UIT DE PROVINCIE S SUPEROL Bolsjewisten zetten hun tegenaanvallen voort De legerberichten van gisteren. DE TIJGER. VERDUISTEREN van hedenavond 17.26 utir tot morgenavond 9.45 uur De maan komt morgen te 6.44 op en gaat te 16.25 uur onder. Nieuwe maanl8 Dec., Eerste kwartier 25 Dec., Volle maan 2 Januari. WALCHEREN MOND- EN KLAUWZEER. RITTHEM. Het mond- en klauwzeer is In deze gemeente uitgebroken onder het yee van de landbouwers J, v. KL en J. B. ZEEUWSCH-VLAANDEREN EENDE VAN DE BBü .TENCAMPAGNE. De bietencampagne in Zeeuwsch-Vlaan deren is thans geëindigd en dat is overal merkbaar in deze streek. De aanvoer naar de fabrieken en de verweking is regel matig verloopen, zoodat van opeenhooplng van gröote stapels bieten op de stations en los- en laadplaatsen geen sprake is ge weest. Dit was tijdens vorige campagnes wel eens anders, toen een ruimer gebruik van de vervoermiddelen kon worden ge maakt GEMEENTEBEGROOTIN G ZUIDZANDE. ZUIDZANDE. De gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1942 is door den bur gemeester vastgesteld tot de volgende be dragen gewone dienst 37.537, met een bedrag voor onvoorziene uitgaven van 1.884; kapitaaldienst 5.819. Blijkens de memorie van toelichting zijn in de begrooting nog geen cijfers opgeno men inzake den bouw van een nieuwe school, aangezien de desbetreffende plan nen nog niet in een stadium zijn, waarin cijfers kunnen worden genoemd. Een be drag van 3000 wordt gereserveerd in den vorm van een algemeene reserve, aange zien behalve de schoolbouw in de toekomst nog andere werken de aandacht zullen vragen. Bovendien wqrdt een bedrag van 1000 gereserveerd voor verbetering van de straten, Belastingverhooging voor het dienstjaar 1942 behoefde niet te geschie den. OPHAALDIENST VOOR HUISVUIL. ZUIDZANDE. De burgemeester heeft met ingang van 1 Januari 1942 ingesteld een gemeentelijke ophaaldienst voor huis vuil, waardoor in een reeds lang bestaande behoefte wordt voorzien. De ingezetenen van de kom der gemeente zullen dus straks geen moeilijkheden meer hebben, waar ze met het huisvuil heen moeten. Eiken Vrij dag komt de ophaaldienst langs de hui zen. Vrijdag 2 Januari 1942 neemt deze dienst een aanvang.' In verband met de tot standkoming van een verordening betref fende het bewaren en ter,beschikking stel len van beenderen, bedoeld in de Afvallen- besluiten 1940 I en n en van cadavers van honden en katten, wordt bovenstaande op haaldienst gecombineerd met een ophaal dienst voor huishoudbeenderen. Als ophaler is aangewezen de gemeente-reiniger J. W. Robijn. DRUKKE PAARDEN-TAXATIEMARKT. AXEL. Op de Zaterdag alhier gehouden paarden-taxatiemarkt was de aanvoer zeer ruim en beter dan op voorgaande markten. Voor deze markt bestond ook groote belangstelling. N RECHTSZAKEN ZWENDELPRACTIJKEN VAN GROSSIERS EN DETAILLISTEN IN GROENTEN. Het was den inspecteur voor de prijsbeheer- sching te Amsterdam ter oore gekomen, dat in Utrecht en omgeving in de groenten- en Iruit- branche ernstige gevallen van prijsopdrijving wa ren geconstateerd. De prijsbeheerschingspolitie trok er dan ook, vergezeld van vijf groentendes- kundigen en tien rechercheurs, op uit om de daders op te sporen. Aanvankelijk kon men niets bijzonders bespeuren. Slechts hier en daar trad de detaillist de politie aarzelend tegemoet en van deze aarzeling maakte de recherche gebruik, om eens een gemoedelijk praatje te maken met den kleinhandelaar. Toén kwam onomstootelijk vast te staan, dat de detaillisten als het ware in den greep van de grossiers zaten, die hen boycotten zou, als zij niet wilde medewerken aan een systematisch opdrijven van de groenten- en fruit- prijzen. Het verkoopen op de veiling had oogen- schijnlijk een normaal verloop, maar wanneer de detaillist de groenten van den grossier kocht, betaalde hij eerst het bedrag, hetwelk voorkwam op het afrekeningsbriefje, doch vervolgens bleek er een stilzwijgende overeenkomst te zijn, om na afloop van deze transactie op den bodem van de leege groentenkisten een bankbiljet achter te laten. Vier grossiers konden gearresteerd wor den. Woensdagmorgen heeft de inspecteur voor de prijsbeheersching de Utrechtsche grossiers L. G. en G. J. van der Wurf gezamenlijk, veroor deeld tot le. 6000 boete, 2e, sluiting van liun zaak voor den tUd van een jaar en 3e. pu blicatie van het vonnis. C. J. de Daas, eveneens uit Utrecht, werd veroordeeld tot 500 boete, sluiting van zijn zaak voor den tijd van een jaar en publicatie van het vonnis, terwijl P. Vreug- denhll uit Waddinxveen werd veroordeeld tot 500 boete, verbeurdverklaring van de inbeslag genomen groenten, sluiting van zijn zaak voor den tüd van een jaar en publicatie van het vonnis. ZWARE STRAP VOOR DIEF VAN DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. Een gevangenisstraf voor den tijd van twee Jaar en zes maanden elschte de officier van justitie bij de Haarlcmsche rechtbank tegen den tweeëntwintig jarigen electromonteur P. H. te Haarlem, die er van verdacht werd in verschillende woningen distri butiebescheiden gestolen te hebben. Door middel van een looper verschafte hij zich In de maanden October en September bij Haarlemmers toegang, en uit kasten en l§den stal hij distributiekaarten. Verschillende huizen bezocht hij. Na de diefstal verkocht hij de bonnen tegen hooge prijzen. Ten slotte werd hij op heeterdaad betrapt, waarna hij bekende vele diefstallen op zijn geweten te hebben. De rechtbank zal 23 December uitspraak doen. WEDEROM VRIJSPRAAK IN DE MOORDZAAK TE HOLTEN. Het gerechtshof te Arnhem heeft Donderdag uitspraak gedaan in de bekende moordzaak te Holten en de belde verdacht'en, den 51-jarlgen gewezen politieagent H. H. Th. Dlesfeldt en zijn kostganger, den 31-jarigen klompenmaker G. Voortman, beiden uit Deventer, vrijgesproken. Tijdens den Paaschnacht van 1939 drongen twee mannen de woning van het bejaarde echtpaar Leetink te Holten binnen, waar zij vermoedelijk veel geld hoopten te vinden. Zij sloegen den ouden boer zoodanig op het hoofd, dat hij vrij wel terstond overleed. De vrouw mishandelden zü zoo ernstig, dat zij geruimen tijd in het zieken huis moest worden verpleegd. De buit bestond slechts uit zeven gulden. De rechtbank te Almelo sprak de beide verdachten vrij, nadat de officier van justitie aldaar levenslang had geëischt. De advocaat-generaal bij het gerechtshof te Arnhem had tegen ieder der verdachten vijftien jaar ge vangenisstraf geëischt. Het hof heeft thans het vrijsprekend vonnis van de Almelosche rechtbank bevestigd. ALLE voertuigen (ook auto's en rijwielen) mogen binnen de be bouwde kom slechts aan de RECHTERZIJDE van den weg, en wel in de richting van het verkeer, stoppen. Men mag slechts dan aan de lin kerzijde van den weg stoppen in dien er aan de rechterzijde spoor staven aanwezig zijn of wel indien de weg slechts in één richting be reden mag worden. Wielrijders welke aan de linker zijde van den weg moeten zijn dienen dus aan de rechterzijde van den weg af te stappen en te voet de straat over te steken. Bestuurders van andere voertui gen dienen hun voertuig aan de rechterzijde te laten staan of wel dienen zij met hun voertuig te keeren. VOOR DE HUISVROUW DRANKEN, DIE SMAKEN Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad deelt mede: Nu men koffie, thee en cacao moet missen, probeert men het met allerlei surrogaten. Het eene surrogaat wekt wat meer, het andere wat minder een illusie op van den drank, welke het dient te vervangen. Het is echter in het geheel niet noodig, dat men steeds aan koffie, thee en cacao herinnert, want de surrogaten kunnen den smaak en geur toch nooit geheel nabootsen. Er bestaan zooveel andere dranken, bijv. de typisch oud-Hollandsche anijs-, salie-, peper munt- en slempmelk, die vroeger algemeen ge bruikt, in de laatste jaren verdrongen zjjn. Waarom zou men hen, als men de kruidén ér nog voor heeft of nog krijgen kan, niet weer in eere herstellen? Deze dranken, die ook van tapte melk te maken zijn, zijn zeer gezond en op koude winterdagen smaken zbest- Dranken van yoghurt en kwark zijn meer vin dingen van den laatsten tijd. Ook zij zijn voed zaam: dranken van kwark zijn zelfs voedzamer dan de mclkdranken. Met wat limonade of met wat vruchtensap kan men er verschillende zeer smakelijke dranken van bereiden. Wanneer de beschikbare hoeveelheid tapte melk en melkproducten in den warmen maaltijd verwerkt worden, dan houden de meeste gezin nen echter niet genoeg over om er nog den een of anderen drank van to maken. In dat geval moet men eens denken aan den groente-bouillon. Deze eenvoudige en geurige bouillon, welke slechts kort behoort te trekken, heeft ook voedingswaarde. Een recept treft u hieronder aan. Zij, dio rozebottels droogden, zullen vanzelf aan de rozebottel-thee denken. Vooral den eer sten tijd bevatten de gedroogde bottels het voor ons onmisbare vitamine C. Gedroogde rozebottels worden hier en daar verkocht. Ook lindebloesem, kruizemunt en andere geurige plantendeelen, zijn veelvuldig gedroogd om er in den winter thee van te zetten. SLEMPMELK. 1 liter taptemelk, een plukje saffraan, «en stukje pijpkaneel, een paar stukjes foelie, 40 gr. suiker. De melk koken en de kruiden daarin aftrekken (plm. 1 uur) door het pannetje op een hoek van de kachel te zetten of op een andere pan te stapelen. De melk zeven en op smaak afmaken met de suiker. ANIJSMELK. 1 liter taptemelk, 25 gr. anijszaad, 40 gr. Rui ker. De taptemelk kpken en de zaadjes daarin aftrekken (plm. 1 uur), zooals in het vorig recept beschreven is. De melk zeven en op smaak afmaken met de suiker. TAPTEMELK, KARNEMELK OP YOGHURT MET LIMONADE. Karnemelk, koude gekookte taptemelk of glad geroerde yoghurt onder roeren vermengen met de limonadestroop, waarmee de glazen tot plm. züa gevuld. KWARK MET PUDDINGSAUS, LIMONADE STROOP OF VRUCHTENSAP. 400 gr. kwark, 2y2 dl. puddingsaus, of limona destroop, of 4 dl vruchtensap met suiker, 1 2 dl taptemelk of karnemelk. De kwark met de puddingsaus uitroeren en met zooveel taptemelk of karnemelk vermengen als noodig is om de dikke vloeistof te verkrijgen. De drank in gla zen schenken en garneeren met enkele druppels puddingsaus. GROENTEBOUILLON. Men kan groentebouillon van verschillende groenten bereiden. Bijzonder smakelijk is de bouillon, die men bereidt door water aan den kook te brengen met wat. zout of met een bouil lonblokje en daarin een bos selderij, peterselie en kervel 5 minuten af te trekken. Ook met wat bloemkool en peterselie of met een gewoon mengsel van soepgroenten krijgt men goeden bouillon. ROZEBOTTELTHE0. Per persoon 1 eetlepel gedroogde rozebottels met Vt liter water aan den kook brengen en 15 minuten zachtjes laten koken. De vloeistof door een zeefje in de kopjes gieten en naar smaak wat suiker toevoegen. t£$enfa£ty'n,Ve4AcudAeid,$liqL GORGELEN MET V 6U APOJH. EN DROG. IN BUISJES 21 et. Ook voor toonden de Ideale desinfectans ZEEUWSCHE KRONIEK SINT ANNA TER MUIDEN. Een zevenhonderd-Jarige. 12411941. n. Haar vervaL De bloeitijd van de oude stede Ter Mude heeft niet lang geduurd, n.L maar ruim een anderhalve eeuw. Verschillende factoren hebben meege werkt om de stad te doen afdalen tot een klein dorp. De eerste en voornaamste oor zaak is wel het zich verleggen van het diepe vaarwater. Voor de eenmaal zoo be roemde haven, waardoor de stad tot wel vaart was gekomen, vormde zich op het eind der 14de eeuw een opwas, zoodat de haven begon te verzanden. Toen de opwas hoog genoeg en bewoonbaar was, verplaat sten vele kooplieden en visschers hun hui zen naar den diepen waterkant. Dit werd hun in 1445 door Filips van Bourgondië verboden terwille van de belangrijke stad Sluis, die 'aan de overzijde van het Zwin lag. In dit nieuwe Ter Muiden konden de vijanden zich gemakkelijk nestelen en van daar uit Sluis bestoken. Het einde van het liedje was, dat Nieuw-Muiden werd ge slecht. Later verrezen er ter wille van Sluis een 4-tal gebouwen, een maison de- schevous een gevangenis, een taveer ne of herberg en een taanhuis. Een tweede oorzaak was de opkomst van Sluis. Deze stad, eerst Lamminsvliet geheeten, had in 1290 ,dus een halve eeuw later dan Ter Mude, van graaf Guy van Vlaanderen haar eerste stadsrechten gekregen. Daar haar haven beter was dan die van Ter Mude, overvleugelde zij weldra deze laatste stad. Door haar muren, poorten en grachten en het zoogen. groote kasteel, was zij ook een veiliger woonplaats in die onrustige tijden. St. Anna ter Muiden trachtte zich te handhaven en twistte met Sluis vaak over verschillende rechten, maar moest het ten laatste tegen haar steeds machtiger wordende concurrent, die door den graaf bovendien begunstigd werd, afleggen. Daar zij niet meer de haven kon' zijn van Brugge, begon deze stad de beschermende hand te onttrekken. Een derde oorzaak van verval waren de veelvuldige oorlogen in de 14de en de 15de eeuw. Eerst was het de langdurige strijd tusschen Engeland en de Vlaamsche gra ven, waarbij de Engelschen meer dan eens met een vloot het. Zwin opvoeren en de omgeving afstroopten. Verder waren het de binnenlandsche twisten, zoodat vaak de eene stad tegen de andere streed. Ter Mude, zijnde een open stad, moest het dik wijls ontgelden, vooral als het naburige Sluis werd belegerd, zooals in 1437 door de Bruggelingen. Dat was ook het geval, toen Sluis tijdens de laatste periode der Hoeksche en Kabeljouwsche twisten zich aan Albrecht van Saksen moest overgeven op 12 Oct. 1492. De langdurige oorlog met Spanje bracht de stad Ter Mude geheel ten val. Toen de Spanjaarden Sluis in 1587 innamen, had St. Anne door het vooraf gaand beleg zoodanig geleden, dat de plaats grootendeels ontvolkt was. Dezelfde ellende herhaalde zich in 1604, toen Prins Maurits met een vloot en een leger voor Sluis kwam. Na de inname der stad kwam in geheel deze streek meer rust en werd ook St. Anna ter Muiden weer bewoond. Al behield zij haar oude stedelijke rechten, toch is zij nooit meer tot eenigen bloei gekomen. Als vierde oorzaak van verval kunnen wij noemen de vele overstroomingen, die dikwijls deze streken teisterden. Door de veelvuldige binnenlandsche politieke twis ten en buitenlandsche oorlogen waren de dijken slecht onderhouden. Als laatste oor zaak noemen wy de ramp, waaraan bijna geen enkele stad in vroeger eeuwen ont kwam, n.l. het vuur. Hadden vooral de kerk en de toren door de oorlogen reeds veel geleden, in 1650 verbrandde een groot deel der stad, waarbij ook het oude stad huis. Het heeft weinig gescheeld of St. Anna ter Muiden zou niet bij Nederlandbehoord hebben, maar bij het tegenwoordige België. Toen in 1609 het Twaalfjarig bestand was gesloten, waarbij elk land behield wat het bezat, waren de grenzen van Staatsch- Vlaanderen niet duidelijk. Na de verove ring door Prins Maurits in 1604 was de pastoor te St. Anna ter Muiden blijven wonen, doch hem werd verboden kerk dienst te houden. In 1609 wilde hij weer beginnen, nadat door de Spanjaarden en kele grenspalen waren weggenomen. De Staten-Generaal traden echter krachtdadig op. Zij verboden, in St. Anna ter Muiden den Roomschen godsdienst. De grenzen werden nauwkeurig opgenomen en door palen afgebakend, zoodat St. Anna geheel in Staatsch-Vlaanderen kwam te liggen. Voor de vrede in 1648 gesloten werd, deden er zich nog kerkelijke moeilijkheden voor, welke wij zullen bespreken in het volgende artikel over de geschiedenis der Hervormde Kerk, (Slot volgt.) R, B. J. d. M. De Dultschers brengen hun zware verliezen toe. Bolsjewistische aanvallen op de Duitsche stellingen voor Sebastopol zijn Zaterdag met bloedige verliezen voor de aanvallers afgeslagen. Duitsche artillerie heeft een groot schip In de haven van Sebastopol in brand geschoten. Een tweede schip vertoon* de een hevige rookontwikkeling. De Duitsche luchtmacht heeft ook Zater dag vijandelijke troepenconcentraties en transportcolonnen in cis Zuidelijke en de centrole zóne van het Oostelijke front hevig bestookt. Italiaansche troepen hebben wederom met succes ingegrepen. zy braken een hard- nekkigen vijandelijken tegenstand en ver overden een vrij groc'.e plaats, die door sterke vijandelijke afdcelingen was bezet. Aan het hoofd van zijn troepen is op 12 December generaal De Carolis in de Sovjet- Unie gesneuveld. Met hem viel de zesde Italiaansche generaal in rechtstreeksch op treden tegen den vijand. Van militaire zijde wordt aan het D.N.B. gemeld Dagelijks zetten de bolsjewisten zonder rekening te houden met zware verliezen hun formaties steeds weer aan tot den aan val op de Duitsche linies. In vele sectoren van het Oostelijke front komen daarbij hardnekkige plaatselijke gevechten tot ont wikkeling, die telkenmale eindigen met een groot aantal gesneuvelde bolsjewieken en het kapotslaan van vijandelijk oorlogstuig. In het Donetzbekken heeft de vijand Vrij dag gebruik gemaakt van den zwaren mist om een Icrachtige aanvalsactie te ont plooien. In zware afweergevechten sloegen onze troepen alle aanvallen af. Op een plaats drong de vijand door de Duitsche beveiligingen heen en omsingelde een ba- taillon. Terstond gingen de naburige eigen troepen tot den tegenaanval over en sloten door een stoutmoedigen aanval de plaats van den doorbraak af. Na korten, maar taaien strijd werd de vijandelijke omsinge ling verbroken. Dat de bolsjewisten naar aanleiding van de door plaatselijke omstandigheden be paalde acties van de Duitsche troepen ge durende de afgeloopen week thans groote overwinningsberichten de wereld insturen heeft in welingelichte Berlijnsche kringen geen verwondering gewekt, doch werd in tegendeel verwacht. Den laatsten tijd is er van Duitsche zijde herhaaldelijk op gewe zen, dat de Duitsche troepen na het inval len van den winter die stellingen zoud'n betrekken, die de gunstigste posities tijde s den winter zouden vormen, en dat dc ;e maatregelen op sommige plaatsen van het front een Duitsche opmarsch, of een terug tocht zouden beteekenen. De tenuitvoerleg ging van deze als zuiver tactisch te be schouwen herziening van het Oostelijk front is thans'gaande. Ook de door de bolsjewisten medege deelde getallen omtrent behaalde buit wor den in welingelichte Duitsche kringen vol komen misplaatst genoemd. Dultschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde Zondag mede: „Aan het Oostelijke front heeft de artillerie van het Duitsche leger vijandelijke schepen in de haven van Sebastopol en voor den oorlog be langrijke doelen te Leningrad met goed gevolg beschoten. Voor het overige bleven de gevechtshandelin gen beperkt tot het afweren van vijandelijke aanvallen. De luchtmEicht bracht den vijand zware verliezen aan menschen en oorlogsmateriaal toe bij aanvallen op transporten, garnizoenen, colonnes en barakken kampen. In de Engelsche wateren is, bij den toegang tot het Kanaal van Bristol, een vijandelijke torpedoboot- jager door bomtreffers zóó ernstig beschadigd, dat hij verloren geacht kan worden. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht met succes mili taire doelen aan de Oostkust van Engeland gebombardeerd. Bij pogingen om over het Kanaal het bezette gebied binnen te vliegen, verloor de vijand 7 vliegtuigen. In het gebed ten Westen van To- broek in Noord-Afrika hebben de Duitsch-Itaiiaansche troepen gecon centreerde Britsche aanvallen afge slagen en verscheidene batterijen als mede 11 pantserwagens vernield. Duitsche en Italiaansche duikbom menwerpers brachten vijandelijken gemotoriseerde colonnes groote ver liezen toe. Jachtvliegtuigen der spil- mogendheden schoten bij luchtge vechten 15 vliegtuigen neer, zonder zelf verliezen te lijden. Voorts heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen vliegvelden, ravitailleeringskampen, pantser- en autocolonnes bij Tobroek met goed gevolg gebombardeerd. De bolsjewistische luchtmacht heeft van 6 tot 12 December in het geheel 125 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 88 in luchtge vechten en 32 door luchtdoelgeschut neergeschoten; de rest werd op den grond vernietigd. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 7 Duitsche vliegtuigen verloren". BURGERLIJKE STAND YERSEKE. Geboren. Janna Adriana, dochter van Jacobus Nleuwenhulze en Paulina de Waal. Overleden: Janna van der Burgt, 63 j., wed. van Jacob Glerum, Burgelijke stand. VLISSINGEN, van II15 December. Oeboren Cor nells Johannes, z. van D. F. Tits en M. C, MoolJ. Ondertrouwd P. Braat, 21 en C. Daane, 21 J. W. Buijs. 32 Jaar en W. G. Molmans, 34 J.; W. de Boer, 27 j, en P. C. Hommers, 26 j. Een „Kabouter" in de krant, Geeft vijf troeven In één hand FEUILLETON 58); DOOR J. REGIS Ziet u, monsieur, de politiebeambte is een orgaan van de samenleving; nij zit om zoo te zeggen tot zrjn hals in de samen leving. Maar de misdadiger, die alle so ciale instincten ontbeert, js daardoor on berekenbaar geworden en onbegrijpelijk voor de samenleving. Daarom heeft ook de wetgeving, die de maatschappij tegen den misdadiger moet beschermen, dikwijls een ongelukkige handNeemt u bij voorbeeld de noodweer-bepaling, die, men kan bijna zeggen, het individu verbiedt, zijn revolver, zijn mes of ook maar zijn parapluie tegen den misdadiger te gebrui ken, voordat hij aangevallen wordt l Het individu moet zich rustig gedragen, zegt de samenleving, want we hebben een spe ciale autoriteit ingesteld om den misdadi ger te bestrijden. Dat is zeer goed, mon sieur, de zaak is alleen deze, dat de mis dadiger nu juist meestal niet een ambte naar is „Intusschen", hernam de journalist, „laat het individu zich bestelen, plunderen en dooden! Intusschen," ging'hü heftig voort, terwijl hij den arm van den Franschman greep, „zijn Nicholas en Sebastian Ko- prills dood. Allan Chrisman ligt er ge wond bij en de schaduw van den dood zweeft over hen daarginds in Villa Rosa!" „Daarom, monsieur," antwoordde Ram- bouillet langzaam, „moet het onze zaak zijn, haar tegen het gevaar te bescher men!" Onder dit gesprek waren ze zonder een bepaald doel verder gewandeld. Thans ble ven ze beiden als op een afgesproken tee- ken staan; ze bevonden zich op den hoek van de Parklaan - en den Karlaweg, en ofschoon geen van beiden had kunnen verklaren, hoe ze hier gekomen waren, vonden ze de zaak heel natuurlijk. „Haar tegen het gevaar beschermen!" herhaalde de Franschman peinzend. „Tegen den Grooten Pnbekende!" zei Wallion. Rambouillet ging voor hem staan en keek hem recht in het gelaat. Zijn don kere oogen schitterden. „Tegen Cray!" voltooide hij kort, Maurice Wallion glimlachte. „We begrijpen elkaar", zei hij. „U ziet denzelfden weg voor u als ik, monsieur Rambouillet!" „Een zeer lange en bochtige weg", ant woordde de Franschman. „Hij gaat van Cray naar den Grooten Onbekende!" Hij draaide zich om en wees met een bijna onmerkbare beweging van zijn, hoofd naar het huis, waarin Cray woonde. uLaten we verder gaan", zei Ram bouillet. Ze zetten hun weg voort over den Kar laweg naar het station. De nacht naderde en toen ze in Stocksund uit den electri- schen trein stapten, was het bijna twaalf uur. DeAstra Filmstudio verhief zich don ker en hoog, als een gesloten fabriek in den nacht. Toen ze bij den hoofdingang aanbelden, deed regisseur Robertson hen open. „Komen we te laat?" vroeg de jour nalist. „Nee, nee komt u maar binnen, ik wacht al op tl De filmstrook is ontwik keld en we wilden het ding juist bekij ken. Zoowel directeur Grafferth als ik zrjn uit louter nieuwsgierigheid hierheen ge komen! Gaat u maar mee, hierlangs!" Hij bracht hen naar een zijkamertje, waar een roode ruit in den muur van de donkere kamer zichtbaar was. Robertson klopte. „Bent u klaar?" vroeg hij gespannen. „Ja", antwoordde een stem, „komt u maar binnen. U kunt licht maken." Robertson wendde zich tot Wallion cn zei: ,De fotograaf beweert, dat hij een af beelding van het gezicht van den man op de film gekregen moet hebben." Wallion knikte. KWordt vervolgd). HET ITALIAANSCHE. Het 560ste communiqué van het Itali aansche hoofdkwartier, van Zondag luidt: In de streek ten Westen van Tobroek zijn levendige aanvallen op onze stellin gen afgeslagen. Aanhoudende bedrijvig heid der artillerie aan het front van Soï- loem. De dag van gisteren werd geken merkt door prachtige successen der Ita- liaansch-Duitsche luchtmacht, die ook in den strijd te land ingreep door bombarde menten en machinegeweervuur. Bij tal rijke gevechten in een daarvan bonden 10 Italiaansche vliegtuigen den strijd aan met een formatie van ongeveer 50 vijande lijke toestellen werden 24 vliegtuigen neergeschoten en wel 10 door onze jagers en 14 door de Duitschers. Wij verloren 3 toestellen. In het centrale bekken van de Middellandsche Zee heeft een onzer verkenningsvliegtuigen, dat werd aange vallen door twee jagers en drie bommen werpers, een Spitfire neergeschoten, waar na het kon ontkomen. Bij twee nieuwe vijandelijke luchtaan vallen op Argostoli, die geen schade en geen slachtoffers veroorzaakten, grepen onze jagers onmiddellijk in. Zij vernielden 5 bommenwerpers. Engelsche vliegtuigen hebben eenige bommen laten vallen op Na- varrino in Griekenland. Een huis werd ge troffen, drie Grieken werden gewond. CLANpESTIENE HANDEL EN LEER. Groote party in beslag genomen. De Bredasche recherche heeft een clan- destienen handel op groote schaal in leer ontdekt. Een party van 2600 kg. werd in beslag genomen, waarvan de normale ver koopsprijs 5700 bedroeg. Zekere S. had deze party gekocht voor 13.000, met den opzet, om het leer tegen een nog hoogeren prys te verkoopen. Bij dezen handel zyn ook een aantal er» kende leerhandelaren betrokken. VERLOOFD PAAR WEGENS INBRAAft GEARRESTEERD. Eind vorige week werd in een villa te Soesterberg, waarin een Amsterdamsche koopman kantoor houdt en een voorraad textielgoederen heeft opgeslagen, op bru tale wijze ingebroken. De buit ter waarde van 650, bestond uit textielwaren en een sehryfmachine. Uit het onderzoek bleek, dat de inbrekers, nadat het hun niet gelukt was op andere wqze binnen te komen, bru taalweg den huissleutel by de huisbewaar ster hebben gehaald. Hierdoor beschikte de politie over een vrij nauwkeurig signale ment, zoodat zij al spoedig de hand wist te leggen op den 30-jarigen G. P. R. en zyn 21-jarige verloofde N. E. van M., bei den te Utrecht. GR0EDE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeenwsche Courant worden aangenomen door den Agent, H. A. MEULENDUK, Schuitvlotstr. 105. RADIOPROGRAMMA DINSDAG 16 DECEMBER 19ö« HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Boerenland in boek en krant. 7.30 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram. 8.00 BNO: Ber. 8.15 Politiek weekpraatje (opn.). 8.30 Gram. 8.35 Ochtendgymn. 8.45 Gram. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.25 Gram. 10.30 Orgel. 11.00 Vrouwen- mozaïek. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.00 Orgel en zang. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.00 Piano. 13.30 Ottc Hendriks en orkest en piano. 14.30 De Lichte Toets. 15.30 Zang met piano. 16.00 Bijbel lezing. 16.20 Molto Cantabile. 16.45 Voor de jeugd. 17.00 Molto Cantabile. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 De Ramblers. 18.00 Her denking van Dingaansdag. 18.45 Gram. 19.00 Actueel haltuur. 19.30 Amusementsorkest, klein Musette-ensemble en solisten. Vanat 20.15 voor Radio-Centrales met lijnverbinding. 20.15 Gram, 21.45 BNO: Ber. 22.00 BNO: Engelsche uitzen. 22.15—24.00 Gram. HILVERSUM H. 301.5 M. 7.15 Gram. 7.30—S.15 Zie Hilversum I. 8.15 .Gram. S.308.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. 10.40 Vroeger en nu. 11.00 Gram. 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.45 BNO: Neuws- en econ. ber. 13.05 De Ro mancers, soliste en gram. 14.00 Omroeporkest, solist en gram. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Cau serie „Het volkslied". 16.30 Altviool met piano. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 John Kristel en orkest. 18.15 Causerie „Het Jodenvraagstuk". 18.30 Gram. 18.45 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (N.S.B.). 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Gerard Lebon en orkest. 19.45 Reportage. 20.00 Gerard Lebon en orkest. Vanaf 20.15 voor Radio-Centrales met lijnverbinding. 20.15 De Melodisten en solist. 21.00 Gram. 21.45 BNO: Bér. 22.00 BNO: Toelichting op het Weer- machtsbericht. 22.10—22.15 Avondwijding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3