i/An HOUTervs tiivionsecco De inhoud van een cartonnetje komt in smaak en geur over een met het sap van 20 citroenen. DE VERBOUW VAN RUWVOEDERGEWASSEN. De verbouw van voederbieten op ge scheurd grasland is vry, indien de totale oppervlakte grasland, kunstweide, klaver, voederbieten en diverse groenvoedergewas- sen niet grooter is dan in 1941 en voor het gescheurde grasland geen premie wordt verlangd. Indien wegens onvoldoende opgave voor vrijwillig scheuren scheurplicht wordt op gelegd, of men vrijwillig heeft opgegeven en voor premie in aanmerking wenscht te komen, zal de oppervlakte met ruwvoeder- gewassen. dus gras, kunstweide, klaver, voederbieten, diverse groenvoedergewas- sen, samen met evenveel moeten worden verminderd als waarvoor men btf scheur plicht is aangeslagen of waarvoor men vrijwillig heeft opgegeven. Men blijft echter vrij de gewassen daar te verbouwen, waar men ze het beste op zijn plaats vindt. Dat wil dus zeggen, dat voederbieten ook op gescheurd grasland aangewezen voor verplichte scheuring of vrijwillig aangegeven, mogen worden ver bouwd als er maar voor gezorgd wordt, dat op het oude bouwland een gelijke op pervlakte minder met ruwvoeder wordt be zet. Ten einde dit voldoende duidelijk te ma ken, wordt dit nog toegelicht met eenige voorbeelden. Geval 1. Iemand heeft totaal 30 ha. land 5n gebruik. Hiervan was 10 ha. bouwland, 4 'na. van dit bouwland was in 1941 bezet met kunstweide, klaver, voederbieten en diverse groen voedergewassen. Het gras land medegerekend, waren hier dus 24 ha. ruwvoedergewassen. Er werd door den gebruiker op 10 Nov. 1941 bij den productiecommissaris opgege ven, dat hij hereid was 4 ha. te scheuren. Dit heeft tengevolge, dat hij in 1942 totaal met ruwvoedergewassen bezet ipag heb ben 20 ha. t.w. .16 ha. grasland en 4 h.a. ruwvoedergewassen op het oude bouwland en he£ gescheurde grasland samen. Als hij dus de 20 ha. ruwvoeder maar niet overschrijdt dan mag hij bv. wel 1 ha. voederbieten op het gescheurd grasland verbouwen en krijgt toch scheurpremie van de geheele 4 ha. gescheurd grasland. Geval 2. De gebruiker als in 1 vermeld, heeft zich niet vrijwillig opgegeven. In dat geval is alles gelijk als bij 1, hij krijgt ech ter in het geheel geen scheurpremie. Geval 3. Een zuiver weidebedrijf van 30 ha. heeft vrijwillig 3 ha. gescheurd en wenscht voor premie in aanmerking te ko men. In dat geval mag op het gescheurde grasland geen ruwvoeder verbouwd wor den. Ook indien 3 ha. scheuren wordt opge legd, mag daarop geen ruwvoeder en dus ook geen voederbieten worden verbouwd. Iedere are echter, die meer wordt ge scheurd, dan de vrijwillig opgegeven opper vlakte met premie of de opgelegde opper vlakte, mag vrij met voederbieten worden geteeld. Wanneer deze gebruiker dus 4 ha. scheurt, mag hij 1 ha. met voederbieten bebouwen. K. WIERSMA. f In den ouderdom van 70 jaar is te 's-Gravenhage overleden de heer K. Wiersma, oud-rrjksUiinbouwconsulent voor Zuidelijk Zuid-Holland. De heer Wiersma is als onderwijzer in een Zeeuwsch dorp begonnen. Hij verwierf daarop de lagere land- en tuinbouwactes. Hierna gaf hij o.m. les in landbouwkunde aan de Rijks kweekschool te Middelburg, totdat zijn benoeming tot wnd. directeur van de rijks- tuinbouwwinterschool te- Naaldwijk volgde. Op 1 Januari 1936 is hij tenslotte als rijkstuinbouwconsulent voor Zuid-Holland gepensionneerd. ARBEIDSVOORWAARDEN PERSONEELÉN ZUIVELFABRIEKEN. De besturen van de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkcontröle en de Al- gemeene Nederjandsche Zuivelbond hebben een commissie ingesteld, welke een lande lijke regeling van loonen en arbeidsvoor waarden voor de personeelen der coöpe ratieve en particuliere zuivelfabrieken zal ontwerpen. KUNST BOEK- EN PRENT/EILING TE ARNHEM. Voor de verkooping van gekleurde ^po- grafische prenten uit de 16e tot 18e eeuw dcor Geert's Boekhuis in het Volksuniver siteitsgebouw te Arnhem bestond zeer groote belangstelling, zoowel uit kringen van vooraanstaande particuliere verzame laars als bij den handel. De prijzen waren d n ook zeer behoorlijk, terwijl anderzijds de mogelijkheid van aangename verras singen zich voordeed, waarvan eenige liefhebbers-kenners dankbaar profiteerden. De collectie Zeeland bracht een mooien prijs van 1.010 op „Oostelijk gezicht der stad Rotterdam en der Maaze met het Ijsvermaak op deez rivier Ao 1763" (gra vure d. P. C. la Fargue, cat. nr. 328) ging weg voor 110 Cat. nr. 517:2 aquatinten n. G. Morland maakten een kenner geluk kig voor j 95 saixien. De verzameling portretten noteerde sa men den prijs van 582. Belangwekkend was cat. nr. 94 „De St. Walburgskerk op 10 Nov. 1854 gezien van de buiten Cingel twee C. Oon na het instorten van den to ren", een teekening van .Joxander Ver Huell. Voor slechts 11 wist een verzame laar op dit interessante document beslag te leggen. MARKTBERICHTEN KAPELLE. 3 December. Mispels 31, Roode kool 3.SO1.80, Witte kool 2.40—, Knolselderij 1505, Bloemkool 514. Uien 3.504.70, Peen zonder lof 34.1O0, Spruiten 1216, Boerenkool 5.50. Koolrapen 2. RECHTSZAKEN VREDEGERECHTSHOF. PETER TON ALS SYMBOOL VAN TROUW EN OPOFFERINGSGEZINDHEID DF.R N.S.B. Winterhulp een der hoogste gemeenschapswaarden. Strenge straffen tegen hen, die de/.c ntet eerbiedigen. In zijn heden gehouden zitting heeft het vrede gerechtshof in hooger beroep een aantal uitspraken gegeven, waaronder eenige van principieele betee- kenis. Wegens bclecdiging van een volksgroep werd ver oordeeld F. J. v. d. Z. te Den Haag tot een week gevangenisstraf. Verdachte had in het openbaar geroepen: „alle hou zeeërs zijn landverraders", en was deswege door de Haagsche rechtbank veroor deeld tot ven boete van 15 gulden. Bevestigd werd een vonnis van den politierechter te Dordrecht, waarbij M. L. de J. te Dordrecht wegens mishande ling en beleedlging tot 25 gulden boete werd ver oordeeld. Wegens beleediging werd veroordeeld A. B. te Den Haag tot 300 gulden boete, die door den rechtbank aldaar was vrijgesproken. Voorts werd D. S. te Goes veroordeeld wegens beleediging en beleediging van een volksgroep tot 2 weken ge vangenisstraf. Verdachte was door de rechtbank tc Middelburg vrijgesproken. WINTERHULP. Tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeelde het hof K. de V. M. cn A. B. te Den Haag wegens vernieling van aanplakbiljetten van Winterhulp Nederland. De rechtbank te Den Haag had elk der verdachten tot 15 gulden boete veroordeeld, terwijl de advocaat-generaal mr. van Ascli van Wijck in beroep een boete van 40 gulden had ge- eischt. Het hof overwoog met betrekking tot deze zaak het volgende. „Met de instelling van de Winterhulp-Nederland wordt beoogd bij onze volks- genooten het besef van onderlinge verbondenheid te verlevendigen als grondslag vun de nieuwe ge meenschap, welke voor het voortbestaan van het Nedeilandsche volk volstrekt onmisbaar is. Als zoo danig is deze winterhulp een nationale gemeen- schapswaarde van zeer hoogc beteckenis, waarvoor het beRrip met alle daartoe geschikie middelen moet worden verbreid. Tot deze middelen behoort o.a. het gebruik van openbare aankondigingen, waarin onze volksgenooten worden aangemoedigd het gemeenschapswerk, in dienst waarvan Winter hulp staat, naar vermogen te steunen. Hij, die zich 'aan deze aankondigingen vergrijpt met de kennelijke bedoeling haar uiterlijk te verhinderen of te belemmeren, plaatst zich metterdaad tegen over en buiten de volksgemeenschap en geeft, van een zoo vijandige gezindheid te haren opzichte blijk, dat hij als een ernstig gevaar voor deze gemeen schap moet worden beschouwd. Nog strafwaardiger wordt deze daad, indien, gelijk verdachten deden, van de nachtelijke duisternis gebruik wordt gemankt om dergelijk bedrijf te volvoeren. In tegenstelling tot de rechtbanken die in het afscheuren door verdachten van op winter-hulp be trekking hebbende aankondigingen slechts een onbeteekend geval van zaak-beschadiging heeft ge zien, waarvoor een geldboete van 15 gulden vol doende werd geacht, is het vredegerecntsliof van oordeel, dat deze aankondigingen als zaken van de hoogste, Immers gemeenschapswaarde moeten worden aangemerkt. Het hof stelt derhalve vast, dat het hier een misdrijf betreft, dat onder de gegeven omstandigheden, waarin alles gedaan moet worden ter bevordering van liet ontwakend nieuwe gemeenschapsbesef, aan de verdachten zeer zwaar moet worden aangerekend. Het hof wijst er op, dat de opgelegde straf van twee maanden gevangenis straf alleen daarom niet hooger Is, omdat het hof wil trachten met een eerste waarschuwing te vol staan." PETER TON. Eveneens tot 2 maanden gevangenisstraf veroor deelde het hof E. M. F. B. te Den Haag wegens beleediging van een volksgroep. Verdachte was door de rechtbank te Den Haag vrijgesproken, terwijl ook de advocaat-generaal mr. van Asch van Wijck in hooger beroep vrijspraak had geëischt, omdat luj van oordcel was, dat verdachte niet in het open baar gehandeld had. Het hof nam aan, dat de be- leedigende woorden in het openbaar geuit waren, omdat zij op den openbaren weg waren gesproken en aldaar door derden waren gehoord en overwoog" met betrekking tot den ernst van het feit het volgende: „Het is van algemeerie bekendheid, dat de nagedachtenis van den persoon van haar ver moorden weerman Peter Ton voor de nationaal- socialistische beweging in Nederland van uitzon derlijke beteckenis is. Aan Peter Ton is niet alleen verbonden de herinnering aan een overledene, be treurd door nabestaanden en vrienden, maar zijn nagedachtenis is vooral geworden tot symbool van trouw en opofferingsgezindheid, ter wille van de nieuwe gemeenschap, die groeiende is en in welker dienst zich de nationaal-socialistische beweging In Nederland heeft gesteld. De persoon van dezen overledene treedt op den achtergrond voor dc in zijn naam voortlevende idee van volledige overgave aan de levensroeping van allen, die tot de natio- naal-socialistische beweging in Nederland behooren. Daarom is krenking van de nagedachtenis van Peter Ton op de wijze als verdachte heeft gedaan, het kwetsen van de nationaal-soQjalistische beweging in haar diepste gevoelens, een beleediging van haar hoogste waarden. Tegen zulk een aantasting van de eer ecner be weging, die ten nauwste verbonden is aan dc levensbelangen van het N'ederlandsche volk, behoort uiteraard op de scherpste wijze te worden op- Setreden, opdat in de bewaring van de ongerept- eid van haar symbool tevens de.eer der beweging wordt beschermd Het vredegerechtshof vindt aan leiding om, waar het de eerste maal is, dat een zoo ernstig strafbaar feit als het onderhavige aan zijn oordeel wordt onderworpen, niet aanstonds de hoogste straf, welke verdachte overigens op zichzelf zou hebben verdiend uit te spreken. Het hof meent derhalve in die gegeven omstandigheden te kunnen volstaan met de oplegging van een gevange nisstraf van 2 maanden." Tenslotte werden J. R. en J. I. te Koud e- kerke veroordeeld to 3 weken gevangenisstraf wegens vernieling van een ruit. Het hof óverwoog ten aanzien hiervan het volgende: ..Verdachten heb ben zich bij hun vernieling laten leiden door de uit gesproken bedoeling een persoon, belioorende tot de natlonaal-socialistische beweging in Nederland, in wien zij een poliiieken tegenstander zagen, te be- nadeelcn. Als uiting van politiek-vijandige gezind heid is een dergelijk optreden, bepaaldelijk wan neer, gelijk in het onderhavige geval, de daders daarbij van het nachtelijk duister gebruik hebben gemaakt, in hooge mate schadelijk voor de politieke rust in de volksgemeenschap, omdat het grijpen naar een zoodanig middel, vooral Indien de dader meent te kunnen verwachten onbekend te zullen blijven, bij een zeker soort van gelijkgezinden na volging zou kunnen vinden. Met het oog daarop is het hof van oordeel, dat tegenover handelingen als waaraan verdachten zich hebben schuldig gemaakt, met gestrengheid moet worden opgetreden. DE RECHTBANK TE MIDDELBURG. Brandstichting en mishandeling. De 28-jarlge schoenmaker R. G. te Zaamslag bekende op .11 Mei stroo, dat op 'n spoorwegwa gon bij Rapenburg lag' in brand te hebben gesto ken, doch zei dit gedaan te hebben op aansporing van zekeren School. Ook bekende jiU OP April H A. Stouthamer met een klomp te hebben ge slagen. De heer A. Dekker bracht 'n reclasseeringsrap- port uit waaruit blijkt, dat verdachte op den ver keerden weg is. De officier van justitie, mr. v. d. Minne, vroeg vier maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. P. C. Adriaanse, bepleitte clementie. Een jengdige ondeugd. De. 21-jarige dienstbode J. v. d. M. uit Dom burg was weggeloopen uit haar dienst te Bussum waar zij zich schuldig m'aakte aan diefstal Toen zij te Domburg terug was, kon zij het in het ouderlijk huis ook niet meer uithouden en ging er tusschen uit Zij overnachtte dan hier en dan daar en was o.a. terecht gekomen bij de familie V. Middelburg. Deze nam haar op. maar toen zij met de echtgenoote van V. naar een manu- facturenmagazijn ging om een rok te koopen vroeg zij deze den rok te betalen en daarvoor kreeg zij 7. Dit was Zaterdags en Zondags ging zij uit, doch kwam niet meer terug. Toen bemerkte de gastvrouw, dat uit een kistje in de keuken 7 was ontvreejnd. Als verdacht daarvon stond zij terecht, maar bovendien ook wegens het zich toe eigenen van een japon van de,echtgenoote van F. F. C. Maas welke Japon zij ter leen had ge kregen. Verdachte ontkende den diefstal. Alles wees er op, dat deze 21-jarige op den verkeerden weg is en de officier van justitie vroeg dan ook een veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Adriaanse bepleitte een mildere straf. Overtreding bouwverordening. De 36-jarige J. O. uit Middelburg was door den kantonrechter veroordeeld tot 25 of 10 da gen, wegens overtreding van de bouwverordening van Middelburg en wel het verrichten van een verbouwing zonder verkregen toestemming. Het bleek, dat O. zijn pand in de Langeviele 50 CENTS 43 heeft vergroot aan de achterzijde en het toen heeft verkocht aan J. Lejjnse als slagerij. De of ficier vroeg bekrachtiging van het vonnis van de» kantonrechter. De verdediger, mr. A. H. Kuipers, wees er ten eerste op, dat in de dagvaardiging staat, dat de bijbouw in Juni 1910 geschiedde, doch het was in September. Daarbij komt dat de autori teiten eerst in Maart 1941 kennis kregen van het gebeurde en toen eerst ingrepen. Rüwiel ontvreemd. Ten slotte stond terecht de 20-jarige los werk man M. de B. te Middelburg, die in Augustus te Vlissingen een rijwiel heeft ontvreemd. Hij heeft er thuis de banden afgedaan. Verdachte zeide dit o.a. gedaan te hebben, omdat zijn eigen rijwiel ook gestolen was. De officier vroeg vcroordeeling tot 5 maan den gevangenisstraf. Uitspraak in al deze zaken op Woensdag 3 December. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitiins van 2 December. De volgende personen werden gedagvaard: J. A. van B., 39 jaar, stoker te Vlissingen, we gens diefstal van een drietal vijlen en een bus olie, toebeiioorendc aar. de Maatschappij „De Schelde", gepleegd op 8 Juni. Eiscli en uitspraak 25 b.s. 10 d. C. W. L., 42 jaar, dienstbode te Yerseke, we gens diefstal van een portemonnale inhoudende 4.50, toebehorende aan A. C. Cliristiaause-Pauw, gepleegd op 10 Juni Yerseke. Eisch cn uitspraak 25 b.s. 10 d. h. RECHTBANK MIDDELBURG. Faillissementen. Het faillissement van Johannes van Riet, voor heen caféhouder, thans werkman te Middelburg, Brakstraat 43, is geëindigd door opheliing wegens gebrek aan baten. Curator mej. mr. A. M. J. van Deinse. Het faillissement van Johannis Schout, werkman, voorheen koopman, te Souburg, Van Doornlaan 19, i6 geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingsiijst. Curator mr. W. H. Vermaas. DE KINDERACHTIGE MENSCHEN. „Wat een kinderachtige menschen zijn jullie toch eigenlijk", constateerde de president van het Haagsche Gerechtshof. In de verdachtenbank stond de koopman J. J. D. uit Breskens, en er waren twee getuigen, die denzelfden lange reis haddon gemaakt teneinde maar waar te maken dat D. en zijn vrouw heusch hadden mishandeld. Zc hadden er in Middelburg trouwens elk 10 boete voor gekregen. Maar ook de getuige was er niet zonder kleer scheuren afgekomen, want op wederzijdsche klacht, had hij ook een geldboete gekregen. D. woont met De J. in één huis. Daar is de verhouding niet zoo erg prettig. Op 21 Juni werd er gevochten, en dat moest het Hof nu'gaan uitzoeken. Dat viel niet mee. want ala de eene partij zei; „Het ia wellis", zei de ander „Het is nietes". Zoo zou het Hof dus wel een heel tijdje met de zaak kunnen zoek brengen, ware het niet dat de proc.-generaal in dit geval de Juistheid der getuigenverklaringen aannam. Die vertelden dat D. het eerst had geslagen. „Niks van waar", betoogde de verdachte „zul- lie sloegen eerst, en ik heb niks gedaan." „De stemming is daar in huis niet al te aan genaam", constateerde de proc.-generaal, en hij vond dat de opgelegde boete maar moest blijven. ZICH VERDEDIGD. „Ik heb me alleen maAr verdedigd", zoo ver telde daarna de echtgenoote van D. die vervol gens in de verdachtenbank kwam. Want ook zij zou hebben mishandeld. Toen kwam De J. en vervolgens diens echtge noote weer als getuige, die zeiden dat de ver dachte had geslagen. „Niet waar", hield verdachte vol. „Zoo blijft het ja en nee", constateerde de pre sident. „Hij valt altijd aan, en maakt met iedereen moeilijkheden", zei verdachte. De proc.-generaal wees er op dat de eisch tegen verdachte is geweest 15 boete subs. 15 dagen hechtenis, en de opgeiegde straf werd juist ge acht. Daarom werd bevestiging van het vonnis geeischt. Arrest over 14 lagen. AFLOOP VERK00PINGEN Op den 3en December 1941 werd in het café van den heer C. Schikker te Borssele, ten ver zoeke van de erven mej. Cath. Rottier, ten over- stuan van notaris D. C. van Werkum te Hein- kenszand, publiek verkocht: Een woonhuis met erf en tuin aan den Catalyneweg 43 te Borssele, groot 8 aren 84 centiaren. Kooper werd de heer Cfcrns. Rottier Jzn. te Borssele, voor 3580, plqs 75 eccessoires. MAN TE WATER GELOOPEN EN VERDRONKEN. Te Kromwijk is de 67-jarige Otte, die op weg naar zijn werk was, door de duister nis misleid in de Kromwijkerwetering ge- loopen en verdronken. Schooljongens ont dekten het ongeval doordat zij zijn klom pen zagen drijven. BEJAARDE MAN OVERREDEN. Op de Loosduinsche kade te 's-Graven hage is de 69-jarige voetganger A. C. J. D. uit Rotterdam bij het oversteken van den rijweg aangereden door een personen auto. In het ziekenhuis is de man over leden. LOOP DER BEVOLKING VLISSINGEN: Ingekomen: W. J. Pries ter, timmerman, Koudenhoek 11, van Kortgene. R. M. van den Hoek, bankwerker. Ridderspoor laan 12, van Veere. A. Kint, bankwerker, A. De kenstraat 169, van Clingo. D'. C. Valckenier von Geusau, chauffeur-monteur. Singel* 66, van Kou- dekerke. C. Baan. zonder, C. Buskenstraat 43, van Den Haag. C. W. do WaardVan Meir, zonder, Houtkade 6, van Rotterdam. D. Schut, plaatdrij ver, Duijvendrechtstr. 35, van Serooskerlce. P. A. van Schagen, zonder, Gravenstraat 17, van Am sterdam. P. de Landmeter, vertegenwoordiger, Singel 66, van Rotterdam. P. J. Nusteleijn, me- taalfraiser, Singel 106, van Goes. A. J. van Thiel, lo luit. Marech., Vrijdoinwcg 14c, van Middel burg. C. A. Leijder Havenstroom, hulpprediker, Badhuisstr. 46, van Don Haag. N. C. van Tilburg, bankwerker, BonedUkestr. 120, van Goes. S. Zwa german, melkcontrölcur, Kasteelstr. 82, van Sjj- bekarspel- S. J. RoggebandRisseeuw, zonder, Singel 7, van Bergen op Zoom. W. Schinkelshoek, magazijnbediende, Anjelierentaan 13, van Mid delburg. P: van Saane. zonder, Clyverstr. 54. van Voorburg. P. A. Seghers. districtsleider, Wal- straat 61. van Goes. W. Oostdijk, bankwerker, Kl. Kerkstraat 2, van Terneuzen. M. van Saane, ma troos N. L., Clyverstr. 54, van Harderwijk. W. Bandsma, scheepmaker, MolenBtr. 29, van Baarn. R. Rovers, vliegtuigmonteur, C. Buskenstr. 70, van Ommen. W. J. F. Wille, electrlcien, O. Markt 35, van Nijmegen. Vertrokken: P. J. de Feijter, timmer man, Lampsinsstr. 10. naar Westkapelle. J. A. Jasperse. leeraar zeev. seh.. Singel 24b, naar Nijmegen. H. M. Visser^—Hokkeling, zonder, Groenewoud 54, naar Domburg. F. J. Bakker, caféhouder, Nieuwendijk 43, naar Amsterdam. N. J. Minnaard. los werkman, Palingslr. 42, naar Oost- en West-Souburg. M. Jonckman, opperman, Gi oenewoud 19, naar Oost- en West-Souburg. W. M. de Feijter, werkman, Margrietenl. 41, naar Terneuzen. D. de Waart, leeraar zeev. school, Bsdhuisstr. 96, naar Nijmegen. A. D. de Visser, autogeen-lasscher, Callonfelsstr. 32, naar 's-Hee- renhoek, J. Raamsdonk, zeilmaker, Badhuisstraat 32, naar Doetinchcm: J. P. Klautz, zonder, v. Nispenplein 36, naar 's-H. Arendskerke. A. Le- naerts. werkman, Korenstraat 4. naar St. Maar tensdijk. F J. Leijdekkers, stoker S. M. Z., Scheldestraat 32, naai Middelburg. A. Minne- boo, zeeloods N.L., Bid. Bunkert 4, naar Delfzijl, A. H. Rappard, uitvoerder, schuitv. gr. 81. naar Utrecht. J, N. Minnaard, werkman, L. Zelke 5, naar Den Haag. P. Boer, leeraar Nijverh. ond., P. Krugerstraat 42, naar Middelburg. J. C. Mul ders, agent levensverz., V. Quakkel.str. 103, naar Rotterdam J. M. Veeg^r, metaalbewerker, Duij- vendr.str. 35, naar Amsterdam. D. H. W. Vergers, schrijver le kl. R. v. A., Palingstr. 25, naar Koudekerke. J. Mangold, bankwerker, Dr. Otte- straat 6, naar Axel. MIDDELBURG. In de week van 7—13 Novem ber zijn in deze gemeente de navolgende perso nen I n g «komen; J. M. Perrels, huishoud ster. Noordsingel 62. van Veere; J. Adriaanse, onderwijzer, Haringplaata 8, van Domburg: J. Flipse, landarbeider. Zusterstraat 34, van Wis- senkerke: J. G. van Pelt. analyst. Nieuwe Oos- teische straat 16, van Dordrecht; M. P. C. van Nïel geb. Jensen, zonder Seisslngel W, van-Vel- sen; J. Dusoswa, chauffour-monteur. Molenwa ter 115, van Leiden; C. Cevaal, dienstbode. Hoog straat 5, van Rotterdam; J. R. Weststrate, me taalbewerker, Veerscheweg 68. van Terneuzen; F. J. Leijdekkers en echtgen., stoker S.M.Z., Bree 40, van Viissingon: mej. I. van der Linden, zonder, Seisdam J2a, vart Oistcrwijk; mej. C. Schout, zonder Zandstraat 23, van Veere: S.~-M. van Petegem. huishoudster. N'euwe VHssing- scheweg E 325, van Heinken^zandM. N. van de Wege, dienstbode. Pottenbakkerssingel 28, van Groede. Vertrokken A. S. de Paauw geb. Muriin, zonder, van Krommeweele 7, naar Bergen op Zoom. Catharinastichting: W. J. van Halteren, arbeider, van Vlissingsch Wagenplein 14, naar V. O. W.J. C. Brakman geb. Snoep, zonder, van Zandstraat 1, naar Den Haag, Suezkade 176; mej. H. W. Tichelman, zonder, van Houtkade 7, naar Arnhem, Colenbranderatraat 1A. Pouwelse, timmerman, van Oude Vlissingsche weg 61e, naar Harderwijk, Leuvenumscheweg 91; M. Stokx, dienstbode, van Wagenaarstraat 19, naar 's-Heer- HendrikskinderenA. W. van Keulen, 1.1. ver pleegster, van Spanjaardstraat 52, naar Rotter dam, Pr. Bernhardkade 15; F. G, Stolte. 1.1. verpleegster, van E 359, naar Arnemuiden, Hulpziekenhuis; S. J, Back, geb. Versteeg, zon der, van Klein Vlaanderen 69, naar Vlissingen, Coosje Buskenstraat 65: J. S. M. Kotoun geb. Jilleba, zonder, van E 190, naar Vlissingen, Wal- straat 88: H. Vernooijs, zonder, van Jasmijnstr. 11: Ch. G. van Westen, zonder, van Schuttershof straat 22; J. Pieterse, van Seisweg 33 en A. J. Geldof, van Bree 50, allen naar Nijmegen, Graaf- scheweg 68; Iz. van Aarisen, zonder, van Pijp- straat 2\ naar Nijmegen, Batavierenweg 56; J, C. Tisserand. zonder, van SeiBweg 77, zonder, naar Nijmegen, Van Spaenstraat 17; W. F. de Jong, echtgen. en 3 kinderen, leeraar Handelsschool, van Ho.erengracht 24, naar Schiedam, Juliana- laan 88b. KAPELLE. De loop der bevolking over Octo ber was: Ingekomen: A. Vis, echtge noote van J. de Leeuw, van Tholen naar Dijk- welschestraat A 303; Ca. de Bart. ven Oudelande, Kerkplein A 253; J. F. Florijn, echtgenoote van AL Sinke, v. Wolphaartsdük naar Weststraat A 287. Vertrokken: J. Joossen en echtgen. van A 214 naar Naarden: C. J. Zcgers, van A 284 naar Waarde; Ja. de Keijzer, van A 179 naar 's-Heer Arendskerke: H. de ElaeU van B 60 naar Goes; L Brouwer van A 85, naar Yerseke: Ja. Ca. van Liere, echtgenoote van W. E. P. van IJsseldljk, van B 78a, naar Rotterdam WISSENKERKE. Ingekomen Adriaan de Nooljer van Zandvoort Catolina M. S. Leeg water van Koudekerke (Z.) Cornelia Versluis van Werkendam Jozeph van Dijke en gezin van Rotterdam. Vertrokken Pieternella Davidse naar Krab- bendijke Pieternella J. Snoodijk naar Vlissin gen Jannetje Zwemer naar Oostkapelle Cor nelia Heiboer naar St. Maartensdijk (Z.); Anna W. van IJsselcIiJk naar St. Maartensdijk (Z.) Hendrik J. Hendriksc naar Middelburg Corne lls S. L. Flohil naar Goes Gerrlt Koole naar Wieringen Gerard Leendertse naar Aalten Geeriruida de Fouw naar Kortgene Pieternella Leijnse naar Middelburg Abraham J. Dour- leijn naar Kortgene. GROEDE.. De loop der bevolking in de ge meente Groede over de maand October was i n - gekomen: A. J. van Lare, van Breskens, Scheldekade 38. naar O 185. J. Verwilst, van St. Jan In Eremo, naar O 17. C. M. Hendriks, van Ermeloo, 's H. Loo 25, naar A 124. Joh. Fr. Taalman en gezin, van Philippine, Vergaerpld D 51. J- P. du Bois. van Batavia, naar A 99c. M. J. Duininck, van Cadzand W 58, naar O 57. Vertrokken: W. van den Broeke van A 33 naar Zoutelande, Langstraat 19. A. Elfrink, van O 234, naar Retranchement Z 14. Ma. So. Roets, van O 62, naar Breskens, Scheldekade O 25. Joh. P. Drost en gezin, van O 117, naar Bor- culo. Burg. Bloemerstr. B 1. A. J. van Lare, van O ,185, naar Nieuwvliet 56. SCHOONDIJKE. Ingekomen Jac. H. van Rietschoten van Amsterdam; J. C. de Snoo van Amsterdam; M. de Snoo van Amsterdam: Th. H. van Schooten van Terneuzen; G. C. van Nieuwen- huijzen van 's- Heer Arendskerke: C. Dekker van Waterlandkerkje; D. A. van Aalderen van Almelo; Joh. W. F. Latisch van Almelo: A. D. J. van Aalderen van Almelo: W. A. van Aalderen van Almelo: E. J. van Aalderen van Almelo: J. H. Stevens van Almelo; R. C. Termont van IJzendijke: A. J. de Hulster van Terneuzen. Vertrokken'. J. de Hullu naar Oost- en West-Souburg; J. A. Scheele naar IJzendijke; P. A. van de Walle naar IJzendijke; C. E. Jansen naar 's-Gravenhage; M. M. de Wever naar Hoofdplaat; E. M. Hofman naar IJzendijke; E. F. Steijaert .naar Breskens: E. A. Steijaert naar Breskens; A. Steijaert naar Breskens. over de maand October. WATERLANDKERKJE. Tngekomèn D. Dek ker van Rotterdam Pr. de Jaeger van IJzen dijke N. Boone van Retranchement Fr. Babijn van Breskens. Vertrokken L. Servaas naar Gent (België) E. M. M. Sturm naar Watervliet (België) M. Viug naar 's-Gravenhage Cath. Dekker naar Schoondijke. Neem nooit meer bonnen mee dan U noodig hebt. Wat U verliest wordt niet vervangen Pas nü op voor Rheumatiek! Nu de weersomstandigheden weer zoo tal- looze slachtoffers gemaakt hebben van Rheumatische pijn, mag het geen verwon dering wekken, dat men overal juist nu her haaldelijk den raad hoort geven: begin een Kruschen-kuur! Geen wonder trou wens. Al jaren en jaren heeft Kruschen ook in Nederland bij tallooze Rheumatieklijdera een waar wonder teweeg gebracht. De aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op lever, nieren en inge wanden, zal Uwe organen nieuwe kracht bijzetten; ze zullen Uw bloed reinigen en het zuiveren van schadelijke zuren. Reeds bij een kort maar regelmatig gebruik van Km- schen Salts merkt ge de versterkende werking en de gestadige verlichting van Uw lijden. Ook hebt ge met Kruschen meer nut van Uw voedsel omdat Kruschen de spijs vertering zoo gunstig stimuleert. Kruschen het oude beproefde recept sinds 1889. Bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. N.V. Rowntree, Amsterdam. BURGERLIJKE STAND GOES. Geboren Hubregt Frans, zoon van Kor- nelis Johannes Hengstmangers en Geertruida Catha- rina Kopniels; Maatje Martina, d. van Marinus Mar- tinus de Pan en Maatje Schoolmeester. SINT LAÜRENS. Over de maand November. Geboren: Cornelis Willem, zoon van Jan Adriaanse en Leuntje van Marinlssen-, Maria Catliarina, doch ter van Simon Kwekkeboom en van Jacomina Ma ria Verhagc; Jannie, dochter van Cornelis Janse cn van Maria Louwerse; Arie, zoon van Willem Hcn- drikse en van Maatje Joosse; Pieternella AJber- tina, dochter van Abraham Pieterse cn van Pie ternella Goverse. Ondertrouwd: Lourens Koole, 33 J. en Elisabeth Schoe, 28 j.; Cornells den Hollander, 25 cn Maria Francina Moens. 20 j. Getrouwd: Johannes Hendrik Volkens, 28 j. en Catliarina Elisabeth Sanderse, 28 j.; Lourens Koole, 33 j. en Elisabeth SChoe, 28 j. Overleden: Maria Hcndrlkse, 31 J. ongehuwd. GRIJPSKERKE. Over de maand Novem ber 1941. Getrouwd: Hendrik Lorier. 24 jh te Middelburg en Cornelia Lena Geschlere, 24 jr. Geboren: Jacomina, dochter van Adriaan Pie- ter Vader en van Leuntje Wisse. BESLUITEN, BENOEMINGEN, ENZ. De h,er W. Gb'selman, kommies bij de be lastingen te Hansweert, is met ingang van 1 December verplaatst naar Philippine. De heer C. Bakker te Philippine is met gelijken datum naar Hansweer verplaatst. Voor het* apothekers-assistentexamen zijn tc Amsterdam geslaagd de dames L. P. S. .Gast te Middelburg en P. M. "Vermue te 's-Gravenpoldcr. Naar D. Z. meldt, is tot onderwijzeres aan de Chr. school te Oostkapelle benoemd mej. J. Kore- vaar te Gie&endam. ONZEKERE STEMMING OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. De ondernemingslust op de effectenbeurs was Dinsdag verre van groot. De anarkt had een on zeker voorkomen. Bij de opening werd voor de toonaangevende aandeden meerendeels een klei nigheid beneden het vorige slot gehandeld, maar reeds spoedig volgden de koersen een opwaaft- Bclie richting. De verbetering was echter niet van duurzamen aard, zoodat men aan het einde van de rekening weer op ongeveer het punt van uitgang terecht kwam. Olies werden nog vrij druk verhandeld. Het leidende petroleumaan- deel liep in een vrij snel tempo op, maar daarna ging het weer bergafwaarts. Op de industrle- afdeellng waren Aku's goed van toon. Unilevers rangeerden tusschen 167 en 169</4* Philips aan deden waren goed prijshoudend met. zeer gerin ge affaire. De scheepvaartrubriek was kalm, prijshoudend en gemiddeld weinig veranderd. De velschillende Indische cultuurfondsen bewogen zich op onregelmatige wijze. Van de rubberaan- deelen steeg Amsterdam rubber aanvankelijk, waarna tegen het slot de aanvangskoera weer paar voren kwam. De suikerrubriek was reer stil, H.V.A.'s waren prijshoudend en nauwelijks veranderd. Tabakken hadden een kalme markt. Het zakenverkeer op de beleggingsmarkt was rustig. Het meest opmerkelijke verschijnsel was de vaste stemming voor de nieuwe 4 procents obligatiën. A Anisterdamsche Bank 137 138 A Incasso Bank 131 Vg 139 A K.M. De Schelde Nat. Bézit 133 A Houthandel Alberts 113 Nederland 1941 4 100 1001A6 100)4' Nederland le lng 1940 4 101 7,'16 101N Nederland 2e lng 1940 4 100% 100'.'. Ned. met bel. fac. 1940 4 101 7/16 101% Ned. a 1000 1938 (3Vz) 3 93)4 93 1/1692 15/16 Indië a 1000 1937 3 94«/2 94'i Indië A 1000 1937 A 3 93% 93 7/16 A Koloniale Bank 240 237 A Ned. Ind. Handelsbank 158 156?i C Ned Handels Mij. 171% 170 A Algem. Kunstz.Ude Unie 155% 156%157% A Van Berkors Patent 119 7/16 119—120 C Calvé Delft 126% 126%—125% A Fokker Vliegt. Fabriek 224 222 A Lever Bros en Unilever 166ys 167169% A Ned. Ford Auto Mij. 344% A Philips Gloeil. Gem. Bezit 285 288—2S6 A Dordtsche Petroleum Mij. 313% 312% A Kon. Petroleum Mij. 343% 342%—347% Bataafsche Petr. Mij. Obi. 3% 94 11/16 94 11/16 A Holland—Amerika Lijn 155% 156154% A JavaChina—Japan Lijn 176 176%174 A Kon. Ned. Stoomboot Mij- 214% 215217 A Ned. Scheepvaart Unie 229% 231%228% A Handelsveroen. Amsterdam 487% 489%485 A Javasche Cultuur Mij. 293 293 A Ned. Ind Suiker Unie 270 271% C Dell MU. h f 1000 332% 338—333 A Senembah Mij. 270 270%—269 C Amsterdam Rubber 330% 336%330 A Deli-Batavia Rubber Mij. 275% C Oostkust 500 108% 186%188% A Sumatra Rubber Cultuur 305 A Ver. Ind. Cultuur Ondern. 223% 225 A Hessa Rubber Mij. 175 177 Nederland 1941 3% f 100 96% 96 5/16 Meelfabr. v. d. Ned. Bakkerij 376 376 RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 5 DECEMBER 1941. HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gram. 7.45 Ochtendgym. 7 .55 Gram. 800 ENO: Ber. 8.15 Gram. 8.35 Ochtendgym. 8.45 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gram. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Willy Kok. 12.00 Gram. 12.10 Orgel en zang. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ, ber. 13,00 Molto Cantabile en gram. 14.00 Arnhemsche Orkestver. en soliste. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Piano. 16.45 De Mandolisten en gram. JL7.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Een kwartier vol ver rassingen. 17.45 Twee violen, cello en orgel. 18.10 Sportwetenswaardigheden. 18.30 de Ramblers (opn.) 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Gevarieerd St. Nicolaasprogr. .(Vanaf 20.15 voor Radio-Cen- trales met lijnverbinding). 20.30 Gram. 20.45 Ver volg van 19.30. 21.45 BNO: Ber. 22.00 BNO: En- gelsche uitz. of gram. 22.15. Gram. 22.45 Schets. 23.0024.00 Gram, HILVERSUM II. 301.5 m. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gram. 10.00 Morgenw. 10.15 Zang met piano en gram. 10.40 Sinterklaasgebruiken. 11.00 Requiem van Mozart (opn.) 12.15 Ork. Malando en solist. 12.45 BNO: Nieuws- en ocon. ber. 13.05 Gevarieerd middag- progr. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Orgel. 16.00 Zang met piano. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.15 BNOc Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 De Romancers en solist. 18.15 Gram. 18.30 Cause rie „Nederland en het nieuwe Europa". 18.45 Gram. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Gram. 19.45 Reportage. 20.00 Omroepsymphonie ork. en so listen. (Vanaf 20.15 voor Radio-Centrales met lijn verbinding). 21.00 Gram. 21.15 Vervolg van 20.00. 21.45 BNO: Ber. 22.00 Gram. 22.10—22.15 Avondw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6