PHOVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT VRIJDAG 12 DEC. 1941 DUITSGHLAND EN ITALIË IN OORLOG MET DE VER. STATEN. abonnementsprijs 19 et per w«ek of 2.43 per kwartaal Franco per post .2.68 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 cent 'ADVERTENTIEPRIJS 3 Van 1—5 regels 1.65. Iedere regel meer 83 cent. Bi) abonnement speciale prijs. Kleine advertenties: van 16 regels 0.55. Iedere regel meer 11 et. <max. 8 regels). „Brieven, of adres bureau van dit blad'* 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG DirectieF. van-Ge Velde, P. B. den Boer 184ste JAARGANG. NUMMER 293 De BUREAUX van de Provinciale ïeeuwsche Courant rijn gevestigd te VtlSSINGEN Redactie en 'Admini stratie Walstr. 68-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londenscbe Kaal 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825. Administratie telefoon 189 GOES: Red. en Admlnistr. Turfkade vl5, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 OOSTBTJRG Redactie en Adminl- etratle Breedestraat 45, telefoon 103 SOUBURG Kanaalstraat 45, tel. 86 Hoofdredacteur J. C. Visser, Vlissingen breskens: Dorpsstraat 85, tel. 21 Militair bondgenootschap tusschen Duitschland, Italië en Japan. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken heeft Donderdagmid dag den Amerikaanschen zaakgelastigde een nota der Duitsche regeering overhandigd, waarin geconstateerd wordt, dat de regeering der Ver- eenigde Staten van schendingen der neutraliteit is overgegaan tot open lijke oorlogshandelingen tegen Duitschland en daarmede pracüsch den oorlogstoestand heeft geschapen. „De Duitsche regeering", aldus de nota, „verbreekt derhalve de diplo matieke betrekkingen met de Vereenigde Staten van Amerika en ver klaart dat onder deze door president Roosevelt veroorzaakte omstandig heden ook Duitschland zich van Donderdag ai beschouwt als in oorlog met de Vereenigde Staten van Amerika. Gistermiddag te 14.30 uur heeft de Italiaansche minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, in het Palazzo Chlgi den Amerikaanschen zaakgelastigde ontvangen en hem de volgende mededeeling gedaan „Zijne majesteit de koning en keizer verklaart, dat Italië zich van heden af in oorlog met de Vereenigde Staten van Amerika beschouwt." In den rijksdag heeft de Fiihrer medegedeeld, dat tusschen Duitschland, Italië en Japan een verdrag is gesloten waarin is vastgelegd, dat deze mogendheden besluiten, den oorlog gemeenschappelijk te voeren. Het verdrag verplicht de partijen niet afzonderlijk, maar slechts gemeen schappelijk te zijner tijd vrede te sluiten met de Vereenigde Staten en Engeland. Duitschland, Italië en Japan verplichten zich voorts ook na den oorlog zoo nauw mogelijk samen te werken ten gunste van het tot stand brengen eener nieuwe orde. REDE VAN DEN FUHRER IN DEN RIJKSDAG. „Eeh jaar van de grootste beslis singen staat ons te wachten." „Een jaar van gebeurtenissen van historische beteekenis neigt ten ein de, een jaar van de grootste beslis singen staat ons te wachten". Aldus begon de Füh'rer gisteren zijn rede voor den Groot-Duitschen rijksdag.. Hij begon met er op te wijzen, dat het in den herfst van 1940, nadat zijn vredesaanbod door Churchill en diens clique nogmaals was afgewe zen, duidelijk was, dat deze oorlog tegen alle overwegingen van het verstand en tegen alle noodzaak in tot het einde met de wapenen moet worden uitgevochten. Het Duitsche volk en zijn soldaten werken en vechten, zoo vervolgde de Führer, die in dit verband de huidige worsteling beslissend noemde voor de komende 500 of 1000 jaar Duit sche en Europeesche geschiedenis, ja wereldgeschiedenis, en zij doen dit voor de komgnde, voor de verste geslachten. Een historische herzie ning van unieken omvang is ons door den Schepper opgedragen en thans zijn wij verplicht die te vol- trekken, DE STRIJD IN. NOORD-AFRIKA. BIJ het overzicht van de gevechten van het afgeloopen jaar herinnerde Hitier daarop vooral aan den steun, waarmede de Italiaansche bondgenoot halverwege dit jaar begon. Vele maanden, zoo zeide hy, drukte het gewicht van een groot deel der Britsche macht op de schouders van den Italiaanschen staat. Slechts tenge- volge van hun ontzaggelfjke superioriteit op het gebied van zware tanks slaagden de Engelschen er in tijdelijk een crisis in Noord-Afrika te weeg te brengen. Reeds 24 Maart van het afgeloopen jaar evenwel ging een kleine gemeenschap van Duitsch- ItaSaansche formaties, onder leiding, van Rommel tot den tegenaanval over. Hitier schilderde in het kort de stadia van dezen strijd, waar Duitschers en Italianen een zelfden vijand steeds gemeenschappelijk tegemoet traden, zooals eens in Spanje. Omtrent den oorlog tegen Rusland bracht de Führer opnieuw in herinnering dat hg den bittersten nood had gehoorzaamd, toen hij in den herfst van 1939 had besloten een poging te doen door uitschakeling van de acute Duitsch-Ruósische spanning de voor waarde te scheppen voor een algemeenen vrede. De Führer wees op de pacten van bij stand, die Engeland had aangeboden aan de Oostzeestaten, Roemenië enz. Toen was het voor de Duitsche regeering niet slechts een recht, doch ook een plicht ook van haar kant de grenzen van de Duitsche belangen te bepalen. De landen in kwestie moesten overigens tot leedwezen van het Duitsche rijk zelf binnen korten tijd in zien, dat de eenige factor, die de sterkste waarborg kon zijn tegenover het dreigende Oosten, slechts Duitschland was. Hitier releveerde in dit verband den Finschen winteroorlog. Van maand tot maand werd reeds in het jaar 1940 steeds meer het inzicht ver worven, dat de plannen der mannen van het Kremlin bewust aanstuurden op be- heersching en daarmede vernietiging van geheel Europa- Den zomer van 1941 achtte men het gunstigste moment om er op los te slaan. Thans moest een nieuwe Mongolenstorm over Europa razen. Zware wolken begon nen zich boven Europa samen te pakken. Want wat is Europa eigenlijk? Er bestaat geen aardrijkskundige definitie van ons continent, doch slechts een ethnografische en cultureele. Niet de Oeral is de grens van dit continent, doch de lijn, die het levensbeeld van het Westen scheidt van dat van het Oosten. De Führer herinnerde aan den strijd van de Grieken tegen de Perzen en aan de schepping van het Romeinsche keizerrijk, waarmede een Europeesche taak werd ver vuld, om verder te wfjzen op wat de Ger manen, toen de Hunnen over Europa uit zwermden voor het behoud dezer» cultuur hebben verricht. Uit Hellas en Rome ontstond het Avond land en zijn verdediging was thans gedu rende vele eeuwen vooral ook de taak der Germanen. Van dit Europa uit voltrok zich niet slechts de kolonisatie van andere wereld- deelen, maar ook een geestelijke, cultu reele bevruchting, die slechts beseft wordt door dengene, die bereid is de waarheid te zoeken in plaats van haar te verloochenen. Derhalve heeft ook niet Engeland dit con tinent gecultiveerd, maar brokjes der Germaansche bevolking van ons continent zijn als Angelsaksen en Noormannen naar dat eiland getrokken en hebben zfjn ont wikkeling mogelijk gemaakt. Eveneens heeft niet Amerika Europa ontdekt, maar omgekeerd. En al datgene,1 wat Amerika niet uit Europa heeft betrokken kan wel in de oogen van een verjoodscht mengras bewonderenswaardig schijnen, maar Euro pa ziet daarin slechts een blijk van verval in kunst en cultureele levenshouding, het erfdeel van een Joodschen of vernegerden inslag in het'bloed. De Führer schetste nogmaals kort de ontwikkeling, die tot den strijd tegen de Sovjet-Unie leidde, waarbij hg betoogde, dat de voorwaarden voor den Duitschen afweer zoowel in menschen als in materiaal rgkelijk voorhanden waren. Zoo kan ik in het algemeen slechts dit verzekerenal spreekt men ook in de democratieën zeer veel van bewa pening, desondanks wordt daarvoor; in het nationaal-socialistische Duitsch land nog altgd meer gewerkt. In- het verleden was het zoo en tegenwoordig is dit niet anders. Ieder jaar zal men ons met vermeerderde en vooral ook betere wapens daar vinden, waar de beslissingen vallen. KRACHT DER BOLSJEWISTEN NIET ONDERSCHAT. Als de publicisten in onze democratische kranten thans verklaren, dat ik mg by nauwkeuriger kennis van de kracht van den bolsjewistischen tegenstander nog wel eens zou hebben bedacht, alvorens tofe den aanval over te gaan, dan miskennen zij de situatie evenzeer als mgn persoon. Ik heb geen oorlog gezocht, maar integendeel alles gedaan om hem te vermgden. Ik zou evenwel plichtvergeten en gewetenloos handelen, als ik ondanks de wetenschap, dat de wapenen onvermgdelgk moesten spreken, zou verzuimen de eenig mogelgke consequentie daaruit te trekken. Met het oog op den omvang van het gevaar, die ons wellicht eerst thans in geheel zijn uitgestrektheid bewust is geworden, kan ik God slechts danken, dat hij mijn geest op het juiste oogenblik heeft verlicht en mij de kracht heeft gegeven om datgene te doen, wat moest worden gedaan. Daar aan danken niet slechts millioenen Duit sche soldaten hun leven, maar ook Europa zgn bestaan. Want dat mag ik thans wel zeggen als deze golf van meer dan 20.000 tanks, honderden divisies, tienduizenden stukken geschut en vergezeld van meer dan 10.000 vliegtuigen, onvoorzien in be weging was gesteld via Duitschland, zou Europa verloren zgn geweest. EUROPEESCH FRONT. Het lot heeft een reeks van volkeren bestemd om door het offer van hun bloed dezen aanval te voorkomen, respectievelijk hem op te vangen. Als Finland niet ter stond had besloten voor de tweede maal naar de wapenen te grijpen, dan zou de gezapige burgerlgkheid der andere Nodrd- sche staten snel haar einde hebben gevon den. Ais het Duitsche rijk dezen tegen stander niet tegemoet getreden was met zgn soldaten en wapens, zou een stroom over Europa zijn losgebroken, die aan het belachelijke Britsche denkbeeld der hand having van het Europeesche evenwicht in geheel zijn geesteloosheid en stupide tra ditie een eind zou hebben gemaakt. Als Slowaken, Hongaren en Roemenen niet de bescherming van deze Europeesche wereld mede op zich hadden genomen, dan zquden de bolsjewistische horden als de Hurinen- zwerm van een Attilla over de Donaulan,- den hebben geveegd en zouden thans aan de oevers van de Jonische zee Tartaren en Mongolen de herziening van het verdrag van Montreux afdwingen. Als Italië, Span je en Kroatië hun divisies niet hadden ge zonden, dan zou niet de afweer van een Europeesch front zgn ontstaan, die als proclamatie van het begrip van het nieuwe Europa zijn propagandistische kracht ook óp alle volkeren liet uitstralen. Als gevolg van dit veelbeteekenend in zicht zgn uit Noord- en West-Europa de vrijwilligers gekomen t Noren, Denen, Ne derlanders, Vlamingen, Belgen enz. Ja zelfs Franschen, die aan den strgd der verbonden mogendheden van de as in den waarsten zin des woords het karakter van den Europe eschen kruistocht geven. Het oogenblik is nog niet aangebroken om te spreken over het ontwerp en de lei ding van deze veldtocht. Evenwel meen ik reeds thans, in dezen geweldigs ten strijd van alle tijden, in enkele zinnen te mogen wijzen op het bereikte. DE BOLSJEWISTISCHE VERLIEZEN. Hier bracht de Führer nogmaals in korte woorden de belangrijkste data van den veldtocht in het Oosten in herinnering. Op 1 Decenlber bedroeg het totale aantal Sovjet-Russische gevangenen 3.806.865, het aantal buitgemaakte of vernietigde tanks beliep 2L391, dat der stukken ge schut 32.541 en dat der vliegtuigen 17.322. Sedert het uitbreken van den strijd in het Oosten werden 2191 Britsche vliegtuigen neergeschoten. De marine bracht 4.170.611 ton tot zinken en de luchtmacht 2.346.180, dus in totaal 6.516.791. Dit zgn nuchtere feiten en wellicht droge getallen. Maar achter deze ge tallen zgn de prestaties, offers en ont beringen verborgen, staan de helden moed en de doodsverachting van mil lioenen der beste mannen van ons eigen volk en van de met ons verbon den naties, de Duitschers en de Fin nen, de Italianen, Slowaken, Hongaren en Roemeenen, de Kroaten, de vrijwil ligers, uit de Noord- en West-Europee- sche 'landen, alles t. zamen de sol daten van het Oostelijk front. DE DUITSCHE VERLIEZEN. Hitier somde vervolgens de verliezen op van 22 Juni tot 1 December heeft het Duitsche leger verloren 158.773 doo- den, 563.082 gewonden en 31.191 vermis ten, de luchtmacht 3231 dooden, 8453 ge wonden y 2028 vermisten, de marine 310 dooden, 232 gewonden en 115 vermisten. De Duitsche weermacht in totaal dus 162.314 dooden, 571.767 gewonden en 33.334 vermisten. Aan dooden en gewonden dus iets meer dan het dubbele van het aantal in den slag aan de Somme tijdens den wereldoorlog, de vermisten iets minder dan de helft van het toenmalige getaL Hitier schetste vervolgens nog eens de voorgeschiedenis van den Poolschen veld tocht, in welk verband hij de voorstellen citeerde, welke ter regeling van het ge schil werden gedaan en afgewezen. De Führer brandmerkte den president der Vereenigde Staten als den uitsluitend verantwoordelijke voor de ontwikkeling, welke leidde tot het uitbreken van den oorlog. Eén man was er, aldus Hitler, die met dulvelsche gewetenloosheid geheel zgn invloed in het geding bracht om Polen in zijn verzet te stijven en iedere kans op verzoening uit te schakelen. De rapporten, die de toenmalige Poolsche gezant te Washington, graaf Potocki aan zgn regeering te Warschau zond, zijn documenten, waaruit angst wekkend duidelijk bljjkt in welke mate een enkele man en de krachten, die hem voortdreven, beladen zijn met de verantwoordelijkheid van den twee den wereldoorlog. Ten aanzien van de houding van Duitsch land jegens Amerika zeide Hitler i 1) Duitschland Is wellicht de eenige groote mogendheid, die noch in Noord-, noch in Zuid-Amerika ooit een kolonie heeft bezeten of politieke activiteit heeft ontplooid, tenzij dan door' de emigratie van vele millioenen Duitschers en hun medewerking, waaruit het Amerikaansche continent en vooral de Ver. Staten slechts voordeel hebben getrokken. 2) Het Duitsche rgk heeft in de geheele geschiedenis van het ontstaan en bestaan der Ver. Staten nooit een politiek afwij zende of zelfs vijandige houding aangeno men, maar wel met het bloed van vele zijner zonen medegeholpen aan de verde diging van de Ver. Staten. 3) Het Duitsche Rijk heeft aan geen enkelen oorlog tegen de Ver. Staten zelve deelgenomen, maar wel werd het in 1917 door de Ver. Staten den oorlog aange daan. 4) Ook overigens bestaan er geen tegen stellingen tusschen het Amerikaansche en het Duitsche volk. De verscheidenheid van staatsvorm was altijd al aanwezig. Zij kan echter in het geheel niet als reden voor vijandelijkheden in het leven der i volken worden genoemd, zoolang niet een staatsvorm er naar streeft buiten het hem van nature aangewezen gebied in te grijpen in andere gewesten. Tusschen belde staten ligt een oceaan. De diver genties tusschen het kapitalistische Ame rika en het bolsjewistische Rusland zou den, indien althans deze begrippen iets waars bevatten, aanzienlijk grooter moe ten zijn, dan tusschen het door een presi dent geleide Amerika en het door den Führer geleide Duitschland. Het is evenwel een feit, dat de beide historische conflicten tusschen Duitsch land en de Kgr, Staten, zg het ook ge ïnspireerd door dezelfde kracht, uitsluitend ontketend werden door twee mannen uit de Ver. Staten, n.L president Wilson en Franklin Roosevelt. Hitler schetste de verschillen in levens opvatting en -houding tusschen hem en Roosevelt om te vervolgen En toch hadden wij beiden iets gemeen De Ver. Staten hadden 13 mlllioen werk- loozen, Duitschland 7 millioen en overi gens nog 7 millioen arbeiders, die geen vollen werktijd hadden.- In beide staten waren de openbare geldmiddelen in ver warring en de achteruitgang van het al gemeen economisch leven kon nauwelijks tegengehouden worden, naar het scheen. Terwijl evenwel thans in het Duitsche rijk o..der nationaal-socialistische leiding binnen weinige jaren een ontzaglijke voor uitgang in leven, bedrijf, cultuur, kunst, egz. begon, zag president Roosevelt geen kans in zijn eigen land ook slechts de ge ringste verbeteringen tot stand te brengen. Een dreigende oppositie vormde zich boven het hoofd van dezen man. Het is in teressant in dit verband de rapporten van den Poolschen gezant Potocki uit Wa shington, die er steeds weer op wyst, dat Roosevelt, het gevaar voor ineenstorting van zijn geheele economische kaartenhuis volkomen beseft, en derhalve in Ieder ge val behoefte heeft aan afleiding op het ge bied der buitenlandsche politiek. Hij werd daarin versterkt door den kring van Joden uit zgn omgeving. OPHITSINGSPOLrnEK. Zoo begint dan de invloed van den Ame rikaanschen president in toenemende mate de strekking te krijgen tot het teweeg brengen van conflicten of versterken van bestaande geschülen. In ieder geval poogt hg te beletten, dat conflicten een vreed zame oplossing vinden. Jarenlang koestert deze man slechts den wensch, dat ergens ter wereld strijd uitbreekt, het liefst in Europa, waardoor hij gelegenheid krijgt door het Amerikaansche bedrijfsleven met een der strijdende partijen te verbinden een politieke ineenstrengeling van belangen tot stand te brengen, die de gelegenheid bood Amerika nader tot dit conflict te brengen en daardoor de aandacht van zgn kreupele, economische politiek in het bin nenland af te leiden naar het buitenland. Bijzonder uitdagend wordt zgn optreden in dezen zin tegen het Duitsche Rijk. Van 1937 af kwam er een aantal redevoeringen, waarin deze man stelselmatig begint het Amerikaansche publiek tegen Duitschland op te hitsen. Hij dreigt met invoering van een soort quarantaine tegen de z.g. auto ritaire staten. By de uitvoering van deze politiek van haat en ophitsing, die presi dent Roosevelt nu voortdurend oproept, roept hy den Amerikaanschen ambassa deur uit Berlijn naar Washington om rap port uit te brengen. Sindsdien zijn de beide staten nog slechts door zaakgelastigden vertegenwoordigd. In November 1938 be gint hg stelselmatig en opzettelijk iedere kans op een politiek van verzoening in Europa te saboteeren. In Januari 1939 dreigt deze man voor het congres met alle maatregelen, met uit zondering van oorlog, tegen de autoritaire staten op te treden. In Maart 1939 be gint hg mee te praten over de interne Europeesche aangelegenheden, die den president der Ver. Staten in het geheel niet raken. Ja, de heer Roosevelt gaat nog verder. In strijd met alle bepalingen van het volkenrecht, verklaart hg regeeringen, die hem niet bevallen, niet te erkennen. Ja, eindelgk gaat hij zoover, dat hg onrecht matig verdragen sluit, die hem dan zelfs het recht geven vreemde gebieden eenvou dig te bezetten. Op de plaats van Roosevelt zat mevrouw de echtgenoote. Zg weigerde te leven in een wereld, zooals wij die bezitten. Dat is tenminste begrijpelijk. Want dit is èen wereld van den arbeid, niet een van be drog en oplichterg. Na een korte onder breking echter zet de man van deze dame daartegenover 4 November 1939 de wijzi ging van de neutraliteitswet door op een wijze, waardoor het verbod tot uitvoer van' wapenen wordt opgeheven en wel ten gunste van een eenzgdige leverantie aan de tegenstanders van Duitschland. Reeds dezelfde maand erkent hij een troep Pool sche emigranten als zgn. uitgeweken re geering, ofschoon hun eenige politieke basis een paar millioen uit Warschau mee genomen Poolsche goudstukken was. Reeds 9 April gaat hg verder en kondigt nu de blokkeering van de Noorsche en Deensche saldi af, ofschoon hij precies weet, dat bgv. de Deensche regeering in haar financieel beheer in het geheel niet gadegeslagen, laat staan gecontroleerd wordt door Duitschland. Naast de verschil lende uitgeweken regeeringen erkent hij nu ook nog een Noorsche, een Nederlandsche en een Belgische. DE WARE GEZINDHEID. Maar -de ware gezindheid van dezen man treedt pas aan den dag in een tele gram van 15 Juli 1940 aan den Franschen premier Reynaud. Hg deelt hem mee, dat de Amerikaansche regeering de hulpverlee ning aan Frankrijk zal verdubbelen, op voorwaarde, dat Frankrgk den strijd tegen Duitschland voortzet. Want nu overvalt hem de angst, dat zgn bewapening, waar mee milliarden zgn verkwist, binnenkort als puur bedrog wordt doorzien, voor het geval in Europa dè vrede tot stand komt, aangezien niemand Amerika aanvalt, als dit het zelf niet uitlokt. STAP VOOR STAP. Na Juli 1940 nemen de maatregelen van Roosevelt om zelf den weg tot den oorlog te vinden steeds meer toe. Reeds in Augus tus 1940 wordt een gemeenschappelgk militair program voor de Ver. Staten en Canada opgesteld. In. September 1940 na dert hij den oorlog nog meer. Hg staat aan de Engelsche yloot 50 torpedojagers yan De strijd om den laatsten verdediging*- gordai van Moskou. Stuka's nemen de sovjet-stellingen als doelwit van hun vernietigende projectielen Atlantic-Holland de Amerikaansche vloot af, waarvoor hg overigens militaire steunpunten op de Britsche bezittingen van Noord- en Midden- Amerika overneemt. Zooals ook algemeen gesproken, eerst het nageslacht een punt zal ophelderen, te weten in hoeverre bg al dezen haat tegen het sociale Duitschland ook nog de bedoeling een rol speelt het Britsche rgk in het uur van verval zoo veilig en ongevaarlgk mogelijk te kunnen overnemen. Als nu Engeland niet meer in staat is de Amerikaansche leveranties contant te betalen, dringt hij het Amerikaansche volk de leen- en pachtwet op. In Maart 1941 gaat deze man weer een stap verder, daar Duitschland in geen geval te bewegen is tot reactie op zyn voortdurende onbeschoft heden, SCHENDING VAN HET VOLKENRECHT. Reeds 19 Dec. 1939 hebben Amerikaan sche kruisers binnen de veiligheidszone de Columbus aan Britsche oorlogsschepen in handen gespeeld. Hg moest tot zinken worden gebracht. Denzelfden dag werkten Amerikaansche strijdkrachten mee, bij de poging om het Duitsche schip „Arauca" op te brengen. Op 27 Januari 1940 lichtte de Amerikaansche kruiser „Trenton" weer in strijd met het volkenrecht de vijandelijke strijdkrachten ter zee in omtrent bewegin gen van de Duitsche koopvaarders, „Arau ca", „La Plata" en „Wangoni". Volkomen in strijd met het volkenrecht vaardigde hg 27 Juni 1940 een bemerking in de vrijheid van beweging voor buitenland sche koopvaardijschepen in Amerikaansche havens uit. In November 1940 liet hy de Duitsche schepen „Phrygia", „Idarwald" en „Rheln" zoolang achtervolgen door Amerikaansche oorlogsschepen, tot deze booten zich zelf tot zinken moesten brengen om den vijand niet in handen te vallen. Op 13 April 1941 volgde de bepaling, waarbij de vaart door de Roode Zee aan Amerikaansche schepen werd geoorloofd om de Britsche legers in het Nabge Oosten te ravitailleeren. In Maart waren Intusschen reeds alle Duitsche schepen door de Amerikaansche autoriteiten in beslag genomen. Dezelfde president verwelkomt 27 Maart de „Poetschistenkrieg" van Simowitsj en consorten, die door agressie te Belgrado aan het roer is gekomen, nadat de wettige regeering ten val was gebracht. President Roosevelt had reeds maanden te voren ko lonel Donovan naar den Balkan gezonden met de opdracht daar te probeeren te Sofia en Belgrado een opstand tegen Duitschland en Italië tot stand te brengen. Van half April af, wordt bovendien het Westelijk deel van den Atlantischen Oce aan nog sterker bewaakt door Amerikaan sche patrouilles, die berichten aan Engel- schen geven. Roosevelt levert 26 April 20 snelbooten^. aan Engeland en tevens worden voortdu rend Britsche oorlogsschepen in Ameri kaansche havens hersteld. Op 4 Juni komen Amerikaansche troe pentransporten op Groenland aan. En 9 Juni komt het eerste Engelsche bericht, dat een Amerikaansch oorlogsschip op be vel van president Roosevelt een Duitsche onderzeeër by Groenland met dieptebom men heeft bestreden. Wederom in stryd met het volkenrecht worden de Duitsche saldi in de Ver. Staten 14 Juni geblokkeerd. Amerikaansche strijdkrachten bezetten in den nacht van 6 op 7 Juli IJsland, ge legen in het Duitsche gevechtsgebied. Roo sevelt hoopt daardoor beslist 1. Duitschland eindeiyk tot den oorlog te dwingen en 2. anders den Duitschen duikbootenoor log waardeloos te maken, evenals in 1915 1916. Op hetzelfde tijdstip zendt hij aan de Sovjet-Unie een belofte omtrent Ameri kaansche hulp. Plotseling maakt de minister van ma rine, Knox, 10 Juli bekend, dat de Ver. Staten bevel hebben gegeven om op de oorlogsschepen van de as te schieten. Op 4 September opereert de Amerikaansche torpedojager „Greer" overeenkomstig het hem gegeven bevel op den Atlantischen Oceaan met Engelsche vliegtuigen op Duitsche duikbooten. W dagen later merht een Duitsche on-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1