ABDIJSIROOP Het beschikbaar zijn van motorrijtuigen. VERKOUDHEID. BRONCHITIS Het scheuren van grasland. De legerberichten van gisteren. DE TIJGER Japanners overhandigen antwoord op vragen van Roosevelt. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 6 December 1941 Verkoopen, vervreemden, uitvoeren enz. aan toestemming gebonden. In het gisteren verschenen verordenin genblad is opgenomen een besluit van den eecretaris-generaal van het departement van waterstaat ter verzekering van het be schikbaar zijn van motorrijtuigen (besluit standplaats motorrijtuigen 1941 I) In dit besluit worden onder motorrijtui gen verstaan vrachtauto's met een laad vermogen van een ton of meer, auto bussen, alsmede tractoren met uitzondering van landbouwtractoren. Bepaald wordt, dat een schriftelijke toe stemming van den bevoegden rijksinspec teur van het verkeer is vereischt om: 1. Een motorrijtuig te verkoopen of op andere wyze te vervreemden; 2. Een motorrijtuig voor een verblyf van langer dan vijf dagen buiten de tot de normale uitoefening van het bedrijf be- hoorende plaats van werkzaamheid te bren gen, of een motorrijtuig langer dan vijf dagen buiten die plaats te doen verblijven; 3. Een motorrijtuig uit het grondgebied van Nederland uit te voeren; 4. Een motorrijtuig te verhuren of op andere wijze ter beschikking van een derde te stellen, indien redelijkerwijze kan wor den aangenomen, dat daarmede verplaat sing van het motorrijtuig buiten het grond gebied van Nederland verbonden' is. Genoemde toestemming is eveneens ver eischt om bemiddeling of medewerking te verleenen bij handelingen, waarvoor die toestemming noodig is, alsmede tot han delingen of gedragingen, waardoor deze worden voorbereid, waaronder mede wordt verstaan het' aanbieden van advertentiën. Overtreding van deze voorschriften kan worden gestraft mét hechtenis van ten hoogste een jaar of een geldboete van ten hoogste tienduizend gulden, terwijl de be trokken motorrijtuigen kunnen worden ver beurd verklaard. De strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als overtreding. Het besluit treedt 6 December in wer king. DE AFWIKKELING VAN HET WEGVERKEER MAG NIET BEMOEILIJKT WORDEN. Als gevolg van de toenemende moeilijk heden bij de afwikkeling van het wegver keer is het noodzakelijk nauwkeurig toe zicht te oefenen op de voertuigen der dis tricten. Reeds volgens de thans geldende wet telijke bepalingen behoorde tot de taak der rijksinspecteurs van het verkeer de noo- dige vervoergelegenheid voor vitale trans porten te garandeeren, hetzij door requi- sitie van auto's, hetzij langs den weg van overleg. Daarbij is evenwel gebleken, dat tal van ondernemers en tusschenpersonen, veelal met voorbijgaan van de verordening van 5 Augustus 1940 over wisseling van ver blijf, voertuigen hebben verkocht of door hun bemiddeling hebben doen vertrekken naar andere districten of ook naar .het buitenland, zooda(, in gevallen, waarin deze voertuigen noodig waren, daarover niet meer kon. worden beschikt. Dergelijk eigen machtig optreden kan onder de huidige omstandigheden leiden tot ernstige moei lijkheden bij de afwikkeling van het weg verkeer, dat in het algemeen -belang ligt, en moet worden verhinderd. Een nieuwe verordening van den secre taris-generaal van het departement van waterstaat, afgekondigd in verordeningen blad van 5 December bepaalt derhalve, dat voortaan elke verkoop of andere vervreem ding, iedere wisseling van meer dan yijf dagen in het verblijf, elke uitvoer en élk verhuren of andere vorm van beschikbaar stelling van vrachtauto's van een ton laad vermogen en meer of van autobussen^ naar het buitenland gpedgekeqrd moet worden door den rijksinspecteur van het verkeer. Deze verordening vindt niet slechts toe passing op den eigenaar of houder van den vrachtauto, maar ook op personen, die voor dergelijke handelingen him medewer king of bemiddeling verleenen. Ook heeft zij betrekking op handelingen ter voorbe reiding hiervan: zoo wordt met name het 7ége" HOSSTJ waarbij slijm op de borst vast zit, zal Abdijsiroop de slijm doen loskomen en borst en keel verzachten, terwijl de hoest verdwijnt. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. akker's opgeven van advertenties, die genoemde verboden handelingen beoogen, eveneens onderworpen aan de goedkeuring van den bevoegden verkeersinspecteur. Voor de verleening van dergelijke ver gunningen is bevoegd de rijksinspecteur van het verkeer, in wiens district de stand plaats van den auto is gelegen. Overtreding van de bepalingen dezer ver ordening kan "worden gestraft met hechte nis van ten hoogste een jaar of boete van ten hoogste 3000.terwijl bovendien de betrokken auto in beslag genomen kan worden. Tegen overtreders zal met strengheid worden opgetreden. De rijkscommissaris (commissaris-gene raal voor financiën en economie) maakt hieromtrent bekend, dat ook toestemming noodig .is, wanneer sprake is van een han deling ten. gunste van een persoon, die dë Duitsche nationaliteit bezit, of ten gunste van een Duitsche firm'a of ten gunste van een Duitsche firma of een Duitsche in stantie in en buiten Nederland. Verzoeken van dezen aard worden door den verkeers inspecteur voorgelegd aan den gemachtig de voor het verkeer over den korten af stand. dat uiterst precies moet zQn, gebruikt men bü voor keur het „VAN DYKE" Teekenpotlood, het toon aangevende merk uit de Eberhard Faber-collectie! Let vooral op den naam Eberhard Faber. Imp. Parker Service, Beurs, Damrak, Amsterdam De aangemelde oppervlakte stemt tot voldoening. Naar aanleiding van het afloopen van den termijn, binnen welke het vrijwillig scheuren van grasland onder toekenning van premie kon geschieden, heeft het A.N.P. een onderhoud gehad met ir. G. Veenstra, inspecteur van den landbouw, omtrent de verkregen resultaten. De heer Veenstra begon met zijn groote erkentelijkheid uit te spreken over hetgeen vrijwillig werd aangemeld. Alhoewel thans reeds vaststaat, dat met de opgegeven oppervlakte de 100.000 h.a. zijn Bereikt, ja zelfs is overschreden, kun nen nog geen definitieve cijfers worden be kend gemaakt Daarnaast is het nog lang niet zeker, dat het opgegevene ook inder daad zal worden goedgekeurd. Dit hangt geheel en al af van het inzicht der rijks- landbouwconsulenten in de desbetreffende gebieden. Voorts bedenke, men, dat de op gegeven oppervlakte geen netto, maar een bruto cgfer beteekent. Op een vraag, in welk gebied naar ver houding het meest werd gescheurd, deelde de heer Veenstra mede, dat vooral het Zuid-Oostelijk deel der provincie Gronin gen,' bijzonder goed voor den dag is ge komen. Ook in de provincie Utrecht zijn de resultaten zeer goed te noemen. Tegenge vallen daarentegen is het opgegeven ai'eaal in Oostelijk Brabant alsmede in de provin cie Drenthe, waar men nog niet aan het verwachte percentage toe is. Over het algemeen was ir. Veenstra zeer tevreden over de -aangifte in de nabijheid der grdote steden, waar ruim 6000 h.a. voor scheuring werd opgegeven. De aan gifte evenwel in de twee „Hollanden" bleef eenigszins beneden hetgeen werd ver wacht. Dit is jammer, want uit hoofde van een vervoerstechnisch standpunt, zou het wensehelijk zijn, wanneer vooral in de na bijheid der groote steden flinke hoeveel heden aardapplen zouden kunnen worden verbouwd. In verband met opgegeven scheurgron- den merkte de heer Veenstra nog op, dat verschillende eigenaren van gl'oóte com plexen land, boerderijen die vrij kwa men uit de pacht hebben genomen, ten einde op deze wijze een bedrag per h.a. van 500 te kunnen bedingen, hetgeen aan zienlijk boven bestaande pachtverhoudin- gen zou komen te liggen. Hierdoor wordt pachtmogelijkheid aan pachters ontnomen, hetgeen zooveel mogelijk zal worden voor komen. Twee belangen zijn het, waarmede in dit verband zal worden rekening gehou den Het nationale belang (speciaal ten opzichte van gebieden in de nabjjheid van steden, waar aardappelen kunnen worden verbouwd) en het individueele belang van pachters in 1941, die door dit scheuren in moeilijkheden zouden kunnen komen. In vele gevallen zal een compromis moeten -worden gevonden. Met nadruk wees ir. Veenstra op het feit, dat de Nederlandsche overheidsinstan ties ten aanzien van het scheuten van grasland rekening zullen houden met bil lijkheidsoverwegingen. Men zal sociale bil lijkheid betrachten, opdat degene, die nau welijks of in het geheel niet scheurde, geen voordeel zal behalen boven zijn naaste, die wel aan zijn plicht heeft vol daan. Daarom ook zal alsnog worden overgegaan degenen, die niets vrijwillig opgaven en toch daarvoor duidelijk in aan merking kwamen, de scheurplicht op te leggen. De overheid is er niet op uit de premie, indien mogelijk, te onthouden. Waar het voor velen nu moeilijk is» geweest, de vrij willig opgegeven oppervlakte in overeen stemming te brengen met hetgeen werd vernacht, is besloten dat bij gedwongen scheuring onder bepaalde voorwaarden alsnog een vergoeding in uitzicht kan wor den gesteld. Zij evenwel, die niets opga ven, komen in geen geval voor toekenning van een scheurpremie in aanmerking. Aangaande het bemestingsvraagstuk, kan in het algemeen worden gezegd, dat de kwaliteit der opgegeven gronden zeer behoorlijk is. Daaraan zal een groote toe gift van mest niet noodig zijn. Wel zal het vaak noodzakelijk zrjn, dat kali wordt bij gegeven, terwijl er stikstof in reserve moet zijn. Dit geldt vooral voor verbouw van aardappelen. Binnenkortzullen derhalve van de zijde van het kunstmestdistributie-' bureau over de toewijzing van kunstmest stoffen nadere bijzonderheden worden be kend gemaakt. Met voldoening maakte de heer Veen stra gewag van de onderlinge hulpverlee ning tusschen de boeren in tal van plaat sen. Menig staaltje van frappante hulp werd reeds door landbouwers die hun paarden al op stal hadden gezet ver toond, ten einde hun collega's grasboeren te helpen, door het ter beschikking stellen van arbeidskrachten, paarden en ploegen. Mocht echter desondanks iemand zich zelf niet kunnen redden, dan bestaat de moge lijkheid tot scheuren door middel van trac toren. Hiervoor is benzine beschikbaar ge steld. Spoedige aanmelding is evenwel noodzakelijk, gezien de aanwezige hoeveel heden. Ir. Veenstra eindigde zijn mededeelingen met een dringend beroep te doen op alle direct- en zijdelings betrokkenen bij de scheuractie. In Noord-Afrika slechts verkenningsaanvallen der Britten. In Noord-Afrika is het betrekkelijk rus tig. De Engelschen trachtten verkennings aanvallen te doen, daar zij elk overzicht van de situatie verloren hebben. Met nieuwe verliezen aan menschen en mate riaal werden deze afgeslagen. Buiten hun hulpvolken hadden de» Engelschen hier ook een Engelsche brigade opgesteld de 22e Engelsche garde-brigade. Deze had echter alleen tot taak de ravitailleering te be veiligen, zoodat zij ver achter de strijdend^ afdeelingen lag. Bij de gevechten is zij nooit ten tooneele verschenen. GROOTE VERLIEZEN DER NIEUW- ZEELANDSCHE TROEPEN. Naar de Engelsche berichtendienst meldt heeft generaal Wavell in een telegram Churchill medegedeeld, dat de verliezen van de Nieuw-Zeelandsche troepen in Afrika groot zijn. Volgens Radio Ankara bevinden de Brit- sche troepen in Libye zich in een uiterst moeilijke positie. In verband hiermede heeft het Britsche opperbevel in het Nabije Oosten zich genoodzaakt sezien sterke formaties tanks uit Palestina en Transjor- danfë naar Noord-Afrika te zenden, ten einde de strijd aan het Ljbische front te kunnen voortzetten. Zonder geld nog wel crediet Zonder bonnen zeker niet 1 FEUILLETON 53) DOOR J. REGIS „Uitstekend, mevrouw Chrisman, alleen het hoofd een beetje meer omhoog. Ik lees weer. De graaf doet een stap naar haar toe. Chrisman, man! Waar heb je dat mét je schouders vandaan! Het is hier toch geen Chaplin-klucht! Nog eens!" Robertson rende naar het tafeltje en gooide een glas water om. „Nou Well, dat is beter Nou komt het De vrouw tast achter zich op de tafel en grijpt naar de revolverWaar is dan in vredesnaam die revolver?" Een van de assistenten, die een blauwen bril en 'n korten lichten baard droeg, trad snel naar voren en legde een kleine vernik kelde revolver op tafel. De scène -begon opnieuw en de stem van den regisseur don derde „Recht op haar toe Niet te snel. Let op Hjj maakt een beweging, alsof hij zich op haar wil werpen Nu heel weinig, het hoofd vooruit en de handen naar achteren Wel, maar denk om uw oogen, u veraf schuwt haar toch. Alle menschen Het is toch geen grapje Wilt u me dan het heele stuk bederven.? U moet haar haten Vooruit Allan maakte een ontevreden beweging en deed een stap terug. Suzanna ging naar hem toe, borstelde een beetje poeder van zijn jas en knikte hem bemoedigend toe. „Zegt u hem, dat dit de laats té repetitie is riep de regisseur met 'n grafstem. „Dan draaien we, denkt u daaraan Op de plaats Klaar, vooruit Op hetzelfde moment vielen de oogen van Wallion op den assistent, die zoo juist de revolver op de tafel had gelegd. Het was een breed geschouderde man in een blauwe blouse hij hield zijn gezicht afgewend en trok zich langzaam naar een zijdeur terug. Wallion keek naar zijn rug en fronste zijn voorhoofd. „Pas op Het gezicht van den graaf is vertrokken van razernij en de vróuw heft langzaam de revolver oplas de regis seur voor. „Het is goed, mevrouw Chrisman, zoo, ja Suzanne hief de revolver op tegen Allan en de blanke loop glansde in het witte •licht. De journalist voelde zich plotseling door een onverklaarbare onrust, als bij èen dreigend gevaar, aangegrepen. „Wie is die man daar?" vroeg hij aan den directeur. „Wie?" antwoordde Grafferth verbaasd. „De man in de blauwe blouse, die daar juist door die zijdeur weggaat De directeur wierp een onverschilligen blik in zijn richting. „Die daar? Dat is een of andere nieuwe ling, ik weet zyn naam niet meer. Een van onze assistenten, Olsson, is, geloof ik, van morgen ziek geworden en die daar kwam in zijn plaats Wallion hoorde de basstem van den re gisseur „Buiten zichzelf van razernij werpt de graaf zich op haar toe. Daar knalt het schot. De graaf wankelt terug en valt rug-, gelings op den divan...... Zoo, niet slecht, mevrouw Chrisman, ja, en dan naar voren" Een heel leger van gedachtejn joeg door Wallions brein. Hij zag. hoe Suzanne het wapen liet zakken, tot het op de door een wit hemd bedekte borst van Allan wees. „Uitstekend riep Robertson. „Nog één stap en drukt u af, mevrouw Chrisman!" (Wordt vervolgd.) Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt fnede In de Zuidelijke zóne van het Oos telijke front zijn nieuwe aanvaller van den vijand mislukt. Bij de be schieting van voor den oorlog be langrijke doelen te Leningrad wer den in een munitie-opslagplaats he vige ontploffingen en groote branden veroorzaakt. Na de vlucht uit Hangoe zijn met het troepentransportschip „Stalin" nog verscheidene andere Sovjetsche pen op Dultsch-Finsehe mijnenvel den geloopen. Daarbij zijn een troe- p^ntransportschip van 3000 ton, een stoomschip van 700 ton en een bol sjewistische motortorpedoboot ge zonken. Sterke formaties der luchtmacht hebben in het Zuidelijke deel van het front en in het gebied om Mos kou aanvallen gedaan op stellingen en veldversterkingen van den yijand. De bolsjewisten leden zware verlie zen en verloren een aanzienlijk aan tal stukken geschut en voertuigen. De luchtmacht heeft geslaagde nach telijke aanvallen gedaan op Moskou en Leningrad. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Italiaansche troepen aanval len van vijandelijke verkenningsaf- deelingen afgeslagen. Duitsche en Italiaansche formaties duikbommen werpers hebben Britsche pantser- concentraties in het Zuiden der Marmarische woestijn verstrooid. Des nachts werden bomtreffers ge plaatst op vliegvelden en ravitail- leeringswegen van den vijand in het gebied van Sidi Barani en Mars'a Matroeh. Tijdens luchtgevechten hebben Duitsche jagers zeven Brit sche jachttoestellen neergeschoten. Een Duitsche duikboot heeft voor de kust van Cyrenaica een Britschen torpedojager door torpedo's bescha digd. HET ITALLAANSCHE. Het Italiaansche weermachtbericht luidt; „In de Marmarische woestere intensieve bedrijvigheid onzer artillerie tegen stellin gen en gemotoriseerde strijdmiddelen voor Tobroek. Aan het front van Solloem be drijvigheid der wederzijdsche artillerie. In den sector Bir el Gobi ten Westen van Bardia worden nog plaatselijke gevechten gevoerd. In den nacht van 3 op 4 Decem ber hebben vijandelijke vliegtuigen brand veroorzaakt in t het veldlazaret van een onzer divisies en het met de schietwapens aangevallen. Engelsche oorlogsschepen heb ben zonder resultaat de kust ten Westen van Tobroek beschoten. Italiaansch-Duit- sche luchtformaties hebben in het gebied ten Zuidoosten van Bir el Gobi, in weerwil van het aanhoudende slechte weer her haaldelijk vijandelijke troepenconcentraties en gemechaniseerde strijdmiddelen aange vallen. Vijf Britsche vliegtuigen hebben Donder dagmiddag een aanvalgedaan op "de stad Villa St. Giovanni in de provincie Reggio, Calabrie. Zij wierpen bommen en schoten met de boordwapens, zonder 'ernstige scha de aan te richten. Eenïge personen werden gewond. Onze jachtvliegtuigen kwamen snel tusschenbeide en schoten drie vijan delijke vliegtuigen neer. Een officier werd gevangen genomen. Onze luchtmacht heeft de vliegvelden op Malta aangevallen. Britsche aanvalspogingen aan het Kanaal afgeslagen. Britsche pogingen om het gebied aan het Kanaal te naderen, zrjn ook Vrijdag weer, naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, met zware verliezen voor den vrjand afgeslagen. Volgens de tot dusver ontvangen berich ten verloren de Britten in het gebied van Brest drie gevechtsvliegtuigen en drie jachtvliegtuigen. Duitsche jagers schoten hiervan 5 en* de luchtdoelartillerie één vliegtuig neer, s&nder dat vr\h Duitsche zijde verliezen werden geleden. De Japansche onderhandelaars in Washington, zoo meldt de Britsche Nieuwsdienst, hebben het antwoord van Tokio op de vragen van president Roosevelt inzake de troepenbeweging in Fransch Indo-China overhandigd. Volgens genoemden nieuwsdienst zou ambassadeur Koeroesoe verklaard heb ben te hopen, dat de besprekingen tus schen beide landen worden voortgezet. VERKLARINGEN VAN DEN JAPANSCHEN WOORDVOERDER. De woordvoerder van het Japansche bu reau voor de inlichtingen, Tomokazoe Hori, heeft in de persconferentie voor de buitenlandsche correspondenten te Tokio verklaard, dat Japan en de Ver. Staten' zullen voortgaan te onderhandelen „in een geest van oprechtheid met het doel een gemeenschappelijke formule te vinden, waardoor wij er in zouden kunnen slagen een vreedzamen toestand aan den Stillen Oceaan tot stand te brengen". Kori voegde er aan toe, dat een langere duur der diplomatieke besprekingen niet noodig was, tenzij aan weerszijden een geest van oprechtheid bestond. Voorts zeide Hori, dat men er verbaasd was over het feit, dat er naar het schijnt zoo'n groot misverstand bestaat aan de zijde der Ver. Staten ten aanzien van de Japansche politiek in het Verre Oosten. De oorzaken van misverstand hebben zoowel betrekking op China als op Fransch Indo-China. De Japansche troepen zijn naar Fransch Indo-China gezonden in overeenstemming met een internationale overeenkomst, die in de geschiedenis yele voorbeelden heeft gehad. Deze troepen gaan niet het aantal te boven, dat bij internationale overeenkomst is bepaald. DE OMSINGELING VAN JAPAN. Het Japansche persbureau Tsjoenghoea publiceert de volgende meening van in vloedrijke kringen omtrent de-legers, die deelnemen aan de omsingeling van Japan. De troepen op Malakka zijn tot het achtvoud versterkt. In Birma zijn de troe pen tot het vijfvoud versterkt. De troepen in Nederlandsch-Indië zijn zesmaal zoo sterk als vroeger en bestaan voor 22 uit Nederlanders, voor het overige uit in- heemschen wier strijdkracht en strijdlust twijfelachtig is. Op de Philippijnen zijn de troepen tot h&t viervoud versterkt. De tegen Japan opgestelde troepen heb ben in totaal een sterkte van 70 tot 80.000 man. De concentratie van deze troepen, gecombineerd met de uitzending van een Britsche vloot naar Malakka, doet de aan- valsbedoelingen der betrokken mogendhe den duidelijk onderkennen. „DUISTERE VOORTEEKEXEN". Een commentaar door Associated Press uit Washington gegeven spreekt van duis tere voorteekenen, waaruit men zou kun nen concludeeren, dat de crisis in het Verre Oosten weldra door een breuk zal. worden gevolgd. In dit verband is het 'van groote betee- kenis, dat uit Mexico plannen worden ge meld voor een overhaast vertrek van het Japansche gezantschap aldaar. Verder is er nog het feit, dat een aantal Japansche onderdanen hun bezittingen in Mexico overhaast hebben getracht te verkoopen. daar zij het voor onvermijdelijk hielden, dat Mexico, in geval van een conflict tusschen de Vereenigde Staten en Japan aan den oorlog zal deelnemen. INTREKKING VAN VERLOVEN BIJ AUSTRALISCHE LUCHTMACHT. Naar de Engelsche Nieuwsdienst meldt, heeft de Australische minister van lucht vaart de intrekking van alle verloven by de Australische luchtmacht en bij de troe pen in Darwin bekend gemaakt. Als reden voor dezen maatregel noemde de minister de „verscherping van den toestand in het Verre Oosten". BRITTEN MOETEN THAILAND VERLATEN. Naar Domei uit Bangkok meldt, heeft het Britsche gezantschap Donderdag allen Britschen onderdanen, ook den Britsch- Indiërs, opdracht gegeven Thailand zonder verwijl te verlaten. Deze bekendmaking is onmiddellijk gevolgd op een soortgelijk bevel, dat de Amerikaansche gezant heeft gegeven. Naar verluidt wonen in Thailand 300 Britsche onderdanen, terwijl het aantal Britsch-Indiërs 30.000 bedraagt. DE STRIJD TER ZEE. Het 4.868 ton metende Britsche vrachtschip ,Ashby" is, naar Asso ciated Press meldt, ten Suiden van de Azoren :ot zinken gebracht. Seven leden der beman ning zijn om het leven gekomen. Naar in New York- ïche scheepvaartkrin gen bekend wordt, is het Britsche vracht schip „Empire Ability" in de buurt van de Ca- narische eilanden tot zinken gebracht. Van 17 schepen, die van Londen onderweg, waren naar Singapore, zyn er slechts zes öp hun plaats van bestem- ihing aangekomen, zoo heeft, naar „Tokio Asa- hi Sjimboen" uit Amoy meldt, een Chineesch matroos verklaard, die op een Britsch schip dienst heeft gedaan. (Foto Stapf)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5