De distributie van tabaksproducten. De legerberichten van gisteren. DE TIJGER Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 2 December 1941 Gewijzigde richtlijnen. Het rijksbureau voor tabak en tabaks producten heeft aan Ingeschreven fabri kanten van en grossiers in tabaksproduc ten, nieuwe richtlijnen voor de distributie van tabaksproducten toegezonden, zooals in een officieele publicatie werd bekend gemaakt. Deze richtlijnen bevatten de volgende algemeens regelen: Fabrikanten en grossiers zijn verplicht er voor te zorgen, d&t de bepalingen der tabak- en tabaksproductqnbeschikking worden nageleefd en dat dus de tabaks producten op basis van de in 1939 gele verde hoeveelheden worden gedistribueerd, zoodat zij via de gebruikelijke kanalen ten goede komen aan den rooker. Als al- gemeene regel geldt, dat de tabaksproduc ten moeten worden afgeleverd aan die afnemers, die in 1939 hebben betrokken en op 28 Mei 1940 nog tot de regelmatige klanten konden worden gerekend. Was een afnemer op 28 Mei 1940 geen vaste klant meer, dan mag aan hem normaliter niet meer geleverd worden. Niet naleving van dezen regel, d.w.z. levering aan zoo danige afnemers hetgeen dus neerkomt op handelen in" strjjd met de van over heidswege gegeven voorschriften kan, afgezien van andere maatregelen, aanlei ding geven tot schorsing dan wel schrap ping van de inschrijving van den betrok kene bjj het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten. De verdeeling der tabaksproducten dient te geschieden op basis van hoeveelheden, uitgedrukt in stuks, resp. gewicht. Distri butie naar geldswaarde is niet toegestaan, tenzij in bijzondere gevallen, ter beoordee ling van het rijksbureau, distributie naar stuks of gewicht niet mogelijk is. Voorts dient afgeleverd te worden in verhouding tot de prijsklassen, waarin in de basis periode werd geleverd, daarbij rekening hóudend met de sedert plaats gevonden goedgekeurde prijsverhoogingen en toege laten prijsklasseregelingen. Aan de bijzondere bepalingen wordt nog het volgende ontleend: Misbruik combinatie grossier winkelier. Indien van de combinatie grossier-win kelier misbruik zou worden gemaakt, zal ongeacht eventueele andere maatrege len van de zjjde van het rijksbureau de levering aan de -grosSiersklantén van een dergelijken grossier-winkelier recht streeks door 'fabrikanten of door andere in overleg met het rijksbureau aan te wij zen grossiers geschieden en wordt de toe wijzing teruggebracht tot de afname 1939 ten behoeve van dit winkelbedrijf alleen Levering aan shipchandiers. In verband met het feit, dat deze groep van distribuanten in bepaalde gevallen een groot deel van de afnemers (schepelingen) verloren heeft, moeten klachten van of over shipchandiers eveneens van geval tot geval worden onderzocht. In geen geval kan zonder meer de toewijzing worden verminderd naar verhouding van het, ver loren afzetgebied, aangezien de bestaans mogelijkheid van een shipchandler ook thans zooveel mogelijk moet worden ge waarborgd. Verkoop van sigarenwinkels of grossierszaken na 28 Mei 1940. Een kooper van een zaak heeft de ver plichting, de afnemers van den vorigen eigenaar te blijven bedienen. Hieruit volgt, dat hij dus ook aanspraak kan maken op de hoeveelheden tabakspro ducten, die de vorige eigenaar in de basis periode heeft betrokken. Is de kooper eigenaar van één of meer reeds bestaande zaken, zoodat dus de nieuw gekochte zaak een filiaal wordt, dan blijft de toewijzing op het filiaal rusten. Teneinde te voorkomen, dat in zulke gevallen de nieuwe eigenaar de mede over genomen toewijzing zou gebruiken voor de zaak, dje hij. reeds vroeger dreef, b.v. door opheffing van het nieuwe filiaal, dienen de tabaksproducten te worden afgezonden aan het adres, waar ze aan het publiek zullen worden verkocht. Aan den nieuwen eigenaar dient de verplichting te wdrden opgelegd, de tabaksproducten niet centraal te betrekken, doch rechtstreeks door de aangekochte zaak. Wordt dus eventueel het nieuwe filiaal opgeheven, dan zal dé leverancier zulks onmiddellijk kunnen con- stateeren door het als onherstelbaar terug komen van de zending. Hij is dan ver plicht de op den winkel rustende toewij zing terstond in te trekken, onder mede- deeling daarvan t aan het rijksbureau en aan de centrale klachtencommissie. Opheffing detailzaken. Er mag alleen geleverd worden aan winkeliers, die in het bezit zijn van een tabaks vergunning en. die voldoen aan de eischen, welke de tabakswet 1921 aan hen stelt. Aan winkeliers, die dus hun winkel op heffen en hun tabaksproducten in een gesloten huis verknopen, mag niet meer geleverd worden, tenzij zij toestemming hebben van het departement van finan ciën om in een gesloten huis te verkoopen. Bij opheffing van een detailzaak wegens liquidatie dient de op de zaak rustende toewijzing door den fabrikant of grossier onder zijn resteerende klanten te worden verdeeld in verhouding tot hun afname in het basisjaar. Weigering van tabaksproducten. Indien door detaillisten.de geoorloofde aflevering van tabaksproducten in de hoo- gere prijsklassen wordt geweigerd, mag geen aanvulling plaats vinden met tabaks producten in de lagere prijsklassen. ONZE VOEDSELVOORZIENING. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd bereiken tailooze brie ven met klachten en verwijten, inzake be sluiten in verband met de voedselpositie. De genomen besluiten, in de eerste plaats tot verlaging van de rantsoenen van bepaalde levensmiddelen, schijnen dik wijls hard, doch men bedenke, dat warén deze besluiten niet na rijp beraad geko men, de omstandigheden dc bevolking voor een nog hardere werkelijkheid zouden heb ben geplaatst. Het is goed njpgelijk, dat op een be paald oogenólik bijv. de aardappelvoorraad zou veroorloven, een rantsoen te verstrek ken, dat hooger is dan het op dat oogen blik vastgestelde, doch men zou dan al spoedig door de voorraden heen zjjn en het eenigen tijd zonder of met zeer weinig aardappelen mbeten stellen. In de brieven, die het rijksbureau voor de voedselvoorziening bereiken, wordt wel de vraag gesteld: „Zijn wij ooit van invoer van boter afhankelijk geweest" Zooals de vraag hier is gesteld, moet het antwoord luiden neen. Doch men be denke, dat het boterverbruik hier te lande voor den oorlog geringer was dan thans en dat wij voor de bereiding van margarine wel van invoer afhankelijk waren en wel .van vetten en oliën. Bovendien waren wij voor de boterpro- ductie afhankelijk van den invoer van krachtvoeder. Nu de invoer van krachtvoeder is komen te vervallen, zijn onze koeien aangewezen op minder, doch ook minder krachtig voe der. Het is dits duidelijk, dat dit de melk productie sterk beïnvloedt en wel ten kwade. Een andere klacht, die wel wordt geuit, komt hierop neer, dat men het aardappe lenrantsoen te hoog vindt en wel op dezen grond, dat de hoeveelheid ter beschikking gestelde boter en vet niet voldoende is om de aardappelen smakelijk klaar te maken. De smakelijkheid moet nu worden opge offerd aan de voedzaamheid. Men beden ke, dat lret tekort aan bepaalde voedings middelen juist noopt tot het vergrooten van de rantsoenen van die artikelen, waarvan dit mogelijk is. Veel klachten worden den laatsten tijd ook geuit betreffende de inkomengrens, die getrokken is voor de toekenning van boter- en vetkaarten. Deze ontevredenheid is begrijpelijk. Deze ontevredenheid zou ook heerschen, als de grens aanmerkelijk hooger lag. Zij wier in komen juist boven de grens ligt, zullen zich steeds benadeeld voelen. Doch zelfs als er op dit oogenblik aanleiding is om de beslissing ten aanzien van de grens te her zien, dan zal men zich toch moeten afvra gen* alvorens een beslissing te nemen, hoevele ingrijpende consequenties dit. met zich zal brengen. Wanneer men het bovenstaande over weegt en bedenkt, dat enkele groepen der bevolking op grond van leeftijd of arbeid van eenige artikelen extra rantsoenen ge nieten, dan zal men toch wel tot de slot som moeten komen, dat de genomen maat regelen, al zijn zij op zichzelf hard, ver klaarbaar zijn. Wij leven nu eenmaal in oorlogstijd en men mag niet verwachten, dat wij dit niet voelen op het gebied van de voeding, doch er wordt voor gezorgd, dat wij dit allen geljjdelijk voelen. 28 RLJWIELDIEVEN EN HELERS TE HILVERSUM GEARRESTEERD. De rijwieldiefstallen hadden in Hilver sum een dusdanig onrustbarenden omvang aangenomen wekelijks werden maar dan zestig fietsen gestolen dat een tweetal rechecheurs der politie speciaal werden belast met de jacht op rijwieldie- ven. In enkele weken tijds hebben deze rechercheurs bijzondere successen geboekt. Zes groepen en benden, die in Hilversum opereerden, werden onschadelijk gemaakt. In totaal werden 28 dieven en helers ge arresteerd. Vele groote wagens vol met onderdeelen werden door de naarstig speurende recher che in verband met deze diefstallen in be slag genomen. Meer dan honderd fietsen zijn op deze wijze min of meer compleet opgespoord. Bij de talrijke verrichte huis zoekingen kwam de recherche herhaalde lijk voor verrassingen te staan. Gestolen rijwielbanden werden op de vreemdste plaatsen aangetroffen als bijv. tusschen de kleeding in kleerkasten, in kinderwa gens, in den vuilnisemmer en in den broodtrommel. Ook hoorden bij een geval van huiszoeking de rechercheurs eenig ge stommel achter in de woning. Zij ontdek ten er twee mannen, die juist bezig waren met het frauduleus" slachten van een schaap. Het verdere onderzoek wees nog uit, dat de mannen zich ook schuldig maakten aan diefstal van elêctrioiteit. Kou-Griep-Pijn OC lïli/nAcndtfeó Helpen veilig en vlug Doos Wen 50ct DE REDE VAN VON RIBBENTROP. EUROPA'S HERBOUW VORDERT. (Van onzen Haajjschen correspondent). Wanneer een Duitsch staatsman in de zen tijd een rede houdt, dan treft telkens weer de volkomen zekerheid, welke uit die woorden spreekt nopens den afloop van den oorlog. Men weet ook in Berlijn uiter aard niet, welke mogendheden mogelijk in de naaste toekomst de rijen van de vijan den nog zullen komen versterken al •schijnt het van één wel vast te staan en ook bezit de Duitsche regeering niet een kalender, welke onfeilbaar uitsluitsel geeft over alle te verwachten krijgsverwikkelin- gen, noch over het tijdstip van het einde. De Führer heeft voor en na in dezen geest gesproken minister Göbbels heeft onlangs een artikel gewijd aan het wan neer en hoe van dezen oorlog, en thans heeft minister Vpn Ribbentrop op de re ceptie ter gelegenheid der verlenging van het anti-kominternpact gelijke gedachten uitgesproken. Van fundamenteele beteekenis is deze rede geweest, fundamenteel allereerst ten aanzien van de noodzakelijkheid eener Europeesche samenwerking, doch ook* van de mogelijkheid hiertoe. Een mogelijkheid, welke geschapen is allereerst door de weergalooze militaire successen, die de Duitsche weermacht in het Westen en in het Oosten in deze ruim twee jaren oorlog heeft bevochten. Juist omdat de uiteenzet ting van Von Ribbentrop zulk een funda-' menteel karakter draagt, is het zoo begrij pelijk, dat zij in de geheele wereld alge- meene belangstelling heeït gevonden. Ook Duitschlands vijanden kunnen er zich niet afmaken met een overgaan tot de orde van den dag. Bij lezing en herlezing van het verslag wij beschikken hier nog niet over den volledigen tekst moet men'wel gevoelen, te doen te hebben met een his torisch document, dat vérgaande diploma tieke vergezichten opent. Immers, hierin vindt men de grondslagen neergelegd voor den nieuwbouw van Europa, waaraan .reeds gewerkt wordt, en, wie weet of niet 26 November 1941naderhand een belang rijke rol zal spelen, wanneer het gaat om het streven naar een gelukkiger wereld samenleving. Minister Von Ribbentrop heeft allereerst zijn hoorders er van doordrongen dat de^e tijd werkt met nieuwe begrippen: Eeuwen lang waren oorlog en vrede een formule geweest, welke schier automatisch kon worden gehanteerd. Doch thans komt men er met een dergelijke hanteering niet meer Wat Duitschland betreft, mag deze oorlog bij wijze van spreken oneindig du ren altijd wanneer men vasthoudt aan het traditioneele oorlogsbegrip. Europa is immers, om Von Ribbentrops woorden te gebruiken, militair onaantastbaar en eco nomisch bev^jligd, zoodat ons werelddeel politiek georganiseerd kan worden, alsof er reeds vrede in den ouden zin van het woord heerschte. „In feite zou Europa thans, zoo noodig, een dertigjarigen oorlog kunnen voeren, zonder dat ons werelddeel ooit ernstig in gevaar kon geraken". Weldra zal het, naar Duitsche opvat ting zóó zijn, dat men op het Continent niet of nauwelijks meer zal merken, dat er ergens aan den rand 'nog gevochten wordt. Het zou in dezen gedachtengang ook best mogelijk .zijn, dat wij op een dag wakker worden om te constateeren, dat het evengoed als de oorlogen der laatste jaren, •hier en elders op de wereld, zonder for- meele oorlogsverklaring ontbrand zijn feitelijk vrede is althans dat er geleide lijk een toestand is ontstaan, welke prac- tisch voor den burger hiermede overeen komt. Dat er dus geen vredesonderhande lingen zijn geweest', maar dat er niet meer gevochten wordt, eenvoudig omdat er geen tegenstander met de wapenen in de vuist meer is. Het Engelsche volk bijv. zou in een toestand van absolute oorlogsmoeheid kunnen geraken of in de Vereenigde Sta ten zouden de belastingbetalers er de brui aan kunnen geven en er voor passen zich nog langer voor de belangen van Roose- velts Joodsche en andere kapitalistische op drachtgevers te laten „uitbeenen". Het is niet te veel gezegd, wanneer men constateert, dat de bijeenkomst te Berlijn een sterke demonstratie was van in twee oorlogsjaren hecht gesmede Europeesche solidariteit. Als zoodanig zal zij zeker niet nalaten, op de overige wereld indruk te maken. De daar vertegenwoordigde landen hebben zich waarljjk niet diets ge maakt, dat de militaire pverwinning ove# de Sovjet-Unie tevens- een uitroeiing van het bolsjewisme als algemeen gevaar zou beteekenen. Deze werelddreiging moge dan gedwongen zijn haar hoofdkwartier te ver- 1 plaatsen, de angel is nog niet uitgerukt. In het bjjzonder op het Amerik^ansche con tinent, doch ook elders, kan het monster, dat hand- en spandiensten moet verleenen ten gerieve van het nimmer verzadigde Jo- Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weerntacht deelt mede: „In het gebied van Rostof heeft de vijand ook Zondag zjjn tegenaan- aanvallen voortgezet* met een niets ontziend opofferen van menschen materiaal. Hij leed daarbjj weder zeer zware, bloedige verliezen. In fanterie- en pantserafdeelingen, die in het gebied van Moskou aanval len, dringen verder naar de Sovjet hoofdstad op. Voor Leningrad heeft de vijand ook weer Zondag zjjn ver- geefsche uitvaLspogingen voortgezet. Een aanval over het jjs der Newa, ondernomen door vrjj sterke vjjan- delijke strijdkrachten, werd afgesla gen en bracht den vijand zware, bloedige verliezen. Talrjjke gevan genen en 30 pantserwagens, waaron der 6 van het zwaarste kaliber, vie len in Duitsche handen. In den Cen- tralen en den Noordelijken sector heeft .de luchtmacht met goed ge volg vijandelijke ravitailleeringswe- gen bestookt. Ten Oosten van de Wolchof zijn troepenonderkomens en opslagplaatsen van materiaal ge bombardeerd. In de wateren bjj Kroonstad hebben gevechtsvliegtui gen een ijsbreker tot zinken ge bracht; een vrij groot vrachtschip werd door bomtreffers zwaar be schadigd. Voorts zjjn luchtaanvallen gedaan op Moskou «n Leningrad. De luchtmacht heeft overdag een vliegveld aan de Schotsche Oostkust met bommen en schietwapens be stookt. Op loodsen en onderkomens werden bomtreffers geplaatst; ver scheidene op het veld staande vlieg tuigen werden beschadigd. Gedu rende den na :ht hebben gevechts vliegtuigen havenwerken in het Zuidwesten van Engeland aangeval len. In Noord-Afrika duren de gevech ten ten Zuidoosten van Tobroek nog voort. Britsche tegenaanvallen, van het Zuiden ondernomen, werden af geslagen. Duitsche en Italiaansche formaties jacht- en gevechtsvlie- 1 gers steunden de operaties. In den nacht van Zondag op Maandag hebben Britsche bomgien- werpers het kustgebied van Noord- Duitschland aangevallen. Te Ham burg en Emden leed de burgerbe volking verliezen aan dooden en ge wonden. De Britsche luchtmacht leed bij deze aanvallen wederom - zware verliezen. Zij verloor 15 vliegtuigen, waarvan er 10 door vlooteenheden werden neergescho ten. GROEXTENHANDELAAR HIELD ZICH NIET AAN DE VASTGESTELDE PRIJZEN. Zjjn geheele voorraad in beslag genomen. Controleurs van de prijsbeheersching za gen bjj een groentenhandelaar op den Nieuwendammerdijk te Amsterdam tal van prijzen genoteerd boven de door de prijs beheersching vastgestel 'e limieten. Wijl hier van een inderdaad zeer ernsti ge overtreding spAke was, werd niet met het opmaken van een proces-verbaal vol staan, doch werd ook de geheele winkel voorraad in' beslag genomen. dendom, ook dan nog elk oogenblik weer de kop opsteken. Daarom is het anti-kominternpact, waartoe zeven staten zijn toegetreden, vooral een defensief verbond tegen com munisme en internationaal Joodsche over-* heerschingszucht, en reeds daarom betee- kent de recente uitbreiding ende verlenging van den tijd van vijf jaren een belang- rjjke schrede op den weg naar de nieuwe ordening. Van Europa allereerstvan de wereld in verdere toekomst. Hiernaast echter is het pact van drie een hecht bondgenootschap voor'de actieve, de daad werkelijke bestrijding van het bolsjewisme. Twee staten hebben zich daartoe sedert 1939 aangegord in Europa, de derde part ner streed toen reeds een drietal jaren te gen de bedreigende infiltratie van Moskou in het Verre Oosten. Het wordt en hiermede willen wij deze eerste beschouwing afsluiten toch langzamerhand wel moeilijk voor degenen, die zich zelf en anderen nog steeds wijs willen maken, dat er niets - blijvends in Europa verandert, zich nog vast te klam pen aan de illusie, dat alles nog wel weer „goed zal komen" dat van buiten af nog invloed van beteekenis kan worden uitge oefend dat tóch nog het raderwerk van de Europeesche revolutie, waar wij midden in zitten, stop en op „achteruit" gezet zou kunnen worden FEUILLETON 49} DOOR J. REGIS Allan Chrisman vond het weliswaar^ zooals hij het uitdrukte, „vervloekt onge zellig, eeuwig politie in huis te hebben", maar Wallion viel hem met zulk een on verbiddelijke logica aan, dat hü geheel verbleekt zjjn woorden terugnam. Overi gens was Allan Chrisman heel weinig thuis. Hjj verborg zijn antipathie voor Waj- lïon niet en noemde hem ironisch den „vestingcommandant", hetgeen Rambouil- let aanleiding gaf tot de opmerkenswaar dige uitspraak „U bent heel grappig monsieur Chris man. Ik hoor zelf graag hier en daar wat grappigs. Maar de toon is daarbij heel belangrijk. In Parijs heeft een heer me eens vereerd met de uitdrukking „politie spion". Dat was heel grappig en dadelijk daarop moest men hem op een deur weg dragen, monsieur HOOFDSTUK XI. Er dreigt gevaar. Op den dag, volgende op dien, waarop Suzanne in de Villa Rosa was komen wo nen, zaten Wallion en Rambouillet over de schrjjftafel gebogen in de woning van den journalist aan den Valhallaweg. „De politie in Constantinopel" zei de Franschman, „dat is niet hetzelfde als de politie in Parijs. Misschien komt u te we ten, wat u weten wilt, misschien niet Wallion liet zijn pen rusten. „Maar ik ken persoonlijk een van de afdeelingschefs van de recherche in Con stantinopel", antwoordde hij rustig. „Ik had het geluk, hem onder zulke eigenaar dige omstandigheden een dienst te bewij zen, dat hjj het nauwelijks zal vergeten. We wenden ons direct tot hem, dat zal nog het beste zijn l" „Aha U heeft dus een sleutel voor de Parte, dat is wat anders", zei Ram bouillet. „Overigens", voegde Wallion er aan toe, „moogt u ook niet uit het oog verliezen, dat er den laatsten tijd veel veranderingen en verbeteringen in Turkije hebben plaats gehad. Turkije is niet meer de Oude Zieke Man van vroeger, maar een jonge staat met een toekomst „Dat is waar", gaf Rambouillet toe. Maurice Wajlion ging voort met schrijven en derhalve verzoek ik u, aan de hand van bovenstaande mededeelingen te willen onderzoeken, wie deze zoogenaamde Issul eigenlijk was, in de tweede plaats welke zijn toenmalige positie was in Tur kije en tenslotte van eiken aard zijn be trekking tot Felix Clarendon en diens bankonderneming was. Er bestaan be halve het huis Koprilis nog eenige kleinere deelgenooten in de gefailleerde bank zeker leven ook nog de meeste leden van het personeel, dat Clarendon destijds heeft aangesteld. Zonder twijfel kunt u van hen waardevolle bijzonderheden zoo wel met betrekking tot Clarendon als ook over de werkzaamheid van dezen geheim- zinnigen Issul te weten komen. Ik verzoek u zeer dringend, dit onderzoek met kracht en zoo snel mogelijk ter hand te nemen, daar de teekenen er op wijzen, dat het le ven van verscheidene menschen er van af hangt". „Per expresse verzenden merkte Ram bouillet op. „Natuurljjk", antwoordde Wallion, ter wijl hij den brief an een couvert deed en het adres er op schreef. Hij speelde peinzend met zjjn schriftuur. „Maai" nu een andere vraag, monsieur Rambouillet. Welke houding moeten wij tegenover Walter Cray aannemen? Ik stel natuurlijk een discrete maar zorgvuldige bewaking voor, maar heeft u iets positiefs voor te stellen?" De Franschman. zette een bedenkelijk gezicht. „De positie van Cray is heel moeiljjk voor ons", zei hij. „Hjj is f omchuldig en dan zjjn verdere maatregelen van onzen kant onnoodig, óf hij is schuldig en dan riskeeren we dat we hem waarschuwen, voordat we kunnen toeslaan. Laat hem in zjjn hol zitten Daar is hij niet gevaar lijk. Pas wanneer hij eruit kruipt, begint het gevaarlijk te worden, en dan moeten wc klaar zijn om (Wordt vervolgd.) HET ITALIAANSCHE. Het Italiaansphe weermachtbericht van gisteren luidt als volgt: In de Marmarische woestjjn hebben Zon dag plaatseljjke gevechten voortgeduurd. In Tobroek levendige activiteit der artille rie. Een vijandelijke, met tanks onderno men aanvalspoging aan het front der divi sie Trento werd afgeslagen. In den mid densector ontmoetingen tusschen vooruit geschoven eenheden. Een aantal vjjande- lijke wagens werd vernietigd. Aan het front van Solloem duurde de activiteit der artillerie voort aan beide zjjden. Ten Zuiden van de Djebel werden ge motoriseerde eenheden van den vjjand aangevallen en uiteengedreven. Duitsch-Italiaansche luchteenheden heb ben talrijke bombardements- en machine geweeracties uitgevoerd tegen gemotori seerde afdeelingen van dén tegenstander en spoorweg- en ravitailleeringsdoelen in de streek van Mersa Matroe. Vjjf vijande lijke vliegtuigen werden neergeschoten. Drie daarvan bij een aanval door de Duitsch-Italiaansche afweer op den grond te Benghasi, twee door Duitsche jagers. LAND- EN TUINBOUW REGELING VAN KWEEKERSRECHTEN Bjj de directie van den landbouw is in vergevorderden staat van voorbereiding een besluit houdende regeling van de rechtspositie van den kweeker van rassen van bepaalde door dén secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij aan te wjjzen cultuurgewassen. Krachtens deze regeling zullen aan den kweeker van een nieuw ras van een aan gewezen cultuurgewas, te weten aan den- gene, die het ras het eerst nieuw gewonnen heeft, zekere rechten worden toegekend, indien op diens daartoe strekkende aan vrage, dat ras door de bevoegde instantie in een centraal rassenregister wordt inge schreven, welk register zal worden ver deeld in verscheidene afdeelingen, die voqf één cultuurgewas of groep van cultuurge wassen verschillend zullen zjjn. Bjj de beoordeeling of een ras als nieuw zou kunnen worden aangemerkt, zal wor den uitgegaan van dezen maatstaf, dat een ras slechts als nieuw zal worden be schouwd, indien het zich van andere ras- sen, waarvan op het tjjdstip van indiening van de aanvrage reeds voortkweekings- materiaal in den handel is gebracht of waarvan de inschrijving in het centraal rassenregister is verzocht of verkregen, voldoende onderscheidt en in voldoende mate raszuiver is. Rassen, waarvan op het oogenblik van de instelling der desbetreffende afdeeling van het centraal rassenregister reeds voortkweekingsmateriaal in den handel is gebracht, kunnen derhalve voor inschrij ving in het centraal rassenregister en de uit zoodanige inschrijving voortvloeiende rechten niet in aanmerking komen. Slechts voor bepaalde landbouwrassen zal hierop een uitzondering worden gemaakt. Het ligt in het voornemen op de eerste plaats te bevorderen, dat de wettelijke re geling binnen afzienbaren tjjd in werking zal kunnen treden ten aanzien van land bouw- en groentengewassen. OEDKüivTE STEMMING OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. De stemming op de effectenbeurs te Amster dam was er bü het begin van de nieuwe week niet op verbeterd. De tendens was bepaald gedrukt. Het zakenverkeer was niet groot, maar het aanbod had allerwegen de overhand. Het aan1 de markt komen van slechts een beperkte hoeveelheid materiaal was toereikend oin een flinken druk op het koerspeil uit te oefenen. Olies gaven om te beginnen geregeld affaire te zien, waarbij een inzinking onder beurstüd van een goede vijftal punten kon worden waargeno men. Vervolgens waren het óe scheepvaartpapie ren, speciaal wat Nederlandsche Scheepvaart- Unies en Vaarten aangaat, die aan het einde van ae rekening in de meeste gevallen behoorlijke, verliezen toonden. De industriepapieren betoon den verhoudingsgewijze n behoorlijk weerstands vermogen. Unilevers en Philipsaandeelen waren lager, Aku's gaven onder beurstijd een verzwak king te zien. Voor Indische cultuurfondsen was de stemming zwak. Van de suikerwaarden werd voor H.V.A.'s een belangrijk nadeelig verschil geregistreerd. Op de rubberafdeeling werden Amsterdam rubber ingezet tegen 3-10, terwijl later op dén middag een kléine achttal punten lager werd afgedaan. De affaire in tabakken was gering. De beleggingsafdeeling was kalm. De Nederlandsche staatspapieren gaven slecht frac- tioneele verschillen te zien, alleen de nieuwe 3ft% obligation' Nederland vertoonden nog behoorlijke affaire. A Amsterdamsche Bank A Incasso Bank Nederland 1941 4 100 Nederland le lng 19404 Nederland le lng. '<940 4 Nederland met bel. fac. 1940 4 Nederland A 1000 1938 (3 ft) 3 Indië a 1000 1937 3 Indië k 1000 1937 A 3 A Ned. Ind. Handelsbank C Ned. Handels Mij. A Algemeene Kunstzijde Unie A Van Berkel's Patent C Calvé Delft A Fokker Vliegt. Rabriek A Lever Bros en Unilever A Ned. Ford Auto Mij. A Philips Gloeil. Gem. Bezit A Dordtsche Petr. Ind. Mij. A Kon. Petroleum Mij. Bataafsche Petroleum Mij. Obl. A HollandAmerika Lijn A Java—ChinaJapan Lijn A Kon. Ned. Stoomboot Mij. A Ned. Scheepvaart Unie A Handelsvereen. Amsterdam A Javasche Cultuur Mij. A Ned. Ind. Suiker Unie C Deli Mij. k 10Ó0 A Senembah Mij. C Amsterdam Rubber A Dell-Batavia Rubber Mij. C Oostkust k 500 A Sumatra Rubber Cultuur A Vei. Ind. Cultuur Ondern. A Hessa Rubber Mij. Nederland 1941 3ft f 100 Meelfabr. der Ned. Bakkerij STROOIAVOND...... ...Nog enkele dagen en het is stroolavond, de avond waarop de goede Sint zijn gaven met mil de hand uitdeelt. Het goede wordt geëerd en be loond, het kwade gestraft, maar als dan op strooiavond het goede beloond moet worden, denkt dan eens aan de Nederlandsche Ambulance. Want deze hulpexpeditie verdient zeker op strooiavond goed bedacht te worden. Daarom speelt deze week voor Sinterklaas, en verrast de Nederlandsche Ambulance met een extra bijdrage.- U kent haar gironummer. ,87600 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage, 137 ft 131 ft 100 101 ft 101 ft 101ft 93ft—93ft 94 93 ft 359 174 157—154ft 122—119 ft *28ft—/125ft 169ft—lc5*i 286 ft—282 807 ft 347—339 3 ft 94ft 156—154 179—174 214 ft—211 ft 234 ft—226 ft 490484 294 ft 275 340—393 274 340—32Sft 276 ft 189 178 96 ft 381

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5