voor den N.A.D. tegen 1 Juni 1942 verwachten. Niets staat echter de opkomst op 5 Januari 1942 in den weg als het tot voordeel van den betreffenden student kan strekken. Nadat zij aan hun arbeidsdienstplicht hebben voldaan, die op 1 November 1942 volbracht zal zgn, zullen zij de universi taire studie kunnen aanvangen. Voorwaar de van toelating tot die studie is: Onberispelijk gedrag en meest getrouwe plichtsvervulling. De heer De Bock wees er op, dat het in de bedoeling ligt de arbeidsdienstplicht ook voor andere categorieën in te voeren. Als voorbeeld zoü hier te vermelden zgn, dat het personeel bg de we.'schillende over heidsinstellingen, zoowel ambtenaren als zij, die hiervoor in opleiding zgn, aan den arbeidsdienstplicht moeten hebben voldaan daar zij anderen voor moeten gaan. Daar toe behooren dus ook zij, die reeds ambte naar zgn, maar die nog den dienstplichti gen leeftijd hebben. Wegens het betrekke lijk geringe aantal kampen, dat door de oorlogsomstai.Jigheden voorloopig ter be schikking is, zal slechts in beperkte mate van de ingevoerde verplichting worden ge bruik gemaakt. Ten aanzien van de leeftijden is bij ver ordening vastgesteld dat de verplichting van het 18e tot en met het 24e levensjaar loopt. De jongelui van 18 en 19 jaar zullen echter het grootste deel vormen. Met betrekking tot de kostwinnersver goeding deelde de heer De Bock mede, dat voor de kostwinners het loon, dat in de werkverruiming wordt betaald, als basis is genqmen. Kunt u misschien inlichtingen geven om trent de toetreding tot den arbeidsdienst voor meisjes? Hoewel te zijner tgd ook de bg veror dening vastgestelde verplichting ten aan zien van arbeidsdienst voor meisjes ten uit voer zal worden gelegd, bestaat hiertoe voorloopig nog geen aanleiding. Ook hier bestaat de moeilijkheid, dat onder de hui dige omstandigheden geen groot aantal kampen kan worden opgericht. Hierbij komt, dat de vrijwillige aanmelding der mate groot is, dat op het oogenblik- nog niet tot verplichte oproeping behoeft te worden overgegaan. Bovendien willen wjj eerst meer ondervindingen opdoen om hier aan toetsend, later den A.D.M. uit te brei den. De periode van 5 Januari tot den 20sten Mei 1942 vormt in zekeren zin een zeer gunstige gelegenheid voor jongemannen om in den arbeidsdienst te gaan, omdat de ze periode een volle maand korter is dan de normale, nl. 4% in plaats van 5>/2 maand. In verband hiermede draait van deze week af in de bioscopen een korte speel film over den N.A.D. getiteld: ,;Waar ligt uw toekomst?" Maatregelen in Frankrijk wegens aanslagen op leden der weermacht. De militaire bevelhebber in Frankrijk heeft in verband met de recente herhaalde aanslagen op leden van de Duitsche weer macht bekend gemaakt, dqflpde daiiers tot dusver niet gepakt zgn. Teneinde de aan stichters van deze laffe misdaden te tref fen, heeft de militaire bevelhebber de vol gende maatregelen gelast 1. Den Joden van het bezette Fransche gebied wordt een geldboete opgelegd van een milliard francs. 2. Een groot aantal Joodsch-communis- tische elementen wordt naar arbeidskam pen in het Oosten overgebracht. 3. Honderd Joden, communisten en anarchisten, die in contact staan met den kring van de daders, worden doodgescho ten. In de mededeeling wordt verder gezegd, dat deze maatregelen niet het Fransche volk treffen, doch slechts individuen die in dienst der vganden van Duitschland, Frankrijk in het ongeluk willen storten en een goede verstandhouding tusschen Duitschland en Frankrijk willen sabo- teeren. AARDVERSCHUIVING EN OVERSTROOMING IN PERU. In Ancash, een der schoonste Peruaan- sche provinciën, heeft een reusachtige aardverschuiving tot een overstrooming van het Quilcay-meer geleid. Enorme watermassa's stortten zich uit over heft Noorden van de stad Huarez. Een groot deel der gebouwen, verscheidene scholen, een gevangenis en vele fabrieken zijn ver nield. Tot dusverre zgn er meer dan 60 slachtoffers. 2000 menschen zgn dakloos. De regéering heeft onverwijld omvangrijke hulpmaatregelen bevolen. Nader wordt gemeld, dat de aardver schuiving en dv overstrooming, die daar van het gevolg was, meer schade hebben aangericht dan men aanvankelijk meende. In de hoofdstad der provincie Ancachs, Huarez, heeft men reeds meer dan 500 dooden gevonden, terwijl meer dan 4000 menschen vermist worden. Een vloedgolf, die 50 meter hoog en een kilometer breed was, overdekte het geheele Noorden der stad met een laag aarde van zes meter dik. Op ongeveer 50 kilometer van Lima is de Pan-Amerikaansche straatweg op verscheidene plaatsen bedolven tengevolge van een aardschok. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Bij plaatselijke krijgsoperaties in verscheidene sectoren van het Oos telijk front leed de vijand ook Maan dag zware verliezen. De luchtmacht bombardeerde doelen bij Sebastopol en in het gebied rondom Worosjilof- grad en mengde zich met sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers in den strijd te land. In het gebied van Wolchof, als mede op den weg over het ijs van het Ladogameer werd de vijandelijke ravitailleering door de luchtmacht zwaar getroffen. In het hooge Noor den hebben duikbommenwerpers spoorwegdoelen van den Moermansk- spoorweg, luchtdoelbatterijen en ba rakkenkampen van de bolsjewisten met borp'men bestookt. In Noord-Afrika ontstonden in het gebied ten Westen van Tobroek op nieuw zware afweergevechten. Bij een tegenaanval versloegen de Duitsch-Italiaansche troepen sterke deelen van den vijand. Hierbij wer den verscheidene honderden gevan genen gemaakt, waaronder een bri gade-generaal, en een vrij groot aan tal pantserwagens en stukken ge schut buitgemaakt of vernietigd. Du'tsche gevechtsvliegtuigen wierpen havenwerken bg Tobroek in brand. Andere aanvallen richtten zicli* tegen Aboe Sjaiden in Noord- Egypte, het eindpunt van een spoor weg. Een duikboot onder bevel van lui tenant ter zee eerste klasse Paulssen heeft in het Oostelijke deel van de Middellanüsche Zèè voor Alexandrië een Britsche formatie kruisers aan gevallen en door een torpedotreffer een kruiser tot zinken gebracht, die na een geweldige ontploffing in tweeën brak en binnen enkele mi nuten zonk. Bij vluchten van vrij zwakke Brit sche luchtstrijdkrachten boven de Duitsche Bocht en boven de bezette gebieden in hét Westen verloor de vijand een bommenwerper. Een „Kabouter" voor één kwartje, draagt aan winst, een gouden hartje. HET ITALIAANS CHE. Het 562ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt „Aan het front van Aln el Gazala is Maandag lang en verwoed gevochten. De herhaalde aanvallen der vijandelijke infan terie en pantserwagens op onze stellingen waren hardnekkig en hevig. Italiaansche gemotoriseerde en gepantserde divisies hebben met steun van sterke Duitsche af- deelingen met de grootste vastberadenheid gestreden. Zg brachten den vijand ernstige verliezen toe. Zeer vele gemechaniseerde en gepantserde strijdmiddelen raakten in brand of werden vernield er zijn talrijke gevangenen gemaakt, onder wie een bri gadecommandant. Aanvallen op een versterkte stelling te Bardia werden afgeslagen. De Duitsche luchtmacht heeft Maandag 6 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee Italiaan sche toestellen zgn niet op hun basis terug gekeerd. By een vijandelijken luchtaanval op de stad Benghazi zijn twee slachtoffers geval len. De schade is van geen beteekenis. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de Britsche luchtmacht Tarente gebombar deerd. Eenige gebouwen werden, niet ern stig getroffen geen slachtoffers onder de burgerbevolking. Het afweergeschut, dat onmiddellijk in actie kwam, schoot drie vliegtuigen neer. Bommen, die op Augusta en in de provincie Brindisi vielen, hebben geen schade aangericht. Ook Maandag nacht hebben onze luchtformaties installa ties van luchtmacht en vloot op Malta ge bombardeerd. De strijd in Noord-Afrika. De speciale verslaggever van het agent schap Stefani in Noord-Afrika schrijft De gevechten, die Maandag aan het front van Ain el Gazala zijn geleverd, zijn bui tengewoon hevig geweest en hebben tot het vallen van den avond geduurd. De tegenstander is er niet in geslaagd ook maar een duim gronds' te winifen, ondanks zgn volharding, die hem slechts buitenge wone verliezen aan menschen en materiaal heeft opgeleverd. De dag eindigde geheel ten voordeele van de strijdkrachten van de spil. Verklaringen van den Japanschen minister van marine. De Japansche minister van marine, ad miraal Sjimada, heeft in den rijksdag een overzicht gegeven van de operaties der Japansche weermacht tegen Hawaii, de eilanden Wake en Midway en de Philippij- nen en Malakka. Het was voor Japan be slissend, zoo verklaarde Sjimada om met verrassende aanvallen op alle fronten de souvereiniteit ter zee en in de lucht tot stand te brengen, hetgeen ookgelukt is. Bg het uitbreken van den oorlog vielen vroeg in den ochtend sterké Japansche vlooteenheden Pearf Harbour aan, waar acht slagschepen en andere zware eenheden geconcentreerd waren. Bg dezen aanval werden drie zware slagschepen tot zinken gebracht, vier andere werden zwaar be schadigd. Bovendien werden vier kruisers zwaar beschadigd. Voorts verklaarde Sjimada, dat waar schijnlijk bij Honoloeloe eerf* vliegtuigmoe derschip tot zinken is gebracht. Daarmede is, aldus Sjimada, de gevechtskracht van de Amerikaansche vloot op de Stille Zuid zee kapot geslagen. v Bg gelijktijdige aanvallen op de eilanden Wake, Midway en Guam zgn tdlrijke vlieg tuigen vernield en is een mijnenlegger tot zinken gebracht. Door deze operaties zijn alle strategische verbindingen tusschen Hawaii en Oost-Azië verbroken. Op 10 December begon de landing op het eiland Guam, dat op 12 December volledig bezet is. Daarbij kon een tankboot buitgemaakt worden. Sjimada verklaarde verder, dat met vrij groote stelligheid kan worden aangenomen, dat een duikboot bg Palao tot zinken is gebracht. Op 8 December in den ochtend konden sterke legereenheden zonder eigen verlie zen op Britsch Malakka aan land worden gezet, terwijl vliegtuigen reeds des nachts in en om Singapore vliegvelden en kazer nes met het grootste succes aanvielen. Eeveneens op 8 December begonnen zeer sterke luchtaanvallen op de vliegvelden der Philippijnen, waarbij terstond honderd vliegtuigen werden vernield. Bg herhaalde aanvallen in den loop van de volgende dagen werden Manilla en Ca vita ernstig geteisterd. Op 10 December werden lan dingen verricht in het Noorden van het eiland Luzon, terwijl in het Zuiden de Japansche strijdkrachten op 12 December aan land gingen. Deze troepen rukken op. Met het verlies van 288 vliegtuigen en een duikboot, zoo verklaarde de minister van marine verder, is het grootste deel van de Amerikaansche gevechtskracht op de Phi lippijnen reeds gebroken. De aanvallen op Hongkong begonnen eveneens op 8 December, reeds op 10 De cember werd de Oostelijke haventoegang door de Japansche troepen bereikt. Den 12en December werd een torpedo- boot tot zinken gebracht en werden kanon- neerbooten en bewapende koopvaardijsche pen van den tegenstander zwaar getroffen. In Sjanghai werd den achtsten december een Britsche kanonneerboot tot zinken ge bracht en een kanonneerboot van de Ver. Staten buit gemaakt. Resumeerend zeide Sjimada, dat de eerste da~en v -,n den strijd in elk opzicht met succes zijn verloopen. Dentienden December leed de Britsche vloot in Azië zeer zware slagen door het tot zinken brengen van het vlaggeschip „Prince of Wales" en het slagschip „Repulse" en van een grooten torpedojager aan de Oostkust van Malakka. Als totaal resultaat van de acties, der Japansche weermacht deelde Sjimada het volgende mede De vloot der Vereenigde Staten verloor drie slagschepen, een duikboot, een mgnen- legger en een groot transportschip. Met groote waarschijnlijkheid is bovendien nog een vliegtuigmoederschip tot zinken ge bracht. Zwaar beschadigd werden vier slagschepen, vier kruisers, een torpedo jager, een duikboot en een hulpschip, terwijl een kanonneerboot werd buitge maakt. In totaal 298 vliegtuigen konden op de kleinere eilanden vernield worden, terwijl op Hawaii ongeveer 200 toestellen der Vereenigde Staten werden vernietigd. Engeland., verloor twee slagschepen, een grooten torpedojager, een patrouillevaar tuig en een kahoneerboot. Er kan worden aangenomen, zoo verklaarde Sjimada ver der, dat bovendien een groot aantal vlieg tuigen is vernietigd. In totaal 47 koopvaardijschepen van ver schillende nationaliteit, samen 120.000 brt. groot, werden door de Japanners buitge maakt. Bovendien konden 380 kleinere schepen worden opgebracht. De Japansche verliezen bedragen een mijnenveger, die tot zinken is gebracht en een, die zwaar werd beschadigd, alsmede een niet ernstig beschadigde lichte kruiser. Bovendien verloor de Japansche lucht macht 40 vliegtuigen, terwijl 30 toestellen tot nu toe niet zijn teruggekeerd. De zuiveringsactie in Servië. ZESTIG COMMUNISTEN TER DOOD VEROORDEELD. Omtrent de zuiveringsacties in het bin nenland van Servië wofdt nog uit ver schillende "plaatsen in de provincie mel ding gemaakt van kleine botsingen en ar restaties van communisten. In het dorp Donji Doebacs in West Servië heeft het stedelgk gerechtshof zestig communisten, onder wie zes vrouwen, veroordeeld tot den dood door den kogel. Het vonnis is reeds voltrokken. In het gebied van Tsjat- sjak zgn twee vooraanstaande communis ten, een advocaat en een leerares terecht gesteld. In totaal zijn in Tsjatsjak en om geving 150 personen gearresteerd die voor den krijgsraad zullen moeten verschijnen. ZUID-AFRIKANEN IN ENGELSCHEN DIENST. Het A.N.P. meldt uit Stockholm. Uit welingelichte Londensche kringen wordt vernomen, dat niet minder dan 91.500 zuid- Afrikanen in het Britsche leger dienst doen. Het kolentekort in Frankrijk. Met het oog op het kolentekort in on bezet Frankrijk en de ontoereikende pro ductie va^i electrische energie heeft de Fransche regeering bij wet een groot deel der Fransche fabrieken verplicht tot slui ting tusschen 21 December en V. Januari. Deze wet geldt niet voor transportonder nemingen, telefoonbedrijven, openbare bu reaux, kolenmijnen cn constructiewerk- plaatsen voor hydro-electrische machines. Tgdens de sluitingsperiode mogen de be drijven niet ontslaan. De loonkwestie wordt nog bij bijzonder decreet geregeld door de regeering. NEGEN DOODVONNISSEN IN TRIËST. In het terroristenproces van Triëst zijn negen beklaagden ter dood veroordeeld, 48 beklaagden kregen gevangenisstraffen van 3 tot 30 jaar, terwijl de drie overigen werden vrijgesproken. Bij vier van de negen ter dood veroor deelde terrorièten in het proces van Triest is de doodstraf veranderd in levenslange tuchthuisstraf. Het doodvonnis voor de vijf overigen ia voltrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5