Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De nieuwe verkeersplicHten. De uitvoering van de vogelwet. 1936. De legerberichten vein gisteren. Met Duitschland voor een nieuw Europa. DE TIJGER Qinsdag 9 December 1941 Heden treden de nieuwe) verkeersregels in werking. In verband 'met de heden in werking getreden nieuwe verkeersregels, ver strekt de Nederlandsche Automobiel Clubt nogmaals het volgende overzicht van de belangrijkste nieuwe plichten en rechten ln het verkeer. VOETGANGERS, moeten van de voetpaden gebruik maken; moeten rijwegen langs den kortsten weg (haaks) en zonder onderbreking oversteken; mogen by bewaakte kruispunten slechts oversteken met het vrijgege ven rij verkeer mee; moeten van eventueel aanwezige voet gangers-oversteekplaatsen gebruik ma ken om over te stekèn; moeten binnen, daartoe gestelde afzet tingen blyven; mogen niet op hoeken van straten blijven staan, indien daardoor het verkeer wordt belemmerd; mogen niet op rywielpadén loopen. VOERTUIGEN, (waaronder, behalve motorrijtuigen, 7 ook iijwielen, bakfietsen, wagens en handkarren), moeten behalve bij duisternis, ook bij dichten mist verlichting voeren; moeten aan voertuigen van de Neder landsche of Duitsche politie of brand weer, welke door bijzondere signalen van hun nadering doen blijken, vrijen doorgang verleenen. Zy moeten zich daartoe naar de rechterzijde van den weg begeven en hldaar tijdelijk stop pen. mogen binnen bebouwde kommen slechts aan de rechterzijde van den weg stoppen; mogen niet parkeeren op de middelste van drie of meer van elkaar geschei den rijbanen; moeten te allen tijde (dus ook als zij zelve op „hoofdverkeerswegen'» of „hoofdwegen" rijden) voorrang ver leenen aan voertuigen van de Weer macht, de „Waffen SS", de politie,, de brandweer, welke voor het blqs- schen van een brand is uitgerukt, én den grensbewakingsdienst, voorzoover de hun van overheidswege opgedragen taak*"het nemen van voorrang ver- eischt, alsmede aan begrafenisstoeten en processies; mogen bij tramhalte's, waar passa giers op de rijbaan iri- en uitstappen slechs met matige snelheid en op zoo- danigen afstand voorbij rijden, dat er geen gevaar voor de passagiers ont staat; dienen bij het afslaan naar links of rechts reeds van te voren zooveel mo gelijk het linker-, resp. het rechter gedeelte van hun weghelft te houden; mogen bij bewaakte kruispunten slechts naar links afslaan, indien daar door het vrygegeven voertuigverkeer uit tegengestelde richting en het vrij gegeven tramverkeer uit beide rich tingen niet wordt belemmerd; moeten, wanneer zij het zich langs denzelfden weg voortbewegende ver-* keer willen kruisen, voorrang verlee nen aan alle tegemoet rijdende voer tuigen.; 4 moeten, wanneer zy bp hun weg een „omgekeerde driehoek" met het woord „halt" ontmoeten, onvoorwaardelijk stoppen, alvorens den hoofdweg op te ryden. 1 MOTORRIJTUIGEN, (zie ook' onder „Voertuigen"), hebben bij kruisingen van wegen van gelyke rangorde den voorrang boven het niet-motorische verkeer; 2. hebben by kruisingen van wegen van gelijke rangorde voorrang boven van links komende trams, doch moeten voorrang verleenen aan van rechts ko mende trams; 3. mogen slechts onbeheerd worden ge la* ten, wanneer de doorgaans te dien, behoeve aanwezige beveiligingsinrich-' tingen in werking zijn gesteld; 4. mogen niet stoppen op de hoofdrijbaan van „autowegen"; wel echter op de' parkeerstrook. LANGZAAM VERKEER, (rijwielen, bakfietsen, wagens en handkarren) zie ook onder „Voer tuigen". 1. moet steeds aan -de üiteaste rechter zijde van de rijbaan rijden; 2. moet bij kruisingen van wegen van gelijke rangorde voorrang verleenen aan all? motorisch verkeer en trams; 3. mag geen gebruik maken - van de middelste van drie of meer van elkaar gescheiden rijbanen; 4. mag geen gebruik maken van wegen aangeduid met het Verkeersteeken „Autoweg". WIELRIJDERS, (zie ook onder „Voertuigen en langzaam verkeer" I., mogen niet met meer dan twee naast elkaar rijden; 2. mogen in den regel slechts één voor één arfdere voertuigen (inch rijwielen) inhalen. Slechts wanneer het verkeer daardoor niet wordt belemmerd of in gevaar-gebracht, mag doo? twee wiel rijders naast elkaar worden ingehaald; 3/ mogen niet blijven rijden naast eefi ginder voertuig dan, een rijwiel; 4. mogen zich niet door een ander vper- tuig laten voorttrekken; 5. moeten van bestaande rijwielpaden ge bruik maken; 6. mogen niet het stuur onder het rijden met beide handen loslatei? of de voe ten van de trappers nemén; 7. mogen op rywielen met één zitplaats geen andere personen vefvoeren, be halve kinderen onder 10 jaar, wanneer daarvoor een geschikte zitplaats aan wezig is en mits de bestuurder zelf volwassen is; 8. mogen sle.chts" voorwerpen vervoeren, J indien zij daardoor niet in hun vrijheid van beweging worden belemmerd of andere personen of zaken niet aan- gevaar blootstellen; 9. mogen, al rijdende, geen handwagens trekken' of dieren geleiden; 10. mogen geen rijwielen aan de hand» meevoeren in' straten, welke in die richting voor het verkeer met rijwielen zijn gesloten; wel echter in straten, die in beide richtingen voor het ver keer met rijwielen zijn gesloten; II. mogen een links fan den rijweg gele gen rywielpad berijden, wanneer daar- by een rechthoekig blauw bord is aan gebracht vermeldende: „Inrijden voor wielrijders toegestaan". KINDEREN. 1. mogen niet spelen op den ryweg (ook niet met rywielen en autopeds)be halve op wegen, die voor doorgaand verkeer zijn gesloten. WEGBEHEERDERS. - 1. dienen buiten de bebouwde kommen de verkeersborden zoodanig aan te brengen, dat de onderkant daarvan niet meer dan 1 m-, boven den bega- nen grond komt. Thans onder het dep. van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming. Bij verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gébied werd de zorg voor dc natuurbescherming toeverjyouwd aan het departement van op voeding, wetenschap en cultuurbescher ming. Daar 'onder de natuurbescherming mede valt de bescherming van onze fauna, is thans ook de uitvoering van de Vogel- wet 1936, die in de eerste plaats in het leven is geroepen tot bescherming van de in ons land in het wild lévende vogelsoor ten, door het departement van landbouw en vit&cherij aan het departement van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescherming overgedragen. - Na de overdracht, welke op 30 .October 1941 plaats vond, worden althan3 voor- loopig brj de uitvoering dezelfde richtlijnen aangehouden, »die tot heden door het de partement van* landbouw en '.visscherïj werden gevolgd. Dit beteokenfe' dus geen onbeperkte vogelbescherming. De vogel- wet zelf, hoewel er van» uitgaande, dat in beginsel aan alle vogels bescherming ver leend dient te worden, laat toch bij ver schillende artikelen de mogelijkheid- open om ter voorkoming, van overlast of schade aan déh land-, tuin- of boschbouw, aan de jacht of de visscherïj, bepaalde vogelt -te vangen of te dooden en hun nesten en eieren te verstoren. MOORDAANSLAG OP N.S.B.-ER TE STEENWIJK. Vrijdagavond omstreeks half twaalf, al dus meldt het Nat. Dagblad, werd op den Meppelerweg te Stebnwijk een aanslag ge pleegd op den daar woonachtigen Betten. Een tweetal mannen belde namelijk aan bij den kringleider van Steenwyk, den heer Pit. Op het oogenblik dat diens vrouW uit het raam keek, teneinde te zien wie de late bezoekers waren, kwam juist de heer Bet ten, die by de familie inwoont, thuis. Toen hy informeerde wie de mannen wa ren, loste een hunner een revolverschot, dat den heer Betten in den arm trof. Een der mannen, die onmiddellijk hierna op de vlucht sloegen, werd door een tweetal Duitsche onderofficieren gegrepen. Het bleek een leerling van de tuinbouwschool, een zekere De B., te zyn. Zyn medeplich tige is nog .voortvluchtig. Terwijl eenerzijds alle aandacht gegeven zal worden aan een krachtige bescherming van de soorten, welke' dit nbodig hebben, zal anderzijds bij de uitvoering der wet terdege met die belangen rekening worden 'gehouden, Aan belanghebbenden wordt verzocht voortaan hun correspondentie en aanvra gen ter bekoming van vogelvergunningen A (kooivogelvergunnihgen), B (praepara- ^eurs vergunningen), C-l (vervoervergun- ningen van doode beschermde vogels), E (vergunningen tot het zoeken en rapen van meeuweneieren) en F (vergunningen in het belang van den vogelstand, het on derwijs "of de wetenschap) te richten tot het betrokken departement. Aanvragen voor vogelvergunningen G (niet beschermde vogels) behooren dus tot het hoofd van plaatselijke politie, aan vragen voor vogelvergunningen H (be schermde vogélg tot den commissaris der provincie te worden gericht. BESLUIT OP HET VERZEKERINGSWEZEN. Het gister verschenen verordeningenblad bev^t den besluit van den secretaris-gene-1 raai voor bijzondere economische zaken en van de secretarissen-generaal van de de partementen van financiën, van justitie, van sociale zaken, van handel en nijver heid en scheepvaart en van binnenlandsche zaken betreffende het verzekeringswezen. Hierin wordt bepaald, dat de zorg voor de zaken betreffende het verzekeringswe zen berust bij den secretaris-generaal voor bijzondere economische aangelegenheden, die de op het gebied van het verzekerings wezen noodige voorschriften uitvaardigt. Hij kan ,in het bijzonder voorschriften uitvaardigen betreffende:' 1. De uitoefening van het toezicht op verzekeringsondernemingen; 2. De uitoefening van het verzekerings bedrijf; 3. De bestraffing van overtreding van dit besluit en van de ter uitvoering of aanvulling van dit besluit uitgevaardigde voorschriften. Voorts bevat het besluit o.m. de volgen de bepalingen: Voor de oprichting, /fusie en liquidatie van/verzekeringsondernemingen is, onver minderd de overigens geldende wettelijke bepalingen en rechtsvoorschriften, de goed keuring van den secretaris-generaal ver- eischt. De secretaris-generaal kan voorschriften uitvaardigen'tot regeling van de premiën en by dragen, véri welken aard ook, als mede van de vergoedingen voor gevol machtigden en tusschenpersonen in het verzekeringsbedrijf. Aanval door Engelsche vlieg tuigen op Nederlandschen treiler. Vrijdagmiddag werd de LJmuidensche be volking wederom opgeschrikt. De stoom trawler Vlaardingen 80, de „Gezina", liep met de vlag halfstok de haven binnén. Reeds van verre was te zien, dat het schip doorzeefd was met kogels. En de vraag of er dooden waren te betreuren, moest he laas bevestigend worden beantwoord. De schipper, Van Loosen, had bij het uitoefe nen van zijn plicht het leven gelaten en dg stoker en de kok waren zwaar gewond. Vlak onder de kust, bijna in het gezicht van de haven, was het vaartuig door twee .Engelsche vliegtuigen aangevallen, toen het op weg was naar de thuishaven. De commandobrug werd onder vuur genomen, waarbij'de schipper het leven verloor en de beide anderen zwaar werden gewond. Tot viermaal toe streken de vliegtuigen over het onbewapende visschersschip en een regen van kogels-daalde op het vaartuig neer. Nadat blijkbaar alle ammunitie ver schoten was, verdwenen de „lüchthelden" uit het gezicht. Het afgrijzen over den laffen en volkomen doelloozen aanval is onder de IJmuidensche bevolking zeer groot (A.N.p.) HET CONCERTGEBOUW-QUINTET TE BERLIJN. Kort -geleden heeft 't blazersquintet van het Amsterdamsehe concertgebouw in de Sing Akademie .te Berlijn '""n concert gege ven, dat eèn zeer groot succes is gewor den. De kunstenaars hebben een- Diverti mento van Michael Haydn, een quintet van Franz Danzi ten gehoore gebracht, alsme de van Nederlandsche werken trio's van Julius Roentgen en Jan Koetsier en ten slotte een quintet van Josef Jongen. De Duitsche pers hééft over ,dit concert o.a. geschreven: In de stampvolle zaal van de- Sing Aka demie hebben deze vijf uitmuntende kunstenaars een buitengewoon succes ge had. Het samenspel van de instrumenten is uitmuntend en getuigt van een edele m'u- sikaliteit. Ieder der kunstenaars is een volmaakt meester. 'Eerst na twee toegiften stond de Berlynsche hoorders de Nederlandsche kunstenaars toe.het podium te verlaten. DE BOMAANVAL OP MAASTRICHT. In het ziekenhuis Calvarienberg te Maas tricht is gisteren overleden de 66-jarige J. H. Lambrix, het 23ste slachtoffer van den bomaanval op Maastricht. MAAR HET SCHIP VOER VOORBIJ U kent «de geschiedenis van het schip, dat voorbij i-oer en dét de schipbreukelingen, die in fen klein bootje op de woeste golven dobberden, niet opmerkte? Het schip voer voorbij en de redding bleef achterwege. Dat mag aan het Oostfront niet voorkomen. Het mag niet voorkomen, dat een gewonde soldaat, van welke partij hij ook is, hulpeloos op het slagveld blijft liggen. Vooral nu «niet, nu de winter reeds zijn intrede gedaan heeft. Daarom moet nog. meer zorg worden besteed aan de ambulances. Daarom is Uw steun voor de Nederlandsche ambulance thans meer noodig dan ooit. Stort Uw bijdrage, iets meer dan U kunt mis sen, op girorekening Dultschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: De voortzetting der operaties en de wijze der oorlogsvoering in het Oosten worden van thans af be paald door het invallen van den Russischen winter. Aan uitgestrek te deelen van het Oostelijk front worden nog slechts plaatselijke ge vechten geleverd. Aan de Westkust van den Krim is 'n vijandelijke lan dingspoging verijdeld. In het Do netsbekken leve'rde de aanval van Duitsche en Italiaansche troepen nieuwe vorderingen op. Bij Le ningrad heeft de vijand* zijn uitvals- fcogingen tevergeefs voortgezet. De luchtmacht heeft in weerwil van het slechte weer zware aanvallen ge daan op Bolsjewistische troepen concentraties, pantserstellingen en veldversterkingen. De vijand leed wederom zware verliezen aan men- schen, zware wapens en rollend materiaal. De spoorwegen naar Mos kou zijn op vele plaatsen door bom aanvallen vernield. In de Engelsche wateren is overdag ten Noordoosten van Aberdeen een koopvaardijschip van middelbare tonnage door bom men beschadigd. De luchtmacht heeft nachtelijke aanvallen gedaan op havenwerken r n de Oostkust en in het Zuidwesten van het En gelsche eiland. In Noord-Afrika duren de hevi- vige gevechten voort. In Tobroek zijn overdag en des nachts haven werken en- vijandelijke artilleriestel lingen bestookt met bommen van zwaar en zwaarst kaliber. Voor de kust van Noord-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een groot Britsch troepentransport schip zoo ernstig beschadigd, dat het verloren geacht kan worden. Een lichte Engelsche ïcruiser kreeg bom treffers. Bij vruchtelooze luchtaanvallen op eenige plaatsen in West-Duitsch- land en in het bezette gebied in het Westen zyn in den nacht van Zon dag op Maandag drie Britsche bom menwerpers neergeschoten. HET ITALIAANSCHE. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt: In de Marmarische woestijn duurden de gevechten, die op 5 December in het gebied van BIr el Gobi weer opleefcfcn. ook eer gisteren voort. Daarbij hebben de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten door doel treffende tegenaanvallen de Britsche troe pen gedwongen, met verliezen terug te trekken. Aan het front van Tobroek had den aanvallen van vijandelijke pantser wagens op de stellingen der divisie Brescia geen resultaat. Aan het front van Sol- loem werden aanvalleq van pantserwagens op de stellingen der divisie Savona afgesla gen. Luchtformaties der spil deden aan vallen op concentraties van auto's en ge mechaniseerde afdeelingen ten Oosten en ten Zuidoosten van Bir el Gobi, alsmede op het eindpunt der spoorbaan te Aboe Fei- da, ten Zuiden van Sidi Barrani. Zy hebben voorts te Tobroek havenwerken en voor ankeiw liggende schepen gebombardeerd, waarbrj een groot stoomschip beschadigd werd, terwijl op de kaden-branden wer den veroorzaakt. Duitsche jagers hebben zeven vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Onze jagers leverden eveneens ver scheidene luchtgevechten en schoten drie vliegtuigén neer, welker bemanning ge vangenen werd genomen. Andere vliegtui gen werden met succes met de boordwa- pens beschoten. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten door den afweer van Burat el Hsoen, de bemanning werd ge vangenen genomen. Engelsche vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op eenige Siciliaansche plaatsen. Onbeteekenende schade en een enkele ge wonde. Eenige vliegtuigen, die door onze jagers tot den strijd gedwongen werden, kregen herhaalde malen treffers. Een der toestellen stortte neer. Duitsche bom- jnenwerpers hebben in de Middellandsche Zee een vijandelijke vlootformatie aange vallen. Een kruiser werd rechtstreeks ge troffen door een bom van zwaar kaliber. x 1 -v Nederlandsche ambulance. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Bommen op Brussel en Calais. Naar het D.N.B. meldt hebben de Brit sche vliegers tijdens hun laatste vluchten naar het vasteland eenigebommen boven Brussel laten vallen, die in de nabijheid van een. duidelijk van het Roode Kruistek ken voorzien hospitaal zyn terecht geKo- men. Daarbij zijn slechts slachtoffers te beklagen onder de burgerbevolking. Zeven personen '.verden gedood, tien gewond, terwijl er nog zeven burgers worden ver mist. In den vroegen ochtend van den 8en De cember heeft de Britsche luchtmacht woonwijken van Calais tot doel van haar aanvallen genomen. 27 burgers kwamen door het gooien van- bommen om het leven. Twintig personen werden gewond en 'ver scheidene huizen vermeld. In luchtgevèchten boven het Kanaalge- bied hebben Maandag, naar het D.N.B. van militairè zijde verneemt, volgens de tot dusver ontvangen berichten Duitsche ja gers zeven vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Zware bomaanvallen op haven van Tobroek. In de beide laatste nachten was de ha ven van Tobroek liet doelwit van onophou delijke zware bomaanvallen door groote formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen, naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt. Bij de aanvallen, die in verschei dene golven werden uitgevoerd, werden vele tonnen ontplofbare stoffen op de ha ven en havenwerken neergeworpen. Gewel dige ontploffingen en brandenbewezen. dat het doel van "den aanval, het lossen van de vijandelijke schapen, die door verken ning waren waargenomen, te belemmeren, geheel bereikt is. Ook een batterij lucht doelgeschut kreeg een voltreffer en moest het vuren staken. DE VER. STATEN EN TURKIJE. In de Wilhelmstrasse is op vragèn be treffende het Amerikaansche besluit om thans/>ok op Turkije de bepalingen van de leen- en pachtwet toe te passen, gewezen op een artikel in het Turksche blad Oeloes, dat vrij ondubbelzinnig verklaart., dat een dergelijke maatregel voor Turkije een technische aangelegenheid en een economische kwestie is, maar in geen enkel opzicht, met politieke verplichtingen verband houdt. Het. artikel verwijst ove rigens naar de laatste rede van den Turk- schen president en de „neutrale politiek" van «Turkije. FEUILLETON 54 DOOR J. REGIS Maurice Wallion snelde plotseling naar voren. „Haltriep hij. Suzanne krofnp ineen en wendde een weinig haar hoofd om. Op hetzelfde mo ment ging het schot met een scherpe knal af en Allan Chrisman draaide zich half om, greep naar zijn linkerschouder en viel ruggelings op den divan in onmacht. Het volgende oogenblik heerschte er een vreeselyke opwinding in de studio. Su zanne had zich doodsbleek en wankelend op het uitgestrekte lichaam van Allan ge worpen. 4 Dte commandostem van Robertson daalde tot een fluistertoon, toen hy den arm van directeur Grafferth greep en stamelde „Groote goedheid, de revolver was met scherp geladen De directeur was krijtwit geworden en riep heesch „Vlug, vlug, een dokter Van alle' kanten liepen menschen, in den verblindenden lichtschijn van de lampen door elkaar heen en de kruitdamp was als een grijs wolkje tusschen de onbe wegelijke lampen blijven hangen. Wallion en Rambouillet renden naar de zijdeur en rukten haar open. In de verte, achter in een lange gang,, zag de journalist den geheimzinnigen man in de blauwe blouse gehurkt bezig, terwijl hij met alle inspanning een deur trachtte te openen, die blijkbaar was afgesloten. Toen de man zijn vervolgers hoorde, liet hy dadelijk de deur los en rende -hij hen met gebogen hoofd- tegemoet. Wallion be reidde zich er op voor, den aanval op te vangen, maar de man in de blauwe blouse week opzy en klom met de snelheid en be hendigheid van een aap' een ijzeren ladder -op. „Denk erom, dat alle uitgangen be waakt worden", riep de journalist Ram bouillet toe en klom zelf ook den ladder op. „Nu moet hy gepakt worden Hij kwam opsteen smalle galerij, die ln de lengte aan een der zijden langs de studio liep. 'Op dezelfde h.oogte als de ga lerij zweefde een rij lichtgevende bollen en op den grond beneden hem zag hij een groep menschen zich bewegen om den divan met het onbewegelijke lichaam van Allan Chrisman. De cameraman stond onthutst bij zyn toestel en keek omhoog naar Wallion en den onbekende op de galerij. Aan het andere eind van de galery zag Wallion den man met de blauwe blouse. Zijn gezicht was voor den journalist on zichtbaar, maar in" het gezichtsveld van de - camera moest het in een sterke belichting te zien zijn. „Maak een film van hem!" schreeuwde Wallion en sprong op den onbekende toe, die reeds op het punt stond de dèuir te openen, welke van de galery naar bulten voerde. De cameraman, begreep het dadelijk en een seconde later speelde de camera in de richting van de galerij, terwijl tegelijkertijd nieuwe rijen lampen cascaden vari licht uitstraalden. De man in de blauwe blouse dook ineen en slaagde erin de deur te openen. Voordat Wallion hem kon bereiken,/gleed hij naar buiten. De journalist trok- de. deur naar zich toe. De vluchteling liet los en sprong geluidloos een nieuwe gang langs, die naar rechts langs de achterzijde van de studio liep. Met een ontzaglijken sprong bereikte hy hoog boven zich een andere galerij, die naar het dak scheen te leiden, .{Wordt vervolgd.) BOLSJEWISTISCH BATALJON VERNIETIGD. Door dedappere houding van een Duit sche stoottroep van de infanterie is den 6en December in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front een geheel bolsje wistisch Jjataljon vernietigd. Tijdens de hevige gevechten was het den bolsjewisten, als gevolg van het in massa in den stryd brengen van hun infanterie gelukt in de Duitsche stellingen door te dringen. De plaats \yaar zij waren doorgedrongen werd. direct afgesloten en een sterke Duitsche stoottroep werd aangewezen een tegenaan val in den rug van den vijand te onderne men. Deze aanval leidde tot omsingeling van den vijand. Tijdens de daarop volgende gevechten werd dit ingesloten bolsjewis tische bataljon volkomen vernietigd. Bijna 200- gesneuvelde bolsjewisten bleven op het slagveld achfer". terwyl de -Duitschers 180 gevangenen" maakten. DE STRIJD ROND LENINGRAD. Naar het D.N.B. van militaire zijde ver* neemt hebben de bolsjewisten dén 7den December opnieuw' een aanval gedaan op den sterken Duitsqhen omsingelingsring rond Leningrad. De aanval werd door het vuur van zware artillerie en talrijke pant serwagens ondersteund. Na zware bloedige verliezen moes^ de vijand zyn aanval door de uitwerking "van de effectieve Duitsche verdediging afbreken en elf pantserwagens vernietigd op het voorterrein achterlaten. Drie bolsjewistische pantserwagens liepen nog zware schade op. Den 7en December waren de voor den ocfrlog belangrijke installaties van Lenin grad opnieuw het doel van de zware artil lerie van het Duitsche leger. Zware treffers kregen o.a. de Noordelijke werf en de chemische fabrieken. Ook in kazer nes en'in een wapenfabriek werden talrijke treffers geconstateerd. Verder ontstond een groote brand, die geruimen »tijd woedde. Vier koopvaarders en een torpedojager vernietigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Maandag tusschen 18 uur en 18.25 uur voor de Oostkust" van Schotland ongeveer ter hoogt? van Dundee vier tot een krach tig beschermd convooi behoorende koop vaardijschepen met een gezamenlijken in houd van 14.000 brt. tot zinken gebracht. Bovendien werd een der torpedojagers, die het convooi moesten beschermen, door bomtreffers zoo zwaar beschadigd, dat het binnen korten tijd in de golven verdyveen. ENGELSCH ERTSSCHIP GETORPEDEERD. Een ertsboot van 4000 ton, die in Brit- *schen dienst voer, is in het gezicht van Gibraltar getorpedeerd, naar uit Stockholm aan het DN.B. wordt gemeld. Twintig le den der bemanning konden zich in veilig heid brengen, terwijl 14 man verdronken. Onder de'geredden bevinden zich ook veel Canadeezen. Het schip was met een waardevolle Ja- ding ijzererts op weg naar een Britsche haven en zonk binnen de minuut, naar ter aanvulling uit La Linea wordt gemeld. De overlevenden bereikten de ^taaansche kust door twee vlotten met stukxen wrakhout voort te bewegen. NOORSCH TANKSCHIP VERLOREN GEGAAN. Het in Engelschen dienst varende Noor- sche motortankschip „Ferm" met een in houd van 6600 brt. is, volgens persberich ten die te Oslo ontvangen zyn, verloren gegaan. V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5