SUPEROL Middelburg Goes Vlissingen Winterhulp brengt uitkomst STADSNIEUWS CURSUS VOOR TOEKOMSTIGE SCHILDERSPATROONS. Zaterdagmiddag waren in de Ambachts school een 15-tal jongelui samengekomen voor bijwoning van de eerste les van een sus, de diecteur der Ambachtsschool en Voordat deze les eén aanvang nam, kwamen de leerlingen samen in een der lo kalen, waar ook het bestuur over den cur sus, den directeur der Ambachtsschool en de leeraar in het schilderen, de heer R. P. van Miert, aanwezig waren. De directeur der Ambachtsschool, de heer C. Doets, wees er in een openings woord op, dat de tweejarige .cursus op de school niet de kennis kan bijbrengen, noo- dig voer het afleggen van proeven van be- klaamheid voor de Vestigingswet. Ook het aanvullend onderwijs, dat aan de avondschool voor N.O. wordt gegeven is hiervoor ontoereikend. Het spreekt van zelf, dat cursussen moeten worden georga niseerd. Voor vestiging moet de toekom stige schilderspatroon aan de volgende eischen voldoen hij moet het bewijs van de noodige handelskennis kunnen overleg gen het bewys van vakbekwaamheid, en over voldoende kapitaal beschikken. Voor den eersten eisch zorgen de Midden standsbonden, die alom cursussen hebben voorbereid en ingesteld, die opleiden voor het Middenstandsdiploma Handelskennis. Voor het derde punt moet de aanvrager zelf zorgen. Ten aanzien van het tweede punt hebben de gezamenlijk georganiseerde patroons de handen ineen geslagen, om in verschil- lende plaatsen cursussen voor te bereiden, die kunnen voeren tot het examen vakbe kwaamheid. Het is spr. een genoegen, dat ook in Walcheren de schilderspatroons tot een opleiding voor schildersgezellen zijn gekomen. Hij acht deze samenwerking voor de gezellen en ook voor de .patroons van het grootste belang. Hierdoor wordt het mogelijk, dat het schildersambacht op peil blijft en de gezellen rustig hun vak be oefenen met de wetenschap, dat ook zij in de toekomst patroon kunnen worden. Ook voor de samenleving is dit van belang, omdat zoodoende het peil van het schilders ambacht niet zal dalen. Spr. hoopte, dat "in dezen cursus extra de aandacht zal worden gevestigd op de groote beteekenis, die de kleurtoepassing kan hebben op het eindresultaat van een bouwwerk. Het is opvallend, hoe in den laatsten tijd het landschap bedorven wordt door teveel willekeur in de afzetting van kleuren. Vooral spreekt dit by een straat weg, waar nieuwe woningen geplaatst zijn en waar ieder de vrijheid heeft gehad, een woning te schilderen, zooals het hem wel gevallig was. Hierdoor, wordt 'veel schoon heid bedorven. De heer D. L. van Noppen uit Vlissingen, voorzitter van het bestuur over den cur sus, bracht dank voor de medewerking, die men van het bestuur en den directeur der ambachtsschool heeft, en wees op het mooie van het 'schildersvak. Voor de goede ontwikkeling moet een overbrugging plaats hebben tusschen den leeftijd van 16 jaar- als de jongens van school komen en die van 21 jaar, als de proeve van vakbekwaam heid kan worden afgelegd. De eischen voor het diploma vakbekwaamheid gaan niet over de streep, maar het diploma wordt toch ook niet weggegeven. Natuur lijk zijn niet alle cursisten reeds even ver in het vak, maar de leeraar zal hen zeker wel in groepen verdeelen, als hij hen ge toetst heeft. Spr. zei, dat het succes van dezen cursus voor 50 van deleerlingen zelf zal afhangen. Hierna ving de heer Van Miert in de zaal voor schilders met de eerste les aan. HET VERKEER. Naar aanleiding van de publicatie be treffende het afsluiten van straten voor het verkeer met rijwielen of voertuigen, wijzen wij er op dat enkele bepalingen nieuw zijn. O.a. terzake van dc Spanjaard straat die nu verboden is van de zijde van de Singelstraat en de Stadsschuur die nu van de Hoogstraat af tot het kantoor van gemeentewerken met rijwielen mag worden bereden. Men moet natuurlijk ook ernstig reke ning houden met de nieuwe algemeene voorschriften, o.a. inzake het niet meer mogen loopen met een rijwiel aan de hand in voor wielrijders verboden richting. Zoo mag men bijv. niet meer van St. Pieter straat tot de Nieuwstraat met een rijwiel aan de hand loopen doch dient men zyn weg te nemen door de Gistpoort, Korte Giststraat, Koorkerkho^ en Reigerotraat of Kerkstraat. In Klein Vlaanderen en Vol- derijlaagte staan- wel geen borden meer maar men moet toch steeds de rechter- rijbaan gebruiken. INTREDE PROF. G. WISSE TE MIDDELBURG. Gisteren heeft prof. G. Wisse alhier zijn intrede gedaan bij de Chr. Geref. Kerk (Langedelft). Des morgens werd hij beves tigd door ds. L. Kleisen van Boskoop, die voor enkele jaren de gemeente had ge sticht en tevens een oud- leerling van prof. W. was. In een zeer toepasselijke predicatie be paalde spr. zijn gehoor bij Handel. 26 18. Na de voorlezing van het bevestigings formulier, beantwoordde prof. W. de ge stelde vragen met een plechtig: ja ik, van ganscher harte. Nadat ds. KI, zijn voor- maligen leermeester nog in gevoelvolle taal had toegesproken, zong de schare nog Ps. 111 3. Was er 's morgens reeds veel belangstel ling, des middags (3 uur) bij de intrede zelf was het gebouw boven en beneden stampvol. Prof. Wisse die in Middelburg is geboren en hier zijn jeugd heeft doorgebracht had tot tekst: Lucas 4 16-20; naar luid van welke woorden hij sprak over De intrede van den allerhoogsten Boodschapper die de boodschap zelf was; en bepaalde zijn gehoor bij vier punten: 1. In wiens hooge autoriteit; 2. op wat heilige wijze; 3. van welk een volzaligen inhoud! 4. tot welk een zware verantwoordelijkheid (voor de hoorders) die Boodschap vas. In de Evan gelie prediking aller eeuwen dient deze Boodschap zuiver n& te klinken. Na de pre diking werden nog door prof. W. in 't bijzonder toegesproken de Bevestiger, de Kerkeraad en de aanwezig zijnde Burge meester van Middelburg. Namens den Ker keraad werd prof. W. toegesproken door den heer de Kroo en zong men hem toe Ps. 134 3. BRENG ZE TERUG! dat is bftfr dan uw oude jampotten TE laten Slingeren, u krijgt uw statiegeld terug en W'J hebben ze noodi6 nv Taminiau Eisi 'Overbetuwe! STADS NIEUWS STADSNIEUWS DE SINGEL WORDT WEDEROM ONDER HANDEN GENOMEN. By de laatste werkzaamheden aan den Singel is het ^zon, wat zoo mooi beloofde te worden, e niet op vooruitgegaan. Ge meentewerken heeft het verdere herstel thans ter hand genomen. De Van Woelderen bank en omgeving prijkt thans weer in zijn winter-beplanting. De kanten van den watergang zijn van de oude graszoden ontdaan. Tevens is men begonnen om het talud van den watergang met nieuwe graszoden te beleggen, zoodat de soms bouwvallige hiaten opgeruimd zullen worden, wat het zicht van het geheel aanzienlijk zal ver fraaien. Het is toe te juichen, dat van gemeente werken al het mogelijke wordt gedaan om de plantsoenen, waar Vlissingen den laat sten tijd zoo mee vooruit gegaan is, er zoo netjes mogelijk te doen uitzien. WTNTERHILFS KONZERT IN BRITANNIA. Ten bate van het Duitsche Winterhulp- werk gaf Zaterdagavond een symphonie- orkest van de Luftwaffe een concert in Britannia. De belangstelling hiervoor was vooral uit Duitschen kring zeer groot. Ook de Beauftragte van den Rijkscommissaris, de heer W. Münzer, vereerde dit concert met zijn aanwezigheid. Men zal zich zijn gang naar Britannia niet hebben beklaagd, want ook dit Luft- waffe-orkest bleek over groote artistieke capaciteiten te beschikken. Er werd met gloed en enthousiasme gemusiceerd én de Duitsche Winterhulpbus voer er wel bij. r/Otge/én mei DOODT BACTERIËN VOORKOMT BESMETTING Ook voor wonden de ideale desinfectans ZONDE.; LICHT. Wederom is een aantal processen-ver baal opgemaakt tegen personen die niet hun fiets of bespannen voertuigen des morgens zonder licht reden. WIT LICHT. Een 19-jarige jongen die gisteravond in de Lange Delft met een wit licht uitstra lende zaklantaarn scheen, is naar het politiebureau overgebracht. Een lantaarn armer en een verbaal rij ker kon hij later huiswaarts keeren. HET PERSOONSBEWIJS. Verscheidene personen zijn bekeurd, om-' dat bleek dat zij hun persoonsbewijs niet bij zich droegen. TE DUUR VLEESCH. In samenwerking met de controle op de prijsbeheersching, heeft de politie 15 sla gers hier ter stede bekeurd omdat zij hun vleeschwaren duurder verkochten dan op de prijsly'st, die in hun winkels hing, was aangegeven. SINT NICOLAASFEEST VAN COÖP. „VOORUIT Zondagmiddag werd in de groote Schut tershofzaal alhier voor een uitverkocht huis het Sint Nicolaasfeest van „Vooruit" gehouden. Onder leiding van den heer G. Wagenvoort, werd een mooi kinderpro gramma over het voetlicht gebracht, het welk bij de talrijke aanwezigen zeer in den smaak is gevallen. Zooals gebruikelijk werden de kinderen op versnaperingen ont haald, terwijl aan het eind ieder kind een geschenk in ontvangst mocht nemen. De kinderen hebben een prettigen middag ge had en alle medewerkenden hadden eer van hun werk. MIDZA-KINDERFEEST. Zooals reeds eerder medegedeeld zal de Midza voor meer dan 3000 kinderen zes feestmiddagen in het „Schuttershof" geven. Zaterdag 1.1. werden de eerste twee feeste lijke voorstellingen gegeven en beide malen was de groote zaal overvol. De voorzitter der Midza. de heer A. P. M. Witkam, sprak een inleidend woord waarin hij er op wees, dat de Midza in de toekomst nog veel ontspanning aan de kin deren hoopt te brengen. Wellicht zal men met de Midza-jeugd ook nog eens op reis kunnen gaan. Daarna deed professor Hassan Ben Ali wonderlijke en grappige goocheltoeren, zong oom Jan, die accordeon speelde, met de kinderen St. Nicolaas- en andere liedjes en tot slot volgde een vertooning met de poppenkast. De kinderen werden steeds bij alles wat op het tooneel gebeurde betrok ken en maakten zooveel lawaai en hadden zooveel pret. dat den ouderen „hooren en zien verging". En begrypelijk Kwam ook de Midza nogal eens ter sprake en hoorden wij verschillen de malen de beroemde tooverspreuk „Hidza, Ridza, Kidza,Midza". Als geheel was het een „daverende" middag, voor de kinderen, de Midza, den prof. en oom Jan. CURSUS AAN HUIS. Door de commissie voor huishoudelijke voorlichting worden, gelyk wij bekend ach ten, in de Vakschool cursussen in het koken en algemeene huishoudelijke voorlichting gegeven. Als een bezwaar is daarbij echter naar vorén gekomen, dat de vrouwen, die deze voorlichting het hardst noodig hebben, in den regel thuis blyven, omdat zij niet uit hun gezin weg kunnen, vinden dat ze geen kleeding hebben om deze cursussen bij te wonen, enz. Enkele leden der commissie zijn nu begonnen, gedachtig aan Mohamed en den berg, de betreffende huismoeders zelf te bezoeken en in hun eigen woning, bij wijze van demonstratie, de middagpot *:e bereiden. Deze proeven zijn een succes ~eworden en zijn ongetwijfeld een goede en loodzakelijke aanvulling van de cursussen. VERKEERSOMSRTREDINGEN. L. P. M., te 's-Heer Arendskerke, en L. O., alhier, bereden bij duisternis een rijwiel zonder rood achterlicht en werden deswege bekeurd. Om dezelfde reden kreeg A. P. R. te 's-Heer Abtskerke een proces-verbaal, terwijl deze tevens geen persoonsbewijs bij zich had. Voorts kreeg P. C. K. nog een bekeuring wegens het fietsen door de Pape. gaaistraat. VERBODEN ZAKLANTAARNS. G. M. van S. en W. L. alhier, werden ver- baliseerd wegens het bij duisternis gebrui ken van een zaklantaarn met wit licht. RIJWIELEN GESTOLEN. Van J. van B. alhier werd een rijwiel ontvreemd, dat eenigen tijd onbeheerd voor een pand op de Groote Markt stond. Wie volgt BEVESTIGING EN INTREDE VAN DR, W. F. DANKBAAR IN DE GROOTE KERK TE GOES. De bevestiging. In den morgendienst vond Zondag 7 De cember de bevestiging plaats door ds. P. J. Steinz van den nieuwen predikant voor Goes en Wilhelminadorp, dr. W. F. Dank baar. Na introïtus en zegenbede zong de ge meente gezang 53 1. 3. Hierna volgde wetslezing en schriftle zing, waarna het koor onder leiding van den heer Kousemaker zong: „Heilig, heilig zijt Gij Heere Zebaoth". Als uitgangspunt voor de bevestigingspredikatie koos ds. Steinz 1 Joh. 1 1-3. „Hetgeen van den beginne was, hetgeen wij gehoord hebben, hetgeen wy' gezien hebben met onze oogen, hetgeen. wy aan schouwd hebben en onze handen getast hebben van het Woord des levens (want het leven is geopenbaard, en wij hebben het gezien en wy getuigen en verkondigen Ulieden dat eeuwige leven, hetwelk bij den Vader was en ons is geopenbaard): hetgeen wij dan gezien en gehoord hebben, dat verkondigen wij U, opdat ook gij met ons gemeenschap zoudt 'hebben, en deze onze gemeenschap ook zij met den Vader en met Zynen Zoon Jezus Christus". Spr. wees er op, dat hetgeen tusschen haakjes staat eigenlijk het voornaamste is. Het leven is geopenbaard, dat is de hoofdzaak, waarvan de dienaar* heeft te getuigen. Het leven heeft zich baan ge broken. Openbaring is doorbraak. Wij vin den in het tekstwoord hetzelfde terug als wat er staat in het begin van het Johan- nes-Evangelie. Woord en Sacrament zijn de heenwijzing dat God ons in zijn genadeverbontl opnam. De Goddelijke vertroosting moet bij den dienaar steeds het middelpunt uitmaken van zijn prediking, immers zoo >er een woord van vertroosting voor de Gemeente in U is, spreek. Als we van Hem spreken is het een getuigenis van wat ook wij ervaren heb ben. Dan is er gemeenschap. Een voorrecht is het indien ge zoo mocht staan in het midden der gemeente; in den naam van Hem, die uit de duisternis wekte tot het leven. Gemeenschap is het woord waarin wij troost mogen vinden als vrucht van de Gemeenschap met God, is er de gemeen schap met elkander. De gemeente smaakt de gemeenschap der heiligen; dit is geen „belijdenis-artikel", geen formule, maar werkelijkheid, hoewel er veel is, dat deze gemeenschap tracht te verstoren. Tenslotte zeide spr. dat het een voorrecht is als die naar in het midden der gemeente te staan, "en te weten dat deze gemeenschap er is. Nadat het koor. nog had gezongen las ds. Steinz het formulier van bevestiging. De gemeente repliceerde met gez. 269 2. Vervolgens sprak de bevestigende voorgan ger de „Vermaning" uit, opgenomen in het formulier, waarop hij Gode dank bracht, eindigde met het „Onze Vader". De^ intrede. In den middagdienst van 3 uur predikte dr. Dankbaar zijn intrede. Aanwezig waren o.m. de Kerkeraden van Goes, Wilhelmina dorp, ds. Oüé, ds. Korevaar, alsmede de beide emeriti ds. Steinz en ds. de Vries. Na Intoïtus, genadverkondiging en ge meenschappelijk gezang volgde de Niceen- sche geloofsbelijdenis. Dr. Dankbaar sprak naar aartleiding van Joh. I vers 5. En dit is de verkondiging, Honderden gezinnen geholpen. In de afgeloopen week hebben de tien tallen vrijwillige medewerksters en mede werkers, waarover de Winterhulp hier ter stede thans beschikt een glorievollen tocht door Middelburg gémaakt. Zij heb ben n.l. een bedrag van rond j 4600 aan waardebonnen in ettelijke honderden ge zinnen gebracht. Tengevolge van de reor ganisatie, die de plaatselijke Winterhulp de vorige maand heeft ondergaan (eindelijk hebben we hier nu ook een indeeling der stad in buurtschappen, wijken en blokken) ondervond de verdeeling van de voor No vember bestemde gelden eenige vertraging, en werd het omstreeks Sint Nicolaas, dat zij de gezinnen bereikten. Dit was aan een kant jammer, maar aan den anderen kana geviel het toch weer goed. Enhet kon nu eenmaal niet anders. Immers: de orga nisatie verdiende verbetering en aanvulling, en dan, de honderden aanvragen om hulp dienden nauwkeurig te worden onderzocht. De leiding van de plaatselijke Winterhulp was, zeer terecht, van opvatting dat men beter eenige vex-traging kon hebben dan het risico loopen, dat de moeizaam ver zamelde gelden verkeerd verdeeld zouden worden. Door de gemeenschap bijeenge brachte penningen dienen nu eenmaal met zorg beheerd te worden! Winterhulp Nederland, het is al eerder door anderen gezegd, is een glazen huis. Daarom verwonderde het ons niet, dat ons de uitnoodiging gewerd eens gade te slaan hoe de instelling de haar toevertrouwde gelden onder de bevolking, die voor hulp in aanmerking komt, verdf-lt. Daartoe hebben we een der wykhoofden op zijn Sint-Nicolaas-tocht door de stad vergezeld. Alvorens zulks te doen hebben wij ten kantore van den Middelburgschen leider van de Winterhulp ons licht opgestoken. Daar vernamen we o.a. dat niet minder dan 800 Middelburgsche gezinshoofden dit jaar te kennen hebben gegeven van mee ning te zijn voor een tegemoetkoming van Winterhulp in aanmerking te komen. Neemt men aan. dat een gezin gemiddeld uit 4 personen bestaat, dan beteekent dit, dat van de circa 20.000 inwoners, die de Zeeuwsche hoofdstad telt, ongeveer 3200 personen, d.i. bijna het zesde gedeelte hulp behoevend is. Het is uiteraard niet moge lijk geweest al deze gezinnen in de voor November bestemde uitkeering te betrek ken. Ten eerste niet omdat het beschikbaar gestelde bedrag daartoe onvoldoende was, en vervolgens niet omdat de Winterhulp hier over te weinig medewerksters en me dewerkers beschikte om tydig alle aan vrage om hulp te onderzoeken. Voor de inwoners van onze stad, die niet hulpbehoevend zijn, ligt in het boven staande een dubbele vingerwijzing. Zy" zul len, zoo zy sociaal voelend, of tewel menschlievend zijn, hun bijdragen aan Winterhulp dienen te verhoogen, en zij zullen zich dienen aan te melden als mede werker. Eerst als de door de leiding van Winter hulp opgezette organisatie volledig zal zijn doorgevoerd (men heeft dan hier ter stede circa 250 helpers noodig) zal het mogelijk zijn alle hulpbehoevende gezinnen te bereiken, en wel zoo spoedig te bereiken als gewenscht is. Het is dus uitsluitend aan gebrek aan milddadigheid, en aan gebrek aan mede werking van Middelburg's burgerij te wij ten, dat de November-uitkeering van Win terhulp niet zoo is geweest als zij had kunnen zyn! Niettemin: laten we ook den lichten kant van het geval zien. Dank zij het feit, dat de leiding van Winterhulp in Den Haag geen zout op alle slakjes legt, de voor uitkeering bestemde bedragen niet doodnuchter afweegt tegen de in elke plaats gecollecteerde gelden, en mede dat zij het feit dat in onze stad gelukkig al een kleine honderd menschen, achterklap .gn verdachtmaking ten spijt, hun vrijen tijd in dienst van de mooie taak va^ Winterhulp hebben gesteld, kon dezer dagen in Middelburg aan enkele honderden gezinnen hulp worden verleend, die verband houdend met het aantal leden dier gezin nen en andere omstandigheden, varieerde van 10 tot 30. Een ontroerende reportage. Het kan gebeuren, dat men voor een die wij van hem gehoord hebben en wij U verkondigen, dat God een licht is en gansch geene duisternis in Hem is". „Dit is de verkondiging", spreekt Johannes hier niet als een heraut, klinkt het ons niet als een klaroenklank in de ooren. Zijn woor den zijn die van een ooggetuige. Dit tekst woord is een vervolg op de bevestigings tekst. God een licht en gansch geen duis ternis in Hem! Inderdaad een tyding. Licht is in dezen tijd geen vanzelfsprekend iets; het klinkt a.h.w. als een woord uit een ^andere wereld. Thans is alles letterlijk en figuurlijk in duisternis gehuld. De menschheid ziet reikhalzend uit naar het licht. De toestand was zelden zoo on doorzichtig als thans. Deze doet ons den ken aan een gedicht van Antonie Donker: „Er ligt een schemering over de weiden..." Ook Jesaia spreekt over de duisternis. Nog duisterder lijkt het als, wanneer we één en ander in verband brengen met God. Men vraagt zich dikwy'ls af: „Hoe kan God toelaten, dat we nog een dag langer zitten in deze wereld die dool hof heet?" Als antwoord hierop diene: „Het licht is er; God zelf is dat licht. Het licht schynt in de duisternis, maar de duisternis heeft het niet begrepen. In een persoonlijk woord richtte spr. zich tot de plaatselijke 'overheden, collega's en kerkelijke collega's. De jeugdvereenigingen hebben myn hart, zei spr. en de goede faam die er gaat over de verhouding tus schen gemeente en voorgangers, zullen wij ons waardig maken. Ds. Odé riep den nieuwen herder en leeraar namens kerkeraad, colleges, collo- ga's en gemeente een hartelijk welkom toe. Hij was verblijd over de eerste prediking, die stond in het teeken van het licht, ont stoken door Jezus Christus over deze we reld, dus Christocentisch. Spr. verzocht de gemeente staande te zingen Psalm 134 3: „Dat 'sHeeren ze gen op U daal". Dr. Dankbaar sprak een dankwoord en besloot den dienst met het „Onze Vader". reportage iemand meekrijgt, die nog niet lang in de journalistiek is, en dan ligt het voor de hand, dat ook zonder veel daadwerkelijke emoties een stuk in de krant komt, dat licht ontvankelijke gemoe deren doet ontvlammen. Het kan echter ook gebeuren, dat een reportage, als hier bedoeld, wordt gedaan door een journalist, die het klappen van de reportage-zweep volkomen kent, door iemand die gehard is omdat hij beroepshalve gezworven heeft door de armste buurten van onze groote steden, omdat hij in rechtszalen veelvuldig levensland heeft hooren eischen, omdat hij op nachtelijke reddingstochten op zee, op proeftochten met onervaren sportvliegers meermalen den dood onder oogen heeft ge zien; samenvattend omdat het leven hena niet meeroverdondert. In het laatste geval maakt een uitkee- ringstocht door arm Middelburg niet zoo danig overstuur, dat het resultaat een opzienbarend, maar een niet geheel op de werkelijkheid afgestemd artikel .wordt. Eerlijkheidshalve: wij hebben in Middel burg niet de ten hemel schreiende toe standen aangetroffen, die we enkele jaren geleden eldex-s in ons land moesten ont moeten. Dat niettemin onze tocht door do stad ons menigmaal de ontroering naar do keel joeg sproot dan ook niet zoozeer voort uit de ellende, die als 't ware geëtal- ieerd was dan wel uit de behoorlijke en tourage, die behoefte bedekte. Een Zeeuw is van huis uit niet iemand, die met zijn armoede te koop loopt. Hij schuurt zijn straatje en zijn stoepje opdat uiterlijk alles in orde is, tengevolge waar van innerlijk alles eveneens in orde lijkt. Zoolang mogelijk wordt hier getracht de nood te camoufleeren, en liever dan voor noodlijdend door te gaan ontzegt men zich binnenshuis al het mogelijke. Tengevolge van dezen prijzenswaardigen karaktertrek heeft Middelburg naar het lijkt niet veel behoeftigen. Hoeveel er inderdaad zijr komt men pas te weten als men met hen praat. En dan nog moet men de uiterlijkheden wegdenken om den behoefte-graad nauwkeurig vast te stellen. Zoo kwamen we b.v. op onzen tocht bij een bejaarde weduwe, die in een pijnlijk zindelijk, goed gemeubileerd voorkamertje ons ontving. Aanvankelijk dacht ik: „Daar is Winteihulp ingeloopen". Totdat ik ging vragen. De weduwe, die tijdens het leven van haar man veel aan haar inboedel ten koste had gelegd, moet nu leven van 5 steun per week van het burgerlijk armbestuur! Daar moeten dan nog huis huur en begi-afcnisfon<jfe af. Van de i*est en van de paar kwartjes, die haar ge trouwde kinderen zoo nu en dan eens kunnen missen, moet zij leven. Op het eerste gezicht een liefdadigheids- vergissing, maar bij nader inzien een geval, dat in een fatsoenlijke omlijsting om hulp- verlee.ning schreeuwt. En zoo bleek het telkens. Armoede in een vergulde lijst, en dan nog haast verlegen om index-daad hulp van de gemeenschap te aanvaax-den. Dat was het ontroerende element in onzen St. Nico- laastocht langs hulpbehoevend Middelburg, die enkele uren duurde. In deze uren hebben wij vele dankbax-e oogen gezien, want het is ook Zeeuwsch zijn dankbaarheid niet door middel van veel woordeiï te betuigen. Oogen liegen niet! In oude en jonge oogen Ijebberi wij ge lezen, dat Wintei'hulp, alle helpende, reeds jaren bestaande liefdadigheidsinstellingen ten spijt, utkomst in verzwegen nood be teekent, dat deze instelling zonneschijn brengt op levenspaden, die altijd in de schaduw liggen. Dit is van de oprichting van Winterhulp af beweerd, doch ondervonden hebben wij het tijdens deze jongste uitkeering, waar van wij getuige mochten zijn. En juist omdat wij het aan den lijve hebben ondervonden, en omdat wij ons de beteekenis van onze voorlichtende taak zeer wel bewust zijn, moet het ons van het hart, dat wy de houding, die vele goed gesitueerde stadgenooten alsnog jegens Winterhulp aannemen, niet alleen niet waardeeren, maar ook niet begrijpen. Het verleden had vele goede dingen, maar het had ook zijn tekortkomingen. Toegegeven: we deden aan liefdadigheid, soms zelfs tastten we voor de nooddx-uf- tigen diep in den buidel, maar over het algemeen schoten we in hulpvaardigheid jegens de minder bedeelden, en vooral je gens de oude lieden tekort. Thans is er een instelling, die, om het eens precies bij den naam te noemen, opge richt naar voorbeeld van de prachtig wer kende organisatie in Duitschland, tot taak heeft alle werkelijke misère op te sporen, en te verlichten. Zij kijkt daarbij niet naar den godsdienst der betrokkenen, noch naar hun maatschappelijke inzichten. Zij wil lou ter en alleen den levensweg van deze menschen effenen; aanvulling geven op hetgeen de vele mooie liefdadige instellin gen, die we reeds hebben, al doen, en zich het lot aantrekken van degenen, die door deze instellingen niet geholpen worden. Theox-etisch is daar geen speld tusschen te kx-ijgen, en tochlust men Winter hulp nog niet. Dat is in hooge mate te betreuren, want niet degenen, die men door weigerachtig heid wenscht, en denkt te treffen worden daar jde dupe van, doch uitsluitend on ba behoeftige landgenooten, onze minder be deelden, die erger van de stijging der le- venskosten hebben tc lijden dan men wel' meent. Terwijl zij twee jaar geleden mis schien nog precies de touwtjes aan elkaar konden knoopen door zich alle luxe te ont zeggen, kunnen zij thans niet eens meer de dingen koopen, die bij minimum levens- eischen als noodzakelijk gelden. Men zou wenschen dat iedereen, die thans nog afkeex'ig tegenover Wintex-hulp staat, zich de moeite getroostte met een wijkhoofd een tocht door Middelburg te maken zooals wij dedgn. Als bij tooverslag zou afkeer veranderen in sympathie, afzijdigheid in volledige me dewerking. We hebben cude, moede oogexx gezien, waarin het leven, dat soms hard Kan zijn, veel leed had geëtst. We hebben die oogen zien opblinken, en we hebben er vocht in zien schemeren. Laten we voor u hopen, dat uw gaven aan Winterhulp aan dit geluk in een triest bestaan hebben bijgedragen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2