r Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 11 December 1941 10 jaar nationaal-socialistische beweging. De legerberichten van gisteren, Met Duitschland voor een nieuw Europa. DE TIJGER Plechtige samenkomst in Den Haag. REDEVOERINGEN VAN Ir. MUSSERT EN PROF. GOEDEWAAGEN. Met het oog op de herdenking van het tienjarig bestaan der nationaal-socialisti sche beweging werd in de groote zaal van Pulchri Studio te Den-Haag een plechtige samenkomst voor genoodigden gehouden. De plaatsvervangend leider van de N. S.B., de heer C. van Geelkerken, leidde de bijeenkomst en sprak het welkomst woord, waarna prof. dr. T. Goedewaagen sprak over. „politiek en cultuur". De basis van allen arbeid der overheid ten aanzien van de cultuur (het woord hier in den engeren zin van „volksvoor lichting en kunsten" opgevat) ligt in de idee, dat cultuur een zelfstandig werkend orgaan is, een arbeid van den scheppen den mensch met eigen karakter en geen aanhangsel van politiek beheer. Er is geen staatscultuur door ambtena ren gedragen en geschapen. De cultuur is vrij in den zin dier vrijheid, die luistert naar de wetten van het eigen wezen, het eigen begrip. Om zich evenwel vrij en naar eigen wet ten te kunnen uitleven behoeft de cultuur den steun, de stuwing, en het-toezicht van den staat. Hoe en in welken, zin de staat dit doet, hangt geheel af 'van de wereldbeschou wing die hem beheerscht. De cultuurpolitieke taak van het natio- naal-socialisme omvat tweeërlei een cul- tureele en een socialistische doelstelling. Prof. Goedew:1 agen eindigde met te ver klaren, dat wij een volk en een tijdvak tenslotte niet afmeten naar zijn bureau cratische machine, noch ook naar de so ciale toestanden die zij voortbrengen, maar naar hun cultuur. Wij, nationaal-socialisten, zien cultuur niet als spel, maar als hoogste levens uiting van een volk. Daarom willen wij geen cultuur, bestaande uit paria's en snobisten, maar socialisme, binding van allen aan allen en verantwoordelijkheid van allen voor allen. rede van ir. mussert. Na prof. Goedewaagen sprak de leider der N.S.B. ir. A. A. Mussert, ovér volksche kunst in Nederland. Deze wees erop dat het bij de volksche kunst aan komt op den geest, waaruit een volk leeft. Ons volk is een Germaansch volk en waarlijk niet het minste. Spr. gelooft aan de zending van het Germaansche ras als het krachtigste dra gende element van het nieuwe Europa, en aan de mogelijkheid, dat het Nederland- sche volk, als deel van dit Germaansche ras tot nieuwen ongekenden bloei zal gere ken. Hij gelooft ook dat de scheppings kracht van het Nederlandsche volk onge broken is. Wanneer wij de geschiedenis der Ger maansche volkeren overzien, voor zoover wij er voldoende kennis van dragen om daaruit leering te trekken voor onze toe komst, dan zgn er, wanneer wij van de grijze oudheid afzien, eigenlijk slechts twee perioden te onderscheiden, nl. de pe riode van de middeleeuwen in den meest uitgebreiden zin des woords, nl. van 500 tot 1500 en de tweede periode van 1500 tot heden. Deze tweede pei'iode loopt nu af en een derde periode is aanstaande. Wtf aan schouwen de. geboorte daarvan. De eerste periode van 5001500, dat duizendjarig rijk, kenmerkte zich door ge bondenheid, de gebondenheid aan de toen maals het kerkelgk en maatschappelijk 'le ven beheerschende roomsch-katholieke kerk die in haar taal (het Latijn) en in haar ritus een eenheid schiep en bleef bewaren, waardoor het middeleeuwsche leven 'in groote trekken eenzelfden stijl vertoont, ondanks typisch landelijke of plaatselijke verschillen. Denk aan den Romaanschen kerkstgl, die in Duitschland overheerschte en aan de latere gothiek, die in Frankrijk bloeide. De koepel, die de kerk over de ge- heele samefileving welfde, de stijl van leven, de indeeling in maatschappelijke standen, die tevens staatsorganen waren (de „standen" of „staten") de katholieke levensovertuiging en levensinhoud, de bloeiende handwerkkunst, waardoor de ar beider niet een verlengstuk der machine is, maar een denkend en zelfstandig schep pend vakman en zelfs vaak een groot kunstenaar in zijn vak was, het gilde-on- derwijs, de traditioneele levensgewoonten als kleeding, dit alles toovert voor onzen geest in onze herinnering een wereld, waarin een schoone schijn heerschte, waar door -het een lust geweest moet zijn om te leven. Deze wereld was hevig roman tisch, niet alleen het leven van den ridder* maar ook dat van den geestelijke, van den «kluizenaar, van de non envan den handwerker. Op bgkans elk- gebied was namelijk gelijdelijk verval ingetreden, zoo wel op kerkelijk als maatschappelijk ge bied. Het verschijnsel van afgeleefdheid, van ontbinding, van verval was, wat het standsverschil betreft, aldus spreker, reeds eeuwen lang aan den gang eer de Fransche revolutie later aan het standsverschil ook formeel een einde maakte. Van ongeveer 1500 tot in onze dagen is het eigenlgk één tijdperk, nl. dat van het losknoopen van den band, die gedurende duizend jaren de geheele cultuur omwik- keld had de christelijke katholieke idee. En het is tevens het losknoopen van aller lei vormen van traditie, gewoonte, recht, staatsorganisatie, cultuur, enz. Het kapitalisme wordt bovendien meer en meer overheerschend en meer en meer volksuitbuitend. Van mercantiel kapitalis me komt het tot industrieel kapitalisme en ten slotte tot universeel kapitalisme. De Fransche revolutie baart Napoleon en Napoleon draagt het democratische li beralisme over geheel Europa. Wel be schouwd is dit liberalisme eigenlijk het eindresultaat, waartoe het ontbindings proces van de middeleeuwsche cultuur ge leid heeft. De samenhang in zijn geheel verwerd meer en meer tot een stgllooze ongebon denheid, die tot volkomen willekeur ont aardde en in belachelijkheid ten gronde ging door het gedoe van charlatans en zielszieken, die de kunst via kubisme en futurisme de luiers van het dadaisme om bonden. In de bouwkunst werden klompen van gewapend beton neergekwakt zonder eenig besef van Ign of verhouding. Tomatenkas- sen werden opgestapeld vijf hoog en men noemde dien stapel een beursgebouw. De beeldende kunsten fabriekten wangedroch ten. Zelfs waren er uitingen van moderne componisten, die niets meer waren dan op intellectueele wijze in elkaar geschroefde bizarre wanklanken. Werkelijk groot too- neel werd meer en meer zeldzaam. Eindeloos geklets over onzinnige ziels problemen kwam er voor in de plaats. Zoo was alles eigenlijk al reeds voor den we reldoorlog van 19141918 kapot gemaakt, uit elkander gescheurd, dood geloopen en dus ten prooi. Ten prooi aan het super- kapitalisme. Ten prooi aan het communis me. Het cultuurlooze tijdperk leek aan staande, ja onafwendbaar. Het is de historische roeping van het nationaal-socialisme en het fascisme om dezen dreigenden ondergang af te wenden en den grondslag te leggen voor een nieu we periode in het leven der Europeesche volkeren, waarvan niemand kan zeggen of zij vijf of tien eeuwen zal duren, maar waarvan wij nu reeds weten, dat zij het tijdperk zal zijn van de volksche cultuur. De ondergang van het tweede tijdperk bergt in zich de belofte van het ontluiken van het derde tijdperk. Het. volk moet zgn gebondenheid aan zijn ras en aan zgn bodem weer bewust worden. Zijn denken en handelen moeten zich richten naar de wetten der schepping. Dan zal ontstaan die vrijheid in gebonden heid, die noodig is om tot den nieuwen stijl te geraken, geboren uit de volksziel. Vol gens deze nieuwe stijl zal een volkscul tuur ontstaan die tot volksverheffing leidt. Voortgaande zeide spreker In den Ne- derlandschen staat, die een germaansche nationaal-socialistische staat zal zijn, zul len gewesten tot nieuwen opbloei komen. En binnen de gewesten zullen streken, dorpen, steden ieder hun eigen karakter dragen. Maatschappelijk zal de orde hersteld worden door de instelling van levenskrin gen, corporatiën, kamers, gilden of hoe zij verder ook genoemd zullen worden. Rassenleer en volkskunde, bloed en bo dem zijn bovendien waarden, die de nieu we orde mede moeten helpen tot stand te brengen. De nieuwe stijl der volksche gebonden- beid zal voor eeuwen richtsnoer zijn voor de cultuur en hafcr tot ongekenden bloei brengen. Wil het nieuwe tijdperk der volksche cultuur aan zijn roeping beant woorden, dan zal het moeten staan in het teeken van de vrijheid in gebondenheid. Het is onze taak daarvoor de grondslagen te leggen, nu reeds in dezen tijd en er is daarbij duidelijk te onderscheiden het be waren. van. het oude cultuurgoed, dat tot ons gekomen is en het leggen van hechte fundamenten voor het nieuwe dat komen gaat. Stel bodem en taal van een volk veilig en organiseer de beroepsstanden en al het andere zal daaruit voortvloeien. Tot de belangrijkste taken, die te ver richten zijn, behoort het opvullen van de leegte, die er nu is tusschen overheid en volk, eèn leegte, die men na het wegvallen der bindingen uit vorige eeuwen, heeft trachten te vullen met politieke partijen, welke aan eigen zonden en tekortkomin gen zijn ten gronde gegaan. Het gezin en de beroepsstand zijn de beide zedelijke wortelen van den staat. Beroepsstanden, corporatief samenbindend diegenen, die in bepaalde opzichten het volk te dienen hebben, zijn onontbeerlijk. Dus ook corporatiën van hen, die tot roe ping hebben kunsten en wetenschappen te bevorderen. Ten nauwste zullen zij verbonden worden 3 met de gilden van het ambacht. De cultuurkamer heeft tot doel de noo- dige bindingen te vormen. En zoo staan wij dan aldus ir. Mus sert aan het begin van een nieuw tgd- vak in het leven van ons werelddeel. Dezelfde klokken, die nu beieren boven onze hoofden, zullen eens het jaar 2000 inluiden. Dan zal er zijn een nieuw Euro pa, een veilig, welvarend, cultureel op on gekende hoogte staand Europa. Zal er dan in dat Europa zijn een Nederlandsch volk? Zal dit volk deel hébben aan welvaart en cultuur? Zal het voorgaan in alle cultu- reele uitingen, die voortkomen uit zijn ge aardheid, uit de goede eigenschappen van hoofd, hart en hand, die het kenmerkte door de eeuwen heen Een stem in ons zegt: ja, dat zal zijn. De oude geestkracht zal herleven voller dan ooit. Het volk, waarvan wij zonen en dochteren zijn, zal blijven bestaan. Aan ons de taak het te leiden door de grootste revolutie van alle tijden naar de wederop standing in het tijdperk van welks drem pel wij staan. In Godsvertrouwen, voor waarts voor volk en vaderland. Krachtig en langdurig applaus volgde op deze rede. De heer Van Geelkerken sloot hierna de samenkomst. Bestrijding van rijwieldiefstallen. Binnenkort in alle gemeenten desbetreffende bepalingen in de plaatselijke politie-verordeningen. De secretaris-generaal van het departe ment van justitie heeft er de aandacht van zgn ambtgenoot van binnenlandsche zaken op gevestigd, dat het aantal rijwieldief stallen onrustbarend stijgt. In Verband hiermede heeft laatstgenoemde secretaris generaal aan de burgemeesters verzocht te willen bevorderen, dat de eventueel in dè algemeene politieverordeningen voor komende bepalingen betreffende het on beheerd lateh van rijwielen, met de meeste nauwgezetheid worden nageleefd. Móchten in de gemeenten zoodanige bepalingen nog niet zijn vastgesteld, dan wordt in over weging gegeven deze alsnog in de veror dening op te nemen. Een gevolg hiervan zal wel zijn, dat binnen zeer korten tijd in alle plaatselijke politieverordeningen bepalingen dienaan gaande worden opgenomen. Vervaardigen en aanschaffen van generator-installaties. Van bevoegde zijde deelt men ons het volgende mede Op grond van de generator en tankgas- beschikking 1940 no. 1 is het vervaardi gen, het afleveren, alsmede het gebruiken van een gasgeneratorinstallatie verboden zonder een verguhning van den directeur van het bureau generatoren en tankgas. Het vervaardigen van een generatorinstal latie van eigen fabricaat voor eigen ge bruik is derhalve eveneens verboden zon der voorafgaande vergunning. In den vervolge zal, behoudens in bij zondere gevallen waarin de constructie nieuwe gezichtspunten opent, geen fabri- catievergunning meer worden verleend voor het fabriceeren van generatoren be stemd voor éigen gebruik doch uitsluitend voor het fabriceeren van generatoren, wel ke in serie zullen worden vervaardigd. Vernieuwing van het onderwijs. vormingscursussen voor leerkrachten en leden van het rijksschooltoezicht. Te beginnen met Januari 1942 zullen regelmatig door het departement van op voeding, wetenschap en cultuurbescher ming-vormingscursussen worden georgani seerd voor leerkrachten bg het voorberei dend hooger- en middelbaar onderwijs, het lager onderwijs en het nijverheidsonderwijs, alsmede voor de leden van het rijksschool- toezicht. Op deze byeenkomsten, waarvoor het rijk aan de deelnemers reis- en verblijfkos ten vergoedt, zullen voorstellen en maatre gelen ten aanzien van de vernieuwing van het onderwijs besproken worden. De eerste cursus, waarop het onderwijs in het Neder landsch zal worden beh-ndeld, vindt plaats in den loop van Januari. Op dj volgende cursussen .zal o.a. het onderwijs in geschiedenis, biologie, aardrijkskunde, en heemkunde enz. worden besproken, terwijl naast deze bijzondere cursussen andere woeden georganiseerd, waar vernieuwing van opvoeding en onder wijs in algemeenen zin behandeld zullen worden. Belangstellenden, die tot een der ge noemde categoriën behooren en die aan deze vormingscursussen wenschen deel te nemen, kunnen zich, onder vermelding van den leergang, waarvoor zij in aanmerking wenschen te komen, reeds nu opgeven aan het Departement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming, afdeeling Kabinet, O'ostduinlaan 2, 's-Gravenhage. Het Uquidatlebesluit. schrijven van den wnd. secretaris-generaal van fin ancien. De wnd. secretaris-generaal van het de partement van financiën heeft een schrij ven gericht tot de directeuren der .djrecte belastingen, invoerrechten en accijnzen, in zake het liquidatiebesluit 1941. In dit schrijven worden de inspecteurs der directe belastingen en die der registra tie gemachtigd te beschikken op verzoeken: 1. Tot verlenging .van den termgn voor het nemen van het besluit tot ontbinding van een naamlooze vennootschap uiterlgk tot het einde van het kalenderjaar 1941. 2. Tot verlenging van den sub. 1 ge noemden termijn tot na het einde van het kalenderjaar 1941, indien de belangheb benden het voornemen hebben de naam looze vennootschap naar art. 1 (niet naar art. 6) van het liquidatiebesluit 1941 om te zetten in een commanditaire vennootschap, doch zij de gewijzigde regeling van deze vennootschap, welke in voorbereiding is, willen afwachten. 3. Om een overdrachtstijdstip te mogen kiezen, dat valt na 15 December 1941. De inspecteurs zullen ten aanzien van deze verzoeken een welwillend standpunt innemen. Als overdrachtstijdstip kunnen zij echter geen later tgdstip dan 31 December 1941 toelaten, ook niet indien het besluit tot ontbinding nog na dezen datum zou kunnen worden genomen. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren be kend: Aan het Oostelijk front werden plaatselijke aanvallen van den vgand met succes afgeslagen. Hierbij leed de vgand opnieuw zware, bloedige verliezen. De luchtmacht heeft met sterke strijdkrachten in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front troe penconcentraties, alsmede groepen pantserwagens uiteen gedreven en vliegvelden der bolsjewisten doel treffend gebombardeerd.,. Ook in het gebied rondom Moskou alsmede ten Noordoosten van het Umenmeer leed de vijand door aanvallen van -ge vechtsvliegtuigen aanzienlijke ver liezen. In Noord Afrika duren de zwa re gevechten voort. Duitsche en ïta- liaansche duikbommenwerpers heb ben Britsche colonnes voertuigen en luchtafweerstellingen doeltref fend bestreden. Duitsche jagers heb ben bij Tobroek vgf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. HET ITALIAAN SCHE. Het 556e communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt „In den sector van Solloem is de vijan delijke druk op de door onze troepen be zette stellingen krachtiger geworden. Ten Zuiden van Tobroek duurden de gevech ten voort, waarbij vijandelijke pantser- groepen vernietigd werden. Luchtformaties van de spil hebben met succes nieuwe aanvallen gedaan op aanzienlijke auto- concentraties van den vgand ten Oosten van Bir el Gobi en op rijdende autocolon nes. Verder zgn ook Tobroek en sterke con centraties van pantserafdeelingen ten Oos ten van Tobroek doeltreffend gebombar deerd. In talrgke luchtgevechten werden negentien vijandelijke vliegtuigen neerge schoten, waarvan dertien door de nieuwe Italiaansche jagers en zes door Duitsche jagers. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten door. het afweergeschut van Agedabia en Solloem. Acht onzer vlieg tuigen zijn niet teruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben bom men geworpen op Derna en Bardia. In Bardia zijn twee veldlazaretten, die dui delijk met het Roode Kruis gekenmerkt waren, getroffen, waarbij eenige ver pleegden werden gewond. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de vgan- delijke luchtmacht Trapani aangevallen. De schade is onbeteekenend. Onze vlieg tuigen hebben met duidelijk resultaat doe len op Malta gebombardeerd. Eén onzer schepen, dat met twee duizend Britsche' gevangenen van Libye was vertrokken, is voor de Grieksche kust door een vijande lijke duikboot getorpedeerd. Het reddings werk is in vollen gang". Keuringen voor de Waffen S.S. en Vrijwilligerslegioen Nederland Het Erganzungamt der Waffen S.S., Erganzungsstelle Nordwest Den Haag, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat ver dere keuringen plaats vinden in den tijd van 8 tot 16 December a.s. in Nederland op de volgende plaatsen voor de Waffen S.S. en het Vrijwilligerslegioen Nederland. Mannen van 17 tot 40 jaar worden aan genomen voor den duur van den oorlog, twee of vier jaar.'Voor de ondersteuning der gezinnen, voor zoover het kostwinners betreft, wordt gezorgd. Gratis reisbiljet ten voor de reis van de woonplaats naar de keuring kunnen aangevraagd worden bg de Ergansungsstelle Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Biljetten voor de terugreis worden uitgereikt op de plaats van de keuring, onverschillig of de sollicitant wordt aangesteld of niet. De keuringen vinden plaats op 8 De cember om 9 uurx in Den Haag, Wehr- machtsheim, Kazernestraat en om 15 uur in Rotterdam, „Deutsehes 'Haus", op 9 De cember om 10 uur in Utrecht, Deutsehes Haus en om 15 uur in Amsterdam, Deut sehes Haus, op 10 December om 11 uur in Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat en om 16 uur in Groningen, Concerthuis, Poelestraat, op 11 December om 11 uur in' Hengelo, Deutsehes Haus en om 16 uur in Arnhem, Deutsehes Haus, op 12 December om 10 uur in Eindhoven, Huize Maria, Kruisstraat en om 16 uur in Maastricht, hotel Momus, Vrijthof, op 15 December om 10 uur in Tilburg, Werkliedenvereeniging, Tuinstraat 68 en om 16 uur in Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45 en op 16 December om 9 uur in Den Haag, Stad houderslaan 134. DADEN. Er is nimmer een tijd geweest dat men met woorden alleen, belangrijke dingen tot stand bracht, altud waren het daden die den doorslag gaven. Het is dan ook aan het geleuter van -de de mocraten te wjjten dat ook in ons land het par lementarisme is vastgeioopen. Woorden, niets dan woorden meenden men te kunnen stellen tegenover de problemen van voor 10 Mei 1940, woorden en papieren beloften, in- plaats van daden. En zij die dader wenschten te stellen? Zij wer den uitgelachen zij kregen geen kan3 te toonen wat zij waard waren. Zij werden uitgekreten voor on-Nederlandsch. En nu? Hoe staat de Z3ak nu? Het grootste deel van ons volk keuvelt rustig verder. De ge sprekken zijn wat heftiger geworden ofmen fluistert, maar dadenen toch is er iets ver anderd. er worden daden gesteld door Nederlan dera en wel door die landgenooten, die reeds voor den lOen Mei 1940 er naar hunkerden de handen uit de mouwen te steken. Het zijn de Nederlandsche nationaal-socialisten die onder het hoongelach van de keuvelende democraten de wapens hebben opgenomen en den strijd hebben aangebonden met de doodsvijanden van onze be schaving; terwijl de leuteraars in het vaderladd elkander sprookjes vertellen over de Engelsche overwinning en naarstig naar de Joden van den Oranje-zender luisteren, doeri duizenden dappere kerels in het Oosten nun plicht bij tientallen graden vorst. Kijk. leuterende landgenooten. dat zün daden, daarvan hangt de toekomst van ons land en.volk af. Dat doen die mannen, die Nederlandsche na tionaal-socialisten. Zij strijden tegen het bolsje wisme. Zij bouwen de" toekomst van het nieuwe Europa, dus ook van ons land. Zij zijn de mannen van de daad. Begrijpt u nu waarom ook uw plaats is in de ge'ederen van deze strijders? Meldt u dan aan bij het Vrijwilligerslegioen .^Nederland", Konin ginnegracht 22, 's-Gravenhage. FEUILLETON 55) DOOR J. REGIS Maurice Wallion verloor twee kostbare seconden om zgn overjas uit te trekken en de vlucht e'lng verdween door een dakluik, zonder om te zien. Toen de journalist het dak bereikte, vond hg het leeg. Aan den eenen kant ontdekte Wallion de omgebogen leuning van een brandladder. Over het gs, dat hier en daar het dak be dekte, gleed hg naar den ladder toe en wierp een blik in de diepte. De man in de blauwe blouse was reeds bijna beneden aangekomen. Wallion zag hem in de sneeuw den ladder afspringen, zich weer oprichten en met lange sprongen naar den straatweg sneHen. HOOFDSTUK XIL Op dood spoor. Wallion klom in een waanzinnig tempo den brandladder af. Rambouillet en eenige stevige kerels kwamen de poort uitge stormd. „Ginds riep Wallion, terwgl hg met zgn vinger naar de vluchteling wees. De huurauto, waarmede de journalist en de Franachman aangekomen waren, stond er nog te wachten. In verband met de. kou had de chauffeur den motor laten draaien. De man sprong met één ruk den auto in, een schreeuw, een korte worsteling en de chauffeur lag bewegingloos op straat, ter wijl de auto, waarin zich een blauwe figuur over het stuur boog, wegvloog en ver dween. Wallion en Rambouillet liepen eenige passen den straatweg op. Na een poosje bleven ze staan en keken ze elkaar aan. „Dat heeft geen zin zei de journalist. Hij hielp den half versuften chauffeur op en rende toen naar de telefoon. Hij tele foneerde naar Villa Rosa, naar de politie in Stocksund en naar den chef der recherche in Stockholm. Directeur Grafferth, Robertson en een dozjjn anderen omringden hem met ver baasde uitroepen en verwarde vragen. Hjj stelde ze snel met een paar woorden gerust en ging naar Allan toe, die op den divan was gaan zitten. Men had hem zjjn jas en vest uitgetrok ken en den linker arm verbonden. Suzanne zat naast hem en hield hem stevig om armd, alsof zg angst had, hem nog een oogenblik zonder haar te laten. „Weest u gerust, mevrouw Chrisman", zei Wallion. „Het gevaar is voorbg. Het is beter afgeloopen, dan onze vijand berekend had. Hoe voelt u zich meneer Chrisman?" Allan verklaarde met matte stem, dat alles in orde was. De journalist wendde zich tot Robertson. „Op welke manier kreeg deze man hier .toegang?" vroeg hg. „Op de eenvoudigste manier van de wereld", antwoordde de regisseur wanho pig. „Hij meldde zich vanmorgen hier aan, deelde mee, cat onze assistent Olson ziek geworden was en bood zich aan om hem te vervangen. Hij.beweerde, van het vak te zijn en had voor de verdere zekerheid een brief van Olsson bg zich. Hier heb ik die De journalist nam een klein vies papier tje van hem aan en las „Ben ziek en deel u mede, dat mgn vriend Andersen bereid is, mg te vervangen. Olsson". Wallion begon te. lachen. „Sprak de kerel goed Zweedsch?" vroeg hg. „Nee, hg radbraakte zoo'n beetje en maakte een zeer gesloten en weinig spraak- zamen indruk. Maar we hadden een man heel erg noodig en toen „Kent u het handschrift van Olsson?" {Wordt vervolgd.). HET OOSTELIJK FRONT NOG SLECHTS VAN TACTISCH BELANG. Het Oostelgkfront is nog slechts van tactisch, niet meer van strategisch belang, naar het D.N.B. van welingelichte zijde verneemt. Van Duitschen kant bestaan voor den winter geen strategische ambities meer. Daarom hebben de frontcorrecties, die thans en mogelijkerwijs in den loop van den winter nog worden volvoerd, uitslui tend tactische beteekenis. Plaatselijk be trekt men stellingen, die de verdediging gedurende den winter gemakkelijker ma ken. Waar ver vooruitgeschoven wiggen een ongunstige positie innemen voor den winter, worden zij op een bepaalde lijn teruggetrokken. Waar gunstiger terrein omstandigheden het betrekken van een stelling op vijandelijk gebied eischen, trekt men voorwaarts. Dinsdag zijn plaatselijke aanvallen van den vijand jnet bloedige verliezen voor den tegenstander afgeslagen, zoo verneemt het D.N.B. 25 sovjet vliegtuigen Neergeschoten. Ondanks de strenge vorst heeft de Duit sche luchtmacht Dinsdag, volgens tot dus ver ontvangen berichten, groote activiteit aan den dag gelegd. In totaal zijn 25 Sov jet-vliegtuigen neergeschoten. CANADEESCH CORVET VERLOREN GEGAAN. Uit Ottawa wordt door den Britsehen berichtendienst gemeld, dat de Canadee- sche minister van marine bekend heeft gemaakt, dat het Canad:esche corvet „Windflowtr" tot zinken 5 gebracht, toen het een convooi begeleidde Men neemt aan, dat 23 opvarenden zgn omgekomen. LEVENDIGE HANDEL OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. .b*richte" omtrent de krijgsverrichtingen m het Verre Oosten en op den Stillen Oceaan lieten niet na den noodigen indruk te maken. De maatregelen, welke Dinsdag ten opzichte van den beurshandel werden afgekondigd, bleven Woensdag onverminderd van kracht. Het gevoel van onbestendigheid, dat Dinsdag tot uiting kwam in beduidend lagere noteeringen, in het buzonrler voor de fondsen, waarin geen vrijen handel is toegelaten, was nog geenszins ver dwenen. De Indische cultuurwaarden waren we derom aangeboden en de kooplust ontbrak ge ntel. zoodat de advieskoersen. welke onder beurstijd werden genoemd, reeds een aanwijzing gaven voor opnieuw lagere noteeringen. voor zoover dan noteeringen tot stand konden komen. Voor scheepvaartpapieren gold hetzelfde en even eens voor olies, zij het dan ook in iets mindere mate. De belangstelling concentreerde zich in het buzonder op de industriepapieren, waarin zich een levendigen handel ontwikkelde. Meer spe ciaal >n de bekende toonaangevende soorten. Daarbij gingen de koersen opnieuw niet onbe langrijk naar boven en tevens konden tamelijk groote schommelingen worden opgemerkt. Uni levers. welke eergisteren op circa 178 uit de nóteeriqg traden, werden gisteren ingezet op 157,2. stegen tot 189, op welk peil aanbod kwam. zoodat een drietal punten verloren ging, maar dit verlies .werd later weer ruimschoots inge haald. De Philipsaandeelen gedroegen zich op overeenkomstige wijze en fluctueerden daarbij voornamelijk tusschen 297 en 303%. Calvé's be wogen zich tusschen 131 en 133%." Van Berkel's tusschen 131 en133. Aku's werden afgedaan tegen prijzen loopende van 162 tot 165. De beleggingsafdeeling was kalm; de Neder landsche Staatspapieren waren niet veel veran derd, maar toch aan den ongeanimeerden kant. De-Duitsche markt was zeer stil. 139 140% 13314 135% 137 142 143 9915/16 9915 16 101 7/16 101% 100% 100 7/16 1017/16 101% 92% 92%—92% 91% 89% 90% SS% 203 190 130 115 156 137 159% 162—165 123 131—135 127 131%—133% 225 174% 185%—191 315 A Amsterdamsche Bank A Incasso Bank A K.M. De Schelde Nat. Bezit A Houthandel Alberts Nederland 1941 4 100 Nederland le lng 1940 4 Nederland 2e lng 1940 4 Nederland met bel. fac. 1940 4 Ned. 1000 1938 (3%) 3 Indië a 1000 1937 3 Indië h f 1000 1937 A 3 A Koloniale Bank A Ned. Ind. Handelsbank C Ned. Handels Mij. A Algemeene Kunstzijde Unie A Van Berkei's Patent C Calvé Delft A Fokker Vliegt. Fabriek A Lever Bros en Unilever A Ned. Ford Auto Mij. A Philips Gloeil. Gem. Bezit A Dordtsche Petr. Ind. Mij. A Kon. Petroleum Mij. Bataafsche Petroleum Mij. Obl A HollandAmerika Lün A JavaChinaJapan Lijn A Kon. Ned. Stoomboot Mij. A Ned. Scheepvaart Unie A Handelsvereen. Amsterdam A Javasche Cultuur Mü. A Ned. Ind. Suiker Unie C Amsterdam Rubber A Deli-Batavia Rubber Mij. A Sumatra Rubber Cultuur A Ver. Ind. Cultuur Ondom. Nederland 1941 3% J 100 C Meelfabriek Ned. Bakker 269% 310 289 3% 91 142 14S 192 173 198 440 260% 245 300 274% 240 210 ~189 96 95% 383 390

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5