PRODENT Middelburg Vlissingen Goes Wees zuinig op Uw tanden. Dus met DISP ERGON tegen tandsteen. Jlkd WJjnhccM maaM li goed!' De nieuwe regeling voor de huisraadschade STADSNIEUWS OP HET DISTRIBUTIEKANTOOR. Nu men, zooals wjj gisteren méldden, druk bezig is op het distributiekantoor met het verstrekken van nieuwe distributiebe scheiden, blijkt, dat velen nog niet weten, dat er een scheiding wordt gemaakt tus- schen hen, die tot nu toe boterkaarten en hen, die vetkaarten hebben. De houders van vetkaarten moeten zich vervoegen in het eerste lokaal rechts in den gang, en de houders van boterkaarten moeten de twee de deur ingaan. Zij, die van boter- tot vetkaarten willen overgaan, zullen eerst een daartoe strek kend formulier moeten aanvragen en na invulling tevens een bewijs moeten over leggen, dat zij recht hebben op een vet- kaart, DE HERBOUW. Kort geleden hebben wij gemeld, dat de resten van het pand naast den tijdeljjken Uniewinkel in de Langedelft werden ge sloopt. Thans is men ernaast druk bezig met het grondwerk voor den bouw van het pand, waarin het filiaal van de Fongers- rjjwielfabriek, onder leiding van den heer W. Bosdijk, zal herrijzen, dat voorheen aan de overzijde der straat gevestigd was. Het pand wordt gebouwd door den heer J. L. de Lange. Op de Pottenmarkt, bij den hoek der Bodenplaats,is men sedert een paar dagen aan het grondwerk bezig Vóór panden o.a. bestemd voor de Magneet van den heer J. J. Grijspeere,' en voor den winkel en bak kerij van den heer F. Merk. DE TOESTAND DER BESTRATING. De bestrating in het nieuw te bouwen deel van de binnenstad wordt er met den dag minder op', en het'verdient dus waar deering, dat men thans bezig is met in de Langedelft, te beginnen bij de Markt, de bestrating opnieuw te leggen. Het is te hopen, dat zij nu niet te dikwijls meer zal moeten worden opgebroken, en dat men dit nuttige werk voortzet tot bij de St. Pieter straat om dan over te gaan tot enkele straten, waarbij wij o.a. denken aan de St. Pieterstraat, de Segeerstraat en de Nieuwstraat. WEER WONINGEN BETROKKEN. Thans zgn alle 13 woningen, die aan den Koudekerkschen weg verrezen zijn als deel van de 146 in aanbouw zijnde, bewoond of voor bewoning in orde gebracht. Aan een aantal andere huizen zjjn de schilders al aan het werk en ook deze zullen in het begin van Januari tejr beschikking kunnen worden gesteld. Als men een kijkje neemt op het terrein ziet men een heel dorp ver rijzen. Het gaat hier tot nu toe naar wensch. Een en ander is mede oorzaak, dat thans een tweede houten woonkeet bij den Veer- schen Singel kan worden afgebroken, het geen den toestand ter plaatse ten goede zal kómen. VEERTIG JAAR BIJ DE P.T.T. Gistermiddag is de heer L. H. H. Parren, commies ten post- en telegraafkantoor al hier, door den directeur en het personeel gehuldigd. De directeur, de heer J. W. Kunst heeft den jubilaris, riemens het hoofdbestuur ge complimenteerd en hem een fraaie oor konde op half perkament en vervat in een niet minder mooië map aangeboden, welke oorkonde de onderteekèning draagt van den directeur-generaal, dr. ir. M. W. Damme, Nadat de chef-telefoniste, mej. A. T. Wognum, den heer Parren namens de amb tenaren van dat onderdeel had gelukge- wenscht, nam de heer P. C. Verbeek het woord om namens directeur en personeel een blijvend geschenk aan te bieden, be staande uit het boekwerk „De Monumenten van Middelburg" van dr. W. S. Unger en een ets voorstellende het gezicht op den Langen Jan, van den voormaligen wal af. De heer Parren heeft dank gebracht voor de woorden, en de geschenken. EEN ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdenkt de heer J. Antheunisse, boekhouder ten kantore der N.V. Zeeuwsche Kolenmaatschappij den dag, waarop hjj vóór 25 jaar bij die vennootschap in dienst trad. Van de zijde van zfc'n directeur, den heer L. A. Stofkoper, alsmede van het personeel en zakenrelaties mocht hij vele bewijzen van belangstelling .ontvangen. Den heuge- ljjken dag bracht hij verder in den intiemen familiekring door. KUNST CULtu uk-CUT WISSELING TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Men deelt ons het volgende mede „Nederland", het nationaal maandblad voor staatkunde, economie en cultuur, dat reeds in 1933 zich schaarde aan de zijde van hen, die in Europa den nieuwen tijd voorbereidden, zal, te beginnen met de aflevering van 1 Januari a.s. gewijd zjjn aan het geestesleven in Nederland, Duitsch- land en elders. Deze vernieuwing van het oude tijdschrift „Nederland" vond plaats in samenwerking met het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. De literaire traditie zal nu weer in den vervolge be palend zijn voor den inhoud van het blad, dat In den nieuwen tijd, dien het hielp voorbereiden, nu een uitgesproken cultu- reele taak krijgt. „Nederland" zal zich in zijn nieuwe gedaante in dienst stellen van het werk der cultuuruitwissehng in den ruimsten zin des woords, in de allereerste plaats tusschen Nederland en Duitschland, zonder dat daarbij echter de cultureele banden met het overige Europa en daarvan weer in het bijzonder, die met het fascis tische Italië, over het hoofd zullen worden gezien. In samenhang met dit algemeene kader der cultuuruitwisseling zal het maand blad zich in zijn hoofdartikelen en arti kelen richten tot allen, die belang stellen in de geestelijke 'stroomingen, die den grondslag vormen van het Nationaal-So- cialisme en trachten het geestesleven in Nederland in die richting te verdiepen. In zijn nieuwen vorm zal het blad staan onder leiding van drs. Willem Haightön, dr. Rudolf Steinmetz, D. Volker Nijland en Marius van Lokhorst. Tal van publicisten, zooweï in binnen- als buitenland, hebben hun vaste medewerking toegezegd. Het eerste nummer van de nieuwe serie zal openen met een hoofdartikel van prof. dr. T. Goedewaagen STADSNIEUWS- DE GEMEENTEBUREAUX OP ZATERDAG NA KERSTMIS GESLOTEN. In een publicatie deelt de burgemeester mede dat alle gemeentebureaux op den Za terdag na Kerstmis gesloten zullen zijn, met uitzondering van het bureau van den Burgerlijken stand dat van 1012.15 ge opend zal zijn en van het pqlitiebureau. ER IS ALTIJD ÊEN DIE HET GELAG BETAALT, t Geen dag gaat voorbij, zooals wij reeds eerder schreven, of een of meer fietsen ver wisselen te Vlissingen van eigenaar, <Lw.z. worden aan de rechthebbenden ontstolen. Gisteren was het weer een goede of een slechte dag, zooals men het noemen wil het is maar uit welken gezichtshoek men de zaak bekijkt. Omtrent het wegnemen van de straat van vjjf rijwielen kwam bij de politie gisteren aangifte binnen. Nu en dan wordt een fiets teruggevon den het gebeurt ook wed dat èen fiets in beslag wordt genomenregel is echter dat de. gestolen fietsen verdwenen fietsen wor den en blijven."" Het is niet alleen in onze gemeente zoo fietsendiefstallen komen schier in het ge- heele land voor. Dit misdrijf heeft schrik barende afmetingen aangenomen. Den laat- sten tijd is de toename zelfs grooter in ver band met de bandennood. Men gapt een voudig een karretje neemt de banden af, zet deze op dé eigen fiets doet al dan niet het geraamte van de gestolen fiets ver dwijnen en klaar is Kees. Jammer dat de bestolene er anders over denkter is en blijft er altijd één die het gelag betaalt. KON MIJ. „DE SCHELDE". In de op 24 dezer te houden buitenge wone vergadering van aandeelhouders in de Koninklijke Maatschappij „De Schelde' komt volgens de Tel., een voorstel in be handeling tot benoeming van een directeur. Voorgedragen wordt ir. H. W. van Tyen. STADSNIEUWS GEMEENTEBEGRQOTING 1942. Nadeellg saldo 187.197. De gemeentebegróoting voor 1942 sluit voor den gewonen dienst met 240.831,28 aan batige sloten, 378.028,62 aan nadee- lige sloten en dus met een tekort van 137.197,34. Vorig jaar bedroeg het na- deelig saldo plm. 11T.000. De kapitaal- dienst sluit met 5716,86, w.o. een nadeellg saldo van j ;1525,26. Onder de ontvangsten treffen wij o.a, aan uitkeeringen uit het gemeentefonds 51.633,51, 81.500 en 14.625,- 200 op centen op de hoofdsom der personeele be lasting 80.800; 80 opcenten op de hoofd som der grondbelasting 21.040; uitkee- ring Rijk jegens de hoofdstom der grond belasting, voor het vorig jaar 9205, en uitkeering Rijk -wegens 20 pet. der hoofd som van de personeele belasting 8000. Onder de uitgaven vinden wij als ver moedelijke subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur 56.000; kosten werkverschaf fing 24.460; kosten bescherming tegen luchtaanvallen 18.860, hieronder is 16.150 begrepen als loon voor den vasten kern van den luchtbeschermingsdienst; kosten verpleging arme krankzinnigen 15.650; kosten distributiedienst 13.650; kosten Centrale Keuken 11.000. Van dit bedrag wordt 75 pet. of 8250 door het Rijk vergoed, zoodat deze kosten voor de gemeente in werkelijkheid slechts f 2750. gedragen. Voor onderhoud van straten en pleinen is 13.702,50 uitgetrokken w.Oj 10.500 voor nieuwe bestratingen. Aan 'Kldetinge moet, in verband met de overgang van een deel dezer gemeente naar Goes, dit jaar 8550 betaald worden. De post onvoor zien bedraagt 9000. Voorts is nogj rekenende op invoering van den nieuwen bestuursvorm, melding gemaakt van een jaarwedde voor één be zoldigden wethouder, welke gelijk zal zijn aan de jaarwedde van deii seeretaris. GOUDEN HUWELIJK. Het 'échtpaar G. de Waard-Rinn her dacht heden, dat het vóór een halve eeuw in den echt werd verbonden. De heer De Waard is oud-rijksveldwachter. Bruid en bruidegom, die beiden nog een goeden ge zondheid genieten, ontvingen vele blijken van medeleven en belangstelling. UIT HET, POLITIERAPPORT, Tegen mej. W. v. D. werd proces-verbaal opgemaakt wegens onvoldoend yerduiste- ren. KERK. EN SCH00LNIEUWS Geref. gemeenten. Tweetal te Terneuzen: T. DorrestetJn te Op- heusden en A. Verhagen te Middelburg. \V ITTEVEEN -VEREENIGIN G. Prof. dr. P. Stegen ga gaat heen als voorzitter en redacteur van het orgaan. Naar wij vernemen heeft prof. dr. P. Stegenga Azn., te Amsterdam het voorzit terschap van de Witteveen-vereeniging de organisatie die te Ermelo haar welbe kende conferentie elk jaar organiseerde neergelegd, terwijl de hoogleeraar ook is afgetreden als redacteur van het orgaan der vereeniging „Nieuwe Wegen". Prof. Stegenga is 20 jaar de leider der Witte veen-vereeniging geweest. Naar hij zelf in het afscheidsartikel in Nieuwe Wegen me dedeelt is meeningsverschil in den boezem van het bestuur aan zijn aftreden niet vreemd. Het bestuur heeft aan ds. A. T. W. deJQuis, Ned., Herv. predikant te Rot terdam, op wien schriftelijk dé aandacht gevestigd was, -gevraagd of hij bereid is het presidium op zich te nemen. Aange zien deze beraad vroeg, heeft het bestuur hem verzocht de vacante functie van vice- voorzitter te willen aanvaarden, opdat er iemand is die althans tijdelijk de leiding op zich zal kunnen nemen. Ds. De Kluis heeft daarin bereids bewilligd. Het be stuur besloot de uitgave van Nieuwe We gen, dat 22. jaar heeft bestaan, te staken. GROOTE TUBE 25 ct. ZEER GROOTE TUBE 37; ct* Gotfl geen oude tuben weg! Slechts tegen inlevering van een willekeurig# oude tube met dop kunt U voortaan eer» in tube.„verpakt product koopenl „Nederlandsch Fabrikaat". 33 GEMENGD NIEUWS VIJF INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Een „meesterwerk" van de recherche. Rechercheurs van de centrale recherche te Amsterdam hebben hun speurzin met groot succes beloond gezienvijf inbre kers, van wie vier in den leeftijd van 20 tot 24 jaar en één, de 61-jarige betonwer ker v. d. H., konden op heeterdaad worden betrapt. De rechercheurs zagen eenlge weken ge leden, dat v. d. H., een berucht type, die reeds 20 veroordeelingen achter den rug heeft en ongeveer 25 jaren in de gevange nis heeft doorgebracht, veel belangstelling toonde voor een perceel aan de Keizers gracht bij de Westermarkt, waar een gros sier in kousen gevestigd is. Nog herhaalde malen werd hij daar gesignaleerd, evenals de vader van twee der aangehouden jeug dige inbrekers, eveneens een „goede be kende" van de politie. Nadien hielden de rechercheurs het be doelde huis in de gaten, vermoedende, dat de heeren daar binnenkort wel een nach telijke visite zouden brengen. Hun waak zaamheid werd weliswaar eenige - weken op de proef gesteld, doch dezer dagen was het eindelijk zoover. De straatdeur werd opengebroken en vijf inbrekers stapten naar binnen. Rustig lieten de rechercheurs de dieven hun werk verrichten en reeds hadden deze den buit, plm. 8000 paar dameskousen, in zakken gestopt om mee te nemen, toen nogmaals de deur open ging en de verbaasde inbrekers in de loopen van eenige politiepistolen blikten. De partij, welke gereed stond, was zoo groot, dat aangenomen moest worden, dat het de bedoeling was haar met een auto weg te brengen. Daarom bleven de recher cheurs,-terwijl een hunner de arrestanten bewaakte, voorloopig nog op him post. Tegen vijf uur kwam een auto aan, die eenige malen langs het pand reed, blijk baar om te zien, of alles veilig was. -Dit scheen het geval te zijn en dus werd de wagen in een zijstraatje gezet, waarna twee mannen uitstapten en naar de kou senzaak gingen. Na een klop op de deur deed een rechercheur deze op een kier open en hoorde de gefluisterde mededee- ling. „De auto komt hooi, is alles in orde?" „Alles is goed, kom maar binnen", fluisterde de rechercheur terug en nauwe lijks was de man binnen, toen ook hfi werd overmeesterd. Een tweede man, die nog buiten wachtte, werd daarop even eens gegrepen en daarmede was het illus ter gezelschap compleet. Ook de auto werd in beslag genomen, DREIGBRIEFSCHRLTVERS AANGEHOUDEN. Een ingezetene van Naarden kreeg een dreigbrief, waarin hem werd aangeraden binnen 10 minuten zich naar een in den brief opgegeven plaats te begeven en een bedrag van 250 te overhandigen aan een daar staand persoon. Zoo de man niet aan de voorwaarde vol deed dan zou aangifte bij de politie vol-' gen van door den betrokkene gepleegde overtredingen van distributiebepalingen. Een bepaald herkenningsteeken was in den brief aangegeven en op aanraden der politie begaf de man zich naar de aange geven plaats waar inderdaad een persoon ïad postgevat. Deze werd onmiddellijk door de politie, die zich verdekt had op gesteld, gearresteerd; Bjj het nemen van schrijfproeven bleek dat de aangehoudene de drlegbriefschrijver moest zijn. De man, zekere P. uit Naarden, legde dan ook een volledige bekentenis af. Het bleek dat P. den brief in samenwerking met een zekere F. uit Huizen had geschreven, waarop ook deze gearresteerd werd. WINKELDIEVEGGEN GEARRESTEERD. Dezer dagen vervoegden zich in een par fumeriewinkel in het centrum van Arnhem twee dames, waarvan de eene enkele din gen uitzocht. De ander maakte toen van de gelegenheid gebruik een paar stuk ken toiletzeep weg te nemen, maar zulks werd opgemerkt door den winkelier, die de dames aan de praat hield 'en inmiddels de politie telefonisch op de hoogte deed brengen. Overgebracht naar het politiebureau ble ken de dames, die uit Veenendael afkom stig waren, niet alleen zeep, doch ook ver schillende sieraden in haar tasschen te hebben. De Veenendaalsche politie, die ge waarschuwd werd, verrichtte een huiszoe king op het adres waar de dieveggen woon den en bracht daar een onnoemeljjken voorraad halskettingen, broches, oorbellen, portemonnaies, portefeuilles en meer snuis terijen voor den dag, een collectie dierqim voldoende was om er ëen winkel mee te beginnen. Al de genoemde artikelen waren de laatste weken door de Veenendaalsche vrouwen bijeengegaard,. Als gevolg van de hieronder volgende gewijzigde regeling voor de huisraad- schaden zal een zéér belangrijk bedrag aan koopkracht beschikbaar komen. Voor een goed verloop van zaken zal het noodig zijn, dat de middenstand een zoo ruim mogelijke .medewerking verleent. Vanzelf sprekend zal de regeling enkele formali teiten met zich brengen, maar de midden stand zal zich dCze moeite gaarne ge troosten. De tegenwoordige omstandighe den zijn meer dan ooit geschikt om klan ten te kweeken voor de toekomst. DE NIEUWE REGELING. In de dagbladen van 18 September 1.1. zijn mededeelingen verschenen, welke de algemeen gemachtigde voor de oorlogs. en defensiescliaden aan het A.N.P. deed be treffende de nieuwe huisraadschade-rege- ling. Inmiddels is deze regeling in details uitgewerktzij zal dezer dagen voor het geheele land in werking treden. Thans kunnen nadere bijzonderheden worden vermeld. DE HOOFDLIJNEN. Zooals bekend is, zal een belangrijk deel van de aanmeldingen voor huisraad- schade door de schade-enquête-commissie aan een nieuw onderzoek worden onder worpen. De in aanmerking komende ge troffenen ontvangen over een periode van enkele maanden verdeeld, een oproeping zij worden over hun aangifte gehoord en de definitieve bijdrage van den staat in de geleden schade wordt behoudens bijzon dere omstandigheden onmiddellijk vast gesteld. Dezelfde methode wordt gevolgd voor de „nieuwe" schadegevallen, d.w.z. voor de huisraadschaden, welke na 16 September 1941 zijn ontstaan. De maatstaven, aan de hand waarvan de rijksbijdragen worden bepaald, zijn op .18 September gepubliceerd. BESTEED UW GELD GOED. De bedoeling van de rijksbijdrage is een zoo goed mogelijke vervanging van het verloren gegane. Daarom is -bepaald, dat de toeslag op de uitkeeringen Inzake de „oude" schaden en de rijksbijdragen Inzake de „nieuwe" schaden voor zoover deze laatste niet. reeds onmiddellijk na het molest in den vorm van voorschot in contanten ter be schikking zijn gesteld slechts kunnen worden gebruikt voor den aankoop van gebruiksgoederen (meubelen, kleedirig, huishoudelijfte artikelen, enz.) en niet voor den aankoop van verbruiksgoederen (levensmiddelen, dranken e.d.). HET SPAARBOEKJE HUISRAAD- SCHADE. De getroffenen ontvangen een spaar- boekje-huisraadschade, waarop het hun komend- bedrag wordt ingeschreven,. Deze spaarboekjes worden in opdracht van den staat uitgeg,.,-en door de Neder- landsche~ Middenstandsbank N.V., waartoe een groot aantal kantoren en correspon denten is ingeschakeld. Indien de houder van een spaarboekje iets wil aanschaffen, gaat hij of zijn echt- genoote met het boekje (en het persoons bewijs) naar een winkelier. Gekocht wordt wat noodig «en in een redelijke kwali teit voorradig is. De winlulier vul', een koopbriefje in, dat door hem en den houder van het boekje wordt' geteekend. Met dit. koopbriefje gaat de houder van het boekje naar het bankkantoor, waarbij het boekje loopt. De bank schrijft het bedrag van den aankoop in het boekje af en geeft een be wijs af, waarop de winkelier betaling van de gekochte goederen kan verkrijgen. Zoodra de winkelier dat betalingsbewijs in zijn bezit heeft, kan aflevering van het gekochte plaats vinden. De boekjes worden onmiddellijk na de vaststelling door de schade-enquête-com missie van het nog uit te keeren bedrag door de Middenstandsbank uitgereikt. BIJZONDERE BEPALINGEN. Om practische redenen is het niet mo gelijk aankoopen voor een bedrag onder 10, ten laste van het spaarboekje te ver rekenen. Teneinde ook kleine aankoopen mogelijk te maken, kan door hen, die daar aan behoefte hebben, eenmaal een bedrag van 25 ineens in contanten worden opge nomen, doch niet eerder dan ten minste twee weken na de uitreiking van het boekje. Indien de verloren gegane bezittingen reeds volledig werden aangeschaft, kan de houder van het spaarboekje aan de schade- enquête-commissie verzoeken het tegoed in contanten ter beschikking te stellen. Formulieren hiervoor zijn verkrijgbaar bij- de schade-enquête-commissie. Zoodra het tegoed tot 25 of minder is teruggeloopen, moet het restant in con tanten wprden opgenomen en draagt het saldo geen rente meer. Voor Loeslagen of sehade-bijdragen on der 100 worden geen boekjes uitgegeven uitbetaling van deze kleinere bedragen vindt onmiddellijk na de vaststelling in contanten plaats. RENTEVERGOEDING. Bij de laatste opname wordt tevens de verschuldigde rente uitbetaald, berekend over het tegoed van het boekje tegen een vergoeding van 2% '8 jaars. De rente gaat in op 16 December 1941 voor „oude schaden" en voor'„nieuwe schaden" op den eersten van de maand volgende op die, waarin de schade is ontstaan. BEMIDDELINGSBUREAUX. In sommige gebieden zijn bemiddellngs- bureaux huisraadaankoopen voor getroffe nen opgericht of zijn plannen daarvoor in voorbereiding. Het doel van deze bemiddelingsbureau* is in de eerste plaats de getroffenen kos teloos met inlichtingen en advies bij te .staan. Zoo mogelijk worden de bemoeiingen echter verder uitgestrektgetracht wordt goederen, welke noodig zijn, op te sporen en naar het getroffen gebied te brengen. Onder bepaalde voorwaarden kunnen de getroffenen, in rangorde van aanmelding, -voorrang verkrijgen op deze goederen. De levering vindt op de normale wijze plaats via den zelf gekozen winkelier. DE BEDOELINGEN VAN DE RIJKSBIJDRAGEN. Ten slotte zij nogmaals herinnerd aan de bedoelingen van de rijksbijdragen in ge leden huisraadschaden, n.l. een zoo goed mogelijke vervanging van het verloren gegane. Het is voor de getroffenen dan ook beter voor den aankoop van goederen, die noodig maar thans niet beschikbaar zijn, normale tijden af te wachten. TOT ZOOVER HET COMMUNIQUÉ. Het is gewenscht ten behoeve van den Middenstand nog enkele mededeeliiigen toe te voegen. Hierboven wordt gesproken van een koopbriefje. In ieder spaarboekje worden bij de uitreiking twee koopbriefjes inge legd. Het zal echter voor de winkeliers in de getroffen gebieden, die aankoopen door de houders van boekjes kunnen verwach ten, gemakkelijk zijn eenige formulieren in voorraad te hebbenzij zijn verkrijgbaar bij de kantoren van de Nederlandsche Mid denstandsbank, bij een aantal agentschap pen van de Nederlandsche Middenstands Spaarbank en bij sommige zelfstandige Middenstands- en Boazbanken. Bjj de aflevering van de goederen ont vangt de winkelier een betalingsbewijs. Deze bewijzen kunnen b'ij het kantoor van afgifte slechts geïncasseerd worden met gebruikmaking van een borderel, welke formulieren eveneens aan de bovenstaande adressen verkrijgbaar zijn. Bij eiken aankoop is de winkelier ver plicht de gegevens van het spaarboekje te vergelijken met de gegevens van het persoonsbewijs van den kooper (de koop ster). Er is geen bezwaar tegen, dat ge kocht wordt door de gezinsleden van den getroffene door anderen mogen echter geen aankoopen ten laste van het spaar boekje worden gedaan. Bijzondere aandacht zij gevraagd voor den aard van de aankoopen welke met hetv tegoed van het boekje kunnen worden ge daan. Levensmiddelen, dranken e.d. kun nen niet worden gekocht, in het algemeen gezegd geen verbruiksgoederen. Wei ge kocht kunnen worden gebruiksgoederen, d.w.z. huisraad, kleeding, huishoudelijke artikelen, enz. Het begrip kan ruim ge nomen wordeneen radio, een stofzuiger, een piano bijv., vallen er onder. Indien in een getroffen gebied een be middelingsbureau voor huisraadaankoopen wordt opgericht, worden,' de winkeliers over dé daarvoor geldende regelingen af zonderlijk ingelicht. Een speciaal voordeel is, dat alle aan koopen door middel van de betalingsbe wijzen contant worden voldaan. Plymouth en Dover aangevallen. Van militaire zijde verneemt het D.N.B. dat Duitsche gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht met goed gevolg aan vallen hebben gedaan op militaire doelen te 'Plymouth en Dover. Volgens de tot dusverre binnengekomen rapporten zijn rechtstreeksche treffers geplaatst op doek3 en ravitailleeringsbedrijven. Vooral te Ply mouth braken verscheidene uitgestrekte branden uit. Britsche vliegtuigen hebben bommen la ten vallen op eenige plaatsen in het kust gebied van Noord-West-Duitschland. Er ontstond slechts lichte schade aan huizen, Volgens de tot dusverre ontvangen berich ten is een der Britsche bommenwerpers neergeschoten. BOND VAN NEDERLANDSCHE ARCHITECTEN B.N.A. Daartoe gemachtigd door den commissa ris voor niet commercieele vereenigingen en stichtingen, heeft de gemachtigde voor den bond van Nederlandsche architecten B.N.A., de architect B. Boezeman, eenige artikelen van de statuten van dien bond buiten werking gesteld. Het betreft hier bepalingen betrekking hebbende op het be ëindigen van het lidmaatschap. Het gevolg van dezen maatregel is, dat leden van den bond niet de mogelijkheid hebben om voor het lidmaatschap te be danken, zoodat alle leden, die in het ver- eenigingsjaar 1941 lid waren,-dit ook in de toekomst zullen blijven, De woningbouw nu en later. VAN STILZITTEN MAG GEEN SPRAKE ZIJN. Onder de aandacht van alle gemeente besturen is of wordt thans gebracht het vraagstuk van den woningbouw. Zulks ge schiedt door tusschenkomst van de com missarissen der provincies en met mede werking van den dienst der volkshuisves ting. Te voorzien is een grooter wordend woningtekort en daarom kan ook in dezen tijd van stilzitten geen sprake zijn, hoewel het werk wel voor het grootste deel moet bestaan uit het treffen van voorberei dingsmaatregelen. De centrale regelingen inzake bijdragen voor woningbouw en hypotheekregeling 1941 hebben in belangrijke mate de finan- cieele bezwaren, welke de verbetering van de volkshuisvesting in den weg stonden, ondervangen. Thans echter maken de hooge bouwkosten en de groote schaarsch- te aan bouwmaterialen het moeilijk om tot uitvoering van woningbouwplannen te ko men. Maar deze toestand is niet van blijvenden aard en met het oog daarop dient het huidige tijdsbestek gebruikt te worden voor de voorbereiding van de ko mende taak op het gebied der volkshuis vesting, zoowel door woningonderzoek om den omvang der behoefte te peilen als door gereedmaking van bouwplannen en het bouwrijp maken van gronden, teneinde te kunnen b.eginnen, zoodra. de gunstige tijd voor uitvoering aanbreekt. Den burgemeesters wordt opgedragen deze taak krachtig ter han^ te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2