Lmém NI U. VIN BOVEN BeisveiteBBiiWDBrdifler KRANSEN Stel niet uit tot morgen u>at ge heden doen kunt DRUKKERIJ DEN BOER LOOP DER BEVOLKING VLISSINGEN. Loop der bevolking gedurende de 2« helft van de maand November. Inge komen: F. G. Louer, bankwerker. Gr. Markt 3. van Rotterdam. S. J. Back—Versteeg, zonder, C. BuBkenstr. 61, van Middelburg. W. H. van Iersel, loodgieter, C. Buskenstr. 11, van Gin- neken ca. L. Spaanderman, Btoker, Noordstr. 60, van Dordrecht. W. J. Luermans, bankwerker, Groenewoud 76, van Nijmegen. S. W. Minder- hcud, sluis.-dijkwachter, Badhuisstr. 113, van Westkapelle. A. Kikkers, bankwerker, Onderatr. 17, van Dordrecht. J. Verhoef, lasscher, Lam- iTnensatr. 7, van Gorlnchem. J. G. Kuipers, mon teur, Badhuisstr. 86, van Zoutelande. H. J. Tanghe. kellner, Nieuwendljk 43, van Breskens. P. J. de Nooijer, magazijnknecht. Hellebardier- str. 3, van Driewegen. J. J. Brunlng, auto-mon teur, v. Dlshoeckstr. 19, van Gorlnchem. M. J. Adriaansen, sjouwerman, Flesschenstr. 14, van Middelburg. J. J. Quirijnen, bankwerker, Lepel straat 10, van Gllze en Rüen. H. Tjakkes, schil der. Koudek. weg O 18, van Onstwedde. B. Klaassen, monteur, Nieuwstr. 13, van Terneuzen. J. F. de Cooker, bankwerker, Kasteelstr. 3, van Terneuzen. D. Nederhand, metaaldraaier, Van Quakkel.str. 9, van Ede. H. van Oers, asp. vak- werkman P.T.T.. Hendrlkstr. 36. van Oostburg. J. B. Geurdes—Woensdregt, zonder. Nijverheids straat 14, Rotterdam. Vertrokken! H. Krlegsman, procura tiehouder, Badhuisstr. 97, naar Terneuzen. W. Waardenburg, zonder. Koudenhoek 30, naar Goes. J. P. M. Vermeulen, marechaussee, Bloemenlaan 84, naar Goes. C. van der Velde, wachtmeester marechaussee, Hellebardierstr. 11, naar Rillund- Bath. S. W. Kelder, techn. ambtenaar, v. d. Spie- ghelstr. 31, -naar Nijmegen. J. van Dijk, commies ter secr.. Singel 75. naar Middelburg. B. J. Kui per, zandvormer, Margrietenl. 47, naar Biggeker- ke. C. G. Raats, marechaussee, Bloemenlaan 86, naar Wolphaartsdijk. C. Lisseveld, smidsknecht, Glacisstr. 160, naar Poortvliet. P. de Rijke, grondwerker, J. de Moorstr. 3. naar Westkapelle. J. M. Genze, marechaussee, Hellebardierstr. 11, naar Wemeldinge. C. Boone, magazijnmeester, V. Quakkl.str. 41, naar Kloetlnge. F. M. Bud ding, monteur, Hobeinstr. 87, naar Rotterdam. J. van den* Heuvel, loodskweekeling, Vrijdom- weg 6, naar Breskens. L. Brouwer, kellner. C. Buskensstr. 57, naar Voorschoten. J. L. de Jonge, marechaussee, Bloemenlaan 84, naar Hoedekens kerke. P. Brouwer, koopman, Noordstr. 35, naar B. op Zoom. K, dc Jonge, wachtmeester, P. Kru- gerstraat 74, naar Deventer. D. Kootstra, opper man, Boterplein 3, naar Middelburg. A. Maljers, los werkman, Sluisstr. 5, naar Veere. K. Mln- derhoud, kantonnier, Vrjjdomweg 40, naar West kapelle. GOES. Ingekomen! Adrians H. Schrij ver, huishoudster, van Krabbendijke, Oostsingel 168. Joseph P. M. Vermeulen, marechausseee van Vlisslngen, Zusterstraat 15. Johanna Noorlander, dientbode, van Rotterdam, Klokstraat 6. Andries Verschuure, leerl. machinist N. S., en gezin, van Rotterdam, Couwervestraat 73. Kaatje J. Zweedijk, zonder, van Zuidzande, P. Jasperse plein 9. Apolonia M.M. Schrieks, dienstbode, van 's-Heerenhoek, Kreukelmarkt 2. Jan H. H. Schuringa, en echtgenoote, bedrijfsleider, van Amsterdam, Grenedierstraat 5. Tannetje A. de Dreu, dienstbode, van '-Gravenpolder, Kloetlng- schcweg 46. Johannes C. van Loon, en gezin, van Oost- en West-Souburg, machinist N. S.. Zus terstraat 8. Jobina C. La Grand, dienstbode, van Hoedekenskerke, Wilhelminastraat 5. Marinus Verbeem, zonder beroep, van Hoedekenskerke, Willem Zelleweg 17. Johanna C. de Graag, ver pleegster, van Rotterdam, Kamperfoelistraat 1. Janna Traas, zonder beroep, en gezin, van Oude- lande, Kloetingscheweg 68. Wilhelmina Verschuu re, dienstbode, van Wolphaartsdijk, Ganzepoort- straat 19. Henri P. Ritman, bureel ambtenaar N. S., en gezin, van Rotterdam, 's-Heer Hen- drrkskinderendijk 10. Wed. E. C. E. van Wa- geningen geb. Steenberghe, zonder beroep, van 's-Gravenhage, Patijnweg 18. Jozina Joosse, huis houdster, van 's-Heer Arendskerke, 's-Heer Hen- drikskinderenstraat 28. Maria A. Anthonise, dienstbode, van Wemeldinge, Wijngaardstraat 21. Neeltje Knljff geb. Kolsters, zonder beroep, van Middelburg, Tulpstraat 39. Jasper Evekink, zon der beroep, van Ginneken c.a., D. D. v. d. Bout straat 12, Jacomina de Vos, zonder beroep, van Oude Tonge, Zuidvlietstraat 62. Paulina C. Groot Obbink geb. Schot, zonder beroep, van Halsteren, Tulpstraat 35. Helltje van Luljk, verpleegster, van Rotterdam, Koningstraat 2. Pieter van Hou- welingen, adj. insp. verz. mij., van Middelburg. Tulpstraat 38. Dignus de Fouw, zonder beroep. van> Wageningen, Kloetingscheweg 5a. Neeltje D. 's Hooft geb. Van Liere, zonder beroep, van Ovezande, Bierkade 5. Vertrokken? Gilium J. Renckens, controleur C.C.D., van Groote Markt 1 naar Mer kelbeek. Leunt je J. Paauwe geb. Reijerse, zon der beroep, van Oostsingel 158, naar Wemeldinge. Cornelia Weezepoel, werkster telefoonkantoor, van Zuidvlietstraat 23, naar Kloetinge. Johan C. van der Sluis, zonder beroep, van Korte Kerk straat 3, naar Dordrecht. Petrus A. Seghers, en gezin, districtleider N.V.V., van Koningstraat 4, naar Vlissingen. Anna M. Bakker geb. Van Gorp, zonder beroep, van Willem Zelleweg 11, naar Wissenkerke. Cornelia C. Li^neman, zonder be roep, van Prinses Beatrixplein 8, naar Bloemen- daal. Frans P. van Bers, zonder beroep, van 's- Gravenpolderscheweg 2, naar Eindhoven. Jan de Vries, koopman in galanteriën, en gezin, van P. Jasperseplein 4. naar Veendam. Willem F. Vessels, manager Singer Mij., van Groote Markt 40, naar Roermond. Theo Briefjes, chauffeur A. I-, van L. P. v. d. Spiegelstraat 9. naar Krulnln- gen. Catharina J. Luljk, hulp in de huishouding, van Ganzepoortstraat 28, naar Terneuzen. Lea M. Gering, dienstbode, van Klokstraat 3, naar Hulst, Leo H. N. Boudeling, zonder beroep, van Groote Markt 1, naar Nijmegen. Dina C. Adriaanse, dienstbode, van Scheldestraat 74, naar Hillegers- berg. Lucas J. van Dük, ambtenaar Staatsbosch- beheer, van Wilhelminastraat 16. naar Hilversum. Elizabeth J. Kievit, huishoudster, van Kloetin- seheweg 18, naar 's-Gravenpolder. Johannes P. Hanegraaf, leerling kok, van Groote Markt 40, naar Middelburg. Julius C. de Vries, studeerend, van Tulpstraat 38. naar Apeldoorn. Bernardina G. Wolf geb. Van Kol, zonder beroep, en gezin, van Voorstad 99, naar Leeuwarden. Cornelia Meulen- berg, zonder beroep, van Patijnweg 88, naar Oudelande. Hubrecht J. Cardon, en echtgenoote, kapper, van Korte Kerkstraat 14. naar Wemel dinge. Hendrik van der Toren, electro technisch ambtenaar T. en T., van Klokstraat 3, naar Leeuwarderdeel, Cornelia Hoogerheide geb. Dron- fcers, en dochter, zonder beroep, van Matth. Smallegangebuurt 5, naar Kruiningen. Fier Lan- termans en echtgenoote, districtsleider N.V.V., van Wijngaardstraat 7, naar Vlissingen S. Win terswijk. hulshoudster, van M. H. Trompstraat 7, naar Kloetinge. J. J. de Leeuw geb. Sinke, zon der beroep, van Kleine Kade 33, naar Yerseke. M. S. de Visser, kantoorbediende, van Westsingel, 15e, naar Dlnteloord. D. van de Velde, zonder be roep van Julianastraat 27, naar Helnkenszand, J. K. van Schaik, marechaussee, van Zusterstraat 13, naar 's-Heer Arendslcerke. M. S. Servaas, dienstbode, van Kleine Kade 47. naar Wemel dinge. KOUDEKERKE. Ingekomen? Kornella Davidse, zonder, van Meliskerke naar A 4. Al- bertina Chr. Vergers, hoofd bewaarschool, van Vlissingen naar B 212. Alida D. Vergers, zonder, van Vlissingen, naar B 212. David H. W. Ver gers, schrijver Raad van Arbeid, van Vlissingen haar B 212. Vertrokken? Diderik C. Valkenier von Geusau, bloemist, van A 187, naar Vlissingen. Singel 66. Johanna M. Geelhoed, dienstbode, van C 46, naar Breskens, Boulevard 112. Hendrik W. A. Bor. zonder, van B 293, naar Nijmegen, v. Nispenstraat 24. Maria C. Schot, zonder, van B 469. naar Vlissingen, Badhuisstr. 49. Pieter- nella Brasser, zonder, van B 241, naar Middel burg, 't Zand D 109. O. EN W. SOUBURG. Ingekomen: A. M. C. Beenhacker, stoker Provincialie boot, van Mid delburg naar De Deckerestraat 27; H. A. de Rooij, schilder, van Breda naar Spoorstraat 72; K. Bek, monteur, van 's Heer Arendskerke naar Middelburgschestraat 51; A. de Roo, arbeider, van Sassenheim naar Van Turnhoutstraat 21; A. L. D. C. van der Pool, constructiewerker, van Schiedam naar Ceresstraat 2; H, M. P. I. Pereira, zonder beroep, van Vlissingen naar Voorstr. 20; P. Tange, landbouwersknecht, van Ritthem naar Deinsvlietweg 4; H. A. J. van Beurden, uitvoer der, van Hilvarenbeek naar v-m Teijlingenstraat 26; J. Marinissen, zonder ;n Rotterdam naar Marnixplein 29; G. P. P. van Zuwler:. "lec- tricien, van Roosendaal naar Vlissingschestr.iat 117; A. D. de Guijtenaer, schilder, van Vogel waarde naar Dijkstraat 49; G. J. van den Berg, tijdelijk ambtenaar Provinciale dienst, van Utrecht naar Middelburgschestraat 22; Chr. van Paassen, tijdelijk ambtenaar Provinciale dienst, van Zeist naar Middelburgschestraat 22; H. H. Wolters, zonder beroep, van Asten naar Spoor straat 16; F. H. Jellemavan Daele, zonder be roep, van Vlissingen naar Nwe Vliss. weg 339; ÏTh, Jellema, kèllncr, van Middelburg naar Nwe Vllss. weg 339; P. L. Back, ketelmaker, van Mid delburg naar Middelburgschestraat 26; P. Vin gerling, assistent Directe Belastingen, van Golr- le naar Middelburgschestraat 46. Vertrokken: H. Koenen, zonder beroep, van Vlisslngschestraat 114 naar Nieuw- en Sint Joos- land; N. J. Mets, zonder beroep, van Vlisslng- sché straat 66 naar Rotterdam: M. de Ru. water bouwkundig opzichter, van Dijkstraat 51 naar Oostkapelle; W. C. de Wolf, dienstbode, van De Deckerestraat 31 naar Vlissingen; J. C. van Loon, machinist Ned. Spoorw., van Burchtstraat 34 naar Goes; E. Smit, kantoorbediende, van Nieuwstr. 71 naar Alkmaar; C. van Bedaf, leerling-machin. Ned. Sp., van De Deckerestraat 22 naar Goes; J. van Dijk, aspirant-commies Ned. Sp., van Ka naalstraat 68 naar 's-Gravenhage; A. de Boer— van Kempen, zonder beroep, van De Deckere straat 11 naar Bergen op Zoom; W. WUsveld, zonder beroep, van Marnixplein 6 naar Middel burg; A. M. C, Beenhacker, stoker Provinciale boot, van de Deckerestraat 27 naar Middelburg: J. A. van Puffelen, zonder beroep, van Nieuwe Vlissingscheweg 295 naar Middelburg. WEMELDINGE. Ingekomen: over de maand November. J. Dagevos, kantonnier R. W. S., van Kloetinge, Achterweg A 175e, naar Noord Achterweg A 119. J. A. Kooman. zonder beroep, van Kloetinge, Achterweg A 175e, naar Noord Achterweg A 119. C. E. Koert, zonder beroep, van Haarlemmerliede c.a., Polanenstraat 2, naar Dorpsstraat B 38. L. Reijerse, zonder beroep, van Goes, Oostsingel 158, naar Wilhelminastraat B 115. H. Geene, schipper, van Sint Maartensdijk a. b., naar Wemeldinge a. b. P. I. Geene. en E. Geene, schipperskinderen, van Sint Maartensdijk a. b., naar Wemeldinge a. b. J. Karman, zonder beroep, van Kruiningen. Burg. Elenbaasstraat 8, naar N. Achterweg A 118. J. M. Geuze, mare chaussee, van Vlissingen, Hellebardlerstraat 11, naar W. Kanaaldijk C 4b. I. van Valen, wacht meester, van Rilland-Bath, Malrestraat 11, naar Dorpsstraat B 218. A. L. Suijlekom en C. I-I. SuiJ- lekom, schipperskinderen van Made c.a. a.b. naar Oranjeboomstraat B 88. B. C. Hartog, schippers kind, van Rotterdam a. b. Waladres, Vissersdijk 27b, naar Oranjeboomstraat B 88. A. van Rijs wijk en gezin, hoofd der O. L. school, van Rid derkerk, Amaliastraat 38. naar Dorpsstraat B 202. J. de Vos. zonder beroep, van Grouw en Lan- gendam, Zandberg D 57b, naar Hoogeweg A 17b. C. H. de Wit, dienstbode, van Amsterdam, Spaarndammerstraat 103hs, naar Wemeldinge a. b. P. Servaas en echtgenoote, schippers, van Terneuzen, a. b., Zandstraat 3, naar Wemeldinge a. b. H. M. van Iren, los werkman, van Veere A 133, naar Wemeldinge, Pr. Julianastraat C 21. A. van Poelje, zeilmaker, en gezin, van Rotter dam, van Harendstraat 44, naar Dorpsstraat B 215. H. Cardon en echtgenoote, dames- en heerenkapper, van Goes, Korte Kerkstraat 14, naar W. Kanaaldijk C 3b, Vertrokken: C. de Koeijer, hoofd O. L. school, en gezin, van Dorpsstraat B 202, naar Hilversum. Bilderdljklaan 28. J. Dronkers, zonder beroep, van Dorpsstraat B 16, naar Ter neuzen, Hondiusstraat 49. A. de Graag, water bouwkundig opzichter en gezin, van N. Achter weg B 263b, naar Breskens, Van Zuijenstraat 15. B. C. van der Maale, Sparwinkelier, en ge zin, van Oranjeboomstraat B 71, naar Utrecht, Maliestraat 16. J. Hannewijk, bakkersknecht, van Dorpsstraat B 204, naar Yerseke, Kerkhoekstraat 16. H. Schipper, schipperskind, van Dorpsstraat B 47, naar Goes, a. b. Waladres. Van der Goes- kade. M. van Elsacker, winkelbediende, van Dorpsstraat B 187. naar Krabbendijke, Dorps straat A 113. J. F. Baaij, schipperskind, van Brouwerijweg A 48d, naar Rotterdam, Lambertus- straat 103a. J. M. Baaij, schipperskind, van Brouwerijweg A 49d, naar Rotterdam, Lambertus- straat 103a. J. F. H. Scheijbeler, timmerman, van Buitenhaven C 70, naar Yerseke, Wilhelmina straat 19. E. Basting, huishoudster, van Daniël- straat 13, naar Retranchement, Dorpsstraat 13. M. A. Anthonise, dienstbode, van Dorpsstraat B 221, naar Goes, Wijngaardstraat 21. T. Kole, huishoudster, van Bonzijweg C 22 II, naar Goes Kloetingsche weg 18. KRABBENDIJKE. Ingekomen? M. 'van Els- Scker. winkelbediende, A 113, van Wemeldinge. W. van de Berge, schildersknecht. B 46, van 's-Gravenhage. L. Krombeen, caféhouder, A 110, van Kruiningen. A. W. G. Hammer, zonder be roep. A 100» van Rotterdam. A. Stravers, zon der beroep, A 100, van Rotterdam. L. P. Ver- beke, zonder beroep, A 242, van Yerseke. Vertrokken: A. Zeevaart, zonder beroep, A 895, naar Wolphaartsdijk. A. H. Schrijver, B 87, huis houdster, naar Goes. G. J. Aamoudse, zonder beroep. B 121, naar Vreeswijk. C. J. E. Aamoud se, zonder beroep, B 121, naar Vreeswijk. B. Meeuwsen, landarbeider, C 50, naar Rilland- Bath. K. M. Schouwenaar, onderwijzeres, A 116, naar Goes. KAPELLE. Ingekomen? Aa. C. Nelis. van Kruiningen, Hansweert, naar Lurpscheweg B 56; Aa. Abrahamse, van 's-Gravenhage naar Oost- weg C 5; Ja. van Willegen, van Wouw naar Julianastraat A 65; D. J. K. Blok, van Amster dam naar Kerkplein A 267; Ca. Mange, van Dor drecht naar Schore G 138; J. van der Vlies en gezin, van Rotterdam naar Schore G 88. Vertrokken: A. Reijerse en echtgen., van A 248 naar Kattendijke, Wilhelminadorp; W. G. J. Lo- kerse en gezin, van D 182 naar Kloetinge. KATTENDIJKE. Ingekomen Jeannette Hanken van Goes. Adriaan Reijerse en echtge noote van Kapelle. Piet Lokerse van 's- Heer Arendskerke. Ver-trokken Janna Ruissen naar Goes. Neeltje Janse. nara Kloetinge. Lieuwe Landman naar Wymbritseradeel. Gerard W. Korevaar en echtgenoote naar Goes. Pieternella Caljé naar Goes. Elena A. van den Berge naar Goes. Jan Minderhoud naar Wageningen. OUDELANDE. Van 1—30 November. Ingeko men: P. Dobbelaar, scholier, van Haastrecht; H. Picterse, dienstbode, van Ellewoutsdijk; M. Groenewege, onderwijzeres, van Hoedekenskerke; H. Stegeman, hulpprediker, van Aalten; C. Meu- lenberg, zonder beroep, van Goes; J. J. Roelof, dienstbode, van Driewegen. Vertrokken: Wed. A. Lous—Traas en gezin, naar Goes; E. A. G. Hakvoort, onderwijzeres, naar 's-Gravenhage. GROEDE. Loop der bevolking over de maand November. Ingekomen Cornelia van de Velde van Hoofdplaat, Brouwerijstr. A 233. Ma ria Adriana Salomé, van Breskens, W 143. Simon Minderhoud, van Kruiningen, O 91. Abraham de Lijzer, van Breskens, O 191. Johannes Pieter de Feijter,, van Deventer, A 294. Vertrokken Maria Neeltje van de Wege, van A 176. naar Middelburg, Pottenbak- kerssingel 28. Adriaantje Butler, van O 211. naar Oostburg, Brouwerijstraat. Levinus Cijsouw. van O 163, naar Nijmegen, Burgh v. d. Berghstraat. Jan Jacobus Pauw. van A 354, naar Nijmegen, Hindestraat 21. Jozina Adriana Verhage, van O 140. naar Blokzijl, Zuiderstraat A 308. Johanne3 Pieter de Feijter, van A 294, naar Deventer, Snippelingsdlik 9. BESLUITEN, BENOEMINGEN. ENZ. Benoemd tot diaken dér Ned. Herv. ge meente te Hansweert de heer Jac. J. van Liere. De burgemeester van Kloetinge heeft tot onderwijzeres aan de o.l. school benoemd mej. D. J. Franke, thans onderwijzeres te Wilhelmina dorp. BESTUURDERS VAN ALLE VOERTUIGEN 1 Bij het VERLATEN van Uw voer tuig dient ge de noodige maatre gelen te nemen ter voorkoming van ongevallen en verkeersbelem- meringen. Bestuurders van bak fietsen dienen o.a. de rem aan te zetten. Bestuurders van motorrij tuigen o.a. rem aanzetten en con tactsleuteltje mede nemen. Bestuurders van bespannen voer tuigen dienen de trekdieren AF TE KOPELEN en KORT AAN TE BINDEN. Bij wagens met twee trekdieren bespannen behoeven de dieren slechts aan den binnen kant te worden afgekoppeld. Ook THUIS kunt a leuke FOTO'S maken! Zoowel bij daglicht als kunst licht. Wij zorgen gaarne voor alle materiaal en brillante afdruk]es en vergrootingen Uit voorraad leverbaar Fotolampen en Donkerkamer lampen Lange Noordstraat 45 t.o. Postkantoor Tel. 686 - Middelburg. FIRMA A. J. WITTE ZONEN Artistieke BloembinderiJ Steenenbeer 15 - Telef. 141 Vlissingen VOOR DE GRAVEN: in verschillende grootten, van Den en Hulst. Mandjes wit«e Hyacinthen. Verzenden naar alle plaatsen. Ondergeteekende verklaart, dat zij van praatjes van J. H. VAN KALKEREN wenscht verschoond te bleven en dat zij voor betaling van aan haar gedane leveranties ten volle in staat. Mej. T. O. DE VISSER. En-» gesprongen water leidingen kunnen moeilijk gerepareerd worden) vod* Stop olies goed dicht! Kelderramen, kelderluiken, ventilatie» roosters of kieren in Uw trapportaal moeten óf goed sluiten, óf tochtvrij worden dichtgestopt. 't Best kan dit geschieden met stroo, droge kranten* zakken, zaagsel, enz. Natte of vochti ge isolatie-materialen direct door droge vervangen. Controleer de hoofdkraan) Draai daartoe de hoofdkraan (meestal in meterput, kelder, kelderkast of trap portaal) dicht en probeer dan een tap kraan in Uw woning. Blijft deze doorloopen, dan sluit de hoofdkraan niet goed af en moet dus gerepareerd worden. In dit geval moet U onmiddellijk het Waterleidingbedrijf daarvan in kenni9 stellen, hetwelk gratis de noodige reparatie verricht, voor zoover Uzelf niet voor het onderhoud moet zorgen- Pak ook hoofdkraan, wat er» meter en leidingen gelegen in koude ruimten goed in met droog materiaal, eoo- dat hierbij geen-tocht kan komen I PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NUVERHEID EN ÏCHEEPVAXRT Ook thans kunt D nog zoowat alle soorten drukwerk zonder formaliteiten laten vervaardigen. Of dat zoo blijven zal In ieder geval is het verstandig, Uw voorraad eens na te zien en met be stelling van het noodige niet langer te wachten. Londensche Kaai 29, Tel. 150, M'burg. Door bekend electrotechnisch en sanitair-tech- nisch Handelsbureau wordt gevraagd, voor het bereizén van Zeeland, Inclusief Z. Vlaanderen, een Verlangd wordt een goede algemene ontwikke ling, bekendheid met het vak, terwijl hij voorkeur geniet, die reeds in bovenbedoelde branche ge reisd heeft. Brieven met levensbeschrijving, ver langd salaris, etc. in te zenden onder lett. S.W.M. aan NIJGH VAN DITMAR Adv. Bur., Rot terdam. WENKEN VOOR KONIJNENHOUDERS. In den regel zal gedurende den zomer het voeren van de konijnen niet veel zorgen behoeven te geven. Voor hen, die buiten of aan de rand van de steden wonen, zeker niet, daar zij op onbebouwde stukken en langs de wegen genoeg voedsel voor hun dieren kunnen vinden. Voor de konijnenhouders, die in de stad wonen, is de zaak vaak moeilijker en dezen zullen geregeld een toqht naar buiten moe ten ondernemen om een behoorlijke hoe veelheid voedsel voor hun langooren te verzamelen. Natuurlijk zal allerlei groente en fruitafval, mits het in behoorlijk fris- schen toestand is, een welkome aanvulling van het rantsoen vormen, maar in den re gel zal de hoeveelheid daarvan niet vol doende zijn om, wanneer men meerdere dieren heeft, uitsluitend in de behoefte aan voedsel te voorzien. Aanvulling in den vorm van gras, verschillende onkruidplan- ten enz. zal dus noodzakelijk zijn. Gedurende de wintermaanden zal echter deze laatste aanvulling niet of maar in zeer geringe mate mogelijk zijn en zal de konijnenhouder dus naar andere voeder middelen moeten omzien. Nu is goed hooi een uitstekend voedingsmiddel, daar dit verscheidene stoffen, waaraan de dieren behoefte hebben, in ruime mate bevat. Het zal echter de vraag zijn of in de komende wintermaanden wel voldoende hooi voor onze konijnen beschikbaar zal zijn, daar dit in de eerste plaats noodig is voor de voeding van het vee en de paar den. Kan men er aan komen, dan zal de prijs waarschijnlijk vrij hoog zijn, iets wat per slot vele konijnenhouders slecht past. Er zijn echter verschillende in het wild levende onkruidplanten, welke uitstekend gedroogd kunnen worden en dan een heel goed voedsel voor onze konijnen opleveren. Deze kosten per slot niets en men heeft al leen de moeite van het verzamelen en het drogen. Wij zullen hier maar enkele van de meest voorkomende noemen, welke iedereen, on geacht of hij in of buiten de stad .woont, gemakkelijk en in voldoende hoeveelheid verzamelen kan. In de eerste plaats dan de overal groei ende grootbladige weegbree, in het latija plantago major genoemd. De bladeren van deze plant vormen zoowel als groen voer als in gedroog(jlen toestand een uitstekend konijnenvoer. Langs de wegen is deze plant een algemeen voorkomende verschij ning en het verzamelen van de bladeren zal dus zeker niet moeilijk zijn. Verder het bekende herderstaschje, een onkruid, dat overal welig tiert. Het is ge makkelijk kenbaar aan de typische vrucht jes, welke eenigszins aan een hartvormig taschje doen denken. Ook deze plant kan zoowel in verschen als in gedroogden toe stand gevoerd worden. Ook de zaden van de weegbree en het herderstaschje hebben groote waarde als voedingsmiddel, daar zij vrij veel olie be vatten. Dit hooge gehalte aan vet maakt juist, dat ze b\j strenge koude zeer voedend werken en het bijvoeren van lijnzaad of zonnebloempitten en ander krachtvoer overbodig maken. Daarenboven werken zij gunstig op de verharing. Alleen het weegbreezaad dient met over leg gevoerd te worden, daar dit prikkelend op de darmen werkt en in groote hoeveel heid een schadelijke uitwerking zou kun nen hebben. Men geve er dart ook niet meer van dan hoogstens een lepel vol per dier en per dag, door het weekvoer ge mengd, terwijl het aanbeveling verdient het niet geregeld achter elkaar te ver strekken. Als derde hebben wij nog de brandne tels. Deze kunnen na gedroogd te zijn het beste fijn gestampt worden en dan door het weekvoer gemengd worden. Ook kan men ze in hun geheel tusschea het hooi doorvoeren. Het drogen van deze verschillende plan ten is gemakkelijk. Ze kunnen daartoe op den grond uitgespreid of wel in den wind op een droge plaats opgehangen worden. Denk er echter aan ze niet in een dikke laag op elkaar te leggen, want dan treedt al spoedig broeiing en bederf op, waardoor allerlei schadelijke en zelfs gevaarlijke stoffen gevormd worden, welke ziekte en sterfgevallen kunnen veroorzaken. Tenslotte willen wij nog even wijzen op erwten- en boonenstroo, waarover vooral houders van volkstuintjes vaak in ruime mate beschikken. Ook dit vormt een uitste kend voedsel, mits echter droog en luchtig bewaard, opdat er geen schimmel optreedt. Nadruk verboden, R,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 7