Het 10-jarig bestaan der N.S.B- Wie is eraan de deur? Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Maandag 15 December 1941 Plechtige herdenking te Utrecht. Redevoeringen van den Rijkscommissaris en ir. Mussert. Zaterdag en Zondag heeft Utrecht gestaan In het teeken der herden king van het tienjarig bestaan der natlonaal-soclaHstlsche beweging In Nederland. Tal van Duitsche en Nederlandsche autoriteiten sloegen eerst het défilé op de Maliebaan gade, waarna In de Groentenhal een herden kingsbijeenkomst werd gehouden. Daar heeft de Rijkscommissaris o.m. verklaard, dat van nu aan de N.S.B., met ontbinding van alle andere politieke vereeniglngen en orga nisaties als de eenlge draagster van de politieke wilsvorming in Neder land is erkend. De heer Mussert heeft in zijn rede verslag uitgebracht van zijn ont moeting met Hitler, die hem de toezegging van de gelijkgerechtigdheid van Nederland in de nieuwe Europeesche orde heeft gegeven. Tevens deelde de heer Mussert mede, dat met ingang van 5 Januari de toetreding tot de N.S.B. weer mogelijk zal zijn. De Nationaal-Soclalistische Beweging in Nederland heeft gisteren op grootsche en indrukwekkende wijze haar tienjarig be staan gevierd. Tien jaren geleden nam ïr. A. A. Mus sert, toenmaals hoofdingenieur bij den pro vincialen waterstaat in Utrecht, met den toenmaligen hoofdcommies ter provinciale griffie, C. van Geelkerken, hét initiatief tot de oprichting dezer beweging, waarna zij samen den derden man zochten en vonden. De herdenking van dit tienjarig bestaan geschiedde met inachtneming van de oor logsomstandigheden in plechtigen stijl. Nadat ir. Mussert Zaterdag aan de eer ste duizend leden het bij dit jubileum in gestelde eereteeken had uitgereikt, werd Zondagochtend de eigenlijke groote her denking aangevangen. EEN MONUMENT VOOR DE GEVALLENEN. In het N.V. huis werd een bijeenkomst van oud-strijders der beweging gehouden, waar de heer S. Plekker, burgemeester van Haarlem, den heer Mussert huldigde en mededeelde, dat de oude kameraden, be- hoorende tot de eerste duizend leden der N.S.B. een bedrag van 2100 hadden bij eengebracht om dit ter beschikking van den leider te stellen. In overweging werd gegeven, die bedrag te bestemmen voor een monument te Lunteren ter eere van de nagedachtenis der in het Oosten ge vallen Nederlandsche kameraden. In zijn antwoord zeide de heer Mussert dat hij onlangs te Lunteren was geweest om na te gaan op welke wijze daar, op den eigen grond der beweging, de in het Oos ten gevallen kameradén kunnen worden geëerd. Het besluit is inmiddels genomen om de namen van hen te vereeuwigen in de catacombe van het steenen N.S.B.-po- dium te Lunteren. Deze mededeeling werd met krachtig applaus beantwoord. HET DEFILfi. Om één uur heeft ir. Mussert op de Ma liebaan daarop een défilé afgenomen van de W.A, de S.S. en den nationalen jeugd, waarvoor een zeer groote belangstelling bestond en waaraan door duizenden leden dezer organisaties werd deelgenomen. Toen enkele minuten voor één uur de leider ir. Mussert in gezelschap van den plaatsvervangend leider Van Geelkerken het podium betrad, werd hij stormachtig toegejuicht door de duizendkoppige menig te. Het Houzee-geroep hield enkele minu ten aan. De voorbijmarsch werd geopend door de W.A.-afdeelingen, welke gemeld werden door den waarnemenden commandant Van 't Hof. Direct na de W.A.-afdeelingen volgde de jeugdstorm, gemeld door den hoofdstor- mer Geerlings. De voorbijmarsch werd besloten met de Nederlandsche S.S.-afdeelingen welke wer den gemeld door den voorman der S.S. Feldmeijer. De voorbijmarsch duurde ongeveer drie kwartier en was in lengte kleiner dan die, welke gehouden is op den verjaardag van den leider, waarbij men echter in aanmer king moet nemen, dat duizenden W.A.- mannen aan het Oostfront strijden, terwijl tenslotte ook niet alle overgebleven W.A.- afdeelingen in den lande naar Utrecht wa ren opgeroepen, omdat voor deze herden kingsplechtigheid in totaal slechts 15.000 leden der beweging naar de domstad wa ren gekomen. DE HERDENKINGSPLECHTIGHEID IN DE GROENTENHAL. Reeds uren voordat de eigenlijke her denkingsplechtigheden in de Groentenhal een aanvang zouden nenjen, stroomden de speciaal daartoe genoodlgde N.S.B.-ers naar de enorme hal. Vele extra treinen voerden uit alle deelen van het land de bezoekers aan. Toen het aanvangsuur naderde en men nog wachtte op de binnenkomst van de gasten, hadden zich rond 7000 bezoekers in de hal verzameld. Om tien minuten voor drie gaf een hoornsignaal het teeken, dat de rijkscommissaris Seyss-Inquart met zijn staf aan den ingang van de hal .was ge arriveerd. In het gezelschap van den rijkscommis saris bevonden zich ir. Huygen, de secre taris-generaal van het N.S.B.-hoofdkwar- tier, de Oberbefehlsleiter Friederichs, de commissaris-generaal Schmidt, de Kreis- inspektor der N.S.D.A.P., prof, dr. Nie- schulz, de Beauftragte in de provincie Utrecht Sommer en zijn voorganger dr. Joachim, alsmede andere vertegenwoordi gers van de weermacht en de partij. Vlak daarop betraden ir. Mussert en Van Geelkerken, vergezeld van het hoofd algemeene zaken, De Block van Scheltinga en de persoonlijke adjudanten van den lei der, mr. dr. Kessler en Van den Arend, de zaal. Hun binnenkomst ging gepaard met een overdonderend en minutenlang aan houdend houzee-geroep. Nadat onder doodsche stilte door drie leden van de Nederlanschc S.S. de eere- vlag was binnengedragen, sprak ir. Huy gen, die de ©eregasten verwelkomde. HERDENKINGSREDE. De heer C. van Geelkerken sprak de herdenkingsrede uit. Wij zijn onze roeping trouw gebleven aldus spr. en wanneer wij terug zien op deze tien jaar dan putten wij daaruit de kracht om in de toekomst moedig voorwaarts te gaan. Doch bovenal gedenken wij Mussert, die in 1931 tot het Nederlandsche volk zeiDurf tot uzelf in te keeren, zet u in voor een nieuw Neder land, wees Nederlander en geef u zoo noo- dig voor uw vaderland. Het is zijn dag vandaag. Aan hem danken wij het Neder landsche nationaal-socialisme, welnu, laten wij dan van onzen kant hem heden zeg gen leider, gij kunt op ons blijven reke nen. Om tot de eenheid te geraken was het noodig dat er een N.S.B. kwam. Zie thans, aldus spr., wat er van de oude regeerders is overgebleven. Deze onverantwoordelijke elementen zitten in Londen. Wij, N.S.B.- ers, hebben voor deze lieden slechts één antwoord: gij, daar in Londen, hebt uw volk en uw vaderland in den steek gela ten, wij, die zijn gebleven, verklaren ons thans op leven en dood verbonden met den Führer aller Germanen Adolf Hitler. Mussert heeft in de achter ons liggende jaren vorm en ge stalte gegeven aan de organische een heid van ons volk in bloedsgemeenschap, hij heeft ons de liefde tot onzen grond bijgebracht, hij ook zal zorgen dat er zelf respect komt tusschen de Germaansche volken onderling. Dit wilde hij in 1931, dat wil hij ook thans. Daarvoor is natio naal-socialisme noodig. Dat heeft ons volk in den aanvang niet willen begrijpen. Het verkeerde altijd in de meening, dat En geland ons wel zou helpen. En wat zien wij nu gebeuren? Dat Engeland vraagt of Nederlanders komen helpen in Singa pore. Tien jaar lang hebben mannen en vrou wen, vaak totaal berooid, zich tot Mus sert gewend om uitkomst door het na tionaal-socialisme. Wij zijn trouwe vol gelingen van Mussert gebleven, hij toch was vóór ons volk de eenige hoop op een betere toekomst. Zien we heden wat onze leden al niet geofferd hebben. Zie naar het Oostfront, denk aan onze Indische kameraden, weet dat velen onzer in En- gelsche en Amerikaan sche concentratie kampen zijn opgesloten. Als van ons ge vraagd zal worden, wat stellen wij daar tegenover, dan is ons antwoord: wij zet ten ons in tot het uiterste en laatste. Spr. richtte zich vervolgens tot de nage laten betrekkingen der gevallenen. Hierna vond op plechtige wijze de doo- denherdenking plaats, door alle aanwe zigen staande, met opgeheven arm, aan gehoord. De muziek speelde na afloop hiervan „Ik had een wapenbroeder". Na een korte pauze sprak Oberbefehls leiter Friederichs, als vertegenwoordiger der N.S.D.A.P. Oberbefehlsleiter Friederichs bracht de groeten en gelukwenschen van deze partij in Duitschland over. Hij herinnerde aan den politieken strijd, dien de N.S.D.A.P. jaren lang heeft moeten voeren om de nationaal-socialistische gedachte te doen zegevieren. REDE DR. SEYSS-INQUART. Het woord werd vervolgens gevoerd door den Rijkscommissaris, dr. Seyss-In quart. De Rijkscommissaris sprak als volgt: Leider. Nederlandsche nationaal-socialis- ten. Een groote vreugde en voldoening is het zoowel voor mijn partijgenooten en ka meraden als voor mij zelf, te kunnen deel nemen aan deze plechtige bijeenkomst van de nationaal-socialistische beweging in Ne derland, welke er getuigenis van aflegt, dat de Nederlandsche nationaal-socialisten onder hun leider Mussert zich in een strijd van tien jaren niet alleen gehand haafd, doch met de onwrikbare vastbera denheid, die juist aan nationaal-socialisti sche strijders bijzonder eigen is, onder de ongunstigste omstandigheden in dit land aan terrein en thans ook aan beslissende beteekenis gewonnen hebben. Met bijzon deren trots vervult het mg u te kunnen mededeelen, dat de Führer mij heeft op gedragen, om jegens de nationaal-socia listische beweging in Nederland en haar leider Mussert op dezen dag van het tien jarig bestaan de groeten van onzen Führer Adolf Hitler uit te spreken. De beteekenis van den dag van heden ligt in het feit, dat deze dag in de eerste plaats een politieken strijd vastlegt welke tien jaar lang met succes is gevoerd, en in de tweede plaats een bewijs vormt voor de logische politieke ontwikkeling der na tionaal-socialistische beweging naar ons gemeenschappelijk doel, n.l. de hervor ming van Europa in nationaal-socialisti- schen geest. Wij, Duitsche nationaal-socialisten, waardeeren in u vooral de politieke strij ders. Toen wij in Mei 1940 hier kwamen, vonden wij onder de meest uiteenloopende politieke stroomingen en scheuringen van dit land in uw beweging; Nederlandsche Foto archief P.Z.G. mannen en vrouwen, welke een strijd van tien jaar verbonden heeft. Evenals elke werkelijk groote en beslissende ontwikke ling slechts in de worsteling der krachten en door strijd kan gedijen, zoo veronder stelt een politieke en daarmede volksche en geestelijke vernieuwing ook in Neder land de aanwezigheid van een groep man nen en vrouwen, die in alle omstandig heden tot den strijd bereid zijn. Dat gij onder uw leider Mussert tien jaar geleden zijt aangetreden, dat gij ondanks alle ach teruitzettingen en verdrukkingen hebt vol gehouden, want sinds 30 Januari 1933, den dag waarop in Duitschland de N.S.D. A.P. de macht overnam, hebben alle krach ten van het kapitalisme onder verlooche ning der wetten, waaronder zij zelf ten strijde trokken, nooit meer een nationaal- socialistische beweging wettig aan de macht laten komen dit strijdlustige vol houden hebben wij bij u vooral geconsta teerd en gewaardeerd. De trouw, die gij aan de idee, waarvoor uw leider u heeft opgeroepen, en de trouw, die gij den lei der zelf hebt bewezen, is voor ons het bewijs, dat gij gesneden zijt uit het hout, waaruit alleen in de grandioze, ontwikke ling van den huidigen tijd een nieuwe po litieke vorm kan ontstaan. SOCIALISTEN GEBOREN. NIET ALS NATIONAAL- Met deze strijdlustige mentaliteit zijt gij opgetrokken, op weg naar het natio naal-socialisme. Geen van ons, zooals wij hier bg een zijn, is als nationaal-socialist volgens den huidigen stempel geboren, elk onzer moest een weg van toetsing, zoeking, verheldering en beproeving doormaken. Maar elk onzer droeg ook in zich het on- bluschbare verlangen om de eer en het welzijn van zijn volk als de hoogere lots- gemeenschap van het gemeenschappelijk bloed boven alle andere doeleinden te stel len. -Al naar de politieke toestanden, waaronder wg geboren en opgegroeid zijn, ontwikkelde deze volksche offervaardig heid zich tot de politieke opvatting en overtuiging, die ons allen thans in haar steeds duidelijker en zuiverder begrepen beteekenis als nationaal-socialisten een groote gemeenschap laat worden, waartoe ons eerst de groote Verkondiger, dan als de alles overtreffende leider Adolf Hitler oproept. Wij in het Duitsche leefgebied werden deze ontwikkeling, voor zoover wij slechts oogen hadden, die zagen, en een ontvan kelijk hart, ingestooten uit protest tegen en afkeer van de blijkbaar volksvernieti gende krachten der gewelddadige verdra gen van Versailles en St. Germain. Gij, hier in Nederland, had het geestelijk moei lijker. Want uiterlijk sohenen de omstan digheden hier bepaald voortreffelijk geor dend en de door de kapitalistische en democratische krachten van dit land aan genomen houding scheen door den afloop van den eersten wereldoorlog voorgoed bevestigd en vereeuwigd te zijn. De historische verdiensten van Mussert. Het is de bijzondere, historische ver dienste van uw leider, dat hij zich door deze idyllische orde niet liet misleiden, doch dat hij reeds meer dan 10 jaar ge leden de wortel van het kwaad, dat in dezen toestand lag, inzag, welk kwaad thans op steeds schrikwekkender, angst aanjagender wgze dit land teistert. Mus sert is als een vermanende en roepende in deze woestijn van democrtaische plat heden en burgerlijk conventioualisme op getreden. Uw leider heeft zich aan al deze Nederlandsche feiten, die uitermate zwaar wogen, ontworsteld en heeft zoo een ont wikkeling ondergaan waarvan einde en omvang in hun bijzonderheden tien jaar geleden hier in Nederland evenmin defi nitief duidelijk waren als wij, nationaal- socialisten in Duitschland, tien jaar ge leden met volstrekte duidelijkheid de bij zonderheden van den beslissenden strijd, ie wij thans voeren, konden overzien. Maar wij allen en daarmee omvat ik thans de Nederlandsche en de Duit sche nationaal-socialisten waren ver vuld van de 'zekerheid, dat de roep der geschiedenis tot ons had geklonken en dat de eer en het welzijn zoowel van het Duitsche en Nederlandsche volk slechts dan is gewaarborgd, als wij onder alle omstandigheden gevolg geven aan dezen roep, ook al moeten wij daarbij ons eigen levten op het spel zetten. En op dezen weg van den strijd zijt gij, Nederlandsche nationaal-socialisten, my leider gevolgd. En dat is, waar het op aankomt. Niet het verstandelijke begrip van de gestelde taak, maar de trouwe na volging maakt mogelijk, wat onmogelijk schijnt. Thans vereenigt ons allen, Nederland sche en Duitsche nationaal-socialisten, één overtuiging en één wil: de overtuiging, dat wg al onze krachten en ons geheele wezen danken aan het volk, bepaald vol gens zijn bloed, waarvan wg afstammen en Wanneer het iemand is,- die beweert, leege jampotten voorTaminiau te komen op halen, zendt hem dan weg. Hij spreekt onwaarheid, ook wanneer hij zich van de mooiste legitimatiebrieven heeft voorzien. Taminiau heeft NIEMAND op het pad, die leege jam potten aan de huizen moet ophalen. Leege TEO-potten levert u bij uw winkelier in, en die is mans genoeg om voor doorzending aan Taminiau te zorgen. U geeft uw winkelier toch «teed* de leege TEO-potten terug? Anders brengt u den voortgang van de jamlevering in gevaar! H.V. TAMINIAU HST (OVERBETUWE) de wil alle krachten van ons wezen voor deze bloedgemeenschap te wagen. Onze bliek moet evenwel nog ruimer worden en hij wordt ruimer. Hij bereikt óver de grenzen van het eigen volk heen en om vat de grootere gemeenschap van allen, die door hun noodsch arisch bloed in de hoogere lotgemeenschap der Germaansche volken in midden- en Noord-Europa ver- eenigd zijn. VOOR DE BESLISSING. Bij het begin van dit jaar, waarvan wij thans het eind beleven, was het duidelijk geworden, dat thans ook het Nederland sche volk voor de beslissing staat, stelling te kiezen voor of tegen het nationaal- socialistische Duitschland, dat voor. de re organisatie van Europa strijdt en wat des tijds wellicht nog voor den een of ander verborgen geweest moge zijn, dat werd openbaar op den dag, die het uitgangs punt van een nieuwe ontwikkeling van dit wereldddeel voor de komende eeuwen is, 22 Juni j.l., toen de Führer de Duitsche weermacht ten strijde voerde tegen de numeriek haast onbegrijpelijk groote en van oorlogstuig fantastisch rijk voorziene horden van het bolsjewisme. Dit uur der beslissing voor geheel Europa is ook hetuur der politieke beslissing in Nederland. Wie thans nog niet ziet of wil zien, heeft het recht verloren op politiek, dus voor de gemeenschap verantwoordelijk ter rein mee te praten. Ik heb derhalve reeds destijds alle po litieke richtingen, die haar uitdrukking nog hadden gevonden in een liberaal-demo- cratischen, parlementairen partijvorm, ontbonden en de rechten, afgeleid uit vroe gere instellingen, nog slechts kunnen toe kennen aan de nationaal-socialistische be weging. De wereldgeschiedenis is sindsdien in tijd slechts een half jaar gevorderd, in gebeurtenissen het equivalent van eeuwen. Tegen de oude wereld van -kapitalisme, democratieën, jodendom, is de nieuwe wereld der jonge volken opgestaan. Stel lig is het voor uw leider als zoon van het Nederlandsche volk, dat in de wereld der oude machten geenszins tot voordeel van al zijn deelen alleszins vast lag verankerd, moeilijk in dit beslissend uur 't juiste be sluit te nemen. Het onfeilbare instinct van 'n man en nationaal-socialist, die bezorgd is voor het welzijn van zijn volk, heeft Mus sert het besluit doen nemen, dat hem en de nationaal-socialistische beweging be trekt in de gemeenschap die op leven en dood heeft samengezworen, een nieuw, beter geordend en gelukkiger Europa te stichten. De conclusie, die ik trek uit dit be sluit en die tevens een bewgs is van mgn onverbrekelijke kameraadschap met den heer Mussert, is mijn besluit in Nederland nog slechts één politieke wilsvorming te dulden en wel die in de nationaal-socialistische en door de nationaal-socialistische beweging onder haar leider Mussert. Ik heb derhalve heden bepaald, dat alle andere ver- eenigingen of bewegingen van politiek karakter, die hier in Nederland nog aanwezig zijn, voor zoover zij dit niet met inzicht in de noodzakelijkheid uit eigen beweging doen, met ingang van heden worden ontbonden. Van thans af bestaat er slechts één politieke wil der Nederlanders en wel die voorspruit uit de nationaal-socialistische bewe ging in Nederland, Deze vrucht van uw tienjarigen strijd is tevens een verplichting tot alle Neder landsche nationaal-socialisten, zoowel je gens het Nederlandsche volk alsook je gens de grootere gemeenschap der Ger maansche volken in Europa. Ik weet, dat niemand uwer uit conjunctuuroverwegin gen in uw gelederen is getreden en daar blijft, want lid van de N.S.B. of een der aangesloten formaties te zgn is thans in Nederland bij God geen genoegen, maar een zware weg vol opoffering, die hard heid en ook ontbering eischt. Hardheid en uithoudingsvermogen tegenover het ge konkel van een numeriek in het geheel niet zoo grooten kring van ophitsers en raddraaiers die door een uwer kameraden Foto archief P.Z.C, reeds eenmaal raak gekarakteriseerd wer« den als oranje-bolsjewieken en die als po litieke figuren nog niet weten, dat zg po litiek reeds lang zijn gestorven. DE BRONZEN LOTS- GEMEENSCHAP. Ontbering ook daarom, omdat het er thans om gaat voor al en voor het eerst onder het gewicht van de tegenwoordige historische ontwikkeling in Europa -de bronzen lotgemeenschap onzer volken in, een groot, Germaanseh gemeenschapsge- bied in dit wereldddeel werkelijkheid te doen worden en deze beslissene taak bo ven alle eigen belangen te plaatsen. Maar wat beteekent het afstan doen van ge woonten en gebruiken tegenover de ont bering en opoffering, die de moeders en vaders en de kinderen die die meer dan 160.000 gesneuvelen in den strijd voor het nieuwe Europa aan het Oostelijk front hebben gebracht en ook de vaders, moeders en kinderen der Nederlanders, die mede opgetrokken zgn voor ezen strijd en hun overtuiging met hun leven hebben beze geld. De poort, die open gestooten is door den offerdood dezer mannen, geeft toegang tot het groote, gelukspellende gebied van het nieuwe, werkelijke Europa, zooals dat met deze afmetingen en eensgezindheid nog nooit werkelijkheid is geworden in de geschiedenis. Wij benijden geen volk op aarde de schatten, die het door zijn flinkheid en ijver heeft te voorschijn gebracht. Wg stellen bijvoorbeeld geen belang in den rijkdom der Ver. Staten, want tegenover hun natuurschatten en bodem, die reeds in sterke mate zijn uitgebuit, staat in het nieuwe Europa een rijkdom, die al wat daar. aan den overkant gevonden en gewonnen mag worden, achter zich laat. En dit gemeenschappelgk gebied, dat door ijver en flinkheid georganiseerd zal worden in pionierswerk, dat thans eerst begint, wordt beheerscht door de schep pende gedachte, die onze volkeren op nieuw doet ontwaken en opstijgen uit de beproevingen en gevaren, waarin zg zijn geraakt en ons allen verbindt tot een nieu wen, gemeenschappelijken levenswil door de nationaal-socialistische idee. HET NIEUWE EUROPA IS REEDS REALITEIT. Dit nieuwe Europa zal groot zijn, sterk, vol eerbesef en de oude cultuur waard, die van hier is uitgegaan in de wereld, vooral in de zg. nieuwe wereld. Dit nieuwe Europa is geen toekomst verwachting, het is reeds realiteit gewor den, het wordt in dezen tijd geschapen en Nederland neemt aan dezen opbouw reeds deel oor het besluit van haar leier, door den politieken arbeid dér nationaal- socialistische beweging en vooral door het offer van haar strijders in het Oosten. Gij, mijnheer Mussert, en de Nederland sche nationaal-socialisten hebben in tegen stelling tot de eeuwige achterblijvers in de politiek ingezien, dat de vrede van het nieuw geschapen Europa niet te zijner tijd kan worden gesloten met onze vij anden, doch reeds thans wordt gemaakt door de krachten van onze harten, de werkkracht van onze hanen, maar vooral door de scherpte van ons zwaard. Ik wensch u. mijnheer Mussert, en de nationaal-socialistische beweging geluk met dezen weg, ik wensch u speciaal voor het bestwil van het Nederlandsche volk volledig succes, opdat dit als gelukgerech- tigd, alleszins gewaardeerd kameraad kan toetreden tot de Germaansche gemeen schap, die onze Führer reeds vormt. Leve de nationaal-socialistische bewe ging en haar leider. Leve de nationaal-socialistische idee en onze Führer. Sieg heil. IR. MUSSERT SPREEKT. Onder aanhoudend houzee-geroep be steeg ir. Mussert vervolgens het spreekge stoelte. De leider begon zijn herdenkingsrede met het uitspreken van den dank der N.S. B. voor den gelukwensch, welken de Führer aan de N.S.B. ter gelegenheid van het tienjarig, bestaan had willen zenden. Zijn rede vervolgend zeide ir. Mussert Heden gedenken wij den dag waarop voor tien jaren de grootste revolutionnaire daad geschiedde in het léven van ons volk van de laatste honderd jaar: het hijschen van de zwart-roode vlag, de vaan der na tionaal-socialistische revolutie. Tien jaren waarin moeite noch kosten, leugen noch bedrog, broodroof, noch terreur, gespaard zijn om de vlag naar heneden te halen om daarvoor in de plaats te hijschen de vlag gen van het gouden kalf, van den sikkel en den hamer. Fel zijn de kleuren zwart en rood, het zwart van onzen bodem, het rood van ons bloed, fel is de verbetenheid geweest waar mede wij ons geweerd hebben, fel is ons onwrikbaar geloof dat ons staande gehou den heeft, fel is de botsing der meeningen, fel zijn de vlammen van de wereldbrand van heden. Het zijn historische dagen, die van de laatste week, dagen waarin een scheids lijn getrokken wordt door de gansche we reld. Geen staat, geen volk, geen enkeling, zal op den duur op die scheidslijn kunnen blijven balanceeren. De vraag stelt zich voor een ieder.: aan welken, kant van de l\jn staat gij, er is geen ontkomen aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5