AKKERTJES Middelburg Vlissingen Goes JoO&Ut huls! STADSNIEUWS TWEE MEISJES VERMIST. Sedert Maandag jl. wordeq alhle.r twee meisjes vermist. Ten eerste Maria The- wissen, geboren te NtJmegen, 3 Februari 1922, leerlinge van de Middelbare Handels school lang ongeveer 1.60 m., middelma tig postuur, pikzwart 'haar, donkerbruine oogen, matte teint en gekleed met «Jonker- blauwen regenmantel, donkerblauwe rok, korenblauwe jumper met gele*" streepjes aan kraag en manchetten, bruinachtige kousen en lage zwarte schoenen en bloots hoofds. Ten tweede Suzanna Melse, geboren te Middelburg, 21 December 1925, winkeljuf frouw, lang ongeveer 1.70 m., tenger postuur, bol gezicht, donkerblond kort haar, blauwe oogen en gekleed met brui nen mantel, bruine jurk, lichte kousen es zwarte lage schoenen. Het eerstgenoemde meisje lijkt jonger dan zij is. Inlichtingen omtrent de verblijfplaats worden, zoo mogelijk telefonisch, gaarne ïngéwaeht by den commissaris van politie te Middelburg. DE WEDEROPBOUW VAN MIDDELBURG. 1/3 der binnenstad in wording, In het begin van dit jaar heeft; „de stichting „Herbouw Middelburg" voor den wederopbouw van onzo stad uiteraard een plan gemaakt. Dit plan omvatte #jpnd 100 panden in de blnnensthd. Hoewel 1941 nog- niet geheel ten einde is, kan reed3 worden .gezegd, dat-volko men volgens het vastgelegde plan is' ge werkt., Tot nu toe zijn n.l. 104 panden in aanbouw dan wel gegund. Verwacht wordt dat de ongeveer 200 panden, die nog zullen moeten verschijnen om de binnenstad te completeeren (mits de materialen-positie op het tegenwoor- dige peil blijft) in den loop van het vol gende jaar zullen .werden gebouwd, en dat onze stad, onvóorzieno omstandigheden voorbehouden, nan het einde van 1942, wat woon- en winkelpanden betreft, gereed zal zijn. Het kan dan natuurlijk nog voor komen dat een enkele straatwand of een enkel plëinwand nog een gaping vertoont, die later zal worden gedicht, doch het groote werk van Middelburg's herbouw rekent men. vóór 1943 toch achter den rug te hebben. In het begin van dit jaar leek zulk een verwachting nog een sprookje, doch thans al niet meer. Het is opmerkelijk hoe snel een straatbeeld verandert. Als men in een bepaald gedeelte der stad eenige weken 'niet geweest is, ziet men alweer een nieuw pand in aanbouw. Toch wordt in Middelburg, zoo deelde- men ons van bevoegde zijde' mede, niet eens in een snel tempo gebouwd. Het is zelfs eerder aan den lagen kant omdat men van tijd tot tijd moeilijkheden, voortspruitende _uit den aanvoer van materiaal, moet over winnen. Dat deze moeilijkheden zullen toenemen staat geenszins vast. De stuurlui aan den wal, die alles weten, zeggen natuurlijk van/ wel, maar degenen die werkfen inplaats vari praten, en die er dus inderdaad van op de hoogte zouden kunnen zim, weteij er niets van. Zij hopen er het Beste van en dat is ook alles, dat zH doen kunnen. Dat de bouwlust van ue gedupeerde Middelburgers, die, .alleszihs begrijpelijk, in den beginne ver van groot'tras, thans zeer geanimeerd is, dient .nog weer eens onder de aandacht te ^worden gedacht. Terwijl men voorheen moeite had de ge dupeerden tot bouwen te bewegen, moet men hen nu soms remmen. Zien bouwen doet nu eenmaal bouwen, en bovendien is de oorspronkelijk vastgestelde vergoeding voor het verloren gegane, doordat elk ge val afzonderlijk werd beschouwd, in tal van gevallen verbeterd. De winkelstraat, die het eerstwe$r compleet zich aan den volke zal vertoonen, is de Burg. Ook de oostzijde van de Markt zal weldra weer een aaneengesloten geheel vormen. Voor het overige wordt momen teel nog verspreid gebouwdvrijwel geen fernielde straat zou men kunnen noemen, of men is er aan het werk.-* Hoe hgt geheel, als alle verbrande pan den weer zullen zijn verrezen, zal worden, is nog met geen mogelijkheid^ te zeggen. Van de Byrg, waar reeds een viprtal gevels overeind staat, krijgt men echter al eenigszins een indruk. Dn deze is lang niet kwaad. Slechts -frier panden hebben daar een ongemeen levendig silhouet in het leven geroepeh. Hetgeen we hierboven over den weder opbouw schreven, sloeg uitsluitend op par ticulieren bouw, en dan nog voornamelijk Mp zakenpanden, al dan niet met woonge- flegenheid verbonden. De restauratie van de officleele gebou wen als Lange Jan, Stadhuis, Abdij, Pro vinciale «bibliotheek en de beide kerken, is een zaak appart. Zij zal aanzienlijk meer tijd vergen dan het herstel van Middelburg's zakencen trum. Eerstens omdat restauratie van oude gebouwen een apart tempo vraagt, en vervolgens omdat, zü veelal materialen behoeft, die hier niet voorhanden zijn. Bovendien openen restauraties,, als men er daadwerkelijk toe overgaat nog wel eens onbevroede mogelijkheden. Dit heeft bijv. de gevel van de provinciale biblio theek aangetoond. Terwijl het aanvankelijk in het plan lag het bibliotheekgebouw ach ter dezen gebleven gevel op te trekken, heeft men onlangs, na een nader onderzoek besloten, hem geheel af to breken en hem uit de aldus verkregen resten weer op te bouwen, Het herstelvan de Abdij-gehouwen, waar men thans bezig is het archief-ge deelte aan de zijde van de Balans te res- taureeren; van stadhuis," abdijtoren en kerken zal ettelijke jaren vrqgen. Het is echter al een heel ding, dat Mid delburg, als niets bijzonders gebeurt, over een jaar weer een gave binnenstad zal hebben, en dat onze stad daardoor als woonplaat's weer zal kunnen' beantwoor den aan verschillende elschen, die wij Mid delburgers noodo enkele jaren hebben la ten varen. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. Een prettige cn leerzame middag. Gistermiddag, had in een der 'lokalen der Industrie- en Huishoudschool een sa- 'menkomst plaats van deCommissie voor Da basta behandeling is: ondar da wol, eens flink transpireeren en drie maal daags 'n "AKKERTJE"nemen. "AKKERTJES"be vorderen ten zeerste het zweeten, gaan de koorts tegen, verdrijven het ellervdige pijnlijke gevoel on bestrijden de Infectie, "AKKfRtjES" zijn beroemd \om hun snelle, uitstekende I jwerking. Vaak nagemaakt, /maar nog nooit geëvenaard* Op elk "AKKERTJE" staat t AKKER-merk: Uw garantie! Hgonpljnen, hoofdpijn, "nare dagen" huishoudelijke voorlichting en gezinsleiding, de directrice der school en de loeraressen in, koken en nuttige handwerken, met de cursisten die deelnamen aan de cursussen georganiseerd door; genoemde commissie. De presidente, mevrouw S. M. van Walré de Bordes-Grothe, wees er op, dat uit de volle zaal blijkt, dat er gelukkig vele huis vrouwen zijn, die ingezien hébben, dat er ook op ouderen leeftijd nog wat te leeren valt, dat cursussen niet alleen goed zijn voor jonge meisjes, maar dat de moeder van een gezin er ook nog best iet3 brj kan leeren, en zich daarvoor, niet behoeft te schamen. Er zjjn of worden 2 soorten cursussen gevolgd, nl. den kookcursus en de naaicursus. De belangrijkste blijft de kookcursus. Koken is iets, dat eiken dag voorkomt en ejken dag kan de huisvrouw in toepassing brengen wat zij geleerd heeft, en wel zoo, dat het telleen gezinsleden ten goede komt. Spr. hoopt ten minste, dat .de cursisten het geleerde thuis direct toe passen. De huismoeders hebben in dezen tijd een bijzonder verantwoordelijke taakr n.l. de zorg voor het opgroeiende geslacht. De goede voeding van de kinderen behoeft heusch niet altijd een kwestie van geld te zijn; met eenvoudige kost, mits doelmatig bereid volgens de laatste gegevens kan men hen, voor zoover het onder de tegen woordige omstandigheden mogelijk is, ge ven wat ze noodig hebben. En wat is men hier niet bevoordeeld boven de groote steden, waar het zelfs moeilijk is taptemelk en karnemelk te krijgen. Maar ook het naaien is van groot belang. Als men krap in zijn-punten zit, en is dit met kinderen, die groeien niet steeds het- geval, is het een-uitkomst als moeder van iets ouds iets nieuws kan tooveren, en. tevens de slijtende kleeding repareert, voor dat een klein'scheurtje een groote scheur is geworden en een klein gaatje een groot gat. Het is de commissie voorgekpmen; dat het aardig zou zijn de nieuwe uitge komen films aan de gewezen en de huidige cursisten te toonen. Spr; hoopt, dat het geleerde en geziene aanleiding zal zijn kennissen en buren op te wekken ook een cursus te gaan volgen. Als men haar iets laat proeven van wat men kookt en iets laat-zien van het naaiwerk, wordt- men medewerkster van de commissie, die al leen tot doel heeft zooveel' piogelijk huis moeders te doen profiteeren van dit onder wijs. In de laatste vergadering van het hoofdbestuur werd als doel genoemd een vijfde van de Nederlandsche huisvrouwen te bereiken. Voor Middelburg zou dit vol gens, spr. ongeveer 800 moefen zijn. Nu is het aantal ruim «200. Spr. deelt dan mede dat iederen Woensdagmiddag van 3 tot 5 in de voorzaal van de Concert- en Ge hoorzaal in de Singelstraat een der dames- bestuursledén aanwezig is om inlichtingen te verschaffen, en waar receptenblaadjes enz. kunnen worden gekocht. Ten slotte herinnert mevrouw de BoTdes er aan, dat alsdan ook de schognenbeurs, met doel het ruilen van schoenen vooral van kinderen, gehouden wordt. Na deze inleiding werden een viertal Uitstekende films vertoon'd. De eerste drie werden toegelioht door mejuffrouw J. P. Koessingh, leerares in koken, de laatste door mej. E, Peterse, leerares aan den naaicursus. DE RAYON MARKT. Het was gisteren toen wederom een 100- tal runderen op de rayonmarkt alhier werden aangevoerd, duidelijk, dat men zich op het terrein beter thuis gevoelde. Daar aan werkte ook mede, dat het nu vérder voltooid was. De beairating was gereed en ook de staanplaatsen voor de^ dieren, die nog geplaneerd moeten worden, was verbeterd. Alles liep dan ook vlug en ge regeld van stapel. Ook de weeginrichting werkfe uitstekend. Er zijn steeds leve ranciers, die direct willen Weten wat hun dier weegt, om na te kunnen gaan, wat het den volgenden morgen bij de officiéèle weging aan gewicht heeft ingeboet. Voor dé stalling gedurende één nacht kon men nu evenals verleden week- ook nog gebruikmaken van het slachtlokaal voor runderen. Volgende week als men be zig -is daar do tegelvloer in te leggen, kan dat niet meer en .daarom was het goed, dat men bezig was een houten stal op te bouwen, die een flinke ruimte zal bieden. Volgende week Maandag worden een 275 schapen verwacht en dlezèlfde week 170 runderen, die dan over Dinsdag en Woensdag worden verdeeld. Deze groo- tere aanvoer houdt verband met de ko mende feestdagen. Intusscheü is men begonnen met de ver huizing van den vee- en vleeschkeurings- dienst van de Goesche Korenmarkt naar het terrein van het abattoir, wat het wer ken voor het hoofd en de keurmeesters heel wat zal vergemakkelijken. Zij hooren bij de markt en bij het abattoir. Natuurlijk wordt met het kantoormeubilair ook alles wat tot het laboratorium behoort, om gebracht naar de nieuwe omgeving. STADSNIEUWS UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN. Morgen wordt een aanvang gemaakt met de uitreiking der nieuwe distributie-: kaarten. Voor de inontvangstname zal voor iedere kaart een ontvangsthewUs moeten worden geteekend door een persoon boven de 18 jaar. Aan personen beneden de 18 jaar zullen derhalve geen kaarten ter hand worden gesteld; tenv\jl de dlstrlbutiedienst den hoofden van gezinnen aanraadt, zooveel mogelijk persoonlek de bescheiden of te halen. ZU» die thans meenen recht te hebben op een vetkaart inplaats van een boter- kaart moeten daartoe con aanvraagformu lier invullen, dat tcgelyk met de stam kaart moet worden overgelegd. Morgen zullen «Ie distributiebescheiden worden uitgereikt aan hoofden van ge zinnen wier stamkaartnummers tusschen 1 en 2000 liggen. Voor de verdere by-' zonderheden verwijzen w(R naar de publi catie in het no, van morgen, Vrijdag 12 December. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissingen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd: een grijze dameswant; wollen kinderpantoffeltje: paar paarse kinderwantjes; rechter kiriderhandschoen; linker glacé heeren handschoen; jongonsmuts en schoenenbon no. 2 ten name van A. Bongers: en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrent: koperen gewicht van EO gram bij Louwcrse, Molenstraat 38; paar gla cé heere-nhnndschoenén bij Belastingkantoor, Zeilmarkl; kindertaschje mot Inhoud bij M. Kloot, Paul Krugerstraat 21; paar donkerblauwe kindorhandsohoentjea bij L. DavWae. Provoost- straat 2; bruin kinderwantje bij H. Zeljger, Sot- tegematraat .54; aportportemonnnle, waarin o.m. «egel Jeugdbond Onthouding bij Boekhandel Bon gers, Paul Krugerstvaat; kindorportemonnaio met •Inhoud (melkbonnen) bij van De Woestijne, Bo- nedükstraat 21; gouden daraesrlngetje, gemerkt: ,,J, "B." bij M. van de- Vrie, Rozongraclit 24; bruine lederen actetasch bij Keijn, Aagje De kenstraat 81; blauwe wollen rechterhandschoen bij v. d. Boogaart, Kenau Hasselaarstraat 39; bruine damesschoen bij C. de Voogd, Vlissingsche straat B 861 te Koudekerk©; klndcrbril ïhet hoor nen montuur bU Braat, Emmastraat 16; blauwe hoofddoek met witte ballen bij De BruUno, Win- kelmanstraat 11; koperen horloge bU Grima, Gla- lïisstraat S2; donkerblauw, wollen kindermutsje met das aangebreid bU Posthuma, An'jolierenlaan 42; bruin gehaakt wollen kinderwantjo bij Leeu wenburg. Schuit vaartgracht 75 beneden; gouden monogramrlng (P. D.) bij A. Meerman, Fles- schenstraat 8; bruine portemonnale mot inhoud bU Van de Vate, Kleine Markt 7; «llverbon bij M. Crucq, Oude Markt 81; zwarte damesoliéjas bij C. van Zweeden, Bonedüke3traat 4; dubbele röwieltasch met inhoud bij G. H. Rolfes, Ge raniumlaan 18; blauwe hoed bij Le Grand, Groote Markt 3; groene kinderhandschocn bij Landmeter, Korte Zelko 18; blauwe, gebreide kïnderportemonnaie met inhoud bU Van Luik, Duijvcndrechtsgtaat 32; meisjeshandschócn (blauw met bruin) bij R. Willcboer. Lammen- etraat 16; zilveren kinderschakelarmband je bij B, van Deventer, Nieuwe Vllssingschcweg 291 to Souburg; tompouce, paar wanten en oen damspel bU kantoor P.Z.E.M..' Lampsinastraatzilverbon bij Kats, Lambrechtaenstraat 13; paar'jongens- klompen bij Plet de Klerk, Bcllamypark 1. STADSNIEUWS HERVORMDE JEUGDCENTRALE. Voortaan! Goesche Jeugdraad. De Hervormde Jeugdoentrale kwam Woensdagavond in de /aal Krijger onder leiding van ds. Korevaar bijeen. In zijn openingswoord "wees ds. Korevaar er op, dat de Hervormde Jeugdoentrale in den vervolge „Goesche Jeugdraad" zal heeten. Hij riep de kerlceraadsleden en ds. Odé een woord van welkom toe, en in het bijzonder ds. Dankbaar, die bewees, dat het woord b\j zyn intrede gesproken, de jeugd verenigingen hebben mjjn hart, geen ijdel woord was. Spr. legde den nadruk op het feit, dat men niet bijeen was alleen voor de attracties, maar als geroepen door Hem, 'wiens Koninkrijk grenst dicht aan onze wereld. Waarom zijn wij één; op wel ken bodem heeft God ons gesteld; Het Evangelie van Jezus Christus! Hierna was het woord aan mej. PI. Stok, voorzitster van de afdeeling Goes der Fed. v. Herv. Jongeren,' die op overzichtelijke wijze de doelstellingen der Federatie uit eenzette. Onze roeping, onze verantwoor delijkheid, staan als een paal boven water, zoo begon spr., al zijn we soms lauw. Ja, we hebben een roeping; God heeft ons ge roepen, hieruit volgt onze verantwoorde lijkheid. (jWij moeten medewerken aan de komst van Zijn Koninkryic. Wij beroemen ons daar niet op, maar verwonderen ons et over, dat God ons wil gebruiken. De Federatie bestaat uit Jonge menschen tot 35 jjar die belijdenis des geloofs af legden. Belijdenis! Veler bezwaren, dat zij de beloften bij belijdenis afgelegd, niet na kun nen komen, zijn niet steekhoudend. Im mers, als wjj iets op ons nemen tegenover God, moeten we overtuigd zijn, dat God ons er doorheen helpt Wy moeten ons zelf geven, willen wy de kerjc opbouwen, en, niet alleen critiseeren. God wil haar ge bruiken; waarom zouden wy ons er dan buiten sluiten? In haar verder-betoog legde spr. er vooral derf nadruk op, dat de Federatie een kerkbewuste jeugd wenscht te vormen, die de schatten der kerk, w.o. Gods Woord, de sacramenten, en de gemeenschap der Heiligen, tracht te ontdekken. Na gemeenschappelijk zingen uit den nieuwen bundel, bracht het Pijpercorps op frissche wyze een drietal nummers ten ge- hoore.,De avond werd besloten met een lee- kenspelletje „Strijd" van den auteur Cal- lenbach, dat de jeugdige vertolksters, le den der kleine meisjesvereeniging, op verr dienstelijke wijze ten tooneele brachten, BOUW vAn gravenstraat en zusterstraat. Bij dc Gravenstraat cn Zusterstraat wordt ook flink gebouwd. Naast het ver gereed zijnde pand van den heer Van Hoof- stadt, komt aan de Marktzyde de winkel van den heer J. Leynse, aan de andere zijde eerst die van den heer L. Tissink, dan de barbierszaak van den heer J. P. Boom en op den hoek het café van den heer C. Th. den Exter, om den hoek, dus in het deel der Zusterstraat loopende naar de Bodenplaats, komt de /winkel van den heer J. A, J. Seqmoer. Tegenover het café bouwt de heer L. F. Groosman een groot pand voor den heer J. Rozemond. Het perceel voor den heer Leijnse wordt gebouwd door den heer de Ryk, de andere genoemde panden door den heer Haeck van Souburg. Beide tabletten dra» gen het »Bayer«* kruis en beide zijn ze even goed. Aspirin-tabletten hebben steeds dezelfde goede werking, dezelfde houdbaarheid. Zonder uit- zonderirig vallen ze gemak kelijk uit elkaar. Kortom ze hebben alle dezelfde goede hoedanigheid. ASPIBIW (-H) Byisie 6 20 tabletten 55 ct. Zakje 6 2 tabletten 7 ;t, n tuinbouw en plantkunde. De afdeeling Goes van de Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde hield haar eerste jaarvergadering in Melksalon „De Land bouw". De secretaris, de heer N. de Jonge, gaf in zyn-jaarverslag een overzicht over ver gaderingen en excursies en hy herinnerde aan een opgerichten cursus. Het ledental is steeds stijgende, zoodat van een gunstig eerste jaar gewaagd kan worden, mede omdat de rekening van den penningmees ter sluit met een flink batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werden de pe riodiek aftredende leden herkozen. Na de pauze hield de heer. W., J. Robyn, hoofd-assistent van den Rjjkstuinbouw- consulent, een lezing over „vruchten In kleine tuinen". Spr. schetste daarby, hoe men vroeger in deze handelde, en hoeveel meer te bereiken is door tijdige nieuwe aanplant, keuze, juiste rassen, goede plaat sing, belichting, ventllage, drainage, snoei, bespuiting en het verder onderhoud. uitvoering toonkunst. De afdeeling Goes van Toonkunst gaf Woensdagavond in do Prins van Oranje een uitvoering onder leiding van haar di recteur, den heer Otto Lies. Begonnen werd. met de uitvoering van „Stabat Mater" van Verdi. In het begin scheen het ons, dat even tegen den toon aan gezongen werd doch al spoedig was men geheel in de Verdi-sfeer en werden de vaak moeilijke maar mooie melodieën zui ver getroffen. Als tweede nummer werd „Missa Brevls Pro Defunctis", een requiem voor koor, so praan, alt-solo en orkest, van Otto Lies, gegeven. Otto Lies componeerde dit werk óp vierentwintigjarigen leeftijd en hoewel aan zijn latere composities te merken is, dat hy, laten we het noemen „een meer moderne klankbeclding" is gaan volgen, in deze compositjp treffen wq daar toch voorloopers van aam Over het geheel echter beeldt de klank het geschreven woord uit en dat vaak op zeer fijn ge voelde en. technisch knappe wyze. Wy den ken b.v. aan de schildering der ontzet ting-voor den wpekenden richter, de bazuin die schalt over de graven, de verbazing der natuur als de dooden verrijzen en vele an dere passages en in het bijzonder ook het slot. Daarbg droeg de goede zang van de sopraan, mej. J. Kousemaker, ook be langrijk tot een karaktervolle uitbeelding bij. Er waren ook enkele zwakkere zet tingen (byv. Mlchi quoque spem dedfsti) waarin we de' „hoop" niet vertolkt vonden, maar als geheel moet dit werk een knappe, mooie compositie genoemd worden, met inleiding en slot als hoogtepunten. Koor en orkest droegen het werk daarby uit stekend voor. Hierna kregen we eenige duetten, gezon gen door mevr. Annie Gorter-Flentrop en dr. Van der Kamp. Het goede zuivere ge luid van de zangeres paste zich uitstekend bij dë meer sprekende voordracht van den zanger aan, die in deze nog niets van zijn gave inboette en nog een mooien, warmen toon ontwikkelt. Na de pauze werd .Erlkönigs Tochter", een ballade volgens Noorsche legenden* van Niels W. Gade uitgevoerd; een werk met meerendeels eenvoudige, maar vaak getroffen toonbeelden. D^r koor en or kest,'en de solisten, de dames Kousema ker en Kloostèrman en de heer Tamminga, deze „dankbare" compositie - voortreffelijk speelden en. zongen, werd de weergave een Volkomen succes. Mej. ^Kloosterman, dlc hierbij dc kleinste taak .had; trad ook. voor de pauze reeds op zeer verdienstelijke wijze ais soliste op. Aan den vleugel had mevr. Gorter-Flen trop weer plaats genomen; deze taalt was dus in beproefde handen, en werd dan ook steeds voorstreffelijk vervuld. Wij hebben wel eens, zelfs vaak, moe ten klagen over de te geringe belangstel ling voor de uitvoeringen van Toonkunst. Thans was de zaal geheel bezet en wij twyfelen niet of allen zullen ook een vol gende maal, als Toonkunst iets geeft, aan wezig zijn. Otto Lies, zang en muziek, ver dienen een „uitverkochte" zaal. H. v. BENTHEM. Onze „Kabouter" bracht reeds heel wat tot stand - Hij Yoert al het woord in de Vrijdagsche krant KUNST „Beloof me niets", biyspel van Char lotte Riszmann. Opvoering door: „Het Residentie tooneel,rln den Behouwburg te Middelburg. Hier t,e lande heeft het toonecl van ouds her zich aangewezen gevoeld op het Duit» sche blijspel. Van tyd tot tyd nam een ge zelschap eens iets luchtigs van Franschen, Engelschen of Amerikaanschen oorsprong op het repertoire, maar tot voor enkele ja ren was het toch hoofdzakeiyk het Duit- sche blijspel waarmee wy Nederlandsche tooneelliefhebbers ons in den schouwburg amuseerden. Ik heb destydü^eldera meer» malen geageerd tegen deze sleur, theater directies en publiek gewezen op het feit, dat. Engeland en Amerika ook uitnemen- den humor brachten, en veelvuldig er op aangedrongen terwille van sleur en tradi tie toch geen werken te geven, die de moeite van-het opvoeren bijna niet waard waren. Want door onze verknochtheid aan het Duitsche blijspel bleken de tooneeldi- recteuren het kaf van het koren niet. meer te «onderscheiden. Ilc herinner me althans tal van Duitsche biyspelen, die met kunst niets uitstaande hadden. Na enkele jaren van experimenteeren met werken uit andere landen zijn we thans wederom hoofdzakelijk op het Duit sche bjyspel aangewezen. Als de Duitsche tooneelschryvers in dien tyd veelal de hoogte hebben bereikt van Charlotte Risz mann heb ik er gaarne vrede mee. En Ver- moedeiyk zullen allen dit hebben, die gis teravond de directie van onzen schouw burg haar tweede, alleszins verdiende suc ces hebbeh bezorgd. Want dit spel van vier bedrijven van ge noemde Duitsche tooneelschryfster, dat in wezen eerder eèn toonsel dan een blij spel is (ook al verwekt het veel vroolijk- heid) heeft uitnemende kwaliteiten. Het begint al met den titel, die den slotzin van de geheele handeling vormt Dit is een vondst op zichzelf. En op hoe alleraardigste en spannende wyze heeft de schrijfster ons een inzicht gegeven ii* do icunstvaardig- heid, die een vrouw noodig heeft om met een kunstenaar het dagelijksche léven te kunnen deelen. Feitelijk bevatte dit spel zelfs een moraal voor ,,de" vrouw en „den'* man,, luidende: „De laatste zal zyn leven niet uitsluitend aan zyn werk offeren". Maarten Pratt offerde behalve zyn eigen leven dat zijner vrouw op aan de kunst Totdat de vrouweiyko spitvondigheid meende hiervoor een uitweg te hebben ge vonden. Het bedrog, dat nu eenmaal altyd vastloopt deed de schryfater hier op een elegante wijze stranden. Bovendien slaagde zy erin, zonder eeni ge forceering, door middel van een zeer goed geschreven vierde bedrijf, voor een alleszins aannemeiyk happy end te zor gen. Een uitnemend stuk, dat van het begin tot het einde boeide, dat een juiste ver houding van ernst en humor bevatte, en dat door het Residentie-tooneel 'volkomen gaaf over het voetlicht werd gebracht Zoo weinig tevreden ik over dit gezel schap was na: „Dertig seconden liefde", zoo enthousiast ben ik over deze tooneel- spelers na: „Beloof me niets". Dit was vakwerk van de bovenste plank, dames en heeren! Hoewel het spel van allen en de regie boven lof was, komen enkele uitvoerenden door 'de beteekenis van hun rollen op den voorgrond. Paul Steenbergen bleek als Maarten ■Pratt wederom een jong acteur met een groote tóekomst, en Caro van Eyck een jeugdige actrice, wier naam we vermoe delijk in nog tal van andere belangrijke rollen zullen ontmoeten. Knap samenspel, dat het hart van den tooneelliefhebber ver kwikt, en een wederzydsche beïnvloeding en uitwisseling, 'die men niet beter kon verlangen. Theo Frenkel 'als kunsthandelaar Felder (ik herkende hem niet achter zyn grime) bracht een typeering, die tot in de kleinste onderdeelen verzorgd was. Zooals gezegd: allen waren uitstekend, het geheel was prachtig .sluitend, ♦dus eigenlijk heeft het verder niet v^el zin nog namen naar het voetlicht der publieke opinie te schuiven. Zulk tooneel, '7.00 volkomen behartigd, tot in de kleinste kleinigheden,-dat is too neel, het „Residentie-tooneel" In de pro vincie spelend, waardig. Dat ik persoonlijk Jantien van Eek als dienstmeisje ietsje soberder zou hebben ge houden, is een opvatting. Niet eens een op merking, laat staan een aanmerking. Een mooie avond, die voldoening schenkt en die wind, duisternis en modderspatten niet doet gelden. V. d, BERG. SPORT KIBSTEX BI7SCTT SOEREN8EN SNELLER DAN RAGNHÏLD HVEGEB. De Deensclie zwemster Kirsten Busch-Sóeren- sen heeft een poging gedaan het wereldrecord over 100 yards borstcrawl aan Ragnhild Hveger te ontnemen. Zü is hierin schitterend geslaagd, met 59.5 sec. bracht zij do 100 yards op haar naam. Oud record 59.7 sec. Voor Ragnhild Hveger beteeltendo de mededeo- ling over het verlies van liet wöroldrocord geen mooi geschenk voor haar 21en verjaardag, wélke zij juist dien dag,in Duitschland vierde. Vaderlandsliefde en bongeltnoei zijn niet mei elkaar te rijmen. Tracht niet door lafhartig zelfbedrog Uw schuldig geweten te lijmen. MARKTBERICHTEN MIDDELBURG, 9 Deo. Veilingaver. „Walche ren" U. A. Veldsla 12—15. Spruiten 13.60—27, Witlof 20—25, Schorseneer&h 1117, Koolrapen 2—2.50. Breckpeen 2.30—7.80, Andijvie 4.80—6, Blauwkoprapen 2.40—3, Waspoen 7..80, Uien 3.90—4.90, Kroten 2—4.80. Savoye kool 4.60—5.80. Rammenas 2—3. Roode kool 4.20—5.30. Boerekoo! 4—5.80, Witte, kool 2.70^-3.40. Prei 4—7.50, alles per 100 kg. Pèen 5.40—8, Selderie 2-4. beide per 10U bos. Bloemkool 6.20—11.70. Knolselderie 3—8, beide per 100 stuka. Peterselie 25—35 ct per chip. VÈILIXGSVEREENÏGING „ZUID-BEVELAND". GOES, 9 Dec. Appels: Court Pendu 1913. Obudreinetten 19—43. Jonathan 253D. Zure Bel lefleur 16—37. Champagnezoet 16—25. Pomme d' Orange 1625, Zoete Bellefleur 1421. Kroel en valappels 5—12. Peren: Closer Wildeman li— 43. Kleiperen 14—27.50. Pondsperon 14—27.50. St. Romy 1427.50. Winterrletperen 14—19. Kroet- en valperen 5. Mispels 30—32, Alles per 100 kg»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2